1875 N°. 45. Woensdag 14 April. 33 Jaargang. BEKENDMAKING. QUARANTAINE. Binnenland. HËLDËRSCHE ,f EV MEI W ËIHEPER COURANT. „Wij huldigeny het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1 30. n franco per post - 1 65. KI ken Donderdag vertrekt de mail naar ©ost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder maken bij deze, tengevolge eener bekomene kennisgeving van den Heer Directeur en Kommandant der Marine alhier, aan de daarbij belanghebbenden bekend, dat alle binnenkomende schepen, welke onderhevig zijn aan Quarantaine, van den 16 dezer tot en met den 15 October aanstaande op de reede van Texel in de bogt van den Zuidwal zullen moeten verblijven, ten einde aldaar het ontslag uit de Quarantaine afte- wachten. Burgemeester en Wethouders voornoemd herinneren bij deze alle schippers, sloeplieden en andere personen, dat het aan geene sloepen of andere vaartuigen, onder welk voorwendsel ook, geoorloofd is, zich naar boord van Quarantaine schepen ter adsistentie of om andere redenen te begeven, alvorens daartoe het noodige verlof van den Heer Kommandant van Zr. Ms. Wachtschip of wel, zoo noodig een Quarantaine-wachter van het genoemde Wachtschip tot opzigt te hebben bekomen; en waarschuwen dientengevolge elk en een iegelijk om zich bij voorkomende gelegenheden dienovereenkomstig te gedragen, ten einde zich voor de nadeelige en onaangename gevolgen, welke uit eene tegenstrijdige handelwijze noodzakelijk zouden voortvloeijen, te vrijwaren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 9 April 1875. L. VEE.HEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 13 April. De vuurstoker van de marine v. G., die door het hoog militair geregtsliof te Utrecht tot 12 jaren kruiwagenstraf veroordeeld is, is jl. Zaturdag van Utrecht naar hier getransporteerd, ten einde op het wachtschip in tegen woordigheid van de ckwipage zijne veroordeeling aan te hooren om vervolgens naar Leiden gebragt te worden en daar zijne straf te ondergaan. De Vorstelijke familie is gisteren middag ten 12 uur uit Amsterdam te 's Hage met gevolg aangekomen. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is tot her vatting liarer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dingsdag den 20 dezer, des namiddags te 3 ure Een belangrijke verbetering is sedert het begin van deze maand te Terschelling in de kommunikatie met het vasteland gekomen, nu dagelijks van daar over Vlieland, de stoomboot Koophandel naar Harlingen gaat en van daar geregeld over Vlieland naar daar terugkeerd. Met blijdschap is deze lijn door de ingezetenen der beide eilanden begroet, omdat zoo vele algemeene belangen daardoor worden gebaat, maar zal zij levensvatbaarheid hebben, dan is het noodig, dat de hooge regering hare ondersteuning daaraan niet onthoude hetgeen zij trouwens zonder geldelijke offers kan doen door eenvoudig den maatregel in te voeren, dat de postpakketten met deze stoomboot moeten vervoerd worden. Tot dusver ging de verzending der brieven, vooral naar Harlingen, zeer ongeregeld, omdat dikwijls door windstilte de postschuit niet kon uitzeilen of 2 en 3 dagen noodig had om heen en terug te komen. Het brievenvervoer naar Vlieland wordt in dat geval per open vlet bewerk stelligd, en het zal wel geen betoog behoeven, dat de pakketten veel beter aan een flinke zeestoomboot kunnen worden toevertrouwd dan aan een vlet, die tegen opkomend stormweder niet bestand is. Daar de kontrakten voor het brievenvervoer naar Vlieland en Harlingen met uit. Junij a. s. vervallen, hoopt men dat de regering, die steeds een open oog voor algemeene belangen toont te hebben, ook kunne goedvinden, de postgemeenschap aan de stoomboot onderneming op te dragen. (Amst. Crt I Men meldt uit Kolhorn dd. 9 dezer; Gisteren avond vond eene buitengewone vergadering plaats van het departement Kolhorn der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Dank zij eene vrijgevige introductie, was een talrijk publiek tegenwoordig uit alle standen. Aan P. A. Schaap alhier werd van wege de Maatschappij eene zilveren medaille uitgereikt voor welbeproefde trouw in een meer dan veertigjarige dienst bij een en dezelfde familie. De Spaarbank, door het departement in het vorige jaar opgerigt, gaat goed vooruit. Uit. Dec. was voor een bedrag van f 450 ingebragt door 24 deelnemers; in de laatste twee maanden is dat montant geklommen tot plus minus f 825, en het getal deelnemers verhoogd tot 36. Uitgever A. A, BAKKER Cz. Bureau; MOLENPLEIN N°. 163. mmiammini iiiii 11IIii i.i bim 11 wil i iiniMHin—gaii.iHimiw—im De politie te Hoorn heeft, vooral in de provincie Noordholland, de aandacht gevestigd op twee kooplieden in manufacturen, die de ingezetenen bedriegen door hun katoen voor linnen en laken, dat er oogenscliijnlijk goed uitziet, doch overigens van zeer slechte qualiteit is, voor goed laken te verkoopen. De aangekondigde lezing van den heer A. J. ten Brink, directeur der lioogere burgerchool te Enkhuizen, ten voor- deele der Prins Hendriks-stichting te Egmond aan Zee, is jl. Vrijdag avond gehouden. Zij bestond in de voordragt der reeds voor 14 jaren door hem bewerkt metrische vertaling der Antigoné van Sophocle, waarvan voor eenige weken geleden, bij gelegenheid, van liet 25jarige bestaan van een letterkundige vereeniging te Deventer, bij de opvoering van dit drama met zooveel succes, in tegenwoordigheid van den daartoe uitgenoodigden vertaler, gebruik werd gemaakt. Zijne poging om op deze wijze nuttig mede te werken tot instandhouding der genoemde stichting ten behoeve van oude zeelieden was niet onvruchtbaar. In de vorige maand werd te Medemblik een dolle hond, die eenige honden en schapen gebeten had, dood geschoten, echter niet zonder schadelijke gevolgen achter te laten, daar in deze week een zestal schapen dol geworden zijn, die deels gestorven, deels afgemaakt zijn. Door den gemeenteraad van de Beemster is bepaald, dat de groote voorjaars-veemarkt aldaar den 23 dezer zal gehouden worden. Deze veemarkt is een der belangrijkste van deze provincie. Ook te Uitgeest is een Fröbel-school opgerigt en dezer dagen geopend met 60 leerlingen, terwijl aan het onderrigt in vrouwelijke handwerken door 35 leerlingen wordt gebruik gemaakt. Bij het postwezen te Beverwijk zijn onregelmatig heden ontdekt, welke den minister van Financiën aanleiding hebben gegeven, de zaak in handen der justitie te stellen. Reeds zijn eenige personen als getuigen gedagvaard. Terwijl we dit schrijven, zegt het Handelsblad, zien we de civiele en militaire autoriteiten onzer stad voorbijgaan op weg naar het paleis, om hulde te brengen aan onzen Koning. In veel minder prachtig costuum dan de geborduurde rokken, waarin de leden van den gemeenteraad ter audiëntie gaan, is jl, Maandag een heer een buiging gaan maken voor de Koningin van Engeland. Aan Koningin Victoria is op dek van het jacht Alberta op de kust van het eiland Whigt, kapitein Boyton voorgesteld, op wiens merkwaardige wijze van door het water te wandelen wij reeds enkele keeren de aandacht vestigden. Te elf uur des morgens werd de Koninklijke standaard van Engeland op het jacht de Alberta geheschen, want de Koningin, vergezeld van Prinses Beatrix en Prins Leopold was aan boord gekomen. Onmiddelijk daarop zag men een donkere figuur, in de verte gelijkende op een mjddeleeuwsch ridder in zijn maliënkolder, tegen het jacht opklimmen en een diepe buiging maken voor de Koningin, aan wie hij door den Amerikaanschen gezant werd voorgesteld als captain Boyton, van de U. S. De heer Boyton, in zijn opgeblazen getah-perdja-gewaad, met de korte pagaai op zijde die hem minder in zijn bewegingen hindert dan de degen het den leden van onzen gemeenteraad doet sprak eenige oogenblikken met II. M. en ging toen naar de verschansing, van waar hij in zee sprong. Het getij, dat aan het verloopen was, voerde hem snel langs het schip. Hij lag op zijn rug en aan zijn voetzool was een stok bevestigd, waarvan de Engelsche vlag wap perde. Met zijn pagaai roeide hij zich nu naar een drijvenden kurken kogel, welke hij over boord had geworpen en waarin hij zijn provisie bewaart. Hij nam er de Amerikaansche vlag uit, die weldra van den stok, die in zijn muts geplaatst was, wapperde. Een klein vierkant zeil geheschen hebbende op den vlaggestok, die in zijn schoenzolen stond, zeilde hij met groote snelheid tegen het getij in, naar het Koninklijk jacht terug, om aan te toonen wat een man, van een «Boyton-costuum» voorzien, al zoo doen kan. Hij nam uit zijn drijvend magazijn een duif, welke hij een in der- haast met potlood geschreven briefje aan den poot bond. Vervolgens nam hij een hamer, bijl, touwen en spijkers in de hand en wandelde door het water naar enkele plan ken en balken, welke uit het jacht in zee werden geworpen. Binnen een half uur had hij een vlot gemaakt, dat een paar lieden dragen kon. Hij gebruikte het als een tafel, haalde een flesch en glas, een kip, brood, mes en vork te voorschijn, en ging op zijn gemak dineeren, rijdende op de golven van den Solentdie door den invloed van getij en wind vrij woelig waren. Hij stak nu zijn sigaar op, veranderde zijn vlaggestok in een hengel en ging visschen. Hij had het geluk zeer spoedig een makreel te vangen, welke hij aan de Koningin ging aanbieden, die, over de verschansing geleund, hem van den beginne tot het einde met de grootste belangstelling met het oog gevolgd was. Stroomendë van het water, klom kapitein Boyton tegen het dek op; wist Prijs der Advertentiën: Van 14. regels 60 Cents, elke regel meer 15 CeDts. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. zich binnen twee minuten van zijn opgeblazen kleeding te ontdoen en trad kurkdroog, in zwarte rok en witte das gekleed, naar voren, om de gelukwensehingen der Koningin te ontvangen. II. M. bestelde een «■Boyton-costuum,» dat voortaan steeds in haar zeiljacht voorhanden zal zijn, en ver zocht kapitein Boyton haar onmiddelijk een telegram te zenden, wanneer hij in Frankrijk zal zijn aangeland. Naar de meening van enkele voorname Engelsche zee officieren, is Boyton's uitvinding werkelijk van het hoogste belang voor zeelieden, en het is hartelijk te hopen, dat de heer Boyton in de gelegenheid zal worden gesteld om ook in Nederland zijn reddingscostuum bekend te maken. De togt van kapitein Boyton over het Kanaal is met het meeste succes bekroond. Voorzien van zijn reddings toestel begaf hij zich Zaturdag ochtend ten 3 ure te Dover in zee en bereikte tegen 6 ure des avonds kaap Gris-Nez. Ten 85 ure kwam hij te Boulogne aan, na in 15 uren 40 mijlen te hebben afgelegd. Zijn proefneming kan als volkomen gelukt beschouwd worden. Zoowel op de kust van Engeland als op die van Frankrijk en op stoombooten op verschillende punten van het Kanaal volgde men den onverschrokken reiziger, die bij zijn vertrek en aankomst met geestdrift werd toegejuicht. Het toestel, dat hem in staat stelde dien merkwaardigen overtogt zonder eenige andere hulp te verrigten, was aan 't einde van de reis nóg volkomen gaaf en in orde. II M. de Koningin van Engeland had den moedigen kapitein bij het van wal steken per telegraaf een voorspoedige reis gewenscht. Jl. Vrijdag nacht is te Amsterdam eene ergerlijke baldadigheid gepleegd. Op vier plaatsen namelijk in het nieuwe piano-magazijn van den heer Duwaer en het atelier van Wegner Mottu, beiden op het Rokin, en den schoenenwinkel van den heer Ernst in de Reguliers- breestraat en bij den boekverkooper Vlieger in de Halve maansteeg zijn groote spiegelruiten ingeslagen. Als dader wordt een diamantslijper genoemd, die naar men beweert aan krankzinnigheid lijdende is. Hij is in hechtenis genomen. (H.). Nu vóór eenige dagen uit Utrecht berigt werd, dat reeds in dit jaar 1600 paarden uit ons land naar Frankrijk zijn uitgevoerd, deelt men op grond van vertrouwbare inlichtingen mede, dat dit cijfer minstens viermaal te groot is en er tot dusver nog geen 400 paarden naar Frankrijk uit ons land zijn getransporteerd. (D. v. 's Gr.) Men meldt aan het U. D: <«In een der gemeenten dezer provincie had voor eenige dagen een wezenlijke hondenmoord plaats. Honden, die volgens de verordening van het gemeentebestuur, na eenige dagen bewaard te zijn geweest zonder dat de eigenaar zich opdeed, moesten afge maakt worden, werden door een tweetal politie-agenten naar den gcmeente-vilkuil gebragt, waar zij aan een paaltje gebonden werden, met den kop tegen den grond. Na deze eerste toebereidselen, die vrij lang duurden en weinig handigheid der executanten bewezen, volgde eindelijk het ter dood brengen. Een agent, voorzien van een revolver met zes loopen, begon van n°. 1 af de dieren voor den kop te schietenongelukkig schoot hij zóó, dat de kogels geen andere uitwerking hadden dan eenige noodelooze verwon ding der slagtoflersgeen enkel der zes schoten had een hond gedood. Nu was goede raad duur. Men had er niet op gerekend, dat de scherpregter zijn handwerk zoo slecht zou verstaan en hem geen kruid of kogels buiten de lading meegegeven. Dat te gaan halen ging niet aan, en te midden der jankende honden besloot men deze maar met een stuk hout dood te slaan. Vreeselijk schreeuwden de dieren, maar de agenten waren onverbiddelijk en gingen volhardend met hun werk voort. Na deze wreede executie heeft men nu wijselijk besloten, de honden, die ter dood veroordeeld zijn, te verdrinken; men doet bun een groot stuk gewigt om den hals en werpt ze dan te waterna een kwartier uurs haalt men den dooden hond met het stuk gewigt weder op en het lijk wordt verder naar de mestvaalt getransporteerd. In de afgeloopen week zijn langs Utrecht naar Duitschland en Frankrijk ruim 1000 stuks vee vervoerd; het meeste kwam uit Groningen en Frieslandmeerendeels bestond het uit kalfvee. Het weidegeld zal dit jaar zeer hoog zijnmen vraagt niet minder dan f 50 tot f 70 per stuk. Onlangs werd tegen iemand onder Epe 11a herhaalde aanmaning een dwangbevel uitgevaardigd en hem eindelijk een soldaat als kostganger thuis gestuurd wegens het niet tijdig betalen van grondbelasting, in hoofdsom en rijksopcenten beloopende de som van.... vijf en een halven cent. (Vad.) Van wege de commissie voor het Noordelijk Zendings- feest, dat dit jaar den 14 Julij te Winschoten zal plaats hebben, ontvangen we heden berigt dat daarbij de openings rede zal gehouden worden door ds. van Rhijn van Wasse naar, en de slotrede door dr. A. Kuyper van Amsterdam. Verder treden als sprekers op, de heeren: ds. van Andel, van Wijhe; dr. Bronsveld, van Haarlem; ds. Beuker, van

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1