1875. N°. 48. Woensdag 21 April. 33 Jaargang. AANBESTEDING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. PROVINCIALE WATERSTAAT VAN NOORDHOLLAND. Binnenland. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT „Wij huldigen het goede." Verschijnt Ding3<3ag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1 30. H nu franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Centa, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Klkeu Donderdag vertrekt de mail naar Oost-fndië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Padang en Batavia, te ver zenden per mailboot Oelebes, geschiedt den 24 en 25 April a.B., 25 April voor brieven, na aankomst van trein I (9 u. 45 m. 's morg.) en 24 April voor drukwerk, na aan komst van trein III (10 u. 42 m. 's av.) van den Noord- holl. Staatsspoorweg. Per Prinses Amalia: voor brieven 1 Mei, voor druk werk 30 April; als boven. Op Donderdag den 29iten April 1875, des namiddags ten half drie ure, zal aan het lokaal van het provinciaal bestuur van Noord- liolland te Haarlem, bij enkele inschrijving worden aanbesteed: a. De duinbeplanting en het stellen van rietschuttingen op Texel en den vasten wal van Noordholland, in drie perceelen. b. Het leveren van stortsteen en het bestorten der Heldersche zeewering. De bestekken zijn, tegen betaling van 20 cents per exemplaar, verkrijgbaar aan het lokaal van het provinciaal bestuur voornoemd, aan het bureau voor buitenlandsche paspoorten op den Oudezijds Achterburgwal tegenover het Walepleintje te Amsterdam en bij den opzigter van den Provincialen Waterstaat W. Ph. DE KRUIJFP te Helder. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij den Hoofd ingenieur van den Waterstaat te Haarlem en bij den Ingenieur J. M. E. WELLAN te Alkmaar. HELDER en NIEUWEDIEP, 20 April. De instructie-brik Ternate is gisteren van hier vertrokken tot het doen van een kruistogt in de Zuiderzee, tot oefening der bemanning, die uit een lOOtal bootsmansleerlingen bestaat. Jl. Zaturdag werd een soldaat van het bataillon Infanterie, alhier in garnizoen, voor het front van al de manschappen, wegens voortdurend wangedrag en dronken schap, uit de dienst verwijderd, nadat hem eerst alle militaire kenteekenen waren ontnomen. Hij was nummerverwisselaar en de rempla9antenbaas zal nu, tot zijn groot nadeel, een ander in zijne plaats moeten stellen. De burgerkring Harmonie bragt jl. Zondag avond, na een werkzaam doorgebragten winter, zijn afscheid aan het saizoen met eene buitengewone tooneelvoorstelling. Opgevoerd werden1 De rijzweep of twintig jaren later en 2 Een huwelijk door een duël, blijspel met zang. Het talrijk opgekomen publiek toonde herhaaldelijk zijn bijval over de alleszins verdienstelijke uitvoering. Jl. Zaturdag avond werd in het lokaal Musis Sacrum de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van het Artillerie-Vrijkorps alhier. Door den president, den heer mr. D. P. H. Aberson, werd verslag uitgebragt over het afgeloopen vereenigingsjaar. Daarin werd gewezen op het gemis van de noodige schietbanen, zoodat er in dit jaar geene wedstrijden konden gehouden worden. Het strekte spreker evenwel tot genoegen te kunnen wijzen op de sedert dien tijd in het fort Admiraal Dirks tot stand gebragte en goed ingerigte schietbanen, waarvan ook door het Vrijkorps kan worden gebruik gemaakt. Het aantal leden bedraagt: 7 werkend-bijdragende, 17 bijdragende en 69 werkende leden. De ontvangsten hebben in 1874/75 bedragen f 90.55, de uitgaven f 82.30, batig saldo f 8.25. Aan het einde van het verslag spreekt de president den wensch uit, dat de zaak der Weerbaarheids- Vereenigingen bij de Hooge Regering voor het vervolg de noodige stoffelijke en zedelijke ondersteuning moge vinden. Tot leden des bestuurs worden herkozen de heeren T. Mooy, J. Schuijt en D. V. van Hoolwerff. Herkozen worden tot leden der commissie voor de geschillen de heeren S. P. Marinkelle, C. J. van Spall en F. J. Bussing; gekozen de heer C. Thomasz. Staande de vergadering wordt door eene commissie de rekening en verantwoording des penningmeesters nagezien en in orde bevonden. Er geschiedt mededeeling, dat sedert de vorige algemeene vergadering door het bestuur tot eereleden zijn benoemd de heeren mr. Ch. Bosch Reitz en L. Verhey. Eindelijk wordt medegedeeld, dat binnen eenige dagen de schietoefeningen in het fort Admiraal Dirks zullen aanvangen. Vóór het sluiten der vergadering wordt door een der leden krachtig aangedrongen op het doen van een voorstel aan de vergadering van den Weerbaarheidsbond, opdat bij de regering worde aangedrongen op een bepaalde verklaring ten aanzien van de ondersteuning der Weerbaarheids- Vereenigingen en hare opneming onder de levende strijd krachten des lands. Jl. Donderdag is, naar de Indépendance mededeelt, de authentieke acte gepasseerd, waarbij Z. M. de Koning der Nederlanden eigenaar wordt van het hótel Couteaux in de Rue Dncale te Brussel, in hetwelk eene opleidings school voor zang enz. zal worden gevestigd ten behoeve van een zeker aantal leerlingen, die, in Nederland hunne voorbereidende muzikale studiën ten einde gebragt hebbende, zich voor het tooneel wenschen te bekwamen. De aankoop is op naam van den Koning persoonlijk geschied, waarbij Z. M. door den graaf du Monceau de Bergendael vertegen woordigd werd. Het verzoek om gratie voor I. Wolff, uit Kampen, is door Z. M. den Koning van de hand gewezen. Men schrijft uit 's Hage aan de Arnh. Crt., dd. 14 April: «Men hoort hier alweêr spreken van huwelijksplannen van den Prins van Oranje, en weder met eene jonge dame uit de Haagsche aristocratie. De geruchten gaan zelfs zóó ver van te gewagen van een bij den Raad van State aan hangig wetsontwerp tot goedkeuring van 's Prinsen huwelijk. Schoon ik het gerucht niet geloof, zou ik wenschen dat het waarheid bevatte. Zoowel voor de natie als voor hem zeiven is het wenschelijk, dat de Prins niet langer met trouwen wacht. Ik weet wel dat een huwelijk met eene vrouw, die niet van vorstelijken huize is, door velen als niet raadzaam voor den Koning van een klein land ver oordeeld wordt, omdat de Koning van een klein land geene enkele gelegenheid verzuimen mag om zich te laten gelden als de evenknie van andere regerende vorsten, maar toch heeft het denkbeeld, dat de telg van een der oudste vorsten huizen der wereld onbeschroomd eene betrekkelijke mésal liance zou aangaan, voor mij iets zeer aanlokkelijks, ook omdat het tot zekere hoogte een bewijs geven zou, dat wij in Nederland op eigen beenen willen staan en in het buitenland geen steun verlangen om eigen krachteloosheid te vergoeden. Ging het huwelijk echter door, mij dunkt de aanstaande Prinses van Oranje zou de schaduwzijde van het licht ondervinden.» Binnen enkele dagen zal het wetsontwerp tot regeling van de regtspersoonlijkheid der coöperative vereenigingen aan de Tweede Kamer worden ingediend. Het ontwerp bestaat slechts uit eenige weinige artikels. In hoofdzaak is het Belgische systeem gevolgd. De vereenigingen zullen volkomen vrij worden gelaten in haar keuze tusschen de hoofdelijke en de beperkte aansprakelijkheid. Verder zal ook zooveel mogelijk de regeling der détails aan het goed vinden der oprigters worden overgelaten. De minister heeft zich niet kunnen vereenigen met het Duitsche systeem, waarhij alles tot in de kleinste bijzonderheden in de wet zelve wordt geregeld. (Vad.) Het 13de vervolg der nominatieve opgave van gewonde en gesneuvelde Europesche militairen van de expeditionaire magt te Atsjin van af 23 Febr. jl. bevat als overleden: C. van den Berg en S. K. van iJperen, beide mariniers. Beroepen te Eenigenburg ds. C. G. Bacil pred. te Pernis en Sweins; te Bloemendaal, ds. E. E. Gewin, pred. te Abcoude; te Zierikzee ds. D. André de la Porte, pred. te Almelo. Aangenomen het beroep naar Wijdenes door ds. P. A. Riedel, candidaat. Bedankt voor het beroep naar Groningen door ds. Creutzberg, pred. te Arnhem. Ds. Bakels, te Texel, heeft bedankt voor het viertal der Doopsgezinde gemeente te Poppingawier. De heer Driessens berigt, dat hij eerlang met zijn gezelschap de Vorstenschool hier te lande hoopt ten tooneele te brengen en dat mej. Beersmans de rol van Louize zal spelen. Het berigt, dat zij die rol zou hebben geweigerd, is dus onwaar. Jl. Zaturdag werd te Anna Paulowna feestelijk ingewijd het nieuwe schoolgebouw, in de buurt Veerburg, iti tegenwoordigheid van de leden van het gemeentebestuur, den lieer schoolopziener en tal van belangstellenden. Bij 't binnenkomen heette de burgemeester allen welkom, rigtte daarna het woord tot de volwassenen en sprak hoofd zakelijk over de strekking van het onderwijs, zeggende dat het niet alleen voldoende is de kinderen de noodige kennis te doen verga&ren, maar dat er ook zorg moet worden gedragen voor hunne zedelijke ontwikkeling, pligten, waar door de taak van den onderwijzer zeer zeker niet gemak kelijker wordt. De schoolopziener bragt hulde aan 't gemeentebestuur voor zijne goede zorgen in zake het onder wijs; de hoofdonderwijzer sprak op zeer waardige wijze tot de kinderen en drong er bij hen vooral op aan getrouw ter school te komen. Ten slotte werd door den heer J. C. de Leeuw een enkel woord gesproken over de geschie denis van het onderwijs in deze gemeente, van af de stich ting des polders. Door de kinderen werden in dien tusschentijd feestliederen gezongen en zij op eenige versnaperingen onthaald. Aan de blijde gezigten van de kleinen was het te zien dat ze met hunne nieuwe school zeer waren ingenomen. Het gebouw zal dan ook met zijne drie ruime, goed verlichte lokalen uitstekende ventilatie en net ameublement op uit muntende wijze aan zijne bestemming voldoen. Het vormt bovendien met de woning van den onderwijzer een geheel dat de plaats tot sieraad strekt en waaruit men kan zien dat men in deze jeugdige gemeente veel over heeft voor de zaak van het onderwijs. Aan een deputatie uit den gemeenteraad van Alkmaar, die aan Z. M. den Koning hij gelegenheid van de audiëntie ten paleize te Amsterdam, de betuiging van eerbied en hulde kwam overbrengen namens Alkmaar's burgerij, heeft de Koning nogmaals op de meest hartelijke wijze Zijn dank betuigd voor de hoogst aangename ontvangst, HD. en HH. KK. HH. de Prinsen in Alkmaar ten deel gevallen. Schriftelijk zal worden beschikt op het namens den Raad gedaan verzoek, betrekkelijk het schenken eener Nederland- sche statievlag, voorzien van liet wapen van Alkmaar, aan Zr. Ms. stoomschip van dien naam. Op de voorjaars veemarkt te Alkmaar waren 1602 beesten aan de lijn. De prijzen waren niet hoog. De handel eenigszins gedrukt. Verder waren ter markt aangevoerd: 333 vette kalveren, tot f 28 a 95; 6 nuchtere kalveren tot f4 a 10; 44 vette varkens tot 46 a. 60 c. per kilogram. Ten gevolge vin het op een der laatste dagen van de vorige week te Landsmeer voorgekomen geval van longziekte hij een rund, zijn jl. Donderdag, op last van den minister van Binnenl. Zaken, na onteigening afgemaakt de door bovenbedoeld ziektegeval in verdachten "toestand verkeerende runderen, zijnde 4 koeijen en 2 hokkelingen, toehehoorende aan den veehouder J. Koel aldaar. Jl. Zondag was aan het station van den Ned. Rijnspoor te Amsterdam ter bezigtiging gesteld een wagon Pullman, drawing-room-sleeping-car. Dit voertuig heeft een lengte van twee gewone wagons, ieder van 6 coupées, en loopt op twee paar wielen, die zich bewegen kunnen in de rigting der rails. De portieren zijn niet zoo als gewoonlijk op zijde, maar aan de uiteinden. Deze prachtige en zeer konfortabele slaapwagen, tevens ingerigt voor gezelschapszaal, is het eigendom van de Midland-maatschappij in Noord- Amerika en zal naar al de hoofdstations van Europa ter bezigtiging worden opgezonden. Het voornemen bestaat om deze slaapwagens in de expressetreinen van Keulen- Minden te laten loopen. Jl. Zaturdag ochtend waren eenige vertegenwoordigers der pers, alsook een twintig industriëelen en andere belang stellenden in de Brakke Grond te Amsterdam gekomen, om de proef bij te wonen, die genomen zou worden met een nieuwe brandstof, waarvan de bekende tandheelkundige dr. J. A. Hes gezegd wordt de uitvinder te zijn. De brandstof bragt de stoommachine der heeren gebr. van Es binnen een klein half uur in werking en liet geen slakken, maar een dunne asch na. De brandstof moet verder de helft goedkooper zijn dan de goedkoopste steenkolen, is zwaarder dan steenkolen, zoodat zij minder ruimte beslaat, geeft naar verhouding meer warmte, kortom moet een ware uitvinding zijn. Ook in haarden en kagchels kan zij worden gestookt; zij kan lichtgas voortbrengen en de asch moet, over de aardappel-velden gestrooid, de aardappelen tegen de ge vreesde ziekte vrijwaren. Waarlijk, bijna zouden wij hier op eens te gelukkig worden De heer van der Made heeft toegezegd in zijn fabriek (Koninklijke fabriek van stoomwerktuigen enz.) een proef op groote schaal te zullen nemen. De vraag zal nu nog zijn, of de brandstof in zoo groote hoeveelheid zal kunnen worden bereid als noodig zou wezen, indien zij voldoet. De nieuwe brandstof heeft den vorm van hriquets. Commissarissen der «Witte of Littéraire Sociëteit» te 's Hage hebben, nadat gedurende de geheele week door de leden gestemd was, schipbreuk geleden met hun voorstel om een adellijk lid der sociéteit te doen roijeren, dat op meer of min beleedigenden toon eene klagt in het daartoe bestemde boek had geschreven en, na aanmaning, zijne uit drukkingen niet introk, doch deze met minder aangename bewoordingen beantwoordde. Van de 644 geldige stemmen verklaarden zich 420 voor en 224 tegen het voorstel, zoodat de meerderheid van 2/3 niet verkregen is. Ten gevolge van dezen uitslag hebben commissarissen gezamenlijk hun ontslag ingediend. Het dienstjaar 1874 der Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij te Rotterdam levert een verlies van f 204,175.77|, waaronder echter ruim f94,000 afschrij ving op de stoomschepen. Een arbeidersvrouw in den Zuidlandschen Polder is van haar 24ste kind bevallen. De vrouw is 42 jaar oud en 25 jaren gehuwd. Het berigt, dat onlangs de rondte deed in de cou ranten, als zou de werving voor het Indische leger slechte

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1