1875. N°. 49. Vrijdag 23 April. 33 Jaargang. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. NATIONALE MILITIE. Binnenland. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N\ 1«3. HELDERSCHE EN YIËl WEDIËPER COURANT „Wij huldigen het goede." Verschijnt Uingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Alonnementsprijs per kwartaal1 80. nu franco per post - 1 65. Prijs der A d ver te n tiuau 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Pronte letters of vignetten wordeD naar plaatsruimte berekend. Eiken lionderdni; vertrekt dc innil naar Ooit-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der maii naar Padang en Batavia, te ver zenden per mailboot Celebes, geschiedt den 24 en 25 April a.s., 25 April voor brieven, na aankomst van trein I (9 u. 45 m. 's morg.) en 24 April voor drukwerk, na aan komst van trein III (10 u. 42 m. 's av.) van den Noord- holl. Staatsspoorweg. Per Prinses Amalia: voor brieven 1 Mei, voor druk werk 30 April; als boven. De Voorzitter van den Raad der gemeente Helder maakt bij deze bekend, dat de lijsten der Kiezers VOOR LEDEN VAN DE TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL, de PROVIN CIALE STATEN en DEN GEMEENTERAAD, door hem op heden gesloten, op nieuw aangeplakt en op de Secretarie der gemeente voor ieder ter inzage zijn nedergelegd. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 19 April 1875. STAKMAN BOSSE. De Burgemeester der gemeente Helder maakt, ter voorkoming van ongelukken, aan de ingezetenen bekend, dat (1e practische schietoefeningen op de Hors met het gesehut van Zr. Ms. oefenings vaartuig PRO PATRJA, weder op den eersten Mei eerstkomende zullen aanvangen. Telkens één uur vóór den aanvang van de oefeningen, zal van genoemd vaartuig een los schot worden gedaan, en eene roode vlag aan den voortop worden gcheschen. De Hors zal dan over eene lengte var. ruim 4000 meters, waarvan de rigting door piketpalen is afgebakend, en ook in een zijde- lingsche rigting van ongeveer 600 meters voor personen, vaartuigen en vee onveilig zijn. Bij het eindigen der schietoefeningen wordt de roode vlag inge haald. Verder wordt in herinnering gebragt, dat het verboden is de projectielen en verdere materialen, welke op gemelde plaats liggen, op te zoeken en zich toe te eigenen, zullende deze handelwijze worden beschouwd als ontvreemding van 's Rijks goederen, en degenen die zieh onverhoopt hieraan mogten schuldig maken, als zoodanig worden vervolgd. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 20 April 1875. STAKMAN BOSSE. De Burgemeester der gemeente Helder brengt, ten gevolge eener ontvangene aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in deze provincie, ter algemeene kennis: 1°. dat tot het houden van herhalings-oefeningen, tot het houden van oefeningen op groote schaal, en het bijwonen van troepenvereenigingen, successivelijk van af den 15 Mei e. k. tot de werkelijke dienst zullen worden opgeroepen, de verlof gangers der Militie te land van de ligtingen 1871, 1872 en 1873. Dat de milicien-verlofgangers der ligting van 1871, die gehuwd zijn vóór het tijdstip waarop zij bij de Militie worden ingelijfd, of wel, voor den 1 Junij dezes jaars, krachtens een door den minister van Oorlog verleende toestemming, voor ditmaal buiten oproeping worden gelaten 2°. dat tot oefening in den wapenhandel bij het regiment veld artillerie, zullen worden opgeroepen de milicien-verlofgangers der ligting van 1872, die daarbij den 1 Mei a. s. van de regimenten Huzaren zullen worden overgeplaatst, de eene helft tegen den 1 October, de andere tegen den 2 November e. k.en 3°. dat zoowel in het algemeen belang van 's Konings dienst, als om misbruik tegen te gaan, de miliciens die wegens ziekte niet op den bepaalden tijd onder de wapenen kunnen komen, in den regel verphgt zullen zijn, zich na hun herstel, bij hun korps te vervoegen, ten einde gedurende zes weken in den wapenhandel te worden geoefend. Helder, De Burgemeester voornoemd, 21 April 1875. STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 22 April. Volgens een bij het departement van Marine ontvangen berigt, zou de divisie in de wateren van West-Indië, onder bevel van den kapt. ter zee jhr. J. H. van Capellen en bestaande uit de schroefstooraschepen Leeuwarden, Cornelis Dirks, onder bevel van den kapt.-lnit. ter zee J. B. A. de Josselin de Jong en Prinses Maria, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee H. van Goens, den 18 Maart 1875 van Cura^ao over Havanna naar Nederland vertrekken, en kan die divisie in de eerste helft van de maand Mei e. k. alhier worden verwacht. De ramtorenschepen Buffel en Schorpioen worden in dienst gesteld voor de oefeningen der met Mei in dienst komende zeemilieiens. Den 1 Mei a. s. moet alhier overgaan aan boord van de via Suez naar Batavia bestemde mailboot Prinses Amalia, een detachement sterk 100 militairen, waaronder 8 onderofficieren der artillerie. De kolonel der Genie Vaillant is verplaatst van hier naar Utrecht, de kapt. van Riemsdijk naar Maastricht, terwijl de majoor der artillerie Franzman van bier naar Delft vertrekt. Sedert eenigen tijd circuleert in deze gemeente het onrustwekkende gerucht dat, tengevolge de voorgenomen uitbreidingen en veranderingen der geniewerken in deze stelling, onze zoo onontbeerlijke Duinwater-leiding gevaar loopt onder het duinzand begraven te zullen worden. De Genie zou, zoo vertelt inen, van plan zijn, om de duinen tot op zekeren afstand van het fort Kijkduin gelegen, geheel vlak te maken en dus ook over de water-reservoirs en bijbehoorende putten zou beschikken. Tot geruststelling meenen wij te kunnen verzekeren, dat er slechts sprake van is, om de te hooge kruinen der duinen af te nemen, ten einde, des gevorderd, een vrijer uitzigt voor eene eventuele bezetting van genoemd fort te openen; een maatregel die eer in het voor- dan in bet nadeel van de Duinwater-leiding zijn zal. Bij het examen, jl. Maandag en Dingsdag te Haarlem gehouden, is aan den hulponderwijzer C. Altena alhier, de acte van hoofdonderwijzer toegekend. Blijkens achterstaande annonce, is dezer dagen ver schenen een werkje, geschreven naar aanleiding van het Oera Linda Bok. De lezing er van heeft ons eenige genoegelijke oogenblikken geschonken. De schrijver heeft op zeer onderhoudende, boeijende wijze medegedeeld, den inhoud van dat veelbesproken geschrift, en zijne uit- en invallen, naar aanleiding daarvan, verdienen in ruimen kring gelezen en overdacht te worden. Met een enkel woord vestigen wij dus de aandacht op deze uitgave. De N. R. Crt. verneemt, dat de heer P. Maas Geesteranus, ingenieur, hoofdopzigter bij het hoogheemraad schap van Rijnland, is benoemd tot ingenieur bij de Indische spoorwegen en reeds in de volgende maand naar Indië zal vertrekken. Dr. Adama van Scheltema stelt voor den 25 April tot een biddag te maken om onze natie van den vloek van den sterken drank te verlossen. Beroepen te Utrecht ds. A. H. Duval Slothouwer, pred. te Zutphen. Ook in de gemeente Graft, waartoe behooren West en Oost-Graftdijk, is eene afdeeling opgerigt van de Noordhollandsche vereeniging ter afwering van epidemische ziekten en tot hulpbetoon tijdens epidemieën. Men meldt uit Barsingerhorn, dd. 20 dezer: «Heden werd door den heer C. Smit Jz., burgemeester dezer gemeente, na eene korte doch gepaste toespraak, de eerste steen gelegd van een nieuw te bouwen gesticht, bestemd tot opneming van behoeftigen van ouderen leeftijd. De leden van het algemeen burgerlijk Armbestuur, alsmede I de architect en de aannemer waren bij deze plegtigheid tegenwoordig. Het bouwterrein was met vlaggen getooid, terwijl ook enkele ingezetenen, door het uitsteken van vlaggen, hunne instemming met het feest te kennen gaven.» Men meldt uit Leiden, dd. 17 dezer: «Twee dagen in deze maand heeft de thermometer 60° aangewezen, doch slechts voor weinige uren; overigens heeft de lente nog steeds op zich laten wachten. Toen de i tuinlieden in het begin van Maart zich teleurgesteld vonden dat zij den veldarbeid niet konden voortzetten, hoopten zij iederen. dag op ander weer, en toen het scheen dat de winter tegen het einde der maand afscheid had genomen, repten veler handen zich om met spitten, poten en zaaijen gereed te komen. De tuinlieden zijn echter nog vroeg genoeg gereed, want de groeizaamheid is steeds uitgebleven. Soms schijnt het weer tot verandering te neigen, maar eene scherpe, noordsche koude, dikwijls met strenge nacht- j vorst, beneemt daartoe weer alle kans. Zoo begint allengs de maand Mei te naderen, die reeds vele jaren bekend stond als bovenmatig koud en schade aanbrengende aan den vroegen wasdom. In plaats daarvan kon die maand thans uitzondering maken en groeizaamheid brengen. Meent zij het als Bloeimaand ernstig, dan is er eigenlijk bijna niets verloren, alleen maar lang uitgesteld, waarmede het geduld van bouw- en tuinlieden op de proef wordt gesteld. Zoo beginnen de eersten te verlangen naar gras voor het vee, terwijl bij menigeen de hooiberg ledig wordt. En aan vraag om groenten kunnen de laatsten bij geen mogelijkheid voldoen, tenzij uit de broeibakken. De weilanden zijn groenook vroege heesters beginnen groen te worden of bloem te vertoonen. Perziken, abrikozen en pruimen bloeijen met een goed vooruitzigt, wat het aantal bloesems betreft. Ook kersen en morellen beloven eene menigte bloesems. Van de andere vruchtboomen, inzonderheid de peren, kan mede gunstig gewag worden gemaakt, daar zij met vele bloemknoppen bezet zijn. Van de in het najaar gezaaide veldgewassen heeft het koolzaad door de langdurige koude nog het meest geleden Te Leiden is bevorderd tot doctor in de geneeskunde, de heer J. Schut, geb. te Alkmaar, met een academisch proef schrift.: «Over de permanente extensie bij gewrigtsontsteking.» Voor 10 plaatsen als telegraafkler'k zijn 80 sollicitanten, die thans te 's Hage een vergelijkend examen ondergaan. Den 8 Sept. zal te Delft, in dezelfde kamer, waarvan Leeuwenhoek van 1660 tot 1699 bewaarder was, een feest ter zijner nagedachtenis worden gevierd. Eene tentoonstelling van mikroskopen en wat daarmede in verband staat, zal bij die gelegenheid worden gehouden. Van een bijeen te brengen fonds zal een gedenkteeken ter eere van den grooten natuuronderzoeker worden opgerigt, bestaande in eene gouden medaille, om de tien jaren toe te kennen aan hem, die het meest ter vermeerdering van de kennis der mikroskopische wezens heeft bijgedragen. Het beheer van dit fonds wordt opgedragen aan de Akademie van Wetenschappen. Inzenders kunnen zich aanmelden bij de heeren prof. C. K. Hoffinann te Leiden, ntr. J. Soutendam te Delft of P. J. Haaxman te Rotterdam. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Wijn gaarden heeft zekeren A. de Baat, lidmaat dier gemeente, die onlangs met een ander wegens onderlinge mishandeling door de regtbank te Gorinchem veroordeeld was tot het betalen eener geldboete van f 8, bij besluit van G April het gebruik van het H. Avondmaal ontzegd voor den tijd van zes maanden. Als men de toenemende ontwikkeling van Middelburg gadeslaat, zoo meldt men o. a. uit Zeeland aan het U. D., gevoelt men onwillekeurig medelijden met Vlissingen, dat de geladen schepen daar ziet binnenkomen, om te Middelburg te lossen, of van daar geladen zeewaarts ziet vertrekken, terwijl in de Scheldestad zelve tot nog toe weinig voor uitgang is te bespeuren. Ik heb vroeger wel eens Middel burgers elkander hooren troosten met de bewering: «och, als het te Vlissingen regent, dan druipt het bij ons. «Men zou nu zeggen, dat het te Middelburg al aardig begint te regenen en Vlissingen nog niet eens veel van den drup merkt. De vooruitzigten worden echter beter; als nu eerst de heer Smit de exploitatie van het marine-dok maar heeft aanvaard en de maildienst op Engeland geopend is, dan zal er wel meer leven komen. Van de laatste hoort men tegenwoordig nog weinig. Over het algemeen gaat voorzeker geheel Zeeland een schoone toekomst te gemoet. Op verschillende plaatsen openen zich nieuwe bronnen van welvaart, ontwikkeling en vooruitgang, waarvan men echter eerst dan spoedig en krachtig de gezegende vruchten zal plukken, als de oude ondernemingsgeest eens weder ontwaakt, die in later tijd is ingesluimerd, en de blik zich verder uitstrekt dan de eilanden, waartoe luj, helaas! te lang beperkt is geweest. Multapatior's opwekking aan het Nederlandsche volk om met hem in overleg te treden tot bespreking van de geschiktste middelen, die zouden aangewend kunnen worden om het misbruik van sterken dank en vooral openbare dronkenschap te bestrijden, vindt bij duizenden in den lande weerklank. Dagelijks wordt de heer L. Philippona te Uden bij Boxtel (Multapatior) overstroomd met brieven en kaartjes, waarbij adhaesie wordt betuigd aan zijn strijd tegen de jeneverpest. «God lof,» roept Multapatior uit, «wij gevoelen ons niet in het Nederlandsche volk bedrogen Wij zijn er trotsch op, dat ons vaderland zooveel edele, geestdriftvolle en moedige mannen en vrouwen in alle klassen der zanten- leving telt, die bij zulk een zwakke oproeping als de onze zich dadelijk bereid verklaren om aan een menschlievende, al is het dan ook stoute poging, in 't waarachtig belang van Nederland beproefd, adhaesie te schenken. Reeds dit feit alleen is een zoo verblijdend en heugelijk verschijnsel, dat het verdient ten eeuwigen dage in herinnering te blijven.» Te Middelburg is dezer dagen een kind overleden dat gebruikt had wilde selderij, waarin bleek te zijn dolle kervel. Bij hevelschrift der arrondissements-regtbank te Goes is naar den prokureur-generaal bij het prov. geregtshof in Zeeland verwezen Johannes Matthijs Welters, oud 32 jaren, bouwkundige, wonende te Neuzen, thans gedetineerd te Goes, ter zake dat hij op 28 Febr. jl. met Grietje Boon, C. J. de Witte en eenige andere personen zich bevindende in eene herberg te Selsaete (België), toen genoemde Grietje Boon, met wie de beklaagde verkeering had, met een der aanwezigen had gedanst en andermaal wilde gaan dansen, hij haar tot tweemaal toe heeft aangevallen, een dolkmes uit zijn zak gegrepen, en haar herhaaldelijk daarmede

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1