1875. N°. 50. Zondag 25 April. 33 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N% 163. B i n n eji Ila n d. Benoeming-en, enz. HELDERSCHE EN NIEIWEDIEPER „Wij huldigen het goede. ot l9fl ar Verachijnt Dingadag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1 80. hu franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Klken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Padang en Batavia, te ver zenden per mailboot Prinses Amalia, geschiedt den 30 April en 1 Mei a. s.; 1 Mei voor brieven, na aankomst van trein I (9 u. 45 m. 's morg.) en 30 April voor druk werk, na aankomst van trein III (10 u. 42 m. 's av.) van den Noordholl. Staatsspoorweg. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op WOENSDAG don 28 APRIL e. k., des AVONDS ten ZEVEN ure. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 24 April 1875. STAKMAN BOSSE. PUNTEN TEE BEHANDELING: 1. Beëediging van het nieuwe Lid. 2. Contract ophalen mest. 3. Afstand van grond, school en woning op het Koegras. 4. Af- en overschrijvingen 1874. 5. Voordragt van een hulponderwijzer. 6. Gebruik van school No. 7. 7. Mededeeling van ingekomen stukkën. De Burgemeester der gemeente Anna Paulowna maakt bekend, dat de opgaaf bevattende DE UITKOMSTEN DER HERZIENING VAN 1)E BELASTBARE OPBRENGST DER GEBOUWDE EIGENDOMMEN in deze gemeente, van heden af gedurende dertig dagen op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Anna Paulowna, 24 April 1875. De Burgemeester voornoemd, C. E. PERK. HELDER en NlÉUWEDIEP, 24 April. De vereeniging Liefde tot Kunst alhier gaf jl. Donderdag avond in Tivoli eene buitengewone vergadering, waarin werden opgevoerd: 1. het blijspel Eene Vergissing, en 2. het kluchtspel De Bankroetier. De mailboot Celebes zal een transport troepen, groot 125 man en 8 onderofficieren, naar Java overbrengen. De Stoomvaart-Maatschappij «Java» zal overa. p. 6 percent uitkeeren. Volgens het Vad. heeft de minister van Oorlog, in overleg met zijne ambtgenooten, bepaald besloten binnen kort zijne portefeuille neer te leggen. Door de Nederl. Handelmaatschappij zijn bevracht voor Amsterdam de schepen: Mr. Jacob van Lennep, Bestevaer, Ferdinand Louis, en Johanna Willem. Gedurende de vacantie der Tweede Kamer zijn 112 adressen ingekomen betreffende den aanleg van spoorwegen voorts 30 omtrent de regeling van het hooger onderwijs, waarvan 10 tot behoud der Groninger hoogeschool en 16 omtrent de afschaffing der theologische faculteit. Dr. J. Sasse is voornemens een verzameling te bewerken van alle zoogenaamde volksmiddelen, onverschillig of ze al of niet met bijgeloof in verband staan. Hij vraagt daartoe medewerking. Zoo als onzen lezers bekend is zal de heer Dudok de Wit weer een wandeling maken en wel van Amsterdam naar Weenen. De geheele reis is 270 uren gaans, die hij denkt in 40 a 45 dagen, met 8 uren per dag af te leggen, te volbrengen. Zie hier wat de heer F. C. de Brieder in zijn «Maande- lijksche praatjes» van de Gids zegt van die wanhopige loopers: «Zoo erger ik mij ook altijd als ik lees, dat zekere landgenoot weer aan 't wandelen is gegaan. Nu eens moet hij binnen zoo of zoo korten tijd van Amsterdam naar Parijs zijn gewandeld; dan weer wandelt hij naar Rusland; een derde berigt zegt ons dat hij de wereld zal door wandelen. Eilieve, zoo vraag ik, wat kan het ons schelen of die heer aan de loopmanie lijdt? Wie ter wereld, tenzij de gilde van Sint Crispijn, de schoenmakers, kan er belang in stellen of een mensch een ongeloofelijk getal kilometers per dag te voet aflegt? Was hij nog een paard, a la bonne heure! Dan zou hij veel geld waard zijn. Maar een mensch! Een denkend individu, wiens levens taak het schijnt te zijn, om in zoo korten tijd als maar mogelijk is van de eene stad naar de andere, van het eene land naar het andere te loopen, is dat niet in de hoogste mate dwaas? Dat de man wandelt, goed! Het is zijn regt en als het zijn lust is mag hij zich zelfs overwandelen, maar men stelle dat niet in de dagbladen voor als iets buitengewoons, want het is eenvoudig iets mals. Door vermelding van zijn wandeltogten maakt men den man ijdel en alleen die ijdelheid doet hem voortwandelen. Anders zou hij zich-zelven reeds lang in zijn loop hebben tegengehouden, want dat hij 't op den duur pleizierig vindt kan niemand mij wijsmaken. Ik hoor hem des morgers, bij zijn opstaan, tot zich-zelven zeggen«Laat ik eens zien wat men heden van mij vertelt.» En met zelfvoldoening leest hij dan dat Holland- sche, Fransche, Engelsche, Duitsche, ja zelfs Amerikaan- sche dagbladen hem volgen op zijn marsch. Hij strijkt zich onder de kin en voelt al het gewigt van een per- sonaadje, dat de oogen der wereld op zich gevestigd weet. En waarom dat alles? Omdat hij wandelt, wandelt zonder eenig wetenschappelijk doel en als 't ware alleen om te toonen, welke onvermoeide kuitspieren en verharde voetplanten hij heeft. Indien men zoo iemand van zijn volkomen onnutte en weinig grappige manie wilde genezen, zou men, wel verre van hem overal met schijnbare belangstelling te volgen, slechts dit behoeven te antwoorden op zijn mededeelingen, waar hij zich bevindt: «Beste Mijnheer, 't Is ons volmaakt onverschillig, waar heen gij nu weêr geloopen zijt. Iedereen, die gezond is en niets te doen heeft, kan wandelen, en wat de snelheid betreft, waarmeê gij loopt, herinner ik u dat een paard en een locomotief nog vrij wat vlugger zijn dan gij. In een land waar paard en stoom niet bekend zijn, zoudt gij als koerier, postbode of brievenbesteller ongetwijfeld groote diensten kunnen bewijzen, maar in ons gezegend land kunt gij uw krachten beter gebruiken en hebben wij wel aan iets anders te denken dan aan menschelijke veel- en hard- loopers.» Als de geheele pers morgen dien brief met instemming overnam, zou de wereld waarschijnlijk overmorgen reeds een looper minder en een verstandig mensch meer tellen. Beroepen te Yarsseveld, ter vervanging van ds. Yrendenberg, ds. Th. H. Nahuijs, te Zeist. Bedankt voor het beroep naar Utrecht, door ds. W. Astro, pred. te Rotterdam. Men meldt van Texel, dd. 20 dezer: «Het drooge en schrale weêr der laatste dagen, dat de kortstondige maar felle voorjaarsvorst heeft opgevolgd, heeft onze weiden zoo dor en kaal gemaakt, dat de schapen en lammeren daarop geen voedsel kunnen vinden. Dat is hoogst nadeelig voor de veefokkers, want die zijn sedert weken genoodzaakt geweest om de schapen met boonen te voeren, hetwelk hun een belangrijke schade veroorzaakt. De lammeren blijven achterlijk en er is nog weinig handel.» Door den gemeenteraad en de Kamer van Koophandel te Alkmaar is bij adres aan de Tweede Kamer de wensche- lijkheid van een spoorweglijn AlkmaarHoorn betoogd. Het nieuwgebouwde post- en telegraafkantoor te Zaandam, zal volgens officiëele berigten met 1 Mei a. s. voor het publiek geopend worden. Na kortstondige ongesteldheid is jl. Woensdagnacht, op 64jarigen leeftijd, te Amsterdam overleden, de architect C. Outshoorn. Hij bouwde o. a. het Paleis voor Volksvlijt. Amstelhótel en postkantoor te Amsterdam, verscheidene villa's te Scheveningen, het stationsgebouw te Rotterdam, en de Witte Sociëteit te 's Hage. In zeer ondergeschikte betrekkingen begonnen, dankte hij zijn gunstig bekenden naam geheel aan eigen geestkracht. Voor een vrij talrijk en uitgelezen publiek hield de heer Ed. de Pressensé, predikant te Parijs en lid van de Fransche Nationale Vergadering te Amsterdam dezer dagen eene voor dragt over den strijd voor de godsdienstvrijheid onder de Fransche revolutie en zijnegevolgen voor de 19de eeuw, waarbij hij ten slotte wees op de groote daden, die onze voorvaderen verrigt hebben voor de vrijheid van geweten. Jl. Donderdag is in het gasthuis te Amsterdam een arm geamputeerd van den oppasser der beeren in 't genoot schap Natura Artis Magistra. Dezer dagen stond hij met iemand voor het hok te spreken, toen plotseling een beer zijn arm met klaauw en muil naar zich toetrok en dien zoo havende, dat men tot een amputatie moest overgaan. Te Amsterdam zijn de eerste aardbeziën reeds aan gevoerd. Men betaalde 3 cents per stuk, Jl. Dingsdag heeft te Velsen de aanwijzing plaats gehad van de werken voor de verbreeding van het Noord- zee-kanaal. Naar de berekening, zullen er 800,000 kub. meter zand moeten verwerkt worden, dat vervolgens naar Amsterdam gebragt zal worden en daar dienen moet voor de werken van den Staats-spoorweg in het open havenfront. Volgens een berigt in het weekblad Kennemerland schijnt de regter van instruktie te Haarlem belast te zijn met een onderzoek ten aanzien van de grieven, die tegen het postwezen te Beverwijk bestaan. De zaak maakt in Beverwijk groot gerucht: vooral ook omdat men beweert, dat hooggeplaatste personen te 's Hage zich moeite geven in 't belang van den postdirecteur. Het prachtige hotel d'Orange te Scheveningen, eigen dom der Scheveningsche Bouwmaatschappij, zal den 15 Junij geopend worden; het hotel bevat nu meer dan 200 rijk gemeubelde kamers, 20 salons, conversatie-, lees-, I bülard- en rookkamer. Te Vlissingen is jl. Dingsdag een kind van ongeveer zes jaren in de Westerhaven in het water geraakten door den heer J. C. Almeij, Rijksambtenaar, gered. Het bekende hoofd der beruchte Internationale, Carl Marx, bevindt zich sedert eenige dagen te Maastricht. Dit bezoek geldt een zuster van den heer Marx, een zeer geachte dame aldaar. De verzending van stroo uit het Noorden, bestemd naar Engeland, is zoo groot, dat dikwijls geheele treinen van 30 a 40 wagens Zwolle passeren. Ook de verzending van geslagt vee in kisten naar Engeland is zeer groot. Op het theater Beaumarcliais te Parijs wordt tegen woordig een stuk opgevoerd, dat tot opschrift draagt l'Ambition fatale, met de aanduiding dat het een hoogst zedelijk stuk is en te gelijkertijd zeer dramatisch. Er moet in dat stuk zoo verschrikkelijk veel geweend worden, dat de directeur op den inval is gekomen aan iedere dame, die een plaats neemt aan de contróle, een zakdoek uit te reiken. En de heeren dan? of meent men soms, dat die onge voelig zijn. In het noorden van Schotland, waar de winter zoo hevig was, is het plotseling heet geworden. Twee gevallen van zonnesteek met doodelijken afloop, worden vermeld. Het weekblad Vooruit, onder redactie van den heer Vorsterman van Oijen, bevat in zijn laatste nommer een artikel over de aardappelziektedaar bij het ontkuilen de zieke aardappels meestal op de mesthoopen geworpen worden, verdient dit wel algemeen bekend te zijn. Hij zegt o. a.«Men schrijft de aardappelziekte algemeen toe aan eene parasiet, de Peronospora infestans. Wordt nu de zieke aardappel, die tal van deze woekerplantjes bevat, op den mesthoop geworpen, dan worden de sporen dezer planten wederom met duizenden op het veld gebragt. Zoo doende wordt het verdwijnen der ziekte eene onmogelijkheid.» Uit het bovenstaande blijkt duidelijk hoe noodzakelijk het is, bedoelde aardappels op eene andere wijze te ver nietigen. Hoe honden dol worden. Op den 20 dezer was een hond van een vuurstoker van Zr. Ms. stoomschip «Merapi» aan den wal te Fijenoord, toen eenige jongens dien hond deden apporteeren, waartoe zij een stuk gloeijende steenkool bezigden, tengevolge waarvan het beest zijn tong heeft gebrand en het daarna als razende was, zoodat, toen die hond nog een andere had gebeten, zijn eigenaar hem verdronken heeft. Volgens verklaring van verschillende personen, die den bedoelden hond hebben gezien, had deze geenerlei teekenen van dolheid vertoond, behalve dat zijn tong hem uit den bek hing en met schuim bedekt was, en kwam hij zelfs, als hij geroepen werd, kwispelend naar hen toe en liet hij gewillig toe dat men hem streelde. Terwijl wij hier nog altijd verlangend vragen wanneer de winter zal goedvinden afscheid te nemen, lezen wij in de dagbladen van Parijs, dat daar jl. Woensdag, na een snikheeten dag, een zwaar onweêr zich heeft ontlast, ver gezeld van een lang aanhoudenden regen. Te Weenen heerscht de typhus epidemisch en wel van de gevaarlijkste soort. Voor zoover in de hospitalen hiertoe mogelijkheid bestaat, wordt alles gedaan om de uitbreiding der ziekte tegen te gaan. Den 14 dezer is op de kermis te Bern, even voor het begin der voorstelling, de sierlijke tent, bevattende de circus Iienz, totaal door brand vernield. Een der beste paarden en eenige gedresseerde honden kwamen mede in de vlammen om. Zes kramen moesten omvergehaald worden om den brand te stuiten. In Europeescli-Turkije heerscht de veepest in hevige mate en bovendien eene ziekte onder de paarden en de schapen. Het gebrek aan veeartsen in de provinciën maakt, dat soms 20 a 30 percent der runderen en paarden bezwijken, terwijl de kudden schapen niet zelden geheel uitsterven. De luit. ter zee 2de kl. C. H. Comelissen, de off. van gez. lste kl. L. P. Gijsberti Hodenpijl en de off. van adm. 2de kl. P. J. Roest, laatst behoord hebbende tot het esoader in Oost-Indië en van daar den 14 dezer in Nederland teruggekomen, zijn met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. De tot off. van adm. 3de kl. bevorderde sebeepskl. F. Lensing, dienende aan boord van het wachtschip alhier, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld en met 1 Mei daaraan volgende vervangen door den tot off. van adm. 3de kl. bevorderden scheepskl. K. J. van den Bussche. Tot kommandant in de 5 stelling der genie (Helder) is benoemd de majoor F. H. Ampt, terwijl de kapt. van Riemsdijk vervangen wordt door den kapt. H. E. Beekman. Bij het 4de bat. 7de reg. infanterie is geplaatst de kapt. G. A. W. C. baron van Hemert I tot Dingsboff.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1