1875. N°. 56. Zondag 9 Mei. 33 Jaargang. Bijtijds gewaarschuwd, Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN r. 163. Binnenland. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1 80. ii franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Yan 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. Ter voorkoming van ongelukken voor Visschersvaartuigen en Vletten die zich, niettegenstaande het hijschen der roode vlas: van deExcercitie-Batterij SALAMANDER, te digt bij de schijven en in de vuurlijn ophouden, worden de Visschers en Vletters ERNSTIG GEWAARSCHUWD om die gevaarlijke plaats te naderen. Helder, den 7 Mei 1875. De Burgemeester, STAKMAN BOSSE. VERGADERING- van den RAAD der gemeente ANNA PAULOWNA, op Woensdag den 13 Mei 1875, des namiddags ten 2 ure. Anna Paulowna, den 8 Mei 1875. De Burgemeester, C. E. PER K. Onderwerpen ter behandeling 1. Benoeming hulponderwijzeres. 2. Benoeming lid Armbestuur. 3. Benoeming leden stembureau. 4. Af- en overschrijvingen, dienst 1874. 5. Mededeeling ingekomen stukken. Indien de liberale partij met de Junij-verkiezingen niet geheel onvoorbereid zal zijn voor den ernstigen strijd, die alsdan zal worden gestreden, dan is het hoog tijd, dat zij door onderling overleg en bespreking in hare organen, het eens worde omtrent het terrein, waar zij hare tegen partij wil afwachten, en de wapenen kieze, waarvan zij zich de overwinning mag beloven. Want het gevaar schijnt groot, dat de tegenpartij haar dwingen zal den strijd daar aan te nemen, waar zij kans heeft haar voordeel te doen met de onderlinge verdeeldheid der liberalen. Ja! wij zouden zelfs verder kunnen gaan, en zeggen dat de liberale partij nu reeds niet meer vrij is om voor de kiezers op te treden met de leuze, die zij bij de stembus op den voorgrond zou willen stellen, maar reeds op dit oogenblik door de handige maatregelen der coalitie van partijen, die tegenover haar staat, genoopt is de stembus te laten heslissen over een vraag, die voor haar zoo nadeelig mogelijk gesteld is. Immers het zal wel niet meer te vermijden zijn, dat bij de eerstvolgende verkiezingen de beginselen onzer Schoolwet, en het bestaan der neutrale school, evenals zulks bij de vorige algemeene verkiezingen het geval is geweest, afhankelijk zullen worden gemaakt van den uitslag dei- stemming. Maar anders dan vroeger, heeft nu niet de liberale partij het terrein der neutrale school voor den verkiezingsveldtogt gekozen, zij is daar heen gedrongen. Het restitutiestelsel, de onhoudbare uitvinding van ds. Kuijper, ouderling der Gereformeerde gemeente te Amsterdam, veel pratend lid der Tweede Kamer te 's Gravenhage, en boven dien als journalist de ziel van de Standaard, heeft, dank zij de onmiskenbare handigheid van haren met velerlei betrekkingen en waardigheden gezegenden uitvinder, de schoolwetvraag zoozeer verwrongen en verdraaid, dat de liberale partij, hoe sterk zij zich op dit gebied ook moge achten, ernstige redenen van vrees heeft, als de vraag, zoo gesteld, de verkiezing beheerscht. Over het restitutiestelsel zelf behoeven wij niet te spreken. Wij zijn overtuigd, dat ds. Kuijper zelf in oogenblikken van openhartigheid de eerste zoude zijn om te erkennen, dat de uitvinding dood geboren is, en niets beters verdient ook. In die oogenblikken zou ds. Kuijper, die een ver standig man is, wanneer hij tijdelijk afstapt van zijn hobby- liorse,» erkennen, dat zelfs wanneer men al toegeeft, dat het billijk en regtvaardig is een zeker aandeel in de belas tingen terug te geven aan hen, die geen kinderen hebben of wier kinderen de staatsschool niet bezoeken, het aller- onregtvaardigst zoude zijn, die restitutie niet te geven aan hen die betaalden, maar aan ds. Kuijper, en zoovele andere strenggeloovige industriëelen, als godsdienstige scholen zouden willen oprigten! Die onzin en dit onregt is te in 't oog vallend, dan dat wij den tijd onzer lezers en de onze met eene weerlegging zouden mogen vermorsen. Maar als verkiezingsmiddel, als politieke finesse het Hollandsche «politieke streek» klinkt wat ruw belooft het restitutiestelsel veel aan de kerkelijke partijen, en is het voor ons, de voorstanders van scheiding van kerk en staat, allergevaarlijkst. j Immers wat is het doel? Het doel is, in de Kamer j eene meerderheid te brengen, die men zeer goed weet, dat in het volk, en onder de kiezers niet bestaat, eene meerderheid, genegen om den staat onder voogdij van de kerk te plaatsen. Welke kerk? Zoo men deze vraag doet, verbreekt men onmiddelijk de moeijelijk verkregen eendragt. Daarom mag die vraag niet gedaan worden. Verbeeldt u slechts: zouden dan ds. Kuijper, en Kerens de Wylre, zouden dan van Loon en Lambrechts, zouden dan de Tijd en de Standaard, nog één uur te zamen kunnen gaan? En toch moet er een middel gevonden worden om al die mannen, die geen enkel punt van overeenkomst hebben, noch in staatsbeginselen noch in geloof, in de Kamer te brengen, een middel, waardoor zij elkander bij de stembus kunnen steunen, al zullen zij ook later, is eens de overwinning op de liberale rigting bevochten, haten en bevechten ten bloede toe. Zulk een middel om in Junij allen in de Kamer te brengen, die, hoe ook onderling verschillend, dit gemeen hebben, dat zij den modernen staat en de beginselen van 1793 verafschuwen, is het restitutiestelsel; niets meer. 't Is het eenige punt, waarover de Tijd, de Standaard en 't Dagblad van 's Gravenhage met goed fatsoen kunnen zeggen in de hoop, dat de kiezers het zullen geloovendat zij 't eens zijn; de eenige schijn van grond, die zij kunnen aanvoeren bij de stembus elkanders candidaten te steunen en aan te bevelen. Van daar dan ook, dat men zich zorg vuldig wacht om het denkbeeld, dat men wel zoo goed is restitutie-stelsel te heeten, al ware restitutie-maaier eene veel betere benaming, nader te formuleeren, en uit te werken; alleen zoolang het begrip algemeen genoeg blijft, zóó dat iedereen daaronder ongeveer alles, wat hij wil, kan verstaan, kan het dienst doen als een band tusschen principieel verschillende partijen. Als nu de tegenpartij zich in dien wèlgelegden strik laat vangen, heeft zij alle kans in Junij het onderspit te delven. Want zij zal dan overal in 't land, zij alleen, den strijd moeten voeren tegen de coalitie van alle andere partijen. Welnu, zal men zeggen, dat is niet de eerste maal, dat zij die kamp opneemt en de zege behaalt! Men vergete dan echter niet, dat zelden hare kansen zoo ongunstig waren, en het gevaar zoo groot, dat zij een aantal stemmen, waarop zij plagt te rekenen, naar de tegenpartij zal moeten zien overloopen. Want de leuze «restitutie» is eene perfide, oneerlijke en trouwelooze leuze. De naam is zoo gekozen niet zonder doel, en wanneer men de organen leest, die «restitutie» tot text hunner stembus-preeken kozen, dan is de toeleg duidelijk om zieltjes te winnen uit de tegenovergestelde rigting, door het gevoel van regt en billijkheid dier kiezers op een dwaalspoor te voeren; wat toch is schijnbaar eerlijker en regtvaardiger, dan belastin gen, opgebragt voor scholen, terug te geven aan hen, die van die scholen geen gebruik maken? Dat er geen het minste plan bestaat om iels aan die belastingschuldigen terug te geven, wordt wel wijselijk niet gezegd! Zoo is ds. Kuijper's uitvinding aan de eene zijde een hand, om wat overigens onvereenigbaar is, te binden, aan den anderen kant een middel om de minder doordenkende, maar eerlijke en gemoedelijke kiezers ontrouw te maken aan de partij, waarmede zij gewoon waren te stemmen. Kunnen wij nu niets doen om dit gevaar niet alleen voor ons, maar ook voor de natie, die regt heeft om te eischen dat bij de stembus duidelijke, eerlijke vragen worden gesteld en zij niet worde gedwongen te kiezen in den blinde af te wenden? Voorzeker. Wij kunnen en mogen weigeren den strijd, dus gesteld, te aanvaarden. Wij hebben het regt, en het is onze pligt, van onzen kant allen nadruk te leggen op de vraag: vóór of tegen de beginselen der wet van 1857, vóór of tegen de neutrale school van den Staat met behoud van volkomen onderwijs vrijheid voor andersdenkenden? Het is zonder twijfel ons regt om te weigeren in debat te treden over het zoogenaamde restitutie-stelsel. Onder alle partijen, niet het minst onder de conservatieven, worden een groot getal kiezers gevonden, die de gemengde school, die kweekplaats van burgerzin en eendragt tusschen kinderen van hetzelfde vaderland, op niet minder hoogen prijs stellen dan wij. Hun hulp bij de stembus mogen wij vragen en aannemen. En dan twijfelen wij niet of de natie, die nu reeds tweemaal, geroepen om te kiezen tusschen de secte school en de neutrale school, aan de laatste de kroon reikte, zal zichzelve gelijk blijven, en de specu- latiën van hen, die op hare onnadenkendheid bouwen, en haar ligtelijk om den tuin te leiden achten, te schande maken. HELDER en NIEUWEDIEP, 8 Mei. Blijkens een bij het departement van Koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië is den 30 April door den generaal-majoor Pel het navol gende aan de Indische regering geseind: «Den 25 April zijn de vijandelijke stellingen te Lohong (tusschen Mandarsa Poeti en Longbattah) door ons genomen met een verlies van 1 gesneuvelde en 12 gewonden. De gezondheidstoestand is bevredigendde sterfte gering. Soengei Raija op de Oostkust heeft de Nederlandsche vlag geheschen.» Op a. s. Maandag zal de quarantaine worden opge heven voor het escader, dat sedert Woensdag alhier ter reede ligt. Wij vernemen, dat van het contingent, door deze gemeente geleverd in de ligting der nationale militie van dit jaar, 24 personen bij de zeemilitie zijn ingelijfd. Als tijdelijk kommandant van het korps mariniers, alhier in garnizoen, is geplaatst de kapt. van dat corps J. A. IJ. van Es. De officier-machinist 2de kl. J. Gudde is geplaatst bij 's Rijks werf te Amsterdam. In zijne plaats is met het onderwijs aan de applicatie-school voor machinisten alhier belast de 1ste machinist Steinmetz, thans aan boord van Zr. Ms. stoomschip Leeuwarden. Naar wij vernemen is de commissie voor de stichting van predikantswoningen bij de Hervormde gemeente alhier met het plan voor ééne woning gereed, en zal eerstdaags de aanbesteding plaats hebben. Het ledental der onlangs alhier opgerigte zangver- eeniging Excelsior is reeds tot ruim 50 gestegen. Op verschillende plaatsen zijn in de twee laatste dagen de lang gewenschte regenbuijen gevallen. Aangenomen het beroep naar Eenigenburg door den heer C. G. Bach, pred. te Peins en Sweins. Drietal te Oudorp: Barenbrugli, te de Rijp; van Deinse, te Assendelft en de Vries, te Driehuizen. De gewone jaarlijksche zomer-paardenmarkt|te Schagen zal op Maandag 21 Junij a. s. gehouden worden. De centrale kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Alkmaar zal op Donderdag 13 Mei eene vergadering houden te Schagen, voornamelijk tot het stellen van een candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Men meldt uit St. Pancras, dd. 3 dezer: «Ons dorp was heden in feestdos. Van de meeste huizen wapperde de vlag. Sedert enkele jaren is men begonnen zich hier op de bloembollenkweekerij toe te leggen, en heden had de eerste veiling van te veld staande bloembollen plaats, onder directie van de heeren Tiebie en Betjes, van Akersloot. Het is gebleken, dat de grond in deze gemeente uitstekend voor die cultuur geschikt is: de verschillende tulpensoorten stonden uitmuntend te veld en bragten zeer goede prijzen op. Er werd voor ongeveer f 3000 verkocht.» Naar het Handelsblad wordt meêgedeeld, bestaat er eenig vooruitzigt dat de componist Jacques Offenbach in de volgende maand te Amsterdam zal komen om zelf in het Park de opvoering van eenige zijner operettes te leiden. In Pro Patria stelt een inzender uit Leiden voor, eene poging te doen tot het uitlokken eener beweging hier te lande, ten gunste van de invoering van den persoonlijken dienstpligt, en wel door het zenden van een adres aan Z. M. den Koning. Een ontwerp van een zoodanig adres wordt door hem tevens overgelegd. Zijns inziens is bij de groote meerderheid der meest bevoegde beoordeelaars de overtuiging gevestigd, en wint zij ook in ruimer kring dagelijks veld, dat eene deugdelijke inrigting van 's lands weerbaarheid niet langer^ bestaanbaar is met het ten onzent heerschend stelsel van dienstvervanging en nummerver wisseling. De redactie van genoemd weekblad noodigt allen, die met het denkbeeld van den inzender instemmen, om in dien zin een adres aan Z. M. den Koning in te dienen, uit, daarvan per briefkaart of op andere wijze kennis te geven vóór 10 Mei a. s. aan het bureau van dat blad. Zij zal inmiddels pogingen aanwenden om eenige personen te vinden, die zich zullen willen belasten met het nemen der noodige maatregelen, om de gelegenheid tot het teekenen van zoodanig adres zoo ruim mogelijk open te stellen. Jl. Donderdag werden niet minder dan 400 stuks kalveren, meerendeels fokkalveren, die op de Zuidhollandsche markten waren aangekocht, naar Duitschland vervoerd, de meeste dier kalveren, -waren graskalveren, die voor den prijs van f 70 tot f 95 gekocht waren. Den 1 dezer werd in een der lokalen van het gebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, te Rotterdam, onder voorzitterschap van den heer president-commissaris J. L. A. Blankenbijl en in tegenwoordigheid van heeren

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1