Benoeming-en, enz. Buitenland. Aangenomen het beroep naar Utrecht, door ds. A. H. Slothouwer, pred. te Zutphen. Aangenomen het beroep naar de Doopsgez. gemeente te Winterswijk, door de heer S. Lulofs, pred. te Broek op Langendijk. De schulpen gelden te Texel thans f 1.80 per stère tegen f2.70 in het vorige jaar. Concurrentie elders en het meer toenemend gebruik der steenkalk zijn hiervan de oorzaak. De schulpvisscherij verkeert daardoor in geen voordeelige positie, en het is te wenschen dat de visschers voor zich, of althans voor hunne zonen, een ander middel van bestaan zoeken, door b. v. zich meer aan de zeevaart te wijden. De wekelijksche Zaturdagsche veemarkt te Hoorn neemt geregeld in omvang toe. Op Purmerend na, is zij de grootste in Noordholland, vooral wat het aantal schapen en lammeren betreft, die wekelijks aangevoerd en met de booten uitgevoerd worden. De prijzen zijn stationair en de fokkers maken goede rekening. In den aanvoer van biggen ziet men ook wekelijks vooruitgang: zij worden telkens met groote partijenaangevoerd engaan steeds vlug van de hand. Te Berkhout is op den 4 dezer de nieuwe school ingewijd en in gebruik gesteld. Het dorp was met vlaggen versierd. Des ochtends vereenigden zich de leden van het Gemeentebestuur, de leden van het bestuur van het plaat selijk schoolverbond en eenige genoodigden met de onder wijzers en de schoolkinderen in de oude sehool, waardoor den Burgemeester een afscheidswoord gesproken en door de kinderen een lied gezongen werd. Daarna gingen allen in optogt met muziek naar de nieuwe school, die in 4 lokalen is ingedeeld, om plaats te kunnen geven aan ruim 300kin- deren. Door den Burgemeester werd de nieuwe sehool aan de onderwijzers en de schooljeugd opgedragen. Door den raad der gemeente Avenhorn is benoemd tot hulponderwijzer aan de school te Grosthuizen de heer Kesteloo, thans hulponderwijzer te Vlaardingen. Te 's Hage heeft men niet alleen in de dagbladen een pennestrijd gevoerd over het uitroeijen van kraaijennesten, door 't dagelijksch bestuur bevolen, maar er ook burg. en weth. over geinterpelleerd in den gemeenteraad. De heer Mock achtte het onbegrijpelijk, dat burg en weth. in strijd met de wetten der natuur zulk een feilen aanval tegen de kraaijen konden bevelen, terwijl juist de algemeene politie- verordering straffen bedreigt tegen het uithalen van vogel nesten. De voorzitter antwoordde, dat in het verbod expres- selijk begrepen zijn de kleine vogels, zoodat de kraaijen hiervan zijn uitgesloten en men dan ook heeft moeten besluiten tot het uitroeijen der nesten van dat gedierte in het Voorhout van wege den grooten last, dien de dames ondervonden. Overigens zijn b. v. op andere plekken, waar zich die vogels bij massa's bevinden, de nesten onge deerd gelaten. Jl. Vrijdag is voor de arrondissements-regtbank te Botterdam de zaak behandeld tusschen directeuren van den Rotterdamschen schouwburg, de heeren Albregt van Ollefen, en de vroegere leden van hun gezelschap, de heeren le Gras en van Zuijlen. Eerstgenoemden eischten van de laatsten eene som van f 3000 als schadevergoeding voor de verbreking hunner contracten. Voor de eischers trad op inr. H. H. Tels, voor de gedaagden mr. Faber. De uitspraak is bepaald op 31 dezer.' Men schrijft uit Gorinchem, dd. 9 dezer: «Tot aanvulling van het berigt aangaande het spoorloos verdwijnen van den handelsagent W. alhier vermelden wij het navolgende: Negen jaren geleden failleerde alhier de heer Willemstijn tot een bedrag van f 300,000. Met het grootste gedeelte zijner crediteuren werd toen een accoord gesloten ad 30 pCt.het accoord werd gehomologeerd, doch hij werd niet gerehabiliteerd. Sedert dreef W. op nieuw handel. Sedert 2 dagen is hij spoorloos verdwenen. Den 5den dezer is bevel tot gevangenneming tegen hem uitge vaardigd wegens bedriegelijke opligting en den 6den dezer werd hij wederom failliet verklaard. In de voorgaande week had hij bij den heer Boonzaijer (quasi voor een rijken boer uit Lexmond) voor f 8000 Spaansche effecten gekocht en daarvoor een wissel afgegeven op een Amsterdamsch han delshuis, waar, zooals gebleken is, hij niets te goed had.» Op dë gisteren te Utrecht gehouden paardenmarkt waren 577 paarden aangebragt; de handel was, vooral in luxepaarden, zeer levendig, de beste paarden werden ver kocht tot f 1000 per stuk. De vierjarige meikeverplaag is voor Wageningen en omstreken weder begonnen. Des avonds ziet het letterlijk zwart van de tallooze meikevers, die er vliegen. Door de bemoeijingen der aldaar opgerigte commissie tot vernieti ging van die insecten zijn door de ingezetenen ruim negen honderd gulden bijeengebragt, welke som voornamelijk besteed wordt om de verzamelde meikevers in te koopen, te dooden en tot mest te laten verwerken. Men ontvangt f 1.per hectoliter, en een 200tal hectoliters zijn reeds aangebragt. Als men nu weet, dat er ongeveer 480 meikevers in een liter gaan, dat is 48,000 in een hectoliter, dan kan men zich er eenigzins een denkbeeld van maken, hoevele milliarden diertjes aldaar des avonds rondvliegen. Volgens een particulier schrijven uit Kimberley, gedagteekend van den 27 Maart, is de toestand in de diamantvelden alles behalve gunstig. De gemoederen zijn er zeer oproerig, zoodat men de vrees koestert, dat er spoedig een opstand, of beter gezegd een burgeroorlog zal uitbreken. De bevolking is ten hoogste verbolgen wegens de stelselmatige verdrukkingen van het Engelsche bewind. De te betalen lasten worden steeds opgedreven, zoodat ieder er ten zeerste onder gebukt gaat. Het volk toont zich weinig geneigd om zich dien druk langer te laten welgevallen; reeds heeft het de wapenen opgevat om tot feitelijk verzet over te gaan. De delvers hielden verschillende bijeenkomsten met het doel om vrijwilligers aan te werven. Dit werd met zulk een gunstig gevolg bekroond, dat in weinige dagen ongeveer een zevenhonderd de wapenen hebben aangegord. Zij zijn verdeeld in caval- lerie en infanterie; een regiment bestaat uit Duitschers. Eiken dag wordt er geëxerceerd en des avonds ziet men heel het leger door de straten marcheeren onder bevel van verscheidene gewezen officieren uit het Engelsche en Duitsche leger. Het doel is om de door het Engelsche gouverne ment aangestelde personen uit de diamantvelden te verdrijven, indien de regering het uitpersingsstelsel niet laat varen. Eiken dag worden door beide partijen proclamatiën uitge vaardigd. Zóó gespannen is de toestand, zóó weinig weet men wat er kan voorvallen, dat de banken weigeren wis sels te disconteeren, en weldra zal de handel geheel gestremd zijn. Het valt intusschen ernstig te betwijfelen of de opstandelingen er in zullen slagen zich van het Engelsch bewind te ontslaan. Nu de kersen er weder zijn in Parijs namelijk herinnert het Journal des Débats o. a. het volgende omtrent die gezonde en verfrisschende vrucht. De kers is sedert het jaar 680 bekend. Lucullus bragt uit de stad Cerasente, aan de Zwarte Zee, verscheidene boomen mede, die een roode, zeer welsmakende vrucht opleverden. Hij liet den nieuwen vruchtboom in Italië aankweeken, wat uitmuntend slaagde. De vrucht, die zeer in den smaak van het volk viel, werd naar den plaatsnaam Cerasonte cerise genoemd. Een der dochters van den Shah van Perzië is den 19 Jan. gehuwd met den iman van het paleis. Dat huwelijk kostte papa 120,000 tomans, ongeveer 7 ton Hollandsch. Een Amerikaansch dagblad, de Chieago Illustratie, verhaalt het volgende van den stichter der Mormonen-secte, Joe Smith: Hij had zijne discipelen uitgenoodigd, getuigen te zijn van een wonder, dat hij zou verrigten, en dat daarin bestond, dat hij zou wandelen op de wateren van het Zoutmeer. Er was een ontzettende menigte toegestroomd. Plotseling neemt de profeet het woord «Ik kan dit wonder slechts door het geloof verwezenlijken! Gelooft gij allen, dat ik op de wateren kan wandelen?» «Ja, wij gelooven!» schreeuwde de opgewonden massa! «Welnu,» vervolgde Smith, koelbloedig zijn horologie uithalend, „welnu, dan is het onnoodig om met zulk een beuzeling tijd zoek te maken, Time is money. Keert tot uwe bezigheden terug.» Nieuwe damesmodes. De Parijsche dames, zoo wordt geschreven, dragen tegenwoordig gansche tuinen, minstens toch bloemperken, op het hoofd. De kleederen lijden aan dezelfde overdrijving;'t zijn geen kleederen meer, maar kleerkasten. Er worden vier, vijf japonnen op en over elkander geworpen en, de hemel weet hoe, verbonden en geplooid, zoodat men wezenlijk niet weet waar het begin en waar het einde is. Een modekleur is er dit jaar daarom niet; de toiletten zijn zoo veelkleurig en bont, dat geen enkele kleur op den voorgrond staat. Tot de toiletartikelen, welke men ternaauwernood durft noemen, maar die niettemin onontbeerlijk zijn, behoorende kousen. Die zijn dit jaar bijzonder weelderig ingerigt. De mode duldt alle kleuren: melkkleur, stroogeel, citroengeel... die citroengele kousjes, met keurige roode druifjes er op geborduurd, staan om te stelen. Het suprème du genre zijn echter zwarte kousjes, met bonte bloemenguirlandes er op geborduurd. Deze guirlandes slingeren zich om den voet als een slang om een boom, en klimmen zoo hoog als men goedvindt ze te laten klimmen. Dat borduursel is echter vrij kostbaar, en daarom loopen die guirlandes vaak niet verder dan den enkel. Ook kousen met twee kleuren zijn gezocht; het boven deel donker, het onderste licht, bijvoorbeeld violet en lila, zwart en rood, blaauw en wit, rood en geel enz. Opdat het oog echter toch iets van al die tamelijk verscholen heerlijkheden zou genieten, laten de laarsjes hier en daar een deel der kousjes doorschemeren. Deze laarsjes overi gens staan op geweldige hakken a la Louis XV, waarop men naauwelijks gaan kan. 't Is geweldig lastig, maar men vindt het charmant en getroost zich daarvoor gaarne eenige moeite. Aan den 2den luit. der dd. schutterij te Hoorn J. TI. Moll is op zijn verzoek een eervol ontslag verleend en tot 2deu luit. bij die schutterij is benoemd de heer mr. Ph. W. Scholten, thans schutter. Aan den heer mr. A. Looijen is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de commissie van administratie over de gevan genissen te Hoorn, en zijn benoemd tot lid van gemelde commissie de heeren mr. J. P. Verloren, regter in, en mr. T. A. van Bommel, off. van justitie bij de arrondissements-regtbank aldaar. He luit. ter zee 2de kl. G. M. Titsingh wordt met den 16 dezer geplaatst aan boord van het ramschip Guinea en zulks ter vervanging van den luit ter zee 2de kl. jhr. A. O. J. M. de Casembroot, wiens plaatsing met genoemden datum is ingetrokken. STATEN-liENEKAAL. Tweede Kamer. Zitting van Maandag 10 Mei. Ingekomen eene kennisgeving van het overlijden van den heer van Nispen van Sevenaer, en een wetsontwerp tot onteigening van perceelen ter verbreeding van de Beurssteeg te Amsterdam. Door den heer Kuijper is verlof gevraagd en bekomen om op nader te bepalen dag aan de regering eenige vragen te rigten, ten opzigte van hare voornemens tot wijziging van de wet op het lager onderwijs, waarvan in de troonrede sprake is. Daarna is de beraadslaging voortgezet over het ontwerp, regelende 't toezigt bij oprigting van fabrieken enz. In de afdeelingen van de Kamer verklaarde men zich over het geheel ingenomen met de strekking van het wetsontwerp tot afschaffing van het vuur-, ton- en bakengeld en meting van zee schepen. Algemeen werd het verlangen uitgesproken naar eene vermindering in de tarieven der haven-, kanaal- en sluisgelden, welke dikwijls hoogst drukkend zijn. Tegen het voorstel zelf werd voornamelijk bezwaar gemaakt met het oog op den toestand onzer financiën, en werd door enkele leden betoogd, dat de regering ook thans weder wel wat uitsluitend de belangen van handel en zeevaart bevordert zonder in de belangen van den landbouw te voorzien, doch de beschouwingen deswege werden door andere leden een zijdig geacht. Het voorstel tot aansluiting aan een stelsel van scheepsmeting, in de meeste staten geldende, werd algemeen toegejuicht, te meer daar dit stelsel boven het onze uitmunt. Frankrijk. De krijgsraden, ingesteld om commune-mannen te vonnissen, hebben nog altijd werk, want voortdurend worden nog van die lieden gearresteerd. Zoo heeft men dezer dagen de hand gelegd op Dupont, een lid der commune, die bij verstek ter dood was veroordeeld, en op burger David, een geducht geweldenaar, die de club Ambroise presideerde en toen de troepen van Versailles in de stad rukten juist zijne maatregelen had genomen om de kerk St.-Ambroise in brand te steken. Ook hij was bij verstek ter dood veroordeeld. De man had zich sedert te Gretz in het arrondissement Melun gevestigd, vóórdat hij raadslid was geworden. Zijne eerzucht heeft hem doen snappen. In strijd met het dezer dagen niet zonder eenigen grond geopperde vermoeden dat dr. Rastoul en zijne mede gedeporteerden op hunne vlugt van Numea (Nieuw-Caledonië) den dood in de golven zouden gevonden hebben, meldt de Rappel uit een te Lodi verschijnend Italiaansch blad van 26 April«Een telegram van Rastoul en zijne lotgenooten, uit Numea ontsnapt, berigt, dat zij in welstand op het vasteland zijn aangekomen.» Engeland, Er is berigt ontvangen van 't uitbreken eener ernstige cholera-epidemie in Oudh en noordwestelijke provinciën van Hindostan. Hevig vooral moet de sterfte zijn geweest onder de inlandsche passagiers op den spoorweg tusschen Lucknow en Benares. Men kan zich haast niets verschrikke- lijkers denken dan 't woeden van cholera onder die ongelukkige reizigers (meestal pelgrims), die dagen lang in de derde klasse rijtuigen als schapen opeengepakt zijn. Een der treinen tusschen de genoemde plaatsen had telkens moeten stilhouden, opdat de dooden en stervenden uit de waggons konden verwijderd worden. Den 3 Oct. a. s. zal de Prins van Wallis naar Indië vertrekken. Het vlaggeschip Narcissus zal hem begeleiden. Een correspondent van the Times en een van Daily News zullen den Prins op zijn togt vergezellen. De schout-bij-nacht Sherard Osborn, een der leden van de commissie ter voorbereiding van de Noordpool expeditie, is jl. Donderdag avond in den ouderdom van 54 jaren plotseling overleden. De voorstanders van hanengevechten, die onlangs een van deze uitspanningen beraamden, zijn met 5 p. st. boete per hoofd gestraft geworden. De stoomboot Schiller, van de Hamburgsche Eagle- lijn, heeft jl. Vrijdag avond op de Bisschopsklip bij de Scilly-eilanden schipbreuk geleden en zal geheel verloren zijn. Slechts weinige van de 260 passagiers konden gered worden. De boot bevatte 300,000 dollars in specie en de via Francisco uit Australië en Nieuw-Zeeland gekomen mail. Volgens nader berigt uit Plymouth van den 8 dezer zijn onder de 43 geredde personen van de bij Bishop Rocks gestrande stoomschip Schiller, slechts 15 passagiers, de overigen behoorden tot de equipage. Jl. Vrijdag heeft in de steenkolenmijn te Bunker's Hill, in North-Staffordshire, eene ontploffing plaats gehad, die vele menschen het leven kostte. Een honderdtal man nen en kinderen waren in de mijn, waarvan er 35 op 600 yards van de opening aan den arbeid waren. Plot seling werd het dakwerk, dat den ingang der putten bedekt, met een vreeselijk geweld weggeslingerd. Door den hevigen slag gewaarschuwd, verzamelden zich weldra een menigte menschen rondom de opening van den put. In allerijl werd een kleine ploeg gevormd, die afdaalde om een onder zoek in te stellen naar den toestand der mijn en der werklieden, wier dood zeker scheen. Zij, die met deze taak belast waren, vonden al spoedig verscheidene lijken. De luchtaanvoer werd gelukkig onmiddellijk goed hersteld. De lijken der verongelukte werklieden werden naar een naburige herberg gebragt; sommigen waren erg verbrand en geheel onkenbaar, anderen droegen geen spoor van doorgestaan lijden. De oorzaak is onbekend gebleven; het onheil kan zoowel aan een ongeluk als aan onvoorzigtigheid worden toegeschreven, daar het verboden was in de mijn met andere dan veiligheidslampen te komen, terwijl de pompiers nog dien morgen de mijn bezocht hadden. Tot nog toe waren 41 dooden gevonden het aantal geredden bedraagt veel meer. Duitschland. De Berlijner Tribune deelt deze in de hoofdstad van Pruissen voorgevallene wraakoefening van een paard mede «Een koetsier mishandelde jl. Donderdag avond zijn paard als een onzinnige, door het dier met het zware eind der zweep tegen den kop en hals te slaan. Toen de ver toornde omstanders tusschen beiden wilden komen, reed hij met het voertuig eensklaps op de binnenplaats van het huis. Terwijl men nog op straat over de grenzelooze ruwheid sprak, klonk eensklaps een doordringende kreet van uit de binnenplaats, en spoedig snelde eene vrouw het huis uit om den geneesheer te halen. Het dier had, toen het uit gespannen was, zonder eenige andere aanleiding achteruit geslagen, zijn pijniger ter aarde geworpen en hem op het lijf getrapt. De zwaargewonde had o. a. het heupbeen gebroken, zoodat hij, als hij in 't leven blijft, nog lang aan dien dag zal denken. Jl. Vrijdag ochtend is te Kassei de circus Carré afgebrand. Onderscheidene daarin aanwezige goederen zijn eene prooi der vlammen geworden. Gelukkig was het gezelschap juist naar 's Hage op reis gegaan, zoodat de meeste en beste goederen niet meer in de tent aanwezig waren. Zwitserland. In een reusachtig ijsblok, dat tengevolge van den dooi van den Mont-Blanc is losgeraakt, heeft men het lijk gevon den van een Amerikaansche tooneelspeler, John Blanckford, welke drie jaren geleden getracht heeft den berg zonder gids te bestijgen en niet weder was teruggekeerd. De kleederen en het gelaat van den ongelukkige waren in denzelfden toestand gebleven.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 2