Buitenland. JL Zondag heeft de Evang. Luthersche Svnode te 's Hage hare werkzaamheden ten einde gebragt. In deze vergadering is o. a. besloten, dat voortaan bij beroepen van predikanten door de kerkeraden wel een nominatie zal worden opgemaakt, maar daaruit het beroep door de gemeente zal plaats hebben. Deze bepaling is imperatief voor alle gemeenten behalve voor die te Amsterdam, aan welke laatste ze wel wordt aanbevolen, maar verder een eigen beslissing blijft overgelaten. Te Dordrecht waren dezer dagen op het Weeshuis plein eefiige kinderen aan het spelen in de nabijheid van een groote kist, waarin een orgel van een der aldaar staande draaimolens wordt geborgen. Een 6jarig knaapje bevond zich aan de voorzijde en een paar andere kinderen aan de achterzijde der kist, toen deze, vermoedelijk door het duwen er tegen, omviel en teregt kwam op het hoofd van den öjarigen knaap, hetwelk als het ware vermorseld werd, zoodat het kind dan ook weinige oogenblikken daarna overleed. In geen 50 jaren was de aanvoer van schapen op de markt te Utrecht zoo groot als jl. Zaturdag; het getal bedroeg ruim 1400. De handel was zeer geanimeerd; voor de schapen werd van f 12 tot 20, voor de lammeren van f 4 tot 5 betaald. De politie te Utrecht heeft zich van zekeren B. meester gemaakt, als hebbende dezen met een bedelbrief, waarin valsche voorgevens, zich bij de gegoede ingezetenen aange meld: hij had reeds bij enkele daarop geld ontvangen. Te Vlissingen loopen aanhoudend geruchten, dat van de overeenkomst tusschen het Rijk en den heer J. Smit, tot exploitatie der voormalige marinewerf, niets zou komen. De Midd. Crt. dringt aan op opheldering of tegenspraak van bevoegde zijde. Men heeft te Harlingen de tijding uit Archangel ontvangen, dat de Dwina open, doch in de Witte Zee nog veel ijs voorhanden is. Het programma is verschenen van het 29ste Nederl. Landhuishoudkundig congres, te houden te Heerenveen op 28 Junij en 1 Julij 1875. Verschillende belangrijke onder werpen zullen ter sprake komen, zoo betreffende landbouw en veeteelt, als omtrent landbouw-onderwijs, tuinbouw- onderwijs enz. Belastingvragen komen evenzeer in behan deling als spoorweg-aangelegenheden. Wat de laatste betreft komt onder de gestelde vraagpunten er eene voor hoe van de spoorwegen door het aanleggen van zijsporen grooter voordeel voor den landbouw zal zijn te trekken. De groote vraag van den dag, de droogmaking der Zuiderzee, wordt ook aan de orde gesteld, op de volgende wijze «De indijking van de Zuiderzee volgens de ontwerpen van de heeren Beijerinck en Stieltjes zal voorzeker nieuwe bronnen van welvaart openen voor de landbouwnijverheid, en vele andere takken van volksbestaan in Nederland ten goede komen. Welke bezwaren bedreigen de niet ingedijkt wordende kusten van Noordholland, Friesland en Overijssel bij de uitvoering van dat hoogst belangrijk werk? Wat zal vermoedelijk de uitkomst van de indijking zijn: a. voor de zeedijkbesturen in Friesland? b voor den waterafvoer uit deze provincie c voor de belastingpligtigen in dit gewest? 5HM „Ik kreeg de overtuiging eerst kort voor den dood mijns vaders," antwoordde de oude man. „Op zijn sterfbed deelde mijn vader mij het volgende meê: „Ik moet u nog openbaren," zeidehijmij, „wat mjj .lang zwaar op het hart gelegen heeft, zóó zwaar, dat ik het nauwelijks heb kunnen dragen. Toen die Fransche officier in dien bewusten nacht bij ons verlangde binnen gelaten te worden, en ik zijn stem slechts hoorde, wekte de toon dier stem herin neringen uit lang verleden tijd bij mij op, maar het was mij niet recht duidelijk, wie die persoon wezen kon en waar ik hem vroeger ontmoet had. Toen ik daarop zijne gelaatstrekken beschouwde, wist ik, dat ik die meermalen gezien, dat ik ze vroeger zeer goed gekend had, maar dat ze, sedert ik ze gezien had, veranderd, zeer veranderd waren. Toen hij hier in deze kamer Marie strak en sterk in de oogen staarde en bij zichzelven sprak, hetgeen ik zeer goed verstond, omdat ik mijne oogen niet van hem afwendde: „wonderbaar," als wekten hare gelaatstrekken ook bij hem herinne ringen uit het veiledene op, en toen hij daarop gretig naar het medaljon greep, dat Marie om haar hals droeg, toen werd alles mij duidelijk en het was bij mij boven allen twijfel verheven, wie die Franschman was. En toen hij daar, door de hand van Marie gedood, in het kamertje lag, overviel mij zulk een verschrikkelijke huivering, dat ik zijn aangezicht geen enkele maal meer verlangde te aanschouwen. Ik bedekte het gelaat daarom dan ook met een doek, opdat mijn verschrikkelijk vermoeden, terwijl wij het lijk naar het bosch droegen, niet nader bevestigd zou worden. Het vermoeden geheel op den aohtergrond dringen, dat heeft mij nooit mogen gelukken, het verschrikkelijk vermoeden namelijk:(dat deze Fransche officier geen ander is geweest dan de vader van1" Vader fluisterde den naam zoo zacht, dat ik hem nauwelijks "verstaan kon. Maar ik verschrikte toch zoo, dat ik van ontzetting opsprong. Ofschoon ik geloof en gelooven moest, dat mijn vader zeer goed bedacht en overlegd had, wat hij tot mij sprak, heb ik toch altijd nog eenigszins aan de waarheid van hetgeen hij mede deelde getwijfeld, maar thans, nu ik den ring. die op zulk een wonderbare wijze aan het licht gekomen is, aanschouw, twijfel ik geen oogenblik langer. Het wapen, dat in den steen gegraveerd is, ken ik zeer goed, ik heb het dikwijls gezien op de andere ringen, die in het bezit waren van onze vroegere Mevrouw; ook heb ik het onderscheidene malen gezien op met lak verzegelde brieven. Het is het wapen van den echtgenoot van onze Mevrouw, van den man, dien zij, zooals ge in het handschrift gelezen hebt, zoo vurig haatte; van den man, die haar uit haar vaderland verdreven, en die hare goederen zich toegeëigend heeft; van den man, voor wien zij hare dochter tegen eiken prijs beschermen wilde. God zij gedankt! dat deze namelijk haar dochter gespaard gebleven is van zelfs te vermoeden, dat de man, voor wien zij zoo zeer vreesde, dien zij waarschijnlijk slechts door hare gelaatstrekken aan haar moeder herinnerde, en die misschien de afbeelding var. het slot op het medaljon herkende, het slot, waarin zij vroeger twee jaren hadden gewoond God dank! dat de dochter gespaard gebleven is om te vermoeden, dat de man, dien zij waarschijnlijk zonder eenige schuld van hare zijde door schoten had, haar'vader was, die in het Fransche leger herwaarts gekomen was." „De wegen des Heeren sijn wonderbaar!" (Slot.) Zijn er ook voorstellen of middelen bekend, om de voor- deelen van de droogmaking der 176000 bunders Zuiderzee te genieten en de gevaren of bezwaren, daaraan verbonden, te vermijden of te verminderen in het belang van landbouw en volkswelvaart?» Aan de gewone feestelijkheden ontbreekt het mede niet. Maandag 28 Junij heeft de plegtige ontvangst der leden plaats, gevolgd door eene soiree musicale; Dingsdag is er matinee, vauxhal en illuminatie; Woensdag matinee en fête champêtre in het OranjewoudDonderdag matinee, gemeenschappelijke maaltijd en soiree met vuurwerk. Vrijdag wordt een rijtoer gehouden in de omstreken van Heerenveen. Naar gemeld wordt, is de burgemeester van Hennaar- deradeel, de heer R., wegens verregaande onregelmatigheden in zijn administratief beheer, jl. Zaturdag nacht gearresteerd en gevankelijk naar het huis van arrest te Sneek overgebragt. Met het oog op het naderend fruitsaizoen berigt men uit Engeland, dat daar een groot gewas van alle soorten van fruit zal zijn; tot een paar weken geleden was het weder koud en droog, maar sedert is er regen gekomen, die goed heeft gewerkt. Ook de fruitoogst in Frankrijk belooft goed te zullen worden. De aardappelen zien er op het oogenblik ook mooi uit en beloven in de beide landen een vroeg gewas. Men kent den oorsprong der orde van den Kousenband. Een pendant dier historie werd dezer dagen te Brussel geleverd. In de Alhambra aldaar werd een bal gegeven, waarvan de opbrengst bestemd was als bijdrage voor de kas der bekende Association des artistcs dramatiques, te Parijs, eene vereeniging tot ondersteuning van weduwen en weezen van tooneelkunstenaars en ouden en hulpbe hoevenden van het gilde. Mme Delorme, eene actrice welke juist den avond van dat bal spelen moest, en het toch wilde bijwonen, ontkleedde zich in allerijl zoodra zij hare rol vervuld had, en stak zich overhaast in baltoilet. Naauwelijks in de danszaal gekomen, verloor zij een kousen band. Een der cavaliers raapte het voorwerp dadelijk op, begaf zich naar mme Delorme en vroeg de gunst het gevonden voorwerp ter plaatse te mogen bestellen waar het behoorde. Mme Delorme lachte. «Toegestaan,» zeide zij, «maar dat kost 10 francs voor de kas.» Zoo gezegd, zoo gedaan, en het incident gaf niet weinig vrolijkheid. Ten slotte dient vermeld, dat de kousenband dien avond nog wel zesmaal is losgegaan Men berekent dat bij de jongste aardbeving in Klein- Azië meer dan 2000 mensclien omgekomen en verscheidene dorpen vernield zijn. Op welke wijze de huisvaders in China, die met een talrijk kroost gezegend zijn, zich van hun kinderen ontdoen, lezen wij in het werk van den graaf de BeauvoirVoyage autour du monde.' Op een wandeling door de zoogenaamde doodenstad van Kanton kwamen wij op een vuile plaats, waar wij een mand bemerkten, die zich bewoog. Na de stof, waarin de mand genaaid was, doorgesneden te hebben, vonden wij een zieltogend half bevroren kind. Terwijl dit kind in onze armen stervende was, hoorden wij in een nabijzijnd boschje eveneens kindergeschrei en vonden een ander kind, blaauw van koude, met den dood worstelende; zijn ledematen waren gebroken, hetzij met opzet, hetzij dit bij het wegwerpen was geschied. Op eene wandeling van naauwelijks 500 meter vonden wij niet minder dan 7 zulke arme stervende wezens, eenigen met uitslag bedekt, anderen met messteken verwond en allen half bevroren. De heer Guillemin, een Franscli zendeling, deelde ons later mede, dat geen armoede, schaamte of vooroordeel de oorzaak dezer barbaarsche handelingen is, maar alleen tegenzin in de vermeerdering van de leden des liuisgezins. De zendelingen doen evenwel hierin veel goeds, ook gaan vier mannen iederen morgen uit en brengen de alsdan gevonden kinderen in het kinder-hospitaal. In ééne week worden daar somtijds 250 kinderen ingebragt, die meestal stervende zijn, dewijl men aan die kinderen nog dikwijls een sterken drank ingeeft. Ongeveer 90 pCt. dezer kinderen behooren tot het vrouwelijk geslacht. Omtrent den brand in de kerk van Holyoke, waarvan de telegraaf dezer dagen het berigt bragt, wordt aan den Times nader uit Philadelpbia gemeld, dat de draperiën van het altaar in de Fransche Catholieke kerk vuur vatten terwijl de dienst werd verrigt en er zich 700 personen in de kerk bevonden. In het gedrang, door den schrik ontstaan, verloren 66 personen het leven een aantal anderen werden ernstig gewond. De kerk en de pastorie werden geheel vernield. Benoemingen, enz. Aan den heer J. G. R. van Haersolte is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als: majoor-comm van het 6de bataillon rustende schutterij in dc provincie Noordholland, waarnemend majoor-comm. der dd. schutterij te Hoorn, en kapt.-comm., met den personelen rang van majoor, van het corps gevormd uit de vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid „Prins van Oranje" te Hoorn, met dankbetuiging voor de door hem in schutterlijke betrekkingen bewezen diensten en vergunning om de uniformen van de schutterij en van voormeld weêrbaarheidscorps, zoomede de onderscheidings teekenen aan den door hein bekleeden rang van majoor verbonden, te blijven dragen. Voorts is benoemd tot majoor-comm. van het 6de bataillon rustende schutterij in de prov. Noordholland de heer J. A. Heule, onlangs, op zijn verzoek, eervol ontslagen als kapt. bij de dd. schutterij te Hoorn. J)e hulponderwijzers bij de gemeentescholen alhier P. G. Appelboom en II. W. Disper zijn benoemd tot hulponderwijzers te Brammen. De oft'. van gez. 1ste kl. W. F. Meijboom, thans gedetacheerd bij het departement van Marine, wordt met den 6 dezer geplaatst aan boord van het raderstoomschip Bromo, ter vervanging van den off. van gez. 2de kl. A. Pieters, die den 5den daar te voren wordt op non-activiteit gesteld. De sergeant-aspirant-kwartierm. bij het korps mariniers D. G. Vreedenberg is met ingang van den 6 dezer benoemd tot 2den luit. bij dat corps. STATEN-GENERAAL. Kcrste Kamer. Zitting van Zaturdag 29 Mei. Een achttal wetsontwerpen zijn aangenomen, waaronder dat tot wijziging van art. 302 Wetboek van Koophandel. Zitting van Maandag 31 Mei. Na eenige discussie is het wetsontwerp tot wijziging der wet op het veeartsenij kundig staats- toezigt en dat tot voorziening tegen de oprigting van schadelijke inrigtingen aangenomen met 29 tegen 2 stemmen. Heden zijn andere ontwerpen aan de orde. Frankrijk. Men is thans bezig in de Champs Élysées, te Parijs, voor de groote deur van het paleis van Nijverheid, een standbeeld van kolossale afmeting ten toon te stellen, dat bestemd is voor een der openbare pleinen te Mexcio. Het beeld stelt Columbus voor. De onverschrokken zeevaarder houdt de eene hand uitgestrekt naar den hemel en wijst met de andere op een wereldkaart aan, dat hij Amerika heeft ontdekt. Rondom hem staan: Leon Diego, die door zijn tusschenkomst Columbus gered heeft van den brand stapel; Juan Perès, superior van het klooster van Probido, door wiens voorspraak aan Columbus de uitrusting voor de ontdekking werd toevertrouwd; Las Casas, de bisschop, die naar Amerika vertrok om de bevolking in de nieuw ontdekte landen te bekeeren, en eindelijk een zendeling, het evangelie aan een jongen Indiaan predikende. Het effect van deze vijf figuren, in brons, gegroepeerd om den hoofdpersoon, is, volgens het Journal des Dóbats, verrassend, indrukwekkend. Het monument heeft eene hoogte van tien meter. Het voetstuk is versierd met twee basreliëfs, het een voorstellende het bouwen eener kerk, het andere het aan land stappen van Columbus. De vijf figuren zijn vervaardigd door den beeldhouwer Cordier. Zij wegen 150.000 kilo. Engeland, Jl. Zaturdag middag is deEngelscheNoordpool-expeditie van Portsmouth vertrokken. Kapitein Boyton heeft zijn togt over het Kanaal met zeer veel succes volbragt en is jl. Zaturdag namiddag ten 2| ure te Folkestone behouden aan land gestapt. Toen hij uit het water kwam, na daarin 24 uur achtereen vertoefd te hebben, gaf hij volstrekt geen blijk van groote ver moeidheid of afmatting. Schoon weder begunstigde jl. Woensdag de meest populaire vertooning in Engeland, waarvoor zelfs 't Parlement zijn wereld-omvattenjen arbeid staakt: de Derby-wedrennen, 't Paard Galopin, eigendom van den Hongaarschen Prins Batthyany, was winner. Onder de toeschouwers bij 't zoo eigenaardig Britsche schouwspel waren de Prins en de Prinses van Wales en verscheidene andere leden der konink lijke familie. Achttien paarden dongen medein 2 minuten en 42 seconden was de beslissende wedloop afgeloopen de troep als een wervelwind voorbijgevlogen. Te Birkenhead nabij Liverpool is weder een hanen gevecht gehouden, doch de ontwerpers zijn ontdekt en gestraft. Er was 100 p. st. inleg bijeengebragt en 3 p. st. op iederen haan gesteld. De hanen waren met zilveren sporen voorzienwerd een haan verminkt, dan plaatste men hem onder een kraan waaruit het water spoot; het dier herleefde dan genoegzaam om het gevecht te hervatten. Vijf hanen sneuvelden. Een vrouw, die het gevecht zag, waarschuwde de politie welke er toen een einde aan maakte. Ook op andere plaatsen werden verscheidene hanengevechten gehouden. Jl. Zaturdag werd de paarden-tentoonstelling, die om de verrigtingen waarvan zij vergezeld gaat duizenden toe schouwers trekt, in de Agricultural-Hall te Islingtongeopend, en de keuring gehouden. Aanstaande week zal het publiek toevloeijen. Het getal ingeschreven paarden is deze keer minder dan in het vorige jaar, doch dat der jagtpaarden in het bijzonder is grooter. De Times ontvangt uit Kon- stantinopel een brief over het Arabische ras, van welk schrijven hier een uittreksel volgt: «De paarden-kwestie, welke onlangs te Londen het onderwerp van levendige diskussiën in het Parlement was, heeft ook de aandacht van de Porte getrokken en de uitvoer van Arabische paarden uit de provinciën waar zij voortgebragt worden is verboden. De aanleiding er toe schijnt gelegen te zijn in de groote vermindering van paarden van het beste ras tot uitvoer naar Europa, vooral door Franschen, die er van 100 tot 250 p. st. voor betaalden, zoodat men thans te Konstanti- nopel veel minder dan vroeger volbloed-Arabische paarden ontmoet. Zelfs in de stallen van den Sultan vond men zich teleurgesteld en de pacha's vertoonen niet meer de prachtige zadelpaarden van vroeger. De invoer van rijtuigen heeft die vraag naar Russische, Hongaarsche en ook Fransche paarden doen ontstaan met veronachtzaming van die uit Syrië (Bagdad). De vermin derde voorraad van het Arabische paardenras wordt alzoo niet weder aangevuld. Het Turksche leger wordt insge lijks niet meer voorzien van inlandsche paarden. De artillerie krijgt paarden uit Rusland en Hongarije, en de ruiterij bezigt een mindere soort uit de Donau-streken en Bosnië. Een Engelschman, die te Konstantinopel Arabische paarden wenschte te koopen, bevond dat de effenti, naar wien hij verwezen werd, hem drie- of viermaal den prijs vroeg waarop de beesten te Londen geschat zouden worden. Er zijn twee Turkomansche paarden naar Engeland ver zonden, een voor den Prins van Wales en een voor sir Samuel Baker, met het doel het Turkomansche ras met Engelsche volbloed-paarden te mengen, dewijl de kracht en de duurzaamheid van Turkomansche paarden beroemd zijn» De koninklijke schouwburg van Leeds is geheel door brand vernield. Duitschland. De leden der liedertafel te Aken hebben, bij gelegen heid van een uitstapje door hen op Pinksteren naar

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 2