Eenige Javaansche bedienden, aan boord van de alhier liggende mailboot Koning der Nederlanden, hebben gevochten om een met het koopvaardijschip Jupiter binnengekomen Javaansche vrouwelijke bediende (baboe). Een der zwarten kreeg een niet onbelangrijke verwonding. De politie voor kwam erger en zond de zwartjes naar Alkmaar op, om zich voor de justitie te verantwoorden. In de Daily News komt een advertentie voor van den volgenden inhoud: «De stoomboot König Wilhelm kan gemakkelijk worden afgebragt. Indien een maatschappij geneigd is, in onderhandeling te treden, gelieve zij zich aan te melden bij Dirk Groen P. Jz., te Hoog Caspel, Holland.» De Commissaris des Konings in Noordholland heeft benoemd tot zetters voor 's Rijks directe belastingen te Bovencarspel, den heer E. Schapen en te Oude Niedorp, den heer J. Haringhuizen. Een vrouw te Texel, verslaafd aan den drank, beging jl. Woensdag een zelfmoord, door middel van arsenicum. Men meldt dat de vermoedelijk gewelddadige dood van een knaap, die met een ander aan het vechten was en door den vader van dezen laatste geschopt werd, niet te Schagen, maar in het naburige Barsingerhorn voorgevallen is. - Weder hebben 2 leerlingen van de zeevaartkundige school te Terschelling met goed gevolg examen afgelegd als 3de stuurman voor de groote vaart. Het examen werd gehouden te Amsterdam. De afdeeling Barsingerhorn c. a. van het Nederl. Schoolverbond heeft met algemeene stemmen besloten toe te treden tot eene fusie met de Vereeniging voor Volks onderwijs, met dien verstande, dat de afdeeling Volksonder wijs in haar reglement opneme de middelen tot wering van schoolverzuim, die door de afdeeling van het Schoolverbond aldaar altijd met zoo uitstekenden uitslag waren toegepast. De afdeeling Hoorn heeft zich ook voor ineensmelting verklaard. De eerste bovenlandsche grasmaaijers zijn jl. Dingsdag te Hoorn aangekomen. Zij zullen echter zooveel werk niet vinden als in vroegere jaren, dewijl zeer vele landlieden, óf voor zich alleen, óf gemeenschappelijk, Amerikaansche maaimachines aangeschaft hebben. Deze worden ook door eigenaars verhuurd voor eenigen tijd en maken dus handen arbeid minder noodig. Eene menigte van deze werktuigen zijn aldaar reeds aangevoerd en dit geschiedt dagelijks nog. Men meldt uit Amsterdam, dd. 2 dezer: «Gisteren avond heeft op den openbaren weg, aan de Baarsjes, aan het eind van den Overtoom, gemeente Nieuwer-Amstel, de volgende brutale aanranding plaats gehad. Een wandelaar werd aldaar overvallen door een persoon, die zich achter eene heining verborgen had en zich meester maakte van zijn horologe. Ofschoon in het eerste oogenblik verrast, herstelde de aangevallene zich al spoedig en mogt het hem, met hulp der politie, gelukken, den dader te arresteren.» Jl. Woensdag is te Amsterdam het eerste paarden- spoor feestelijk geopend. Het station voor de remise was bij die gelegenheid eigenaardig versierd. In een halfrond waren acht masten geplaatst, met wimpels getooid. Aan de uitersten prijkte het stadswapen, op de andere waren schilden aangebragt, de historie van «het vervoerwezen» te Amsterdam veraanschouwelijkende. Men zag namelijk op die schilden afgebeeld: de draagkoets, daarna de toeslede, vervolgens het «brommertje,» dan de vigilante, den omni bus, eindelijk den paardenspoorwagen. Dezer dagen is de longziekte weder uitgebroken onder de runderen van N. de Waal, te Sloten, op wiens stal zich na Febr. jl. geen geval had voorgedaan. Behalve het aangetaste dier zijn ook zes anderen, als verdacht, afgemaakt. Het vleesch is aan de meestbiedenden verkocht. De wolmarkt te Haarlemmermeer wordt dit jaar gehouden op Donderdag 24 dezer, en de paardenmarkt op Zaturdag 24 Julij e. k. Gedurende de maand Mei jl. werden op de wekelijksclie aardappelen- en botermarkten te Haarlem aangevoerd Verkocht: L. pr II. pr. aardappelen 4538 heet. 2060 hectol. f 1.75. f 6. boter 2564 kilogr. 2480 kilogr. - 1.10. - 1.40. biggen 397 stuks 293 stuks - 6.50. - 36. Zooals bekend is zal den 7 Julij op Boekenrode bij Haarlem het 12de Christelijk Nationaal Zendingsfeest plaats hebben. Als sprekers zullen daar optreden Mr. J. Messchert van Vollenhoven, die den welkomstgroet zal uitspreken; prof. G. H. Lamers, van Groningen, die de openingsrede zal houden; dr. M. Cohen Stuart, die zal bespreken: de zending van het gelddr. Riemens van Driebergen, over de zending en den strijd der kerk ds. G. Lindonk van Heem stede, over de Waldenzende heer T. M. Looman van Amster dam, die bet verslag der zendings vereenigingen zal uitbrengen dr. A. Kuijper, over de geestelijke opwekking in Engeland ds. J. H. Donner van Leiden, over de zending onder Israël; ds. A. van Toorenenbergen van Groningen, over een gevaar lijken vijand van het Nederlandsche volk; ds. G. Doedes van Velsen, over de zending op Borneo; ds. S. H. Buijten- dijk van Ee, over het onderwijs en de zending; de heer H. J. van Lummel, over het heidendom onzer voorouders; de heer W. van Oosterwijk Bruijn van Zeist, over de christelijke jongelings-vereenigingends. S. de Koe, over het verband tusschen in- en uitwendige zending; ds. L. J. van Rhijn van Wassenaer, over het seminarie op Java; dr. G. Jvan der Flier van Delft, die de eerste afscheids rede en ds. N. H. de Graaf van Amsterdam, die de slotrede zal houden. Te Rijswijk is een 77jarig man door een paard dood geslagen. Jl. Donderdag is te 's Hage aanbesteed het maken van pijlers en landhoofden voor de brug over den Rijn bij Arnhem'. De minste inschrijving was van de heeren D. Volker, te Dordrecht, en A. Volker, te Sliedrecht, voor f 579,000. Jl. Donderdag middag had den heer Saaymans-Vader, lid der Tweede Kamer, een ernstig ongeluk kunnen over komen. Op zijn wandelrit naar Scheveningen werd eensklaps zijn rijpaard schichtig, wierp den ruiter niet onzacht ter aarde en holde voort in de Scheveningsche boschjes. Een werkman, daar aanwezig, wist spoedig het paard tot staan te brengen en bragt het terug naar den eigenaar, die er gelukkig met. den schrik was afgekomen en zijn togt naar Scheveningen kon voortzetten. De werkman werd edel moedig met een kwartgulden beloond. (Vad.) Met alle kracht wordt aan den bouw der kolossale fabriek van hard glas te Leerdam gearbeid, zoodat de heeren Jeekel, Mijnssen en Co. zich voorstellen, reeds met Aug. het nieuwe artikel in den handel te brengen. Voortdurend wordt deze gemeente door vele vreemdelingen bezocht, die zich persoonlijk van de waarheid der velen ongeloofelijk schijnende berigten komen overtuigen. De directie der fabriek stelt, gedurende de drie eerste dagen der week, belangstellenden in de gelegenheid het nieuwe fabrikaat te bezigtigen. Te Fijenoord is jl. Donderdag te water gelaten de stoomkanonneerboot Vos, bestemd voor de verdediging van zeegaten en stroomen. Tot lid van den gemeenteraad te Brielle is gekozen de heer dr. F. X. J. van Opdorp. Gisteren zijn de eerste nieuwe aardappelen uit het W estland te Utrecht aangekomende aardappel is vrij groot van stuk, de kwaliteit is uitmuntend. Men meldt uit Amsterdam aan het U. D. dd. 2 dezer: «Heden avond ten 7 uur had in het lokaal de Eensge zindheid op het Spui de 13de bijeenkomst plaats van adhaerenten aan Multapatior's streven tot bestrijding van het misbruik van sterken drank. Circa 40 personen waren daartoe door den heer Philippona uitgenoodigd en ter vergadering opgekomen. Nadat spr. in een interessante rede de middelen had aangegeven die hij, onder medewerking van den Staat, zoowel ais van het individu, ter bestrijding onzer volkskanker wenschte aan te wenden, waaronder hij vooral aandrong op verbetering der hygiënische levensvoor waarden, petitioneren om doelmatige wetten ten einde het in kennelijken staat van dronkenschap verkeeren strafbaar te stellen en het aantal herbergen te beperken, het voorbeeld te geven tot matigheid en het huiselijk leven te bevorderen enz., traden alle aanwezigen toe tot een bond, die in dien geest werkzaam zal zijn en benoemde eene commissie van 6 leden onder presidium van den heer Philippona, ten einde de voorstellen van laatstgenoemde te overwegen en statuten te ontwerpen om op eene volgende vergadering nader te behandelen.» De commissie bestaat, behalve uit Multapatior of Philippona als voorzitter, uit de hoerenprof. Oordt, Andringa de Iiempenaer, dr. Gosschalk, dr. van Lankeren Matthes, Westerwoudf, en van Breda Kolff. -In den Tielerwaard is het koolzaad door de groote droogte geheel mislukt. Dr. A. Kuijper, van Amsterdam, zal op het Zuider- Zendingsfeest, Woensdag 23 Junij a. s. onder 's Heer Arendskerke te vieren, de openingsrede houden. De meikevervangst in de omstreken van Wageningen heeft tot uitkomst gegeven, dat ruim 19 millioen dier diertjes onschadelijk gemaakt zijn. Men is de commissie in deze zaak zeer dankbaar voor de genomen moeite. Het Prov. geregtshof te Groningen heeft gisteren de beschuldigden Elzo Doddema, rijksveldwachter brigadier- titulair, en Derk Begeman, onbezoldigd rijks- en gewezen gemeentelijk veldwachter, te Nieuwe Schans, schuldig ver klaard den eerstgenoemde aan het gebruik maken van geweld in de uitoefening zijner bediening, zonder wettigen grond, en hem veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 jaren, een geldboete van f 100 en in de kostenden tweede ontslagen van alle regtsvervolging, omdat het geweld, door hem gepleegd, niet is gebleken te zijn geweest met over schrijding zijner bevoegdheid. Benoeming-en, enz. Aan W. H. van Riel, matroos 3de kl., dienende aan boord van het stoomschip Tiraor, is als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een schepeling van dien bodem op 27 Ocl. 1874, ter reede van Edi (Atsjin), toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift. STATE\-G E\E It A A L Eerste Kamer. Zitting van Vrijdag 4 Junij. Na discussie is de muntwet aangenomen met 19 tegen 6 stemmen. De Kamer is daarna op reces gescheiden. B u i te n I a n d. Frankrijk. Naar gemeld wordt, moeten de beide Engelschen, die vóór eenigen tijd een juwelier te Parijs met een groote waarde aan diamanten bij zich op hun kamer te dier stede lieten komen en zich toen van de juweelen meester maak ten, te Londen in handen der justitie zijn. Zooveel is althans zeker, dat de politie te Londen, na het signalement van de dieven uit Parijs ontvangen te hebben, den juwelier de photographisclie portretten van twee in verzekerde bewaring genomen personen heeft overgemaakt, en dat de juwelier in die portretten de dieven heeft herkend. Den 11 dezer zal te Parijs de bekende letterkundige Chinees Tun-Tnn-Ling voor het hof van assises teregt staan, ten einde zich te verdedigen wegens het feit, dat hij, vergeten hebbende dat hij te Peking een vrouw had achter gelaten, te Parijs opnieuw in den echt is getreden en zich dus aan bigamie heeft schuldig gemaakt. Duitschlacd. Naar aanleiding van het ongeluk, voor korten tijd de Schiller overkomen, doet een oud-gezagvoerder in een Duitsch blad opmerken, dat kapitein Thomas had moeten doen wat ieder verstandig zeeman in zijne plaats zou gedaan hebben, toen hij wist, dat hij zich in de nabijheid der Scilly-klippen bevond en de mist het uitzigt benam. Hij had moeten bijdraaijen en wachten tot het opklaarde. Maar dan zou hij ingehaald zijn door andere stoombooten, die gelijk met hem of na hem New-York verlieten. En t. zou niet voor 't eerst geweest zijn, dat reeders dergelijke kapiteins, die 't leven van hun passagiers en ekwipagie hooger achtten dan een dollen overtogt, toevoegden: «Zulk een man kunnen wij niet gebruiken, hij is te bang, 't is een oud wijf....» Met enkele uitzonderingen valt de schuld der ongelukken op de reeders. Hun booten zijn goed verzekerd, de rest scheelt hun niet. Praatjes over Landbouw. XV. Toen ik op ruim twintigjarigen leeftijd begon te boeren, waarde lezer, was ik op het stuk van landbouw, (misschien ook op andere punten, maar dat doet hier niet ter zake) een tamelijk eigenwijs persoon. En nu, na een dozijn jaren boerens, ben ik het heel wat minder dan vroeger. Als ik bij mij zelf eerlijk bedenk wat van deze verandering wel de oorzaak kan wezen, en dat nog wel, niet tegenstaande ik nu in ieder geval wat meer regt tot eigenwijsheid heb (hier in goeden zin bedoeld) dan vroeger, toen ik, zonder eigene ervaring, pas begon, dan meen ik dat die oorzaak zoo ongeveer op het volgende neerkomt. Ieder is gewoonlijk nog ah ingenomen met hetgeen bij in de leerjaren van het vak gezien, gehoord en zelf mede uitgevoerd heefidaarbij komt nog eene zekere voorliefde voor het land of de streek, waar men die leerjaren doorbragt. Zoo had ik eene zekere voorliefde voor het boerenland, waar ik vandaan kwam, en dat niet is liet land, waar ik nu woon, en sedert eenige jaren een deel van mijne eigenwijsheid heb versleten, gelijk ik u boven, pedant en wel, mededeelde. Maar ik haal er mijzelf niet bij uit pedanterie (gij kent mij toch niet, dus wat schaadt het?) maar alleen om het geval duidelijk te maken. Ik had dan voorliefde niet alleen voor het land, waar ik mijne leerjaren doorbragt, maar ook voor de wijze van landbouwen, welke in dat land gebruikelijk was. Daar kwam ik hier in de buurt voor mijzelf aan den gang, voorzien van een zak vol (eigen) wijsheid. Hé, kon ik in 't begin zoo bij mijzelve uitroepen, hé! kijk me dit eens! zie daar eens! wat een geknoeiallemagtig, wat stomenz. (ik zei het niet hardop en dat is nog al een voorzigtige streek geweest), dat wisten ze in mijn land allemaal veel beter en dat nam ik mij voor ze met de stukken te bewijzen. Daar ging het er op los. En q jemené wat kwam dat scheef uit! Als ooit het spreekwoord bewaarheid is, dat men door schade en schande wijzer moet worden, dan was het toen met uwen onderdanigen dienaar het geval. Ik zal niet in bijzonderheden treden, hoewel ik u anders, waarde lezer, krachtige staaltjes zou kunnen verlellen, maar alleen u mededeelen, dat ik dikwijls en soms bij herhaling voor hetzelfde geval (koppig ben ik ook al, gelijk gij ziet) de plank ten eenenmale missloeg. En daar komt nu de oorzaak bovengenoemd aanZietu, dat misslaan van de plank was niet voordeelig, soms erg onvoordeelig, en tegen bestraffingen in de beurs, daar is geen landbouwer, hoe eigenwijs en koppig ook. op den duur tegen opgewassen. Ter wille van mijn goede geld, begon ik dus al spoedig aan hetgeen ik vroeger voor stommigheden en knoeijerijen had uitgescholden, en weldra had ik mij, ten koste van mijne eigenwijsheid, om des lieven gelds icille geschikt naar de streek waar ik was. Daar hebben we 't heele geval! Wien de schoen past, trekke hem aan, maar loope niet vooraf zoolang op kousen, als ik gedaan heb, want die slijten spoedig en dat is duur, en bovendien doen de voeten nog zeer ook. Maar als iemand mij nu voor een oud wijf houdt, die maar naiiapt de wijze van doen van de buren alleenomdat ze zich regelen naar de streek waar ze wonen, die heeft het glad mis. Ik heb niet gezegd dat in het land, waar ik vandaan kom, niets goeds was, wat n et hier met vrucht nagevolgd zou kunnen worden en cvenzoo kan ik ergens elders zaken gezien of van anderen ver nomen hebben, die hier met succes uit te voeren zijn, maar als ik nu iets nieuws begin, of iets anders doe als anders, ga ik wat voorzigtiger te werk dan vroeger en doe het eerst in 't klein, bij wijze van proef, en als het dan duidelijk blijkt nuttig en voor deelig te zijn. dan ga ik er pas voor goed mede door. Zie, is 't niet curieus, dat ik vroeger, toen ik begon te boeren en uit den aard der zaak van honderd dingen niets of minder wist, dan nu, dat ik toen veel meer op mijzelf afging dan nu in vele gevallen. Tegenwoordig vang ik alles zooveel mogelijk op, wat anderen van hun ervaringen weten te vertellen en ben oneindig vatbaarder voor raadgevingen dan vroeger. Iedere streek, ieder streekje in 't bijzonder dikwijls, heeft hare eigenaardige eischen wat behandeling van den grond, en van planten en gewassen, wat de keus der soorten van gewassen, de vrucht wisseling en nog meer dingen betreft. Aan die eischen moet men natuurlijk in de eerste plaats toegeven. In hoeverre er met de algemeene gewoonten van behandeling van grond en gewassen van iedere streek kan gebroken worden, leerc men door ervaring, liefst door proeven in 't klein, in 't begin. Want die gewoonten, hoewel ze zich altijd in 't algemeen regelen naar den landaard, zijn ook nog al eens verkeerde gewoonten, die met den landaard niets gemeen hebben. Maar aan hem, die als ik, van de eene landstreek, waar hij bekend is, verhuist naar eene andere, die hij niet kent, geef ik met nadruk den raad: Begin met in dat onbekende land uwe nieuwe buren tamelijk slaafscli na te volgen in hun doen wat u dan langzamerhand blijkt dat gij beter weet dan zij, kunt gij dan langzamerhand in praktijk brengen. Het niet handelen naar dezen raad, heeft mij geld gekost, waarde lezer, en daardoor welligt heb ik zulk eene sterke overtuiging op dat punt. Correspondentie. Wegens plaatsgebrek moet een inzonden artikel tot het volgende nummer blijven liggen. Stoomvaart-Berig-ten. De Voorwaarts is heden raiddag alhier aangekomen. De W. A. Scholten, van New-York naar Rotterdam, is den 3 dezer te Vlissingen gearriveerd. De Maas is den 1 dezer van Rotterdam te New-York gearriveerd. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD L. Schilder, landman, weduwnaar van N. Wiering en J. Mak, weduwe van N. de Jager. C. H. Verbruggen, ketelmaker, weduwnaar van E. K. Vogelenzang en C. W. Smit, weduwe van J. Schaannan. P. Smit, zeeman en G Koningstem. P. Scheen, zeeman, en G. van Eeken. G. van der Made, schoen maker bij de mariDe, en J. W. Schipper, weduwe van H. H. J. Tortike. W. Kaas, stoker bij de marine en A. M. Snel. C. Last drager, werkman en II. Thomas. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: M. Oudkerk, geb. Cohcnno, (Z.). F. J. Koorn, geb. Zoetelief, (D.). M. Eelman, geb. Hemelrijk, (D.). T. Vroom, geb. Kok, (D.). J. C. H. Vries, geb. Sonstral, (Z.). A. E. Struijs, geb. Schi' ttekatle, (D.). OVERLEDENH. R. Collet, 3 maanden. J. Stoll, 1 jaar. C. Bregraan, 39 jaren. T. J. Konijn, 3 jaren.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 2