1875. N°. 69. Woensdag 9 Junij. SS Jaargang. NATIONALE MILITIE. INSPECTIE VOOR DE VERLOFGANGERS. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN NP. 103. Binnenland. RELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag.) Abonnementsprijs per kwartaalƒ1 30. H franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Padavg en Batavia, te ver zenden per Mailboot KONING DER NEDERLANDEN, geschiedt den 11 Junij a. s.voor drukwerken na aankomst van trein III (N. Holl. Spoorweg) ten 10.56 des avonds; brieven na aankomst van trein I den volgen den dag ten 9.47 des morgens. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis Dat het ONDERZOEK OVER DE VERLOFGANGERS vau de Militie te land, bedoeld bij art. 138 der wet op de Nationale Militie, voor deze gemeente is bepaald op Zaturdag den 12 Junij 1875, des voormiddags ten tien ure, in de Bouwzaal achter het Bureau voor Gemeentewerken naast het Weeshuis alhier. Aan dat onderzoek moeten deelnemen de VERLOFGANGERS der Militie te land, behoorendo tot de ligtingen van 1871, 1872,1873 en 1874, voor zooverre zij vóór den 1 April 1875 in het genot van onbepaald verlof waren gesteld. De belanghebbenden worden herinnerd aan de volgende wetsbepalingen Art. 140. De verlofganger verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en vau zijn verlofpas. Art. 141. Behoudens het bepaalde in art. 130 kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest, door den militie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger: 1. die zonder geldige redenen niet bij bet onderzoek verschijnt; 2. die daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenen, niet voorzien is van de in het voorgaand artikel vermelde voorwerpen; 3. wiens kleeding- of uitrusting stukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden4. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. Art, 142. Is de verlofganger, wien krachtens het voorgaand artikel arrest is opgelegd, bij het onderzoek tegenwoordig, dan kan hij dadelijk onder verze kerd geleide in arrest worden gebragt. Is hij niet tegenwoordig cn onderwerpt hij zich niet aan de hem opgelegde straf, dan wordt hij op schriftelijke aanvrage van den militie-commissaris, te rigten aan den Burgemeester der woonplaats van dien verlofganger, aangehouden en onder verzekerd geleide naar de naastbij gelegen provoost of bet naastbij zijnde huis van bewaring of arrest overgebragt. Art. 143. Onverminderd de straf, in art. 141 vermeld, is de verlofganger verpligt, op den daartoe door den militie-commissaris te bepalen tijd en plaats, en op de in art. 140 voorgeschreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. Art. 144-. De verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit sub. 4. van art. 141 bedoeld, of niet overeenkomstig art. 143 voor den militie-commissaris verschijnt, of aldaar verschenen zijnde, in het geval ver keert, sub. 2 en 3 van art. 141 vermeld, wordt onder de wapenen geroepen cn van 3 tot 6 maanden gehouden. Art. 145. De verlofganger der militie, die niet voldoet aan eene oproeping voor de werkelijke dienst, wordt als deserteur behandeld. Art. 130. Het Crimineel Wetboek cn het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande zijn op de manschappen der militie te land, die zich onder de wapenen bevindcu, van toepassing en inet opzigt tot de verschillende gevallen van desertie op al de bij de militie te land ingelijfden. Die manschappen worden geacht onder de wapenen te zijn: 1. zoolang zij zich bij han corps bevinden; 2. gedurende den tijd, dien het in art. 138 bedoeld onderzoek duurt; 8. in bet algemeen, wanneer zij in uniform ziju gekleed. Bargemeester en Wethouders der gemeente Helder, Helder, STAKMAN BOSSE. Burgemeester. den 24 Mei 1875. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 8 Junij. Jl. Zondag middag werd alhier in zuidelijke rigting brand ontdekt. Later is gebleken dat de boerenhofstede in betKoegras, bewoond door de weduwe T. Noot met hare acht kinderen, een pi-ooi der vlammen is geworden. Van hetgeen zich in huis en schuur bevond is zeer weinig kunnen gered worden. Algemeen is men bewogen met het lot der weduwe, die onlangs haar echtgenoot verloor en met een zoo talrijk gezin achterbleef, terwijl haar nu weder zulk een ramp moest treffen. Den 11 dezer zal alhier overgaan aan boord van de via Suez naar Java bestemde mailboot Koning der Neder landen, een detachement suppletie-troepen, sterk 175 mili tairen, waaronder 8 onderofficieren. Zr. Ms. raderstoomschip Bromo, komm. kapt.-luit. ter zee W. J. Scholten van Aschat, is heden morgen van hier, via het Suez-kanaal, naar Atsjin vertrokken. Jl. Zaturdag voormiddag arriveerde alhier van Har- lingen de stoomboot «Burgemeester Zijlstra,» met een 40tal passagiers, die, na een kort bezoek aan deze gemeente te hebben gebragt, te vijf uur weder derwaarts zijn vertrokken. De tongblaar onder het rundvee, die zich gedurende dit voorjaar in Noordholland hier en daar voordoet, breidt zich belangrijk uit. In onderscheidene gemeenten zijn gehcele koppels door deze ziekte aangetast, zoodat het te vreezen is, dat de ziekte binnen weinige weken door de geheele provincie zal heerschen. Het miltvuur, dat in 1874 te Heilo vele offers eischte, is dezer dagen opnieuw in die gemeente uitgebroken. Het raderstoomschip Merapi, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee J. Tromp, is in den voormiddag van den 5 dezer van de reede te Helvoetsluis vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Atsjin. Z. M. de Koning wordt in het laatst dezer week van het Loo te 's Hage terug verwacht en zal tot den 17 dezer in de residentie verblijven, om in den avond van dien dag zijne reis naar Zwitserland te aanvaarden. Het Fremd. blatt meldt, dat Franz Liszt bij zijn verblijf op 't Loo niet alleen van den Koning een ridder orde bekwam als bewijs van Z. M. tevredenheid, maar ook een schrijfnécessaire ter waarde van f 14,000. Liszt is van 't Loo naar Weimar vertrokken. Bedankt voor het beroep naar Amsterdam door ds. P. Barstra, pred. te Klundert; naar Utrecht door dr. G. J. van der Flier, pred. te Delft. Sprekende naar aanleiding van Hand. 15 39a maakte dr. G. van Gorkom jl. Zondag, in de voormiddag-godsdienst oefening, aan de gemeente bekend, dat hij het op hem uitgebragt beroep naar de Remonstrantsche Broederschap had aangenomen. Te Groningen is bevorderd tot doctor in de godge leerdheid, na verdediging van een academisch proefschrift: «de zedeleer van den brief van Jaaobu.t vergeleken met de zedeleer van Jezus,de heer P. A. Riedel, geboren te Stadskanaal, beroepen predikant te Wijdenes. Volgens het jaarboek der MaatschappijTot Nut van 't Algemeen, voor 18731874 zijn aan 110 personen voor buitengewone pligtsbetracliting eereblijken verleend, waar onder de gouden medaille aan Anthonia C. Kensler, dienstbode te Rotterdam, wegens welbeproefde trouw. Onder die 110 personen komen niet minder dan 74 dienstboden voor. Uit het verslag der Maatschappij blijkt, dat de Maat schappij 323 departementen heeft met 573 honoraire en 15,620 gewone leden. De uitgaven bedroegen f51,129.251, aan contributiën is ontvangen f 31,212.75,!,,. 35 departe menten deden voorbereidend onderwijs, 23 herhaling- onderwijs, 29 zang-onderwijs, 16 gymnastiek-ondenvijs, 15 teeken-onderwijs, 52 onderrigt in vrouwelijke hand werken geven; 305 departementen bezitten volksbiblio theken, 68 laten voorlezingen houden. Van 138 departe menten zijn opgaven ontvangen omtrent spaarbanken; 7 departementen hadden spaarkassen, 18 hulp-en beleenbanken. De spaarbank telde 21,593 inbrengers met f 1,412,331 inbrengst; terugbetaald werd f 1,142,15. Uit het verslag van de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen over 1874 blijkt dat over dit jaar geen dividend zal worden uitgekeerd. Het winstsaldo is zoo gering, dat het beter is het op nieuwe rekening over te brengen. Dit resultaat is hoofdzakelijk toe te schrijven aan de werking van art. 53 en 54 der concessie betreffende de uitkeeringen aan den Staat en aan de hoogst ongunstige uitkomsten van de Luik-Limburgsche lijn. Met de bedijking van 't Noorden, te Oosterend op Texel, eene oppervlakte van p. m. 600 bunders, gaat het best. Van den zeedijk, die eene lengte moet hebben van 3000 meters, is reeds de helft gereed, 't Onderwerk dei- sluis is ook bijna voltooid, zoodat men eerstdaags met metselen begint. Over 't geheel is t weer nog al gunstig geweest. Aan den nieuw te benoemen burgemeester van Hoorn zal men thans f 1500 toekennen, zijnde het maximum der aan die betrekking verbonden jaarwedde. De afgetreden burgemeester wilde niet, dat men hem het maximum betaalde. Een voorstel, om nu het tractement op f 1600 te brengen, werd verworpen. De Raad der gemeente Terschelling heeft dezer dagen besloten, eene voorjaarsmarkt in te stellen voor vee, paarden, schapen en lammeren welke, te beginnen met 1876, zal gehouden worden op den laatsten Donderdag in de maand April, te Midsland aldaar. -Een droevig ongeval vond jl. Vrijdag te Amsterdam plaats. Een zeventienjarig jongeling is in het groote bassin van de zwemschool aan den westerdoksdijk verdronken. Alle aangewende pogingen om hem te redden waren vruchteloos; eerst later werd zijn lijk gevonden. Gisteren heeft te Amsterdam in liet Paleis voor Volksvlijt de uitreiking plaats gehad der medailles aan Nederlandsche inzenders op de Weener wereldtentoonstelling. Na afloop daarvan werd de heer van Oordt benoemd tot commandeur en de heeren Hartogh en Vogel, leden dei- commissie, tot ridders van den Nederlandschen Leeuw. De plegtigheid werd door de ministers en verschillende leden der diplomatie, o a. de Oostenrijksche en Russische gezanten, bijgewoond. Men meldt uit Rotterdam aan de Haarl. Crt., dat bij verschillende huiszoekingen ten huize van den bekenden herbergier zaken zijn gevonden, die grond gaven tot voor- loopige inhechtenishouding ter zake van den moord op mevr. van der Kouwen en haar dienstbode gepleegd. Hij was tijdens den moord kellner in het Scheveningsche Badhotel en zijn vrouw vroeger dienstbode bij mevr. v. d. Kouwen. Zij woonden nu sedert eenige maanden op het Haagsche Veer te Rotterdam, doch waren van plan die stad weder te verlaten, toen zij gearresteerd werden. Wij kunnen er nog bijvoegen, dat de vrouw van den Rotterdamschen herbergier en de bewoonster van het huis in de Jacobcatsstraat, waar de vorige week een huiszoeking heeft plaats gehad, zusters zijn. Zijn wij goed ingelicht, dan is een derde zuster eenigen tijd na den moord met een bloedverwant van mevr. van der Kouwen naar Noord- Amerika vertrokken. Aardbeziën, frambozen en appelboomen hebben te Beverwijk zoodanig van de droogte geleden, dat dringend regen noodig is, zal de oogst niet geheel mislukken. Jl. Zaturdag morgen is de honden-tentoonstelling in het park Tivoli te Utrecht geopend. Het aantal tentoon gestelde viervoeters bedraagt 350 stuks. Daaronder zijn prachtige exemplaren, in verschillende soorten, en van Heinde cn verre aangebragt. De inrigting is uitnemend en doet der commissie eer aan. Goed weder begunstigde de expositie, die veel belangstelling wekt. Bij vele inwoners van Utrecht is ter gelegenheid van de hondententoonstelling de nationale driekleur uitgestoken. P. Glavimans, te IJssel- monde, heeft de gouden medaille behaald voor acht wind honden, uitgeloofd door Z. K. H. den Prins van Oranje. De regter-plaatsvervanger mr. Engels, te Almelo, is voor het hof van Overijssel veroordeeld tot eene geldboete van f 50, wegens het toebrengen van een slag met een krantenstok aan den substituut-griffier der regtbank in de societeitzaal aldaar. Het O. M. ministerie had behalve de boete 15 dagen celstraf geëischt. Naar uit eenige gemeenten, vooral ten noorden en noordwesten van Leeuwarden, wordt medegedeeld, staan de graanvruchten, ondanks de langdurige droogte, over 't geheel genomen best. Ook de aardappelen, hoewel niet bijzonder vroegtijdig in 't gewas, staan over 't algemeen frisch en gezond en beloven zeer veel. Van de oude aard appelen is de voorraad nog al ruimde prijzen zijn, wegens den flaauwen aftrek, dalende. In vele plattelands-gemeenten van Drenthe heerscht tegenwoordig dé griep onder de kinderen. Op sommige plaatsen wordt soms in een lOtal huisgezinnen tegelijk geneeskundige hulp ingeroepen wat hij de schaarschte van doctoren aldaar niet zelden groote moeijelijkheden oplevert. De springprocessie te Echternach (in Luxemburg) is dit jaar weder door tallooze vreemdelingen bezocht. Aan de processie namen deel 10 banierdragers, 90 priesters, 1 monnik, 2 suisses, 9365 dansendo pelgrims, 1986 biddende en 1365 zingende, 145 muziekanten, 80 commissarissen, 30 pompiers, 22 leden der gymnastische vereeniging van Echternach, 21 gendarmes, 3 agenten van politie, 1 veld wachter, te zamen 13,137 personen. Het aantal vreem delingen, die gekomen waren om den stoet te zien, schat men op 6000. Zooals bekend is, trekken de bedevaart gangers van Echternach voort, drie stappen voorwaarts en daarna twee achterwaarts doende. De Jewislr Chronicle meldt dat de bijna negentigjarige sir Mozes Montefiore voornemens is nog eens Palestina te bezoeken. Op Ceylon is de olifantenjagt verboden. Om hun leerzaamheid en verstand, worden die dieren op dit eiland bij alle openbare werken met het beste gevolg gebruikt. Bij 't aanleggen van straten, bruggen en arrigatie-werken is de olifant een voortreffelijk arbeider, en niets is merk waardiger dan het verstand dat dit reusachtige dier bij de verrigting van zijn werk aan den dag legt. Zware steenen en balken brengt het door schuiven en trekken precies op de aangewezen plaats en legt ze zoojuist als een timmerman of metselaar het slechts zou kunnen doen. Door de jagt is de wilde olifant bijna geheel uitgeroeid. Vroeger waren ze door hun talrijkheid en de menschenlevens die zij vernietigden, gevaarlijk en werden ze vervolgd; thans blijven ze bijna altijd ver van de dorpen verwijderd, waar ze, zooals ze wel weten, met kruid begroet worden. Er bestaat echter een soort van olifanten die gevangen en gedood mogen worden, dezulke namelijk die als mensclien- en olifantenhaters zich van het verkeer met huns gelijken afzonderen, zich in de eenzaamheid terugtrekken en dan aanvallen wie hen tegemoet mogt komen. Volgens de Revue Scientifique verdwijnt de boomluis, die zoo nadeelig is voor de appelboomen, zeer spoedig om niet terug te keeren, wanneer men aan den voet van den boom de gewone Oost-Indische kers zaait en die plant langs den stam van den boom laat opschieten. Tot wering van de rupjen uit de kool wordt aanbevolen er hier en daar hennep tusschen te plaatsen. Tomaten, aan den voet der wijnstokken gekweekt, ver wijderen de rupsen, en uijen, prei en knoflook, in de nabij heid van leiboomen, zouden de luis verdrijven. De hangmat als eeddingstoestel. De chef van het Engelsche eskader in de Chineesche Zee heeft de aandacht der Engelsche Admiraliteit gevestigd op de groote diensten, welke aan boord door matrassen, opgevuld met fijne kurk in plaats van met wol of paardenhaar, zouden

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1