Lokaal voor Evangelisatie. VOOR DE LEDEN DER HERV. KERK. STOOMBOOT „ADA VAN HOLLAND," A D V E RTEW T I N. WIJZIGING ZOMERDIENST. Stoom vaart-Berigten. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. PURMERENDER MARKT van HEDEN. Ingezonden mededeelingen. Ds. Jb. M0ULIJN, Pred. te Weesp. Kapt. T. METS. de directie. slotte de partij van Gu/o zelf zich wel zooveel op onbekrompenheid mag doen voorstaan, is zeer te betwijfelen, wijl toch onlangs nog een harer voornaamste woordvoerders in de Tweede Kamer, de heer Cappeyne van de Coppello, onbewimpeld het heeft uitgesproken, dat des noods de minderheden, en dit zijn de voorstanders van het Christelijk onderwijs, moeten worden onderdrukt. „De vrije school!Ook vrij om partijhaat te kweeken?" Ja, zóó hatelijk vraagt de liberale partij met betrekking tot de vrije, tot de Christelijke school. Neen, niet partijhaat kweeken, maar het woord van Jezusgelijk gij wilt dat u de menschen doen zullen, doet gij hun ook desgelijks, in beoefening te brengen is de leuze dier school. Hoe dan ook, de Chr. school kweekt niet meer partij haat dan de openbare Het zal toch ook Gti/o wel bekend zijn, hoe nog maar kort geleden één der leden van het Heerenhuis in Duitschland berigtte, dat indertijd onze minister Thorbecke, die innige vriend van het openbaar onderwijs, hem had verklaard, dat in Nederlaud de gemengde school haar doel in het te keer gaan der partijschappen had gemist, en dat sedert het bestaan van de openbare, gemengde school de partijschappen eer toe- dan afge nomen waren. Om de uitnemendheid der openbare school goed te doen uitkomen, zegt Gu/o ook van haar: „Zij ontwikkelt de denkkrachtZij leert geregeld redeneeren." Dat doet de Chr. school ook. Het zal toch ook dien schrijver wel ter kennis zijn gekomen, dat onderscheidene Christelijke scholen in regerings-verslagen zijn vermeld geworden als voortreffelijke scholen. En zou hij ook niet weten, dat zelfs liberale, bevoegde personea hebben verklaard, dat er Chr. scholen zijn, die beter zijn dan openbare Zouden zulke getuigenissen zijn gegeven, wanneer op de Chr. scholen de denkkracht niet ont wikkeld en het geregeld redeneeren niet werd geleerd? In 't bewuste stuk wordt de openbare school ook neutraal en vrij genoemd. Zij is echter geen van beide, schoon men 't haar tracht te doen zijn. Neutraal kan zij zelfs niet wezen. Als Gu/o beweert dat zij het is, mangelt het hem zelf aan „geregeld redeneeren.,, Dit zal blijken. Om niets anders te noemendaar staat een onder wijzer der oprnb. school voor zijn klasse en vertelt uit de Vaderlandsche geschiedenis. Hij heeft het roemrijkste tijdperk: de Hervorming, Willem den Zwijger en de 80jarige worsteling met Spanje. Nn is 't onmogelijk, dat de meester zonder te krenken hier tusschen de klippen kan doorzeilen. Hij zal, zoo hij naar waarheid verhaalt, het Roomsche kind onvermijdelijk krenken; en tracht hij dit te ontgaan, dan zal hij de geschiedenis zelve, dat heiligdom des volks, krenken en daarmee het kind van den protestant. Zal de onderwijzer Groen van Prinsterer nazeggen „De Prins heeft niet enkel verdrukte onderdanen beschermd; hij was de handhaver van regt en billijkheid tegen veelsoortige onderdrukkingBelangeloosheid was hoofd trek. De Prins gaf uit pligtgevoel goederen en waardigheden, zonder schadeloosstelling, prijsversmaadde elke aanbieding, hoe voordeelig, met trouw aan de zaak, wier verdediging hij op zich genomen had, niet vereenigbaar; streefde naar geen gezag dan hetgeen tot klem in het bestuur vereischt werd;" dan zal het Roomsche kind zeggenmaar, meestermijn vader zegt, dat Prins Willem van Oranje een huichelaar, ja, een eervergeten huichelaar is geweest. Zal ook de tegenstand der onzen tegen Spanje door hem worden geroemd, de Roomsche kinderen zullen het niet kunnen begrijpen want buiten de school hebben ze van hen nooit anders dan van een menigte afvalligen gehoord. Is Gufo bekend met den arbeid van dr. Nuijens om onze geschiedenis voor de Roomschen bruikbaar te maken? Indien niet; de „Bossche Schoolkwestie" van ds. Pierson, en „de Staatsschool en de Roomsche kerk" van mr. A. F. de Savornin Lobman kunnen daarin uitnemend op de hoogte brengen. Neen, de openbare school is niet neutraal-, zij kan het niet zijn. Ook is zij niet vrij. Uit het genoemde is dat reeds genoegzaam gebleken, en bij beschikbare ruimte zou op nog menig punt het onvrije der openbare school zonder moeite aan te wijzen zijn. Doch daar nu de pogingen der liberalen, om de openbare school, ten algemeenen kosten hoog te verheffen, onvermijdelijk er toe leiden om de reeds zoo bezwaarde Chr. school nog ontzettend veel meer te bezwaren, ja, met geheelen ondergang haar te slaan, zoo herhalen we: „Men drijve den consciëntie-dwang toch niet verder!" Helder, Junij 1875. J. J. DE VISSER. Een wedstrijd te Helder. Het is nu ongeveer twee jaren geleden, dat hier ter plaatse een schietwedstrijd werd gehouden voor schutters en leden van weer- baarheidsvereenigingeninNoordholland. Het isbij die gelegenheid over tuigend gebleken, dat deze gemeente tot het houden van zulk een concours zeer geschikt is, en de talrijke deelnemers uit andere plaatsen betuigden toen, dat zij, bij herhaling daarvan, zeer gaarne weder naar deze plek zouden overkomen. Het bestuur der plaatselijke weerbaarheids vereeniging heeft dezer dagen besloten tot het houden van een schietwedstrijd, waartoe de deelneming zal worden open gesteld voor schutters en leden van vereenigingen tot oefening in den wapenhandel niet slechts uit Noord-, maar ook Zuidholland, en het heeft daarbij uitzigt op eene talrijke deelneming. Die deel neming zal zeker worden bevorderd door de omstandigheid, dat de minister van Binnen). Zaken eene niet onbelangrijke som heeft toegezegd tot aankoop der prijzen. Zal echter het plan uitgevoerd kunnen worden, dan is het noodig, dat ook de burgerij hare belangstelling toont door het verleeneu van bijdragen, ter bestrijding der verdere kosten. Neringdoende ingezetenen, die bij een bezoek van vele vreemdelingen belang hebben, zullen dus ongetwijfeld in de eerste plaats zich wel genegen betoonen om het plan door eene geldelijke bijdrage te steunen. Gedurende de beide dagen dat zulk een concours duurt, geeft dit in de gemeente een druk vertier, hetgeen door de feestelijkheden, aan zulk een wedstrijd als van zelve verbonden, niet weinig wordt bevorderd. Moge, evenals in 1873, ook nu onze verwachting niet worden beschaamd en de gemeente toonen prijs te stellen op zulk eene festiviteit binnen hare veste. D. V. van het dier? Hiervoor is des te meer reden, omdat het beest vaak door het werpen met steenen wordt geplaagd en gesard, en er welligt nog eens ongelukken zullen ontstaan. Eer het zoover komt, hoop ik dat in dit ongerief worde voorzien. Helder 7 Junij 1875. C. De Madura is den 5 dezer des morgens te Suez aangekomen en denzelfden dag liet kanaal ingegaan. De W. A. Scholten, is den 5 dezer te Maassluis gearriveerd van Vlissingen. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWD Geene. BEVALLENF. Putman, geb. van Oosten, (D.). W. C. Westers, geb. Goede, (Z.). J. W. Burkunk, geb. Braspenning, (Z.). J. J. Bouman, geb. Kuritz, (Z E. C. Mooij, geb. Schriever, (D.). O. L. Dehansez, (D.). M. C. Mulder, fZ.). M. Steenman, geb. Klik, (Z.). G. Smit, geb. Huisman, (Z.). OVERLEDENC. F. W. Kirchner, 67 jaren. M. Held, geb. de Neeff, 53 jaren. J. C. Scliieke, 4 maanden. W. Bregman, 41 jaren. Levenloos aangegeven 2. Weerkundige Waarnemingen te Helder(Landskeet, G a i-» Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer c. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 6 12 zwtz. 8k. 760.64 - 0.51 16.7 - 0.1 0.72 Golvend 7 12 zw. 7» 765.02 f 3.81 15.8 - 1.2 0.82 8 8 wzw. 6„ 763.26.f 2.00 15.4 t 0.1 0.80 8 12 w. 6„ 764.67 f 3.41 15.0 - 2.2 0.84 Weêisgesteldheid: In eene der vorige nommers dezer courant heb ik de aandacht gevestigd op den voor den gezondheidstoestand der ingezetenen nadeeligen staat, waarin zich bevindt de voormalige sloot, thans algemeene mestverzameling der bewoners van de oostzijde der Koningstraat. Ik meen, dat dusdanige klagt ook is te doen over de sloot in de Californië-straat, gelegen in de passage over de mestbelt naar de Westgracht. Voor de gezondheid der bewoners van genoemde straat kunnen de vuile dampen, die uit deze weinig welriekende sloot opstijgen, m. i. niet dan nadeelig zijn. In het westelijk deel der gemeente is mede iets op te merken dat voorziening vereischt. Aan het noordelijk uiteinde der Artillerie straat is een stal met een daarnaast gelegen stnkje grond. Op dat erf resideert in den laatsten tijd een stier, die schier dagelijks, ten aanschouwe van het publiek, dat daar (het is in de bebouwde kom der gemeente) passeert, voor de veefokkerij wel zeer nood zakelijke diensten verrigt, doch welke werkzaamheid beter ware op een meer afgelegen plek te doen volbrengen. Kieschheid beveelt daarvoor meerdere afzondering aan, vooral ook voor de jeugd, vaak talrijk daarbij vertegenwoordigd. Zou de politie geen raagt hebben om den eigenaar naar een andere plek te verwijzen voor de plaatsing 6Junij. 12u. Digtbewolkt, winderig. 7Junij. 12 u. Ligtbewolkt, winderig. 8Junij. 8 u. Digtbewolkt, beneveld. 8Junij. 12 u. Idem. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemmirg. 16Mei. Holland.P.Berkelbachv.d.Sprenkel.Padang,enz. viaSuez. 3Junij. 4Junij. Christine. L. Bang. Macassar. 3Junij. 4Junij. Ceres. H. W. Donker. Ancona. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkoms 7 Junij. Himalaya. H. Johannsen. Meijer Co. Marinnople. 7 Polina. J. Leslie. Duink.&Goedk. Guadeloupe. 7 Kitty. Z. Mulder. Hoogl.&v.IIerw.Banjoewangie. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor JamesMnlam. J. Payne. Taganrog. Graan. vanGijn&Co. Noach III. J.C.F.Looijen. Batavia. Stukg. Voorwaarts. J.F.Gr.v.Roggen.Bat.viaSuez. de Vries Co. Raaf. P.S.vanDijk. Memel. Hout. v. Vliet Co. Ilastings. R.Dodds. Newcastlc. Steenk. Duink.&Goedk. Nestor. W.Maasdijk. Banjoewangie. Stukg. v. d. Brugh&Co. Sandviken. J.Hanssens. Pensacola. Hout. Amons Sc Co. Jean. C.Bull. Seaham. Steenk. Duink.ScGoedk. George Smith. J.Marshall. Sunderland. Ventnor. W.Gardener. Cardiff. de Vries Co. Aker. J.Orum. Baltimore. Tabak. v. Vliet Co. PER TELEGRAAF. 38 stuks Paarden. 225 Runderen. 158 vette Kalveren f 0,70 a 0,90 per kgr. (stug) 155 magere dito - 5,a 16,per stuk. (stug) 1265 Schapen. Lammeren. 92 vette Varkens - 0,46 a 0,60 perkilog. (matig) 16 magere dito - 10,al4,per stuk. (stug) 170 stapels kleine Kaas, f a per 50 kilogram. 2 middelbare dito f per 50 kilogram. Boter f 1,30 a 1,40 per kilogram. Kip-Bijeren f 3,25 a per 100 stuks. Eend-Eijeren- 4,a LATEBB UKRIVTK.V. Bij gelegenheid van den verjaardag van onze Koningin op Donderdag 17 dezer zal de dd. schutterij alhier aan de parade van het garnizoen deelnemen. Volgens The Aeademy is de landmeter Bond, in Engelsch-lndië, bij het doen van opmetingen in het president schap Madras, er in geslaagd een paar «wilde menschen» te vangen. Deze soort van menschen leven in de bosschen van Westelijk Ghat; ze zijn zeer schuw. Komen ze een enkele maal in de dorpen om hun honig, was of sandel hout tegen rijst, tabak, betel enz. in te ruilen, dan maken zij dat ze zoo spoedig mogelijk wegkomen. De man en de vrouw zijn ongeveer even groot, namelijk vier voet zes duim. Hun uiterlijk is een argument voor Darwins theorie: ze hebben een rond hoofd, met wollig haar, laag, terugwijkend voorhoofd en een scherp uitstekende kin, een en ander vooral doet hen veel op apen gelijken. De mond is klein, eivormig en steekt ongeveer een duim voor den neus uit. De armen zijn zoo lang, dat ze tot de knieën reiken. De beenen zijn kort en gebogen, de rug is sterk ingedrukt. Hun vingers zijn zóó krom, dat ze niet regt kunnen gebogen worden. De handen zijn dik en even als de voeten met een zware huid bedekt. De man is donkerbruin, de vrouw geelachtig van kleur zij heeft lang zwart haar. Deze «wilde menschen» leven in bergen en bosschenze slapen waar de nacht hen vindt, het liefst tusschen twee rotsen of in holen. Soms eten zij vleesch, meestal echter voeden ze zich met wortelen en honig. Zij aanbidden eene soort van boschgoden. Deze zonderlinge volksstam, waarvan tot dusver maar weinig inet zekerheid bekend was, bestaat slechts uit enkele familiën meer en staat op het punt van uitsterven. (Plaatsruimte betaald) Zooals alle jaren, zijn nu ook weder de statistieke opgaven over de Amerikaansche naaimachine-fabricatie verschenen, die daarom van bijzonder belang zijn, wijl zij, als met de industrie in het algemeen in naauw verband staande, eene duidelijke voorstelling van de veranderingen geven, waaraan zij in de laatste jaren onderworpen was, en daarbij te gelijker tijd aantoonen, hoe dat de vraag zich, meer en meer, tot enkele practische eenvoudige stelsels bepaalt. De statistiek, over de naaimachine-verkoop van het afgeloopen jaar 1874, toont de volgende resultaten aan: The Singer Manufacturing C°. verkocht 241,679 The Wheeler Wilson Mfg. C°. 92,827 The Domestic Sewing M. C'22,700 The Weed S. M. Cu20,495 The Remington Empire S. M. C°. 17,608 The Wilson S. M. C°17,525 The Gold Medal S. M. C°15,214 The Wilcox Gibbs S. M. C°. 13,710 The American B. H. S. M. C°. 13,529 The Victor S. M. C°6,292 The Florence S. M. C°5,517 The Secor S. M. C°4,541 J. C. Braunsdorf C'., Aetna 1,866 The Bertram Fantom S. M. C°. 250 The Mc. Kay S. M. Association 128 The Keystone S. M. C°37 Volgens deze statistiek verkocht de Singer Manufacturing C'. 241,679, tegen 232,445 stuks in 1873, zoodat er in 1874 9235 stuks méér verkocht werden; dat dit meerdere debiet niet groot is te noemen, moet worden toegeschreven aan den invloed, die de algemeene stremming in den handel, op de industrie heeft uitgeoefend. De Singer Manufacturing C°. is de eenige fabriek welke zoowel in het vorige als in vroegere jaren, op een toenemend debiet kan wijzen, en die alleen bijna de helft van de gezamen lijke in Amerika gefabriceerde naaimachines voortbragt. Eenig Depóthouder voor DEN HELDER en HET NIE U WED IEP is de Heer C.B.SCHÜLMAIJER, in de SPOOBSTB44T. Heden trof mij de gevoeligste slag mijns levens mijn innig geliefde Echtgenoot NAN Pz. KIKKERT werd mij, na eene korte ongesteldheid, onverwacht, in den ouderdom van 44 jaren en 6 maanden, door den dood ontnomen. Zeer zwaar valt mij, mijne vijf Kinderen, mijne Ouders en de Broeders van den overledene, dit verlies. Alleen de hoop op een gelukkig wederzien, geeft eenige verlich ting in ons zoo zeer geschokt gemoed. Texel den Burg), 5 Junij 1875. JANNETJE BAKKER, Wed. N. Pz. Kikkert. Strekkende tot algemeene kennisgeving. Heden overleed mijne geliefde Dochter GEERTRUIDA, in den ouderdom van 26 jaren en 6 maanden. Die de overledene gekend hebben zullen beseffen hoe dit verlies mij treft. Burg op Texel, 5 Junij 1875. P. M. LANGEVELD. Eenige en algemeene kennisgeving. De ondergeteekenden betuigen hun hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij de geboorte van hun Zoon. F. SETTEUR. R. G. SETTEUR—SAUERBEEK. ZONDAG den 13 JUNIJ a. s., 's morgens om 10 ure, D. V., Spreker De ondergeteekende brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij onder zijne bewaring heeft de ACTE V van den te Schoorldam standplaats gehad hebbenden Notaris ABRAHAM PIETER DE LANGE, van het jaar 1845 tot en met het jaar 1866. A. VONK, Notaris te Schoorldam. Van af ZATURDAG 12 JUNIJ a. s., tweede reis TEXEL—INIEÜWEDIEPv.v.: Vertrek van TEXEL 9 ure 's morgens. NIEUWEDIEP 10.30

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 3