1875. N°. 73. Vrijdag 18 Junij. 33 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. LOTING VOOR DE SCHUTTERIJ. Binnenland. HEUERSCHE EN NIEIIWEDIEPER ((KRAM „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1 30. h franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. Het Plaatselijk Bestuur der gemeente Helder maakt bekend, dat de LOTING voor de in deze gemeente gedurende dit jaar voor de Schutterij ingeschrevenen is bepaald op VRIJDAG den 25 JUNIJ 1875, des namiddags ten 6 ure. Dat de loting zal geschieden in het lokaal achter het Bureau voor Gemeentewerken, naast het Weeshuis. Dat men bij de loting moet opgeven de redenen van vrijstelling van dienst, die men heeft of vermeent te hebben en dat de alpha- betische naamlijst der ingeschrevenen van heden af, tot den dag der loting toe, op de gewone kantooruren op de Secretarie der gemeente ter inzage is nedergelegd. Helder, Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur, den 18 Jnnij 1875. STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 17 Junij. De 57ste verjaardag van H. M. de Koningin wordt heden alhier gevierd. Van de openbare gebouwen wap peren vlaggen, alsmede van de in onze havens liggende vaartuigen. De oorlogschepen zijn gepavoiseerd. Door het garnizoen is, in vereeniging met de schutterij, parade gehouden op het terrein nabij het Provinciaal Observatorium. De schutterij-muziek luisterde de parade door hare uit voeringen aanmerkelijk op. Wat de voorstelling der rederijkerskamer Olympia van jl. Dingsdag aangaat, verwijzen wij met genoegen naar het ingezonden artikel hierachter. Men leest wel eens van buitengewoon groote en zeer kleine kippeneijeren, maar van een dubbel ei, kunnen wij ons niet herinneren ooit iets gehoord te hebben. En toch is hier door een kip een ei gelegd, dat uit twee deelen bestaat; de schaal met het eiwit en de dooijer zijn geheel van elkander afgescheiden, maar beide deelen zijn toch door een sterk vlies aan elkander vastgehecht. Wij gelooven dat de bezitter van dit zeldzame ei (de heer Vroon, mr. broodbakker alhier), den belangstellenden wel een kijkje zal willen toestaan. Staatsblad n°. 101 behelst de wet van den 3 Junij 1875, tot afschaffing var. het vuur-, ton- en bakengeld, en nadere regeling der meting van zeeschepen; en n°. 113 de wet van den 5 Junij 1875, betrekkelijk het nemen van maat regelen tegen overbrenging van den Colorado-kever. De Prinses zu Wied zal a. s. Vrijdag of Zaturdag met HD. kinderen naar Neuwied terugkeeren. Beroepen te Dordrecht de heer Ippins Fockens, pred. te Scharnegoutum. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Geref. gemeente te Dirkshorn door ds. L. Lindeboom, pred. te Zaandam. Gisteren was het het 29 jaar geleden dat Z. H. Paus Pius IX als zoodanig werd gekozen. Volgens den staat van het voorjaars-examen, voor het lager onderwijs, 1875, in de verschillende gewesten onzes lands, zijn geëxamineerd 2057 adspiranten, waarvan 1205 toegelaten en 852 afgewezen zijn. Volgens het verslag omtrent den toestand der Ned. Centraal-Spoorweg-Maatschappij was de opbrengst van het vervoer van reizigers in verhouding tot het vorig jaar miiu'er, van bagage en bestelgoederen hetzelfde, doch van koopmansgoederen en vee belangrijk hooger. Het totaal der ontvangsten beliep f 673,814.73, bijna f 29,000 meer dan in het voorgaand jaar. Niettemin kan voor de coupons 24 on 25 niet meer dan f 2.35 uitgekeerd worden. De internationale crediet- en handelsvereeniging Rotterdam keert over 1874 een dividend van 22°/o of f 13.75 per aandeel uit. Er was een zuivere winst van f 416,083.431 behaald. Uit het laatste verslag van de algemeene Neder- landsche Vereeniging «Tesselschade» blijkt, dat het ledental klom van 1677 tot 1769, dat der werksters van 437 tot 522. Aan zuiver werkloon, voor zoover opgegeven, is uit betaald f 12,429.691, aan grondstof f 6552.59^, terwijl de gezamenlijke contributiën en donatiën f 5029.57 bedroegen. Jl. Dingsdag, den dag van den gecostumeerden optogt te Leiden, zijn, naar men verneemt, over den Hollandschen spoorweg tusschen de 40,000 en 45,000 reizigers vervoerd, waarvan naar Leiden tusschen de 30,000 en 35,000. Uit Terschelling meldt men dd. 10 dezer: «De klagten over mishandelingen, die onze visschers van hunne Engelsche concurrenten moeten ondergaan, nemen dagelijks toe. Het komt niet zelden tot kloppartijen, die wel eens ten nadeele der Engelsehen uitvallen, maar meestal moet de bemanning der Hollandsche vaartuigen voor de overmagt bukken, zoodat zij gemeenlijk haar heil in de vlugt zoekt.» Jl. Zondag ochtend omstreeks 4 ure, is brand ontstaan te Buisterduin in de gemeente Schoorl, in een huis, bewoond door drie gezinnen. Het bedoelde gebouw is in korten tijd geheel afgebrand en stond reeds voor het grootste gedeelte in brand eer het door de bewoners werd ontdekt, zoodat twee hunner, man én vrouw, vooral de laatste, vrij ernstige brandwonden hebben bekomen en beiden genees kundig worden verpleegd. Van den inboedel is weinig of niets gered. Van een der bewoners was de inboedel ver zekerd; ook het huis was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Op de tentoonstelling van rundvee, paarden en schapen van wege de afdeeling Alkmaar der Hollandsche Maat schappij, dezer dagen te Alkmaar gehouden, trok vooral de aandacht een veulmerrie van den heer D. Breebaart te Winkel met haar veulen (paardje,) benevens een twee en driejarige muilezel (prachtige exemplaren) door dezelfde merrie geworpen. Het departement Westzaan der Maatschappij «Tot Nut van 't Algemeen» heeft de zilveren medaille der Maatschappij uitgereikt aan den fabriekarbeider G. Dekker Lz., die gedurende ruim 50 jaren bij de familie Grootes was werkzaam geweest. De President der Zuid-Africaansche republiek, de heer Burgers, is jl. Maandag avond te Amsterdam aangekomen. Te Amsterdam hebben twee knechts van den vleesch- houwer H., naar men zegt door sterken drank opgewonden, de onvoorzigtigheid gehad een jongmaatje aan een touw om den hals_ op te hijschen. Toen zij den knaap weder naar be neden hadden gelaten en deze sprakeloos op den grond viel, ontstelden zij niet weinig over zijn bont en blaauw gelaat. Spoedig maakten zij het touw dat om den hals bekneld was, los en keerden de levensgeesten weldra terug, zoodat de jongen er met den schrik is afgekomen. De politie heeft echter gemeend zich deze zaak te moeten aantrekken. Door burgemeester en wethouders van Amsterdam is gunstig geadviseerd op het verzoek van jhr. mr. B. J. Ploos van Amstel c. s., om van gemeentewege een subsidie van f 3000 te ontvangen voor een te houden historischen optogt bij gelegenheid der herdenking van het 600jarig bestaan van Amsterdam. In het Hbl. van jl. Dingsdag komt een zeer uitvoerig artikel van Multapatior voor, hetwelk een negental punten bevat, die tot grondslagen zouden moeten strekken van eene vereeniging tot wering van dronkenschap. De ontwerper verlangt van de leden der vereeniging niet, dat zij zich van drank onthouden zullen, maar slechts, dat zij het misbruik op allerlei wijze zullen tegengaan. Te Haarlemmermeer zijn in den laatsten tijd 5 a 6 honden gestorven of afgemaakt, die men vermoedde, dat aan dolheid lijdende waren. Een schaap en twee lammeren, voor ongeveer 5 weken door een hondje gebeten, zijn mede aan razernij gestorven. Den 12 dezer is, als lijdende aan kwaden droes, onteigend een paard van K. Basjes, op sectie B., aldaar. Nog twee paarden zijn verdacht. Men meldt uit Leiden, dd. 15 dezer: «Heden, den voornaamsten feestdag in de rij der feeste lijkheden, door het studentencorps ter gelegenheid van het 300jarig bestaan der Leidsche Hoogeschool te geven, viert niet de Hoogeschool alleen, maar geheel Leiden feest. Overal rust het oog op groen en bloemen, vlaggen, tropheën en smaakvol aangebragte versieringen. In de voornaamste straten zijn voor alle huizen stellages geplaatst, waarvan de meeste reeds vóór den middag met toeschouwers bezet waren. De straten zijn gevuld met wandelaars en rijtuigen. Het aantal vreemdelingen groeit aan met eiken aankomenden trein of andere middelen van vervoer, vooral nu in den middag het weder, dat zich aanvankelijk minder gunstig liet aanzien, geheel is opgehelderd en dreigende regenwolken voor vriendelijken zonneschijn hebben plaats gemaakt. Te half twaalf werd het carillon in den Stadhuistoren bespeeld en deed bij afwisseling de melodieën van onze volksliederen of het lö Vivat hooren. Inmiddels was het feestterrein op de Ruïne geopend, alwaar te 12 ure eene matinee musicale en concert van het regiment rijdende artillerie uit Amersfoort, kapelmeester Nurnberger, werd gegeven. Een aantal bezoekers hadden zich daar vereenigd. Het fraai aangelegde terrein leverde een regt prettige en opwekkende aanblik op. Tegen half 3 arriveerde H. M. de Koningin, met gevolg, aan de stads-gehoorzaal, die door de zorg van jhr. mr. D. T. Gevers van Endegeest smaakvol tot ontvangst van H. M. was ingerigt. Jhr. Gevers van Endegeest en zijne echtgenoote vergezelden Hare Majesteit. Precies te half 3 nam de gecostumeerde optogt, voorstellende «de Leidsche Hoogeschool, afgebeeld in de beroemdste en merkwaardigste mannen, die van hare stichting af hunnen naam aan den haren hebben verbonden» een aanvang. Aanvankelijk wordt de togt door uitstekend weder begunstigd. Zooverre een vlugtige blik ons in staat stelde dit te beoordeelen, munten de costumes uit door historische naauwkeurigheid, gepaard aan netheid en smaak. Inzonderheid de hoofdpersonen trokken aller aandacht en werden bij het voorbijtrekken door H. M. minzaam gegroet. Na het passeren van den trein is H. M., met haar gevolg en vergezeld van jhr. Gevers van Endegeest, vertrokken. Ondanks de duizenden menschen, die zich langs Leidens straten bewegen, wordt de orde uitstekend gehandhaafd. Des avonds ten 9 uur had de optogt bij fakkellicht en illuminatie plaats. In plaats van het met 1 Jan. a. s. aftredend, niet herkiesbare lid Bredius van het hoofdbestuur der Holland sche Maatschappij van Landbouw, voor de provincie Zuidholland, is door de afdeeling Waard en Groet dier Maatschappij tot candidaat gesteld, de heer van der Ouder- meulen, te Wassenaar, oud-lid van dat hoofdbestuur. Jl. Maandag is te Rotterdam de eerste algemeene vergadering gehouden van de vereeniging van officieren van scherpschutterscorpsen in Nederland, eene vereeniging tot bevordering van den kameraadschappelijken band, maar bovenal van 's lands weerbaarheid. Voorzitter der ver gadering was de majoor A. van Stolk Cz., commandant van het corps scherpschutters te Rotterdam. De rekening bleek te sluiten met een batig saldo van f 22.72. De vereeniging telt thans 4 eere-, 42 werkende en 8 advi- seerende leden. Op de bijeenkomst werd besloten een medaille aan te wijzen als prijs bij de wedstrijden, en voorts werd de wenschelijkheid van eenheid in de uniformen der corpsen uitgesproken. Na afloop der vergadering werd een schietwedstrijd gehouden. Daarna vereenigden zich de leden in Adler's hötel aan een kameraadschappelijk diner, waaraan Z. H. K. Prins Hendrik en de heer J. van Vollenhoven, burgemeester van Rotterdam, deelnamen, en welk zamenzijn door de muziek van het scherpschutterscorps werd opgeluisterd. Het kauariezaad is dit jaar slecht uitgevallen en daarom zijn de prijzen hoog geworden. Maandag jl. werd aan de Rotterdamsche graanmarkt f 60 a 70 per hectoliter betaald. In het begin van Sept. a. s. zullen te Hellevoetsluis de overgangs- en bevorderingsexamens gehouden worden der machinist-leerlingen 1ste kl. bij 's Rijks marine. De geslaagden zullen reeds in het laatst dier maand, waar schijnlijk allen, naar Oost-Indië worden geëxpedieerd. Men deelt het U. D. mede: «Onder de uitvindingen van den laatsten tijd van groot belang behoort voorzeker die, om het glas meer weerstands vermogen te geven; men moet zich echter niet verbeelden, dat die uitvinding geheel van onzen tijd ishet onderstaande vindt men bij een Romeinsch auteur, die in de eerste eeuw onzer jaartelling leefde; ik geef u hierom het verhaal zooals ik het dezer dagen onder de oogen kreeg. Trimalchion zegt, dat er in den Romeinschen staat een werkman was, die glazen vazen vervaardigde, even sterk als die van goud of zilver gemaakt waren. Toen hij wederom eene bijzonder fraaije en eenig in haar soort gereed had, werd het hem vergund, die Cesar aan te bieden; deze betoonde den maker zijne bewondering en nam het geschenk aan; dit was naar 't scheen den uit vinder niet genoeg, want om de toeschouwers in verwon dering te brengen en ten einde de gunst van den magtigen imperator geheel te winnen, nam hij hem de vaas uit de handen en wierp die met kracht ter aarde. Op dit gezigt ontstelde Cesar; de werkman echter beurde de vaas op en met een hamertje, dat hij bij zich had, dreef hij er de deuk behendig weder uit en de vaas ten tweeden male aan Cesar overreikende, meende hij nu voor goed diens gunst te hebben gewonnen, doch 't was anders; de Keizer vroeg of er behalve hem nog andere personen waren, die de kunst van dergelijk glas te maken verstonden, en toen de man daarop ontkennend antwoordde, liet hij hem terstond onthalzen, want, zeide hij, als die kunst algemeen bekend werd, zou het goud en zilver alle waarde verliezen. En zoo geschiedde het, dat deze prachtige uitvinding tot heden verloren bleef; men ziet hieruit dat het spreekwoord waar is: Er is niets nieuws onder de zon. De heer Jeekel, die dezer dagen de eer genoot het door hem vervaardigd gehard glas aan Z. M. op 't Loo te vertoonen, kwam er stellig beter af dan zijn Romeinsche collega.» Het Utr. Volksblad deelt mede, dat de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen het voorschrift, dat het publiek 5 minuten vóór het oogenblik van vertrek de plaatskaartjes moet nemen, heeft ingetrokken, wanneer nl. de belangen van de dienst daar niet onder lijden. Zou het niet zeer wenschelijk zijn, dat de Hollandsche Spoorwegmaatschappij nu eveneens op dien ongelukkigen maatregel terugkwam? Van alle zijden toch wordt dit voorschrift eenvoudig als omgemotiveerd plagen van het publiek beschouwd. Zoo mogelijk dus en de Exploitatie-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1