Buitenland. maatschappij neemt die mogelijkheid blijkbaar aan schafte men dus de bedoelde bepaling af. Het publiek zou er de Maatschappij dankbaar voor zijn. (D. v. 's Gr.) In de jl. Maandag te Utrecht gehouden vergadering van het Hoofdbestuur der Vereeniging tot verspreiding van kennis aangaande 's Lands verdediging, is de redactie vastgesteld van het aan Z. M. den Koning in te dienen adres, houdende aandrang op afschaffing der dienstver- vanging. De gemeenteraad te Vlissingen heeft jl. Dingsdag besloten burgemeester en wethouders te magtigen om met de Vlissingsche handelsbank een leening aan te gaan tot een nominaal bedrag van f 66,000, rentende 4| pCt. 's jaars. Men meldt uit het Noorden des lands, dat de hooioogst lste snede alom niet meevalt, 't Gras is dun en schraal; 't vorig jaar maaide men van dezelfde stukken ruim een derde meer. 't Late hooigras knapt veel op door den heilzamen regen; bij verwachte warmte ziet men een ruim beschot tegemoet. Te Meppel worden thans ook volwassenen door de mazelen aangetast. Onder de kinderen heerschen ze in engeveer 400 gezinnen. Een Engelsch scheikundige, de heer Emerson, heeft gelijk in de Scientific American wordt medegedeeld ontdekt, dat de vliegen, als zij de pooten over elkander of over de vleugels strijken en den tromp op alle deelen van het ligchaam brengen, die zij kunnen bereiken, dit niet enkel doen met het doel om zich te reinigen, zooals men tot nu toe meende. Nadat hij eene gevangen vlieg onder een microscoop had gebragt, bemerkte hij, dat zij geheel bedekt was met zeer kleine insecten; hij herhaalde de proef en bevond, dat hetzelfde bij andere vliegen het geval was. Hij ontdekte verder, dat deze insecten hunnen tromp bragten op die gedeelten van het ligchaam waar zich insecten bevonden, en dat de bovenbedoelde bewegingen met de pooten niets anders ten doel hadden dan op één punt zooveel insecten bijeen te brengen als mogelijk was, om deze dan in eens te verslinden. De heer Emerson meende aanvankelijk, dat de vliegen hare jongen opaten, die zij gewoon zijn op haar ligchaam mede te dragen, maar nieuwe proefnemingen overtuigden hem, dat hij dwaalde. Hij bragt, namelijk een stuk wit papier, waarop twee vliegen druk aan het eten schenen te zijn, onder een microscoop, en bemerkte ook op dat papier dezelfde insecten. Hij veegde toen het papier af en bragt het naar eene plaats, waar hij zorg droeg de vliegen er van verwijderd te houden. Na verloop van eenigen tijd bragt hij het papier weder onder den microscoop en zag tot zijne ver bazing, dat het bedekt was met insecten. Het waren dus niet hare jongen, maar zeer kleine in de lucht zwevende diertjes, die de vliegen opaten. Eene reeks van proeven, op verschillende plaatsen genomen, hebhen den heer Emerson doen bevinden, dat het aantal insecten op de vliegen ver meerderde al naarmate de plaatsen, waar zij gevonden werden, vuiler waren en de lucht meer bedorven was. Er is niets zoo nadeelig voor een kind als verschrikt te worden. Er zijn voorbeelden, dat volwassenen aan ziekelijke overgevoeligheid en zenuwachtigheid leden, ten gevolge van een schrik in hunne eerste levensjaren. Niet zelden wordt vrees gebezigd als middel van tucht. Kinderen worden gedreigd met iets vreeselijks dat hun overkomen zal, en worden gestraft met opsluiting in donkere kamers of andere plaatsen, waarvoor zij bevreesd zijn. Niemand, die zijne kinderjaren herinnert, zal ontkennen, dat dit zeer wreed is. Wij hebben dikwijls groote menschen, hetgeen zij op die wijze als kinderen geleden hadden, liooren verhalen, met erkenning dat dit hun een blijvend kwaad had gedaan. Ouders of opvoeders, die kinderen schrik aanjagen, zijn ongeschikt voor hun taak. Men moet kinderen het gevoel van vrees zoo weinig mogelijk leeren kennen; niets is voor hun vorming'meer te vreezen. In een proces, dat een Engelsche weduwe een spoorweg-maatschappij had aangedaan, aangezien haar man bij een botsing tusschen twee treinen was omgekomen, riep de advocaat der maatschappij uit: Ik begrijp niet, hoe mevrouw G. zulk een hooge schade vergoeding kan eischen voor het verlies van hem, van wien zij volgens getuigen, die ik zal bijbrengen, meermalen lieeft verklaard, dat hij niet zooveel waard was als het zout in de pap. Hoe nu kan iemand, die levend zoo weinig waard is, in dooden staat zooveel gelden Verslag der verrigtingen door de zeemagt in de wateren van Atsjin; vervolg. Tot handhaving der blokkade en ter bekruising van de kust benoorden Analaboe, vertrok Zr. Ms. stoomschip Watergeus den 25 Febr. naar de Westkust, van waar Zr. Ms. stoomschepen Pontianak en Sambas den 27 op Atsjins reede terugkwamen. Den 28 werd eene over de buitenreede zeilende schoener brik, die na een waarschuwings-schot van het daarop afgezonden stoomschip Banda de Engelsche vlag toonde, door dien oorlogsbodem naar de reede gesleept, vanwaar het vaartuig, na een streng onderzoek ondergaan te hebben, dat niets ten zijnen nadeele opleverde, vergund werd zijne reis naar de Westkust te vervolgen. Zr. Ms. stoomschip Riouw ankerde den 4 Maart op Atsjins reede tot het overbrengen van rapporten van den stations-commandant ter Noordkust, en keerde dienzelfden dag weder naar zijne station terug. Den 6 Maart verliet Zr. Ms. stoomschip Sambas de reede, met bestemming om het Noordelijk gedeelte der Westkust te bekruisen, en tevens de in Febr. per Banda aangebragte afgezanten van Analaboe naar die plaats terug te brengen. Zr. Ms. stoomschip Banda vertrok den 8 naar Gighen, om aldaar post te vatten, ter vervanging van Zr. Ms. stoom schip Deli, welke laatste bodem, bestemd voor de dienst op de Westkust, den 11 daaraanvolgende ter reede van Atsjin ankerde. Den 14 Maart deden Zr. Ms. stoomschepen Pontianak en Deli een togt naar Poeloe-Bras, ten einde, ingevolge het te kennen gegeven verlangen van den militairen, tevens civilen bevelhebber, den controleur Tadema in de gelegen heid te stellen, eenige hangende zaken tusschen de bewoners der kampongs aan de Zuid- en Westzijde van dat eiland te trachten uit den weg te ruimen. Aan den commanderenden officier van de Pontianak was tevens order gegeven om na den afloop van voormelden togt over te steken naar Poeloe-Way, de baai aan de n.-w. zijde van dat eiland aan te doen en te trachten zich in verbinding te stellen met de bewoners. Ter voldoening aan die opdragt vertrok de Pontianak den 17 naar laatstgenoemd eiland, derwaarts vergezeld door Zr. Ms. stoomschip Deli, dat, na steenkolen te hebben ingenomen op Poeloe-Bras, zich weder bij de Pontianak voegde. Z. Ms. stoomschip Citadel van Antwerpen, na den afloop van de te Singapore ondergane reparatiën naar de Atsjinsche wateren teruggekeerd, kwam den 15 Maart ter reede van Atsjin aan en ging van daar naar Poeloe-Bras tot aan vulling van den voorraad steenkolen en levensmiddelen. Station der Noordkust. Blijkens de berigten, van den stations-commandant ontvangen, kwam deze met het door hem gecommandeerde stoomschip Sumatra, na Pasangan en Telok-Semawe te hebben bezocht, den 22sten Febr. ten anker voor Kloempang-Doea. De onderhandelingen werden aldaar voortgezet, met het gunstig gevolg, dat vijf%dagen later de acte van souvereiniteits-erkenning bezegeld en de Nederlandsche vlag geheschen werd. Den 28sten vertrok de Sumatra van KIoepang-Doea naar Pasangan, vertoefde daar tot 2 Maart en kwam den 3 te Gighen aan. Den 6 daaraanvolgende stoomde dat schip weder naar Pasangan, waar door den stations-commandant eenige zaken op politiek gebied moesten worden geregeld, na den afloop waarvan weder naar Gighen werd teruggekeerd. Zr. Ms. stoomschip Bommelerwaard bekruiste genoegzaam voortdurend het hetzelve ter Noordkust aangewezen gebied, bezocht herhaalde malen Gighen, Pasangan en Telok-Semawe en ankerde den 25 Febr. voor Kloempang-Doea, in de nabijheid van Zr. Ms. stoomschip Sumatra. Aan Zr. Ms.stoomschip Riouw bleef de blokkade opgedragen van het Rijk van Pedir en de daar bewesten gelegen land streek tot Batoe-Poetih. Station der Oostkust. Terwijl de stations-commandant zich zooveel mogelijk in verbinding stelde met de hoofden der nog niet in onderwerping gekomen Staatjes, werd met al de ten dienste staande middelen ten strengste gewaakt tegen den herhaaldelijk beproefden smokkelhandel van Simpang-Olim. Zr. Ms. stoomschip Timor, gecommandeerd door den stations-commandant, vertrok den 23 Jan. van Edi naar Djoeloh. Het verblijf ter plaatse werd benut om aanhangige zaken met de Hoofden te regelen en meer terreinkennis aan den wal op te doen, waartoe herhaaldelijk de Arakoendoer- en Djoeloh-rivieren met sloepen werden opgevaren. Den 4 Febr. werd door den stations-commandant een bezoek gebragt aan het Hoofd van Boeging in de nieuw opgerigte kotta aan de monding van de Bangan-rivier, van waar thans de Nederlandsche vlag waait. Den 14 Febr. nam de Timor de wachtscheepsdienst te Edi over van de Bandjermasin en gaf die den 26 weder over aan de Amboina. Gedurende dien tijd verwijderde het stoomschip zich een paar malen voor korten tijd van de reede, om te Pedawa- Besar en Edi-Ketjil de onderhandelingen omtrent het hijsclien der vlag voort te zetten. Den 26 Febr. stoomde de Timor met eenige inmiddels aan boord gekomen gezanten van Toekoe Tjihik Perlak naar Pedawa-Besar, ten einde te trachten de onderhan delingen aldaar tot een gewenscht einde te brengen. Zr. Ms. stoomschip Aart van Nes, hoofdzakelijk voor Djoeloh gestationeerd, bekruiste van tijd tot tijd het Noordelijk gedeelte van de station en onderzocht de koeala's Bekas en Belas. Eene van Kerti komende praauw werd onder vermoeden van smokkelhandel op Simpang-Olim aangehouden en naar Djoeloh opgebragt, terwijl in den nacht van 22 op 23 Febr. drie met peper geladen kleine vaartuigen van Simpang-Olim werden prijs gemaakt. Zr. Ms. stoomschip Bandjermasin, hoofdzakelijk belast met de dienst ter reede van Edi, werd daarin van tijd tot tijd vervangen door de Timor, en bekruiste in dien tusschentijd de station tot handhaving der blokkade en tot het tegen gaan van den smokkelhandel, waartoe herhaaldelijk de verschillende rivieren door gewapende sloepen onderzocht werden. Benoemingen, enz. Herbenoemd tot burgemeester van Castricum de heer C. H. Moens, secretaris dier gemeente; en tot burgemeester van Haar lemmermeer de heer J. \V. Lanlzendorfrer. België. In het volgende jaar zal te Brussel, onder beschermheer schap van den Koning der Belgen, en het voorzitterschap van den graaf van Vlaanderen, eene internationale tentoon stelling gehouden worden, die door de Belgische Société Royale de Sauvetage op touw is gezet en alles zal omvatten wat betrekking heeft op het redden van mensehenlevens en het lenigen van het lijden onder allerlei omstandigheden, hetzij als gevolg van oorlog, brand, schipbreuk, fabriek- ongelukken, spoorwegrampen of mijnwerkzaamheid. Behalve het genoemde bevat het programma, dat zeer omvangrijk is en de medewerking van mannen van wetenschap en van alle philanthropen vraagt, alles wat betrekking heeft op het behoud der gezondheid, daaronder begrepen den geschikten bouw der openbare gebouwen, fabrieken, enz., en de verbetering van werkmanswoningen in het algemeen. In verband met deze tentoonstelling zal een Congres gehouden worden, opdat de vertegenwoordigers van alle natiën van gedachten zullen kunnen wisselen over de onder werpen die in elk onderdeel van het program voorkomen. Dit Congres zal zoodanig georganiseerd worden, dat het elke driejaren in eene der Europesche hoofdsteden zal worden gehouden. De Kroonprins van Duitschland heeft het eere voorzitterschap van het Duitsche Comité aanvaard. De aartshertogen Karei Lodewijk en Jozef zijn eere-voorzitters van de algemeene commissiën, respectivelijk van Oostenrijk en van Hongarije. In Frankrijk is een invloedrijke com missie gevormd. En in Engeland heeft de lord-mayor van Londen de uitnoodiging aangenomen om eerstdaags voor te zitten in eene zamenkomst van een algemeen Londensch comité. Frankrijk. 't Voornaamste nieuws is dat jl. Zondag te Longchamps door Mac Mahon eene groote wapenschouwing is gehouden. De Fransche bladen spreken van 60,000 man, maar het schijnen er slechts 25,000 geweest te zijn. De revue liep goed af. Eene kolossale menschenmassa was zamengevloeid om het schouwspel gade te slaan, 't welk ook door een aantal vertegenwoordigers van vreemde mogendheden werd bijgewoond. Mac-Mahon en de troepen werden levendig toegejuicht. Niet minder dan 150 piek—pockets (zakkenrolders) zijn bij deze gelegenheid door de politie in verzekerde bewaring genomen. Gemiddeld vond men bij elk hunner vier porte- monnaies. Eenige jaren geleden wandelde Thiers, in zich zelf gekeerd, in een straat, waar de zon erg stak en met 't hoofd dus gebogen. Plotseling voelt hij een schok; zijn hoed valt af. Hij had tegen een winkelzeil gestooten, dat buiten gewoon laag uitstak. De heer Thiers was zóó verrukt, dat hij, éénmaal in zijn leven, te groot was, dat hij weldra het magazijn binnentrad en er twee zinken busten kocht, die hij sedert zeer zorgvuldig als merkwaardige herinne ringen bewaarde. De Sultan van Zanzibar wordt den 20 dezer te Parijs verwacht. Dezer dagen werden de bewoners van het plein de 1'Observatoire te Parijs niet weinig verschrikt, doordien uit zeker huis tal van pistoolschoten werden gelost. De politie kwam in allerijl toeschietende agenten begaven zich naar boven, maar eerst na verloop van eenigen tijd hield het schieten op. Intusschen had de bewoner volstrekt geene kwade bedoelingen. Integendeel hij wilde op deze, zeker ietwat vorstelijke wijze, zijn buren bekend maken, dat zijn eerste jongen was geboren. De politie, weinig ingenomen met deze wijze van doen, heeft proces-verbaal opgemaakt. Uit Parijs wordt medegedeeld, dat madame Bres, die dezer dagen aan de geneeskundige school aldaar den doctoralen graad heeft verworven, bij den harem des Sultans te Konstantinopel is'geplaatst, tot uitoefening der geneeskunde. Engeland, De teekening van het nationale operagebouw, te Londen, dat aan de Theemskade zal opgerigt worden, is verschenen. Een zijtak van de onderaardsche spoor zal onder 't gebouw uitkomen, zoodat de bezoekers uit alle deelen van de stad zoo gemakkelijk mogelijk het opera paleis zullen kunnen bereiken. Het gebouw zal 200 voet lang en 190 voet breed zijn, een derde grooter dan de opera in Covent-Garden. Het komt geheel op zichzelf te staan, door breede wegen wordt 't omringd, terwijl een nieuwe straat naar Parliamentstreet wordt aangelegd. De grond, waarop het gebouw wordt opgetrokken, is zoo week, dat men een diepte van 30 voet moet uitgraven om het fondament te leggen. In de volgende maand zal de Prins van Wallis den eersten steen leggen, 't Gebouw is in navol ging van de Scala te Milaan. Onder de vakken, welke op de lagere scholen in Londen onderwezen worden, behoort ook het zwemmen. Deze week wordt in het Victoria-park door al de knapen die zwemmen geleerd hebben, een groot zwemfeest gehouden, waaraan meer dan duizend scholieren deelnemen. Bij die gelegenheid worden tevens de zwem-examens gehouden. Op de jl. Zaturdag te Londen gehouden verkooping van jarige veulens, voor de wedrennen bestemd, werden vijf verkocht tot de prijzen van f 13,860 en hooger. Macaroni, een 15jarige hengst, gold f 85,200. In tegenstelling met andere Oostersche potentaten verschijnt zijn Zanzibaarsche Hoogheid in een zeer eenvoudig gewaad, bestaande in een langen met smalle gouden biezen afgezetten rok, die tot op de enkels afhangt, waaronder een sneeuwwit tot aan de knieën reikend onderkleed te voorschijn komt. Als eenig sieraad draagt hij een paar ringen aan de vingers van de linkerhand. Het politieke doel van zijn reis schijnt vooral hier op neêr te komen, dat hij finantiële ondersteuning tracht te krijgen en zeer tevreden zou zijn, wanneer men hem ont sloeg van de jaarlijks aan Maskade uit te keeren schatting. Als men hem bovendien nog een stoomboot en een paar duizend geweren ten geschenke gaf, zou hij ongetwijfeld zeer te vreden naar huis keeren en nog gewilliger dan tot lieden de onderdrukking van den slavenhandel in zijn uit gestrekt woestijngebied bevorderen. Duitschland. Den 8 dezer werd te Berlijn een merkwaardig feestmaal gehouden: alle dischgenooten waren gewezen politiek-ver oordeelden van 1848, thans tot de voornaamste en schitte rendste betrekkingen geraakt. Het werd gegeven ter eere van Karl Schurz, die, in genoemd jaar nog student zijnde, wegens deelneming aan den opstand veroordeeld werd; hij is thans Noord-Amerikaanscli onderdaan, lid van den Senaat van Washington en een der invloedrijkste politieke

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 2