1875. N°. 78. Woensdag 30 Junij. 33 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1 80. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Yan 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. KI kei» Donderdag: vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Padang en Batavia, te ver zenden per mailboot Voorwaarts, geschiedt voor druk werken den 9 Julij a. s., na aankomst van trein III (Noordholl. Spoorweg), ten 10.58 des avonds; voor brieven den 10 Julij, na aankomst van trein I, ten 9.47 des morgens. HELDER en NIEUWEDIEP, 29 Junij. Met belangstelling verneemt men, dat de uitvoering van het plan tot indijking van het Wieringermeer, dezer dagen een grooten stap voorwaarts schijnt gedaan te hebben. In een rekwest, door de Commissie ter voorbereiding van dit werk, ingediend aan de Staten van Noordholland toch, wordt verslag gedaan van de onderhandelingen, die met een voornaam handelshuis te Londen gevoerd worden over het bijeenbrengen der benoodigde gelden. Thans, nu het groote Zuiderzeeplan, voor alsnog, meer en meer op den achtergrond schijnt te geraken, is er welligt des te meer kans dat de indijking van dit gedeelte der Zuiderzee de noodige ondersteuning zal vinden. In allen gevalle zou dat nog de belangrijke oppervlakte van 20,000 hectaren land bevatten en dus een polder kunnen leveren, nog een vierde deel grooter dan de Haarlemmer- meerpolder. In het rekwest wordt de hoop uitgedrukt dat in de aan staande zitting der Staten van dit gewest, werkelijk de eerste grondslagen dezer zoo belangrijke onderneming zullen gelegd worden, iets waarmede zeker ieder zich gaarne vereenigt, die in aanmerking neemt welke velerlei belangen aan de voltooijing van een dergelijk werk ver bonden zijn. De collecte, dezer dagen bij de Hervormde gemeente alhier gehouden, ten behoeve van het Nederlandsch Zendeling- Genootschap, heeft opgebragt de som van f 54.20. De Ileldersche afdeeling van het Nederlandsch Jon- gelings-verbond hield jl. Zondag namiddag haar 16de jaarfeest in het Evangelisatie-gebouw in de Palmstraat. Deze feestelijkheid werd opgeluisterd door de zeer verdienste lijke medewerking der Christelijke zangvereeniging «Zingt den Heer.» Door den heer E. B. Gunning, pred. te Alkmaar, werd een opwekkend woord gesproken, alsmede door den agent van den Bond, den heer J. Schlitt. Van den staat der vereeniging werd verslag uitgebragt, terwijl de aan wezigen werden uitgenoodigd tot het verleenen van geldelijke bijdragen ter ondersteuning van het doel. De zangvereeniging Cecilia gafjl. Zondag avond eene buitengewone vergadering in 't lokaal Musis Sacrum. Een achttal stukken, waaronder een duët uit de opera La Pitte de Madame Angot, werden uitgevoerd, die niet ten onregte den bijval der aanwezigen verwierven. Zoowel de uitvoering der koren als der solo's getuigde van flinke studie en gaf het overtuigend bewijs, dat de leden zich, onder goede leiding, met ijver blijven toeleggen op de beoefening der edele zangkunst. Nog menigmaal worde ons een zoo aangename avond door deze vereeniging bereid. Voor een der leden van Cecilia was op dezen avond eene openlijke betooning van hulde bestemd. Aan den eere president, den heer J. Heeres, werd, onder eene gepaste toespraak van het oudste lid in jaren, deD heer J. F. Groen, eene zilveren eere-medaille aangeboden. Deze medaille vertoont aan do eene zijde attributen aan de toonkunst ontleend, met het omschrift: «Aan den eere-voorzitter van Cecilia,» en bevat aan de keerzijde deze inscriptie: «Uit erkentelijkheid, aan den heer J. Heeres, door de leden der zangvereeniging Cecilia.» In de vergadering der sociëteit Bellona, jl. Zaturdag avond gehouden, werd de spreekbeurt vervuld door den heer T. Mooij. Nadat spreker het nut had betoogd van de be oefening der vaderlandsche geschiedenis, ook met 't oog op't doel dezer sociëteit, schetste hij een drietal beroemde personen uit de 17de eeuw: Prins Maurits, als beroemd krijgskundige, inzonderheid uitblinkende op het slagveld bij Nieuwpoort; Prins Frederik Hendrik, de stedenwinnaar, die door de vermeestering van het sterke 's Hertogenbosch zijn naam als veldheer vestigde; en Prins Willem III, die aan het heerschzuchtig streven van den Franschen Koning Lodewijk XIV paal en perk stelde zoowel in de raadszaal als op het oorlogsveld, en die als Koning van Engeland en als Stadhouder der meeste Nederlandsche gewesten voor de vrijheid der volkeren als een moedig kampvechter optrad. We hadden dezer dagen het genoegen eene ver zameling te bezigtigen van naturaliën, door een liefhebber bijeengebragt, en bestaande uit verschillende soorten zee gewassen, schelpen en steenen, allen gevonden aan de Heldersche kust. De onderscheidene steensoorten brengen bij de beschouwing eene fraaije kleurschakering teweeg, en de geheele, wel kleine maar nette, verzameling levert op nieuw een bewijs, dat ook in of nabij de diepte der zee allerlei vormen en kleuren zich aan het zoekend oog vertoonen. Jl. Zondag is door W. en S. Baak, nabij Huisduinen, het lijk opgevischt van een Engelsch zeeman. Het ver keerde reeds in staat van ontbinding, een der handen was verminkt. Het moet een zwaar gebouwd man zijn geweest. Men vond ruim f 20 aan diverse specie bij hem en niets aanwijzende notities in een zijner zakken, en op zijn borst, aan een koordje, een penning van de Ship-Wrecked- Mariner Society». Hij was gekleed in gestreept flanellen hemd, grijslinnen onderbroek, Engelsch leêren broek en vest, blaauwe trui, wollen halsdas en polsjes, gestreepte kousen en leêren schoenen. Het lijk is door de zorg van het gemeentebestuur gekist en begraven. Bij haar bezoek aan de Koningin van Engeland werd H. M. onze Koningin door de Engelsche vorstin aan den ingang van Windsor-Castle ontvangen. Aan het diner waren mede aangezetenPrins en Prinses Christiaan van Sleeswijk-Holstein, Prinses Beatrice, Prins Leopold, de hertogin van Roxburghe, baronnesse van Dedem, graaf van Bylandt, Nederlandsch gezant, en echt- genoote, de markies van Hertford, lord-kamerheer, graaf Cowlcy en echtgenoote, graaf Derby en echtgenoote en de heer Gevaerts van Simonshaven. Vrijdag morgen bezocht H. M. de St. George's-kapel en de kapel, ter eere van de nagedachtenis van Prins Albert (den Prins-Gemaal) opgerigt. Des namiddags keerde de Koningin naar Londen terug. Des avonds woonde zij een schitterende partij bij lord Derby bij, waar ook de Snltan van Zanzibar verscheen. Zaturdag avond gaf de Prins van Wallis op Marlborough- Castle een prachtig feest ter eere van onze Koningin, waarbij al de Prinsen en Prinsessen die te Londen ver toeven, de Sultan van Zanzibar en talrijke autoriteiten tegenwoordig waren. Zondag heeft II. M. een bezoek gebragt aan de ex-Keizerin Eugenie, te Chislehurst. Zij werd aan het station ver welkomd door den ex-Keizerlijken Prins en had vervolgens een langdurig onderhoud met de ex-Keizerin. De Nederlandsche gezant, de kapt.-luit. ter zee A. Dronkers, kommandant van Zr. Ms. stoomschip «de Valk» en het état-major van dien bodem waren gisteren bij H. M. aan den disch genoodigd. Tegen den 2 Julij heeft H. M. de uitnoodiging aange nomen voor een diner bij lord en lady Egerton van Taon. Ingevolge nadere bepalingen, zal de troepenvereeniging in de legerplaats te Milligen dezen zomer niet plaats hebben, en dat kamp alzoo niet betrokken worden. In stede daarvan zullen in de maand Aug. a. s. door de 3de divisie infanterie, in Noordbrabant en Limburg, bestaande uit het 2de en 5de reg. infanterie, waaraan worden toege voegd de twee escadrons van het 2de reg. huzaren, eene batterij rijdende artillerie, twee compagniën artillerie transporttrein, een halve compagnie van het bataillon mineurs en sappeurs en een detachement hospitaal-soldaten, in de omstreken van Noordbrabant veldmanoeuvres gehouden en gebivakkeerd worden. Van wege het departement van Oorlog is aan eenige onderofficieren der verschillende infanterie-corpsen van het leger hier te lande, welke bij gelegenheid van het jongste examen voor den rang van 2den luitenant voldoende blijken van bekwaamheid en kennis hebben gegeven, doch voor wie bij gebrek aan vacatures geene gelegenheid tot plaatsing bestaat, het voorstel gedaan om als 2de luitenants bij het Nederlandsch Oost-Indisch leger te worden aangesteld. Welligt reeds in het begin der volgende week, zullen de beurzen van Amsterdam en Rotterdam in direkte tele grafische verbinding zijn. Voorloopig zal het verkeer plaats hebben langs één draad, verbonden aan de snelwerkende druktoestellen van Hughes. Beroepen te Harlingen ds. J. H. Cordes, pred. te Vorden. Aangenomen het beroep naar de Evang. Luth. gemeente te Zaandam door ds. W. J. Manssen, pred. te Amersfoort. Door nu wijlen mejufvr. A. Leek, echtgenoot van den heer R. Admiraal, te Egmond-Binnen, is onder ande ren aan de r.-k. armen aldaar, een legaat besproken van f 3000. Met den 1 Mei a. s. zullen de werkzaamheden aanvangen tot verbetering der haven te Urk; de beide havenhoofden zullen met 60 meters verlengd worden. Jl. Zaturdag morgen omstreeks half tien ure is te Zaandam in een der bijgebouwen van E. G. Verkade's patentolie-fabriek brand ontstaan. Het vuur nam weldra zoozeer in hevigheid toe, dat het geheele gebouw ver nield werd. Men leest in de Amst. Crt.: «Van vertrouwbare zijde was ons ter oore gekomen, dat in dat gedeelte van de stad, hetwelk men gewoonlijk «de Zandhoek» noemt, iets buitengewoons moet zijn voor gevallen, daar men er sedert eenige dagen herhaaldelijk een menigte gewapende politie-agenten had gezien en talrijke huiszoekingen door de justitie waren gedaan. Wij zijn daarom ook op onderzoek uitgegaan, en zijn nu in staat mede te deelen dat eenige in den «Zandhoek» wonende personen onder verdenking liggen van medepligtig te zijn geweest aan den brutalen diefstal, die in den nacht van 15 op 16 Mei jl. te Oudshoorn is gepleegd. Men zal zich herinneren hoe dien nacht uit een ingemetselde brandkast van den heer Piek, houthandelaar aldaar, een som van ongeveer f 130,000 aan verschillende waarden is ontvreemd. Bij een houtvlotter in den Zandhoek, zoo zegt men, is een haak gevonden, die den dag na den diefstal van de werf van de lieeren Piek is vermist. Dat eenvoudig instru ment zou o. a. aanleiding gegeven hebben tot het bezoek van de politie aan Hein Schut, in de Palmstraat No. 19, in den wandel Hein de sjouwerman genoemd. Vernomen hebbende wat er gaande was, moet deze Hein tot zijn huishoudster gezegd hebben: «O God daar heb je 't al, 'k wou dat ik maar dood was» en heeft dan ook jl. Donderdag middag tusschen 1 en 1| ure op de Prinsen gracht bij de Wreesperstraat, tegenover de meel- en brood fabriek Céres, die Hein de sjouwerman zich door een pistoolschot van het leven beroofd. Deze zelfmoord geschiedde achter een schutting, op dat gedeelte van de Prinsengracht, hetwelk dood loopt op de gracht van den Stads-Timmertuin. Het lijk is naar de Ooster-begraafplaats gebragt en later aldaar begraven. De nasporingen der politie in deze worden als voorbeeldig geroemd en moeten verschillende arrestatiën reeds gedaan zijn, zoodat men spoedig meer licht in deze ingewikkelde en vooralsnog duistere zaak mag verwachten.» In de afgeloopen week werd te Amsterdam de acte van oprigting gepasseerd der stoomvaart-maatschappij «Zeeland,» die zich ten doel stelt eene snelle stoomboot- verbinding tusschen Vlissingen en Londen onder Neder landsche vlag tot stand te brengen. Uit Amsterdam wordt gemeld: «Jl. Zondag ochtend ten 5 uur is op het IJ een schuitje omgeslagen, waarin zich vier visschers bevonden. Twee zijn gered, de twee anderen, beide huisvaders, zijn verdronken.» Per Kitty, liggende in het Oosterdok te Amsterdam, zijn uit Indië aldaar aangebragt zeven stukken geschut, op de Atsjinezen veroverd. Gisteren werd te Amsterdam op den openbaren weg een brutale diefstal gepleegd. Toen eene jufvrouw op de Martelaarsgracht een oogenblik met iemand stond te praten en het bij zich dragende spoorwegmandje op eene stoep had gezet, was dit na eenige oogenblikken verdwenen, en toen men het spoedig op eene andere stoep terugvond was daaruit f 1200 verdwenen, zijnde de geheele inhoud. Vrijdag den 2 Julij zal te 's Hage gehouden worden eene vergadering van leden der vereeniging tot invoering der lijkenverbranding in Nederland. De vaststelling van een algemeen reglement en van de statuten, de verkiezing van leden voor het hoofdbestuur enz. is alsdan aan de orde. De vergadering heeft een geheel huishoudelijk karakter. In de maand Nov. van dit jaar zal te 's Hage een buitengewoon examen voor onderofficieren worden gehouden ook voor die, welke aan een verligt examen wenschen deel te nemen tot verkrijging van den rang van 2den luit. der infanterie bij het O.-I. leger, onder bepaling dat aan hen, die daaraan voldaan hebben en ter benoeming in aanmerking worden gebragt, de gewone gratifikatie van f 600 zal worden toegekend. Dringende behoefte aan officieren hij het O.-I. leger schijnt bij het departement van oorlog tot een zoodanig besluit te hebben geleid. (U. D.) Men meldt aan de N. Rott. Crt. uit Broek Langedijk «Èenigen tijd geleden werd gemeld, dat de pogingen, om alhier eene bijzondere school op te rigten, nog niet waren gelukt, daar de confessioneelen en christelijk-gereformeerden het niet eens konden worden over den naam, aan die school te geven. Dezen wilden haar «christelijk-gerefor- meerde,» genen «cliristelijk-nationale» gedoopt hebben. De confessioneelen hebben de overhand gekregen, want de school zal nu worden opgerigt, en «christelijk-nationale» heeten. Nu heeft echter de eene christelijk gereformeerde gemeente want er zijn hier twee verschillende zich teruggetrokken, en hare bijdrage geweigerd, doch de andere, meer aan de zaak dan aan den naam hechtende, blijft de confessioneelen steunen, en zoo zal weldra ook ons' dorp verrijkt worden met eene bijzondere school.» Jl. Zondag is de tweede haringjager met 134 ton volle en 74 ton maatjesharing te Vlaardingen binnengekomen. op

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1