1875. N°. 82. Vrijdag 9 Julij. 33 Jaargang. kennisgeving! grondbelasting. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Herziening der belastbare opbrengst van gebouwde eigendommen. Binnenland. IIELDERSUfE EN NIEDWEDIEPER COURANT W ij huldigen het goede.' Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal 1 80. «li franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag; vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Padang en Batavia, te ver zenden per mailboot Voorwaarts, geschiedt voor druk werken den 9 Julij a. s., na aankomst van trein III (Noordholl. Spoorweg), ten 10.58 des avonds; voor brieven den 10 Julij, na aankomst van trein I, ten 9.47 des morgens. De Burgemeester der gemeente Helder brengt, ter voorkoming van ongelukken, ter algemeene kennis, dat te beginnen met den 19 dezer maand tot ongeveer de laatste dagen der maand September aanstaande, door de artillerie SCHIETOEFENINGEN zullen worden gehouden van de batterij KAAPHOOFD en het fort KIJKDUIN, waardoor een gedeelte van het terrein, ten zuiden van dat fort, ter breedte van ongeveer 300 en ter lengte van 500 meters, tijdens het vuren ONVEILIG zal zijn. Op de dagen dat gevuurd wordt, zal eene roode vlag op het fort Kijkduin en eene roode vlag aan het einde der rooilijn op een uit den omtrek zigtbaar punt gehesehen worden. De Burgemeester voornoemd, Helder, Bij afwezen, de Wethouder, den 5 Julij 1875. J. GRAAT. De Burgemeester der gemeente Helder brengt, overeenkomstig het 2de lid van art. 17 der wet, van den 22 Julij 1873 (Staatsblad No. 116) ter algemeene kennis, dat hij lieden een opgaaf, bedoeld in art. 21 van gemelde wet, gedurende dertig dagen ter secretarie der gemeente ter inzage van een ieder heeft nedergelegd. De Burgemeester voornoemd, Helder, Bij afwezen, de Wethouder, den 6 Julij 1875. J. GRAAT. HELDER en NIEUWEDIEP, 8 Julij. In de consistoriekamer der Nieuwe Kerk werd gis teren namiddag door de commissie tot stichting van predi- kants-woningen aanbesteedhet bouwen eener pastorie bij de Nieuwe Kerk der Hervormde gemeente alhier. Er werden ingeleverd 11 inschrijvings-billetten, als van de heeren: Peeters en Steijaart f 6800, W. de Jons jr. f 6499, J. van der Woude f 5990, D. de Vries f 5990, L. Dijker f 5888, P. Verhey f 5888, Vos en Duinker f 5820, P. Spruit f 5786, Gebrs. Korfï f 5750, Gebrs. Klein f 5649, M. Daalder f 6610. De commissie heeft het werk aan den laagsten inschrijver gegund. Door den majoor-kommandant der dd. artillerie schutterij is benoemd tot adjudant-onderofficier de heer C. J. E. Vuurpijl, ter vervanging van den tegenwoordigeiv titularis, den heer J. Lorrie, die wegens vertrek naar elders voor gemelde betrekking heeft bedankt. Eergisteren is alhier overleden een der oudste personen die de gemeente hebben gediend de oud-veldwachter Pieter Groot, bij oud en jong bekend onder den naam van Piet den diender. Hij bereikte den leeftijd van 77 jaren. Niet minder dan 48 jaren was hij met ijver en trouw werkzaam, totdat hij, wegens hoogen ouderdom, op 1 Julij des vorigen jaars, met eene toelage van wege de gemeente, een eervol ontslag verkreeg. De mailboot Conrad heeft alhier van Oost-Indië aan- gehragt een jongen olifant, waarmede de Zoölogisch Bota nische Tuin te 's Hage zal worden verrijkt. De kermis is in vollen gang; tal van vermakelijk heden wachten de bezoekers, doch het is hetzelfde wat wij een vorig jaar zagen, bijna niets nieuws en een enkele bekende missen wij. Wie het lust een verslag van de kermis te lezen, kunnen wij veilig verwijzen naar hetgeen wij een vorig jaar daarin vermeld hebben. Toch is er een nieuwe gelegenheid ons geopend tot ontspanning, tot het smakeD van waar genot. Aan de kermis, hoewel wij aarzelen bij opsomming van de kermisvermakelijkheden er van te gewagen, hebben wij de verschijning te danken van de heeren Albregt en van Ollefen met hun gezelschap. De aankondiging hebben wij met gejuich begroet, want door een enkel bezoek in onze hoofdstad, door de recensiën in de N. Rott. Crt., hadden wij reeds vroeger met dit gezel schap kennis gemaakt. Maar wat wij verwachtten is over troffen door hetgeen wij Dingsdag en Woensdag avond zagen en hoorden. Een onverdeeld woord van lof aan de directie voor de keuze der stukken, een onverdeeld woord van hulde aan hen die ze opvoerden. Het Zangersfeest,» 'de Militaire WillemsordeMijn Leopoldzijn uitgelezen stukken. Wat nog mogt ontbreken werd ruimschoots ver goed en aangevuld door het uitstekend spel van dames als mevr. de Vries, Albregt, mej. Eveline Kapper en anderen, van heeren als Albregt, Moor, Jac. de Boer, van Ollefen. Wij hebben nu nader kennis gemaakt en zullen die voortzetten, want de stukken die ons wachten beloven zeer veel. Heden avond het kluchtspel Jansen de Ongeluksvogel en het blijspel »7iet Huisraad van Rosinemorgen het bekende en zoo hoogst gunstig beoordeelde tooneelspel Uitgaanen het blijspel «Doctor Peschke of kleine Heeren." Wij zijn overtuigd, dat onze plaatsgenooten deze bij uitstek goede gelegenheid om iets voortreffelijks te zien en te hooren niet zullen laten voorbijgaan. Wie voldaan wil worden en de indrukken van een genotrijken avond lang met zich wil dragen, ga naar Albregt en van Ollefen. Een volgende maal zullen wij een kijkje nemen bij de heeren Boas, Judels en Bouwmeester. H. M. de Koningin heeft jl. Zaturdag ochtend de tentoonstelling van schilderijen der Koninklijke Kunst- akademie, in Burlington-House, en daarna de bekende Albert-Hall bezocht. Zij heeft vervolgens bezoeken afgelegd bij de hertogin van Teek en den Prins en de Princes Eduard van Saksen-Weimar. In haar hotel teruggekomen, heeft H. M. eenige bezoeken ontvangen, o. a. van den Neder- landschen consul-generaal, den heer May, en diens echtgenoote. H. M. heeft gedineerd bij den graaf en de gravin van Cowley, alwaar o. a. de hertog van Cambridge tot de gasten behoorde. Jl. Zondag ochtend heeft H. M. de godsdienstoefening in de kerk der Nederlandsche Hervormden bijgewoond, en, na een bezoek te hebben gebragt aan de hertogin van Cambridge en aan lord en lady Russel, heeft II. M. gedineerd bij lord Carlingford (vroeger de heer Chichester Fortescue) en diens echtgenoote Frances, weduwe gravin Waldegrave, alwaar H. M. een aanzienlijk gezelschap, o. a. den hertog en de hertogin van Teek, ontmoet heeft. Jl. Maandag gaven HH. KK. HH. de Prins en de Prinses van Wallis een luisterrijk landelijk feest te Chiswick, dat werd bijgewoond door H. M. Koningin Victoria en door H. M. de Koningin der Nederlanden. De meeste te Londen aanwezige Vorstelijke personen en een 200tal genoodigden uit de diplomatie en den hoogen adel namen aan het feest deel. De beide Koninginnen onderhielden zich minzaam met de aanwezigen en verlieten ten half zeven ure het feest. Volgens de thans vastgestelde bepalingen zal H. M. a. s. Zaturdag vertrekken, om huiswaarts te keeren. Naar het Vaderland met zekerheid verneemt, heeft de minister van Binnenl. Zaken de memorie van antwoord op het verslag over de wijzigingen in de kiestabel inge zonden en heeft de regering het verlangen te kennen gegeven, dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal in de eerste helft van Augustus bijeenkome ter afdoening van de kiestabel en van een in te dienen spoorwegnet. In het nader gewijzigd wetsontwerp, dat de memorie van antwoord vergezelt, wordt het 7de lid voor Amsterdam en banlieu losgelaten en worden nu als nieuwe kiesdis tricten voorgesteld Loenen, Apeldoorn en Bergen-op-Zoom. De positie van officieren van gezondheid schijnt niet bijzonder benijdenswaardig te zijn, want, naar wij vernemen, is de poging om tegen een gratificatie van f 3000 en een tractement van f 1300 burgerartsen over te halen om gedurende vijf jaren de betrekking van officier van gezond heid bij het leger hier te lande te aanvaarden, geheel mis lukt en zal men dus vermoedelijk naar andere lokmiddelen moeten uitzien, te meer daar er een onoverkomelijke hinderpaal schijnt te bestaan voor den eenigen doeltreffenden maatregel, nl. om het lot van den officier van gezondheid in het algemeen zoodanig te verbeteren, dat het een gewenschte betrekking wordt. (Vad.) De berigten omtrent de haringvangst luiden zeer gunstig. De derde jager bragt jl. Zondag 312 ton aan. De Hollandsche spoorweg heeft jl. Zondag ongeveer 6000 personen van Amsterdam naar Haarlem, vice versa, vervoerd. Niet de schoone natuur, maar de kermis trok een zoo groote menigte derwaarts, voegt het Handelsblad bij dit berigt. Beroepen te Amsterdam ds. Ch. J. Bryce, pred. te 's Gravenhage; te Utrecht ds. K. F. Creutzberg, pred. te Arnhem. In de zomervergadering der Prov. Staten van Noord holland waren jl. Dingsdag 63 leden aanwezig; de adressen, aanvragen om subsidie, begrootingen, voordragten en con cept-besluiten zijn in handen van zes speciale commissiën gesteld; de rapporten zullen Donderdag en Vrijdag in behandeling komen. De benoeming van een buitengewoon lid van het college van Gedep. Staten is op Donderdag bepaald. Men meldt uit Urk, dd. 5 dezer «Gisteren ochtend arriveerde hier de stoomboot, waarmede men peilingen en boringen in de Zuiderzee verrigt. Eenige heeren zijn aan wal gekomen en hebben opmerkingen en gedaan. Des middags is de boot weder waarnemingen vertrokken.» «In verband met de aanvraag om concessie voor een stoombootdienst tusschen Enklinizen, Urk en Kampen, zal alhier een groot logement worden opgerigt, waarvan de fundamenten reeds zijn gelegd. Tot dusverre bezit deze gemeente (waar trouwens veel vreemdelingen komen) geen logement, dat dien naam met regt mag dragen.» Te Alkmaar heeft zich definitief een R. C. kiesver- eeniging geconstitueerd, aanvankelijk met 70 leden. Door de Vereeniging tot ontwikkeling van den land bouw in Hollands Noorderkwartier werd op haar in November jl. te Purmerende gehouden vergadering besloten tot de oprigting eener model-boerderij. De aandeelen der leening van f 100,000 waren spoedig geplaatst, en nadat de statuten der op te rigten boerderij door den Koning zijn goedgekeurd, heeft men onlangs in den polder Groet 40 hectaren land aangekocht. De heeren K. Rezelman, J. Breebaart en W. Sluis zullen onder het toezigt van 6 commissarissen het bestuur over deze model-boerderij op zich nemen. Te Amsterdam worden groote toebereidselen in den stadsschouwburg gemaakt om Jules Verne's «Reis om de wereld in 80 dagenop te voeren. De hooioogst te Beverwijk is in vollen gang, doch valt niet mede. Gunstiger is de verwachting van den Wijkermeerpolder. Zelfs voor hen, die na aanvankelijk teleurgestelde proeven, bij herhaling moeten bezaaijen, gelooft men dat de uitkomst bevredigend zal zijn. Omtrent den stand van veldgewassen en vruchten uit den omtrek aldaar kan worden gemeld, dat frambozen, aalbessen en kruisbessen, uitmuntend staan en een ruime opbrengst belovenook perenboomen zullen nog al wat opleveren appelen zullen er weinig zijnpeulvruchten staan goed, en de opbrengst van aardbeziën is groot; wekelijks worden van deze laatste vrucht 75 a 80 duizend mandjes verzonden tot een bedrag van circa f 10,000 (en niet zooals een ander berigtgever meldt, f 15,000). Volgens het Vaderland, is het verhaal van de Friesche Ct. omtrent de arrestatie van den vermoedelijken dader en medepligtige in zake den moord op mevr. van der Kouwen en haar dienstbode grootendeels onjuist. Uit Kwadijk meldt men aan de N. Rott. Crt.: «Terwijl men over het algemeen slechts klagten hoort over de weinige hoeveelheid te winnen hooi, en men ook in de naburige Beemster en Purmer vreest dat deze dit jaar beneden het middelmatige blijven zal, kan van hier gemeld worden, dat het grasgewas in den polder de Zeevang, tengevolge van het verlagen van den waterstand en het plaatsen van een stoomgemaal, evenals ten vorigen jare, buitengewoon overvloedig is.» «Zoowel hier als in het naburige Middelie hebben zich I eenige gevallen van tongblaar voorgedaan. Opmerkelijk is het, dat inheide gemeenten het eerste geval zich voor deed onder de koeijer. van een boer die kort te voren eene Friesche koe gekocht had, en al de koeijen, die daarna werden aangetast, op weiden graasden die aan het land j dezer beide boeren grenzen.» Aan boord van een der Rotterdamsche stoombooten, welke met eenige Rijnschepen op sleeptouw zich jl. Zaturdag namiddag ter hoogte van Loevestein bevond, verloor een der opvarende matrozen op vreeselijke wijze het leven. Over de houten brug, van boord tot boord op het achter schip aangebragt en waarop de zware sleeptrossen rusten, zweepte bij eene kleine wending van het stoomvaartuig een dier strak gespannen trossen zijdelings af, juist toen genoemde j matroos zich tusschen de trossen bevond; het geheele hoofd I werd den ongelukkige als het ware van den romp gescheiden en bijna onmiddellijk was hij een lijk. Uit Zeeland wordt aan het U. D. het volgende i geschreven: «Nu de verkiezings—agitatie met hare gevolgen bedaard is, begint men weder in zijn ouden doen te komen. De gewone kalmte heerscht weder vrij algemeen. De zitting der Provinciale Staten, die Dingsdag avond wordt geopend, zal weinig belangrijks opleveren en waarschijnlijk spoedig afloopen, aangezien op de lijst van werkzaamheden weinig belangrijke onderwerpen voorkomen. In de geschiedenis der laatste weken heeft vooral Vlissingen een belangrijke rol gespeeld. Eindelijk zal dan binnen weinige dagen de stoombootdienst op Londen worden geopend en hoewel door de ondernemers alles wordt aan gewend, om aan deze zaak een goed succes te verzekeren, zijn er toch hier nog velen, die er weinig vertrouwen in stellen, wat waarschijnlijk grootendeels moet worden toe geschreven aan het gebrek aan ondernemingsgeest. Zie nu eens in de lijst van aandeelhouders in de nieuwe maat schappij voor genoemde dienst hoe weinig Zeeuwsch kapitaal daarin is gestoken. Wat is er nu al om die onderneming te doen geweest en als Prins Hendrik, benevens de Nederl.-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1