1875. N°. 83. Zondag 11 Julij. 33 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Binnenland. Provinciale Staten van Noordholland, RELDERSUHE EX NIEUWEDIEPER COURANT „Wij huldigen het goede," Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1 80. franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 CeDts. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. HELDER en NIEUWEDIEP, 10 Julij. Onder de uitspanningen op ons volksfeest komt eene voorname plaats toe aan de beide, op liet Molenplein alhier geplaatste, paardenspellen. De heer Blanus handhaaft nog altoos zijn reeds verworven gunstigen naam. De voorstel lingen, onder zijne directie gegeven, lokken bij voortduring veel bezoekers uit. Wie, die tot nog toe verzuimd heeft een bezoek te brengen aan het paardenspel van den heer Dassie, haaste zich, van deze uitspanning alsnog te profiteeren. Reeds het programma lokt tot een bezoek uit en allen, die er het vele belangwekkende, dat er te zien is, hebben aanschouwd, zijn eenstemmig in hunne aanbe veling. Inzonderheid van belang is de wederoptreding van den heer Herman Dassie, die gedurende de laatste jaren elders heeft vertoefd, maar zich in dien tusschentijd den hoogsten roem heeft verworven buitenslands, waar men zijne verdiensten door medailles en attesten heeft erkend en gewaardeerd. Bijzonder ook voor jongelieden is een bezoek aan dezen circus zeer aan te bevelen. Niet het minst belangrijk van alles wat er ter gelegenheid van het kermisfeest op te merken en te genieten valt, zijn de tooneelroorstellingen, door het gezelschap onder directie van de heeren Boas, Judels en Louis Bouwmeester. Goed gekozen stukken, die blijkbaar zeer in den smaak vallen van het talrijk publiek, dat zich daar eiken avond verzamelt, en hoogst verdienstelijke opvoeringen, bevelen dit gezelschap bij voortduring aan. Waar namen als die van de dames Sluijters en den heer Judels de dagelijksche programma's versieren, is verdere aanprijzing overbodig, gedachtig aan het spreekwoord: «Goede wijn behoeft geen krans.» De voorstellingen van de heeren Stoete en Nieuwenhuis trekken mede een groot publiek. Gisteren nacht wandelde een minnend paar op de kermis rond. Beiden schenen reeds zooveel genoten te hebben, dat zij het water niet precies meer van den vasten wal konden onderscheiden. Op eens valt de minnares in het water; zonder beraad springt haar galant haar na en houdt haar vast in zijne armen geklemd, zonder evenwel eene poging aan te wenden om haar op het drooge te brengen. Gelukkig waren de nachtwachts K. Kolhorn en D. Lammers in de nabijheid, die, niet dan met zeer veel inspanning, het minnend paar uit de wederzij dsche omar ming wisten los te maken: een oogenblik later, en de minnares ware gestikt. Toen beiden, zeer bemodderd, op het drooge waren gehaald, was de eerste ontboezeming van den galant tegen zijne minnares«Zie je nou hoe lief dat ik je had, ik zou me met jou hebben laten verz..pen Waar zóó de liefde viel De jonge olifant, per Conrad van Sumatra alhier aangekomen, is jl. Donderdag naar 's Hage vervoerd en heeft aldaar, volgens het D., zijn nieuw en net ingerigt logement in den Tuin betrokken. Het «diertje» is even wel jonger en kleiner dan men verwachtte en waarop men hij het maken van het hekwerk rondom zijn hok gerekend had. Het is slechts negen maanden oud en is niet veel hooger, maar natuurlijk dikker, dan een kalf. H. M. de Koningin is voornemens lieden voormiddag van Londen te vertrekken, den volgenden morgen in Vlis- singen aan wal te gaan, en van daar de reis naar Wildbad voort te zetten. H. M. de Koningin wenscht daar een kort bezoek te brengen aan Prins Peter van Oldenburg, halve broeder van H. M., ten gevolge van de zeer ongunstige berigten omtrent diens toestand. Waarschijnlijk zal H. M. reeds Woensdag of Ponderdag te 's Hage terugkeeren. H. M. heeft in het Victoria-theatre eene voorstelling van de revivalisten Moody en Sankey bijgewoond. Beroepen te Egmond aan Zee de heer A. J. Berman, pred. te Watergang; te Driehuizen en Zuid-Schermer de heer J. A. Prins, candidaat. Tot de 19 jongelieden, die van de 84 sollicitanten deze week na vergelijkend examen eene plaatsing aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem erlangden, behoort o. a. E. A. Wallin, kweekeling te Anna Paulowna. Men schrijft ons uit de Zijpe, dd. 8 dezer: «ln navolging van vele vaderlandsche gemeenten, is ook alhier opgerigt eene afdeeling van de Vereeniging tot be vordering van het volksonderwijs in Nederland. Reeds telt zij p. m. 40 leden. Naar aanleiding van art. 2e. van het Reglement der Vereeniging poogt zij bij de aanstaande verkiezing voor leden van den gemeenteraad den noodigen invloed uit te oefenen. Zeker zou het zijn in 't belang van het onderwijs en alzoo ook in dat van de gemeente, als de candidaten van volksonderwijs werden gekozen.» Te Egmond aan den Hoef bestaat, naar men zegt, een curieus geval. Daar zijn tegenwoordig twee gemeente ontvangers, een in naam en een in de daad. Met 't voorjaar is de gemeente-ontvanger ontslagen en een nieuwe benoemd en beëedigddesniettegenstaande houdt de oude ontslagen gemeente-ontvanger maar vol, zijn betrek king uit te oefenen en de nieuwbenoemde kan dit lijdelijk aanzien. Wat mag hiervan toch wel de reden zijn? (N. N. H.) Den 3 dezer zijn twee paarden, toebehoorende aan J. Baars, verhuurder van paarden en rijtuigen te Purme- rende, bevonden lijdende te zijn aan besmettelijk en kwaden droes en worm en diensvolgens, op advies van den plaats- vervangenden districts-veearts, onteigend, afgemaakt en hegraven. De KI. Crt. wekt, naar aanleiding van des heeren Posthumus brochure over de Noordpool-expeditiën, de natie op, om met het oog op de ontdekkingstogten van de Nederlanders in de 16de en 17de eeuw, met name ook naar de Poolgewesten, thans niet achterlijk te blijven, nu door alle volken schier Noordpool-expeditiën worden op touw gezet. Wat het nut betreft van die expeditiën, ze kunnen niet in dubbeltjes worden uitgeteld. Maar, de zeemagt, die zich oefent in den strijd tegen de magten dei- natuur; de matroos, die zijne krachten staalt en zijne ondervinding verrijkt in de leerschool der arktische zeeën de natie, die een offer wenscht te brengen aan ontdekkings togten in dienst der wetenschap, en daardoor toont te beseffen, dat zij geroepen is in den strijd der volken het onbekende bekend te maken, om door de kennis der stof tot heheersching dier stof te komen; is dat alles geen nut? Is dan volksverheffing geen nut? Weten wij dan niet, dat het tijdvak der ontdekkingsreizen van een volk immer beschreven staat op de roemrijke bladzijden van zijne historie? - De heer Groeninx van Zoelen heeft het initiatief genomen door een som beschikbaar te stellen, om een Nederlandsch officier, den heer Koolemans Beijnen, in de gelegenheid te stellen met den Engelschen noordpooltogt mede te gaan. Maar er moet meer gedaan worden. Want er zijn nog mannen die naar 't oogenblik haken, waarop door hunne kloekheid op die groote ledige plek in 't midden van de Noordpoolgewesten, den naam van Prins Hendriksland zal mogen prijken! Het plan tot een Nederlandsche expeditie moet ter harte genomen worden. Als de stad Weenen alleen, als Zweden tot zoo'n plan 't geld vinden kan, zal het door Nederland ook wel bij elkander te brengen zijn; dan zal ook de natie toonen, dat het Heemskerk en Barends heeft voortgebragt. Bij de jl. Dingsdag te Haarlemmermeer (Hoofddorp) gehouden harddraverij van paarden van zessen klaar, is de eerste prijs behaald door het paard van den heer Verharen, te Amsterdamde tweede door dat van den heer G. Zevenhuizen, te Warmenhuizen (berijder J. de Jong); en de derde door het paard van den heer Rijnders, te Ilpen- dam (berijder Lampe). 9 paarden waren op de baan. Alles liep in de beste orde af. Men schat het aantal der personen, die jl. Woensdag het zendingsfeest op Boekenrode hebben bijgewoond, op ongeveer 15,000. Over den Hollandschen Spoorweg zijn ruim 5000 menschen derwaarts vervoerd. De collecte heeft opgebragt f 1379,33. Ze zal aan de verschillende Zendelings-Genootschappen worden verdeeld. Jl. Dingsdag werd te 's Hage de algemeene vergadering gehouden van het Alg. Ned. Vredebond. Nadat door den algemeenen secretaris, mr. G. Belinfante, verslag was uitgebragt over den toestand der vredebeweging in het huiten- land en besloten dit op te nemen in het jaarboekje, werd de rekening en verantwoording van den afgetreden penning meester na onderzoek goedgekeurd, insgelijks de begrooting voor het volgende jaar. Met algemeene stemmen werd tot lid van het hoofdbestuur herbenoemd mr. D. van Eek, en in plaats van dr. Wap, die de stad heeft verlaten, benoemd mr. A. M. Maas Geesteranus. Bij acclamatie werd aange nomen het voorstel van het algemeen bestuur, om namens het Vredebond een adres te zenden aan het «Institut de droit international» en de «Association pour la réforme et codification du droit international»welke binnenkort te 's Hage zal vergaderenmet 5 tegen 2 stemmen het voorstel van de afdeeling Dordrecht, om aan het algemeen bestuur op te dragen, bij gemotiveerd schrijven de commissiën voor volksvoorlezingen uit te noodigen om in de zamenkomsten van den aanstaanden winter de zaak van het Vredebond te behandelen en aan te bevelendoor de afdeeling Dordrecht ingetrokkken haar voorstel, om aan het algemeen bestuur in overweging te geven, welke middelen kunnen worden aangewend, om op de volksschool de liefde voor de vredezaak aan te kweeken in de harten der toekomstige staatsburgers. De algemeene vergadering van het Nederlandsch Zendelinggenootschap zal te Rotterdam gehouden worden op 21 dezer, in de groote kerk, onder voorzitterschap van ds. W. P. Scheuer aldaar, terwijl als redenaar zal optreden dr. II. G. Hagen, pred. te Leiden. Te Rotterdam heeft zich weder het vreeselijk geval voorgedaan, dat een mensch het leven verloor ten gevolge van de beet van een dollen hond. De toedragt der zaak was aldusDen 29sten Maart liep een kleine hond dooi de openstaande poort de plaats van het burgerweeshuis op en beet daar een löjarig meisje. Men deelde hiervan niets aan den geneesheer mede; doch den 2 Julij vertoonden zich kenteekenen van de vreeselijke ziekte; het meisje werd naar 't ziekenhuis vervoerd en stierf den volgenden dag. Opmerking verdient, dat het geval plaats had in demtijd toen de honden te Rotterdam gemuilband moesten zijn, zoodat hier op nieuw blijkt, dat het muilkorfvoorschrift geen afdoend voorbehoedmiddel tegen het gevaar is. Jl. Woensdag voormiddag geraakte te Schiedam een kind van 5 jaar onder een sleperswagen, terwijl het de straat wilde oversteken. Het hoofd werd 't kind van den romp gescheiden. Als een wetenswaardige bijzonderheid meldt men aan het U. D. uit Noordeloos, nabij Gorinchem, dat de zeven raadsleden dier gemeente te zamen 500 jaren tellen, volgens onze berigtgever wel een waarborg, dat de belangen dezer gemeente naar den ouden stempel behartigd worden. De ezelkoopman H., te Niftrik, bij Grave, is in hechtenis genomen. Hij wordt beschuldigd, in een aanval van ijverzucht zijne vrouw vermoord te hebben. Een jongeling te Arnhem is na een smartelijk lijden gestorven, ten gevolge van het eten van een groote hoeveel heid kersen, waarvan hij de pitten had doorgeslikt. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat op de verkooping van den inboedel van wijlen den de Mol, te Harderwijk, een eetservies van Saksisch porce lein 1700 gulden heeft opgebragt. Bij die gelegenheid waren nagenoeg 140 opkoopers uit andere plaatsen tegenwoordig. Te Deventer heeft het Donderdag nacht gevroren. Jl. Donderdag werd te Harlingen de zeil- en roei- wedstrijd gehouden, onder begunstiging van het prachtigste weder. Verbazend was de toevoer van vreemdelingen; ten elf ure arriveerde een trein met 42 waggons, die ongeveer 1700 personen aanbragt, om getuigen te zijn van het feest, waaraan door de tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik buitengewonen luister zou worden bijgezet. Aan den uitslag van den wedstrijd ontleenen wij o. a. Scherpe en platboomde pleiziervaartuigen, prijs eene pendule met coupes, behaald door het schip Girofla, van den heer Wuppers, te Antwerpen; premie een standaard met vergulde letters, behaald door het schip Giroflé, van den heer mr. J. van Beek Vollenhoven, te Amsterdam. Beurt- en vrachtschepen, derde premie een vlag, behaald door het schip 2 Gebroeders, van den heer A. Kooijman, te Terschelling. Visschersvaartuigen en blazers, premie f20, behaald door het schip Vrouw Antje, van den heer W. van Keul, te Terschelling. Booten, premie een standaard met vergulde letters, be haald door het schip Alida, van den heer A. H. C. Kuipers, van Terschelling. Voor het provinciaal geregtshof in Groningen werd jl. Dingsdag behandeld de zaak van A. A. Roelin, gewezen boekhouder bij de te Groningen gevestigde filiale der Geldersche Credietvereeniging, die, zoo men zich zal her inneren, te Deventer een valschen wissel heeft uitgegeven van f 8000 en naar Amerika zich op reis begaf, maar in Engeland werd gearresteerd en aan Nederland uitgeleverd. De eisch van den procureur-generaal is 7 jaar tuchthuis straf en vier geldboeten elk van f 50. Als verdediger voerde de heer mr. Th. Haakma Tresling het woord. De uitspraak is bepaald op 14 Julij a. s. In de openingsrede door den nieuwen commissaris des Konings in Drenthe, mr. J. van Kuijk, gehouden, zeide hij o. a., dat, naar 't hem voorkwam, de hooge regering die provincie sedert jaren wel wat stiefmoederlijk had bedeeld en hij het zeer betreuren zou, wanneer millioenen werden uitgegeven om eene nieuwe provincie in het leven te roepen, zoolang aan eene reeds bestaande, die zoovele schatten in zich bevat, niet alles of ten minste zeer veel ware ten koste gelegd. Hij vertrouwt intusschen, dat deze regering de billijkheid zal betrachten en aan vankelijk heeft hij reden het beste te verwachten, als hij er op let, dat de minister van Binnenl. Zaken voornemens is 6 ton voor te dragen voor de aansluiting der Drentsche Kanaal-Maatschappijen onderling en met de Pruissische Zitting van Donderdag 8 Julij. De onderscheidene, in de vorige bijeenkomst benoemde, commissiën brengen, bij monde van hare rapporteurs verslagen uit. Tot buitengewoon lid van Gedep. Staten is benoemd mr. J. F. T. van Valkenburg. Zitting van Vrijdag 9 Julij. Behandeld werden 1. Het concept-besluit om door eene geldleening te dekken het subsidie over 1875, ten behoeve der Hondsbosscbe zeewering. De conclusie strekt tot goedkeuring. Aangenomen. 2. De aanvrage om subsidie voor de restauratie der Groote Kerk

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1