1875. N°. 85. Vrijdag 16 Julij. 33 Jaargang. Binnenland. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER (01 RAM Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1 80. ii franco per post - 1 65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUWEDIEP, 15 Julij. Zr. Ms. raderstoomschip de Valk, kommandant kapt.-luit. ter zee A. Dronkers, is gisteren avond alhier van Enge land, laatst van Vlissingen, aangekomen. Naar wij vernemen is door het bestuur der plaatselijke Weerbaarheids-Vereeniging besloten, den vroeger reeds ver melden wedstrijd te houden in de tweede helft der maand Augustus a. s. Tot deelneming daaraan zullen uitgenoodigd worden de Schutterijen en Weerbaarheids-Vereenigingen in Noord- en Zuidholland. Door den minister van Binnen- landsche Zaken is toegezegd de som van f 250, voor den aankoop van prijzen. Ter goedmaking der verdere kosten wordt thans eene inteekenlijst rondgezonden. Men verwacht een druk bezoek van vreemdelingen bij die gelegenheid, daar de provinciale wedstrijd, in 1873 alhier gehouden, uitstekend heeft voldaan. Zaturdag a. s. maakt, naar wij vernemen, de stoomboot Burgemeester Zijlstra, van Harlingen naar hier weder een pleiziertogt. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is tot hervat ting harer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dingsdag 10 Aug. a. s. Met de werving van militairen voor het Oost-Indisch leger gaat het steeds naar wensch. Althans in de maanden Mei en Junij zijn 670 man bij 't koloniaal werfdepot te Harderwijk ingedeeld. Het verdient echter opmerking dat het meerendeel der aangeworven militairen vreemdelingen zijn. Sedert 1 Januarij werden tot 1 Julij 1346 manschappen ingeschreven, waarvan niet minder dan 714 tot vreemde nationaliteiten behoorden. Het derde verslag der verrigtingen van het Roode Kruis in Nederlandsch-Indië, loopende van 28 Febr. tot 31 Dec. 1874, dezer dagen onder de comité's in Nederland verspreid, bevat menige bijzonderheid omtrent de belangrijke diensten, door de Vereeniging in den oorlog met Atsjin bewezen. De daardoor opgewekte algemeene belangstelling had weldra de oprigting van afdeelingen te Padang, Soerabaija, Samarang en Macassar ten gevolge. Deze, op onbekrompen wijze ondersteund door het hoofd-comité in Nederland en door weldadige landgenooten, hebben in hooge mate bijge dragen tot verzachting van het lot der ongelukkige gekwetste en zieke krijgslieden in Oost-Indië. Uit den aard der zaak is de hulp, door het Roode Kruis in Indië verleend, meer van materiëlen aard. Daarom bestond deze voornamelijk in het toezenden van de noodige verplegingsmiddelen. Onder deze waren bijzonder welkom 1. Lectuur. Deze wordt door den aan zijne legerstede gekluisterden soldaat steeds gewenscht. Dagbladen worden zeer gretig gelezen; het «Nederlandsch Magazijn», de «Museums»«de Huisvriend» enz., ook in Nederland door belangstellenden afgestaan, waren het meest gewild; korte verhalen, gelijk die tijdschriften behelzen, vallen vooral in den smaak. De door het hoofd-comité of door zijne tusschenkomst toegezonden boeken, waarvan vele in fraaije banden, dienen tevens tot het zamenstellen van bibliotheken, die ook later van nut kunnen zijn. Zoo is het comité te Padang reeds in het bezit van eene goed onderhouden bibliotheek van ongeveer 2000 nummers. 2. Houten pijpen en tabak. «De gekwetste en zieke soldaat,» zegt von Bültzingslöwen, «ontvangt de pijp als het ware met kinderlijke vreugde.» De Hollandsche rook tabak en sigaren worden zeer geroemd. 3. Spellen. Onder deze waren domino-, dam- en schaakspellen het meest gewild. Voortdurend bestaat aan de genoemde voorwerpen behoefte, zoodat elke toezending aan het hoofd-comité, met bestemming naar Oost-Indië, in dank wordt ontvangen te 's Hage, Plein, 5, en spoedig naar Indië wordt overgemaakt. Aan den heer de Rochemont, oud-adjudant van den gouverneur-generaal Loudon, is eene groote uitgestrektheid grond, wij meenen wel 500 bunders, in Atsjin ter exploitatie afgestaan. Men voegt er bij, dat hetzelfde stuk grond aan anderen was geweigerd. (Arnh. Crt.) Beroepen te Rotterdam ds. W. J. Geselschap, pred. te Reitsum. De commissaris des Konings in Noordholland heeft ter kennis gebragt, dat Gedeputeerde Staten hebben bepaald 1. dat de opening der jagt op waterwild in Noordholland dit jaar zal plaats hebben op heden en 2. dat de kooilieden hunne kooieenden opgesloten of gehokt moeten houden van 15 Julij tot 1 Sept. 1875. JI. Zondag was men te Texel getuige van een vreeselijk hloedigen strijd, gevoerd tusschen twee rïtmmen. De eigenaar had verzuimd voorzorgen te nemen en moest dit verzuim met den dood van een uitmuntend dier be- koopen. De strijd was allerhevigst; telkens vele malen retirerende en alsdan in galop avancerende, stietten de rammen de hoornen tegen elkander. Bij den derden aanval bezweek reeds een der partijen, een schoone Engelsche ram, geschat op een waarde van ruim f 100. Men schrijft ons uit de Zijpe, dd. 12 dezer: «Sedert mijn vorig schrijven, heb ik omtrent de plaatse lijke afdeeling der Vereeniging tot bevordering van Volks onderwijs nadere informatiën ingewonnen. Het ledental, door mij in mijn vorigen op p. m. 40 geschat, is reeds tot 52 toegenomen. Het bestuur is zamengesteld uit de heerenF. H. de Koning, 1ste; en M. C. Muller, 2de voorzitter; dr. D. J. de Boer, 1ste; en G. Bol, 2de se cretaris T. Lanser, penningmeester. De leden der afdeeling koesteren den wensch naar verbetering en uitbreiding van 't lager onderwijs, en zoeken dit doel te bevorderen door de keuze van mannen voor den gemeenteraad, van wie men mag verwachten dat zij met alle magt het belang der volksschool zullen behartigen. Met overgroote meer derheid zijn in de vergadering van 5 dezer tot candidaten voor den gemeenteraad gekozen de heerenS. de Wit (aftredend lid van den Raad), C. F. Nobel, D. J. Bakker en F. H. de Koning. De uit te brengen keuze is zeker van belang als men bedenkt, hoe de school is de kweekplaats voor de toekomstige staatsburgersterwijl men van vele der tegenwoordige raadsleden volstrekt geene verbeteringen, maar slechts liefde voor de bestendiging van oude en verouderde toestanden kan verwachten.» Op a. s. Dingsdag zal te Schagen de verkiezing plaats hebben voor leden van den gemeenteraadaan de beurt van aftreding zijn de heeren Jacob Denijs Wz., Jan Schenk en Jan Govers. Op 18 Aug. a. s. zal Schagen wederom feest vieren. Ziehier het voorloopig vastgestelde programma: 's Morgens ongeveer 10 ure gecostumeerde historische optogt, 's middags 12 ure harddraverij, 's namiddags 5 ure op de markt concert der harmonie-kapel met medewerking van het stedelijk muziekcorps te Alkmaar, 's avonds 9 ure prachtig vuurwerk. Jl. Dingsdag is te Noordscharwoude door het zoontje van den heer C. Kroon, burgemeester, de eerste steen gelegd van de in aanbouw zijnde nieuwe sluis in het Geestmerambacht, waardoor deze gemeente toegang heeft tot de Ringvaart. De aanmerkelijk groote schaal, waarop deze nieuwe sluis gebouwd wordt, zal het vervoer zeer veel gemakkelijker maken. Men meldt uit Winkel aan de N. Rott. Crt., dd. 12 dezer: «Ter verbetering van minder juiste mededeelingen, die dezer dagen in verschillende bladen de ronde doen, strekt het volgende: Het plan tot oprigting eener model-boerderij in deze streek, hoofdzakelijk ter veredeling van onzen vee stapel, werd ontworpen door den heer R. Rezelman alhier. Het vond spoedig voldoende ondersteuning, zoodat de statuten door aanstaande aandeelhouders konden worden vastgesteld en reeds geruimen tijd geleden de vereischte Koninklijke goedkeuring mogten ontvangen. Men wachtte nu slechts op een geschikte gelegenheid tot aankoop van gronden. Die bood zich onlangs aan, toen 320 hectaren in de polders Waard en Groet onder den hamer gebragt, en een veertigtal van dezen, in den polder Groet onder Winkel gelegen, voor het genoemde doel werden gemijnd. De laatste der nog voorhanden aandeelen a f 500 van het kapitaal f 100,000 waren weldra geplaatst. De acte van oprigting werd in de afgeloopen week te Schagen verleden. De aangekochte gronden worden tegen het najaar aanvaard. Ontwerpen voor de op te rigten gebouwen zijn in bewerking. Het. Bestuur bestaat uit een directie van drie leden, de heeren R. Rezelman, J. Breebaart en W. Sluis, bijgestaan door een zestal commissarissen, in verschillende gemeenten woonachtig.» Aan den korporaal P. J. H. van Houtert, van het 2de bataillon 7de regiment infanterie, te Hoorn, is de gouden medaille toegekend voor 36 jaren trouwe militaire dienst en de daaraan verbonden gratificatie van f50. Het eereteeken zal hem morgen plegtig worden uitgereikt. Een vreeselijk ongeluk had jl. Dingsdag morgen te Edam plaats. Onder het heijen voor het stoomgemaal in den Zuidpolder brak de haak van het ijzeren hijschblok, waarover het touw der hei loopt, zoodat het blok met zulk een kracht naar beneden kwam, dat een der werk lieden terstond een lijk was, een tweede een zeer gevaarlijke wond boven aan het hoofd kreeg en een derde een schouder brak. De bekwame doctor Onnen was dadelijk op de plaats des onheils om de noodige hulp te verleènen. Te Zaandam heeft een hevige vechtpartij plaats gehad tusschen twee vrouwen ten gevolge van een verschil over het maakloon van een kinderjurkje. Een dezer vrouwen moet door de andere zoodanig mishandeld zijn, dat zij in een bedenkelijken toestand verkeert. De politie is van de zaak onderrigt en heeft zelfs als bewijsstuk een lok haar in bezit, dien de eene de andere uit het hoofd heeft gerukt. Voor een geachte familie te Haarlem had jl. Dingsdag een vrolijke dag een treurig einde. De heer J. de Breuk Jr. aldaar had het voorregt met zijn gezin den geboortedag van zijn echtgenoote te voeren. Men was genoegelijk bijeen, toen de heer de Breuk zich in den namiddag ongesteld gevoelde, wat zoodanig in hevig heid toenam, dat hij reeds dienzelfden avond overleed. De heer de Breuk, die den ouderdom van 63 jaren bereikte, was een algemeen geacht ingezetene dier gemeente en als lid-van den gemeenteraad, kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente, zoowel als in meer andere betrekkingen, in het belang van zijn medeburgers werkzaam. De grootste uitvoer van aardbeziën te Beverwijk is gedaan. Eenige weken achtereen werd er gemiddeld voor f 20,000 per week verzonden. Thans begint men met het plukken van frambozen en aalbessen, waarvan vooral de eersten ook veel beloven. De Leidsche Crt. meldt«Sedert eenigen tijd heerscht in deze omstreken de tongblaar onder de koeijen, wel niet in hevigen graad, doch vrij algemeen. Is een gedeelte van den koppel aangetast, het is eene bijzonderheid als het andere gedeelte bevrijd blijft. Zelfs in den afgeloopen winter kwamen gevallen van tongblaar voor onder de gestalde koeijen. Vele bouwlieden zijn de meening toe gedaan, dat er een kruid met het gras opgroeit, hetwelk aanleiding tot het ontstaan der tongblaar geeft. Intnsschen is de opbrengst van melkkoeijen, gedurende die ongesteld heid, 2/3 minder dan gewoonlijk, terwijl het deel, dat gemolken wordt, nog dikwijls als verdacht of onbruikbaar buiten aanmerking blijft. Melk van aan de tongblaar lijdend vee is evenmin voor het gebruik onschadelijk als de boter terstond bij den ervaren kooper, door scherpen smaak, verraadt dat zij van zulke melk gemaakt is. Ook als provisie is zij niet bestand. Regen en storm zijn los gebroken, tengevolge van veelvuldige donderbuijen die de lucht ontstemd hadden. Er zijn nog al boomvruchten afgewaaid en de snijboonen hebben geleden. Onder de aardappelen is de ziekte ontdekt.» Te 's Hage heeft iemand tongblaar gekregen ten gevolge van het drinken van ongekookte melk, waarschijnlijk afkomstig van een dier dat aan die ziekte lijdende was. De tijd, bestemd voor het te Rotterdam te houden Zangersfeest, nadert. Met kracht wordt dan ook gearbeid aan het feestgebouw, dat, gelijk men weet, op de open ruimte bij het Park zal verrijzen. Het gansche geraamte van het reusachtige gebouw is reeds opgerigt. Het moet een vijftal dagen voor den aanvang van het feest gereed zijn. Het zal, even als bij de feesten te Leiden, met een plantsoen worden omgeven, waar een gedeelte van de festiviteiten zullen plaats hebben. De deelneming is aan zienlijk. Reeds zijn, naar wij vernemen, met inbegrip van de aandeelhouders, meer dan twee duizend entrée's verkocht. Wie er prijs op stelt de belangrijke feestviering bij te wonen, zal weldoen zich alsnog bijtijds van het regt tot toegang te verzekeren. (N. R. C.) De gevreesde aardappelziekte vertoont zich weder op verschillende plaatsen in Zeeland; enkele knollen zijn reeds aangetast, vermoedelijk een gevolg van de laatste regens, die de ziekte steeds zeer bevorderen. Drie jongens, waarvan een 11, een 13 en een 15 jaren telt, zijn jl. Zondag te Vlissingen gearresteerd wegens diefstal van twee kruiken jenever en een kruik bier, ten nadeel e van den stations-restaurateur aldaar. Deze daad op zichzelf zou zoo vreemd niet zijn, ware het niet dat deze diefstal met eene schier ongeloofelijke brutaliteit is gepleegd. De jeugdige boosdoeners hebben namelijk in een voorlokaal van het huis weten door te dringen, hebben de jenever uit een daar aanwezig vat getapt en, na ze zorgvuldig verborgen te hebben, op ver schillende tijden opgedronken. Dat deze jonge deugnieten niet vatbaar zijn voor ver betering, kan blijken uit de omstandigheid, dat de twee jongste reeds twee, en de oudste reeds drie vonnissen wegens I diefstal hebben ondergaan. (Vad.) j Er vertoont zich te Staphorst een ziekte onder de kippen. Zij schijnt wel besmettelijk. Als zij heerscht onder een toom, dan is al spoedig de geheele kippenwereld der buurt aangestoken. Zij geven daarbij een aanhoudend klagend geluid en kijken flaauw uit de oogen, even of ze blind zijn. Er aan sterven doen ze tot heden niet. Een zonderling geval heeft zich te Appeltern voor gedaan. Van een nest met jonge ooijevaars werd sedert eenigen tijd een der ouders gemist, en deze keerde ook

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1