1875. N°. 86. Zondag 18 Julij. 33 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN NP. 103. Binnenland. HELDERSCHE EN N1EUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal 1 30. w franco per po9t - 1.65. Prijs der Advertentiën: Yan 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekeud. filken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indtë. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Batavia en Padang, te ver zenden per mailboot MADURA, geschiedt voor drukwerken en brieven den 23 Julij a. s., na aankomst van trein III (Noord—Holl. Spoorweg), ten 10.58 des avonds. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE EAAD ZAL VEEGADEEEN op WOENSDAG den 21 JULIJ e. k., des AVONDS ten ZEVEN ure. Helder, den 17 Julij 1875. De Voorzitter voornoemd, STAKMAN BOSSE. PONTEN TER BEHANDELING: 1. Aanbieding der rekeningen van de Gemeente, het Burgerlijk Armbestuur, liet Weeshuis en de Schutterij, over 1874. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. HELDER en NIEUWEDIEP, 17 Julij. Op Dingsdag den 20 dezer zal alhier eene verkiezing plaats hebben van vijf leden voor den gemeenteraad. Aan de beurt der aftreding zijn de beeren R. Boomsma, S. Braaksma, D. de Lange, Chr. van Veen en P. C. van der Meulen. Volgens een bij het departement van Marine ont vangen telegram, is Zr. Ms. raderstoomschip Merapi, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee J. Tromp, den 13 dezer te Snez aangekomen, en heeft die bodem den daaropvolgenden dag de reis naar Atsjin voortgezet. Het stoomschip Aruba wordt aan 's Rijks werf alhier voor de dienst gereed gemaakt. Met den 1 Aug e. k. wordt, naar wij vernemen, Zr. Ms. stoomschip de Valk buiten dienst gesteld en treedt de état-major in non-activiteit. Van de vervanging van dien bodem is nog niets bekend. Met de mailboot Madura, gezagvoerder B. Ordeman, toebehoorende aan de Stoomvaart-Maatschappij Java, zal den 24 dezer van bier naar Batavia vertrekken, een detache ment, sterk 180 militairen, waaronder acht onderofficieren. Bij het schijfschieten der infanterie alhier werden dezer dagen twee der manschappen van den observatiepost, doordien zij zich niet voldoende gedekt hielden, gewoDd. Een hunner kreeg een kogel door het been, de ander werd aan de hand gekwetst. Wij vernemen dat er pogingen worden aangewend om het mogelijk te maken, dat in het eerstvolgend winter- saizoen alhier maandelijks eene tooneelvoorstelling worde gegeven door het gezelschap onder directie van de heeren Albregt en van Ollefen. Naar wij vernemen bestaat het uitzigt, dat in de tweede helft der volgende maand in Tivoli alhier eene kunstvoor stelling zal worden gegeven, door het gezelschap onder directie van den heer Basch. In 't begin van September zal het tooneelgezelscbap, onder directie van de heeren Boas, Judels en Louis Bouwmeester, in dat lokaal opvoeren het drama «-De twee Weduweneen vervolg op «De twee Weezen.» Met genoegen maken wij onze lezers attent op den herdruk van het adresboek dezer gemeente. In de uitgave van dit boekske voorzien de heeren Berkhout en Co. in eene behoefte. De geringe prijs en de nette uitvoering strekken tot aanbeveling (Zie annonce hierachter). H. M. de Koningin is jl. Donderdag namiddag ten half vijf ure te Wildbad, waar H. M. een bezoek aan haren broeder heeft gebragt, te 's Hage teruggekomen. Op HD. doortogt naar 's Hage werd H. M. te Arnhem aangenaam verrast, toen zij haar jongsten zoon, Prins Alexander, aan het station ontmoette. De Prins, bijna geheel van zijne ziekte hersteld, had zich van het Loo daarheen begeven, om de Koningin te verwelkomen. II. M. was er diep door getroffen en de ontmoeting bijzonder hartelijk. De regering lieeft wetsontwerpen ingediend tot naturalisatie, o. a. van de heeren J. J. A. Brinkmaan, te Alkmaar en J. H. B. Kernkamp, te Hoorn. Naar de Tijd verneemt, zullen nog wel een achttal dagen verloopen eer de eerste gouden tienguldenstukken aan de Munt worden geslagen. Men arbeidt daar met veel spoed aan de Atsjin-medailles. Yan de 19000 stuks zijn reeds de eerste duizendtallen naar 's Hage opgezonden. De heer Rinaldi, baryton, die in den afgeloopen winter aan de Italiaansche opera te Parijs was verbonden, overleed dezer dagen aan typhus. Hij was geëngageerd met mej. Sablairolles, ex-pensionnaire des Konings, die zich tot voltooijing harer studiën in Frankrijk bevindt. Het onstuimige weder waardoor golfslag en strooming toenemen, is hinderlijk voor de werkzaamheden tot indijking van het Noorden op Texel. De strijd tegen deze beletselen wordt echter met moed en ijver voortgezethet bezinken en het digtmaken der twee nog bestaande openingen of geulen, alsmede de arbeid aan de sluis vordert goed. Op a. s. Dingsdag zal te Anna Paulowna plaats hebben de verkiezing van drie leden voor den gemeenteraad. Aan de beurt van aftreding zijn de heerenC. E. Perk, J. C. de Leeuw en J. van Gijtenbeek. Gisteren nacht, ten half twee ure, ontstond er brand te Amsterdam, in de Koninklijke Stoomdrukkerij, die de Standaard drukt. Gelukkig werd er gewerkt. De brandweer bluschte onmiddelijk het vuur. Een werkman sprong door een vensterruit en kwetste zich daardoor aan de pols; hij is naar het gasthuis gebragt. In de Haagsche kroniek van het Handelsblad komt de volgende schets naar de natuur voor: «Eiken namiddag ziet men van half zes tot zeven of acht uur een menigte Hagenaars, naar lucht en frischheid snakkende, op den Kneuterdijk zaamgescholen. Met arends- blik bespieden zij het oogenblik, dat Tramwagens van Sclieveningen terugkeeren. Naauwelijks dagen deze op, of zij loopen storm op de nog rijdende wagens, met zulk een woede, dat de arme passagiers, die er in zitten, om genade stneeken. Zoo moeten wilden in praauwen het vijandelijk schip enteren. Onder het beminnelijk motto: «chacun pour soi et Dieu pour tous»dringt de een voor den ander, bekommert zich niets om het zwakke geslacht, maar ver zekert zich met stooten, trappen, duwen en slaan, door het regt van den sterkste in één woord, een plaats in den Tram. Met den glinsterenden blik eens overwinnaars ziet mén dan neêr op de slagtoffere, die hijgende en zweetende daar huiten staan. «Al de vreemdelingen, die in reisboeken over Holland het woord «phlegma» vinden, halen dit, na het bijwonen van zulke hartstogtelijke tooneelen, wijselijk door. «En onze politie? Deze is zéo overtuigd van het heil zame van zoodanige Tram-gymnastiek, dat zij zich, om die reden vermoedelijk, niet vertoont, en de Tram-bezoekers naar hartelust laat vechten en razen.» Jl. Dingsdag namiddag drong zekere J. H. G., een gepensioneerd militair, in een aanval van waanzin de pastorie binnen der R.-C. kerk te Gorinchem, joeg door zijne houding en gebaren de aldaar aanwezige personen, waaronder den pastoor, doodelijken angst en schrik aan en greep den laatstgenoemde, een eerbiedwaardig oud man, met geweld bij de keel. Na de komst der politie gelukte het deze, door eenige goedgezinde burgers bijgestaan, zich van den ongelukkigen, sedert jaren aan epilepsie lijdenden man meester te maken en hem naar liet politiebureau over te brengen; daar werd hij eene sabel magtig en hieuw met kracht op een der politie-agenten in, welke gelukkig intijds een welligt doodelijken sabelhouw op het hoofd wist te pareren. Alstoen door eenige militairen van de naastbijge- legen hoofdwacht in bedwang gehouden, werd hij door toepassing van het dwangbuis verder onschadelijk gemaakt. Den volgenden dag is hij onder geleide van 4 politiebe ambten per rijtuig naar liet krankzinnigengesticht te Dordrecht overgebragt. Voor de regtbank te Gorinchem stond jl. Woensdag een booze vrouw to regt, de schrik harer buurt en die voorheen reeds herhaaldelijk ter zake van misdrijf veroor deeld, thans opnieuw voor den regter geroepen was, omdat zij hij gelegenheid dat zij met een huurman twist had, voorbedachtelijk een zak fijngemalen witte peper deze in de oogen wierp, waardoor hij onder de hevigste pijnen tijdelijk van zijn gezigt is beroofd geweest. De officier van justitie rekwireerde te dier zake een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar, in eenzame opsluiting te ondergaan. Men schrijft uit Amsterdam aan het U. D. «De gemeenteraad heeft heden voor goed een einde gemaakt aan het bezigen van den hond als trekdier. Gij zult u herinneren, dat, nadat men dagen had verspild met het bespreken der verordening op dit stuk, de eigenaars van karren hunne honden niet vdór het voertuig spanden hetgeen hun trouwens verboden was maar er onder en er naast, dat hun krachtens een vonnis van den regter in de hoogste instantie geoorloofd was. Straffeloos werd dus de verordening overtreden. Eerst gisteren werd het artikel in kwestie aangevuld De Raad besliste dat honden niet als trekdieren mogen worden gebruikt en tevens werd bepaald, dat zij aan de kar niet «vastgebonden» mogen worden, noch er voor, noch er naast, noch er onder, nocli er achter. We hopen nu, zuchtte de voorzitter, dat de Hooge Raad zal begrijpen wat we bedoelen. Sommige leden vreesden nog voor exceptiën, die men zou kunnen opwerpen. De tijd zal leeren of die vrees wettig is.» «Tliijm sloeg nogmaals op zijn paleis-aambeeld. Reeds den 20 Dec. zond hij zijn bekend adres in, om ons wijd vermaard paleis weder aan zijn eigenlijke bestemming terug te geven en voor den Koning een nieuwe residentie te bouwen. Tot nu toe kreeg hij geen antwoord en hij zal het eerst dan bekomen, als de directeur van publieke werken prae-advies zal hebben uitgebragt. Dit kan nog wel wat duren, want deze ambtenaar zit tot over de ooren in het werk. Veel wordt er gedaan, maar volgens sommigen bij lange na niet genoeg. Zoo zond een bemoeial heden een adres bij den Raad in om Kal verstraat, Nieuwendijk en Warmoesstraat te verbreeden tot 20 a 25 meter. Zóó vermorst men zegels Met betrekking tot de jl. Maandag te Utrecht onder het voorzitterschap van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden gehoudene buitengewone bestuurs-vergadering van het comité van het Roode Kruis aldaar, verneemt men dat dit de eerste vergadering was, die in de Amalia— Stichting werd gehouden. Tot bijwoning daarvan waren ook de eere-leden van het bestuur opgekomen. Ten 2 ure, nadat de beide nieuwe bestuursleden mevr. Taddel en dr. Smith, officier van gezondheid 1ste klasse, aan Z. K. H. waren voorgesteld en namens het bestuur Z. K. H. onder gepaste toespraak was welkom geheeten door den voorzitter van het comité, werd door Z. K. H. de vergadering geopend met een kernachtig antwoord op de toespraak van den voorzitter, dat getuigde van onbezweken liefde voor en lust tot bescherming van de zaak van het Roode Kruis, waaraan ook Hdr. Gemalin gedurende haar leven krachtige medewerking en steun had verleend. Na het uitbrengen van een kort verslag over den opbouw én verdere inrigting der Amalia-Stichting door den voor zitter van het comité, waaruit bleek dat men een kern had verkregen voor eene inrigting, die zoowel in tijd van oorlog als van vrede nuttig kan werken, stelde Z. K. II. de vraag aan de orde of, met het oog op den tijd van vrede, bij het uitbreken eener epidemie of een volksramp, de Stichting reeds voldoende aan het beoogde doel kan beantwoorden? Na langdurige bespreking kwam de vergadering tot het resultaat, dat met het oog daarop voorloopig nog wel meerdere verpleegruimte hoogst wenschelijk zoude zijn, doch dat met het oog op een bestaand, betrekkelijk gering te kort, daaraan thans niet te denken viel. Z. K. H. wenschte echter de meening der vergadering wel te kennen opzigtens den vorm, waarin die meerdere plaatsruimte zoo mogelijk kon worden verkregen, of men zou wenschen meer barakken te doen opbouwen dan de reeds voltooide, dan wel het systeem in kruisvorm verkoos, waardoor het verplegen van lijders aan verschillende besmettelijke ziekten afzonderlijk mogelijk is. Nadat de vergadering vooral op het advies der deskundigen zich voor het voorstel van Z. K. H., d. i. voor den kruisvorm had verklaard, ver- rastte Z. K. H. het bestuur op nieuw door een vorstelijk geschenk door Hdr. bereidverklaring, om ter herinnering aan dezen dag, waarop in het monument ter eere van Hdr. onvergetelijke gemalin de eerste vergadering was gehouden, de kosten van den aanbouw aan te bieden, welk vorstelijk geschenk onder de meest warme bewoordingen van dank door den voorzitter namens de vergadering werd aanvaard. Nadat nog eenige zaken van huishoudeiijken aard waren behandeld sloot Z. K. H. ten 5 ure de vergadering en betuigde aan al de leden van het bestuur zijn dank voor hetgeen door hen in het belang van het Roode Kruis en inzonderheid voor de Stichting was gedaan en maakte van deze gelegenheid tevens gebruik om ook de Ridderlijke Duitsche orde Balye voor Utrecht te danken voor haar vernieuwd blijk van hooge belangstelling in deze Stichting door het schenken van f 2,000 met de bepaalde bestemming voor ameublement der inrigting. Daarop nam Z. K. H. de gebouwen der Stichting in oogenschouw om ten 6 ure naar Hdr. lustslot terug te keeren. Het was ons vergund, een oog te slaan in deze gehouwen en wij moeten getuigen, dat wij getroffen waren over de netheid en doelmatigheid van het geheel. Men staat verbaasd te zien, dat reeds zooveel materieel is bijeengebragt, zoodat men in allen opzigte in staat is te kunnen helpen, zoo dit onverhoopt noodig mogt zijn. De aanzienlijke gift der Duitsche orde is mede zeer loffeijk aangewend, het ameublement is eenvoudig, doelmatig en toch fraai en wij mogen alle belangstellenden aanbevelen, dit prijzenswaardig voorbeeld van Z. K. H. en der ridderlijke D. O. te volgen. (Utrechtsch Dagblad.) In de afdeelingen van het Nijverheids-congres te Breda werden onderscheidene belangrijke onderwerpen besproken. De «landverbetering door de rivieren» werd breedvoerig behandeld. Het ontwerp werd ingeleid dooi den heer M. Symons van Rotterdam, die ten slotte voor stelde te besluiten tot het benoemen van eene commissie, om, na gehouden overleg, vast te stellen welke kanalen,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1