ADVERTENTIËN. Engeland, Stoomvaart-Beri^ten. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven JNieu wediep. P URMERENDER MARKT van HEDEJN Ingezonden mededeeling-en. vïjf-cu-twintigjttrïge tEchtvereeiiijjiiijf Bij onderzoek bleek dat Carmen onder haar kleed een grooten zak droeg, geheel met gerolde portemonaies gevuld. Er zal weêr een nieuw gezelschap jonge meisjes naar Nieuw-Caledonië onder zeil gaan. De meisjes, die in 1873 naar deze kolome vertrokken en tot dat tijdstip ten laste waren van de armbesturen of een straftijd doorbragten in gevangenissen, zijn met behulp van de plaatselijke administratie te Noumea zeer goed geplaatst en de meeste zijn reeds in het huwelijk getreden. De meisjes gaan geheel vrijwillig naar Nieuw-Caledonië. Voor eenigen tijd had zich eene commissie gevormd om op het graf van Byron in de kerk te Hucnall Tarkard een gedenksteen te plaatsen. De familie heeft echter gemeend dit late huldeblijk te moeten weigeren. De com missie is nu op nieuw bijeengekomen en Disraeli, een vurig vereerder van den grooten dichter, wiens beeld hij in zijn roman «Venetia» met ingenomenheid geschetst heeft, sprak als voorzitter nagenoeg het volgende«In het 12de jaar dezer eeuw zag een gedicht van een jong man het licht, dat in een oogenblik den bijval van het geheele land verwierf. De geschiedenis der litteratuur kent geen ander voorbeeld van zulk een snel en duurzaam succes; om zijn eigen woorden te gebruikenhij werd op een morgen wakker en vond, dat hij een beroemd man was. In de volgende 12 jaren schiep hij een reeks volmaakte gedichten, die, wat aantal en eenheid van doel betreft, in geen litteratuur van ouderen of nieuweren tijd hun gelijken vinden. Zij zijn bewonderengwaardig wegens hun rijkdom aan beelden, hun levendigheid, hartstogt, maar munten bovenal uit door de kracht van uitdrukking en de verheven vlugt der verbeelding. Na die twaalf jaren stierf hij, niet alleen bewon derd in zijn vaderland, maar vereerd en vergood in geheel Europa. Hoe komt het dan, dat wij, nadat er een halve eeuw verloopen is, voor het eerst nu hier bijeenkomen om over een middel te beraadslagen om aan de bewondering en dankbaarheid des lands voor zulke verheven eigenschappen uitdrukking te geven? Als grond voor deze zeldzame nalatigheid heeft men opgegeven, dat het privaat karakter des dichters minder schitterend was. Maar als een halve eeuw voorbijgegaan is, komt het privaat karakter bij de beoordeeling van een dichterlijk genie naauwelijks in aan merking. Voor zijn privaat karakter zou men evenwel kunnen aanvoeren, dat er twijfel bestond, dat het weinig bekend is en niemand zich vermeten kan een bepaald en naauwkeurig oordeel daarover te vellen. Als tweede ver ontschuldiging wordt aangevoerd, dat zijne werken immoreel zijn en dat hij zich in te vrije bespiegelingen over zaken inliet, waarin de geest des mensclien niet kan doordringen, waarvoor hij van nature een heiligen eerbied heeft; men bedenke dat hij in een tijd van verbasterde gevoelens en beperkte gedachten geboren werd, dat veel, wat hij betwij felde, later opgegeven is. En wanneer hij in verkeerde opvattingen van goddelijke dingen verviel, dan moge zijn jeugd als verontschuldiging gelden. Nooit moeten wij; ver geten, dat wij te doen hebben met iemand, die als de lievelingen der goden jong gestorven is. Gedurende de 50 jaren, die sedert verloopen zijn en gedurende welke nooit eene vergadering belegd is om zijne verdiensten te erkennen, heeft een zwerm zoogenaamde dichters zich beijverd hem te verkleinen en zelfs zijn genie te ontkennen. Eindelijk zijn wij hier bijeengekomen om een van Engeland's grootste zonen eenigermate geregtigheid te laten wedervaren.» Nadat Disraeli gesproken had, stelde lord Stanhope voor eene openbare inschrijving te openen, om Byron in de hoofdstad een gedenkteeken op te rigten. Dit voorstel werd ondersteund door lord Rosslijn, graaf Malmesbury en graaf Lovelace. Generaal YVilson, een Amerikaan, bood namens zijn landgenooten het vierde deel aan der verlangde som, die op 2000 pd. st. geraamd is en de heer Massabini deelde mede, dat in Griekenland eene commissie, ook onder voor zitterschap van het hoofd van het kabinet, 800 pd. st. bijeengebragt had om te Missolonghi een standbeeld voor Byron op te rigten. De pers toont zich zonder onder scheid van partij, zeer ingenomen met de oprigting van een standbeeld van Byron te Londen en het noodige geld zal wel binnen eenige dagen bijeengebragt zijn. Het door den heer Plimsoll (den matrozenvriend) ingediend protest luidt als volgtIk protesteer in den naam van God tegen ieder verder uitstel van de koopvaardij- bill. De bill zelf is een schandelijke bedriegerij, maar er is nog genoeg menschelijkheid en kennis in het Huis, om haar in een goede wet te veranderen. Op dit oogenblik zijn er 2654 schepen, die niet meer aan de vereischten voldoen en toch mogen op dit oogenblik reeders, kapiteins, stuurlieden, consignatiehouders enz. zonder regterlijk bevel schrift Britsche onderdanen gevangen nemen, die onbedacht, zich verbonden hebbende op die schepen te varen, te laat inzien, dat zij geen andere keus hebben dan dood of gevangenis. Ik beschuldig het gouvernement, dat het deels bewust, deels onbewust, in het belang der maritieme moor denaars in en buiten het Huis een instandhouding van het tegenwoordig moordsysteem, bevordert. Üe menschelijkheid eischt, dat verrotte schepen gesloopt of gerepareerd worden dat schepen niet overladen worden; dat ladingen koorn niet los ingenomen worden, zoodat het leven van hen, die aan boord zijn, het grootste gevaar loopt en dat dekladingen, de oorzaak van lijden en dood voor velen, verboden worden. In geen van deze punten voorziet de gouverne- ment-bill; zij verzwaart alleen de straffen voor onze ongelukkige landgenooten, die gedwongen zijn naar zee te gaan. Ik wil de schurken ontmaskeren, die in dit Huis zitten, waardige vertegenwoordigers van de talrijke, maar niet grooter schurken buiten het Huis en in naam der algemeene menschenliefde, verlang ik, dat met deze bill onmiddellijk voortgegaan zal worden, daar het rapport over de landbouw-bill dozijnen plattelandsleden zal bewegen de stad te verlaten, die allen de zaak van menschlievendheid en regtvaardigheid zouden verdedigen, zoodat het gouvernement en de reeders den vreeselijken toestand, die thans bestaat, zouden kunnen verlengen. In den naam van den God der geregtigheid en der genade protesteer ik tegen verder uitstel. Ik verlang, dat met de koopvaardij-bill onmiddellijk voortgegaan worde de die in diem en zoo niet, dan kome over het hoofd van den eersten minister en zijne medestanders het bloed van alle die mannen, die in den aanstaanden winter zullen sterven door oorzaken, die men had kunnen voorkomen, en ik roep over hen de wrake in van den God, die gezegd heeft: «Gij zult geene weduwe nog wees bedroeven; indien gij hen eenigzins bedroeft en indien zij eenigzins tot mij roepen; ik zal hun geroep zekerlijk verhooren en mijn toorn zal ontsteken en ik zal ulieden met het zwaard dooden en uwe vrouwen zullen weduwen en uwe kinderen weezen worden.» Hoeveel sterker zal dan zijn toorn zijn tegen hen, die ongelukkige vrouwen en kinderen in dien erbarmelijken toestand brengen en hun onschuldige medemenschen aan een gewelddadigen en plotselingen dood prijs geven.» De heer Plimsoll heeft kort na deze scène in het parlement zich met zijn vrouw naar Hastings begeven, waar hij een week blijven zal. De Morning Post, meent te weten, dat de heer Plimsoll Donderdag zich volkomen bereid zal verklaren, te betuigen dat het hem leed doet in de opge wondenheid van het oogenblik onparlementaire taal gebruikt te hebben; maar zijne beweringen zal hij staande houden en, zoo het verlangd wordt, bewijzen, dat schepen systema tisch in zee gezonden worden, die onzeewaardig zijn en waarin menschenlevens gevaar loopen; eindelijk, dat het parlement niet behoort uiteen te gaan, zonder hierin voorzien te hebben. In Crystal-Palace te Londen is jl. Zaturdag een geitententoonstelling gehouden. De eerste die Engeland ooit aanschouwde. Van zeer veel beteekenis is onder de tegenwoordige omstandigheden het jl. Zaturdag gewezen vonnis van de regtbank te Waterford, die een scheepsreeder tot eene boete van 300 pond sterling en twee maanden gevangenis straf veroordeelde, omdat hij een onzeewaardig, zegge verrot schip, naar zee had gezonden. Bij de behandeling der zaak werd eene correspondentie tusschen den reeder en een assuradeur voorgelezen, die voor eerstgenoemden niet zeer vleijend was-en tevens duidelijk toonde, dat men in sommige kringen voor Plimsoll doodsbang is. Duitschland. Te Kevelaar is jl. Maandag het onweder geslagen in eene walenkeet, waar 5 a 6 personen schuilden. Drie werden onmiddellijk gedood. Te Wemb sloeg het bij een landbouwer in, 2 personen waren oogenblikkelijk een lijk en een derde is hersteld. Terzelfder tijd is aldaar alles verhageld. Baden is, naar de Eransche dagbladen mededeelen, thans, in plaats van eene schitterende badplaats, een somber, verlaten oord. Als een voorbeeld van den ellendigen toestand verhaalt de Figaro, dat eene Russische Prinses, welke Baden niet bezocht had sedert 1869 en niets wist van de verandering, welke het ondergaan had, daar aan kwam evenals in de dagen van ouds, met eene halve lading kisten en koffers. Den eersten dag van haar verblijf veranderde zij zesmaal van toilet; den tweeden in het geheel niet meer den derden bleef zij te huis in een ouden ochtendjapon en den vierden reisde zij af. üe Voorwaarts, van hier naar Batavia, arriveerde den 25 dezer des morgens ten H ure te Port-Saïd, en zette den volgenden dag ten 5 ure 's morgens de reis voort. De Madura, jl. Zaturdag avond van hier naar Batavia vertrokken, arriveerde gisteren morgen 6 ure te Southampton. De VV. A. Scholten vertrok jl. Zondag vanRoiterdam naarNew-York. De Maas is den 24 dezer te New-York aangekomen. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsda» middag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLEN M. Bonselaar, geb. Heeres, (Z.). A. Roos, geb. Beltman, (Z.). P. C. Hoelandt, geb. Wondergem, (Z.). OVERLEDEN A. Bakker, 5 maanden. P. Holleman, 20 dagen. L. Kraan, geb. Buijtendijk, 60 jaren. P. W. Smit, 6 maanden. Weerkundige Waarnemingen te Helder ;Landskeet, a Windrigting Barometer Thermometer "51 a Toestand 1-5 tl eu mm. C. "S 8 van Kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. de zee. 25 12 nwtn. 0.7k. 759.45!- 0.55 17.0 - 2.8 1 0.81 Vlak. 26 12 tv. 6.0„ 768.60 f 8.36 16.4 - 3.4 0.72 weingolv 27 8 wnw. 0.1„ 772.46 f12.28 15.9 - 2.1 0.63 Vlak. 27 12 ouo. 0.3„ 772.9L fia.73 16.8 - 3.0 0.62 1 Weêisgesteldheid: 25.Tulij. 12 o. LigtJjevvolkt, mooi. 26Julij 12 u. Idem. 27.fulij. 8 u. Helder, mooi. 27 Julij 12 u. Idem. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Vankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder! Bestemming. 7 Junij. 26 JulijNestor. W. Maasdijk. Batavia. 29 Junij. 24 Madura. B. Ordeman.Padangenz.viaSuez. 23 Ju lij27 ii Louise. J. Vogelzang. Soerabaija. 25 Julij. TweeGezusters.W. 11.Hofstee. Samarang. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote 1 aart Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 25 Julij. Dapeli. A. Rezeto. Duink.&Goedk. Galatz. 25 EdwardBarrou.G.Cartmer. Rangoon. 25 Sotir. E. Fittas. ZurMühlen&Co. Taganrog. 26 Java Packet. C. A. Trappen.üuink &Goedk.Banjoewangie. Binnengekomen Schepten bestemd hunne lading in de Buiten- oj Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor Verena. J. Berg. Frederikstad. Ilout. Blikman&Co. Westerbotten. E. Ostgaard. Hudichswall. v. Vliet Si Co. ChristianAgathon.O. Smith. Ekeness. Minerva. II. Erichsen. Lovise. Adriaua. M.G.G.Feninga, Abo. Flash. E. Budd. Sunderland. Steenk. vnnGijn&Co. Chip Chase. T. Reed. Newcastle. ZurMühlenSiCo Londouderry. R. Craig. Seaham. Duink.SiGoedk. Toscoff. W. Thompson. Ghnietchiekand. Graan. Essen. J .P.Jörgensen. Taganrog. v. Gijn Co. Baijard. II. H. Naess. Soderhamn. Hout. BlikmanSiOo. Elizabeth.Cath. O.C.Andersen. Wassa. v.Vliet&Co. PER TELEGRAAF. 20 stuks Paarden. 231 Runderen. 145 vette Kalveren f 0,70 a 0,90 per kgr. (vlug) 53 magere dito - 10,a 20,per stuk. (vlug) 1452 Sehnpcu. h Lammeren. 74 vette Varkens - 0,4S a 0,60 pcrkilog. (vlug) 6 magere dito - 10,al4,per stuk. (stug) 359 stapels kleine Kaas, f a per 50 kilogram. 2 u middelbare dito f per 50 kilogram. Boter f 1,40 a 1,50 per kilogram. Kip-Eijeren f 3,50 a per 100 stuks. Eend-Éijeren- 4,a Si.Vr55KB BBBIftJTKAï. Men meldt uit Oosterblokker, dd. 24 dezer: «De hooioogst, die ten einde loopt, heeft niet aan de verwachting voldaan. Als de tweede snede het niet beter maakt, dan ziet het er voor den veehouder slecht uit; hij zal duur hooi moeten koopen of zich van zijn vee moeten ontdoen. De prijs van het hooi is nu reeds buitengewoon hoog; men bedingt daarvoor van f 25 tot ruim f 30. Jl. Zaturdag avond kwamen de leden der verschillende Gymnastiek-vereenigingen uit het buitenland, die aan het gvmnastiekfeest te Amsterdam zouden deelnemen, aldaar aan. Zij werden door een groot aantal gymnasten aan de station van den Oosterspoorweg opgewacht, en de stoet zette zich van daar in beweging langs den Buiten kant, Damrak Oudebrugsteeg, en Nieuwendijk naar den Dam, waar men uiteenging om den volgenden ochtend op de Beurs bijeen te komen. Na aldaar toegesproken te zijn door den president van het Nederl. Gymnastiekverbond, trok men naar het Fnnen, alwaar ten aanschouwe van een groot aantal belangstellenden de uitvoering der verschillende oefeningen plaats had. Na het diner bij den heer Wackwitz, waar voor 420 gasten gedekt was, begaf men zich naar het concert in het Park. De heer Stokers reikte daar aan elk der vereenigingen eene herinneringmedaille uit, die den graveur Elion, haren vervaardiger eer aandoet. Het feest werd besloten door een vuurwerk. Jl. Zaturdag avond is te Amsterdam een jongen door een dollen hond gebeten; hij werd dadelijk naar het gasthuis vervoerd en onder geneeskundige behandeling gesteld. De hond is onmiddelijk door de politie afgemaakt. In den jaarlijkschen, te Wimbledon gehouden schiet wedstrijd tusschen het Engelsche Hooger- en Lagerhuis, elk vertegenwoordigd door vijf leden, heeft het laatste wederom de overwinning behaald en wel met 313 punten tegen 220. Onder de schutters van het Lagerhuis bevond zich de markies van Lome, schoonzoon der Koningin. o C5 (Plaatsruimte be'aald). Aan allen die gebruik willen maken van Kunsttanden, De ondergeteekende verwittigt allen die gebruik willen maken van de nieuw uitgevondene Amerikaansche Kunst tanden, dat door omstandigheden welke de tijd medebrengen, de prijzen van af primo Augustus dezes jaars verhoogd zullen worden met 2 gulden voor iederen kunsttand met goud (18°) gemonteerd, en 2 gulden 50 cent voor iederen kunsttand welke met caoutchou of als zuigtanden gemaakt zullen worden. Heele of halve kunstgebitten naar even redigheid, zoodat na eerstgenoemden datum, van af 2 kunsttanden van 12.- tot 12.50 per stuk zal moeten kosten cn eene enkele kunsttand van f 14.tot 16. Beleefd verzoekt de ondergeteekende dat niemand hem noodeloos bezig zal houden, vermoedende dat de prijzen bij hem minder zijn. Hij is te consulteren wegens operatiën en te ontbieden (s. v. p. per brief) voor kunsttanden, volgens de gewone annonces, die meestal des Dingsdags voorkomen in deze Courant. Dr. W. J. BLITZ, Chirurgien-Dentiste. VA» L. ROGGEVEEN Dz. EN J. VAN SLOOTEN. Schagen, 28 Julij 1875. Namens hunne dankbare Kinderen Ondertrouwd C. KOK EN M. BRUIN. Texel, 24 Julij 1875. Batavia, 3 Junij 1875. Geboren: JAN FREDERIK DANIËL BOURICIUS, Zoon van R. J. A. BOURICIUS, Inspecteur van het Loodswezen, EN AD O LP II INE BIJ IN.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 3