1875. N°. 92. Zondag 1 Augustus. 33 Jaargang. Binnenland. HELDERSCHE EN NIEl WEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal 1 80. p franco per post - 1 65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN 163. Prij9 der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. raBResBSRBraraoaBiae Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Padang en Batavia, te ver zenden per mailboot PRINS VAN ORANJE, geschiedt voor drukwerken den 6 Augustus a. s., 11a aankomst van trein III (Noordhollandschen Spoorweg) ten 10.58 des avonds, j voor brieven den 7 Augustus, na aankomst van trein I j ten 9.47 des morgens. HELDER en NIEUWEDIEP, 31 Julij. De eind-examens van de adelborsten van het 1ste en 2de studiejaar zijn afgeloopen en de verloven reeds ingegaan. Gisteren had aan boord van de Urania het practisch eind-examen plaats van de adelborsten van het oudste studiejaar, waarna zij tot adelborst 1ste kl. kunnen worden bevorderd. Gisteren zijn met het schip Louis August Constantijn, kapt. K. Visser, van Java naar hier overgevoerd 18 gecon- demneerde militairen, die hun overigen straftijd in een der gevangenissen van ons vaderland zullen moeten doorbrengen. Van deze gevangenen zijn er twee in het Engelsche kanaal, des nachts, over boord gesprongen, zeker in de hoop, om zwemmende, hier of daar de Engelsche kust te zullen bereiken. Een dier beiden, John Watson, beschuldigd van manslag op een Hollandschen stuurman, schijnt volgens berigt uit het kanaal, op een balk drijvende, nog levend te zijn opgevischt; de tweede, een Pruis, is, naar men ver onderstelt, verdronken. Aan boord had men eerst den volgenden morgen hunne afwezigheid ontdekt. Den 7 Aug. a. s. zal van het koloniaal werfdepot te Harderwijk per spoortrein over Utrecht en 's Hage naar hier vertrekken een detachement suppletie-troepen, sterk 250 man, om dien dag te embarkeren aan boord van de via Suez naar Java bestemde mailboot Prins van Oranje. De stoomboot «Burgemeester Zijlstra» bragt hier heden weder een aantal passagiers van Harlingen, die na een kort bezoek om vijf uur weder derwaarts zijn ver trokken. Aan 's Rijks munt is thans reeds voor een bedrag van 5 millioen aan gouden tientjes aan de Nederlandsche Bank te Amsterdam afgeleverd. De sterkte van den eersten ban der dd. schutterij bedroeg op 1 Jan. jl., met inbegrip van de reserve, aan ongehuwden 25,921 man, aan gehuwden (na hunne inlijving) 16,198, totaal 42,119 man. Op 1 Jan. 1874 was het totaalcijfer 41,488 man. Blijkens het verslag, uitgebragt op de 59ste algemeene vergadering van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst, bedroegen de inkomsten in 1874 f 85,644.831. In dit jaar werd aan 2,210 deelgeregtigden f 61,425.15 uitgekeerd. De gezamenlijke kosten van het invalidenhuis te Leiden bedroegen f 21,602,48 er werden 65 personen verpleegd. In 1874 zijn er 217 nieuwe deel- gere-tigden 'n het Fonds opgenomenhet aantal sollicitanten bedraagt 1132. De opstal van de voor weinige jaren nieuw gebouwde meestoof, polderEijerland, op Texel heeft in veiling opgebragt de som van f 1000. Jl. Dingsdag ochtend werd het Huis van Verbetering en Opvoeding voor Jongens te Alkmaar bezocht door de heeren A. A. de Padua Fleury Directeur-genera 1 de Justice en Brésil) H. Rademaker Grünewald en mission de Gouvernem. du Brèsil) en R. A. Brasset, rentier de Paris, a Rio, die tot in de kleinste bijzonderheden, van het (nog gedeeltelijk bijgebouwd wordend) gesticht, hebben kennis genomen. Aanvankelijk werd voor het vragen van inlichtingen de bemiddeling van laatstgenoemden heer inge roepen, doch spoedig, op verzekering van den directeur Z. van Arnhem, dat hij genoegzaam de Frausche taal magtig was om daarin te converseren, werd het onderhoud door vragen en inlichting geven, ongedwongener. De geheele inrigting werd door de vreemdelingen met de meeste belang stelling bezigtigd, en herhaaldelijk gaven zij hun goed keuring te kennen. Zij maakten daarbij de opmerking, dat hier te lande voor verwaarloosde jongens, die door de regtbanken, wegens hun jeugdigen leeftijd vrijgesproken, doch naar een dergelijk gesticht werden verwezen, de regel gold, om aan aldus vrijgesprokenen weldadigheid te betoonen met beteugeling tevens van hun kwade neiging, een opvatting waarmede zij bijzonder instemden; deze appreciatie mag zeker, ook door tegenstanders dezer inrigting, gewaardeerd worden. Ten drie ure was het bezoek geëindigd, en namen de bezoekers afscheid van den heer directeur, hem heuschelijk dank zeggende voor de wijze waarop zij te Alkmaar ontvangen en werkzaam geweest waren. Jongens vermaken zich dikwijls met de gevaarlijke liefhebberij, kleine door hen van een klomp vervaar digde scheepjes te doen varen, en niet zelden liggen zij daartoe zonder ecnig toezigt op den kant van de hooge wallen onzer grachten, op gevaar af, in 't water te vallen. Een jongen, die jl. Donderdag met zijne kameraden aan den Westerdokdijk te Amsterdam ook een dergelijk scheepje wilde doen varen, viel in 't water en verdronk. Jl. Donderdag hield Multapatior, in het lokaal Eensgezindheid te Amsterdam, eene tweede en laatste vertrouwelijke bijeenkomst van eenige Amsterdamsche adhaerenten aan zijnen voorgenomen strijd tegen misbruik van sterken drank. Ruim een 80tal hunner had hem schriftelijk kennis gegeven deze bijeenkomst te zullen bijwonen. Namens eene commissie, bestaande uit de heerenprof. dr. H. Oort, dr. van Lankeren Matthes, directeur der hoogere burgerschool, dr. J. van Breda Kolff, 1ste officier van gezondheid 1ste kl., dr. J. van der Moer, geneeskundige, I. Gosschalk, ingenieur-architekt, gekozen lid van den gemeenteraad, en jhr. O. B. van Andringa de Kempenaer, werd, bij monde van laatstgenoemde rapport uitgebragt over Multapatiors plan van bestrijding. Als conclusie van dat verslag spreekt de commissie de meening uit, dat, ook naar hare wijze van zien, eene te stichten vereeniging volgens het beknopt programma, voorkomende in No. 2 van Multa patiors strijdschriften, een der beste middelen zou wezen om het bestaande misbruik te bestrijden. I11 overleg met den stichter is door haar een reglement, grondwet genaamd, ontworpen, waarvan dezer dagen een exemplaar met bijge voegde circulaire door dezen aan al zijne adhaerenten zal worden gezonden. Hij is tevens verzocht gedurende zeker aantal maanden als voorloopig algemeen bestuur te fungeren en te handelen, leden voor de nieuwe vereeniging aan te werven, afdeelingen te helpen stichten en alles voor te bereiden voor eene algemeene vergadering, waarop door de gekozen afgevaardigden der verschillende afdeelingen alsdan een definitief algemeen bestuur gekozen en het voorloopig reglement (grondwet) onderzocht en vastgesteld zal worden. Gedurende dat tijdvak der stichting van den Bond staat eene commissie Multapatior met raad en voorlichting ter zijde, bestaande, behave uit de hierboven reeds genoemde 6 leden, uit de heeren A. Roland Holst, fabriekant; prof. dr. J. C. G. Boot, secretaris der Koninklijke Academie van Wetenschappen; dr. D. J. Coster, geneeskundigeJ. P. Strikker, predikant mr. W. F. Dijkers, lid van de arrond.- regtbank en van den gemeenteraad en dr. II. Fabius, geneeskundige. Bijna al de ter vergadering aanwezigen traden, na afloop der bijeenkomst, als leden van Multapatiors Bond toe, zoodat te Amsterdam de zaak der stichting dezer Vereeniging haar beslag heeft gekregen. Te Haarlem werd jl. Woensdag de dertigste algemeene vergadering van het Nederl. Onderwijzers-genootschap geopend. Aangenomen werd het volgend voorstel der Commissie: 1. Het voortgezet lager onderwijs omvat behalve de gewone vakken: a. de kennis der Nederl. Staatsinstel lingen b. de beginselen der landbouwkunde; c. het hand en regtlijnig teekenen; d. de beginselen der landbouwkunde; e. die van het boekhouden; staathuishoudkunde; g. die. van het Fransch, het Engelsch en het Hoogduitsch, en h. voor meisjes de nuttige en fraaije handwerken. 2. Het strekt zich uit, naar gelang der plaatselijke behoefte, over één of meer der genoemde vakken en wordt gegeven1 in afzonderlijke scholen van voortgezet lager onderwijs; 2. in hoogere klassen van scholen voor gewoon lager onder wijs, of 3. in avondscholen, die of het geheele jaar of alleen des winters worden gehouden. Elke gemeente, waar behoefde blijkt te bestaan aan voortgezet lager onderwijs, is verpligt daarin op voldoende wijs te voorzien door het inrigten en onderhouden van scholen of klassen hierboven genoemd. Wanneer het in de gemeente bestaande middel baar onderwijs geheel of voor een gedeelte in die behoefte behoorlijk voorziet, wordt dit bij de inrigting van het voorgezet lager onderwijs in aanmerking genomen. Op de tweede vergadering zijn nog onderscheidene punten behandeld. O. a. is aangenomen een voorstel, om te bewerken, dat de gewoonte afgeschaft worde om een medaille of een boekwerk uit te reiken aan onderwijzers, die 40 of 50 jaren achtereen hunne betrekking hebben vervuld; ook is besloten zich tot de regering te wenden, om aan te dringen op maatregelen, die aan den veldarbeid door kinderen beneden 12 jaren na 15 Oct. 1877 een einde maken. Het bleek voorts op deze bijeenkomst, dat de voorstellen «Kosten van onderwijs» en «Omvang van het onderwijs,» dit laatste eenigszins gewijzigd, op de vorige vergadering aangenomen waren. De volgende algemeene vergadering zal te Enschedé gehouden worden. Gelijk bekend is, wordt de heer Oscar Carré ver volgd en beklaagd van den 10 en 11 Mei 11. in dienst te hebben gehad Joseph Wachuda en Dagobert Christophe, beiden beneden den ouderdom van 10 jaren, gymnastische toeren enz. verrigtende, onder leiding van Aug. Nagels. Deze aanklagt werd jl. Donderdag aan het oordel van den kantonregter te 's Hage onderworpen, die eenige getuigen hoorde, uit wier opgaven bleek, dat de heer Nagels bij contract zich met den lieer Carré had verbonden voor de afdeeling gymnastiek bij enkele voorstellingen te zorgen, en dat de familie Nagels, bestaande uit een vader, moeder, twee zoons en eene dochter, werkzaamheden zouden ver- rigten. Omtrent bedoelde kinderen had de directeur geene bevelen te geven. Deze waren door hunne ouders bij notariëel contract aan den heer Nagels afgestaan als leerlingen in de gymnastiek, terwijl hij zich verbond hen op te voeden en tot hun 18de jaar voor hen te zorgen. Zij ontvingen geregeld elementair onderwijs en gaven zonder belooning, onder leiding van hunnen meester, aan het publiek proeven hunner vorderingen in de gymnastiek, hetgeen de kinderen, naar zij verklaarden, met pleizier deden. Het O. M. achtte uit de getuigenverklaringen voldoende gebleken, dat de heer Carré voordeelen geniet van de sujetten, door den heer Nagels in dienst van den heer Carré gebezigd, en rekwireerde eene veroordeeling in twee boeten van f 3. Vervolgens verscheen voor den kantonregter, bij gemag- tigde, de directie van het cirque Blanus, beklaagd, van op de Haagsche kermis een zesjarig meisje in dienst te hebben gehad, hetgeen door den gemagtigde werd ontkend, voor gevende, dat het meisje hare ouders behulpzaam was in het geven van vertooningen en dat de vader van het meisje, Sidi Hassan ben Hannida, mede-directeur van de tent, voor zijne werkzaamheden betaald werd, maar het kind niets ontving. Ook voor de heeren Blanus en Hannida eischte het O. M. een boete van f 3, of subsidiaire gevange nisstraf van 1 dag. In heide zaken zal de kantonregter a. s. Donderdag uitspraak doen. Naar het D. v. 's. Gr. verneemt omtrent het spoor weg-ongeluk te Hoogezand, schijnt, de brugwachter uit geweest te zijn en aan vrouw of kinderen het bedienen der brug te hebben overgelaten. Het derailleren is dan ook ontstaan door het niet genoeg aandraaijen van de brug. In den omgevallen en meêgesleepten waggon zaten de twee jonge dames K. uit Veendam en mevr. de wed. de Bergh-Theben Terville, uit Groningen, bijna 70 jaar oud; alle drie hebben kneuzingen bekomen, doch vooral laatst genoemde, die letterlijk over het geheele ligchaam gekneusd en dermate in haar zenuwgestel geschokt is, dat zij volgens deskundigen de gevolgen daarvan nimmer zal te boven komen noch haar krachtige gezondheid terug kriigen. Zoo wij goed zijn ingelicht, zal zij een actie tot belang rijke schadevergoeding tegen de Maatschappij tot Expl. van Staatsspoorwegen instellen. Jl. Woensdag voormiddag stoomde de boot op den Bosch van het «Hoofd» te Rotterdam de Maas op. Naauwe- lijks een eind weegs op de rivier zijnde, kwam er een defect aan den stoomketel, waardoor do kajuit vol stoom en rook liep en 't water met plassen in de boot viel. Onder de passagiers, vooral de dames, heerschte groote ontsteltenis het vuur werd dadelijk uitgebluscht en de boot met touwen weer aan wal gesleept. De herbergier J. B., te Vianen, stond jl. Woensdag voor de arrondissements-règtbank te Gorinchem teregt als beschuldigd van het onwettig uitoefenen der geneeskunde, benevens het verschaffen van geneesmiddelen en wel speciaal aan waterzucht-lijders, wien hij pakjes kruiden verkocht van vier tot zes gulden, welke door hem naar zijn voor geven op de Amersfoortsche heide gezocht werden en die op Rijnwijn moesten worden getrokken. Van drie zijner patiënten was er één overleden, bij een ander was gaandeweg de kwaal verergerd en de derde liad eerst 11a in een gasthuis te zijn opgenomen, genezing kunnen vinden. Laatstgenoemde was o. a. als getuige a charge ter teregtzitting tegenwoordig, alsmede de brigadier der Rijksveldwaclit te Vianen, die, waterzucht voorwendende, zich eveneens door B. had doen behandelen. Door het openbaar Ministerie werd tegen dien herbergier of wonderdoctor o. a. eene cellulaire gevange nisstraf van ééne maand gerekwireerd. Jl. Dingsdag avond kwam te Driebergen de dorps- slagter bij het naar bed gaan te digt bij een kaars, waardoor zijn kleederen in brand geraakten. De zeer zwaarlijvige man viel tegen de deur zijner kamer en was met brand-' wonden overdekt eer hem bijstand kon worden gegeven. In den nacht overleed hij aan de gevolgen. Te Breda begon jl. Zaturdag nacht eenklaps de brandklok te luiden, de torenwachter te blazen en het carillon te spelen. De brandweer snelde toe, doch zonder noodzaak. Er was iets in het uurwerk gebrokendit begon te spelen, terwijl daardoor ook de brandklok in beweging was gekomen. De torenwachter had toen in verwarring, maar geblazen, om 't spel te volmaken.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1