Lokaal voor Evangelisatie. Een perceel BOUWGROND, VOOR DE LEDEN DER HERV. KERK. A D V E RTEN T I N. UIT DE HAND TE KOOP: STATEN-GENERAAL. Esgeland. Denemarken. Rusland. Stoomvaart-Berigten. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. f Ds. J. KRAIJENBELT, Pred. te Alkmaar. 7 N. wagens goedgewonnen HOOI. De Schach van Perzië heeft aan de stad Parijs, en ook aan de andere groote steden, die hij in 1873 heeft bezocht, een pracht-exemplaar gezonden van zijn werk Journal de voyages, geschreven op perkament en een model van schoonschrift. Het werk bevat 208 bladzijden. De hand is van blaauw fluweel, versierd met edelgesteenten. Darwins werk over vleeschetende planten, dat in de wetenschappelijke wereld met spanning werd verwacht, is onlangs verschenen. Hierin komt voor dat de bladeren van de zonnedauw en van de Amerikaansche vliegenvanger, die zich wanneer insecten er zich op nederzetten, te zamen trekken en de gevangenen omsluiten, deze ook werkelijk verslinden en verteren. Dit geschiedt door middel van een sap, dat met het maagsap veel overeenkomst heeft. Deze ontdekking is van veel gewigt voor de kennis der grenzen tusschen het dieren- en plantenrijk en zal ongetwijfeld tot verdere waarnemingen aanleiding geven. Het werk is verschenen bij John Murray te Londen. Tweeie Kamer. Zitting van Dingsdag 10 Augustus. De Kamer heeft heden hare werkzaamheden hervat. Het nieuw benoemde lid, de heer mr. W. van der Kaay, wordt toegelaten en neemt zitting. Uit eene vraag van den heer Blussé aan den Voorzitter over de bijeenkomst der Kamer op dit oogeublik en uit het daarop gegeven antwoord is geconstateerd, dat de Kamer niet bijeenkomt voor publieke dis- cussiën. Hieruit is af te leiden dat de kiestabel niet in behandeling komt in dit zittingjaar. Buitenland. Bij het zuiderstation te Brussel wordt een strijdperk in gereedheid gebragt tot het houden van Spaansche stieren gevechten. De troep, wier aankomst men dezer dagen uit Nimes verwacht, bestaat uit 22 stieren en 14 toreadors. De Belgische bladen leggen eenparig hun ontevredenheid aan den dag over de poging om dit wreedaardig volksver maak daar te lande in te voeren. Frankrijk. Op dit oogenblik bevindt zich te Parijs een persoon, die tot de doodstraf veroordeeld is geweest, zijne straf ondergaan heeft en toch nog leeft. Het is kolonel Marteros, der republiek van Uruguay, die bij het oproer van 1859, toen hij op het punt was president te worden, overwonnen, gevangen genomen en tot de doodstraf veroordeeld werd. Ziehier hoe hij zijne strafuitvoering zelf verhaalt: «Op 29 Junij, een Zondag, kwam een priester, de eerw. pater Domenico Sapia, mij verwittigen dat ik mij had voor te bereiden om 's anderen daags, in den vroegen morgen te sterven. Ik sprak mijne biecht en na het vertrek van den priester begaf ik mij kalm ter rust, want ik vreesde den dood niet. 's Morgens ten drie ure werd ik wakker door het heen en weêr loopen der soldaten in den gang, waarop ik mijn bed verliet en mij aankleedde. Naauwelijks was ik gereed of mijn biechtvader trad binnen en verzocht mij hem te volgen in den gang waar de soldaten op mij wachtten. Ik verliet mijne gevangenis, omringd door twaalf man en kwam weldra op de plaats der strafuitvoering aan. Ik omhelsde mijn biechtvader en zette mij moedig op een stoel neêr, waar rondom eenige honderd man troepen geschaard stonden. Op 10 passen afstand bevond zich het peloton dat op mij moest vuren. Ik hoorde een, twee, drieDit was de stem van den luitenant die het peloton kommandeerde. Op hetzelfde oogenblik gevoelde ik een vreeselijken schok en viel voor over, zonder de ontploffing van het geweervuur gehoord te hebben. Eene maand later kreeg ik het bewustzijn van mijnen toestand terug. Men had mij niet geheel gedood en was vertrokken, zonder verder acht op mij te slaan. Ik werd opgenomen en verpleegd door een der personen die gelast waren mij te begraven. Die man is thans mijn kamer dienaar.» Het mond- en klaauwzeer onder het vee neemt in Dorset op buitengewone wijze toe. Het getal der door die ziekte aangetaste runderen is 807 6, d. i. eene vermeerdering van 3000 in een week. Duilschland. Jl. Maandag is te Berlijn een ijselijk ongeluk gebeurd, ten gevolge van het schandelijk misbruik dat van menschen gemaakt wordt om bij openbare kunstvertooningen andere menschen een barbaarsch genoegen te verschaffen. De 23jarige miss Victoria, die op een velocipède op een gespannen koord zoogenaamde toeren deed, viel met de velocipède van boven neêr, kwam met de borst op den grond te regt en was na verloop van eenige oogenblikken een lijk. Het gedenkteeken, dat den 6 dezer op het slagveld van Wörth is ingewijd, is «ter eere van de in dien slag gevallen Fransche soldaten door den Elzas» opgerigt. Een bekend Bonapartist, de burggraaf de Bussière, heeft bij de inwijding eene rede gehouden waarin hij het monument bestemd achtte om «de smart der Elzassers te vereeuwigen; het op het gedenkteeken geplaatste kruis was hem «het teeken der hoop.» Met groote plegtigheid heeft jl. Woensdag te Kopenhagen de uitvaart van Andersen plaats gehad. In den talrijken stoet bevonden zichde Koning met gevolg, de Kroonprins, de gezanten van Groot-Brittannië en Zweden, militaire en burgerlijke hoofdambtenaren, afgevaardigden uit de gemeente besturen van Kopenhagen en van des dichters geboorteplaats Odensee, vertegenwoordigers van kunsten en wetenschappen, een aantal vereenigingen uit alle standen der burgerij enz. Door de Koningin werd een met leliën doorvlochten lauwerkrans op de kist gelegd en ook de Koninklijke Prinsessen hadden kransen gezonden. De regering is, naar het schijnt, voornemens om, na hare bemoeijingen ten gunste van de codificatie van het interna tionale krijgsregt, haren invloed ook te doen gelden voor de instelling eener internationale vierschaar ter vreedzame beslechting van geschillen tusschen de volkeren of hunne Vorsten. Dit leidt men ten minste af uit een artikel van het Petersburgsche regeringsblad, waarin de staatkundige beteekenis van het bezoek des Konings van Zweden bij het Russische en Duitsche hof zeer hoog geschat en het gerucht waarschijnlijk geacht wordt, dat de Zweedsche monarch het voorbeeld des Konings van Italië gevolgd en zich eveneens aan het vredebond der drie Keizers aangesloten zou hebben. «Het eenstemmige streven der regeringen zegt het blad verder om oprijzende geschillen langs vreedzamen weg te beslechten, is door de ontmoetingen der Vorsten zeer bevorderd. Zij hebben den vrede bevestigd, de hoop doen ontstaan, dat de van den oorlog onafscheidelijke rampen ten minste verminderd zullen worden en de invoering van inter nationale sclieidsgeregten minder problematisch gemaakt.» De Khan van Khiwa heeft hij zijn overwinnaar, den gouverneur-generaal van Turkestan, eene schriftelijke dank betuiging ingezonden, wegens de wijze, waarop die «majestueuse, welwillende, edelmoedige, scherpziende landvoogd» hem door de magt der Russische troepen heeft bevrijd van de lastige Turkomannen. Hij schrijft o. a.: «Vroeger hebben deze zeer veel onschuldig bloed vergoten, veel roof gepleegd en karavanen geplunderd. Thans leven, Goddank, al onze onderdanen hier te lande in rust en vrede. De hoofden der Turkomannen laten de geroofde goederen terugzenden en gaan voort met het heffen der contributiën, die Uwe Exc. hunne bevolking heeft opgelegd. Wanneer de Turkomannen zulke gehoorzame en goede onderdanen blijven als zij nu zijn en zij voortgaan met te doen wat hun bevolen wordt, dan zal ons land met Gods hulp vooruitgaan en zullen zijne bewoners zich verheugen in welvaart en geluk.» De Prins van Oranje, van hier naar Batavia, vertrok den 10 dezer, ten 6 ure des avonds, van Southampton. De Madura, van hier naar Batavia, arriveerde den 10 dezer na een voorspoedige reis te Port-Saül en ging den daaropvolgenden dag het Suez-kanaal in. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: H. van Wingerden en M. Kooger. J. de Groot en A. Schrijver. J. Dienst en J. E. Kramer. J. C. Janknegt en M. W. Bout. BEVALLENE. Duinker, geb Lanser, (Z.). M. P. E. Fabritius, geb. Quekel, (D.). R. Scholte, (D.). OVERLEDENC. L. A. Klimmert, 4 maanden. van 4 tot 11 Augustus 1875. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: Willem Ram en Cornelia Engelina Blom. Cor- nelis Kok en Marretje Bruin. GEBORENHendrik, zoon van Tijs van Heenvaarden en Jan netje Dijt. Aart, zoon van Krijn Tanis en Ariaantje Reuvers. Neeltje, dochter van Cornelis Klok en Telija Grimme. Naautje, dochter van Willem Lourens Bakker Lz. en Antje Plaatsman. OVERLEDEN: Geene. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) 12 12 Windrigting eu Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. zzw. 71, zw. 0.1 zw. 0.4„ 759.43 759.53 758.74 - 1.03 - 0.95 - 1.74 21.1 18.6 21.4 t 1.1 f 0.6 f 1.5 0.88 0.92 0.86 weingolv Vlak. Vlak. 12 Aug. 8 u. Ligtbewolkt, mooi. 12Aug. 12 u. Idem. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. llerkoms 10 Aug. Esempio. F. Antola. Zur Miihlen Sc Co. Taganrog. 10 Ruth. O. Andersen. v. Vliet Co. New-York. 11 AntoniettaBorzone.A.Mombello ZurMühlen&Co. Taganrog. 11 ZiaPellagrina. J. Martola. 11 EmmaMerello. M. Merello. Duink. Goedk. 12 Ferrando P. N. Razzeto. Zur Mühlen Co. 12 Paul.Const.Eleonora.P.H.Bloem.Hoogl.&v.Herw. Batavia. 12 Bjarke. J. E. Jahnzen. v. Vliet Co. Raugoon. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor Soridderen. O. C. Larsen. Kötka. Hout, Amons Co. IulTKRIil BIKH1UTE.\. Gisteren heeft zich hier weder een geval van hondsdolheid voorgedaan. Een hond, aan den Havendijk loopende, beet naar alles wat hij in zijn vaart ontmoette. Eenige varens gezellen, die dadelijk toeschoten, sloegen het dier met een roeispaan dood en wierpen het in de haven. Wanneer men de buurten passeert van onze minder begunstigde plaatsgenooten, dan staat men verbaasd over het legio van honden, die er veelal afzigtelijk uitzien en die zich moeten voeden met de onreinheden van mest vaalten en goten. Op Terschelling heeft, naar men ons mededeelt, de hoofdonderwijzer H., door het schieten met een geladen pistool iemand, gelukkig niet ernstig, verwond, van welk feit proces-verbaal is opgemaakt. Gisteren morgen is aan de fabriek der Nederl. stoom bootmaatschappij te Fijenoord de vierde en laatste nieuwe stoomketel geplaatst in Zr. Ms. ramtorenschip Prins Hendrik. Dezer dagen zijn door den Minister van Marine aan de hieronder volgende in aanbouw zijnde schepen de daarbij vermelde namen gegeven: Schroefstoomschip 1ste kl. Tromp en rammonitor 1ste kl. Draak, in aanbouw bij 's Rijkswerf te Amsterdam: rammonitor 2de kl. Luipaard en schroefstoomschip 4de kl. Samarang (voor Koloniën), in aanbouw bij de Nederl. Stoomb.-Maatsch. te Fijenoord sehroefstoomschepen 4de kl. Batavia (voor (Koloniën) en Suriname, en stoomkauonneerbooten Fret en Das, in aanbouw bij de Kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdamen de stoomkanonneerbooten Sperwer en Bever, in aanbouw bij de heeren Christie, Nolet en de Kuijper te Delfshaven. PER TELEGRAAF. Paarden Ossen Stieren Gelde-Koeijen - Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen Nueht.Kalveren - Vette Rammen Schapen Lammeren f Bokken&Geiten - MagereVarkeus - Biggen Kippen c. Eenden Boter per kop Kaas per K.G. Kip-Eijeren per 100 - Eend-Eije,rtn - Getrouwd H. YAN WINGERDEN en M. KOOGER, die tevens hunnen dank betuigen voor de belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Helder, 11 Augustus 1875. Yoorspoedig bevallen van een Meisje, ELL Y TICHELMAN hartelijk geliefde Echtgenoote van J. M. VOORHOEVE. Botterdam, 10 Augustus 1875. Bevallen van een dood Kind, S. DE HAAN, geliefde Echtgenoot van A. KROPVELD. Harlingen, 10 Augustus 1875. Algemeene kennisgeving. Tot diepe droefheid van mij, mijne Kinderen en Beliuwd- kinderen, overleed gisteren avond ten 11 ure, na voorzien te zijn van de genademiddelen onzer H. Kerk, mijn geliefde Echtgenoot, de Heer K. DE GOEDE, in den ouderdom van 69 jaren en 7 maanden. Eene langdurige slepende ziekte maakte, juist op den gedenkdag van ons 40jarig huwelijk, een einde aan zijn voor ons zoo dierbaar leven. Schagerbrug, in de Zijpe, 10 Augustus 1875. N. BERGEN, Wed. K. de Goede. Mede uit naam mijner Kinderen en Beliuwdkinderen. AIII. De Affaire zal door mij en mijnen Zoon op den zelfden voet worden gecontinuëerd. ZONDAG 15 AUGUSTUS a. s., 's morgens om 10 ure, D. V., Spreker Geachte Redactie! Uw «correspondentie» in No. 96 smart mij. U neemt dus mijn verdediging tegen den Heer BERK niet op. Hier zij reeds berigt, dat 't slot van 't geweigerd stuk luidt: «Het is dientengevolge duidelijk, dat gij» (BERK) «u tegenover mij, door mij valschelijk voor 't publiek van LEUGEN en LASTER te beschuldigen, aan PUBLIEREN EERROOF hebt schuldig gemaakt. 't Stuk zelf ver schijnt ook; hoe, meld ik D. V. later. J. J. DE VISSER, Predikant. De ONTVANGER der REGISTRATIE en DOMEINEN te HELDER maakt bekend, dat TE KOOP is: gelegen aan de Bassingracht te Nieuwediepgemeente Helder, tusschen het erf van de Havenmeesterswoning en de perceelen van den Heer JANZEN aldaar, gedeelte van het kadastrale perceel Sectie C, No. 4524, der gemeente Helder. Gegadigden worden uitgenoodigd om gezegelde inschrij- vingsbilletten bij hem in te leveren, welke moeten bevatten behalve den naam, voornamen en woonplaatsen van den inschrijver, de geboden som PER CENTIARE in letters. Zij kunnen desverkiezende bij de opening der billetten op Dingedag den vïer-eu-twiiitigsten dezer maand, des voormiddags te elf ure ten zijne kantore tegenwoordig zijn. Informatiën zijn te bekomen hij genoemden Ontvanger. Te bevragen bij P. SCHILDERMAN, te Anna Paulowna.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 3