Benoeming-en, enz. STATEX-GENERAAL. Frankrijk. Efigelacd, Duitschland. Denemarken. Een voorstel van het departement Beemster, om de ver- I gadering te sluiten, met het oog op de heerschende temperatuur, vond geen bijval. Het voorstel 's Hage werd bij acclamatie verworpen. Punt XVI. Een voorstel van het departement Boskoop, tot wijziging van art. 99 alinea 4 en de laatste alinea van genoemd artikel. De aanneming daarvan werd door het hoofdbestuur ontraden. Na eenige discussie werd het voorstel verworpen. Punt XVIII. Een voorstel van het departement Helder, tot magtiging van het hoofdbestuur om bet werkje «Het eenige middel om bevrijd te worden van eene drukkende belasting,» beschikbaar te stellen voor al de leden dei- Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, met het doel om het kwaad dat door den vogelmoord gesticht wordt tegen te gaan, werd door den afgevaardigde van dat departement verdedigd, nadat de aanneming daarvan door de finaneiëele commissie ontraden was. Het hoofdbestuur ontried insgelijks de aanneming, ook op grond, dat reeds aan ieder departement drie exempl. van het werkje waren gezonden. Het voorstel werd bij acclamatie verworpen. Multapatior roept in het Handelsblad thans vooral de «rijken der aarde» op om tot zijn Bond ter bestrijding van het misbruik van sterken drank toe te treden. Natuurlijk niet alleen de rijken, want iedereen kan in het Bond werk zaam zijn en met vrucht werkzaam zijn, elk naar zijne overtuiging. Maar geld is de ziel ook van dezen strijd; aan goeden wil, aan medestrijders zal het Multapatior, naar hij verwacht, niet ontbreken. Daarom zegt hij aan het einde van dit opstel«Rijken der aarde,» ik rigt mij inzonderheid tot u. Gij zijt onuitputtelijk in liefdadigheid: bij elke gelegenheid toont gij uwe mildheid. Hoe vaak echter zijn uwe giften minder goed geplaatsthoe vaak voeden ze slechts ziekelijke philanthropie en zijn het inproductive aalmoezen. Hier echter, in de Bondskas der nieuwe ver eeniging, zullen uwe giften strekken om armoede te voor komen, om de hinderpalen voor zelfhulp van het individu te helpen wegruimen, om de gelegenheden tot materiëlen achteruitgang te beperken, om eiken door u geschonken gulden als een middel te doen strekken om de nationale welvaart te bevorderen. Indien eenige mannen van fortuin opstonden om openlijk de nieuwe vereeniging in hare geboorte met hunne geldelijke ondersteuning aan te moedigen, voor zeker, de zaak van Multapatiors Bond ware dan geheel en al verzekerd. Ik doe, in het belang van mijn Vaderland, openlijk een beroep, niet op de liefdadigheid, maar op de Vaderlandsliefde mijner met aardsclie goederen begiftigde landgenooten.» Op de jongste algemeene vergadering der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, werd het departement Hilversum vertegenwoordigd door den heer Perk, die deze taak eene halve eeuw geleden ook vervulde. Te Rotterdam heeft jl. Woensdag een groenboer met zijn hondekar een 6 jarig knaapje overreden, dat met zijn moeder met een pleiziertrein uit Amsterdam was medege- komen. Het kind is 's avonds reeds overleden. Ten gevolge van een huiselijken twist tusschen den broodbakker de Laat, op de Vischmarkt, te Utrecht, en zijne 18jarige dochter, ontstaan doordat laatstgenoemde eene verkeering had meteenindertijdbij haren vader als knecht gediend hebbend jongmensch, had jl. Dingsdag gedurende den geheelen dag eene soort van zamenscholing voor zijne woning plaats; hetgeen tegen den avond vermeerderde. De geheele politiemagt bevond zich daar ter plaatse; nu en dan hadden er schermutselingen plaats en werd er met steenen geworpen, waardoor de agenten genoodzaakt waren, hunne sabels te trekken en daarvan gebruik te maken om de menigte uiteen te drijven; de verschillende straten, op de Vischmarkt uitkomende, werden daarop afgezet en tot laat in den nacht bleef het volk zich voor de afgezette posten ophouden. De volksverzameling heeft nog geen einde genomen, lederen avond tegen 7 ure begint de volksmenigte bijeen te komen, en zij blijft al mompelende over de zaak van de Laat post houden. Het huis wordt bij dag zoowel als bij nacht door de politie bewaakt. Jl. Woensdag avond werden er wederom glasruiten verbrijzeld en met straat- steenen geworpen, waarvan er één een politie-agent zoo danig op het hoofd trof, dat men hem naar het politie bureau moest geleiden, alwaar hij heelkundig is behandeld; ook toen maakten de agenten van hunne wapenen gebruik, zoodat de menigte voor een oogenblik de vlugt nam. Jl. Donderdag avond evenwel was het volk tegen 12 ure van de straat; het ongunstige weder heeft daartoe medegewerkt. Naar aanleiding van de aanschrijving, door welke de minister van Heemskerk aan alle Nederlandsche staats ambtenaren iedere bemoeijing met de verkiezingen, ook afgescheiden van hunne betrekking, wenschte te verbieden, is bij den commissaris des Konings in Zeeland een brief van den schoolopziener in het vierde district dier provincie ontvangen, waarin deze verklaart meermalen aan openlijke aanbevelingen van candidaten deelgenomen te hebben, en dat hij, zoolang hij van de onjuistheid zijner zienswijze niet overtuigd wordt, dat ook in het vervolg bij voorkomende gelegenheden zal blijven doen. Van den toren en uit eenige particuliere gebouwen te Middelburg wapperde jl. Woensdag de nationale vlag, ter gelegenheid van de 24ste algemeene vergadering der vereeniging ter bevordering van fabrieks- en handwerks- nijverheid in Nederland, iets niet onbelangrijks voor Middelburg met het oog op de periode van overgang, waarin handel en nijverheid thans aldaar verkeeren, na den aanleg van de spoorweg- en kanaalwerken. De geschiedenis der posterijen. Het woord post komt van het Latijnsche positus, dat beteekent geplaatst. In oorsprong vergenoegde men zich met het plaatsen, posteren, op zekere afstanden van personen belast met het overbrengen van teekens, pakjes en dergelijke voorwerpen. Dat was een post. Later bouwde men een huisje, dat was het posthuis. Men zeide voortaan eenvoudig de post, van mannelijk werd het woord daar vrouwelijk. Behalve de postmannen huisvestte men later ook paarden, ossen of honden, die sneller de dépêches en pakjes overbragten. Men sprak toen van «de post loópeh,» «een postgang loopen,» en figuurlijk zeide men «de verbeelding loopt de post.» Men moet tot Cyrus opklimmen, om de aanwijzing van de eerste post te vinden; terwijl Karei de Groote het eerst in Frankrijk een korps postloopers of koeriers oprigtte. Tot het midden der vijftiende eeuw correspondeerden de particulieren slechts met elkander door tusschenkomst van boodschappers, dis de universiteit te Parijs op onge regelde tijden afzond. De eigenlijke organisatie van het postwezen dagteekent van Lodewijk XI in 1464. In Enge land werd de posterij in 1483, in Duitscliland pas in 1616 ingevoerd. Al spoedig bleef men er niet bij alleen correspondentie per post te verzenden, men wilde ook zichzelf met de post vervoeren. Zekere markies de Grénan gaf het denkbeeld aan de hand, sterkere en beter ingerigte wagens te laten maken, teneinde ook personen mede te kunnen nemen. Dat was in 1664. De groote heeren hielden er sedert ieder hun eigen postreiswagen op na. Spoedig ging zoo'n post niet. Om b. v. van Fontaiuebleau naar Parijs te reizen had men met zes paarden langer werk dan thans met twee. Van Saint-Gormain naar Parijs, dat was een reis! Over den weg van Versailles naar de Louvre reden de hofkoetsen bijna drie uur! Aan de stations, waar steeds versche paarden voorhanden werden gehouden, gaf men den naam van wissel- of pleis terplaatsen (in het Fransch wordt het woord relais zoowel in het enkel- als in het meervoud met eene s geschreven.) De zoogenaamde kleine post (bezorging van brieven in de steden) werd in 1760 opgerigt. De verspreiding van den Bijbel is door de Turksche regering in haar gebied toegestaan. O O O O Door den minister van Financiën is o. a. bevorderd tot landmeter 2de ld. bij het kadaster, de landmeter 3de kl. J. W. van Buren Lensink, te Hoorn. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 12 Augustus. Eene langdurige discussie werd gevoerd over eene breedvoerig toegelichte motie van den heer van Houten, oiri het spoonvegvoorstel Kappeyue c. s. thans aan de orde te stellen en liet afdeelingsonderzoek van het regerings voorstel tot den aanleg van spoorwegen voorloopig uit te stellen. Een aantal sprekers namen aan het debat deel. Daar de regering herhaaldelijk zich tegen de motie had verklaard, van meening zijnde dat het voorste! der regering de prioriteit moest hebben, heeft de heer van Houten zijn voorstel ingetrokken, zoodat het regerings ontwerp op de spoorwegen spoedig in de afdeelingeu zal worden onderzocht. Eindelijk is, mede na langdurige en levendige beraad slaging, 1. aangenomen het voorstel Godet'roi, om in ieder geval het ontwerp der kiestabel opnieuw in de afdeelingen te onderzoeken, met 43 tegen 26, 2. verworpen het voorstel Nicrstrasz om de judieiëele wetten nog te behandelen, met 39 tegen 32 stemmen. Buitenland. De zelfmoord-manie te Parijs neemt werkelijk een dreigend aanzien. lederen dag maakt zij verscheidene slagtoffers en dit getal zou wel driemaal grooter zijn, indien niet zoo velen, die zicli in het water willen werpen of er reeds in liggen, gered worden. In de laatste week hebben de visscbers in de Seine alleen bij nacht, nog bij tijds 9 menschen uit het water gehaald. Dit is de reden, waarom men het pas genomen besluit van den prefect betreurt, die het visschen bij nacht voortaan verboden beeft. De gevallen van zelfmoord zullen nu nog talrijker worden. Merkwaardig is het geval van den seeretaris van een kleine gemeente in de buurt van Parijs. Dat jonge mensch heeft zich opgehangen aan den klepel der kerkklok, en toen de burgemeester het register van den burgerlijken stand opsloeg om de akte van overlijden van den ongelukkige op te maken, zag bij tot zijn verbazing, dat de zelfmoordenaar ze zelf' reeds had geboekt, en wel met een vaste hand en zeer naauwkeurig. Het uur van overlijden stond opgegeven als: «tusschen een uur en half twee in den morgen.» Zekere Auguste Roques, ongeveer dertig jaren oud, die, om haar te bestelen, in het begin van Junij te Parijs zijne eigene moeder vermoordde, is jl. Donderdag tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. - Te Parijs mogen voortaan geen rijtuigen, met vier paarden of met twee paarden voor elkaêr bespannen, door de stad rijden, tenzij de voerlieden in het bezit zijn van een certificaat van speciaal daartoe aangewezen inspecteurs, dat zij op die wijze kunnen rijden. De zitting van liet Parlement is eergisteren bij monde van eene koninklijke commissie gesloten met eene troonrede, waarin gezegd werd: «De buitenlandsclie betrekkingen zijn van hartelijken aard, en met vertrouwen hoop ik, dat de Europesche vrede zal bewaard blijven. Het bezoek van den Sultan van Zanzibar heeft geleid tot het sluiten van een supplementair tractaat ter onderdrukking van den slavenhandel in oostelijk Afrika. Betreffende den op den heer Margary op Chineesch grondgebied gepleegden moord is eene enquête geopend en niets zal onbeproefd blijven om de schuldigen te straffen. De koloniën bloeijen.» De troonrede noemt voorts de wetten op, die in deze zitting zijn aangenomen, en wensclit liet Parlement geluk met den verrigtten arbeid. Plimsoll, de matrozenvriend, doet zijn werk niet ten halve. Ofschoon de regering nog ter elfder ure is te gemoet gekomen aan zijne wenschen om 't leven van den zeeman beter te beveiligen, legt Plimsoll zich niet lijdelijk bij het nu door 't Lagerhuis aangenomen wetsontwerp neer. Zaturdag heeft hij aangekondigd, dat hij nog in deze zitting tot de regering eenige vragen zalf.rigten betreffende de wijze, waarop door haar de bestaande wetten tot bescher ming van bet leven der zeelieden zijn toegepast. Zoo wensclit hij te weten, waarom slechts twee geregtelijke ver volgen zijn ingesteld tegen de eigenaars van onzeewaardige schepen, schoon van 't algemeen bekendheid is, dat niet minder dan 515 schepen, als ongeschikt om zee te bouwen zijn afgekeurd. Hij wensclit, dat de bestaande wetten krachtiger door de regering zullen worden toegepast. Voorts wil hij er op aandringen, dat de regering onderhandelingen aanknoope met de buitenlandsche mogendheden, ten einde te verkrijgen, dat ook in die landen toezigt worde gehouden op over laden, onzeewaardige of slecht bemande schepen. Eindelijk zal Plimsoll nog verlangen, dat de regering eene circulaire uitvaardige aan al bare ambtenaren in de zeesteden om hen opmerkzaam te maken op de bepalingen der nieuwe wet en niet name op het artikel, 't welk aan matrozen liet regt geeft te eischen, dat een verdacht schip aan een onderzoek worde onderworpen. De vleeschprijzen te Londen zijn in de laatste dagen aanmerkelijk gerezen. Sedert jl. Zaturdag zijn drie ladingen vee uit het buitenland, te zamen ongeveer 4000 stuks uit makende, in beslag genomen, omdat er drie zieke beesten bij waren. De huizen, die in vee doen, hebben bij de regering aangedrongen op verzachting der tegenwoordige bepalingen, daar ze anders den handel zullen moeten staken. - Alweder, zegt de Times, is aan de wereld verkondigd, dat het gouvernement te Madrid besloten heeft binnen kort een einde aan den burgeroorlog in Spanje te maken. In- tusscben gaat de oorlog zijn langzamen gang. De onbe kwaamheid der Alfonsistisclie bevelhebbers wordt opgewogen door de onbekwaamheid der Carlisten en de resultaten van lange veldtogten brengen geen van beide partijen nader tot hun doel. Dit jaar schijnen de operatiën der Alfonsisten nog minder vruchten gedragen te hebben, dan zelfs de flaauwe pogingen van Serrano's gouvernement. Aan den anderen kant zijn er onmiskenbare teekenen van weifeling en verdeeldheid in bet legitimistische kamp. Indien een krachtige geest de Alfonsisten bezielde, zouden de legiti misten het hard te verantwoorden hebbenmaar het Alfonsistisch gouvernement voert den oorlog, alsof hij slechts een jaarlijksche manouevre was. Toch is er geen reden om te gelooven, dat er zonder groote krachtsinspanning een einde a.an den oorlog kan gemaakt worden. Het geduld van den Spaanschen boer is tot een spreekwoord ge worden en zijn lijdzaamheid onder zware belastingen is erfelijk geworden; maar de druk der tegenwoordige belastingen schijnt zelfs het Spaansche geduld uit te putten. De militaire dienst is altijd hinderlijk, wanneer men er toe gedwongen wordt en bet volk geen geestdrift voor den oorlog gevoelt en is bijzonder hinderlijk voor de Spanjaarden van het zuiden, die te arm zijn om zich vrij te koopen en weggevoerd worden om door ziekte en onthering in het ruwe klimaat van Navarre te sterven. De belasting, die van de levensbehoeften der armen geheven wordt, is in haar soort niet minder hinderlijk. Daaraan schijnen zij, die te Madrid de magt in handen hebben, niet te denken, terwijl zij vinnig twisten over de bepalingen van een nieuwe papieren constitutie. Op nieuw wordt door de regering ter algemeene kennis gebragt, dat de landverhuizing naar Venezuela voor Euro peanen, en met name voor Duitschers, groote gevaren oplevert. Het klimaat is slecht en de politieke en maat schappelijke toestand van 't land zeer ongunstig. Tevens is aan de politie last gegeven het oog te houden op de zoogenaamde emigratie-agenten. Gelijk men weet, is de emigratie naar Amerika in 't algemeen in de laatste jaren reeds zeer aan 't afnemen. Te Berlijn vertoonen zich sprinkhanengelukkig zijn vooreerst nog slechts enkele tuinen door deze plaag bezocht. IJsland, zoo leest men in de Times, zegt deN.R.Crt., is in bitter lijden en gaat nog erger tijd tegemoet. Na de uitbarsting van den Skaptar Jökull in 1873, die een landstreek grooter dan een Engelsch graafschap met asch en lava bedekte en een vijfde deel der bevolking doodde, of tot den hongerdood doemde, heeft het eiland niet zulk een verschrikkelijke ramp getroffen als dit jaar op den 29 Maart. Wat eene vulkanische uitbarsting op IJsland zeggen wil, kan men bevroeden wanneer men den toestand van dit eiland beschouwt. IJsland is een woestijn, slechts aan de vlakke zeekust omzoomd met een gordel van weiland. Koude en vuur hebben den woestijn doen ontstaan; deze bestaat uit twee groote deelenhet plateau van den Vatna Jökull en zijn noordelijker nabuur de Odaharhaun, die zich te zamen over honderden van mijlen uitstrekken, een onmetelijk lavaveld, kaal en zonder water. Wat niet door het ijs of door den vulkaan ingenomen is, is niets dan een golvende vlakte van zand en keisteenen, of naakte grond, zóó met rotsblokken bezaaid, dat een IJslandsche hit er zich naauw overheen kan bewegen. Hier en daar mag men een enkele dwerg berke- of wilgeboom, een enkele varenplant zien, overigens wordt alleen door ravengekras de diepe stilte van dit verlaten oord afgebroken. De IJslanders zijn een ge moedelijk, vrolijk, nijver, dapper ras. Tien eeuwen lang hebben zij geworsteld tegen de natuur. De winter- en lentestormen beletten hun den grond te bebouwen; hun rijkdom bestaat hoofdzakelijk in schapen en koeijen en tot op zekere hoogte in paarden. Bij elke «baer» of boerderij is een strook grasland; mislukt de hooioogst en kan het vee niet in leven gehouden worden, dan lijden de IJslanders honger en ellende. Sedert 1867 gaf de grond blijken van vulkanische werking, doch zonder veel kwaad uit te rigten. In het voorjaar concentreerde zich die werking tot de zoogenaamde wildernissen van Alyvatn. Sporadische uitbarstingen, door schokken van aardbeving en stofwolken hadden hier en

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 2