1875. N°. 106. Vrijdag 3 September. 33 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: M O L E IV P L E IIV N°. 163. Binnenland. Vaststelling der 289ste Staatsloterij. RELDERSCHE EV NIEUWEDIEPËR COURANT „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zatnrdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1 80. franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaats-ruimte berekend. Klkcn Donderdag; vertrekt de mail naar Oogt-fndië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Padang en Batavia, te ver zenden per mailboot CONRAD, geschiedt voor drukwerken den 3 September a. s., na aankomst van trein III (Noord- hollandschen Spoorweg) ten 10,58 des avonds, voor brieven den 4 September a. s, na aankomst van trein I ten 9,47 des morgens. Het Gemeentebestuur van den Helder brengt ter openbare kennis, dat door Z.Exc. den Minister van Financiën, bij resolutie van den 7 Augustus 11., No. 4ö, krachtens de daartoe door den Koning verleende magtiging, is vastgesteld de 289ste Staatsloterij, bestaande uit 21000 loten, 10500 prijzen en twee premiën, overeenkomstig het plan aan die resolutie gehecht. Beide stukken, geplaatst in de Staatscourant, zijn ter Secretarie der gemeente ter lezing nedergelegd. Het Gemeentebestuur voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 1 September 1875. L. VERI1EY, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Anna Paulowna maken bekend, dat de BEGROOTING DER PLAATSELIJKE INKOMSTEN EN UITGAVEN voor de dienst van 1876, op heden den Raad aangeboden, gedurende de eerstvolgende veertien werkdagen op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld. Anna Paulowna, 31 Augustus 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. PERK, Burgemeester. A. J. DE JONGH, Secretaris. VERGADERING van den RAAD der gemeente TEXEL, op Dingsdag 7 September 1875, des morgens 10 ure. Punten van behandeling Ingekomen stukken. Installatie nieuwbenoemde Leden. Benoeming Wethouder. Benoeming Ambtenaar Burgerlijken Stand. Brieven uit Kenncmerland. XXL Alkmaar, 29 Aug. 75. De zomer, die ons in Augustus slechts ééne zomermaand gebracht heeft, is voorbijgevlogen, immers 't is heden de laatste Zondag der kermis, najaarsVexmis zeiden we weleer, en na dezen dag begint men in fabrieken, kantoren enz. het avondwerk te hervatten. De hoogere burgerschool hervat hare lessen, de reizigers en badgasten keeren huiswaarts, de schutterij staakt hare exercitiën, de najaars vlagen zijn op komst en de winter dreigt reeds van verre. Hebt gij van de schoone dagen gebruik gemaakt om onze heerlijke duinstreek, om het lieve Bergen en de schilderachtige wegen naar Schoorl en Egmond, te bezoeken, ons „Rijn-dal aan de Noordzee", zooals Craandijk het noemt in zijne „Wandelingen", waarmee ge zeker wel kennis hebt gemaakt? Zoo neen, kies er dan den eerstkomenden fraaien najaarsdag voor uit het groen is er niet minder sohoon om al toont het hier en daar een bruine tint, het landschap is niet minder verrukkelijk, al verlicht de zon het met minder hellen dan zomergloed, al worden de schaduwen wat langer. De uitmuntende straatwegen langs den duinvoet hebben den kring onzer rijtoertjes op de gelukkigste wijze uitgebreid, en stadgenooten, en vreemdelingen hebben ze niet onbereden gelaten. Onze kermis, nog bovendien opgeluisterd door eene harddraverij, waarbij de onmisbare tweespalt niet ontbroken heeft, is druk bezocht geweest. Er veel dan ook genoeg te zien en te genieten en het werkelijk „succes van den dag" viel te beurt aan de viervoudige opvoering van het drama „Twee Weezen". Uwe courant wordt hier waarschijnlijk te weinig gelezen en het degelijk „Tooneeipraatje" schijnt er weinig bekend te zijn geworden; of wel, men heeft hel hier algemeen gelezen en juist daarom kennis willen maken met het gewraakte stuk, het gewone gevolg van eene ongunstige recensie en van de, den zondigen mensch ingeschapen trek naar het verbodene. De vereeniging voor in- en uitwendige zending heeft zich beijverd, een slagboom te stellen aan de zondige kermisneigingen, en daartoe in de afgeloopen week eiken avond een anderen spreker doen optreden, om heden avond met de optreding van twee negers te besluiten. Of het iets gebaat en de kermisgasten van hun pret teruggehouden heeft, of de voordrachten door andere personen dan de gewone bezoekers van dergelijke bijeenkomsten zijn aangehoord? Ik geloof het niet, maar dit, dat de hoofdmannen der zending de standvastigheid hunner gewone toehoorders gewantrouwd en ter bewaring van dezen een tegenwicht tegen de verlokkingen der kermis noodig geoordeeld hebben. Sedert de herstelling van de eendracht tusschen de orthodoxe predikanten was een der evangelisatie-localen overcompleet geworden. Dit locaal hoe wisselen de wereldsche dingen toch (een vroegere vergaderplaats van de „Vrienden der Waarheid" is in een danszaal herschapen) is, zeker uit weerwraak over de houding van den amsterdamschen kerkeraad tegenover de portugeesche israëlieten, HELDER en NIEUWEDIEP, 2 September. Op 15 dezer zal alhier de aanbesteding plaats hebben van het doen van grondboringen en peilingen op de Harssens, aan de oostzijde van den havenmond te Nieuwediep. De raming is f 8000. Gelijk bekend is, bestaat het plan aldaar eene kustbatterij te bouwen. In de algemeens vergadering der Hollandsche Maat schappij van Landbouw, afdeeling Helder en Omstreken, gisteren avond in het lokaal Musis Sacrum gehouden, is besloten geworden, met het oog op de onkosten, geen afge vaardigden te zenden naar de veetentoonstelling te Zaandam. Verder is gekozen tot secretaris-penningmeester, in de plaats van den beer J. W. Hattinga Raven; die als zoo danig bedankt heeft, de heer W. Appel jr., in te gaan 1 Oct. a. s., terwijl de verkiezing van een voorzitter, in de plaats van den heer mr. Ch. Bosch Reitz, die insgelijks bedankt heeft, is uitgesteld tot de algemeene vergadering in Oct. a. s. te houden. De sergeant van der Horst, van het reg. vesting artillerie te Brielle, tijdelijk hier gedetacheerd, om deel te nemen aan de oefeningen met het getrokken geschut, kreeg bij het verplaatsen van een vuurmond van 16 cM. eene belangrijke verwonding aan den voet, die hem zeer waar schijnlijk voor verdere dienst ongeschikt zal maken. De man, een zeer verdienstelijk onderofficier, heeft eene vrouw en vijf kinderen, die tengevolge zijne eventueele pensio neering, in eene niet zeer benijdenswaardige positie geraken. De warme belangstelling en deelneming, die van der Horst in de infirmerie alhier ondervindt, verzachten, volgens zijne verklaring, als het ware, de geweldige smarten die hij lijdt. De goedkoope volkstrein van Rotterdam, Schiedam, Delft, 's Hage en Leiden naar hier, bragt hier gisteren circa 1000 passagiers aan. Met leedwezen verneemt men het gerucht, dat de talentvolle kapitein-directeur der stafmuziek van het reg. grenadiers en jagers, de heer F. Dunkier, aan Z. M. den Koning zou hebben aangevraagd, om op non-activiteit te worden gesteld. (D. v. 's Gr.) aangekocht door het kerkbestuur der israëlietische gemeente. Heeft die bedoeling bestaan, de straf is niet uitgebleven. Het ontruimde gebouw der confessioneelen 't is geen hatelijkheid aan hun adres heeft wel een voor-en een achterfront, maar geen zijmuren, zolders en dak hangen op die van de buren, 't Is daardoor genoegzaam ondoenlijk, dit perceel, zonder ondermijning van andere, in te richten tot een voor de israëlietische bevolking onmisbaar badhuis, ter vervanging van het bestaande, waarin het eerste ver- eischte voor een bad, water, ontbreekt. De onvermogende geloofs- geuooten dringen aan op de voortzetting van het werk, de meer bemiddelde, voor welke Amsterdam nabij gelegen is, dringen er op aan, den gewaagden bouw niet te beginnen. Yan daar geschil, gekijf en een proces, waarhij niet alleen tegen den koop van het perceel geprotesteerd, maar zelfs de wettigheid van het bestaande kerkbestuur betwist wordt. Even als tc Zaandam en te Meppel dus ook hier, verdeeldheid onder de joden. Waarom ook niet, 't is immers onder de christenen geen zier beter? Mijn vorige eindigde ik tegenover de gesloten stembus. Dat de uitslag velen stof tot blijdschap gaf kunt gij begrijpen, en die blijdschap gaf zich lucht in luide juichtoonen, zoodra mr. van der Kaay het voor zijne benoeming tot lid der Kamer vereischte aantal stemmen bekomen had. Al kozen velen, ter verbreiding van het heugelijk nieuws, den verren weg naar het minder drukke telegraaf bureau van den spoorweg, het Rijks-telegraafkantoor had op dien Vrijdag niet minder den 332 depêches te verzenden, waarvan 130 tusschen 's namiddags half 4 en half 6. Kwamen de conservatieven slecht van de reis en was de uitslag voor hen, die minstens op eene herstemming gerekend hadden, verpletterend, ook de antirevo lutionairen, die het vooral te doen was om door zelfstandige optreding hun beginsel te handhaven en hunne krachten te meten, hadden, gering aantal stemmen als hunne candidaten verwierven, reden tot teleurstelling; en wel groot moet die geweest zijn, aangezien zij bij de latere verkiezingen voor" den gemeenteraad, al tellen zij hunne partijgenooten vooral onder de kiezers met lageren census, het stilzwijgen bewaarden, ofschoon hunne kiesvereeniging was opgerigt met het doel om zich ook de verkiezingen voor de Provin ciale Staten en den gemeenteraad aan te trekken. De onlangs met een 7 Ütal leden opgerichte R. Cath. kiesvereeniging had geen beter succes. Zij eindigde, nadat er allerlei ware ot onware geruchten omtrent de door haar verlangde candidaten geloopen hadden, met de aanbeveling der herkiezing van 4 der 5 aftredende raadsleden, onder welke 4 een Roomsch-Catholiek was; het vijftle lid, mede R. C., vond echter geen genade in de oogen der ver eeniging, hij werd niet aanbevolen, maar ook geen ander in zijne plaats candidaat gesteld. Het gevolg was, dat vele protestanten het voor hem opnamen en dat het geheeie boekje herkozen werd, waarbij bedoeld lid nog geen 50 stemmen minder bekwam dan de best bedeelde zijner ambtgenooten. Na de indiening van het ministerieel spoorwegontwerp heeft de gemeenteraad het noodig geacht, een adres aan de Tweede Kamer te richten, met verzoek, de tian te leggen lijnen te vermeerderen met eene, van Alkmaar strekkende tot het Huikje, het punt waar de Beroepen te Utrecht ds. H. Y. Hogerzeil, pred. te Arnhem. Beroepen bij de Christ. Geref. gemeente te Alkmaar de heer S. Goslinga, proponent. Op Dingsdag 7 dezer en volgende dagen zal voor het Prov. geregtshof in deze provincie teregt staan H. H. E. Ostendorf, geboren te Westerkappel (in Pruissen), gefail leerd sigarenfabrikant, wonende alhier en A. E. Koekoek, huisvrouw van II. H. E. Ostendorf, geboren te Amsterdam. Beide zijn beschuldigd van bedriegelijke bankbreuk en medepligtigheid daaraan; 32 getuigen zijn gedagvaard. Voor den lsten beschuldigde is als verdediger benoemd de heer mr. Mesritsz en door de 2de gekozen de heer mr. Benjamins. Te Texel bestaat het plan, om in het aanstaande najaar een cursus te openen voor onderwijs in wis en natuurkunde, als voorbereiding tot zeevaartkundig onderwijs. De hoofdonderwijzers-jaarwedde te Bergen, bij Alkmaar, is tot f 1000 verhoogd. De commissie uit de te Midwoud bestaande vereeni ging tot bevordering van getrouw schoolbezoek heeft jl. Vrijdag met een 28tal leerlingen der 2de en 3de klasse de kermis te Alkmaar bezocht. Veel, zeer veel werd op dien dag door de jeugd genoten. Den volgenden dag ontvingen 18 leerlingen der laagste klasse fraaije prijzen voor getrouw schoolbezoek. De werking der vereeniging geeft bevredigende uitkomsten. In de laatste 12 maanden bedroeg 't gemiddeld onwettig verzuim slechts vijf schooltijden per kind, en dat de ver eeniging daar algemeen bijval vindt, blijkt vooral daaruit, dat in 1873, het jaar der oprigting, slechts 14, en in 1874 reeds 23 kinderen telkens te Amsterdam Artis mogten bezoeken, terwijl dit jaar, zooals reeds gemeld is, zelfs 28 kinderen op bovengenoemde wijze konden worden beloond. Het bestuur te Medemblik heeft besloten, op Maandag den 13 dezer eene harddraverij met paarden te houden, waarvoor als prijs f 125 en als premie eene som van f 50 zijn uitgeloofd. De eigenaars van paarden, die aan deze harddraverij wenschen deel te nemen, zullen zich minstens 3 dagen te voren moeten aanmelden bij bet bestuur dier gemeente. Des avonds zal een vuurwerk worden afgestoken. lijn Hoorn Purmerende ons liet meest nadert. Uwe gemeenteraad heeft, tot mijn genoegen, goedgevonden, dit adres te ondersteunen en daardoor medegewerkt om de verlangde verbinding tot een provinciaal belang niet tot een uitsluitend Alkmaarsch belang, gelijk men te Hoorn beweert te verklaren. Al gelukt de door graving van Holland op zijn smalst ook volkomen, toch is bet wenscbelijk te achten, dat de schoone haven van het Nieuwediep niet immer ongebruikt blijft voor de verscheping der veeteelt- en landbouwproducten onzer provincie naar Engeland; een uitvoer, waaraan nooit te denken is, zoolang de spoorwegverbinding tusschen het oosten en het westen der provincie blijft ontbreken. Maar hetzij naar het Nieuwediep, hetzij naar Velzen, hetzij naar Rotterdam, de kortste weg van Hoorn naar deze havens leidt over Alkmaar. Verbeeld u den omweg: HoornPurmerendeZaandamAmsterdam HaarlemVelsen op Rotterdam. Over Alkmaar zou Hoorn voor de verzending der marktwaren hoogstens een half uur sporens bij genoemde stad ten achter zijn, maar langs den omweg, nog boven dien leidende langs het drukke centraal-station te Amsterdam? Men schijnt dit te Hoorn niet te willen inzien, en toch, meer dan een half uur sporens, om te beginnen zet men zich nog twee jaren bij Alkmaar ten achter, daar de zandaanvoer voor de banen in het oosten van Alkmaar uit onmiddelijk kan beginnen, en anders tot de voltooide overbrugging van de Zaan moet wachten. Gedurende die jaren zullen de reeds zoo gemakkelijk voor de kooplieden te bereiken Alkmaarsche markten voortgaan zich te bevestigen en uit te breiden, en wat dat zeggen wil kan men te Hoorn zeer goed weten. De aanvoer van vee te Alkmaar in 1874 overtrof die van 1873 met 8882 stuks, die van graan vermeerderde met 13169 mudden te Hoorn daarentegen viel eene vermindering te betreuren van 1509 stuks vee en 2143 mudden graan; treffende cijfers, welke het nut der spoorwegen en de dringende behoefte van Hoorn aan dit middel van vervoer bewijzen. Toch wil Hoorn liever aan één spoorweg liggen dan een brandpunt van spoorwegen zijnhet vreest een gedeelte zijner aanvoeren aan Alkmaar te zullen verliezen. Maar zou Alkmaar niet het tegenovergestelde mogen vreezen? Van eene verbinding AlkmaarHoorn zou gewis die stad het meeste voordeel bemachtigen, die er het beste partij van weet te trekken, die hare markten het best inricht, het gemakkelijkst, het meest vrij maakt. Daarnaar te streven zou eene heerlijke concurrentie zijn Men weet, dat de minister Heemskerk zich met maatschappijen over de exploitatie van spoorlijnen tracht te verstaan, alvorens lijnen aan de Kamers voor te dragen. Daardoor trekt hij niet met vaste i hand de voor het algemeen belang noodzakelijke lijnen, maar j schippert hij en wijzigt hij zijne plannen naar de inzichten en belangen der maatschappijen, welker medewerking hij voor de exploitatie zal behoeven Men weet ook, hoe weinig oog de Holl. Spoorwegmaatschappij heeft voor het groot aanbelang van onzen binnenlandsclien handel, en men zal begrijpen dat zij het is, die de verbinding AlkmaarHoorn bij den minister niet bevorderd heeft. 't Is niet de eerste keer, dat dit onderwerp mij bezig gehouden en mijn papier te spoedig vol gemaakt heeft; tot nader dus, over weinige dagen. Inmiddels gegroet.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1