1875. N°. 109. Vrijdag 10 September. 33 Jaargang. BEKENDMAKING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. GEMEENTERAAD. Binnenland. HELDERSCHE EN MEI WEDIËPËR COURANT „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.80. mm franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. niken Donderdag vertrekt de mail naar Ooat-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder brengen ter openbare kennis, dat de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor de dienst van 1876, gisteren den Baad is aange boden, en van heden af op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing nedergelegd en, hetzij in druk, hetzij in afschrift, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 8 September 1875. L. VERI1EY, Secretaris. Zitting van Dingsdag den 7 September 1875. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig IC leden; afwezig de heer Maalsteed, met kennis geving van verhindering. De aanteekeningen van het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. De lieeren Boomsma, Braaksiqa, de Lange, van Veen en van der Meulen leggen in handen des Voorzitters de gevorderde eeden af, worden met hunne herbenoeming geluk gewenscht en nemen zitting. Tot Wethouders worden herkozen de heeren Graat en Boomsma, elk met 15 stemmen; 1 briefje in blanco. De heer Boomsma wordt tevens herkozen als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. De lieeren Graat en Boomsma nemen die benoeming aan en brengen darik voor de op nieuw op hen uitgebragte keuze. Door B. en W. worden den Baad aangeboden de begrootingen der gemeente, van het Algemeen Weeshuis, van het Burgerlijk Armbestuur en van de .dd. Artillerie-Schutterij, allen voor de dienst van 1876. Die van de gemeente bevat voor de verschil lende hoofdstukken de volgende eindcijfers Hoofdstukken. Inkomsten. I. Ontvangsten wegens vroegere diensten f 16185.371 II. Inkomsten van gemeente-eigendommen en bezittingen- 562.50 III. Opbrengst van belastingen en heffingen - 155608.46 IV. Ontvangsten van verschillenden aard en toevallige haten- 935.00 V. Buitengewone uitgaven- 50.00 Totaal f 173641.331 Uitgaven. I. Kosten van huishoudelijk beheer f 12900.00 II. Kosten van invordering van de plaatselijke belasting en teruggave deswegens - 11565.00 III. Kosten van onderhoud van gemeente eigendommen en de deswegens verschul digde lasten- 21737.00 IV. Kosten der openbare veiligheid en brandweer - 27378.00 V. Kosten der plaatselijke gezondheidspolitie - 120.00 VI. Kosten voor het onderwijs- 39828.00 VII. Kosten van het armwezen, mitsgaders sub- sidiën en bijdragen aan onderscheidene daarmede in verband staande instellingen - 35800.00 VIII. Benten en aflossingen- 4600.00 IX. Pensioenen en wachtgelden- 1831.00 X. Andere uitgaven, niet onder de vorige hoofdstukken behoorende - 660.00 XI, Buitengewone uitgaven van allerlei aard - 14210.00 XII. Onvoorziene uitgaven- 3012.331 Totaal f 173641.331 De overige hegrootingen, allen mede in ontvangst en uitgaaf gelijk, hebben de volgende eindcijfers die van het Algemeen Weeshuis f 15645.44 Burgerlijk Armbestuur - 9850. de dd. Artillerie-Schutterij - 1798. Tot onderzoek dezer begrootingen splitst zich de Baad in drie afdeelingen, elke onder presidium van een der leden van het Dagelijksch Bestuur, volgenderwijze1ste afdeeling de heeren de Lange, Braaksma, Boom, van der Meuien en Giltjes; 2de afdeeling de heeren Berghuijs, van Veen, Groen, Werendlijn Smit en Maalsteed; 3de afdeeling de heeren Jelgersma, Janzen, van Kelckhoven en Hugenholtz. De vergaderingen 'dezer afdeelingen zullen op nader te bepalen dagen plaats hebben. Onder de ontvangsten in de gemeente-begrooting is opgenomen Hoofdelijke Omslag f 20,000uitgaven zijn uitgetrokken voor ver grooting der gemeenteschool No. 3 (in de Schoolstraat) en voor vernieuwing van de brug over het Helderscli Kanaal tegenover den toegangsweg naar 't station van den spoorweg. Er wordt gelezen eeDe missive van de heeren kommandant en officieren der dd. Artillerie-Schutterij, inhoudende dankbetuiging voor de in de vorige zitting toegestane bijdrage in de kosten voor het muziekkorps der Schutterij. Aangenomen voor kennisgeving. Er wordt gelezen eene missive van den heer commissaris des Koning-s in dit gewest, houdende herinnering, dat de heffing van den Hoofdelijken Omslag en van de belasting op het gemaal slechts tijdelijk door Z. M. den Koning zijn toegestaan en dat aanvragen tot bestendiging dier inkomsten uiterlijk op 15 Oct. e. k. bij het Provinciaal Bestuur moeten worden ingezonden. De Voor zitter bespreekt, naar aanleiding van dit schrijven, de behoefte die er voor deze gemeente bestaat om deze middelen te blijven behou den. Er wordt besloten om de aanvrage daartoe tegen gemeld tijdstip in te zenden. De Voorzitter herinnert, dat in 't begin dezes jaars het besluit is genomen om de bepaling dat de kinderen voorloopig niet beneden de 7 jaren op de gemeentescholen No. 3, 5, 6 en 7 zullen worden aangenomen, voor den tijd van een halfjaar te bestendigen. Hij deelt mede, dat uit opgaven, door de hoofdonderwijzers verstrekt, is gebleken, dat er alsnog geene genoegzame plaatsruimte is om die bepaling thans in te trekken. Hij stelt voor zulks te besten digen voor onbepaalden tijd, in de verwachting dat welligt de vergrooting van eene der scholen, waartoe op de begrooting eene som is uitgetrokken, de opheffing der bedoelde bepaling zal moge lijk maken. Met eenparige stemmen wordt benoemd tot hulponderwijzer aan eene der gemeentescholen H. Bruijn, woonaelilig te Zijpe; terwijl B. en W. gemagtigd worden, in overleg met den districts-school- opziener en de hoofdonderwijzers, voorloopig aan te stellen bij die scholen twee hulponderwijzeressen, die zich voor de bestaande vacaturen hebben aangemeld, bijaldien de door hen in te zenden stukken worden in orde bevonden. Met eenparige stemmen wordt, op voorstel des Voorzitters, be sloten bet brengen van eenige wijzigingen in de verordening, rege lende bet ophalen van faecaliën, noodig tengevolge van het optreden met 1 Oct. e. k. van een nieuwen concessionaris. Er wordt gelezen eene missive van het Bestuur der Plaatselijke Weerbaarheids-Vereeniging, de kennisgeving inhoudende van liet op 12, 13 en 14 dezer te houden concours, met bijgevoegd programma. Nadat de Voorzitter daaromtrent eenige medecïeelingen had gedaan, werd deze missive voor kenuisgeving aangenomen. De zitting werd hierop voor gesloten verklaard. HELDER en NIEUWEDIEP, 9 September. Met de mailboot Prinses Amalia zal den 2 Oct. weder een detachement suppletietroëpen, sterk 600 man, naar Oost-Indië worden overgebragt. De 3de comp. van het 3de regiment vesting-artillerie, die sedert 28 Augustus 11. de ernstoefeningen met het geschut alhier heeft bijgewoond, is gisteren morgen weder naar haar garnizoen, Willemstad, teruggekeerd. Bij den te houden schietwedstrijd zullen eenige mede dingers in de nabijheid van het fort Admiraal Dirks kamperen. Heden zal men aanvangen met het leggen van een brug over de wetering daar te plaatse, en het opslaan eener tent voor Cantine. Het aantal deelnemers van elders is sedert onze vorige opgave nog vermeerderd, en tot ruim 300 geklommen. Van den goedkoopen volkstrein naar 's Hage en Rot terdam maakten gisteren uit deze gemeente circa 400 per sonen gebruik. De heeren H. Roukens alhier en C. Klok te Koog op Texel, komen voor op de voordragt voor hoofdon derwijzer te De Woude (gem. Akersloot). Naar het Vaderland verneemt, zal eerlang ons leger met acht bataillons infanterie en één regiment huzaren vermeerderd worden. Daarentegen zullen de vijfde com pagnie van ieder bataillon infanterie en de reserve-escadrons van de regimenten huzaren komen te vervallen. Deze mutatie staat in verband met de te verwachten benoemingen van hoofdofficieren bij beide wapens. Voorts verneemt genoemd blad, dat er ernstig aan gedacht wordt, de epauletten bij het leger weder in te voeren en de bestaande schouderbe dekkingen af te schaffen. Aart Admiraal schrijft in «Los en Vast,» bladz. 228, over de bezwaren tegen de scholen van middelbaar onder wijs, o. a. het volgende: «De programma-makers schijnen niet meer te vragen naar bergplaats in de kinderziel. Zij schrijven maar voor: zooveel aardrijkskunde, batterijleer, carrarisch-marmerkunde, droogerijleer, ezelbehandeling-theorie, het alfabet uit en nog iets. Zij vergeten of weten niet dat alle geesten niet even ontwikkeld zijn; dat de meeste leeraars de kunst van onderwijzen niet geleerd hebben; dat in de nieuwe wet op het hooger onderwijs op nieuw zal verzuimd worden te zorgen voor opvoedkundige leeraren; dat de meeste weten schap post vat bij de meeste kinderen ten koste van ver stand en hart; dat onverwerkte geleerdheid ballast wordt; dat een overladen ziel haar sap verliest.» Aangenomen het beroep naar de Doopsgez. gemeente te Borne door den heer K. Gorter, proponent. Jl. Dingsdag werd voor de criminele kamer van het provinciaal geregtshof te Amsterdam een aanvang gemaakt met de behandeling der zaak tegen H. H. E. Ostendorff, sigarenfabriekant te Helder en zijn echtgenoote. De eerste wordt beschuldigd van het als gefailleerd koopman bedrie- gelijk verduisteren van koopmanschappen (tabak als anderzins) of roerende goederen tot zijn boedel behoorende, van het niet aan den curator verantwoorden van al zijn ontvangsten, en van het houden van boeken, die den waren staat zijner baten en lasten niet opleveren. De tweede wordt beschuldigd van medepligtigheid aan bedriegelijke bankbreuk, door, toen haar echtgenoot, in den nacht van 11 Nov. 1874, hunne woning wilde ontvlugten, van hem een pakje met bankbilletten tot een bedrag van f 520 in bewaring te nemen en alzoo aan den boedel te helpen onttrekken. De gefailleerde slaagde echter niet in zijn vlugt en werd in hechtenis genomen. Een maand later werd ook zijn vrouw gearresteerd, toen zij, na als getuige gehoord, eenige tegenstrijdige opgaven gedaan te hebben, de juiste toedragt der zaak had opgegeven. Zij had namelijk dat pakje met bankpapier met zich naar Amsterdam genomen, het in een kussen met zeewier genaaid, nevens een pakje met loterijbriefjes en pandbriefjes en dat kussen met ander beddegoed aan eene zuster geleend, ten wiens huize het, op hare verklaring is gezocht en gevonden. Zij heeft opgegeven hare handeling niet volkomen begrepen en onder pressie van haar man gehandeld te hebben, die haar zou hebben verboden iets van de bewaring mede tedeelen. In deze zaak zijn 32 getuigen gedagvaard, waarvan 10 zijn gehoord. Het O. M. wordt waargenomen door den advocaat-generaal jhr. mr. C. II. Backer; de verdediging door de advocaten mrs. D. Mesritz en Rud. B. Benjamins. Ji. Zondag middag is te de Cocksdorp op Texel een treurig ongeluk gebeurd. Een jongentje van 6 a 7 jaren, dat de gewoonte had, om achter op de veeren van voorbij rijdende wagens te klimmen, om mede te rijden, is tusschen de spaken der wielen geraakt en na een eind medegesleurd te zijn, deerlijk verminkt bij zijn ouders tehuis gebragt. Door spoedig verleende geneeskundige hulp, is het kind thans buiten gevaar. Een doodelijke afloop zou voor de ouders des te harder slag geweest zijn, daar zij voor een tweetal jaren een jongentje van gelijken leeftijd, op eene noodlottige wijze, door den slag van een molen verloren hebben. Men schrijft ons van Texel, dd. 9 dezer: «Onder begunstiging van zeer fraai weder had gisteren de tentoonstelling van vee, door de afdeeling Texel van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw plaats, in het Park aan den Burg. Er hadden vele inzendingen plaats gehad, o. a. van een Arabischen ram en een Egyptisch schaap, 't Muziekkorps «Semper Crescendo,» bestaande uit dillettanten van ons eiland, deed zich bij deze gelegenheid voor 't eerst hooren, en gaf blijken goed gestudeerd te hebben. Na afloop van de tentoonstelling had bij den heer A. de Ruijter een harddraverij plaats, waaraan door velen deelgenomen werd. De prijs, bestaande in: twee nieuwe gouden 10 gulden stukken, werd behaald door 't paard «Prins» van den heer J. J. Roeper, van de Waal, terwijl de premie door de bruine merrie van den heer P. N. Bremer werd behaald; 't paard werd bereden door P. P. Bremer. 't Landelijk feest werd door eene schoone verlichting van het Park besloten, waarbij zich de muziek, onder leiding van deu heer Polak, van den Helder, tot groot genoegen der talrijke bezoekers, van tijd tot tijd deed hooren.» In de raadsvergadering van jl. Dingsdag is te Alkmaar de heer J. G. A. Verhoeff, met algemeene stemmen der aanwezige leden, op nieuw tot wethouder dier gemeente benoemd. Op jl. Dingsdag heeft te Hoorn eene feestviering plaats gehad_ ter gelegenheid van 't vijfjarig bestaan der Vereeniging voor Volksvermaken aldaar. Een uittreksel uit het feestprogramma deelden we in een onzer vorige nommers mede. We herinneren daaruit alleen, dat de commissie een optogt heeft georganiseerd, waarin de ver schillende feestvieringen der voorafgaande jaren voorgesteld, terwijl de laatste groep de toekomst zou voorstellen. Tot opening van het feest werd door den voorzitter der commissie, den heer J. J. Aghina, eene rede gehouden, waarvan wij het slot hieronder laten volgen: «En thans nog een blik op onzen optogt zeiven. Mij dunkt hij moet op u den indruk maken van een oud vriend, dien gij dood waandet en die in blakenden welstand voor uwe oogen staat. De verschillende feestvieringen, in den loop van ons vijfjarig bestaan gevierd, vindt gij er minder of meer uit voerig in terug. Het is de geschiedenis onzer vereeniging in allegorie. Eén groep is er bij, die niet historisch kon zijn, omdat zij onze toekomst moet voorstellen. De «Surprise,» waarvan het programma spreekt, zal voor de meeste uwer wel geen surprise meer geweest zijn! Trouwens, wien rijst, als hij van onze wenschen voor de toekomst hoort spreken, niet aanstonds het stoompaard en zijn ijzeren baan voor den geest? Onze toekomstbitter woordWreede satire mogt ik wel zeggen! Moest in het jaar 1875 een locomotief in onzen historischen optogt nog een anachronisme zijn? Moest een spoorweg in deze vruchtbare landstreek en die zoo ruim schoots bijdraagt tot de baten van 's Iands schatkist, nog een vrome wensch voor de toekomst zijn?

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1