1875. N°. 110. Zondag 12 September. 33 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. IIELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1 80. y ww franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN N". 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaats-ruimte berekend. Klken Donderdag vertrekt de innil naar Oost-Vndië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUWEDlËP, 11 September. Het programma der prijzen voor den schietwedstrijd op 12, 13 en 14 dezer is zamengesteld als volgt. Geweer, op 300 passen: 1ste prijs, twee wijnkannen met zilver gemonteerd; 2de prijs, porte-bouquets, aangeboden door den majoor-kommandant mr. D. P. H. Aberson 3de prijs, een zilveren couvert; 4de prijs, twee beelden, aangeboden door de sociëteit Mars5de prijs, sigaren-standaard, aan geboden door het bestuurs-lid W. Appel Jr.Gde prijs, een sigaren-kist; 7de prijs, een thermometer; 8ste prijs, twee bloempotten; 9de prijs, een kristallen boterstolp, aangeboden door den heer J. E. A. van den Heuvel; 10de prijs, een brieventascli. Op 200 passen: 1ste prijs, twee compotten met zilver gemonteerd, aangeboden door het korps Koninkl. Scherpschutters te Rotterdam2de prijs, een lepelkistje met zilveren theelepels, aangeboden door den penningmeester van 't Vrijkorps IC. van Vliet; 3de prijs, een zilveren couvert; 4de prijs, een Chinesche tafel, aangeboden door het eere-lid mr. Ch. Boscil Reitz; 5de prijs, een ombredoos, aangeboden door den heer C. A. J. van Roosendael; Gde prijs, een olie-en azijnstel; 7de prijs, een peper- en zoutstel; 8ste prijs, twee bloempotten; 9de prijs, een koelkan, aangeboden door den lsten luit van het Vrijkorps J. Schuijt; 10de prijs, een thermometer. Op 100 passen: 1ste prijs, een zilveren zuurstel; 2de prijs, een zilveren couvert3de prijs, een cylinder-horologie 4de prijs, een sigarenstandaard, aangeboden door de Onder- officiers-Vereeniging Vaderland en Oranje; 5de prijs, een rooktafel, aangeboden door den lsten luit.-adj. van het Vrijkorps J. H. de Meijer; Gde prijs, eeninktstel; 7de prijs, een limonadestel; 8ste prijs, een courier-tasch; 9de prijs, een inktkoker, aangeboden door den heer J. E. A. van den Heuvel. Pistool, op 25 passen: 1ste prijs, een kruidenwijnvat met zilver gemonteerd, aangeboden door het eere-lid jhr. T. J. Kraijenhoff; 2de prijs, een gebakschaal met zilveren hengsel; 3de prijs, een ombredoos, aangeboden door den heer C. A. J. van Roosendael; 5de prijs, en stel gouden manchetknoopen; 6de prijs, een rumkan, aangeboden door de heeren J. H. en B. H.Polak; 7de prijs, een veldflesch. Rozenprijzen, uitsluitend voor leden van het Artillerie- Vrijkorps, op 200 passen: een pendule, en op 100 passen eene porte-monnaie, beiden afgestaan door den majoor- kommandant mr. D. P. H. Aberson. Gisteren was in het Heldersche kanaal een ongewoon verschijnsel waar te nemen. De palingen en andere water bewoners zwommen aan de oppervlakte, zoodat men deze verdwaalden met de hand kon grijpen. Het water had dien dag een witachtige kleur. De Prins van Oranje is te Parijs aangekomen en zal er een paar weken vertoeven. De minister van oorlog heeft de chefs der corpsen gemagtigd om de militairen van de Israëlietische gods dienst die hunne eerlang invallende godsdienstige feesten ten hunnent mogten wenschen te vieren, daartoe in de gelegenheid te stellen door aan hen, wier ouders of betrek kingen in hunne garnizoensplaats wonen, op de feestdagen vrijstelling van de dienst te verleenen en aan hen, wier ouders of betrekkingen niet verder dan 30 kilometers van hunne garnizoensplaatsen woonachtig zijn, tot het bijwonen der feesten verlof te verleenen van 29 dezer tot 3 Oct., van 8 tot 10 Oct. en van 13 tot 24 Oct.; aan de overigen verlof te verleenen van 28 Sept. tot 25 Oct. Het aantal deelnemers aan graaf van Stirums «Anti- dienst vervanging-bond» is reeds tot 3400 gestegen. De heer Dunkier, kapitein-directeur van bet staf muziekkorps van het regement grenadiers en jagers is er van teruggekomen om als zoodanig zijn ontslag aan te vragen. De boringen in de Zuiderzee, door de regering bevolen met bet oog op de droogmakingsplannen, zijn ten einde gebragt. De stoomboot Overijssel, aan boord waarvan zich het personeel bevond, met de boringen belast, is jl. Woensdag naar Amsterdam vertrokken. Naar men verneemt, zijn er 270 boringen gedaan, die te zamen en met die in 1866 door den heer Stieltjes verrigt, een volledig overzigt geven van de hoedanigheid van den bodem der Zuiderzee. De plannen der opneming zullen binnen 3 maanden aan de regering moeten worden overgelegd. Men zegt, dat de boringen zeer gunstige resultaten hebben opgeleverd en weinig verschil geven met die, in 1866 verrigt. Beroepen te Vlissingen ds. W. Koelman, pred. te Katwijk a/d Rijn; te Driehuizen en Zuidschermer ds. J. C. van Slee, pred. te Oostzaan. - Drietal te WinkelJ. W. van Hoogstraten te Krimpen a/d IJssel; dr. J. W. Lieftinck te Venhuizen; en H. H. Zaalborg, te Varsseveld. De criminele kamer van het prov. geregtshof te Amsterdam zette gisteren de behandeling voort der bekende strafzaak tegen H. H. E. Ostendorff, sigarenfabrikant te Helder, en echtgenoot, beschuldigden, gelijk vroeger is medegedeeld, ter zake A an bedriegelijke bankbreuk cn mede- pligtigheid daaraan. Nadat het getuigenverhoor was afge- loopen hield de advocaat-generaal jhr. mr. C. H. Backer een uitvoerige rede tot toelichting van zijn rekwisitoir, strekkende tot schuldigverklaring en veroordeeling van den eersten beschuldigde tot eene tuchthuisstraf van 5 jaren en van de tweede, onder aanneming van verzachtende omstan digheden, tot een cellulaire gevangenisstraf van negen maanden. Als verzachtende omstandigheden nam spreker voor de vrouw aan: 1. dat zij op uitnoodiging en ter wille van haar echtgenoot had gehandeld, en 2. dat zij slechts bij eene verduistering was behulpzaam geweest en aan de talrijke overigens gepleegde ernstige feiten vreemd was gebleven. Dingsdag 14 Sept. a. s. zal met de behandeling worden voortgegaan en komen de verdedigers aan het woord. Uitslag der tentoonstelling der Holl. Maatschappij van Landbouw, gehouden te Texel, den 8 dezer: 1. Dekhengsten, 1ste prijs de hr. W. Koning, 2de pr. de bh. Kuiper en Keijser; de hr. Biem Lap, pr. van het bestuur. 2. Paarden, geb. 1871 of vroeger, 1ste pr. de hr. S. Keijser Sijbz., 2de pr. de hr. P. Verberne. 3. Idem 1872, 1ste pr. de hr. H. Bakker, 2de pr. de hr. S. Keijser Sijbz. 4. Idem 1873, 1ste pr. de hr. C. A. Eelman, 2de pr. de hr. J. A. Keijser. 5. Idem 1874, 1ste pr. mej. de wed. M. Langeveld Pz., 2de pr. de hr. D. Daalder Jsz.; de hr. C. A. Keijser, pr. van het bestuur. 6. Veulens, geb. 1875, lste pr. de hr. S. P. Koning, 2de pr. de hr. C. A. Keijser. 7. Stieren, geb. 1874, lste pr. de hr. J. A. Brand. 8. Melkgevende Koeijen, gekalfd 1875, lste pr. de hr. S. Keijser Cz., 2de pr. de hr. C. Keijser Pz. 9. Melkgevende Koeijen, lste pr. de hr. P. K. Bremer, 2de pr. de hr. C. Pz. Keijser. 10. Melkgevende Schotten, geb. 1872, gek. 1875, lste pr. de hr. H. J. Bruin, 2de pr. de hr. 5. Keijser Cz. 11. Melkgevende Schotten, geen bekrooning. 12. Melkgevende Vaarzen, geb. 1873, gek. 1875, lste pr. de hr. P. K. Bremer, 2de pr. de hr. C. P. Keijser. 13. Vaarzen, geb. 1873, lste pr. de hr. P. Jsz. Roeper, 2de pr. de hr. C. Kuiper. 14. Vette Koeijen, lste pr. de hr. Jb. Dijksen. 15. Idem Ossen, niet ingezonden. 16. Ossen, geb. 1873, lste pr. de hr. P. Langeveld. 17. Idem Ossen, geb. 1874, niet ingezonden. 18. Koeschetten, geb. 1874, 2de pr. de hr. P. Verberne. 19. Koekalveren, geb. 1875, lste pr. de hr. IC. Dz. Bakker, 2de pr. de hr. S. ICeijer Cz. 20. Stierkalveren, geb, 1875, 2de pr. de hr. H. J. Bruin. 21. Rammen (gekr. ras), geb. 1873 of vroeger, lste pr. de hr. Jb. Kooiman, 2de pr. de hr. P. P. Boon. 22. Idem 1874, lste pr. de hr. D. Boon, 2de pr. de hr. C. A. Keijser. 23. Twee vette Schapen (onverschillig van welk ras), lste pr. de hr. Aug. Corn. Keijser, 2de pr. de hr. P. K. Bremer. 24. Twee melkgevende Schapen (gekr. ras), lste pr. de hr. P. P. Boon, 2de pr. de hr. S. Keijser Cz. 25. Idem (Texelscli ras), niet toegekend. 26. Twee Schapen (gekr. ras), geb. 1874, lste pr. de hr. S. ICeijer Cz., 2de pr. de hr. Aug. Corn. Keijser. 27. Twee idem (Texelscli ras), geb. idem, lste pr. de hr. 1J. IC. Bremer, 2de pr. dezelfde, 28. Een Schaap met twee Lammeren, onverschillig van welk rasde Lammeren geb. na 20 Maart 1875, lste pr. de hr. P. J. Keijser, 2de pr. de hr. P. P. Boon. 29. Een Ramlam (gekr. ras), geb. na 15 Maart 1875, lste pr. de hr. A. 1'. ICoorn, 2de pr. dezelfde. 30. Een idem (Texelscli ras) geb. idem, lste pr. de hr. P. IC. Bremer. 31. Twee Ooilammeren (gekr. ras), geb. idem, lste pr. mej. de wed. D. Bakker, 2de pr. de hr. F. Keijser. 32. Twee idem (Texelscli ras), geb. idem, lste pr. de hr. P. IC. Bremer, 2de pr. dezelfde. Arabische Ram, de hr. A. P. ICoorn. Texelscli Schaap met 2 gekr. Ooilammeren, de hr. P. K. Bremer. Gekr. Ram, de hr. C. Keijser Pz. 2 Bokken, de hr. A. P. ICoorn allen prijzen van liet bestuur. Ds. Wieringa, aan den Hoorn op Texel, zal den 19 dezer zijne afscheidsrede houden. Naar men verneemt, heeft de commissaris des IConings in Noordholland het voornemen te kennen gegeven om in den loop der volgende week, hij gunstig weder, zoowel liet eiland Urk als de eilanden Vlieland en Terschelling te bezoeken. Hij stelt zich voor, Maandag namiddag of 's avonds op Urk aan te komen. Door den gemeenteraad van Hoorn is tot wethouder herbenoemd de lieer P. Kroon. Te Enkhuizen is aanbesteed het bouwen van een sierlijk en hoogst doelmatig diaconie-armenhuis, voor rekening der dames Snouck van Loosen. Dit werk is bij inschrijving gegund aan den heer Nooij, van Westerwoud, voor f 38,489. Aan een particulieren brief van een officier te ICotta- Radja, dd. 28 Julij, ontleent het Hbl. het volgende «Wij hebben een vrij goede tafel, onze menage zal ons op p. m. f 60 in de maand komendaar eten we driemaal daags voor; vleesch, boter, brood, rijst, gort, groenten in overvloed en j flesCli wijn per dag wordt ons van het gouvernement verstrekt. Om hier op de heen te blijven, moet men een goed glas wijn drinken en kolossaal eten; ik drink dan ook gemiddeld 1| a 2 flesschen wijn per dag en eet als een wolf. Het inwendige van den kraton ziet er nog alles behalve aanlokkelijk uit; 't is een vuile boel. Wij liggen met een 3000 a 4000 man in den kratonmet den gezondheids toestand gaat liet tegenwoordig uitstekend; er sterven gemiddeld hier maar 6 menschen per dag, dat is anders dan in Febr., toen er dagelijks 30 a 50 man naar het kerkhof werden gedragen. In het hospitaal worden thans 700 man verpleegd; p. in. 2000 man zijn er verdeeld op de 36 posten, vóór en om den kraton gelegen; de vijandelijke posten zijn op 200 a 300 van de onze gelegen, zoodat op enkele dagen, als de vijand wat onrustig is, dag en nacht hooren en zien vergaan van liet schieten. In den kraton is men tegenwoordig geheel veilig; geen vijandelijke kogel kan den kraton meer bereiken. Wat de inzigten der regering zijn, weten we nog niet. Het voorstel is ingediend, 0111 liet binnenland in te rukken. Alvorens dit echter te kunnen doen, moeten er nog twee geduchte sterkten worden genomen, Bidal en ICetapan Jouwadaar durven wij nog niet aan, dat zal ons vele offers kosten. «Waarde mama, trek het u maar niet te veel aan, dat ik te Atsjin ben; liet is hier zóó erg niet als er wel over geroepen wordt!» Omtrent de eerste opvoering van liet melodrama «De reis om de wereldin den stads-schouwburg te Amsterdam, meldt de Amst. Crt. o. a. Ons heugt geen eerste voorstelling tot heropening van den stads-schouwburg, die zoo druk bezocht werd als gisteren avond het geval was. Aan De reis om de wereld in tachtig dagen valt overal een buitengewoon succes te beurt, en Amsterdam staat daarin blijkbaar hij andere hoofdsteden niet ten achter. Ook ons publiek verdringt zich, om den avontuurlijken togt met Phileas Fogg mede te maken. Hebben sommigen, op stukken a grand spectacle, enz. gesteld, den heeren Albregt en van Ollefen er wel eens een verwijt van gemaakt, dat zij zich zoo bij voorkeur tot «stille stukken» bepaalden, de directie heeft thans met één stoute greep, eens en voor goed, getoond, dat zij er alles behalve tegen op ziet om op groote schaal te werken dat zij alles behalve onmagtig is om «veel te zien» te geven, en dat zij ook op dit gebied schitterend kan optreden. Wij wenschen haar volgaarne geluk met haar succes; wij hopen dat al de moeite, al de kosten, al liet talent, al de inspanning, door haar en hare medewerkers aan de opvoering van dit stuk besteed, in de ruimste mate mogen beloond worden, en wij houden ons daarvan overtuigdmaar wij hopen evenzeer, dat zij zich zoo degelijk en zelfstandig in haar streven en werken zal blijven toonen, als in de afgeloopen speelsaizoenen, en zich niet zal laten verlokken, om op haar repertoire eene te groote plaats aan stukken als het onderwerpelijke in te ruimen, ten nadeele van de ware tooneelspeel kunst. Le spectacle tucra Ie théatre heeft een scherpziend Franschman gezegd. Dat blijve de directie in het oog houden. Wij billijken het volkomen, dat zij, nu en dan, ter wille van hen die. 4e spectaclebeminnen aan dat verlangen voldoen, maar 4e tlièatreblijve de hoofdzaak. Molière moet gehandhaafd worden boven Dennery. Met de volgende regelen besluit genoemd blad haar verslag En de olifant? De viervoetige figurant? Hoe ging het met den olifant Het intelligente dier heeft het den eersten avond reeds goed gemaaktgaf geen teekens van ongeduld of gekwetste majesteit, en maakte in den optogt een goed figuur. Hij verwondert zich over niets; wandelt even kalm en statig voort hij liet gewone gaslicht, als bij de zeeën van allerlei kunstlicht waarmede het tooneel soms wordt overstroomd, en heeft zich, in één woord, als een zeer beschaafde olifant, gunstig doen kennen. Het Parijsclie blad la Patrie weet te vertellen, dat de bh. Albregt van Ollefen f 8000 hebben moeten deponeeren bij 't bestuur van Natura Artis Magistra, als waarborgsom voor den olifant, die gratis voor de opvoering van «De reis om de wereld in 80 dagenwordt afgestaan. De som blijft tot 14 dagen na de laatste opvoering in handen van het bestuur. Heeft de olifant geen ongeluk gekregen of schade bekomen, dan wordt de som teruggegeven. De garnalen hebben ook te Haarlem hij eenige personen vergiftigings-verschijnselen, ofschoon gelukkig zonder doodelijken afloop, doen ontstaan. Men schrijft aan de Leidsche Crt.: «Het rooijen van de duinzand-aardappelen valt gunstiger uit dan dat van de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1