1875. N°. 111. Woensdag 15 September. 33 Jaargang. KENNISGEVING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. OEFENING WET DE BRANDSPUITEN. B i n n e n I a n d. HELDERSCHE EN NIEIWEDIEPER COURANT „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. nu franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaats-ruimte berekend. Klken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De Burgemeester der gemeente Helder brengt ter kennis van de daarbij betrokken personen, dat op DONDERDAG den 16 SEPTEMBER a. s., des namiddags ten vijf ure, op het Molenplein, de brandspuiten No. 1, 2, 4, 5 en 6 zullen worden beproefd en op MAANDAG den 20 SEPTEMBER a. s., des namiddags ten vijf ure, de brand spuit No. 3, te Huisduinen. De manschappen, die voor deze beproeving schriftelijk worden opgeroepen, worden verzocht daaraan zonder ver zuim te voldoen. Helder, den 14 September 1875. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. VERGADERING van den RAAD der gemeente ANNA PAULOWNA, op Vrijdag den 17 September 1.875, des namiddags ten 3| ure. Anna Paulowna, 13 September 1875. De Voorzitter, C. E. PERK. Onderwerpen ter behandeling: 1. Beëediging nieuwe Leden. 2. Benoeming Wethouder. 3. o Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 4. Vaststelling Gemeente-Begrooting, dienst 1876. 5. Benoeming Plaatselijk Geneesheer. 6. Plan tot herstel en bijbouw der vorige Onderwijzerswoning. 7. Mededeeling ingekomen stukken. HELDER en NIEUWEDIEP, 14 September. Eergisteren avond is een ingezeten dezer gemeente, tremmer bij de Holl. Spoorweg-Maatschappij, tengevolge van het mis stappen op den trein, die van Schagen vertrok en reeds in beweging was, onder de waggons gevallen, waardoor hem zijn been letterlijk werd afgesneden. Door gemis aan dadelijke geneeskundige hulp, is de ongelukkige kort daarna, tengevolge van hevig bloedverlies, overleden. Jl. Zaturdag avond is uit Willemstad alhier aange komen de 2de comp. van het 3de regiment vesting-artillerie, ter bijwoning der schietoefeningen. Jl. Zondag ving alhier de aangekondigde groote schietwedstrijd aan, georganiseerd door 't bestuur der plaatselijke Weerbaarheids-Vereeniging. Des namiddags ten een ure arriveerden alhier per spoortrein leden van Scherpschutters-Vereenigingen en Schutterijen in Noord en Zuidholland, verwelkomd door bestuurderen, officieren en leden van het korps, en door onderscheidene burgerlijke autoriteiten. Bij aankomst van den trein deed het muziek korps der dd. artillerie-schutterij het Volkslied hooren, en nadat den hoofden der Vereenigingen en korpsen in de wachtkamer 1ste en 2de klasse de eerewijn aan geboden, en bij monde van den majoor-kommandant, den heer Aberson, het welkom toegeroepen was, voerde het stafmuziekkorps der Marine het Wilhelmus uit. In optogt ging het nu, onder afwisselende uitvoering van marschen door beide korpsen, langs eenige straten der gemeente, naar het schietterrein in het fort Admiraal Dirksz. Talrijk was het publiek op de been en van vele gebouwen, inzonderheid in de Spoorstraat, wapperden vlaggen en wimpels. Spoedig na aankomst op het terrein werd de aanvang van het concours aangekondigd en werden proeven gegeven van meerdere of mindere geoefendheid in het treffen. Vier schietbanen werden in gebruik gesteld: op baan No. 1 werd geschoten op 100 passen afstand, op de banen No. 4 en No. 5 op 200 passen, terwijl baan No. 3 tot vrije baan op 200 passen was bestemd. Gisteren werd de wedstrijd ook op 300 passen geopend en heden voortgezet. De geheele uitslag zal heden avond kunnen opgemaakt en de prijzen toegewezen worden. Op de vrije baan, waarvan de prijzen bestaan in ge deelten der inleggelden, werden jl. Zondag de prijzen behaald door de heeren van Oosterhout, Verduin en van Mens, allen van Rotterdam. Op diezelfde baan werd den volgenden dag door den heer Verduin de eerste prijs behaald met 36 punten in 3 schoten, terwijl de beide vol gende prijzen door de heeren Oosterhout en van Mens werden verkregen. Met het oog op de groote sympathie, die de opengestelde vrije baan vond, werd baan No. 1 in den namiddag van gisteren tot vrije baan op 100 passen bestemd. De prijzen werden aldaar behaald door de heeren van Lommei, Ravestein en Baksteen. Gisteren namiddag was er muziek-uitvoering nabij het schietterrein door het muziekkorps der Schutterij. De prijzen op de gewone wedstrijds-banen zijn sedert de vaststelling van 't programtna nog vermeerderd meteen kaasstolp, aangeboden door den heer C. A. Jeekel, een zilveren voorsnijmes en vork, door den heer C. v. d. Meij en zes zilveren messen, door den heer J. E. Manikus. In Tivoli werd Zondag avond opgevoerd het drama Claude Stocq, of de man met het roode masker, door het tooneelgezelschap van de heeren Boas Judels en Bouwmeester terwijl in Musis Sacrum doqr de zangvereeniging Cecilia eene uitvoering gegeven werd. In beide zalen werd de avond met een bal besloten. Gisteren avond was er vauxhal en vuurwerk in den tuin van Tivoli en bal in beide feestzalen; heden avond zal de rij der feestelijkheden met de uitreiking der prijzen worden besloten. De wedstrijd wordt door fraai weder begunstigd, is blijk baar goed georganiseerd en doet de geschiktheid van het schietterrein in het fort Admiraal Dirksz op het duidelijkst uitkomen. Op Maandag den 27 September e. k. zal er in 't lokaal Musis Sacrum eene Soiree plaats hebben, die zeker de aandacht van vele ingezetenen zal trekken. De blinde declamator, de heer W. van Voorst te Gouda, die in Febr. jl. in den wedstrijd van voordragten, uitge schreven door de vereeniging «jEchylus» te Schiedam, den prijs, een zilveren medaille, behaalde en die tevens als bariton gunstig bekend is, zal op cjien datum eene Soiree Littéraire et Musicale geven. 't Diploma, waarbij hem den prijs in den wedstrijd werd toegekend, prijkt, voor wie 't zien wil, in de zaal Musis Sacrum. De namen der leden van de jury, die hem den prijs toekende, namelijk de heeren: P. J. van Dijk van Matenesse, Beschermheer der Vereeniging, Ridder van de orde van den Nederl. Leeuw, Burgemeester van Schiedam, Dr. C. Vaillant, Schoolopziener, A. M. A. Roelands, Ridder der orde van de Eikenkroon, lid van den Gemeen teraad, H. W. M. Roelands, Notaris en J. C. Sander, Hoofdonderwijzer te Schiedam, geven genoegzamen waarborg, dat de heer van Voorst uitstekend declamator is. Aan belangstellenden in de uiterlijke welsprekendheid en zang, niet het minst aan werkende en kunstlievende leden van rederijkskamers, reciteer- en zangvereenigingen wordt deze avond van kunstgenot ten sterkste aanbevolen. Om van een talrijk auditorium verzekerd te zijn, zal de entree laag gesteld worden. De inteekenlijsten zullen reeds morgen worden aangeboden. Gisteren is Z. M. de Koning in de residentie terug gekeerd. De Staatscourant van 12/13 dezer behelst het programma van de opening der gewone vergadering van de Staten- Generaal op Maandag den 20 dezer. Ten einde zooveel mogelijk te gemoet te komen aan de behoefte aan scheepsvolk bij de Nederlandsche Marine, bestaat het voornemen een gedeelte van de Europesche bemanning aan boord der schepen van de Indische militaire Marine door inlanders te vervangen. Waarschijnlijk zal aan dezen maatregel in den loop van 1876 een begin van uitvoering worden gegeven. (D.) De minister van Justitie heeft bij resolutie van den 4 dezer aan derijksveldwachtersE. Roerdinkkolder (brigadier) te Hoogwoud, E. A. van der Harst (brigadier-titulair) te Medemblik en J. Broers te Sijbecarspel, zoomede aan J. Klomp, dienaar van politie en buitengewoon veldwachter te Twisk, zijne tevredenheid te kennen gegeven over hunnen buitengewonen ijver in de opsporing van den dader van twee brandstichtingen en van een poging daartoe, benevens van een aantal diefstallen, waarvan vele onder verzwarende omstandigheden gepleegd. Ds. E. B. Gunning te Alkmaar komt voor op het drietal te Amersfoort. Aangenomen het beroep naar Appelscha door den heer A. F. van der Scheer, pred. te Callantsoog. Bedankt voor het beroep naar Middelburg door den heer P. S. Bartstra, pred. te Klundert c. a. Te Zijpe zijn tot wethouders en ambtenaren van den burgerlijken stand benoemd de heeren K. Biersteker en A. Kos. De begrooting der gemeente Zijpe voor den jare 1876, zooals die door burgemeester en wethouders den Raad is aangeboden, bedraagt in ontvangst en uitgaaf f27644.66. De hoofdelijke omslag is daarop uitgetrokken tot een bedrag van f 7000. Te Callantsoog zijn benoemd tot wethouders de heeren M. Mooij en C. A. Hoogschagen, en tot ambtenaren van den burgerlijken stand de heeren M. Mooij en G. Kater. De gemeenteraad te Nieuwe Niedorp, die met den aanvang dezes jaars de tractementen der hulponderwijzers aldaar met f 50 's jaars verhoogd, en tot eene som van f 550 gebragt had, heeft hun thans opnieuw en ongevraagd, ten blijke van waardeering hunner werkzaamheid in de openbare school, eene verhooging van f 50 toegestaan, in te gaan op den eersten Januarij des volgenden jaars. Gisteren morgen ten half zes vertrok van Alkmaar naar Amsterdam een extra-trein met bedevaartgangersvoor Kevelaar. In de op den 9 dezer gehouden vergadering van het Departement Twisk der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, is het zilveren eereblijk der Maatschappij uitgereikt aan Jan Baas Yalkestijn, boerenarbeider aldaar. Gedurende ruim 55 jaren is deze onafgebroken werkzaam geweest op dezelfde boerenplaats, zeer ten genoegen van de verschillende leden der familie Zijp die achtereenvolgens, gedurende dit tijdvak, aan het hoofd van het bedoelde bedrijf stonden, en nog is hij daar met lust werkzaam. Ten bewijze, dat onder de leden van den Raad van Urk de antipathie tegen den burgemeester niet algemeen is, ja, er zelfs niet meer sprake is van spanning, moge dienen dat die burgemeester, reeds secretaris, in eene jl. Dingsdag gehouden vergadering, waarbij alle leden tegenwoordig waren, nog is benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken tand, terwijl tevens zijne wedde is verhoogd met f 100. Jl. Zondag avond tegen 111 ure is er brand ontstaan in de patentolie-fabriek van den heer E. G. Verkade te Zaandam; het perceel is geheel verbrand; de belendende gebouwen hebben geene schade geleden. De heer Pot, lid van den gemeenteraad van Vlissingen, heeft in dien Raad mededeeling gedaan van zijn voornemens om in eene volgende zitting een bepaald voorstel te doen tot het oprigten van een badhotel, hetzij van gemeentewege, hetzij door particulieren, onder een lOjarige rentegarantie van de gemeente. Volgens hem zou zulk een onderneming goede vruchten opleveren, daar Vlissingen als badplaats zeer de aandacht trekt van velen, een schoon zee- en landgezigt oplevert, maar tot exploitatie van een en ander behoefte heeft aan een flink hotel. -De Arnh. Crt. heeft niet op met feesten, die oude wonden openrijten en den wrok levendig houden. Zij kan dan ook niet de minste sympathie gevoelen voor de met zooveel ophef en vertoon gevierde zoogenaamde Sedan-feesten, en geeft er haar leedwezen en hare verwondering over te kennen, dat de feestvierende Duitschers daarin ook Neder landers hebben medegesleept, en dat Nederlanders zich hebben laten medeslepen om aan deze manifestatie tegen eene bevriende mogendheid en eene in vrede met ons ver- keerende natie deel te nemen. Na den slag van Sedan had Duitschland te kiezen wat het zijn wilde: een Culturstaat of een Militdrstaat. Het koos het slechtste deel. Het verkoos een «Militarstaat» te wezen, niet eene militaire mogendheid alleen, maar Europa's eerste militaire mogendheid, de militaire mogendheid bij uitnemendheid. Duitschlands verdedigings-oorlog was ten einde; het begon na Sedan zijnen veroverings-oorlog. Duitschland wilde zich, nu de kans zoo goed stond, aan Frankrijk wreken, en hij nam wraak voor de verongelij kingen van nu en voor die van eeuwen geleden. Het werd een oorlogsrijk, azend op buit. Duitschland laat niets na van wat het doen kan om Frankrijk te tergen en het gevoel der ondergane vernedering levendig te houden. De eerste manifestatie was het oprigten der aan Duitschlands over winningen en veroveringen op Frankrijk gewijde eerzuil te Berlijn. De tweede was het Hermann-monument. De derde geschiedt door de Sedan-feesten. Het Duitsche chauvinisme doet niet onder voor het Fransche. Bedenkt Duitschland wel wat het doet vraagt de Arnh. Crt. wanneer het zoo roekeloos en ongemotiveerd voortgaat, deze mogendheid in het hart van Europa te tergen en uit te tarten, die, hoewel tijdelijk verzwakt en magteloos, toch altijd eene groote mogendheid met eene toekomst is? Geen volk, hoe groot, hoe inagtig, op welke reusachtig militaire Behaal uitgerust, heeft de wereldgebeurtenissen in zijne hand. Wie zal zeggen wat de toekomst, de naaste toekomst zelfs, over het trotsche, op zijn millioen bajonetten en zijne Krupp- kanonnen zoo hoovaardige Duitsche Keizerrijk beschoren heeft? De Duitsche Keizer is een man van den dag, zoo niet van het uur. De groote voerman, die de teugels van het gespan in handen heeft en de rossen ment, begint aan de gebreken van den ouderdom merkbaar te lijden. Zal de aan manie grenzende vriendschap van den Keizer te Petersburg voor den Keizer te Berlijn op diens zoon overgaan, en welke zal Ruslands houding en politiek jegens Duitsch land wezen, wanneer ook Alexander II eens tot zijne voorgangers verzameld is? De beroemde pikeur Wiebe de Boer, te Leeuwarden, heeft te Kollum zijn 274sten prijs behaald, ditmaal met het paard van den heer L. Oiivier, te Stiens.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1