ADVERTENTIËN. Benoeming-en, enz. Buitenland. Frankrijk. Esgeland. Duitschland. Oostenrijk. Amerika. Stoomvaart-Berig-ten. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. 288ste ST AATS-LOTERIJ Marine-Haven Nieuwediep. PURMERENDER MARKT van HEDEN. 1 geweest. Hij had zelfs een tamelijk gunstig verleden achter zich. In dienst bij de huzaren hier ter stede, paste hij zeer goed op; door een val van zijn paard moest hij uit de gelederen treden en werd toen eerst te Botterdam, en later te 's Hage kellner of portier in hotels. Als kellner kreeg hij kennis aan zijn vrouwmaar toen het op trouwen aankwam en dit noodzakelijk moest gebeuren, was Jut juist buiten betrekking. Vandaar het afschuwelijke plan om zich door de onbeschrijfelijke misdaad van 13 Dee. 1872 de noodije fondsen voor het huwelijk te verschaffen. Jut die ook al een onechte zoon en een tenger schraal persoon is geeft zich in de instructie 't air van een zeer gevoelig wezen. Toen hij zijn bekentenis had afgelegd, werd hij zoodanig door zijn zenuwen overmand dat men hem met acht personen in bedwang moest houden; daags daarna, toen hem het relaas van zijn bekentenis werd voorgelezen, herhaalde zich deze aanval. Maar sedert dien tijd is hij rustiger, ofschoon zijn cel hij zoowel als zijn vrouw bevinden zich in de cellulaire gevangenis, waar de regter van instructie hen steeds heeft verhoord voortdurend wordt gewaakt. Bij zijn bekentenis moet hij o. a. hebben medegedeeld dat hij zich niet heeft kunnen weerhouden de begrafenis zijner slagtoffere te volgenhij was alleen en volgde den lijkstoet van de Bogt van Guinea tot bij Eik-en-Duinen. In 't West-Einde werd 't hem akelig te moede toen hij digt in zijn nabijheid een vrouw hoorde zeggen „misschien loopen de moordenaars wel achter het lijk." Aan den heer dr. A. A. Deenik, gewezen leeraar in de algemeene geschiedenis en aardrijkskunde, alsmede in de Hoogduitsche taal, aan het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier, is ter zake van vijf-en-zestigjarigen ouderdom, met ingang van den 1 dezer, toegekend een pensioen ten laste van den Staat ten bedrage van f 1245 's jaars. Aan jhr. mr. P. van Foreest is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Wieringerwnard. Benoemd tot hoofdonderwijzer te Woude, gem. Akersloot, de heer H. Kikke, hulponderwijzer te Beemster. Benoemd tot hulponderwijzer te Anna Paulowna, de heer W. Bronkhorst, te Veendijk, gem. Havelte. Te Jary-sur-Marne heeft eene vreeselijke gebeurtenis plaats gehad. Een luchtreiziger had eene opstijging aange kondigd, waarbij hij zijn 8jarig zoontje zou medenemen. Alles was voor de luchtreis gereed en de ballon lag nog aan een enkel koord vast, toen de knaap, die reeds in het bootje was geklommen, op het denkbeeld kwam om alleen den togt te ondernemen. Hij nam zijn mes, sneed het koord stuk en in een oogwenk was de ballon met den jongen uit de oogen der ontstelde toeschouwers en van den wanhopigen vader verdwenen. Wat er van den knaap teregt is gekomen, is nog niet bekend. Sedert jl. Donderdag is Montverrier herhaaldelijk door hevig onweer geteisterd. Daardoor heeft de oogst sterk geleden, terwijl het spoorwegverkeer belemmerd en vele huizen vernield zijn. Van 9 personen, die bij deze ramp het leven hebben verloren, zijn de lijken terug gevonden, en 60 personen worden nog vermist. De Jury, geroepen om uitspraak te doen in zake de aanvaring tusschen 't Koninklijke jagt Alberta en 't pleizierjagt Mistletoe, deed jl. Vrijdag hare beslissing hooren. Zij sprak den kommandant van de Alberta, Prins Leinungen, van alle directe schuld aan 't ongeval vrij, doch gaf als hare meening te kennen, dat die officier bij 't uitwijken zich misrekend had; voorts, dat Koninklijke jagten, in zóó druk bezochte .vaarwaters als de Solent, niet met volle vaart behoorden te stoomen; eindelijk, dat aan boord van die schepen een betere uitkijk diende gehouden te worden. Deze uitspraak werd door een gedeelte van 't publiek met gesis ontvangen, 't Gebeurde heeft namelijk veel kwaad bloed gezet, niet zoozeer tegen de Koningin, als tegen hare dienaren; en velen hadden gaarne gezien dat de Vorstelijke kommandant van de Alberta aan strafbare zorgeloosheid ware schuldig geoordeeld, en dus wegens manslag teregtgesteld. De bewoners van Londen klagen over den last dien zij van de zoogenaamde straatpredikers ondervinden. Het hof van politie heeft uitgemaakt, dat het niet tusschenbeide kan komen zoolang daardoor geen opstopping op de openbare straat plaats heeft. De eenige dochter van Prins von Bismarck is dezer dagen verloofd met graaf Wend Botho zu Eulenburg, geëmployeerde aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Algemeen heerschte de meening, dat de bruid besloten had nooit een huwelijk aan te gaan. Hoe dikwerf ook gevraagd, altijd volgde een weigerend antwoord. Zij staat den kanselier trouw ter zijde; de geheimste stukken gaan door hare handen, en menigmaal, bij ongesteldheden als anderzins, dicteerde de vorst haar belangrijke staatsstukken. Zij wordt in den regel de werkelijke «geheim» secretaris genoemd. De Prins was zelf de meening toegedaan, dat hij zijn dochter bij zich zou houden, hij plaagde haar altijd met den minister van Financiën Camphausen, een zeer hard nekkige oude vrijer. De gravin is algemeen bemind, en geacht om haar karakter en ontwikkeling. In Göttingen en omstreken kwamen voor eenigen tijd verschillende ziektegevallen voor welke aan cholera deden denken, zoo kwamen de verschijnselen daarmede overeen. Aanvankelijk meende men aan bijzondere ernstige gevallen van braking te moeten denken, doch de lijkschouwing van een dier patiënten gaf een verrassende opheldering van het wezen dier nog njet waargenomen ziekte. Het bleek namelijk, dat de wanden van de maag met een dikke korst van kalle- zout bedekt waren, hetgeen alleen veroorzaakt was door het overdadig gebruik van het drinkwater, dat daar ter plaatse zeer kalkhoudend is. Al de aangetasten hadden dan ook bij de groote hitte van die dagen groote hoeveel heden van dat water gebruikt. Het verschijnsel is niet beter te vergelijken dan bij dat van den ketelsteen. De Keizerin is jl. Zaturdag namiddag met haar paard gestort en eenige oogenblikken bewusteloos blijven liggen. Behalve een hevige hoofdpijn heeft het ongeluk geene nadeelige gevolgen gehad, zoodat II. M. reeds gisteren haar bed weder heeft durven verlaten. -In het groote ziekenhuis te Weenen is jl. Zaturdag overleden de bediende Dominck Maschek. Eenige uren vóór zijn dood uitte hij den wensch om een testament te maken. De noodige stappen werden gedaan en Dominck Maschek deed zich als een rijk man kennen en vermaakte aan 't ziekenhuis 24000 fl., aan zijn geboorteplaats en zijn bloed verwanten groote legaten, voor weldadige doeleinden 1500 fl. en aan ieder der bewakers 30 fl. Aan deze legaten was echter de bepaling verbonden, dat de erflater op prachtige wijze begraven moest worden. De man stierf en bij onder zoek bleek, dat Maschek in werkelijkheid geen kreutzer bezat, 't Blijkt, dat de man behoorde zegt de N. Fr. P. tot die niet talrijke, maar in Weenen nog al voorko mende klasse van personen, die geen andere ijdelheid hebben en geen hooger wensch koesteren dan «zeer mooi» begraven te worden. Om dit doel te bereiken was Maschek zelfs op zijn sterfbed voor de testamentsgrap niet teruggedeinsd. De New-York Times bevat eenige bijzonderheden aangaande den heer Ralston, den president der gefailleerde Bank van Californië, die zich van het leven beroofd heeft. Hij was tusschen de 40 en 50 jaren oud. Hij was zijne carrière begonnen als matroos op eene stoomboot. Twee jaren geleden werd zijn privaat vermogen op 20 millioen dollars geschat. Hij oefende grooten financiëlen en politieken invloed uit. Men zegt, dat er daarom een complot gesmeed werd om hem te doen vallen, waarin eene voorname rol gespeeld werd door zekeren heer Mackay omstreeks twintig jaren geleden arbeider in een tunnel wiens vermogen men op 70 millioen dollars raamt. Wetende, dat de heer Ralston de fondsen der Bank in allerlei onder nemingen had gestoken en in mijn-aandeelen speculeerde, verkochten zij hem al hunne eigene aandeelen, en toen zij wisten, dat hij daarmede overstelpt was en geene specie had, lieten zij de Bank springen, waarin zij door een van de concurreerende Banken werden geholpen, die al het goud, dat zij krijgen kon, achter slot hield. Het plan gelukte: de Bank van Californië failleerde en de heer Ralston maakte een einde aan zijn avontuurlijk leven. De Prins Hendrik arriveerde jl. Zondag morgen alhier van Batavia. De Conrad, van hier naar Batavia, is den 11 dezer, 's ochtends ten 7 ure, kaap St. Vincent gepasseerd. De Celebes passeerde den 10 dezer des morgens Kaap St. Vincent. De Holland is den 9 dezer van Batavia naar hier vertrokken. De Madura arriveerde den 2 dezer te Padang, hebbende 37 dagen reis van Soutliampton, inclusief alle oponthoud, en den 8 dito te Batavia. De P. Caland vertrok den 11 dezer van New-York naar Botterdam. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDEKTBOUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLENC. A. Butter, geb. Verhulst, (D.). A. van Driel, geb. de Bover, (Z.). W. Beinert, geb. Zewald, (Z.). C. C. Kroonstuiver, geb. Schook, (Z.). S. Kleerekoper, geb. Wessels, (D.). A. Kooger, geb. Liphuijsen, (D.). P. J. Kort, (D.), A. J. Bos, geb. Antheunissen, (D.). E. Plue, geb. Goed, (D.). OVERLEDENJ. G. van Strijen, 7 weken. Levenloos aangegeven 1. VIJFDE K1DASSE. Zeventiende lijst: No. 19049 premie f 3000. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming lü JacobRoggeveen.J.G'.Rolff. Batavia. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Rinnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 11 Sept. IndiaPacket.G.Diepering. IIoogl.&v.Herw. Tjilatjap. 12 i, Frcir. B. Olsen. Meijer Co. Bangoon. 13 Ornen. C. Lossius. v. Vliet Co. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Cath. Elizabeth. A.G.Rijnsaard. Sundswall. Hout. v. Vliet Co. Beijntje. L.P.Teensma. Hudichswall. Aart en Cornelia. C. Krijnen. Doegjendijk. P. Biepma. Memel. Selentia. O. Basberg. Soderham. Blikman Co. Barsingerhorn. S.van derWoude. Sundswall. Johannes. C.G.P.Bottinghuis.Soderham. Oscar. T. Neuman. Kötka. Amons Co. Stad Dockum. J.L.Zeijlemaker. Biga. Johann Smidt. M. Moe. Lovisa. AnuaMariaWilhelm.J.V.Grol. Riga. Duink. &Goedk. Prins Hendrik. M.C.Braat. Bat.viaSuez.Stukg. de Vries Co. Chip Chase. T. Reed. Newcastle. Steenk.Meijer Co. George Smith. J. Marshall. Sunderland. ZurMühlen&Co. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) j Sept. 'd £2 Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 12 12 notn. Ik. 769.04 f 8.06 20.4 f 2.9 0.78 Vlak. 13 12 no. 7„ 767.74 t 6.75 18.2 f 0.8 0.88 weingolv 14 8 ono. 5„ 768.51 t 7.51 15.9 f 0.7 0.78 14 12 notn. 6„ 769.45 f 8.45 18.0 f 0.8 0.78 u Weersgesteldheid: 12Sept. 12 u. Helder, schoonweer: 13Sept. 12 u. Digtbewolkt, mooiweer. 14Sept. 8 u. Helder, ligtbewolkt, mooiweer. 14Sept. 12 u. Helder, ligtbewolkt, mooiweer. PEB TELEGRAAF. 30 stuks Paarden. 291 Bunderen. 101 vette Kalveren f 0,70 a 0,90 per kgr. (vlug) 43 magere dito - 12,a 24,per stuk. (vlug) 1988 Schapen. 59 vette Varkens - 0,50 a 0,62 perkilog. (vlug) 42 magere dito - 16,a24,per stuk. (stug) 251 9tapels kleine Kaas, f a per 50 kilogram. 1 ii middelbare dito f per 50 kilogram. Boter f 1,35 a 1,50 per kilogram. Kip-Eijeren f 3,75 a per 100 stuks. FATKHltl IIEHIfiTEH. Zr. Ms. stoomkanonneerboot Hydra, in conservatie aan 's Rijks werf te Amsterdam, is gisteren, onder bevel van den luit. ter zee lste kl. J. C. Joekes, over de Zuiderzee naar hier gestoomd, naar men zegt met het doel om aan de alhier aanwezige Russische officieren de gelegenheid te verschaffen den hydraulisehen toestel tot het lichten en neerlaten van den vuurmond in oogenschouw te nemen. (N. Rott. Crt.) Heden middag is nabij de Nieuwe Kerk uit de gracht van 's Rijks werf opgehaald het lijk van een korporaal der mariniers. Men zegt dat de man gisteren avond ver dronken is. De uitslag van den schietwedstrijd met geweer op 200 passen is als volgt: de hl). L. van Dijke (Weerb. Schiedam), 53 punten; P. J. van der Grient, J. C. Ooster hout, H. J. Valkenburg, (alle 3 Weerb. Rotterdam), ieder 52 p.Balet, (serg. Schutt. Rotterdam), P. A. Feltzer (Oranje Nassau 's Hage), A. J. L. Sorensen (serg. Mariniers), ieder 51 p., A. Vijgeboom en K. van Dijke (beide Weerb. Schiedam), W. W. Verduin, (Weerb. Rotterdam), J. H. de Lange en J. M. den Boer (Weerb. Vlaardingen), en A. J. Bergman, ieder 49 p. In het tijdperk van vier weken, 8 Aug. tot 4 Sept. 1875, zijn, blijkens ingekomen berigten, door longziekte aangetast: in Noordbrabant 1 rund; in Zuidholland 64 runderen; in Noorholland 1 rund; in Utrecht 3 runderen: in Friesland 50 runderen; derhalve in het Rijk te zamen 119 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 136 runderen door die ziekte aangetast. De Indische begrooting voor 1876 is verschenen. De middelen zijn geraamd op 140 millioen, bijdrage aan Nederland 10 millioen 8 ton, saldo vorige diensten 211 millioen, een deel daarvan is bestemd voor voorziening in buitengewone behoeften in Indië en Nederland, havenwerken, spoorwegen op Java, aanvulling van materiëel voor de zeemagt, afschaffing der slavernij op Sumatra's westkust, dekking van uitgaven voor de voltooijing van het vesting stelsel enz. Alsdan rest nog circa 14 millioen uit vroegere diensten, terwijl een aanzienlijk saldo wordt voorzien wegens de hooge koffijprijzen in 1875. Voor 1876 is de koffijopbrengst geraamd op 750,000 picols a 49 cents. Men meldt uit Amsterdam, dd. 12 dezer: «Dr. G. van Gorkom, beroepen predikant bij de Remon- strantsch gereformeerde gemeente alhier, nam heden morgen in de Oude kerk afscheid als predikant van de Nederd. Herv. gemeente alhier. Voor een talrijk opgekomen gehoor sprak hij naar aanleiding van Johannes X. vers 16: «en het zal ééne -kudde en één herder worden.» Bij zijn harte lijk en diepgevoeld afscheidswoord deed de spreker uitkomen dat hij de Hervormde kerk, die hij 18 jaren als leeraar diende, niet verliet om den daarin gevoerden strijd te ont- loopen, maar om voldoening te vinden aan een reeds lang gevoelde behoefte naar een kleiner werkkring, welken hij beter konde overzien en die voor zijn aanleg beter was berekend.» Een voorzeker merkwaardig feit, met betrekking tot den dubbelen moord is: dat de vrouw van Jut na den moord als getuige voor den regter heeft gestaan, ten einde inlichting te geven omtrent de Jong, die destijds van den moord verdacht werd. Van eene andere zijde wordt ons nog het volgende vermeld Eene dame, gelogeerd te 's Hage, na den moord bevreesd geworden dat ook zij aan eene gewelddadige overrompeling kon zijn blootgesteld, verlangde een waker in dienst, om haar tegen dergelijke aanvallen te beveiligen. En wat is haar naderhand, zeker tot haar niet geringen schrik gebleken? Dat diezelfde persoon, aan wien die bewaking werd toe vertrouwd, niemand anders was dan Jut. (N. Rott. Crt.) 40jarige Echtvcrecnlgliij X VAN O G. D. HAGENAAR p IN g A. K. VELTMAN. O Nieuwediep, 13 September 1875. 5jj Uit naam hunner dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. 37Harige Kehtvereeniging VAN P. VERSCHUUR >n A. H. RUIJGH. Nieuwediep, 14 September 1875. d Eenige en algemeene kennisgeving.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 3