ADVERTENTIËN. Eageland, Oostenrijk. Stoomvaart-Berig-ten. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. Marine-Haven Nieuwediep. ALKMAARSC HE MARKT VAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. HOORNSCHE MARKT van HEDEN. Littré betoogt dan, dat de republiek het best geschikt is voor deze soort van onderrigt, dat zij alleen kan bestaan blijven in Frankrijk, waar alle monarchiën zich evenzeer hebben verdacht gemaakt, en hij komt op tegen de intran- sigenten, die uit republikanisme deze republiek aanvallen. «Het is te hopen,» eindigt hij, «dat Frankrijk, in menig opzigt zoo bekwaam, zich bevlijtigen moge in staatkundige werkzaamheid. De republiek is de beste school. Het is wel treurig voor ons land, dat het alles kan behalve zich besturen. De leden van de regterziide der Nationale Ver gadering doen wat zij kunnen om de vestiging der nieuwe instellingen te vertragen. Wat hopen zij Daar de loop der dingen in hun nadeel is, hopen zij op eene onvoorziene omstandigheid, op een mirakel, dat hunne zaken in orde zal brengen, die zij zeiven niet konden besturen, toen zij de magt in handen hadden. Ja, er is een wonder mogelijk en dat is niet moeijelijk aan te wijzenhet is de triomf van het Bonapartisme. De heer de Broglie heeft, door zooveel Bonapartisten tot maires en prefecten te benoemen, groote kracht geschonken aan deze partij, zoodat, indien er zich eene onverwachte gebeurtenis opdoet, deze in hun voordeel zal zijn. De republikeinen houden haar tegen, maar zoo zij verslappen of terugtrekken, zullen de Orlea- nisten door een handgreep bij de verkiezingen worden weggevaagd. Ook verbaas ik mij altijd, dat de Orleanisten de Bona partisten ondersteunen, hun betrekkingen geven en wel willend voor hen zijn. Ik weet wel, dat men hen «lekker maakt» door den naam van conservatieven aan te nemen. Maar het Bonapartisme heeft eene keerzijde en er is eene zaak, waarvan de Orleanisten zeker kunnen zijn. Men zal hun geenen dank weten en hunne Prinsen verbannen. De militairen roepen in geval van gevaar: «Schildwacht, geef acht!» Ik zeg ook «schildwacht, geef acht!» met het oog op het Bonapartisme, dat zijne prooi zoekt, en op Duitschland, dat ons blijft bedreigen. Dat Frankrijk partij trekke van al de voordeelen, die de republiek aanbiedt en het gezegde: «een volk heeft altijd de regering, die het verdient,» zal in omgekeerde beteekenis aangewend worden om het geluk te wenschen en te prijzen.» Het mond- en klaauwzeer neemt in Engeland op ver ontrustende wijze toe. De veestapel lijdt groote verliezen. Er worden vele en strenge maatregelen genomen om de verspreiding der ziekte tegen te gaan. - De correspondent van den Times te Madrid deelt een en ander mede omtrent den jongen Koning, waaruit blijkt, dat deze een volstrekt niet benijdenswaardig leven leidt. Men legt het er op aan, hem zeer geïsoleerd te houden zelfs wanneer hij zich in het openbaar vertoont of audiëntie geeft, omgeeft de camarilla hem als met een muur. Dat zijne zuster te Madrid haar verblijf is komen houden, heeft de zaak niet beter gemaakt, want de Prinses is een stijve en weinig sympathetische persoonlijkheid; terwijl de diplo maten zich zeer bezig houden met de vraag, wie haar tweede man moet worden, brengt zij het grootste gedeelte van haren tijd in de kloosters van Madrid door, en als de ministers bij den Koning worden toegelaten, om hem een of ander stuk ter teekening voor te leggen, vinden zij hem bijna altijd alleen. Men heeft aan den jongen Koning den hertog de Sesto Alcanices tot een soort van bewaker gegeven, die zooveel mogelijk alle schadelijke d. i. liberale invloeden moet weren. De Koning vindt dezen man gelijk men in Spanje zegt zelfs in zijne soep. De correspondent verhaalt de volgende anecdotede Koning zocht onlangs, eer hij zich te bed begaf, in zijne slaapkamer overal rond door zijnen ouden kamerdienaar eindelijk gevraagd, wat hij zocht, antwoordde hij«ik zoek, of Alcanices zich ook ergens verborgen heeft, maar hij is er nietwij zijn gelukkig tot morgen ochtend van hem bevrijd.» Men zegt, dat Koning Alfonsus inderdaad wenscht van het juk, dat men hem heeft opgelegd, ontslagen te worden, en dat hij zelfs in stilte plannen daartoe beraamt. Men beweert zelfs, dat hij aan abdicatie of aan vlugten denkt. De correspondent acht dat niet onmogelijk. Behalve door het systeem van bewaking en spionnering wordt hem het leven ondragelijk gemaakt door de menigte zoogenoemde pligten, die men hem oplegt: onophoudelijk moet hij openbare plegtigheden, spelen, processiën, inwij dingen bijwonen, audientiën geven, enz. Een Koning van Spanje, die door de camarilla gedrild wordt, moet alles doen, behalve zich met de wezenlijke belangen van zijn volk bezig houden. De correspondent beweert, dat de jonge Koning, verstandig en van goeden wille, gaarne de schade, hem door zijne gebrekkige opvoeding toegebragt, zou herstellen en eenige uren per dag studeren, maar dat men hem den tijd niet laat om een boek open te doen of eene courant te lezen. De Keizerin begint te herstellen van de gevolgen van haren val van 't paard. De Conrad, van hier naar Batavia, passeerde den 15 dezer 's namiddags Malta. De Prins van Oranje is den 15 dezer te Padang aangekomen. De Voorwaarts vertrok den 16 dezer van Batavia herwaarts. De Celebes is heden alhier aangekomen. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: J. van Valen, werkman en M. Bruin. P. C. Slijboom, zeeman en G. Blom. H. Knop, hofmeester en J. B. Steffens. GETROUWD: Geeue. BEVALLEN: J. Bruin, geb. IJsinga, (D.). A. Krijnen, geb. Snip, (Z.). D. van Vliet, geb. Koningstein, (Z.). OVERLEDENC. J. Kruithoff, 4 maanden. A. J. Smit, 3 maanden. Van 1 tot 15 September 1875. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: Carolus Petrus Paus en Helena Daams. GEBOREN: Adrianus, zoon van C. Bellis en H. Korsman. Grietje, dochter van S. de Leeuw en M. van Oten. Anna Cornelia, dochter van C. N. de Goede en J. J. Slebe. Bregtje, dochter van H. Kraan eu C. Schuitemaker. Aris, zoon van W. Aarsen en A. IJfs. OVERLEDEN; Trijntje Blaauboer, 65 jaren, weduwe van H. Aarsen. Jansje, 2 maanden, dochter van S. Bregman en A. Zwaan. Maartje Kaan, 62 jaren, weduwe van C. van der Beek. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) Windrigting en Kracht. ozo. Ik. otz. 0.1» otn. 0.2„ Barometer mm. Stand. Afw. 766.07 f 5.06 765.19 f 4.19 765.32 f 4.32 Thermometer C. Stand. 18.1 16.0 19.8 Afw. t 1.4 t L2 f 3.3 a>"3 £3 tü Toestand van de zte. 0.58 0.91 0.73 Vlak. Weêrsgesteldheid: 17Sept. 12 n. Helder, ligtbewolkt, mooi: 18Sept. 8 u. Idem. 18Sept. 12 n. Idem. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 16 Sept. 16Sept. Bali. T.vanRossen.AtsjinviaNewcastle. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Barita. L. O. Moen. Kroonstad. Graan, van Gijn Sc Co. Sherburn. R. Benson. Newcastle. Steenk. C. Berghuijs. JamesJoicey. G. Morrill. DuinkGoedk. deGoodeVrede.C'.M.Johannessen.Sundswall. Hout. v. Vliet 8c Co. Celebes. C. Jaski. Bat. via Suez. Stukg. Hoogl.&v.Herw. Granen, enz. 656 hectol. Tarwe f 8,a 9,50; 241 hectol. Rogge f 7,a 8,25; 326 hectol. Gerst f 5,50 a 6,25; hectol. id. (Chev.) f 7,— a7,50; 656 hectol.Haver f 4,a5,25; 306 heetol. Bruine Boonen f 13,a 14,50, hectol. Paardenb, f 8,a 8,50; 106hectol. Kanariezaad f 21,a 23,45 hectol. rood Mosterdzaad 1 19,50 a 20,75, geel id. f a 14 hectol. Koolzaad f 20,a hectol. Lijnzaad f a f 6 hectol. Karweizaad f 21,— a 27 hectol. Erwten: Groene f 18,a 20,Graauwe id. f 22,a Vale id. f 11,a 16,— Witte id. f 12,a alles per hectoliter. Kaas. 563 stapels, weg. 111190 KG.; Kleine 138,Middelb. f 39,Commissie f 38,50, laagste prijs f 20,per 50 KG. Vee. 6 Paarden f 75 a 325; 10 Koeijen f 132 a 195; 13 nuchtere Kalveren f 13 a 21,400 Schapen f 17 a 38; Lam meren f a 203 magere Varkens f 14 a 25; 280 Biggen f 6 a 12,50; 14 Bokken en Geiten f 4 a 12,-; Kleine Bokken f a Boter, f 0,85 a 1,per 0.630 kilogram; PER TELEGRAAF. 4 hectoliter Tarwe Rogge f ,50 per hectoliter. 12 14 20 Gerst Haver Witte Erwten Groene dito - 16 Graauwe dito - Vale dito Bruine Boonen - Witte dito - Paardenboonen- Mosterdzaad - - 6,— a 6,75 - 5,— a 5,25 12,— a 15,— 12,— a 14,— a 21,a Karweizaad - 21,— a ii 25 stuks Paarden - 90,- a250,— per stuk. u Koeijen a n 1050 Schapen - 18,- a 36, ii ii Lammeren a ii 10 i, Kalveren - 15,— a 24,— ii 75 ii Varkens - 12,50 a 22,— ii 7 ii Zeugen - 40,— a 65,— ii 400 Biggen - 5,— a 9, ii 17500 Kip-Eijeren - 3,60 a 3,65 per 100 ii Eend-Eijeren - a 1600 kop Boter - 0,75 a 0,83 per kop. LATRBE «KIUWTKiV. Blijkens een gisteren ochtend bij het departement van Koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië, is den 7 dezer door den tijdelijken militairen eu civilen bevelhebber in Atsjin, kolonel Wiggers van Kerchem, het navolgende aan de Indische regering geseind «Door patrouilleringen in den voormiddag van den 4 dezer heeft zich een hevig vuurgevecht met den vijand ten zuiden van Longbattah ontwikkeld, waarbij wij vijf dooden kregen, terwijl de officier van gezondheid Prochnic en 4 minderen gewond werden. Den vijand is bij die gelegenheid een zeer belangrijk verlies toegebragt door het granaatvuur uit onze versterking; hij was den geheelen avond bezig om zijne dooden en gekwetsten te vervoeren. De gezondheidstoestand bleef gunstig. Yan 23 Aug. tot 5 Sept. kwamen geene cholera-gevallen voor; op 6 Sept. waren er weder 3 gevallen.» Volgens een bij het departement van Marine ontvangen telegram zijn de raderstoomschepen Merapi en Bromo, onder bevel van de kapt.-luits. ter zee J. Tromp en W. J. Scholten van Aschat, respectivelijk den 16 Aug. en den 3 dezer in Oost-Indië aangekomen. Aan boord was alles wel. Met de mailboot Celebes, kapt. Jaski, is van Batavia hier aangebragt, behalve verschillende viervoetige dieren, als een zwarte panter, tijgerkat, zeldzame apensoorten en vogels, een goed geconserveerd en zeer gezonde orang— oetang van het vrouwelijke geslacht, alles voor het genoot schap Natura Artis Magistra, te Amsterdam. De heer K. T. Caron, stationschef te Alkmaar, is, naar men verneemt, met ingang van 1 Oct. a. s. in dezelfde functie overgeplaatst naar Leiden. De heer Eijsendijk, thans chef te Beverwijk, is in zijn plaats te Alkmaar benoemd. Voor de gisteren op de Spoorstraat te Zaandam plaats gehad hebbende harddraverij waren 18 paarden aangegeven. De prijs door de gemeente Zaandam uitgeloofd bestaat uit 25 goudstukken van f 10, de 1ste premie uit 10 en de 2de premie uit 5 zulke goudstukken. Na warmen strijd behaalde den prijs de Slimme Jan, van D. Roepman, te Rotterdam, pikeur P. van Zante; de 1ste premie de Mallejan, van H. Verharen, te Amster dam, pikeur P. van Zante, en de 2de premie de Alexander, van C. Broers te Bennekom, pikeur L. G. Lampe. De huzaar H., die eenigen tijd geleden onder Overveen eene vrouw overreden heeft, is door den krijgsraad, wegens manslag door onvoorzigtigheid, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, te ondergaan in zes maanden eenzame opsluiting. De N. Rott. Crt. verneemt, dat bij de departe menten van Oorlog en Marine het voornemen bestaat belooningen en eereteekenen toe te kennen aan mindere geëmployeerden eu werklieden, werkzaam aan inrigtingen der land- en zeemagt, bij 12, 24 en 36jarige eerlijke onafgebroken dienst. Het doel zou zijn, voor hen die geen aanspraak op pensioen kunnen maken een prikkel te hebben om 's Rijks dienst niet ligtvaardig te verlaten. Bij den bouwman Noordhoek te Schiebroek is in den nacht van Donderdag op Vrijdag een paard de tong uit gesneden. Het te Oude-Pekela tehuisbehoorende galjootschip Godolvus Bernardus, kapt. B. G. Timmer, is op reis naar Nantes vergaan. De bemanning heeft haar graf in de golven gevonden. Het grootste stuk geschut ter wereld, 't eerste 81tons kanon, is thans te Woolwich in positie gebragt om beproefd te worden. Het moet, bij zijn gewone lading, een projec tiel van ruim 600 kilo tot op een afstand van twee uren gaans kunnen voort werpen. Weldra (zoo meldt de Globe) zal echter ook deze «Woolwichgiant» niet meer de grootste wezen van zijne soort. Te Elswick moet men op 't oogen- blik bezig zijn met 't vervaardigen van een 100-tons kanon voor de Italiaansche regering; en van Krupp wordt ver zekerd, dat hij voornemens is iets nog verbazenders af te leveren. Zóó moet 't gaan! De vernielingswerktuigen moeten steeds gevaarlijker, steeds vernielender worden. Zij slokken dan elkander op en wij naderen tot de reduetio ad absurdum van den oorlog. STAAT TAKT IIItlKVK.V, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Post» kantoor alhier, van den 16 Julij tot en inet den 31 Augustus 1873. Mej. Smorenburg, J. B. Simon, G. de Koning, D. Karssen, II. Hendriks, Verbeek, mej. II. de Lange, A. Batenburg, van der Putten, mej. P. A. Walther, Betje Plassen, wed. Velderman, J. G. Stuger, Uit de Boogaard, K. V. de Laan, mej. M. Timmer, mej. H. de Lange, allen te Amsterdam; J. Govers, te Alkmaar; Geerije Rezel, te BoekeldijkJ. Kuiper, tc Groningen; Smits, te Hazerswoude; J. G. van Baljum, te Huizen; G. Arends, te Kra lingen; P. Dekker en V. Dekel, beiden te Leiden; T. de Vries, te Leeuwarden; Sophie Schmidt, te Lucern; A. Ravensteijn, te NieuweroordJ. Matthijssen, te OpsterlandA. C. Kallenberg, W. P. Hendriks, Saturnus, mej. H. Gertmaus, G. T. v. Dijck, allen te Rotterdam; Kraanenvoet, te Voorschoten; S. de Meijere, te Zaandam; G. J. Lookhorst, te Zutphen. Briefkaarten W. K. van der Bregge, te Wiesbaden. Be Birecteur van het Postkantoor te Helder, II E R W E IJ E R. Ondertrouwd: HENRICUS JOHANNES ANTONIUS RIESSELMANN, van den Helder EN ELISABETH MARIA PETRONELLA PEETERS. Gouda17 September 1875. Algemeene kennisgeving. GEEN RECEPTIE. Voorspoedig bevallen van eene Dochter J. J. DE GOEDE—SLEBE. Schagerbrug in de Zijpe, 14 September 1875. Heden trof mij de gevoeligste slag mijns levens, door het ontvangen der smartelijke tijding, dat mijn geliefde Echtgenoot J. VAN DEN BERG, in leven lste Timmerman aan boord van het Wachtschip te Soerabaija, den 4den Augustus 11., mij door den dood is ontnomen, mij nalatende twee zeer jeugdige Kinderen, die dit zware verlies niet kunnen beseffen. God, hope ik, zal mij helpen dezen zoo zwaren en gevoeligen slag te dragen. Mede namens mijne Zusters, Broeders en verdere Familie, Wed. J. VAN DEN BERG, geb. VAN DIJK.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 3