ADVERTENTIE N. Stoomvaart-Berig-ten Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. PURMERENDER MARKT van HEDEN. HARTELIJK VAARTWEL O P ROEP I N C. Vereenigde zitting der beide Kamers, op Maandag den 20 September 1875, tot opening van de gewone vergadering der Staten-Generaal. De heer J. A. G. de Vos van Steenwijk, die den voorzittersstoel bekleedt, opent, nadat de leden der beide, Kamers zich in de zaal be9temd voor de zittingen der Tweede Kamer vereenigd hebben, tegen half een ure de vergadering en laat een Koninklijk besluit van den 8 September jl., No. 13, houdende zijn benoeming tot voorzitter der Eerste Kamer gedurende het aanstaande zittingsjaar, door den griffier dier Kamer voorlezen. De Voorzitter aan wien dientengevolge, overeenkomstig het voor schrift van art. 103 der Grondwet, de leiding der vergadering is opgedragen, benoemt de leden der Commissie die Z. M. den Koning bij ïIDs. aankomst in het gebouw der Staten-Generaal ontvangen, en in en uitgeleide zal doen. De Ministers hoofden der Ministeriëele Departementen, de Kanselier der beide Orden, en de leden van den Raad van State vervoegen zich mede te een ure in de vergaderzaal. Z. M. de Koning, die zich met de hem vergezellende Prinsen op de in het programma voor de opening van de vergadering omschreven wijze naar het gebouw van de Tweede Kamer begeven heeft, wordt, na een kort tijdsverloop aldaar aangekomen, in de vergaderzaal binnengeleid. Z. M. de Koning plaatst zich op den Troon, en houdt, terwijl de Prinsen aan wederzijden van HD. gezeten zijn, de volgende openingsrede „Mijne Heeren! Met genoegen bevind Ik Mij opnieuw in Uw midden, om U, als Vertegenwoordigers van het Nederlandsche Volk, tot hervatting Uwer werkzaamheden uit te noodigen. Mijne verstandhouding met de vreemde Mogendheden is bij voortduring zeer vriendschappelijk. De landman mag zich in een goeden oogst verheugende gezond heidstoestand is over het algemeen zeer gunstig. In handel en nijverheid wordt, in een groot deel der beschaafde wereld, eenige stilstand waargenomen; evenwel toont de ruime opbrengst van de gewone Rijksmiddelen, dat Nederland daaronder betrekkelijk weinig lijdt. De pligtsbetrachting der zee- en landmagt geeft Mij stof tot tevredenheidbeide deelen onzer krijgsmagt in Indië toonen zich ten volle berekend voor hetgeen daar van haar wordt gevorderd. Bij het vele goede, dat wij met dankbaarheid mogen gadeslaan, kan toch de dringende behoefte aan verbeteringen, tot welke Uwe medewerking noodig is, niet worden voorbijgezien. Op de tijdelijke regeling van het muntwezen behoort een eindre- geling te volgenwijziging zoowel van de suikerbelasting, in verband met een nieuwe overeenkomst, als van andere belastingen, waaronder het tarief van invoerregten, zal U worden voorgesteld. Met de herziening onzer wetboeken zal worden voortgegaan, wanneer de aanhangige ontwerpen omtrent de regterlijke magt Uwe goedkeuring hebben verworven. De vermeerdering der middelen van verkeer gaat Mij zeer ter harte. Van Uwe belangstellende overweging Mijner voorstellen betreffende den aanleg en de exploitatie van nieuwe Spoorwegen houd Ik Mij overtuigd. Andere openbare werken mogen niet uit het oog worden verloren met den bouw van een Rijksmuseum in de Hoofdstad moet worden aangevangen. Het hooger onderwijs is aan de bestaande reglementen ont wassen; de regeling van het militair onderwijs eischt herziening; iedere andere tak van dat volksbelang behoeft Onze gestadige zorg. Beschikbaarstelling van middelen zal U worden gevraagd om de werken van het vestingstelsel krachtig voort te zetten; die arbeid moet gepaard gaan met voorziening in de behoeften der levende strijdkrachtenin de eerste plaats met verbetering der wetten op de militie en de schutterijen. Maatregelen zijn voorbereid tot verbetering van het leger in Indië en van het lot der militairen aldaar. Is de toestand der Oost-Indische Bezittingen over het algemeen gunstig, Mijne aandacht blijft gevestigd op versterking van het gezag en ontwikkeling van de welvaart in die gewesten; bescher ming van den Inlander is de taak van het bestuur ook in die onderhoorigheden, waar het Nederlandsch gezag tot nog toe de oude misbruiken niet kon verwijderen. Hoewel de oorlog in Atsjin nog niet tot een bevredigende uit komst voerde, vertrouw Ik dat de krachtige pogingen, aldaar aan gewend, weldra dit doel zullen bereiken. De geldelijke toestand van Suriuaine is niet vooruitgaande, de landbouw van die kolonie zal ondersteuning behoeven. De handel van Curaqao ondervindt den invloed van de moeije- lijkheden, ontstaan uit de herhaalde onlusten in de republiek Venezuela. Ik vlei Mij, dat de onderhandelingen, om die bezwaren uit den weg te ruimen, zullen slagen. Ik reken op Uwe bereidvaardigheid om tot bevordering van 's Lands belangen ijverig mede te werken. Moge Gods onmisbare zegen Uwen arbeid ondersteunenl Ik verklaar de Vergadering der Staten-Generaal te zijn geopend." Z. M. de Koning verlaat, na het uitspreken dezer rede, met de Prinsen, begeleid door de Oommissie, de vergaderzaal, om zich, op de bepaalde wijze, naar het Koninklijk Paleis terug te begeven. De Voorzitter sluit, nadat de Commissie teruggekeerd is, de vereenigde zitting der beide Kamers. Buitenland. Te Brussel is jl. Zondag het Internationale CoDgres voor de Medische Wetenschappen geopend in eene plegtige zitting, welke door den Koning in persoon werd bijgewoond, en wel met eene redevoering van den voorzitter, den heer Vleminckx, waarin deze als het hoogste en verhevenste doel van het congres de bevordering der algemeene volks gezondheid op den voorgrond stelde. Hij herinnerde, hoe het congres in zijne achtereenvolgens te Parijs, te Florence en te Weenen gehouden zittingen reeds omtrent een zeker aantal vraagstukken betreffende de maatschappelijke genees kunde gelukkige beslissingen genomen had, en gaf de hoop te kennen, dat ook die te Brussel een steen zou aan brengen tot het gebouw, dat zijne leden voorgenomen hadden te stichten. Van de door Keizer Alexander tot regeling van het oorlogsregt aangewende pogingen gewagende, vroeg de heer Vleminckx, waarom men zich ook niet beijveren zou om tot internationale, hygiënische of sanitaire over eenkomsten te geraken, welke de contracterende mogend heden zouden verpligten om de maatregelen uit te voeren, met gemeen overleg tot wering van sommige epidemiën enz. vastgesteld. Na deze rede werd het voorloopig bureau bij acclamatie gehandhaafd en werd de minister van Binnenlandsche Zaken, Delcour, tot eere-voorzitter benoemd. Onder de eere-vice-voorzitters mogen vermeld worden: voor Nederland de hoogleeraar Donders, voor Luxemburg dr. Aschman. Efigeland, In een zijner jongste redevoeringen noemde de heer Gladstone een lui mensch «een pest op de aarde.» Onmogelijk, dat die pijl op hem zelf terugstuiten zou: want niemand is werkzamer dan hij. Als staatsman arbeidde hij onge- loofelijk veel; en thans, nullij «in ruste» gegaan is, verdrijft hij zich den tijd met ernstigen letterkundigen arbeid, met 't houden van toespraken, en met 't omkappen van boomen. Dit laatste is zijne geliefkoosde ligchamelijke ontspanning. Nog dezer dagen schreef de berigtgever van een Liverpoolsch dagblad als volgt: «De heer Gladstone heeft weer een zwaren boom op zijn buitengoed te Hawarden geveld. Tien dagen was hij er aan bezig. Wie hem den bijl zien zwaaijen meenen een houthakker van beroep te zien.» De Londen-bridge, bij ieder bezoeker van Londen bekend, die reeds zoo breed is, dat vier rijtuigen er zeer gemakkelijk naast elkander circuleeren, terwijl aan weers zijden 8 voet. breede trottoirs zijn aangelegd, zal nog voor één rijtuig verbreed worden en de voetpaden op elf voet worden gebragt. De kosten worden op ruim 600,000 gulden geschat. Duitschland. Uit Stuttgart wordt medegedeeld, dat graaf van Vetter, die jl. Dingsdag met zijn zoon op de jagt was, het ontzettende ongeluk had, dezen dood te schieten. De getroffene was onmiddellijk een lijk. Amerika. Een vreeselijke storm woedt sedert jl. Vrijdag te Galveston: de stad staat gedeeltelijk onder water; vele havenwerken zijn vernield. Ettelijke menschen zijn omgekomen. De telegraaf is zeer beschadigd. LAATSTE BERIGTEN VAN DE SCHEPEN DER STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Peins van Oranje. 7 Aug. van hier vertrokken. 15 Sept. te Paüang aangekomen. C o n r a d. 4 Sept. van hier vertrokken. 19 Sept. Port-Saïdaang., 20vertr. Koning der Nederlanden. 26 Aug. van Batavia vertrokken. 14Sept. Aden aangek, en vertrokk. Prinses Amaiia. 17 Julij van Batavia vertrokken. 31 Aug. alhier aangek., vertr. 20ct. V oorwaarts. 16 Sept. van Batavia vertrokken. Prins Hendrik. 1 Aug. van Batavia vertrokken. 12Sept.alhieraangek.,vertr.30Oct. De W. A. Scholten vertrok 18 dezer van Maassluis naar New-York. De Maas is den 18 dezer te New-York aangekomen. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD: H. E. Vrijdag, spoorarbeider, weduwnaar van T. van der Kamp en M. Sendermauweduwe van A. P. Jung. GETROUWDGeene. BEVALLENL. H. H. Bruijnzeel, geb. Schooneman, (Z.). G. Andersson, geb, Selderbeek, (Z.). M. G. Smit, geb. Hoogheid, J. Kuijkes, (D.). M. Huvers, geb. van Ginnekens, (D.). J. M. Krap, geb. Poesenou, (D.). T. Trap, geb. Schorsij, (D.). C. Groeneijk, geb. de Winter, (D.). M. B. Kist, geb. Winkelman, (D.). OVERLEDEN W. F. Beukenkamp, 11 maanden. J. Houtkoop, 7 maanden. Levenloos aangegeven 2. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) cL CD Cf) Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 19 20 21 21 12 12 8 12 ono. 0.5k. zwtw. 8„ nwtw. 6„ nwtn. 0.6„ 764.85 760.07 759.02 760.47 f 3.86 - 0.91 - 1.95 - 0.50 20.0 12.0 16.4 17.0 f 3.6 f 2.7 f 2.2 f 0.8 0.76 0.87 0.89 0.75 Vlak. weingolv it Vlak. X Jl u IIOlUul j OoliUUII 20Sept. 12 u. Bewolkt, mooi. 21Sept. 8 u. Bewolkt, mooi. 21Sept. 12 u. Ligtbewolkt, mooi. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 18 Sept. 18 Sept. C.C.Sweeney. B.F.White. New-York. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. 18 Sept. Tintin. J. L. Olsen. v. Vliet Co. Quebeck. 20 InnoeeDta. C. Tondini. ZurMühlen&Co Bassein. 20 Luit.-Gen.v.Swieten.J.C.Viersma.Duink.&Goedk.Passaroeang. 20 Argo. S: Edströra. Ajnons Co. Bassein. 21 Frederic. E. Baudrouet. vanGijn&Co. Akyab. 21 California. S. Deinum. ZurMühlen&Co. Batavia. 21 BrancoBorzone.G.Francesconi. Rangoon. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- oj Binnenhaven te lossen. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkoms'. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Chip Chase. T. Reed. Newcastle. Steenk. ZurMühlen&Co. Santorin. A. Groundwater.Taganrog. Graan. Meijer en Co. Cambrian. J. Collins. Mary Nexon. R. Naai. Shields. Steenk. van Gijn Co. Cramlington. W, Greeve. Newcastle. Duink &Goedk. Cassandra. J. Jarvis. Sunderland. ZurMühlen&Co. Lancaster. J. Ferry. Seaham. Order. Vivid. W. Bedingfield.Sunderland. Duink.&Goedk. Irene. J. II. Meijer. Messine. Stukg. ZurMühlen&Co. Maric Cath. J. Sluisman. Helsingfors. Hout. v. Vliet Co. Martha. J.F.Schonioro. Riga. ChristineMarg.E.S.Ellessen. Sundswall. PER TELEGRAAF. 43 stuks Paarden. 332 Runderen. 104 vette Kalveren f 0,70 a 0,90 per kgr. (vlug) 50 magere dito - 10,a 29,per stuk. (vlug) 2366 Schapen. ii Lammeren. 55 ii vette Varkens - 0,50 a 0,60 perkilog. (vlug) 30 ii magere dito - 14,a20,per stuk. (stug) 278 stapels kleine Kaas, f a per 50 kilogram. 2 ii middelbare dito f per 50 kilogram. Boter f 1,40 a 1,60 per kilogram. Kip-Eijeren f 3,50 a 4,per 100 stuks. Eend-Eijerena blTËIllü BGRIGTEW. De driekleur wappert heden van de nieuw te bouwen R. C. kerk, ten bewijze dat dit gebouw reeds onder de kap staat. Gisteren nacht trachtte een koloniaal, een Belg, met de nachtboot er «van door te gaan.» De agenten van politie van der Veer en Bergman hadden echter kwaad vermoeden in dien passagier, die overigens zeer fatsoenlijk gekleed was! Papieren, waarnaar men hem vroeg, had hij niethij gaf voor veekoopman te zijn die naar België wilde vertrekken. Bij nader onderzoek bleek dat hij zijn nieuw pakje over het bloote lijf droeg, en dat zijn blaauw gekleurd ligchaam de duidelijke sporen droeg van zijn even te voren afgelegd koloniaal costuum. Dat men hem toen «inrukte» spreekt van zelf. Bij 's Konings besluit van 18 dezer, No. 19, is bepaald, dat door den minister van Oorlog eenige onderofficieren van 't leger hier te lande, met hun toestemming, kunnen worden aangewezen, mits, indien zij minderjarig zijn, ook hunne ouders of voogden vergunning verleenen, als medegeleiders van detachementen suppletietroepen op reis naar Neder- landsch-Indië. De daartoe aan te wijzen onderofficieren worden van het tijdstip der inscheping naar Nederlandsch- Indië tot aan hun terugkeer in 't moederland als gedetacheerd gevoerd bij 't Oost-Indische leger, en genieten, vóór hun vertrek uit Nederland, eene gratificatie van f 100. Door den Minister van Marine is dezer dagen bepaald, dat de getrokken kanonnen van 12 c. m. (voorlaad), waarvan in den laatsten tijd twee stuks gescheurd zijn, niet meer aan de oorlogschepen verstrekt zullen worden. Benoemd tot arrondissements-ingenieur bij de Water staat, standplaats Hoorn, de ingenieur B. Hoogenboom. Uit de Beemster, waar de grootste schapenfokkerij in ons Noorderkwartier gevestigd is, zijn in de laatste weken meer dan 20,000 schapen zoowel te Hoorn als op andere markten aangevoerd en verkocht. De schapenteelt levert goede winsten op; van daar dat men zich vooral in de Beemster al meer en meer daarop toelegt en dat de stapel bij al den uitvoer minstens even groot blijft. Aan het station te Leiden is gisteren een wissel wachter door den zandtrein overreden en spoedig daarna overleden. Niettegenstaande den dagelijkschen grooten aanvoer te Assen van korven met bijen, wordt thans nog bij partij betaald 18 a 20 cent het kilo bruto n. 1. met de korveu medegewogen. De aanvoer was in jaren z<5<5 groot niet als thans. Tafelhonig kost 40 cent het j kilo. Jl. Zondag middag had in de duinen onder Kockanje een treurig ongeval plaats. Een tiental jongelingen vonden een granaat van 23 cM., afkomstig van een der monitors en waarin zich een springlading van 8 KG. buskruid bevond. Een hunner had, niettegenstaande de waarschuwingen der anderen, de onvoorzigtigheid met vuur nabij de monding der granaat te komen, waardoor de granaat sprong en de jongeling letterlijk verbrijzeld werd. De overigen, die zich verwijderd hadden, kwamen, met uitzondering van een, die door granaat scherven ligt gekwetst werd, met den schrik vrij. Geboren: WILHELMINA LOUISA, Dochter van J. W. GROENEIJK en C. GROENEIJK, de Winter. Nieuwediep, 21 September 1875. Jl. Zaturdag ontvingen wij de treurige tijding, dat onze eenige Zoon JAN, den 26sten Julij 1875 te Soerabaija is overleden, in den jeugdigen leeftijd van bijna 22 jaren. Nieuioediep, 20 September 1875. M. KOLDER. D. KOLDER—VISSER. Algemeene kennisgeving. aan Vrienden en Bekenden, bij mijn vertrek naar Gelderland. De Weduwe V. D. GRAAF. Al degenen, die iets te vorderen hebben van, of ver schuldigd zijn aan den boedel en nalatenschap van wijlen G. GORTER, worden verzocht daarvan OPGAVE of BETAI.I3VG te doen vóór den 1 October aanstaande, aan S. F. SMIT, te Eijerland, of aan P. C. BAKKER, te Hoorn op Texel. Zij, die een SCHAAP teregt weten te brengen, gemerkt met een zwarte stip op de schoft, een roode streep over den rug en een roode stip op het gat, zullen daarvoor beloond worden. LEENDERT Jz. EELMAN. Ongeren op Texel.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 3