Industrieschool. Lokaal voor Evangelisatie. VOOR DE LEDEN DER HERV. KERK. ADVERTENTIË N. DANKBETUIGING Amerika. Stoomvaart-Berigten. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Marine-Haven Nieuwediep. Ds. D. RIJNDERS, Predikant te Alkmaar. EenY ISOHK A ARwaarin eenige P ALINGr. LET WEL! een halve eeuw geleden, dat de eerste spoortrein (de eerste wezenlijke passagierstrein) in Engeland zijne eerste reis maakte. De togt ging zoover 't lijntje strekte: van Dar- lington tot Stockton, een afstand van nog geen twee uren gaans. Wel 600 waaghalzen reden meê; en men bereikte, als maximum van snelheid, den duizelingwekkenden spoed van 15 Engelsche mijlen in 't uurl Tegenwoordig is de gewone snelheid van een Engelschen sneltrein 50 mijlen in 't uur. 't Lijntje van 9 mijlen lengte is in 50 jaren, in 't Vereenigd Koningrijk alléén, aange groeid tot een net van 16,500 mijlen lengte. En de 800 p. st. ontvangst gedurende de eerste twintig maanden maakt een vreemde vertooning naast de tegenwoordige ontvangst van 22,000,000 p. st. per jaar. Deze herinneringen en feiten zijn wél een jubileum waard. Men mag zich de zegeningen te binnen roepen, door de spoor wegen sedert een halve eeuw over de wereld gebragt. Men mag ook dankbaar den man gedenken, aan wien men die zegeningen verschuldigd is George Stephenson, wiens ver nuft de locomotief in 't leven riep, en (wat méér nog zegt,) wiens ijzeren volharding en fier vertrouwen in de toekomst hem al de tegenwerking, al 't vooroordeel deden overwinnen, met welke zijne grootsche uitvinding aanvankelijk te kam pen had. Er zijn menschen, die met Stephenson's arbeid weinig ingenomen zijn, omdat de spoorweg 't leven onrustiger, gejaagder heeft doen worden. Niets, inderdaad, is volmaakt hier beneden; geen zegening is ten eenenmale onvermengd; ja, hadden wij (gelijk de Times zegt) «de vleugels van de duif,» wij zouden er niet altijd 't beste gebruik van maken. Doch laten deze klagers zichzelf in gemoede eens afvragen, of zij den ouden tijd terugwenschen, toen de onbemiddelde van de wereld weinig meer te zien kon krijgen, dan de omstreken van de stad zijner inwoningtoen een reis van Rotterdam naar den Bosch, per beurtschip ondernomen, soms evenveel dagen kostte, als thans een reis naar New-York; en toen een vader te Middelburg en een zoon te Groningen practisch even ver van elkander verwijderd waren, even bezwaarlijk en zeldzaam tot elkander konden komen, als scheidde hen een half werelddeel Het aquarium te Brighton, dat reeds zoo veel schoons en merkwaardigs bevat en de schoonste inrigting van dien aard is, zal weldra verrijkt worden met twee zee-leeuwen, die binnen veertien dagen uit Californië verwacht worden. De lengte dezer zeedieren, uit den noordelijken Stillen Oceaan, bereiken in volwassen toestand acht voet, doch de twee exemplaren thans verzonden zijn naauwelijks zes voet lang. De achterpooten of ledematen zijn forsch, zoodat het dier er op staan, en zelfs gaan kan. De nek en een gedeelte van den rug zijn bedekt met ruige manen. Daarom dan ook en om den woesten aard van het dier noemt men het «zeeleeuw.» Ofschoon hij van nature schuw is van menschen, bestaan er voorbeelden van, dat hij de bemanning eener boot met de grootste verwoedheid aanviel. Hij laat zich echter temmen en hecht zich aan den oppasser. De zeeleeuw voedt zich in zijn natuurlijken toestand met zee honden, otters en visschen, en zwemt bijzonder snel. De berigten uit Chili zijn niet opbeurend; het land, dat overigens werkelijk vooruit gaat op stoffelijk en geestelijk gebied, lijdt onder een der minst vergeeflijke misdaden onder struikrooverij. Hoe erg die kwaal is, kan men uit het volgende staaltje zien Den 9den deden een 20tal bandieten, op prachtige paarden gezeten, en met dolken en revolvers gewapend, een aanval op de liaciendo van Aguirre en bedreven allerlei onmensche- lijkheden. Zij dreigden elk, die den minsten tegenstand bood, te zullen dooden. Om de boeren schrik in te boezemen losten zij salvo's uit hunne revolvers. Een jonkman, die pas gehuwd en voor zijne vrouw bezorgd was, sloot zich op in zijn huis en barricadeerde de deur. Toen de bandieten bij zijn huis kwamen en het bevel de deur te openen niet opgevolgd werd, liepen zij de deur open. De jonge man bood alles aan, wanneer zij slechts zijn vrouw ongedeerd lieten, doch met afschuwelijke barbaarschheid doorstaken zij de vrouw met hunne dolken en verwondden zij den man zoodat beiden voor dood liggen bleven. Met buit beladen verlieten zij Aguirre in de rigting van Santiago, op weg werd een man te paard door hunne revolverschoten gewond, naakt uitgeschud en van zijn paard beroofd. Zelfs in de straten van Santiago werd door een dezer onverlaten een heer aangesproken om vuur voor zijn sigaar, doch voor deze een antwoord kon geven ontving hij een slag op 't hoofd, en werd van alles beroofd. Een dagblad van Chili zegt, dat wanneer de regering geen eind aan dit kwaad kan maken, het tijd wordt de Lynchwet toe te passen. - Te New-York laat zich tegenwoordig een miniatuur opera-troep hooren van Mexico, waarvan de zangeres, die de hoofdrol speelt of liever gezegd de eerste chanteuse, den interessanten ouderdom van acht jaren bereikt heeft, terwijl geen der andere leden van het gezelschap ouder is dan 10 k 11 jaren. De New-Yorker pers spreekt in de hoogste termen van hunne bekwaamheid als zangers en acteurs. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. PKINS VAN Okanje. 7 Aug. van hier vertrokken. 18 Sept. te Batavia aangekomen. C O N R A D. 4 Sept. van hier vertrokken. 21 Sept. 'sav.Suezaang., 'sn.vertr. Koning dek Nederlanden. 26 Aug. van Batavia vertrokken. 23Sept.'smidd.Port-Saïdaang., 24 Sept. smorg.lOu.vertr.viaNapels. Pkinses Amalia. 17 Julij van Batavia vertrokken. 31 Aug. alhier aangek., vertr. 2Öct. V OORWAARTS. 16 Sept. van Batavia vertrokken. Prins Hendrik. 1 Aug. van Batavia vertrokken. 12Sept.alhieraangek.,vertr.30Oct. De P. Caland is jl. Dingadag van New-York te Botterdam aangekomen. Opgave van af Dingadag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWDP. C. Slijboom en G. Blom. H. Knop en J. B. Steffens. H. E. Vrijdag en M. Senderman. BEVALLENA. W. van Dongen, geb. Disco, (Z.). M. Kohn, geb. Edelenboseh, (Z.). M. Keizer, geb. Rob, (Z.). L. M. C. Gelij- steen, geb. Möller, (Z.). N. van Dok, geb. Neefjes, (Z.). .T. van Wijngaarden, geb. Eikenboom, (D.). C. Abeln, geb. Nobbes, (D.). OVERLEDEN P. O. Peters, 60 jaren. A. de Wit, geb. Went, 66 jaren. L. C. H. de Fauwe, 47 jaren. van 22 tot 29 September 1876. ONDERTROUWD Geene. GETROUWD: Jonas Visraan en ILermina Nannings. GEBORENGuurtje, dochter van Martinus de Graaf en Cornelia Logman. Jannetje, dochter van Remmert Krijnen en Martje Boon. OVERLEDENSimon de Wijn, 68 jaren, weduwnaar van Trijntje Schaap. Cornelisje Eelman, 37 jaren, gehuwd met Klaas Kalis. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) Os a> GG Uren. 1 Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. I procent. J Toestand van de zee. Stand. Arw. Stand. Afw. 29 12 w. lOk. 753.64!- 7.25 14.1 - 0.8 0.77 Holw. 80 8 wnw. 18„ 764.61 - 6.27 12.7 - 0.0 0.68 30 12 uw. 19„ 757.58 - 3.30 13.3 - 1.5 0.70 n Weersgesteldheid: 29Sept. 12 u. Ligtbewolkt, wind, buijig. 30Sept. 8 u. Ligtbewolkt, wind, onstuimig. 30Sept. 12 u. Ligtbewolkt, wind, onstuimig. Grootste winddruk 5 minuten na middernacht 62 KG. De vloed heden voormiddag 7£ uur 7 decimeter boven volzee. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 31 Aug. Prinses Amalia.E.W.Fabritius.Padang enz. viaSuez. 25 Sept. Gouv.deRouville.F.A.Wolking. Curapao. 25 Sept. Cornelia&Maria. P.D.Mulder. Suriname. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Biunenk. 28 Sept. 29 29 30 Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkoms' Renibrandt.L.W.Brinkhorst. ZurMiihlen&Co. Malaga. Duink.&Goedk. Huelva. Huelva. v. Vliet Co. Rangoon. hunne ladi7\g in de Revulet. E. James. Globe. J. Reid. MaryAnn. C. H. Welerius. Binnengekomen Schepen bestemd Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Trevethick. G. H. Carr. Nevvcastle. Steenk. v. Gijn Co. ~SCHAGBI^M^ PER TELEGRAAF. 9 Paarden f 75a200 Ossen - 140al80 Stieren - 90al30 191 Gelde-Koeijen - 70a250 Kalf-Koeijen - 230a270 Vaarzen - 60a 80 Hokkelingen - 36a 50 Nucht.Kalveren- a 20 Vette Rammen - 60al20 1210 Schapen - 16a 35 720 Lammeren f 16 a 22 4 Bokken&Geiten - 2 a 4 23 MagereVarkens - 16 a 32 35 Biggen - 7 a 10 60 Kippen c. 35 al40 30 Eenden - 60 a 75 Boter per kop -110 al 20 Kaas per kilogram - 45 a 50 Kip-Eijeren per 100 -400 a450 Ecnd-Éijeren a EiATEBH BEÏIIGTEIS. Kapt. de Vries van het Nederl. stoomschip Bergen, van Bergen naar Rotterdam bestemd, heden morgen als bijlegger alhier binnen, rapporteert: Zaturdag van Bergen vertrokken, kwamen kort na vertrek zware stormen opzetten, welke toenamen tot een typhoon waarmede men aanhoudend tot hier te kampen heeft gehad. De kolenvoorraad was ten laatste verbruikt, waardoor men genoodzaakt was tot de lading de toevlugt te nemen; de tusschendeks-lading, bestaande in stokvisch, traan en touwwerk, is geheel verstookt, doch overigens is het vaartuig behouden alhier binnengekomen. In de jl. Dingsdag avond in Musis Sacrum gehouden vergadering der Maatschappij van Landbouw afdeeling Helder, is benoemd tot president, ter vervanging van den heer mr. Ch. Bosch Reitz, die bedankt heeft, de heer L. Jelgersma. Beroepen bij de Christ. Geref. gemeente te Spijkenisse ds. K. van Goor, pred. té Broek op Langedijk. De gouverneur-generaal heeft den heer H. B. van Daalen, redacteur van de Java-Bode, die reeds gedurende 7| maand gevangen zat, op het rekest van mr. L. W. C. Keuchenius gratie verleend van den verderen straftijd, die zich tot een jaar uitstrekte. De Javasche Courant behelst het verslag van de feestelijke inwijding van den vuurtoren op Poeloe-Bras, welke den naam van Willemstoren verkregen heeft. Reeds heeft dit nuttige werk vruchten gedragen. De Engelsche brik Albatros, van Moulmain naar Cork, was namelijk lek geworden, zoodat de bemanning zich op eenige mijlen van Poeloe-Bras in de sloepen heeft moeten redden. Groot was de verrassing toen men een licht ontdekte en, daarop afgaande, te Poeloe-Bras aankwam. De Perseveranza zegt, dat het bezoek van Keizer Wil helm te Rome officiëel is aangekondigd tegen 11 October. Men meldt uit Belgrado van drie groote gevechten in Bosnië bij Osrediza en Dogopolje, langs de üna en bij Prijedor aan het Kozaragebergte. De Turken, ofschoon 1700 man sterk, werden overal verslagen. De verliezen bij de drie gevechten bedroegen voor de Turken 320, voor de opstandelingen 128 man. De opstandelingen bij Prijedor waren verschanst. De gevechten hebben den 26, 27 en 28 plaats gehad. De opstandelingen nemen niet in aantal toe. Bij Mokra Gora zijn in den nacht van den 27 op den 28 een vijfhonderdtal «Baschibuzuks» (infanterie) op Servisch gebied doorgedrongen, die een milicien en een wachter doodden. Op het alarm rukte een bataillon Serviërs uit, voor wie de Turksche troepen over de grens terugtrokken. De verbittering onder het volk is onbeschijfelijk 131 jarige Echtvereeniging VAN JACOB J. EELMAN EN GEERTJE A. BAKKER. Waal-en-Burg (Texel), 2 October 1875. Heden overleed, tot mijne diepe droefheid, na een smar telijk lijden van veertien dagen, mijn lieve Vrouw CORNELISJE EELMAN, in den ouderdom van 37 jaren, mij nalatende een Kind, te jong om het verlies door haar geleden te beseffen. Voor de liefderijke en zorgvuldige behandeling, door den Wel-Ed. Zeer Gel. Heer Dr. J. ENSING bewezen, betuig ik hem bij dezen mijnen opregten dank. Burg op Texel, 28 September 1875. K. M. KALIS. Heden trof mij en mijnen Kinderen een zware slag, daar mijne Echtgenoot en der Kinderen zorgvolle Vader, PETER KOENRAAD PETERS, op een zeer noodlottige en treurige wijze het leven verloor. Allen die den over ledene gekend hebben kunnen beseffen hoe smartelijk ons deze schielijk toegebragte slag treft, doch wij hopen in Gods wijzen wil te berusten. Nieuwediep, 29 September 1875. Uit naam van Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, M. SCHOLTEN. Weduwe C. C. PETERS. aan alle Ingezetenen van Burgerbrugwelke bij den BR4ND van 16 September zich verdienstelijk hebben gemaakt tot behouding der perceelen van P. PLEVIER. De Correspondent, B R E G M A N. ZONDAG den 3 OCTOBER a. s., 's morgens om 10 ure, D. V., Spreker Allen, die van het onderwijs gebruik wenschen te maken, ook zij, die het reeds in vorige jaren hebben bijgewoond, worden uitgenoodigd zich daartoe aan te melden bij het Bestuur der school, op Zaturdag; den 3 October, des avonds ten 7 ure, in de bovenlokalen van school No. 7, in de Oostslootstraat. Niemand mag worden toegelaten, die niet voorzien is van een bewijs dat hij de kinderziekte gehad heeft, of met goed gevolg gevaccineerd is. Jongelingen, die voor het eerst geplaatst willen worden, moeten 13 jaar oud zijn en vooraf toonen genoegzaam ervaren te zijn in het lezen, schrijven en rekenen met gewone en tiendeelige breuken. Ieder leerling betaalt voor schoolgeld 50 cents 's maands, bij vooruitbetaling, terwijl eenige onvermogenden kunnen geplaatst worden voor rekening van het Departement Helder, der Maatschappij Tot Nvt van 't Algemeen. Om het schoolverzuim zooveel mogelijk tegen te gaan, zal den ouders maandelijks door middel der kwitantie kennis worden gegeven van het aantal malen dat de leerling niet tegenwoordig is geweest. Het Bestuur hoopt op die wijze de ondersteuning der ouders te verkrijgen. B. L. VRIES, Secretaris. Heden is van het Strand achter den Hoorn op Texel WEGGESLAGEN De Kaar is vooraan voorzien van een kram en ring, waaraan een strop en stuk Manielle-touw. Zij, die inlichting hieromtrent weten te geven aan den Eigenaar P. S. DAALDER, te Texel, zullen daarvoor beloond worden. Een ieder wordt gewaarschuwd GEEt CIlEBIET BEER TE VEBLEEtVEIG aan ELISABETH METTEN, Huisvrouw van J. P. BASTIAANSE.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 3