1875. N°. 123. Woensdag 13 October. 33 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. HELDERSCHE EN MEI WEIMEPER OIRWT „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal 1.80. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN N°. 103. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Sdlken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indlë. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting van de mail naar Padavg en Batavia, te verzenden per mailboot CELEBES, geschiedt voor druk werken den 15 October a. s., na aankomst van trein III (Noordholl. Spoorweg) ten 10.58 des avonds, voor brieven den 16 October, na aankomst van treinl ten 9.47 des morgens. HELDER en NIEUWEDIEP, 12 October. Bij de op 19 dezer te houden verkiezing van gemagtigden in het Kiescollegie der Hervormde gemeente alhier moet voorzien worden in de vacaturen, die ontstaan zullen wegens de periodieke aftreding van 10 leden van dat Collegie, alsmede in 3 vacaturen, ontstaan door overlijden en door benoeming tot eene andere kerkelijke corporatie. Gisteren morgen is de bejaarde landbouwer A. v. D., uit Koegras, die melk aan zijn klanten alhier had gebragt, op weg huiswaarts met zijn paard, door het omkantelen van den wagen, in een vrij diepe sloot teregt gekomen. De man verdronk jammerlijk, terwijl het paard zich heeft weten te redden. Op den 4 Aug. jl. overleed te Soerabaija, in Neêrl. O. I., de 1ste timmerman der Marine J. van den Berg, in hulpbehoevenden toestand nalatende eene weduwe met twee nog zeer jeugdige kinderen, alhier woonachtig. De Onderofficiers-Vereeniging voor Zee- en Landmagt «Vaderland en Oranje,» waarvan de overledene lid was, is voornemens, op Dingsdag den 2 November a. s., ten voor- deele van die weduwe eene tooneelvoorstelling te geven, welke zal opgeluisterd worden door het strijkorchest van de K. N. Marine alhier, onder directie van den heer Wec- kesser, dat daartoe, geheel belangeloos, zijne medewerking heeft toegezegd. Wij twijfelen niet, of onze plaatsgenooten zullen gaarne willen medewerken om dit menschlievend doel der Ver- eeniging op krachtige wijze te ondersteunen. Gisteren morgen is een trein van den Holl. Spoorweg te Vogelenzang gederailleerd, waardoor de volgende treinen verhinderd werden den weg te passeeren. De trein was gelukkig ledig en het dienstdoend personeel heeft geen letsel bekomen. De rammonitor Adder, dezer dagen buiten dienst gesteld, zal voorloopig te Hellevoetsluis blijven. Men schrijft aan de Standaard: «Niettegenstaande bij de Marine-directiën reeds een goed georganiseerde brandweer bestaat, zal deze toch nog ver beterd worden. De directiën te Willemsoord en Hellevoet- sluis zullen ook in het bezit komen van eene stoombrand- spuit, gelijk Amsterdam er nu twee heeft. Voorts zullen nog voor alle 3 directiën, de bij de Amsterdamsclie brand weer gebruikt wordende Extincteurs met Waarloo-ladingen, en ook rookmaskers, beide van het beste, sinds korten tijd uitgevonden systeem, worden aangeschaft. Maatregelen als deze, welke de veiligheid verhoogen van het Rijksmateriëel. hetwelk tonnen gouds vertegenwoordigt, verdienen ten volle aller goedkeuring.» Het gedeeltelijk bankroet van Turkije kost aan de fondsenhouders een verlies aan inkomen van bijna 84 millioen gulden per jaar. Bovendien moet men het verlies rekenen aan kapitaal door de daling der Turkscbe fondsen. Volgens de Constitutionnel is bij het Nederlandsche gezantschap te Parijs berigt ontvangen, dat Prins Hendrik dezer dagen aldaar wordt verwacht. De Prins van Oranje zou dan tegelijk met zijn oom terugkeeren. Volgens dat blad zou alzoo de Prins van Oranje nog in Parijs vertoeven. Andere bladen maken melding van zijn verblijf te Arenenberg. Beroepen bij de Chr. Geref. gemeente te 's Herto genbosch ds.'K. van Goor, pred. te Broek op Langendijk, die ook te Spijkenisse is beroepen. Tot directeur der Burger-avondschool te Alkmaar, in de plaats van den heer A. van Uven, naar Gouda ver trokken, is benoemd de heer W. Verbeet, leeraar aan die inrigting. In de afgeloopen week heeft de inspecteur-generaal van de Fransche geneeskundige dienst der landmagt, het rijkshospitaal te Utrecht bezigtigd en zijne bijzondere tevre denheid over deze rijks-inrigting betuigd; met gelijk doel had hij te Amsterdam de inrigtingen voor het onderwijs der militaire studenten in de geneeskunde bezocht. Jl. Vrijdag zijn 30 prachtige hengsten van Olden- burgsch ras langs Utrecht naar Engeland vervoerdzij zijn voor den aanfok bestemd; er waren paarden bij, waarvoor f 2000 betaald is. Op den 7 dezer werd voor het Provinciaal geregtshof in Noordbrabant behandeld de zaak tegen B. P., oud 33 jaar, geboren te Cuijk, wonende te Ilaps, beschuldigd van moord op een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht, van 't welk zijne bij hem inwonende en met hem levende ongehuwde schoonzuster te zijnen huize en in zijne tegen woordigheid was bevallen, door het even na de geboorte te hebben geworgd door een lint vast om den hals te snoeren en met twee knoopen vast te maken en het daarna in een zak gedaan en in een kuil in den stal zijner woning begraven te hebben. In deze zaak werden negen getuigen gehoord; de procureur-generaal rekwireerde eene tuchthuis straf van twaalf jaren. Mr. H. van Lanschot trad als verdediger op en conclu deerde tot verzachting van straf, op grond van zijn vol ledige bekentenis. Het hof zal a. s. Woensdag uit spraak doen. Omtrent den moord te Velp (Noordbrabant) meldt men uit Grave, dd. 8 Oct., nader het volgende: Toen gisteren de brigadier der maréchaussee P. J. Lellscliop vernomen had, dat in een hadbosch te Yelp het lijkje gevonden was van een der vermiste kinderen uit het dorp Reek, begaf hij zich onmiddellijk derwaarts. Onderwijl was niet ver van daar het lijkje gevonden van het tweede kind, liggende in een greppel, waarin ongeveer twee palm water stond. De inwoners van het dorp Reek en de bewoners van de omliggende hoeven waren op het gerucht van den moord op de plaats zamengestroomd. De brigadier maakte uit eenige geruchten op, dat het een verdacht teeken was, dat een meisje, niet ver van daar woonachtig, niet op de plaats des onheils tegenwoordig was. Het meisje stond zeer ongunstig bekend. Op dit gerucht afgaande, gaf de brigadier onmiddellijk last aan een veldwachter en een maré chaussee, haar op te sporen en haar op het terrein van den moord te brengen. Bij hare aankomst werd zij terstond bij het lijkje gebragt, en, hoewel haar gelaat kalm bleef, gaf toch eenige aarzeling in haar houding den brigadier aanleiding haar te visiteren. Hij vond in haar bezit een knipmes, bevlekt met bloed en een zakdoek, almede met bloed bemorst. De oorzaak daarvan wist zij niet op te geven. Zij bleef echter alle schuld hardnekkig ontkennen. Zij had zelfs den moed, op last van den brigadier, het lijkje van het jongste kind 53 passen ver te dragen. Zij werd daarop naar Grave vervoerd, waar zij lagchende, onder een grooten toeloop van volk, hare intrede hield. Toen zij echter in de gevangenis was opgesloten, kwam zij spoedig tot bekentenis. Het' meisje, Maria van der Linden geheeten, is 15 jaar oud. Zij bekende, dat zij, bezig zijnde eikels te rapen, de kinderen in eene laan had gezien. Dat zij daarop, omdat de kinderen haar wel eens hadden uitgescholden, het plan opvatte hen te vermoorden. Zij had beiden naar een afge legen boschje gelokt en het oudste kind aangevat en met haar mes een steek in den hals toegebragt. Dit had zich alstoen verweerd, waarop het door haar op den grond werd geworpen en de oogen uit het hoofd werden gesneden. Een paar sneden over den hals voltooiden het feit. Volgens hare verklaring had zij er zeer veel «spul» mee gehad. Daarop had zij het jongste kind in een greppel met het hoofd in het water gehouden en gesmoord. Alstoen is zij teruggegaan naar het lijk van het. eerst vermoorde kind en heeft dit een portemonnaie afgenomen, waarin acht centen. De portemonnaie heeft zij weggeworpen en de centen begraven onder eene graszode bij hare woning. Hoewel er geruchten loopen, dat zij idioot is, schijnt dit niet het geval te zijn. Opgevoed in eene buurt van de gemeente Reek, die teregt «de wildernis» heet, heeft zij misschien nooit het goede van het kwade leeren onderscheiden. Zij kan lezen noch schrijven en was reeds gedurende langen tijd om haar kwaadaardig karakter door iedereen in het dorp gevreesd. De publieke opinie schrijft ook aan haar de branden toe, die in den laatsten tijd in de gemeenten Reek en Yelp hebben gewoed. De officier van justitie en de regter- commissaris uit 's Bosch hebben heden in loco een onder zoek gedaan en de moordenares verhoord. Maria van der Linden is jl. Zaturdag morgen naar 's Hertogenbosch getransporteerd. Het vervoer geschiedde in een rijtuig om haar voor de woede van 't volk te bevei ligen. De luitenant der maréchaussee Quadekker, die op den dag der ontdekking van den moord te 's Hertogenbosch voor het Hof als getuige diende tegen zekeren Panders uit Haps, beschuldigd van kindermoord, spoedde zich onmiddellijk naar Grave en wist in den avond 't jeugdige monster tot bekentenis te brengen. Zij heeft den volgenden dag aan hem in loco de plaats aangewezen, waar zij de porte monnaie weggeworpen en het geld begraven had. 't Schijnt ook dat de muren der gevangenis een grooten invloed hebben geoefend op haar geest. Zoolang zij onder den vrijen hemel stond, ontkende zij alles hardnekkig. Het kind der heide was daar nog in haar element. De gevangenis bragt haar tot nadenken. Zij schijnt den volgenden dag ook eenige teekenen van droefheid te hebben gegeven. Toen zij echter dezen morgen vervoerd zou worden en zij de kreten van 't volk hoorde, toen kwam haar dierlijke geaardheid weer boven en sprong zij lagchende in 't rijtuig, brutale blikken op het volk werpende. Dien morgen zijn de vermoorde kinderen ter aarde besteld. Alle kinderen uit het dorp en den omtrek volgden, onder het luiden der klok, de draagbaren, waarop de lijkjes der onschuldige slagtoffers, naar de groeve werden gebragt. Te Wilp had jl. Vrijdag een verschrikkelijk ongeluk, plaats. De smid V. had een geweer ter reparatie ontvangen, dat hij natuurlijk meende niet geladen te zijn. Toen hij het eenigen tijd in het vuur had, ging er evenwel een schot af, met het ongelukkig gevolg dat de vrouw van den smid de lading in de zijde ontvingzij was onmiddellijk een lijk. De vrouw verkeerde in hoogst zwangeren toestand en laat vier nog jeugdige kinderen achter. De Prov. Gron. Crt. geeft het volgend schetsje van een Winschoter kermis: Beteekent de markt niet veel, op de najaarskermis, die er meê zamenvalt, is 't wat drukker; 't plein om de kerk is geheel met tenten en kramen en daartusschen wemelt het weer van menschen, wel niet in zulke digte drommen als anders, maar toch nog in groot aantal. En dat is ook zelfs met 't oog op 't waarlijk al zeer slechte weer, geen wonder; want «Winschoter markt» is een dag, waarop in omliggende plaatsen oud en jong, hoog en laag, zich voor bereidt reeds lang te voren. Van de eenvoudigste boeren arbeider en boerenmeiden, die een potje maken of geld opnemen van hun «volk» om eens regt veel pret te hebben, tot de heeren en dames van den landbouw toe, stroomen allen naar Winschoten «naar 't mark.» Zoo'n kermis dan ook te Winschoten, zie, dat 's heel wat anders nog als een kermis in een groot er stad; 't is er een veel gewigtiger dag. Anders is die kermisdag, dat feest te Winschoten, vooral ook door de personen die er aan deelnemen. De Winschoters maken er, buiten de kinderen en't dienstdoend personeel, al weinig drukte van; schoon onze keukenprin sessen, enz. 't toch al druk genoeg maken en menige huis vrouw dankbaar is als de groote dag dér kermis achter den rug is. Zijn eigenaardig karakter krijgt 't feest echter voornamelijk van de buitenlui. En die buitenlui? Als men er twee groepen van heeft gezien, kent men allen. De eerste groep bestaat uit boerenknechts en boerenmeiden. Gescheiden komen ze in Winschoten, maar 's namiddags, tegen den avond, komt er toenadering. De wijze, waarop die toenadering plaats heeft, is soms, ja dikwijls al zeer eigenaardig. De «jongen» verovert, in den letterlijken zin, zijn «meid!» Na achtervolgen en ontwijken, na aanvallen en ontvlugten, na trekken, scheuren, stompen soms, ziet men uit den drom de paren te voorschijn komen. En gearmd nu, soms zelfs in zeer innige omarming, gaan ze dan de kermis op en neêr. Dan zingt en joelt zoo'n troep van paren, dat hooren en zien iemand zou vergaande beenen raken los en de leelijke straatkeijen van Win schoten zelfs zijn geen te harde of oneffene dansvloer voor de trouwens vrij dik geschoeide voeten der forsche lui. Maar de keel wordt al gaauw heesch van 't zingen (of wilt ge liever schreeuwen, bulken, loeijen) en moet ge smeerd worden en wordt gesmeerd ook door velen met jenever, door sommigen met wijn 't Bloed begint nu sneller en sneller te vloeijen, de hoofden gloeijen, de zaal der herberg wordt een zaal vol vrijende menschen, waar de eene zoen klapt na den andere, tot het uur van scheiden (morgenuur dikwijls) nadert of totmaar 't wordt laat en de verlichting laat veel te wenschen over, dus laat ons niet verder gaan: we konden eens verkeerd zien. De andere groep bestaat uit jonge heeren en dames, die ook hier hunne zamenkomst hebben. Van stijve vormen, die toenadering moeijelijk, onmogelijk maken, is hier geen sprake. Och neen. men wil een avond feest vieren, pret maken, en een avond zamen is immers nog niet altijd zamenToch beneden zijn stand gaat rnen niet ligt en hoer worden gaat niet. gemakkelijk tegenwoordig; dus ook opgepast in deze keuze, uit 't eene kan 't andere ligt ontstaan. Anders komt men nu echter hoofdzakelijk zamen om feest te vieren. De eerste ontmoeting heeft ook kiel plaats op de markt, in een der koffij huizen of 's avonds in de ruime en nette zaal van 't hotel Wissemann, waar lustige dansmuziek zich laat hooren. En dan is 't een lust zoo'n zaal zoo digt bezet, zoo stikvol jongelui te zien. Want gezond zien onze jongelui uit den omtrek er uit; dat kan ook trouwens niet wel anders; de warmte dei- zaal, de wijn en nog meer de jonge, frissclie levens lust doen de aangezigten gloeijen, de oogen schitteren. En daarbij dat dansen in eene ruimte, te klein soms om er een wat groote tafel neêr te zetten! Maar dit hindert niet, men is zamen, gezélschap bij gezelschap, men heeft pleizier, dol veel pleiziei'. En straks, ja dan wordt de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1