1875. N°. 125. Zondag 17 October. 33 Jaargang. BEKENDMAKING. QUA R AIMT A N E. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 103. Binnenland. HELDERSCHE M MEI WEDIEPER COURANT. W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1 80. franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indfë. Laatste ligting 's avonds 6 uur. Burgemeester en Wethouders der gemeente Hélder maken bij deze bekend, dat, even als vroeger, van den 16 dezer tot en met den 16 April 1876, de quarantaine zal gehouden worden achter in het Nieuwediep bij het Nieuwewerk, en dat alle vroegere bepalingen opzigtelijk het stoppen of ankeren en in quarantaine liggen in den mond van dehaven, van volle kracht blijven; zullende de schepen aldaar de eerste visitatie moeten ondergaan, na welke visitatie de visiteur der quarantaine, indien daartegen geene bedenkingen bestaan, vrijheid verleent om naar het Nieuwewerk te verhalen of te zeilen; doch ingeval er onverhoopt ziekte of besmetting aanwezig of te vermoeden is, zoodanige schepen zal gelasten, om in den mond der haven aan den Steenendam te meeren, alwaar zij tot nadere orders van Hoogerhapd steeds zullen bewaakt worden. Het zal echter aan schepen, welke slechts aan visitatie zonder quarantaine onderworpen zijn, vrijstaan, om de visitatie op de reede af te wachten, indien het met hun belang in strijd is om in het Nieuwediep te komen. Ieder wordt ernstig gewaarschuwd, om zich zonder schriftelijke vergunning van den Heer Directeur en Kommandant der Marine, aan boord van quarantaine-schepen te begeven; ten einde zich te vrijwaren voor de toepassing der zware stratfen welke op de over treding zijn vastgesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 16 October 1875. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 16 October. Heden zal van hier vertrekken naar Oost-Indië het stoomschip Celebes, van de Java-Maatschappij, op welken bodem zich hebben ingescheept een deel der manschappen van het koloniale leger, die sedert eenige dagen op het fort Kijkduin hebben verblijf gehouden. De achtergeblevenen zijn bestemd voor het West-Indische leger, en zullen bij gelegenheid derwaarts worden overgevoerd. Onder de heden ingescheepten bevindt zich een die, reeds 52 jaren tellende, er nog flink uitziet. Ziehier wat we omtrent dezen persoon, die van af zijn 16de jaar de soldatenrok reeds draagt, vernemen: als zouaaf en als soldaat van Garibaldi had hij voor en tegen den Paus gevochtenhij had lang in Algiers gediend en een werkzaam deel aan den Fransch-Duitschen oorlog genomen, en thans heeft hij zich, uit liefde voor het vak, hij het leger in Oost- Indië geëngageerd, hij hetwelk hij reeds vroeger gediend had. De vertrekdag van Zr. Ms. stroefstoomscliip Cornelis Dirks, bestemd naar West-Indië, is bepaald op den 25 dezer. Men verneemt dat de kapt.-luit. ter zee J. B. A. Josselin de Jong naar Engeland is gedetacheerd tot het instellen van een onderzoek naar de inrigting en den gang van het onderwijs op de daar bestaande Iraining-sldps. Aan dien hoofdofficier zal het bevel over het toekomstige instruc tie-schip Wassenaer worden opgedragen. Het Nederlandsche schip Willem Poolman, met steen kolen geladen, is geheel verbrand. De bemanning is gered en te Padang aan land gebragt. Een Zweedsehe stoomboot, dienstdoende tusschen Kopenhagen en Lübeck, is eenige dagen geleden in volle zee verbrand. De brand ontstond door het plotseling vlam vatten van den inhoud van eenige flesschen, die als glycerine waren aangegeven, maar ten laatste bleken naphta te bevatten. Vier-en-twintig passagiers, waaronder bijna de helft vrouwen, kwamen om. Een passagier werd gered; de kapitein, twee officieren en eenige mannen der ekwipage behielden, hoewel deerlijk gebrand, het leven. Onder de exposanten ter tentoonstelling te Philadelphia zal ook de Paus behooren, die er twee mozaieken zal inzenden, voorstellende een Madonna van Raphael en St. Agnes van Gentili. Na afgelegd examen is o. a. de acte van hoofdonder wijzer verleend aan de heeren S. Baert, van den Helder A. Klerk, van Spanbroek. Men is te Texel voornemens een stroopfabriek op te rigten. Bereids wordt de grondstof, daarvoor benoodigd, aangevoerd. De heer dr. W. C. van Manen, pred., beroepen van Winkel naar Zierikzee, sprak jl. Zondag zijn afscheidswoord, ontleend aan I Cor. XIII 13 en de heer A. F. van der Scheer, beroepen van Callantsoog naar Oud- en Nieuw- Appelscha, nam afscheid van zijn gemeente met Matth. VI 10a. Te Hoorn is op nieuw een geval van hondsdolheid geconstateerd, en wel bij een bond van K. de Vries aldaar, welke hond aan die ziekte gestorven is. Naar aanleiding van dit geval is door den burgemeester een nieuw bevel uitge vaardigd tot het muilkorven van honden. De hoeveelheid hooi, welke in Wijdenes is gewonnen, is ongeveer i beneden het middelmatige gebleven. Bij vele j kaasboeren heeft zich het verschijnsel, dat de kaas door «gebrek» werd aangetast, gedurende den afgeloopen zomer in sterke mate voorgedaan. Dit zoogenaamd «gebrek» werd veroorzaakt door vliegen, die hare eijeren leggen in de openingen en barsten, welke niet zelden in de kaas aan wezig zijn. Gelukkig vergoedden de hooge prijzen de schade, daardoor teweeggebragt. Ook is in die gemeente de tongblaar onder het vee in ééne weide uitgebroken. Te 's Hage is jl. Donderdag aanbesteed het uitbaggeren van de lig-, los- en laadplaats buiten den oostelijken afsluitdijk te Amsterdam, en het maken van een vangdam in het Y bewesten de haven van Nieuwendam; minste inschrijver de heer van de Velde, te Papendrecht, voor f 1,473,000. Jl. Dingsdag zijn te Rotterdam gearresteerd, drie manspersonen, zoogenaamde heeren, die op twee valsche wissels bij de Bijbank der Nederlandsche Bank eene som van ruim f 13,600 trachtten te ontvangen. Een hunner zou het geld incasseeren en moest dit in een koffijhuis, ver van het kantoor der Bijbank verwijderd, aan de beide anderen ter hand stellen. De uitgezonden persoon kwam werkelijk in het aangeduide koffijhuis, maar in gezelschap van politie-beambten, die zich ook van de beide andere personen meester maakten. De beide laatsten waren sinds geruimen tijd als zeer onsolide hekend, en hebben op ver schillende wijzen en onder allerlei namen eenige buiten- landsche handelshuizen opgeligt. De van ouds beroemde paarden— en veulenmarkt te Ameide is jl. Donderdag gehouden. De markt was, niette genstaande het ongunstige weder, zeer druk bezocht. Aan gevoerd werden ongeveer 950 paarden, 300 veulens en 30 hitten, de handel was, vooral in ljjarige, zeer levendig. Jl. Woensdag werd een bezending kikvorschen van Utrecht naar Engeland verzonden. In de laatste dagen worden mede voortdurend van deze dieren naar België en Frankrijk verzondenzij worden met nat gras in manden gepakt. Het provinciaal geregtshof in Noordbrabant heeft bij arrest van den 13 dezer B. P., arbeider, wonende te Haps, oud 33 jaren, schuldig verklaard aan doodslag van een jonggeboren kind en hem veroordeeld tot tuchthuisstraf voor den tijd van 10 jaren. Het heeft jl. Donderdag nacht te Zwolle reeds sterk gevroren, zoodat bruggen en wegen wit en hard waren; men zag zelfs hier en daar ijskegels. Nadat jl. Maandag avond de trein van den Staats spoorweg, die ten ruim vier uur uit Enschedé naar Gronau vertrekt, even de grenzen was gepasseerd, werd door een der wachters het haltsein gegeven, omdat het signaal van het station het binnenrijden nog verbood. Toen de machinist, aan dat sein gehoorzamende, de vaart van den trein zeer verminderd had, ontdekte hij een stuk ijzer op de rails. Hij kon nog tijdig genoeg stilhouden, om ongelukken te voorkomen, doch niet voordat locomotief en tender reeds met hevige schokken over het stuk waren heengereden. Bij de gewone snelheid zoude het gevaar zeker te laat zijn bemerkt en de trein zijn gederailleerd, omdat het ijzer, een klein stuk spoorstaaf, met veel overleg was geplaatst. De wachter had nog kort te voren den weg nagezien en in orde bevonden. Te Leeuwarden heerschen mazelen en roodvonk epidemisch. Het volgende curieuse geval heeft zich te Sneek voorgedaan. Zeker zeekapitein had voor eene reeks van jaren zijne vrouw verlaten wegens eene voorgenomene zeereis. Tot leedwezen der vrouw vernam zij in 12 jaar niets van haar man, zoodat zij beweerde, dat hij overleden was en op grond der wet een tweede huwelijk aanging. Niet weinig werd echter de vrouw verbaasd, toen haar eerste man dezer dagen arriveerde. Hij was onder de zeeroovers gevallen en had 12 jaar gevangen gezeten in een vreemd land, gedurende welken tijd hij geen brieven had kunnen verzenden of couranten lezen. Dat de vrouw en de tweede man en ook de eerste man nu alle drie een vreemde positie hebben, laat zich begrijpen, te meer omdat er uit beide huwelijken kinderen zijn. Naar men zegt moet de eerste man zijne vrouw opeischen. Met belangstelling ziet men den verderen loop dezer zaak te gemoet. Men schrijft uit Zuidwolde: Op landbouwkundig gebied is hier wat nieuws. Aangespoord door den hoogen prijs van het kanariezaad hebben een paar landbouwers dezen zomer een proef genomen met den verbouw van genoemd zaad. Yan den een kunnen we nu reeds de uit komst berigten. De heer D. Aalfs zaaide van 't voorjaar op een stukje kosterieland groot 55 A. en 50 cA. 35 liter kanariezaad, dat eerst slecht opkwam, maar zich later uitmuntend ontwikkelde. In de vorige week is de vrucht gedorscht en geschoond en heeft opgebragt 20 H.L. zwaar zaad en nog 1,5 H.L. ligt zaad. Het zware zaad is aan de beurs te Groningen verkocht voor 39 gulden de H.L., zoodat dat ééne stukje land den heer Aalfs onzuiver opbrengt de som van f 780, hetwelk is ruim f 1400 per H.A. Dat vele landbouwers het voornemen hebben om in 't volgende jaar ook eens een proef te nemen met dat gewas, zal zeker niemand vreemd vinden. - Zelden was de geregtszaal te Heerenveen zoo vol belangstellenden als jl. Donderdag morgen. De zaak, die behandeld werd, betrof G. Simons, lid van den Raad der gemeente Engwirden, woonplaats Tjalliberd, die beschuldigd wordt het been van den hoofdonderwijzer H. Raadersma, wonende in dezelfde gemeente te Gersloot, te hebben stuk geslagen. Na het getuigenverhoor eischte de subst.-officier 1 jaar eenzame opsluiting, f 150 schadevergoeding aan den hoofdonderwijzer en betaling der kosten. Uit de behan deling der zaak bleek, dat H. Raadersma na de mishan deling wel twee uur in den regen was blijven liggen, achtergelaten door den beschuldigde en de beide personen, die er bij waren, toen het feit plaats had. Door zijn kermend schreeuwen waren anderen opmerkzaam op hem gemaakt, en die hadden hem naar huis gebragt. Yoor den beschuldigde sprak de advocaat mr. J. Meinesz, te Heeren veen. A. s. Donderdag uitspraak. Het transport van vet vee, zoowel runderen als schapen uit Friesland en Groningen naar Holland en 't buitenland per spoor, is thans weder in vollen gang. Ook op kal veren staande koeijen en melkvee zijn zeer in trek. In 8 dagen tijds zijn jneer dan .1000 koeijen uit het Noorden getransporteerd. In geen jaren zijn te Meppel zooveel hazen, patrijzen, konijnen, korhoenders, eendvogels, snippen, lijsters, enz. gevangen, als in het tegenwoordig jagtsaizoen. Onder de familiën te Batavia, die dezer dagen op de droevigste wijze door de cholera geteisterd zijn, behoort het gezin van den heer van Daalen, redacteur van de Javabode. Yan de 8 kinderen, waaronder reeds volwassen dochters, werden 6 hevig aangetast; 4 zijn ten grave gedaald en 2 bevinden zich in hoogst ernstigen toestand. Dezer dagen heeft de beroemde componist Gounod, op een stoep uitglijdende, zulk een zwaren val gedaan, dat hij den regterarm brak en eenige oogenblikken buiten kennis lag. Offënbach heeft mnziek voor drie nieuwe stukken geschreven. La Créole, Le Voijage dans la Lune en La Boulangère. Binnenkort zullen ze te Parijs worden opgevoerd. Een heer uit Kerkrade las onlangs in eene Duitsche courant, dat eene zekere firma te Leipzig tegen inzending van 2 thaler of 6 Reichsmark een recept zou toezenden om onaangename droomen te voorkomen. Hij zond dadelijk per post de 2 thaler en ontving jl. Zaturdag uit Leipzig een smal strookje papier, waarop gedrukt was: «Ga niet slapen.» Te Weenen is een nieuwe dans uitgevonden, die den naam van «Les lanciers en colonne» heeft gekregen. Eduard Strauss zal muziek voor den nieuwen dans schrijven, die dus zijn weg door de wereld wel zal vinden. Een Hollandsche planter in Amerika vraagt Holland- sclie boeren-arbeiders, hun loon bedraagt f 1000 jaars, vrije woning met een akker grond voor eigen gebruik. In eene kleine Amerikaansche stad werd onlangs «La Dame aux Camelias» van Alex. Dumas opgevoerd. Na het laatste bedrijf ging het scherm nogmaals op; een in het zwart gekleed heer kwam op het tooneel en sprak het publiek aldus toe: «Dames en heeren! Gij hebt zoo even het einde der ongelukkige Dame aux Camelias bijge woond. Welnu, Marguérite Gautier zou niet gestorven zijn, indien zij de borstpastilles van dr. Johnson had gebruikt; ik heb de eer u daarvan bij deze het adres op te geven.» Een dame der groote wereld, die vrij diep in Turk- sche papieren zit, vraagt den gezant der Porte bij zich te dineren. Na het nuttigen van het eerste geregt staat zij op en biedt zeer bevallig den pacha haar arm aan. Deze kijkt haar verwonderd aan«Excellentie,» zegt zij, «de andere helft over vijf jaar.» Den Europesclien lekkerbekken wacht een nieuw en bijzonder genot. Men wil beproeven om den Amerikaanschen reuzenkikvorscli bij ons te acclimatiseren, en eenige hon derden dezer dieren zijn onlangs, behoorlijk in kisten met gras verpakt, in Engeland aangekomen. Hun vleesch is even malsch als dat van onze kikvorschen en overtreft ver dat van het fijnste gevogelte, maar terwijl er voor een maaltijd wel een zestig kikvorschenhammetjes noodig zijn, is een achterpoot van den reuzenkikvorsch voor een per soon voldoende, vooral wanneer het gelukt om deze dieren te mesten. In Japan fokt men sedert lang een iets kleiner

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1