Lokaal voor Evangelisatie. VOOR DE LEDEN DER HERV. KERK. ADVERTENTIËN. Benoemingen, enz. STYFEN-GENERAAL. Buitenland. Frankrijk. Duitschland. China. Amerika. Stoomvaart-Berig-ten. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. ALKMAAHSCHE MAEKT VAN HEDEN. HOOBiNöCHE MARKT van HEDEN. Tj Ds. S. H. J, DE WOLFE, Pred. te Leiden. soort van kikvorsch voor de keuken aan. Het is te hopen, dat men het met gemak over vier voet hooge hekken springend dier kan beletten hier te verwilderen, want in plaats van den gemoedelijken zang onzer groene moeras bewoners brult de Noord-Ainerikaansche als een os en heft hij een oorverscheurende muziek aan. Met ingang van 15 dezer is aan den heer C. J. Bollee, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Petten en als zoodanig benoemd de heer A. Eriks Kz. De luit. ter zee 2de kl. P. D. A. Frankamp wordt, met den I Nov. a. s., geplaatst aan boord van het wachtschip alhier. De off. van gez. 2de kl. dr. T. Abrahamsz, behoorende tot de rol van het schroefstoomschip Prinses Marie. is beschouwd met den II dezer te zijn overgeplaatst aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 14 October. Bij de voortzetting der discussie over de regterlijkc wetten werd met 35 tegen 31 stemmen verworpen een amendement van den heer Smidt, om den zetel van het hoi' voor de drie noordelijke provinciën te Groningen te vestigen in plaats van te Leeuwarden. Met geheele artikel tot vermindering der elf hoven op vijf, met bepaling hunner zetels te 's Bosch, Arnhem, 's Hage, Amsterdam en Leeuwarden, is daarna zonder stemming goedgekeurd. Een ameudement van den heer van Eek tot vermindering van het getal der raadsheeren conform de wet van 1849, welke de regering voorstelt in te trekken, is verworpen met 46 tegen 24 stemmen. Zitting van Vrijdag 15 October. Het wetsontwerp tot ver mindering van het aantal hoven is aangenomen met 58 tegen 12 stemmen, na aanneming van een amendement van den heer Bredius ten voordeele van procureurs bij ontbonden hoven. Eveneens zijn aangenomen de ontwerpen tot verhooging der tractementen van leden en ambtenaren bij den Hoogen Baad en tot intrekking der wet van 28 Mei 1849. Dezen winter zullen te Parijs geborduurde zijden japonnen in de mode komen maar alleen zulken, die uit vorige eeuwen afkomstig zijn. Aanleiding daartoe gaf een japon van mevrouw de Sevigny (met roode bloemen op een gouden grond), welke bij eene modemaakster tentoon was gesteld. De hooge vrouwelijke aristocratie te Parijs is toen in de nagelaten kleederscliatten harer voorouders gaan snuffelen, zoodat men dezen winter in de Parijsche salons japonnen zal zien, welke reeds in de 15de, 16de, 17de en 18de eeuw geschitterd hebben. Nieuwbakken adellijke dames, o. a. de baronnessen Roth- schild, moeten over deze mode volstrekt niet gesticht zijn, daar zij, ondanks alle nasporingen in de garderobe van haar voorgeslacht, geen enkele japon kunnen vinden, welke aan de gestelde eischen voldoet. Van toilet gesproken, zij nog vermeld, dat de ex-Keizerin Eugenie dezer dagen al de japonnen zal laten verkoopen, welke zij indertijd van de stad Lyon ten geschenke heeft gekregen. Te Parijs bevindt zich op het oogenblik het grootste paard, dat men in Europa heeft gezien. Dit dier is git zwart met een witte piek ter grootte van tweemaal de oppervlakte eener hand. Over de schoft is het 1.83 meter groot. Het legt in een minuut gemakkelijk een kilometer af en behoort aan den Russischen graaf Maïclef. In de Gaité te Parijs zal eerstdaags een nieuwe opéra- féerie worden opgevoerd, Een Reis naar de Maan, in niet minder dan drie-en-twintig tableaux van de heeren Leter- rier, Vanloo en Mortier, muziek van Offenbach. De vol gende heeren en dames komen in dat nieuwe spectakel voor: Vlan, Microscope, Cactus, Cosmos, Quipasseparld, Parabase, Le commissaire, Cosinus, Oméga, Rectandle, Phichipsi, Coëfficiënt, A plus B, Un sélénite, Caprice, Fantasia, Popotte, Flamma, Adja, Stella, Ita, Bella, Mic- roma, Phoebé, Médinette, Azurine, Hyperba, Nébuleuse, Asphodéle, Hespérie, Sidéra. Fanny Lear (miss Blackford,) die langen tijd met den Russischen grootvorst leefde, en thans in Parijs hare gedenk schriften uitgaf, heeft van de Fransche regering last ont vangen het land te verlaten. Deze last is gegeven op ver zoek van Rusland. Zij is nu naar Londen vertrokken. Berger, de Koning van het biljart, is overleden in zijn geboorteplaats, het dorpje Tnoissey. Berger heeft het biljartspel als het ware tot eene wetenschap verheven en er een boek over geschreven. Koningen, Prinsen en Keizers zelfs zijn zijne leerlingen geweest en hij vertelde o. a. van eene les welke hij gaf aan Napoleon III, en waarin hij zijne wenken over het biljartspel kruidde met opmer kingen over de leiding van het politieke spel. Ook Alfred de Musset is zijn leerling geweest, maar een slechte, gelijk de dichter zelf in een vers heeft verteld. Berger droeg die série van aan hem gewijde Alexandrijnen altijd bij zich, zeggende dat hij er trotscher op was dan op de grootste série van caramboles die hij ooit gemaakt had. De National Zeitung verneemt van goederhand, dat Prins Bismarck, wegens zijn tegenwoordig minder gunstigen gezondheidstoestand, op stellig aandringen van zijnen genees heer, heeft moeten besluiten om den Keizer niet naar Italië te vergezellen. Garibaldi heeft eene proclamatie tot de opstandelingen in de Herzegowina enz. uitgevaardigd. In dit stuk zegt hij o. a.«De Turk keere naar Azië terug. Nadat hij den Bosphorus was overgestoken, heeft hij, moordende en verwoestende, zich als een wolf geworpen over het gebied der voortreffelijke bevolking, waaruit de Pelasgen zijn voort gekomen, die misschien de eerste beschavers van Europa waren. Hij ga dus terug naar Azië met zijne ondeugden en zijne gruwelen. In Klein-Azië zal hij genoeg volken vinden om te martelen en in het ongeluk te storten. Staat op, heldhaftige zonen van het Zwarte-Gebergte, van de Herzegowina, van Bosnië, Servië, Thessalië, Macedonië, Griekenland, Albanië, Bulgarije en Rumanië. Allen hebt gij eene roemrijke historie. Onder u werden de Leoni- dassen, Acliillessen, de Alexanders, de Spartacussen geboren. Heden ten dage zult gij nog onder uwe krachtige bevolking Spartacussen en Leonidassen vinden. Verlaat u niet op de diplomatie. Deze oude matrone zonder hart bedriegt u zeker. Mèt u zijn in de gansche wereld de mannen van hart. Zelfs Engeland, tot dus verre altoos den Turken goedgunstig, heeft bij monde van een zijner staatsmannen verklaard, dat liet eene confederatie van vrije volken moet verkiezen boven de heerschappij van den afgeleefden Turk.» Wegens de hevige windvlagen is een gedeelte van het in aanbouw zijnde gebouw voor de tentoonstelling in Fairmont Park te Philadelphia, ingestort. Tien werklieden zijn gekwetst, waarvan twee ernstig. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Prinses Am aha. 3 Oct. van hier vertrokken. 11 Oet. Gibraltar gepasseerd. Prins van Oranje. 7 Aug. van hier vertrokken. 18 Sept. te Batavia aangekomen. C O N R A D. 4 Sept. van hier vertrokken. 13 Oct. te Batavia aangekomen. Koning der Nederlanden. 26 Aug. van Batavia vertrokken. 13 Oet. alhier aang., vertr. 25 Dec. V OORWAARTS. 16 Sept. van Batavia vertrokken. 11 Oct. Port- Saïd aangek., vertr. 12 Oct. 's av. via Napels. Prins Hendrik. 1 Aug. van Batavia vertrokken. 123ept.alhieraangek., vertr.3üOct. De Celehes vertrekt heden van hier naar Batavia. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: A. Phernambucq, werkman en J. M. M. Snijders. J. de Kreij, stoker hij de marine en A. Duijs. C. Schagen, koopman, weduwnaar van A. Hopman en J. de Jonge. GETROUWDGeene. BEVALLEN: C. Piels, geb. Raat, (Z.). T. Goustra, geh. Schuring, (D.). T. de Jong, geb. de Waard, (D.). D. J. de Graaf, geb. Giltjes, (Z.). C. M. Visser, geb. Visser, (D.). A. Krijnen, geb. Bommel, (D.). OVERTREDEN: P. TI. Meijer, 84 jaren. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 5 Julij. 15 Oct. Alblasserwaard. J. Zwart. Batavia. 18 Sept. 16 n Celebes. C. Jaski. Padangenz.,viaSuez. 8 ,1 Urania. P.H.Kiewit. Batavia. 9 ii Graafstroom. P. Pott. Samarang. 12 ii 15 Oct. Caroline. P.v.Duijvenboden. Porto. 12 H 15 ii Singapore. E. van Geldorp. Maeassar. 15 CaperdeRobles. T.TI.vanSlooten. Curaqao. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. llerkoms'. 15 Oct. Kate. J. Cornforth. Meyer Co. Taganrog.* 15 u Henriëtte. K. Wijtsma. Hoogl.&v.Ilerw. Suriname. Als bijlegger wegens gebrek aan steenk. bestemd naar Hamburg. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor Deodata. T. Nielsen. Lovisa. Hout. v. Vliet Co. Oden. II. Johannessen. Hernosand. Amons Co. Active. Th. Smith. Leith. Steenk. v. Gijn Co. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) O O Uren. j Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 15 12 noto. 0.4k. 748.60 -11.34 8.2 - 4.8 0.86 Vlak. 16 8 zotz. 0.1 751.81 - 8.06 6.5 - 4.4 0.97 16 12 n. 0.5„ 752.57 - 7.30 9.1 - 3.8 0.81 li Weêisgesteldheid: 150ct.l2u. Digtbewolkt, mooiweer. 160ct. 8 u. i, 160ct.l2u. I, AT Si SIK BKRICJTK.V. Tot hoofdonderwijzer te Opmeer is benoemd de heer Arend Passer, hulponderwijzer te Purmerend. Te Epe is een moord gepleegd, en wel onder de volgende omstandigheden. J. K. leefde in ongeoorloofde betrekking met de vrouw van P. v. Z. Laatstgenoemde kwam jl. Woensdag avond ten huize van J. K. om zijne vrouw te halen, die zich daar bevond. J. K. beval hem zijn huis te verlaten, en nam, toen daaraan niet terstond werd voldaan, een geladen geweer en schoot v. Z. dood. K., die naar men zegt in beschonken toestand verkeerde, heeft zich zelf bij den burgemeester aangeklaagd en is in hechtenis genomen. De regterlijke magt uit Arnhem heeft reeds een onderzoek ingesteld. ALKMAATISCITEM/VIiKTYANGTSTEREN. Granen, enz. 485 hectol. Tarwe 1 9,a 10,25; 131 liectol. Rog-re f 7.75 a 8,50; 395 hectol. Gerst f 5,a 6,50; hectol. iel. (Chev f G,75 a 7,50; G44 hectol.Haver f 4,50 a 6, 89 hectol. Bruine ftooncn f 13,a 14,hectol. Paardeub, f 8,a 8,50; 22 hectol. Kanariezaad f35,a 37,50; 40 hectol. Mosterdzaad rood f ,19 a 19,75, geel id. f 21,50 a 22, 1 hectol. Koolzaad f 9,50 a hectol. Lijnzaad f a f 2 hectol. Kanveizaad f a 68 hectol. TCrwten: Groene f 12,a 20,Graauwe id. f 22,a 26, Vale id. f 13,a 18,— Witte id. f 12,a 15,alles per hectoliter. Kaas. 476 stapels, weg. 101421 KG.; Kleine f39,Middelb. f 44,Gommissie f 42,laagste prijs f 17,50, per 50 KG. Vee. 8 Paarden f 65 a 325; 12 Koeijen f 120 a 275; 9 nuchtere Kalveren f 14 a 21,492 Schapen f 21 a 45 Lam meren f a 103 magere Varkens f 20 a 82; 834 Biggen f 4 all,15 Bokken en Geiten f 3,— a 9; Kleine Bokken f a Boter, f 0,95 a 1,05 per 0.630 kilogram. PER TELEGRAAF. 3 hectoliter Tarwe f 9,75 a per hectoliter. Bogge - a 43 Gerst - 6,75 a 7,— 19 ii Haver - 5,a 5,25 n Witte Erwten - 14,50 a i, Groene dito - 19,a 20, i, Graauwe dito - 20,a v 8 ,i Vale dito - 14,a 22, 20 i, Bruine Boonen - 13,a 13,50 h Witte dito - 16,a u Paardenboonen - 8,25 a ii Mosterdzaad - 20,50 a i, Karweizaad - 21,37ia 30 stuks Paarden - 60,a250,per stuk. Koeijen 480 i, Schapen Lammeren Kalveren h Varkens 150 6 ii Zeugen 500 Biggen 900 Kip-Eijeren n Eend-Eijeren 1500 kop Boter Handel vlug. - 19,a 36,u - a - a - 14,a 22,u - 40,a 60,u - 5,— a 8,50 - 5,25 a per 100 stuks. - a u - 0,80 a 0,90 per kop. 12)jarige Echtvereenigiiif NICOLAAS JOHANNES WINTER o IN 1 ALIDA DAM. Amsterdam, 16 October 1875. Ondertrouwd CORNELIS SWAGER EN ENGELTJE WILNER. Dirkshorn, 9 October 1875. Algemeene kennisgeving. Getrouwd F. E. R E I T S M A EN M. SEVENHUIJSEN, die tevens bedanken voor de vele blijken van belang stelling, bij hun huwelijk ondervonden. Nieuwediep, 13 October 1875. Bevallen van een welgeschapen Dochter P. DE JONG, geboren DE WAARD. Nieuwediep, 15 October 1875. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een Meisje, Mevrouw C. M. VISSER VISSER. Nieuwediep, 16 October 1875. Heden morgen overleed onze geliefde Vader, de Heer P. H. MEIJER, gepensioneerd Timmerman der Marine, in den gezegenden ouderdom van bijna 85 jaren. Nieuwediep, 16 October 1875. Uit naam der Kinderen. Be Heer en mevrouw IiEICH betuigen hunnen hartelijken dank aan allen, voor de talrijke blijken van belangstelling, ondervonden bij gelegen heid van hunne vijf-en-twintigjarige Echtvereeniging. Helder, 17 October 1875. ZONDAG den 17 OCTOBER a. s., 's morgens om 10 ure, D. V., Spreker

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 2