ADVERTENTIE N. Benoeming-en, enz. STATEN-GENERAAL. B u ite n I a n d. Frankrijk. Engeland, Amerika. Stoomvaart-Berig-ten. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. 289ste STAATS LOTERIJ. Marine-Haven Nieuwediep. PURMERENDER MARKT van HEDEN. jaren is ontstaan, nl. die in gestolen staats-documenten. Meestal echter zijn deze zoogenaamde gestolen stukken valsch, en te Parijs werd eenige maanden geleden een jongmensch ontdekt, die een gestolen tractaat tusschen de drie Keizers te koop had, welk stuk, hoe goed ook bewerkt en vervaardigd, door de diplomaten, aan wie het te koop was aangeboden, voor valsch werd erkend. Men kwam toen tevens tot de ontdekking, dat dit feit niet op zichzelf stond, maar dat een aantal personen zich met deze soort van bedriegerijen bezighield. Natuurlijk werd er een eind aan gemaakt, maar misschien dat miss Fanny Lear op haar beurt nog eens iets diplomatieker politieks aan de markt wil brengen, al zou men ook gerustelijk kunnen veronder stellen, dat diplomaten en politici wel zoo voorzigtig zullen zijn, dat, behoudens eenige indiscretiën, hunne staatsstukken niet in andere handen komen. (Hld.) Te Oudenaarde stapte in de vorige week eene vrouw over de rails, op het oogenblik dat een trein aankwam. De onder-stationchef, het gevaar ziende, liep zonder aarzelen naar de vrouw, nam haar op, wierp haar op zijde en zij was gered; doch het noodlot wilde dat de moedige ambte naar zich zelf niet meer kon redden; hij werd door de locomotief opgevat, viel en werd geheel vermorzeld. Uit Honolulu (Sandwich-eilanden) wordt via San Francisco gemeld, dat Koning Kalakaua bedenkelijk ziek is en men zijnen dood spoedig verwacht. In het water bij de stad heeft zich een aantal goud- visclijes vertoond, en dit is volgens het geloof der inboor lingen steeds een voorbode van het verscheiden van een lid des vorstelijken huizes. Verslag der verrigtingen door de zeemagt in de wateren van Atsjin; vervolg. Zr. Ms. stoomschepen Watergeus, Pontianak en Aart van Nes stoomden den 22 Julij naar Poeloe-Bras, ten einde deel te nemen aan het feest ter inwijding van den Willemstoren. Eerstgenoemde oorlogsbodem bleef aan het etablissement den steenkolenvoorraad aanvullen; de beide laatste stoomers keerden respectivelijk den 24 en 25sten op Atsjins reede terug. Zr. Ms. stoomschip Sambas keerde den 23sten van zijnen togt naar de westkust terug, na volbragte zending te Ana- laboeh, Soesoeh, Poeloe-Cayo en Tampat-Toean. Zr. Ms. stoomschip Pontianak, post gevat hebbende nabij Poeloe-Toewan, wierp den 25 Julij eenige granaten in het gebied van Toekoe-Nanta, ten einde vijandelijke benden, die zich nabij het strand vertoonden, uiteen te jagen. Dat stoomschip vertrok den volgenden dag naar de westkust tot handhaving der blokkade aldaar, terwijl Zr. Ms. stoomschip Aart van Nes via Pinang naar Singa pore vertrok om aldaar eenige noodzakelijke reparatiën te ondergaan. Zr. Ms. stoomschip Sambas verliet in den nacht van den 27sten op den 28sten de reede, ten einde met het aanbreken van den dag op de hoogte van Pedro-punt te trachten de praauwen to bemagtigen, waarmede de gemeenschap van den vijand met Poeloe-Way onderhouden wordt en om tevens de vischvangst tusschen Pedro-punt en Atsjin-rivier te beletten. Zr. Ms. stoomschip Metalen Kruis deed den 28 Julij een verkenningstogt langs de kust, van Atsjinhoofd af tot Koeala Gigieng en keerde daarna op zijne vorige anker plaats terug. Het gebied van Toekoe Nanta voorbijstoomende, werden daarin eenige granaten geworpen; dat vuur werd uit eene der strandbentings beantwoord, zonder dat echter het schip bereikt werd. De Pontianak kwam den 30sten van de westkust terug en ging daarna op Poeloe-Bras den steenkolenvoorraad aanvullen. Door den stationskommandant ter noordkust werd het navolgende gerapporteerd Zr. Ms. stoomschip Schouwen vertrok den 26 Julij van Gighen met opdragt om te onderzoeken, in hoever na de tuchtiging van Sambilangan ook door Merdoe op onze oorlogsbodems zou worden geschoten. Te Tranghiran, nabij Merdoe gelegen en behoorende tot Endjoeng, kwam het kamponghoofd met eenige volgelingen aan boord, en vernam men, dat de hoofd-kampong van Sambilangan geheel door de vlammen was verteerd. Tranghiran verlaten hebbende, stoomde de Schouwen langs Merdoe en Sambilangan tot bij Tandjong-Ryah. Hoewel voor Merdoe door het stoomschip eenige geweer schoten gelost werden op de daar aangetroffen visschers- vaartuigen, die den wal op vlugtten, hadden van den kant der bevolking geene vijandelijkheden plaats. Sambilangan voorbijstoomende, werd de Schouwen echter op nieuw begroet met het vuur uit eenige stukjes geschut, opgesteld achter den dijk, waar na de verwoesting van de kampong door de bevolking eene reeks van lage huizen bij wijze van kampement gebouwd was. Door een dier schoten werd het tuig van het stoomschip getroffen. De Schouwen beantwoordde dit vuur met eenige schoten en wierp, op zijnen terugkeer van Tandjong-Ryah op nieuw Sambilangan passerende, nog eenige granaten achter den dijk, waardoor eene groote opschudding onder de bevolking ontstond. Bij die gelegenheid werd van den wal niet meer geschoten. Van het station ter oostkust werden geene nadere berig- ten ontvangen. Met ingang van 1 Nov. a. s. is benoemd tot plaatsv. kantonr. te Alphen de heer D. Bakker, burgemeester der gem. Boskoop. Tweede Kamer. Zitting van Maandag 18 Oetober. Ingekomen zijn wetsontwerpen houdende nadere bepalingen omtrent de heffing en verzekering van den accijns op binnenlandsche suiker en houdende bepalingen voor den accijns op de suiker. De beraadslagingen over het wetsontwerp tot aanleg van staatsspoorwegen zijn aangevangen. De heeren van Baar, Kerkwijk en Hingst hebben de noodzakelijkheid betoogd tot opneming van meerdere lijnen waarvan het nut algemeen erkend wordt. De heer Tak, het ontwerp toetsende aan de beginselen van spoorwegaanleg, heeft het gemis aan eene leidende gedachte, waarop later voortgebouwd kan worden, aangetoond. De heer Sraidt heeft voornamelijk aangedrongen op betere regeling der exploitatie. Heden voortzetting. Volgens officiële opgaven hebben de verliezen, in 't Zuiden des Rijks door overstroomingen geleden, iets meer dan 100,000,000 frs. bedragen, waarvan 43 millioen in kapitaal en het overige aan oogsten, meubelen, enz., verdeeld over 127,817 personen. De inschrijvingen voor het fonds van de hertogin van Magenta zijn gestegen tot 25,500,000 frs. In 1816 echter bedroeg het verlies niet minder dan 161,606,000 fr. Te Londen is een slager tot eene maand gevangenis straf veroordeeld, omdat hij bedorven vleesch naar de markt had gezonden. De regter verklaarde vast besloten te hebben, aan deze kwade practijk een einde te maken. Het aquarium te Brighton werd jl. Woensdag verrijkt met de twee zoogenaamde zeeleeuwen, die uit Californië aangekomen zijn (vroeger beschreven). Zij hebben eene lengte van zes voet en een leeuwen-aanzien. Hoewel rustig in hunne kooijen, geven zij alleszins den indruk, woest en verraderlijk van aard te zijn; zij nemen hun voedsel met groote graagte. De heer Frank Buckland schrijft een uitvoerig berigt in de Times aangaande deze zeeleeuwen, die thans naar behooren gehuisvest zijn. Hij noemt dit dier Otaria Stelleri, dewijl de zeeleeuw ooren heeft die uitsteken, waarin het onder scheiden is van gewone zeehonden. De naam Stellerie is ontleend aan Steller, die den zeeleeuw 120 jaren geleden beschreef in zijn boek de Bestiis Marinis. Het paar, thans aldaar aangebragt, heeft nog niet de helft der volwassen zeeleeuwen, wier lengte op 15 voet wordt gesteld, bereikt. Bij hunne aankomst te Blanckwall kondigde de leeuw zijne verschijning aan door een geluid dat, gelijk de heer Buckland zegt, gedeeltelijk geleek naar het brullen van een leeuw en gedeeltelijk naar het balken van een ezel. Daar de tolbe ambten niet toestemden dat de dieren geland werden, haalde de heer Buckland 20 makreelvisch van de visehmarkt te Londen en verzadigde de beesten. Te Chatham stietteu de gevangenen, die aldaar dwang-arbeid moeten verrigten, bij het graven van een ruimte voor een dok, op balken die 40 voet onder den grond lagen en tot een schip belmoren, waarvan de omtrek zeer duidelijk is. Men denkt dat het een oorlogschip is, hetwelk een paar eeuwen geleden zonk in een der kreken van St.-Marys-eiland, die later opgevuld raakten. Er zijn tevens veel kogels gevonden, zoodat men gist dat het schip tot de Nederlandsche vloot behoorde, die ten tijde van Karei II Upnor Castle en Chathams scheepswerf aanviel, doch kon men nog niet met zekerheid bepalen of het een Nederlandsch dan wel een Engelsch schip was; voor den toenmaligen tijd was het een zeer groot schip. DuitschlaDd. Keizer Wilhelm is jl. Zaturdag avond per extra trein van Baden-Baden naar Milaan vertrokken. Men schrijft aan de Pester Lloyd uit Buenos-Ayres «Het is bekend, dat voor jaren de handel in meisjes uit Hongarije en Oostenrijk over Triëst naar Egypte vrij levendig werd gedreven, tot ten gevolge der interventie van het Hongaarsche ministerie een einde daaraan werd gemaakt. Deze afschuwelijke handel wordt nu geheel openlijk van Hongarije uit naar Buenos-Ayres, Montevideo en Rio Janeiro zoo regelmatig gedreven, dat op iedere van Marseille aankomende Fransche stoomboot van 25 tot 30 meisjes daarheen gebragt en door gewetenlooze lieden voor de huizen der prostitutie worden verkocht, in welke de ongelukkige slagtoffere voor hare onwetendheid en ligtzinnig- heid moeten boeten. Tegenwoordig bevinden zich hier uit Hongarije minstens 200 zulke beklagenswaardige schepsels. In Hongarije zijn verscheidene agenten, voornamelijk te Oldenburg een zekere E., verder te Triëst twee, met name H. en W. Die schandelijke sujetten stellen transporten zamen en naarmate der behoefte, kunnen in 10 tot 14 dagen 20 tot 30 meisjes voor de reis naar Marseille gereed zijn, waar zij, om niet ontdekt te worden, onmiddellijk of weinige uren na hare aankomst, aan boord gaan. Met het schip Savoije zijn onlangs 31 meisjes aangekomen, die door vier «handelaars» werden aangevoerd.» LATKBE IIKKIOTKV. Wij maken belanghebbenden attent op den gewijzigden loop van de treinen 17 en 16 van de winterdienst-regeling op- den Noordhollandschen spoorweg. Genoemde treinen loopen thans door naar en van Alkmaar en geven des Vrijdags en Zaturdags gelegenheid om des middags te 12 u. 45 m. van Amsterdam vertrekkende alhier te 3 u. 29 m. aan te komen. Msgr. J. B. Swinkels, bisschop van Amorium i. p. i., vic. Apost. van Suriname, is den 11 Sept. te Paramaribo in 65jarigen ouderdom overleden. Gisteren morgen is de tot 15 jaren tuchthuisstraf veroordeelde sergeant Kleijan, na jl. Zaturdag van Haarlem naar Utrecht overgebragt te zijn, naar Zwolle en vervolgens naar Leeuwarden getransporteerd, ten einde aldaar zijn gevangenisstraf te ondergaan. Naar aanleiding van het besluit van Turkije, om de rente der schuld half in geld half in papier te betalen, geeft de Liberté in overweging om voortaan ook de Turksche orde van Medjidie half van goud half van papier te dragen STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. prinses Amalia. 2 Oct. van hier vertrokken. 15 Oet. Napels aang. en vertr. Pxins van Oranje. 7 Aug. van hier vertrokken. 18 Sept. te Batavia aangekomen. c o n e a d. 4 Sept. van hier vertrokken. 13 Oet. te Batavia aangekomen. Koning der Nederlanden. 26 Aug. van Batavia vertrokken. 13 Oet. alhier aang., vertr. 25 Dee. v oorwaarts. 16 Sept. van Batavia vertrokken. 18 Oct. te Napels aangekomen. Prins Hendrik. 1 Aug. van Batavia vertrokken. 129ept.alhieraangek.,vertr.30Oct. De Holland, van Batavia naar hier, is den 16 dezer Malta gepasseerd. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD R. de Vries, schieman bij de marine en H. H. Lonis, wonende te Groningen. GETROUWD: Geene. BEVALLENA. Waterdrinker, geb. Binnenwijzen, (Z.). M. Pot, geb. van Bergen, (B.). J. Bak, geb. Reinen, (Z.). C. Kunst, geb. Gnde, (Z.). N. de Bruin, geb. van Wijnen, (Z.). S. van Praag, geb. Kool, (D.). M. C. Bijl, geb. de Smit. (D.). OVERLEDENG. Dam, geb. Molenaar, 82 jaren. D. van Twuijver, 21 maanden. J. Conncman, 55 jaren. P. Visser, 53 jaren. J. Booij, 2 jaren en 9 maanden. II. de Kok, 51 jaren. EERSTE KLASSE. Eerste lijst: No. 749 en 15274 ieder f 400; No. 3439 f 200; No. 698, 4914 en 12281 ieder f 100. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemmirg. 8 Oet. Urania. P.H.Kiewit. Batavia. 9 Graafstroom. P. Pott. Samarang. 15 18 Oct. Casper deRobles. T.lI.vanSlooten. Cura^ao. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkoms 19 Oct. Sirius. E. Overlack. ZurMühlen&Co. Cadix. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Sverre. A. Thorne. Croonstad. Hout. v. Vliet Co. Wira. A.A.Soderholm. Sundswall. Frits. O. Christensen. Angenieta. G. E. Visser. Libra. H.Jorgensen. Biga. Amons Co. Henry. C. Samsing. Kötka. MaryNixon.R. Noal. Newcastle. Steenk.v. Gijn Co. ChipChase. T. Reed. ZurMühlen&Co. Castor. P.A.deBoer. Midd. Zee. Stukg. Elisab.Cath. O.C.Andersen. Wasa. Hout. v. Vliet 8c Co. PER TELEGRAAF. 22 stuks Paarden. 331 Runderen. f 0,70 a 0,90 per kgr. (vlug) - 10,a 28,per stuk. (matig) 59 vette Kalveren 35 n magere dito 2452 Schapen. i, Lammeren. 77 n vette Varkens - 0,52 a 0,62 perkilog. (vlug) 20 magere dito - 12,a30,per stuk.(matig) 355 stapels kleine Kaas, f a per 50 kilogram. 5 middelbare dito f per 50 kilogram. Boter f 1,50 a 1,60 per kilogram. Kip-Eijeren f 5,50 a -,per 100 stuks. Eend-Eijeren- 5,a Heden overleed, zacht en kalm, na een kortstondig doch hevig lijden, mijn zeer geliefde Echtgenoot en onze zorg dragende Vader HENDKIK DE KOK, in den ouderdom van ruim 51 jaren. Zij, die den overledene van nabij gekend hebben, zullen het gemis beseffen wat wij in hem als Man en Vader verliezen. Helder, den 18 Oetober 1875. Wed. H. DE KOK, geb. N. Goudsblom. Mede uit naam zijner Familie en verdere Betrekkingen. Eenige en algemeens kennisgeving. Heden ontving ik de droevige tijding, dat mijn dierbare Echtgenoot NICOLAAS DEKKER, Gezagvoerder ter Koopvaardij, op den 19 September jl. te Curagao is over leden in den ouderdom van 37 jaren, mij nalatende 3 Kinderen, te jong om dit verlies te beseffen. Nieuwediep, 19 Oetober 1875. Wed. N. DEKKER, geb. T. Dijker. Algemeens kennisgeving. Bij vonnis der Arrondissements-Regtbank te Alkmaar van 14 Oetober jl., is het door Mr. J. P. KRAAKMAN, Procureur aldaar, namens W. P. K O O IJ, Boekhandelaar te Nieuwediep, aangeboden ACCOOBID gehomologeerd en de gefail leerde gerehabiliteerd. Helder, 15 Oetober 1875. He Curator in het faillissement, S W A V I N G.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 3