1875. N°. 127. 33 Jaargang. Vrijdag 22 October. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. Ei\ HËLDËRSCHE MEI WËDIEI'ËR COURANT. Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal 1 80. tt h franco per post - 1.65. KIken Hondertlag vertrekt de inail nanr Oost-Indïë. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Padang en Batavia, te ver zenden per mailboot PRINS HENDRIK, geschiedt voor drukwerken den 29 October, na aankomst van trein III (Noordholl. Spoorweg), ten 10.58 des avonds, voor brieven den 30 October, na aankomst van trein I, ten 9.47 des morgens. „Wij huldigen het goede.1 Bureau: MOLENPLEIN N'. 103. HELDER en NIEUWEDIEP, 21 October. Blijkens een bij het departement van Koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, heeft de tijdelijke militaire en civile bevelhebber in Atsjin den 14 dezer aan de Indische regering berigt, dat de gezondheidstoestand gunstig was. Naar aanleiding van 's Konings besluit van 18 dezer worden de schroefstoomschepen Zilveren Kruis, Leeuwarden e? Cornelis Dirks, liggende alhier, vereenigd tot eene divisie, bestemd tot het doen van een oefeningstogt, en het bevel daarover op den dag van vertrek naar zee opgedragen aan den kapt. ter zee W. C. Klis, comman derende eerstgemelden bodem. Het vertrek naar zee is bepaald op 1 Nov. aanstaande. Den 30 dezer zal van het koloniaal werfdepot te Harderwijk per spoortrein over Utrecht en 's Ilage naar hier vertrekken een detachement suppletietroepen, sterk 240 man (onder welke 10 onderofficieren), om dien dag te embarkeeren aan boord van de via Suez naar Java bestemde mailboot Prins Hendrik. Men zegt dat de sloep is gevonden waarmede jl. Zondag avond een viertal koloniale militairen van het Huisduiner strand hebben getracht te ontvlugten. I31J uen S tut lil rail gioicfbn r.ijii uciuc uuiJOUWei'S waaraan het wachtschip Kortenaer gemeerd lag, - Jl. Zondag morgen maakten 3 jongens van 9, 11 en 12 jaren een vlet los in de Buitenhaven en gingen er meê roeijen. Geheel onervaren in dat bedrijf, dreven zij buiten de haven en vervolgens naar het W estgat. Waren zij niet toevallig opgemerkt door schipper Schol, van de afhaler No. 1, dan was er welligt weinig van hun teregt gekomen. Schol nam ze terstond op aan boord en verzorgde hen van een en ander, want ze hadden in 6 a 7 uren tijds niets gehad en waren uitgeput van honger en vruchteloos roeijen. H. K. H. Prinses Marianne vergezeld van hare klein dochter, de hertogin van Mecklenburg, bragt gisteren een bezoek aan deze gemeente. Met den trein van 12 u. 31 m. des namiddags aangekomen, vertrok H. K. H. weder ten 6. u. 30. m. 's avonds. De uitslag der op jl. Dingsdag gehouden verkiezing van 13 gemagtigden in het kiescollegie der Hervormde gemeente alhier is geweest als volgt: Er werden uitgebragt 434 stemmen, van onwaarde 2, geldige stemmen 432, volstrekte meerderheid 217. Herkozen werden de heeren A. J. Leijer met 329, W. J. Maalsteed met 329, A. Rijkers met 328, J. Drijver met 326, C. Meijers met 326, H. Smids met 326, L. Jelgersma met 324, J. Venster met 324, C. B. Pastoor met 323 en H. Daarnhouwer met 323 stemmen. Gekozen werden: ter vervanging van den heer Braaksma, de heer J. T. Tinkelenberg met 305, ter vervanging van den lieer Duinker, de beer J. Goedkoop met 309, en in de plaats van wijlen den heer Blok, de heer K. Vermeulen met 307 stemmen. Verder werden stemmen uitgebragt op de heeren A. Govers 101, L. Kikkert 99, A. Klik 98, A. van der Woude 66, P. Spruit 65, M. de Klerk 65, J. Korver 64, J. Juch64, K. Pronk 62, D. K. Bakker 62, en op nog eenige personen een minder aantal stemmen. Het schip Gustav, kapt. Morck, van Amsterdam naar Frederikstad, is met verlies van de beide ankers door de sleepboot alhier binnengebragt. Het Nederl. schip Onderneming, kapt. Pott, van Riga naar Nederland, is bij Falsterboe gestrand en wrak geworden. Het Nederl. schip Hillechiena Gesina, kapt. Pik, strandde bij Kopenhagen. De bemanning werd gered. Op verschillende wijzen wordt ons dezer dagen de winter aangekondigd, o. a. ook door den aanvang der buitengewone vergaderingen van de plaatselijke vereenigingen voor uiterlijke welsprekendheid. Jl. Dingsdag avond opende het letterminnend genootschap «Liefde tot Kunst» de reeks zijner gewone winter-uitvoeringen met het tooneelspel «Arbeid adeltTot slot werd het kluchtspel Geen vaatje zuur bier, of nicht en nachtegaalten tooneele gebragt. Als gewoonlijk werd ook deze welgeslaagde uitvoering met een geanimeerd bal besloten. Met ingang van den 1 Jan. 1876 treedt in werking het nieuwe reglement op de pistole in de gevangenissen, onlangs bij koninklijk besluit vastgesteld. Daarbij is de pistole waaronder wordt verstaan de plaatsing van een gevangene in een afzonderlijk vertrek met betere voeding en ligging, een en ander voor zijne rekening in de straf gevangenissen afgeschaft en de beschikking op het verzoek om fin andere gevallen toelating, in plaats van aan den commissaris des Konings aan den minister van justitie opgedragen, na de commissie van administratie of het collegie van regenten te hebben gehoord. Het nieuwe reglement behelst o. a. de bepaling, dat bij toelating tot het pistole- vertrek voor kamerhuur en gebruik van het mobilair, van Rijkswege aldaar verstrekt, 25 cents daags ten behoeve des Rijks en voor het genot eener betere voeding aan den directeur of den cipier f 1,20 per dag zal worden betaald. Gevangenen, tot de pistole toegelaten, worden niet met andere gevangenen in aanraking gebragt en zijn in geenen deele onderworpen aan het dragen van gevangenenkleeding; wat betreft het dragen van kort afgesneden hoofdhaar en van den baard blijven, evenals wat den arbeid aangaat, de gewone regelen toepasselijk. Het jaarverslag der Maatschappij van Weldadigheid, uitgebragt in de algemeene vergadering den 1 Junij jl. gehouden, is thans verschenen. Wij ontleenen daaraan het volgende: Het verlies van leden door overlijden wordt niet door aanwinning van nieuwe leden hersteld. Terwijl nog in 1863 f 19,300 aan contributiën ontvangen werd, ïs dit cijfer thans gedaald tot f 13,000. De uitgaven, die voor de gezinnen en personen moeten gedaan worden, welke door de afdeelingen geplaatst zijn, zijn belangrijk toegenomen en bedragen sedert dat tijdstip ruim f 2000 meer, 't geen dus een nadeelig verschil uitmaakt van ruim f 8000 's jaars. Vermindert het aantal leden steeds, waarvoor door bijna alle afdeelingen wordt opgegeven de toenemende vermeerdering van locale instellingen en ver- eenigingen, die een aanzienlijk bedrag aan contributiën vorderen, aan den anderen kant is het een zeer verblijdend yersciyjnsel -fee achten, 'at het. belanrrriik bedrai? van ffiften mende sympathie bij velen. Ook in 1874 werd van Z. na den Koning de belangrijke gift van f 500 ontvangen. Zooals in een vroeger verslag werd medegedeeld, ontving de M. v. W. in 1873 f 8000 van een onbekende, met bestemming om daaruit de annuïteit te voldoen, jaarlijks verschuldigd aan de Rotterdamsche Hypotheekbank. Ook voor 1875 werd gelijk bedrag beschikbaar gesteld. Hoeveel de M. v. W. sedert 1875 (toen deze onbekende f 25,000 schonk, ter gedeeltelijke bestrijding der kosten van den bouw der boerderijen) aan liem verschuldigd is, blijkt uit de mededeeling in het verslag, dat hij haar in onderscheidene giften eene som van f' 61,000 schonk. Aangenomen het beroep naar Winkel door ds. J. H. van Hoogstraten, pred. te Krimpen a/d Yssel. Jl. Woensdag gaf het hof van Noordholland arrest in de zaak van den 17jarigen jongeling uit Twisk, beschul digd vaii 3 brandstichtingen en 24 diefstallen. Geheel overeenkomstig de subsidiaire conclusie van den verdediger Katz, gelastte het hof een nader onderzoek van des kundigen, ten einde schriftelijk verslag uit te brengen omtrent de vraag of de besch., bij het plegen der hem ten laste gelegde feiten, moet geacht worden in staat van krankzinnigheid te hebben verkeerd of althans in een ziels toestand, waarin hij niet volledig over zijn wil heeft kunnen beschikken. Tot deskundigen werden benoemd dr. J. N. Ramaer en dr. C. J. van Perzijn. In de eerste wintervergadering van het departement Texel der Maatschappij tot Nut van't Algemeen, herdacht de heer W. Brouwer zijne 40jarige ambtsvervulling als secretaris van dat departement. Hem werd namens de leden een fraai geschenk aangeboden. Jl. Zondag zou de stoomboot de Vriendschap te Hoorn eene locomobiel aanbrengen voor de heimachine voor het gebouw tot reiniging der stadsriolen. De machine was op een vlet achter de boot geplaatst. Het ongeluk wilde, dat de vlet in zee omsloeg, zoodat het zware werk tuig in de diepte viel. Gelukkig zijn de mannen, die op de vlet waren, gered, maar het zal veel moeite en geld kosten, om dit zware stuk uit zee te ligten. Men schrijft aan de L. Crt.«Van alle veldgewas is dit jaar de teelt der bloemkool het minst gelukt. De vroege kwam door droogte niet tot ontwikkeling en ging alzoo geheel verloren. De late daarentegen begon door het warme Septemberweder zeer spoedig te ontdekken en te ontwikkelen, de bloem ontbloot zich, begon door te schieten en levert nu bijna niets dan een los, onaanzienlijk gewas op, dat eenige overeenkomst heeft met witte bezems. De verzending van versche bloemkool is derhalve zeer gering. Op deze mislukte teelt volgt die van boonen en erwten, welke over het algemeen naauwelijks eenen middel- matigen oogst opleveren.» Tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Monster is benoemd de heer F. H. Schomerus, thans als Prijs der Advertentiën: Van 1—4, regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. zoodanig werkzaam aan het kantoor te Wateringen, dat met 1 Nov. e. k. wordt opgeheven. Naar men verneemt heeft de Haagsche Vereenigïng tot bescherming van dieren een vaste agent, een onbezoldigd rijksveldwachter, in hare dienst genomen om tegen het mishandelen van dieren in de gemeente 's Hage te waken. Naar het Dagblad verneemt, trachten eenige kapita listen zich bij aandeelhouders in de leening van den Memphis- spoorweg genoegzame deelneming te verzekeren ten einde de emittenten dier leening in Nederland in beschuldiging te stellen van het uitgeven van bedriegelijke prospectussen. Alleen van den Memphis—spoorweg? Den 25 Sept. jl. werd te Rotterdam in het notaris huis de 47ste jaarvergadering van het Algemeen Meisjes-, Vrouwen en Weduwenfonds gehouden. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat in het afgeloopen fondsjaar aan nagelaten vrouwelijke betrekkingen is uitbetaald f 37,477.21, welke lijfrenten gedekt zijn door een reserve van f 362,195.25. Daarenboven is nog voor loopende contracten, buitengewone sterfte enz. gereserveerd f 139,623 60 met een saldo van voordeelig dekkinzfonds van f 12,390.49. Het geheele kapitaal, ad f 875,000, nominaal 2.1 pCt. N. IV. S., is belegd in inschrijvingen op het Grootboek. De rekening van het fondsjaar 1874/75 sluit met een batig slot van f 14,931.23|, boven en behalve een som van f 8778.28, die aan de leden als korting op hun con tributie is uitgekeerd. Het gewijzigd reglement en de tarieven zijn bij besluit van 10 Aug. 1875, No. 57, goedgekeurd door Z. M. den Koning. Tot de voornaamste wijzigingen belmorena. dat de ver zekering dadelijk van kracht is; b. dat de contributie geüiircnds. de verzekering dezelfde blijft; c. dat in dc winst en andere vrouicélvjkë béfrhct'iv/frfrnVu'.'l'r'S jaarwedde; d. dat de bezittingen der Maatschappij niet meer uitsluitend worden belegd in inschrijvingen op het Grootboek, maar ook in hypotheken op vaste goederen, in beleening op effecten en in effecten van den Staat. Aan de leden wordt, zoolang zij lid blijven, de genoten korting per jaar gewaarborgd, onverminderd hun aandeel in de winst over elk fondsjaar. Een extra dividend van 10 a 12 pCt. der contributie wordt over het laatst verloopen jaar aan de leden uitgedeeld. Tengevolge van gebrek aan officieren van gezondheid bij de Marine, wordt met de geneeskundige dienst van het wachtschip der Marinewerf te Hellevoetsluis belast de aldaar woonachtige gepensioneerde officier van gezondheid der Marine J. F. G. T. Kluge. Men schrijft uit Vlissingen aan de Middelb. Crt.: De Deensche stoombootPhoenix,gezagvoerderP. Mullerup, gisteren ochtend van Antwerpen gekomen, is op de reede alhier aangehouden, krachtens een bevel, door de regtbank daartoe verleend. Naar men verneemt heeft dit stoomschip in 't voorjaar op de Schelde eene tjalk in den grond geloopen en zou nu de betrokken assurantie-maatschappij een eisch tot schadevergoeding tegen het stoomschip hebben ingesteld. «Ten einde de aanhouding mogelijk te maken, was de stoomschoener Frans Naerebout gewapend en heeft deze het Deensche stoomschip gesommeerd om bij te draaijen of te stoppen. Na het derde schot werd aan de sommatie voldaan.» Jl. Maandag ochtend was te Arnhem een monster komkommer te zien, die ruim 39 pond zwaar is. Deze kolossale vrucht, te Renkum geteeld, is een palm of zeven lang en heeft eene doorsnede van een palm of drie. Op de Bommelsche kermis was een goochelaar, die eenige guldens in zijn zak dacht te goochelen, maar zich zeiven in de doos goochelde. In een koffijhuis verzocht hij van den kastelein een gulden. «Geef mij nu nog een rijksdaalder,» sprak hij. Na ook dezen ontvangen te hebben, rigtte hij zich tot een der tegenwoordig zijnde boeren: «Geef mij nu eens tien gulden, dan zult ge een fameuse toer aanschouwen.» Naauwelijks had hij deze in zijne handen of hij maakte zich uit de voeten en verdween. De politie snapte hem echter aan het station, toen hij op het punt stond met den avondtrein naar Noordbrabant te vertrekken. Vermits na onderzoek is gebleken, dat de zoogenaamde rozenaardappelen, circa twee jaren geleden in de omstreken van Assen uit Noord—Amerika aangevoerd, ook dit jaar het vierdubbele van andere soorten opleverden, zoo hebben de landbouwers te Emmen het plan, dit voorbeeld na te volgen. Het vierde hectoliter poters van deze soort kost f 1.50. Een Schoterlandsch profeet voorspelt een zachten winter op grond, dat in de eikapelletjes vliegen ot maden zitten. Als er spinnen in zijn, wordt de winter streng.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1