HONDSDOLHEID. ADVERTENTIËN. INGEZONDEN^ Stoomvaart-Berig-ten. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. FURMERENDER M ARKT van HEDEN. DANKBETUIGING. de duurzame, tusschen de twee natiën en Vorsten bestaande i vriendschap. In zijn antwoord heeft de Milanesche burge meester verklaard, dat die ontvangst de uiting was van de bewondering, door Italië voor Duitschland gekoesterd. Den groet der stad Berlijn noemde hij een pand der bestendige eensgezindheid tusschen beide Staten. De ontmoeting tusschen de beide vorsten aan het station te Milaan, zegt de N. Rott. Crt., had in hare blijkbaar ongeveinsde hartelijkheid, voor de toeschouwers iets waarlijk treffends. De Keizer sloeg zijne armen om 's Konings hals, en kuste hem op beide wangen; hetzelfde deed hij den Kroonprins. Toen klonk het hoerah der menigte als een donderslag, en overstemde de krachtig aangeheven tonen van Spontini's Pruissen-lied. Den zegetogt van den vorstelijken stoet te beschrijven door Milaan's hoofdstraten, is onmogelijk. Men schildert met geen woorden 'de kleuren van Lombardije's hoofdstad in feestdos, den luidruchtigen jubel van hare bevolking in geestdrift. Want geestdrift was 't, echte geestdrift, die deze digte menigte jubelen en juichen deed. Geen huis schier, of 't prijkte met de Duitsche kleuren; van de balkons en uit de vensters regende het bloemen, door schoone handen gestrooid. Het schouwspel, onder een vlekkeloos blaauwen hemel, bij een lagchenden zonneschijn, was overweldigend schoon. Wèl mogt de Keizer, innig geroerd, tot den heer Biancheri zeggen: «Zulk een onthaal, als Italië mij bereidde, vond ik nergensWèl mogt Victor Emmanuel's oog van vreugde schitteren bij dezen triomf. Des avonds bewonderden de Keizer en de Koning de tooverachtige illuminatie van de domkerk, de Piazza del Duomo en de uitgestrekte overdekte galerij, terwijl ver scheidene muziekkorpsen de Pruissische en Italiaansche volks liederen speelden. De kloeke grijze Keizer was, na de drukten en aan doeningen van dien dag, volstrekt niet vermoeid. Den volgenden ochtend was hij frisch en wel present bij de revue. De Duitsche afgevaardigde, dr. Braun, kwam op zijne laatste reis naar het Oosten met eenige Turken in gesprek over het bereiden van kofiij. De Turken kenden onze Euro- pesche koffij en vonden die afschuwelijk. Toen dr. Braun te kennen gaf, dat ook hij aan de Turksche verreweg de voorkeur gaf, werd hem gevraagd, of hij wel wist hoe deze bereid werd. Dr. Braun kon deze vraag toestemmend beantwoorden, en deelde zijnen medereizigers mede, dat hij die kennis te danken had aan eene reisbeschrijving van den grooten Moltke, die veertig jaar geleden in Turkije vertoefd had. Algemeene verwondering dat zulk een groot «Agha» ook dit wist, volgde op die mededeeling, maar dr. Braun vernam later van zijnen gids, dat de Turken bovendien onder elkander gezegd hadden: «Wat zijn die ongeloovigen toch schrikkelijk dom. Nu heeft hun groote Moltke hun reeds veertig jaren geleden verteld, hoe men koffij bereidt, en toch hebben zij het nu nog niet begrepen. Die lieden zijn voor geen beschaving vatbaar.» Men berigt uit Metz, dat op den 13 dezer, in de nabijheid van de Fransche grenzen, brand is uitgebarsten in een schuur, staande nabij het spoorwegstation te Basilly. Er bevonden zich in de schuur en in de daaraan grenzende gebouwen 6000 stuks schapen, die allen in de vlammen zijn omgekomen. Twaalf Wurtemburgsche veewaggons zijn insgelijks verbrand. De schade, aan Fransche veehandelaren daardoor toegebragt, wordt op ruim 90,000 frs. begroot. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij in uw blad een plaatsje voor onderstaande regelen. Een voorstel tot oprichting van een Fonds tot onder steuning van weduwen van werklieden en door onder- dom of anderzints tot werken ongeschikt gewordene werklieden. In de Hoornsche Courant van 10 Oet. jl., betoogde ik in een uitvoerig schrijven, gcteekend Een Werkman," de wenschelijkheid omtrent de oprichting van zulk een Fonds. Werd dat artikel zeker door de plaatsruimte welke hetzelve besloeg niet in alle bladen, verschijnende in de arrondissementen Hoorn en Alkmaar, overgenomen, ik vlei mij evenwel, dat het onderwerp daarin omschreven, toch wel de goedkeuring van de redactiën dier bladen zal hebben weggedragen, en zij bereid zullen zijn door opname van dit stukje, mede te werken aan het doel 't welk ik beoogde, terwijl ik belangstellenden verwijs naar het nummer der Hoornsclie Courant van 10 Oct. 1875. Gaf ik in genoemd artikel te kennen, dat ik mij voorbehield, bij eenigen bijval, mijne gedachten tot mogelijke oprichting van zulk een Fonds uiteen te zetten, de goedkeuring, welke ik van ter zijde aan dat plan hoorde toekennen, dringt mij thans tot het doen van een voorstel. Dat voorstel is: 1. Dat in elke gemeente, in de arrondissementen Hoorn en Alkmaar, door meerontwikkelden en werklieden eene bijeen komst worde gehouden, ten einde de wenschelijkheid van zulk een Fonds te bespreken 2. dat door hen, die tot oprichting daarvan willen medewerken, op die bijeenkomsten eenige personen worden gekozen, om deel te nemen aan eene algemeene bijeenkomst, waar dat plan dan verder kan worden besproken en nadere stappen kunnen worden gedaan. Vlei ik mij, dat aan deze roepstem door velen gehoor zal worden gegeven, aangenaam zal het mij tevens zijn, indien ik met den uitslag der bemoeijingen, alsmede met de adressen van belang stellenden, welke de algemeene bijeenkomst wenschen bij te wonen, in kennis gesteld worde voor 10 Nov. a. s. Na dien datum zal ik bij eenigen bijval de vrijheid nemen, belangstellenden tot eene bijeenkomst uit te noodigen. U dank zeggende M. d. R., voor de mij toegestane ruimte, eindig ik met den wensch, dat ik mij niet moge bedriegen in de belang stelling van werklieden en meer ontwikkelden, doch dit pogen goede vruchten moge dragen. Hoorn, Oct. 1875. A. DB ROOIJ. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Prinses Amalia. 2 Oct. van hier vertrokken. 22 Oct. te Suez aang., 23 vertr. Prins van Oranje, 19 Oet, van Batavia vertrokken. c o n r a d. 4 Sept. van hier vertrokken. 13 Oct. te Batavia aangekomen. Koning der Nederlanden. 26 Aug. van Batavia vertrokken. 13 Oct. alhier aang., vertr. 27Nov. V oor W aarts. 16 Sept. van Batavia vertrokken. 18 Oct. te Napels aangekomen. Prins Hendrik. 1 Aug. van Batavia vertrokken. 12Sept.alhieraangek.,vertr.30Oct. De Holland, van Batavia naar hier, is den 22 dezer 's morgens Gibraltar gepasseerd. De Madura is den 24 dezer 's morgens van Batavia naar hier vertrokken. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD: W. van der Schans, konstabel bij de marine en A. Kunst. GETROUWDGeene. BEVALLENC. Mikkelsen, geb. Jansens, (D.). M. de Boer, (Z.). L. Schrijver, geb. Barrenstein, (Z.). E. Nierste, geb. Rippens, (Z.). A. S. Braus, geb. Romijn, (D.). D. van der Kuijl, geb. van der Hoff, (D.). A. van Willigenburg, geb. Fraij, (Z.). M. E. Smit, geb. Bonefacius, (D.). T. F. de Wit, geb. Brahe, (D.). A. Buijs, geb. Bakker, (Z.). M. Kuiper, geb. Rieuwers, (Z.). J. Pieters, geb. Vastenouw, (Z.). OVERLEDENL. Smittenaar, 6 maanden. C. C. Leendertsen, 61 jaren. P. H. Yrieslander, 57 jaren. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) O O Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. 1 procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 24 12 nno. 6k. 761.07 f 1.77 7.1 - 4.8 0.85 weingolv 25 12 ntw. 1.2,/ 766.78 t 7.53 8.8 - 2.9 0.81 Slechtw. 26 8 zto. 0.1 767.45 f 8.26 5.5 - 3.9 0.94 Vlak. 26 12 zzw. 0.6„ 766.76 f 6.57 9.8 - 2.1 0.90 n Weêrsgesteldheid: 240ct. 12 u. Bewolkt, buijig, koudweer. 250ct. 12 u. Ligtbewolkt, mooiweer. 260ct. 8 u. Bewolkt, mooiweer. 260ct,ll u. Idem. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 12 Sept. PrinsHendrik. M.C.Braat. Padang.enz.viaSuez. 8 Oct. Urania. P.H.Kiewit. Batavia. 9 Graafstroom. P. Pott. Samarang. 24 Wijk aan zee. A. de Looper. Soerabaija. Willem v.d.Voort.L. T. Jaski. 25 Oct. Suriname. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 24 Oct. Norham. J. Suthern. Duinker&Goedk. Taganrog. 24 Midsummer. D. Davies. 24 Nazaret. C. Zani. ZurMühlen&Co. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten— oj Binnenhaven te lossen. Sehip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Sandviken. J. Hansens. Croonstad. Hout. Amons Co. AleidaMaria. R. Verbeek. Riga. Hermanos. P. Araldsen. Söderhara. Viken. R. H. Naess. Hudichswall. Joh.Eil.Marie. A.E.Scheurleer. Abö. Söderham. H. IJ. Visser. Idakla. Brouwershaven.P.J.L.Teensma. Sundswall. Blikman&Co. Helena. J. T. Teensma. Söderham. Lihertas. M. J. Larsen. Lovisa. Oriënten. J. M. Janzen. Sundswall. v. Vliet Co. AnnaColbjornsen.A.M.Halstensen.Drammen. Daphne. A.Nicolaijsen. Sundswall. HarlingeD. R. de Boer. ZurMühlen&Co. Delft. W.J.v.d.Meer. Duinker&Goedk. JamesJoicey. G. Morrell. Newcastle. Steenk. Fred.Snowdon. W.F.Chicken. C. Berghuijs. Lambton. J. Hammond. Sunderland. Trevethick. G. H. Carr. Neweastle. van Gijn Co. Naar Harlingen bestemd geweest; bij het binnenkomen op de Laan aan den grond geraakt, met adsistentie van pompers en na een gedeelte der lading gelost te hebben vlotgeraakt en binnengebragt. PER TELEGRAAF. 20 stuks Paarden. 272 h Runderen. 79 vette Kalveren f 0,70 a 0,90 per kgr. (vlug) 40 magere dito - 12,a 28,per stuk. (matig) 2681 Schapen. ii Lammeren. 103 ii vette Varkens - 0,48 a 0,60 perkilog. (matig) 12 magere dito -12,a32,per stuk. (stug) 202 stapels kleine Kaas, f a per 50 kilogram. 3 ii middelbare dito f per 50 kilogram. Boter f 1,52) a l,62f per kilogram. Kip-Eijeren f 6,a -,per 100 stuks. Eend-Eijeren- 6,- a IATEBE BEBIfiTfisr. Het scliroefstoomschip 2de kl. Marnix is gisteren van 's Rijkswerf te Amsterdam naar hier vertrokken. Deze bodem, model Alabama»heeft belangrijke reparatiën onder gaan, en is nu weder voor de dienst geschikt. De heeren A. Hold, van Alkmaar, J. Gedeking van Purmerende, M. E. Kat, van Edam en P. Roorda van Oostzaan zijn te Haarlem met gunstig gevolg geëxamineerd voor het Fransch. Nadat voor ongeveer drie weken te Barsingerhorn een schaap door eene van dolheid verdachte kat gebeten was, is het voor eenige dagen dol geworden en afgemaakt. Jules Klein, de auteur der beroemde walsen Fraises au Champagne, Patte de Velours, Lèvres de Feu, Pazza d'Amore, en der populaire polka's Coeur d'Artichaut, Peau de Satin, enz. heeft een drietal nieuwe werken gepubliceerd, welke te Parijs furore maken. Zij zijn: Cerises Pompa- dour, een poëtische en melodieuse wals, een weerslag op de groote eeuw; Radis Roses?, een mazurka vol bekoorlijkheid en originaliteit en France Adorée, een brillante marsch, gloeijende van een krachtige inspiratie. De Burgemeester der gemeente Anna Paulowna, Gezien een schrijven van zijn ambtgenoot van Wieringer- waard, houdende mededeeling dat een hond van daar afkomstig en in deze gemeente afgemaakt, volgens ver klaring van den districts-veearts vermoedelijk aan honds dolheid is lijdende geweest, Overwegende dat het mitsdien raadzaam is gevolg te geven aan het -bepaalde bij art. 3 der Wet van 5 Junij 1875 (Staatsblad N°. 110), Beveelt dat gedurende vier maanden, te rekenen van den dag van heden en dus tot den 81 Fel»ruarij 18?6, alle honden, die zich buiten woningen of vaartuigen (geene openbare middelen van vervoer zijnde) in deze gemeente bevinden en niet binnen een afgesloten erf aan een ketting liggen, inoeten voorzien zijn van een muilkorf, volgens het model door Z. Ex. den Minister van Binnenlandsche Zaken vastgesteld en waarvan een exemplaar ter Secretarie der gemeente ter bezigtiging ligt. Overtreding wordt gestraft met een geldboete van 3 tot ÏO, terwijl bij ontdekking de hond in beslag wordt genomen of afgemaakt. Anna Paulowna, 21 October 1875. De Burgemeester voornoemd, bij afwezen, J. VAN GIJTENBEEK, Wethouder. 30jarige Echtvereeniging h VAN I P. W I L M S T. MARSCHALK. v? Anna Paulowna, 27 October 1875. S m Uit naam hunner dankbare Kinderen en Behuwdkinderen. i Getrouwd te Samarang: E. G. TAYLOR, van Soerabaija en MARIA JACOBA VAN BERKEL. Eenige kennisgeving. Getrouwd CORNELIS SWAGER en ENGELTJE WILNER. Dirkshorn, 24 October 1875. Bevallen van een welgeschapen Dochter T. F. DE WIT, geb. BRAHE. Nieuwediep, 25 October 1875. Door de zware najaarsstormen, die zooveel schade berokkend hebben, heeft ook de zeevisscherij veel geleden. Niet alleen hebben de haringvisschers veel van hunne netten verloren, waardoor zij natuurlijk dubbele schade hadden, namelijk geen visch en het verlies der netten, maar ook de zoogenaamde kleine of kustvisscherij heeft niets kunnen opleveren. Staan de maanden Sept. en Oct. 1874 met eene aanbrengst van 190,000 tongen alhier te boek, dit jaar hebben zij bijna niets opgeleverd. Daar met October gewoonlijk de korvisscherij eindigt, zoo wordt thans reeds met de beugvisscherij naar schelviscli een begin gemaakt en laat zich dit niet ongunstig aanzien. Blijft het weder nu eenigszins bestendig, dan mag men de hoop koesteren, dat de volgende twee maanden de vorige weêr goed zullen maken. De fuikvisscherij naar paling heeft meer opgebragt dan het vorige jaar. Tot mijn diep leedwezen overleed op den 20sten October te Hengelo, ten huize van haren Zwager en Zuster, Mejuf- vrouw LOUISE FREDERIKA NARBEL, die mij gedu rende 18 jaar in de opvoeding mijner Dochter en Klein kinderen en later als gezelschap met hartelijke liefde ter zijde stond. Helder, 23 October 1875. Douairière J. F. D. BOURICIUS, de Vaynes van Brakell. Voor de vele bewijzen van deelneming en belangstelling, ondervonden tijdens de ziekte en het overlijden van mijnen onvergetelijken Echtgenoot en mijner Kinderen zorgdra- genden Vader, betuigen ondergeteekenden, inzonderheid aan Kommandeurs, Mastemakers en verder aan allen die van hunne belangstelling zoovele bewijzen gaven van achting, hunnen liartelijken dank. Wed. N. KOK, geb. GOUDSBLOEM, Kinderen en verdere Familie.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 3