Benoeming-en, enz. STATEX-GEXERAAL. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is tot her vatting harer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dingsdag 9 November. Het prov. geregtshof in Noordholland heeft den man, die, 11a vijfjaren in Frankrijk te hebben gewoond, uitgeleverd was om hier te lande teregt te staan wegens bigamie en valscbheid in openbare en authentieke geschriften, overeen komstig de conclusie van den verdediger mr. JW. Tyde- man Jr. van regtsvervolging ontslagen. In het arrest werd overwogen, dat de besch. wegens bigamie hier niet teregt kon staan, omdat in het tractaat, met Frankrijk gesloten tot uitlevering van misdadigers, bigamie niet voorkomt als een grond tot uitlevering. Wat het plegen der valschheid betreft (in de acten voor zijn tweede huwelijk) ook daarvoor kon volgens het hof besch. niet teregtstaan, daar dit misdrijf niet genoemd wordt in art. 8. Strafvordering, als zulk een, waarvoor een Nederlander, die zich daaraan buitenslands heeft schuldig gemaakt, hier te lande kan worden vervolgd. De vraag, of besch. opgehouden had Nederlander te zijn, bleef buiten beschouwing. Bij een zeer uitvoerig en hoogst merkwaardig arrest verklaarde het hof zich dus onbevoegd van de zaak kennis te nemen. Het O. M. heeft zich de cassatie voorbehouden. Op uitnoodiging aan de afdeeling Wieringerwaard, der Maatschappij van Landbouw zal op Vrijdag den 12 Nov. e. k., des avonds ten 6 ure, de heer Wouter Sluis, in het lokaal van den heer A. Hein, kastelein te Wieringer waard, eene verhandeling houden over «Zuivelbereiding,» waartoe de leden der Maatschappij allen toegang zullen hebben. In de laatst gehouden algemeene vergadering van de «Afdeeling Volksonderwijs» te Barsingerhorn, is het con cept-reglement onderzocht, dat in de algemeene vergadering te Utrecht zal worden behandeld op Zaturdag a. s. Algemeen was men van oordeel dat alle wettige middelen om school verzuim tegen te gaan, in het nieuwe reglement moesten worden opgenomen. Tot afgevaardigde tot die vergadering werd de heer C. Kluijver gekozen. Voor een paar dagen zijn door den hoofdonderwijzer te Warfhuizen uit Engeland ontvangen 5 uijen, die te zaïnen het enorme gewigt hadden van 6.5 h. k. De zwaarste, die in vorm iets heeft van sjalotten, woog 8| hectogram De overige vier hadden in vorm veel van gewone uijen, doch zijn iets ronder. Ze bezitten eene buitengewone digtheid en hebben eene wat ligtere kleur dan de rooden hier. Volgens mondeling berigt zullen ze afkomstig zijn uit Spanje en een iets zoeten smaak hebben. Zoo mogelijk zal men zorgen, dat er bij een of ander liefhebber of tuinier in den volgenden zomer een paar van zaden. Volgens een gerucht zou Amsterdam zich eerlang in het bezit van nog een schouwburglokaal hebben te ver heugen. Men zegt dat op een der pleinen aldaar perceelen zijn aangekocht of zullen worden aangekocht, om plaats te maken voor een nieuwen schouwburg. Op tooneelgebied mag men trouwens groote veranderingen tegemoet zien. De meeste loopende contracten eindigen met dit speelsaizoen. Het Haagsche gemeentebestuur heeft voor de verpachting van den Ilollandschen schouwburg de vrije concurrentie ingeroepen en het gemeentebestuur van Amsterdam zal wederom tot de verpachting van den stads-schouwburg moeten overgaan. Men schrijft aan de Leidsche Crt. «De meeste bloemkool onder Rijnsburg, Valkenburg en Oegstgeest is van het veld geruimd en grootendeels inge maakt voor het buitenland, daar zij, versch gehakt, een te onaanzienlijk gewas opleverde om in aanmerking te komen. Die echter nog op het veld staat, schijnt nog voldoende bloem te zetten, beter dan zij het geheele jaar gedaan heeft. Voor de gave, hoewel kleine kool, wordt dan ook f 8 per honderd bedongen. Nu de aardappelen overal gerooid zijn, blijkt het, dat vele voor winterprovisie niet geschikt of duurzaam zijn. Toen de ziekte in de vroege ontstond, begon het loof van de late op de meeste plaatsen te sterven, en toen de eerste gerooid werden, was de groei van de laatste gestremd. Zij bleven wel bevrijd van de ziekte, maar kwamen niet tot rijpheid, zoodat menige knol de noodige bloem mist om als voldoende aardappel in aanmerking te komen. De duinzand-aardappelen zijn goed, doch hoog in prijs, terwijl de Zeeuwsche het over het algemeen van de klei-aard- appelen winnen in hoedanigheid. Voor ongeveer drie weken scheen men daarmede nog niet bekend te zijn, terwijl de prijzen laag waren. Doch naauwelijks werd men hiermede bekend, of verscheidene schepen zakten naar Zeeland af om ladingen te doen, niet alleen voor de hoofdstad, maar voor verscheidene andere plaatsen. De begeerte naar het Zeeuwsch product klimt alzoo met eiken dag. Zelfs Pruis- sen kan geen redelijk smakelijke aai-dappelen leveren. Toen de Zeeuwsche boeren hiervan de lucht kregen, zijn de prijzen aanmerkelijk gestegen en zij zullen, bij den gragen handel, nog wel wat stijgende blijven. October was zoo buitengewoon koud, als September buitengewoon warm is geweest. Slechts een enkelen zon- nigen dag leverde de eerste op, als de thermometer tot bijna 60° klom. Overigens bragt hij niets dan graauw wéér met een scherpen oostenwind en een thermometer stand van gemiddeld 40°. Ook nachtvorsten hebben niet ontbroken. Doch men verwacht een zachte November- maand met zuidelijken wind en regen, want de najaars stormen blijven vroeg of laat niet uit. De trekvogels zijn weg, de vinkebaan wordt weinig of niet bezocht, het gras vermindert met eiken dag, want de groeizaamheid heeft geheel opgehouden; er is eenig vee gestald en het voor- uitzigt bestaat, dat het stallen algemeen niet lang zal kunnen worden uitgesteld.» Van trein 12, van Rotterdam naar Amsterdam, liep jl. Dingsdag bij het station Rijswijk een wiel van een goederenwaggon, hetgeen zonder botsing of ongelukken afliep. Daar de trein voorloopig niet verder kon, werden de passagiers met een extra-trein uit 's Hage gehaald. •Het ongeval veroorzaakte een groot uur oponthoud. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat dezer dagen te Schiedam een kip overleden is in den ouderdom van minstens 19 jaar. Het dier heeft al dien tijd toebehoord aan de Wed. P. en sedert 10 jaar geen eijeren meer gelegd. Aan den heer Terwoert, te Vlissingen, is door de Maatschappij tot redding van drenkelingen een gouden medaille toegekend. - Over de Maatschappij van Landontginning, gevestigd te Apeldoorn, bevat het Nieuws van den Dag een belangrijk ingezonden artikel van den heer Greidanus, waarin deze de kansen, berekent van hen, die een lot in de loterij dier Maatschappij nemen. Eerst merkt hij op hoe de landhoeve van f 25,000 van hem, die ze trekt, slechts tegen f20,000 door de Maatschappij wordt overgenomen. Verder berekent de heer Greidanus de kansen. Heeft men 1/20,000 kans om het landgoed te trekken, de kans om f 1000 of meer te trekken is 1/5000; om met f 10 uit te komen is de de kans 1/20; voorts zullen nog 2000 prijzen a f 5 worden uitgeloot. Over het geheel is de kans om iets te trekken 1/6; terwijl die kans bij de Staatsloterij is 1/2. Maar die kans is verdeeld over vijf en zestig jaar en dan moet men nog zelf zijn prijs halen en zijn lot overleggen. Hoeveel nommers er jaarlijks zullen uitgeloot worden, zegt de Maatschappij niet. De schrijver gaat nu na hoeveel de Maatschappij profiteert. Voor de f 20,000 ontvangt zij f 98,000. Hiervan f 63,000 voor prijzen aftrekkende, houdt zij over f 35,000met eene jaarlijksche aflossing van f 500, heeft zij na 65 jaar ongeveer drie ton en hiervan de resterende nommers aftrekkende, blijft er f 170,000 over, alles in het nadeel der Maatschappij berekend. Daar de Maatschappij deze loterij reeds twee maal gedaan heeft en in het geheel 5 loterijen zal houden, zal zij 8 a 9 ton profiteren. De uitgifte van schuldbrieven, met de uitloting van één prijs van hoogstens f 5000 om de vijf jaar, over 81 jaar lijksche uitlotingen verdeeld (dus tot 1955) geeft eveneens groote voordeelen aan de Maatschappij. Eindelijk merkt de heer Greidanus op, dat men niets van jaarlijksche uitlotingen verneemt; hebben zij plaats, dan moet men zelf onderzoeken of men iets getrokken heeft, terwijl na 5 jaar de Maatschappij de prijzen naast. Eindelijk vermeldt de schrijver het gerucht, dat de obligaties, die uitgeloot zijn, het liefst betaald worden door loten in de volgende loterij. Volgens berekening van den heer Greidanus, maakt hij, die zijn geld aan deze Maatschappij toevertrouwt, een pereent, de kans daargelaten of na 65 jaar de Maatschappij van Landontginning nog bestaan zal. Onder dagteekening van den 1 Oct. heeft de gouver neur van Cnrai^ao bij publicatie bepaald, dat het verbod van uitvoer van buskruid, ammunitie, vuur- of blanke wapenen en andere oorlogsbehoeften uit de kolonie Cura<>ao voor onbepnalden tijd werd geschorst. Bij publicatie van den 5 Oct. echter is, ter uitvoering van nadere bevelen van de regering in Nederland, bovengenoemd besluit ingetrokken. De beroemde Elias Annes Borger kreeg op zekeren dag zijn turfschipper bij zich, die zijn verbazing uitdrukte dat iemand zich zoo aanhoudend kon bezig houden met op oude letters te turen. «Ja,» zeide Borger, «ieder heeft zoo zijn liefhebberij in zijn vak. Mij zou dat heen en weer trekken in een tjalk niet bevallen, en daarentegen heb ik de studie lief en hoe moeijelijker hoe meer zij den geest prikkelt. Zoo heb je hier een woord, waar ik al 14 dagen op zit te turen, zonder dat ik het raden kan. Zie, 't is een Chaldeeuwsch woord, en stonden er nu drie puntjes dan zou ik 't terstond kunnen verklaren; doch er staan er vier, nu weet ik er niets van te maken.» De turfschipper bekeek het handschrift en wel met zooveel aandacht, als ware hij een professor in de Oostersche talen geweest. Op eenmaal riep hij uit: «dat eene is geen punt, 't is een mugge sch...je,» Borger keek nogmaals toe, hield het handschrift vlak tegen 't licht, erkende dat de turfschipper gelijk had en demoeijelijkheden in 't Chaldeeuwsch beter kon ophelderen dan hij zelf. In Ulm had een schoenmaker, ruim 60 jaar oud, reeds 4 vrouwen door den dood verloren en wilde nu met een vijfde zijn fortuin beproeven. De bruiloft zou gevierd worden, en zijn bruid woonde reeds bij hem in. Maar ook deze werd hem door een ongeluk ontnomen, nog eer de huwelijksband gelegd was. Toen zij namelijk kort voor haar huwelijk naar zekere plaats ging, die met slechte planken gedekt was, brak er een van, en zoo viel de in feestgewaad gekleede bruid in de bijna 15 voet diepe en geheel gevulde kuil, waarin zij tengevolge van verstikking onmiddelijk den dood vond. Berigten van de oostkust van Afrika melden, dat zes slavenschepen door Engelsehe kruisers zijn genomen, vijf door de London en één door de Thetis. Amerika krijgt een nieuw soort postkaarten, althans papier en druk zijn beter. Van de oude uitgifte, die slechts twee jaar in omloop was, werden 255,478,000 kaarten gedrukt, die een gewigt hadden van 906 tonen 1893 pond en een trein zouden vullen van negentig (Amerikaansche) vrachtwaggons. Aan P. J. Vaumont, matroos 1ste kl. aan boord van het stoom schip Bandjermassing, is, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevre denheid, wegens de redding van drenkelingen op den 28 April jl., ter reede van Edi (Oostkust van Atsjin), toegekend de bronzen medaille voor mensehlievend hulpbetoon, alsmede een loffelijk getuigschrift. Eerste Kamer. Zitting van Dingsdag 2 November. De wetsontwerpen, door de Tweede Kamer aangenomen, waaronder die betreffende het regts- wezen en den aanleg van spoorwegen, zijn ingekomen en tot onder zoek naar de afdeelingen verzonden. Voorts zijn vele adressen ingekomen uit Groningen, Drenthe en Limburg, houdende bezwaren tegen het wetsontwerp tot afschaffing der provinciale geregtshoven. Buitenland. Frankrijk. Men meldt uit Parijs, dd. 1 dezer: «De Parijzenaars denken in deze dagen aan hunne geliefde dooden. Morgen is het de Jour des morts en gaat ieder, die een doode heeft te betreuren, met immortellen krans of bloemen naar het kerkhof, om voor de ziel van den overledene te bidden op zijn graf. Zonderlinge, maar verheffende tegenstelling van het wufte volk en zijn ernst in zijne vereering van hen die niet meer zijn.» Aan de Fransche wet van den 23 Dec. jl. tot bescherming van zuigelingen in vreemde handen zal thans uitvoering worden gegeven. De minister van Binnenl. Zaken heeft daartoe eene circulaire aan de prefecten gerigt, waarin hun verzocht wordt om al de maires uit te noodigen onmiddellijk een staat in te leveren van het juiste getal kinderen, dat in iedere gemeente aan minnen en bewaarsters ter verzorging is toevertrouwd, ten einde deze aan een wettelijk toezigt te onderwerpen. Intusschen hebben een 150tal Parijsehe doctors eene inrig- ting geopend, waar de kleinen met koemelk worden gevoed. Omtrent deze inrigting schrijft men 't volgende: «Zij heet La Pouponnière, is gevestigd in het kasteel van Plessis-Lalande, het eigendom van den beroemden tenor Roger, dat kort bij Neuilly-sur-Marne op eene hoogte en in het midden van een groot en fraai park ligt, op onge veer een uur sporens van Parijs. De stichter en directeur van de Pouponnière is doctor Saint-Clair Monribot, die, volgens getuigenis van den beroemden professor in de ver loskunde Pajot, in alle opzigten voor zoodanige inrigting geschikt is. De directeur zal ieder kind bij zijn aankomst zorgvuldig onderzoeken en bepalen, of het met koe-, geiten-, ezelinnen- of wel met medicinale melk moet gevoed worden. Het zal naauwkeurig gewogen worden en iedere week zullen de ouders een bulletin ontvangen van den toestand en het gewigt van hun kind. Om de kinderen niet te verwarren, zal men hun banden om den hals doen met medailles, waarop de naam der ouders staat. Die banden zullen een kunstmatige sluiting hebben, waarvan alleen de echtgenoote van den directeur het geheim zal kennen. De kinderen, verdeeld in groepen van zes tot tien, zullen aan een of meerdere vrouwen toevertrouwd worden, die hen aanhoudend moeten bewaken; buiten deze, zullen bij iedere groep nog andere vrouwen speciaal belast zijn met de reiniging der kleinen. Volgens het gevoelen van deskundigen zal de Pouponnière alle vereischten bezitten voor de gezondheid en opvoeding der jonggeborenen. Door eene zuivere lucht, ruime en luchtige vertrekken, eene zorgvuldige bewaking, reinheid en onvervalschte melk van de beesten, die in het park zullen onderhouden worden, kan zij mogelijk duizenden kinderlevens redden, de ver mindering van Frankrijks bevolking alzoo tegengaan en het speculeren op zuigelingen ten platten lande te niet doen.» Naar aanleiding van de geruchten omtrent eene vredebreuk tusschen Groot-Brittannië en China, worden in het officiële Bulletin Francais de volgende bijzonderheden aangaande de strijdkrachten van China openbaar gemaakt. In de laatste jaren heeft men in China vele zorgen aan de verdediging des lands gewijd; de wapenen zijn verbeterd en de troepen worden aanhoudend geoefend en met name aan allerlei vermoeijenissen en ontberingen gewend. Te Naski is, in het jaar 1864 reeds, een groot tuighuis naar Europeesch model gebouwd, waarin geweren en kanonnen worden vervaardigd. Het bestuur der werkplaatsen is opgedragen aan Europeanen, de werklieden echter zijn allen Chinezen. Bovendien bestaan er nog andere, doch kleinere tuighuizen in verschillende plaatsen des lands, als in Shanghaï, Foe-Chow, Tien-tsin enz,, mitsgaders militaire scholen, welke alle op Europesche leest zijn geschoeid. Aan elk der tuighuizen zijn groote militaire magazijnen verbonden. Van de kustverlichting en de verdediging der vaarwaters door torpedo's is in den laatsten tijd door de regering zeer veel werk gemaakt; ook heeft zij nieuwe forten laten bouwen, met Krupp's en Armstrong's kanonnen gewapend. Het eigenlijke leger, waarover China in tijden van oorlog beschikken kan, bestaat uit 700,000 man, behalve de militie, waarvan elk der 18 provinciën haar contingent, van 5000 tot 20,000 man sterk, leveren moet. Altijd in dienst zijn de linietroepen, waarvan elke der provinciën gemiddeld 35,000 man levert, en welke 630,000 manschappen tellen; de soldaten van de garde, in 24 regementen verdeeld en 40,000 man sterk, komen elk jaar slechts een korten tijd op; de Mongoolsche cavalerie, die eerst in oorlogstijd dienst- pligtig is, telt 30,000 manschappen. In de Voyage dans la lune, de féerie die te Parijs met muziek van Offenbach wordt opgevoerd, wordt verhaald, dat elke maanbewoner dadelijk na zijn geboorte gedecoreerd wordt met al de ridderorden van het Rijk; zoodra hij of zij iets uitstekend verrigt, wordt hem of haar een ridder orde afgenomen, zoodat alle personen zonder ridderorden als de uitstekendsten in den lande zijn te beschouwen. Engeland, Onder voorzitterschap van den alderman sir R. Garden had in het laatst der vorige week te Londen eene verga dering plaats in Mansionhouse, waarop een fonds werd gesticht ter verpleging der weezen van spoorwegbeambten, die in de dienst om het leven zijn gekomen. Volgens opgaaf van den voorzitter verongelukken jaarlijks gemid deld 1000 dier ambtenaren. Te Derby zal een weeshuis worden opgerigt ter opneming der nagelaten betrekkingen. Derby is de plaats, die Bass, den beroemden ode-man, gekozen heeft, en werd waarschijnlijk daarom als zetel van het weeshuis aangenomen, daar Bass zich, zoowel in als buiten het Parlement, in het bijzonder het lot der arme spoorbeambten heeft aangetrokken. Het plan der oprigting is oorspronkelijk van de spoorwegbeambten zelf uitgegaan, die daartoe 2776 p. st. bijeenbragten door stortingen en ontvangen giften. Men hoopt genoeg kapitaal bijeen te

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 2