Lokaal voor Evangelisatie, VOOR DE LEDEN DER HEBV. KERK. ADVERTENTIËN. Gemeenteraad van Texel. Stoomvaart-Berig-ten. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burg-er lij ke Stand. Gemeente Texel. Burg-erlijke Stand. Gemeente Zijpe. Burgerlijke Stand. Gemeente Callantsoog. 289ste STAATS LOTERIJ. TWEEDE KLASSE. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. De Heer ea Mevrouw VISSER A. 0. J. VAN MAASDIJK, Theol, Doet,, krijgen, om eene inrigting voor 250 kinderen te kunnen stichten. In de maand Mei van het volgende jaar zal de honderdste verjaardag van de piano gevierd worden. De hoofdpersoon bij dat feest zou, bij onbekendheid van den eersten ontwerper, de abt Liszt zijn, de uitvinder van het moderne pianospel. De heer Pauer, te Londen, bereidt dit feest voor. Hij houdt voordragten en geeft concerten o. a. worden compositiën gespeeld van Scarlatti, Haydn, enz. uit de dagen vóór Mozart, op instrumenten, gelijk aan die welke toen in gebruik waren. De piano bestond echter reeds vóór 1776, maar men rekent haar bestaan naar het tijdstip dat een bekwaam componist, Mozart, stukken voor haar componeerde. De eerste piano's kostten f 300. Dit was een der bezwaren er tegen, terwijl tevens het publiek er weinig genot in vond. Dit is langzamerhand anders geworden, althans bij velen, getuigen de duizenden piano's, over ons wereldrond verspreid. De heer John Bright heeft in een brief, dien de bladen openbaar maken, krachtig geprotesteerd tegen onnoodige uitgaven bij begrafenissen en bij rouwdragt. De Spectator ondersteunt dit schrijven. De dwaasheid, zegt het blad, van smart te bedekken met praal, en aan naar geestige overdaad geld te verspillen, dat de overblijvenden meestal dringender dan ooit behoeven deze dwaasheid is geen werk van ware beschaving, doch, integendeel, een overblijfsel uit barbaarsche tijden. Ware beschaving kweekt eenvoud. Vergadering van Vrijdag 29 October 1875. Afwezig de heer P. Langeveld. Na de opening der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd. 1. Door den Voorzitter worden ter tafel gebragt eenige provin ciale bladen en circulaires. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Er wordt mededeeling gedaan van eene missive van hh. Gedep. Staten, waarbij wordt goedgekeurd de wijziging van het bestek ter herstelling van den toren te Oosterend. Aangenomen voor kennisgeving. 3. De Voorzitter brengt ter tafel de begrooting der gemeente, dienst 1876, welke gedurende 14 dagen ter visie op de secretarie heeft gelegen en verkrijgbaar is gesteld geweest. Hij stelt alsnu voor, dezelve te behandelen. De heer Mentz brengt, namens de commissie, belast geweest met het onderzoek, rapport uit. Deze verklaart, dat de commissie geene aanmerkingen heeft gemaakt, en stelt mitsdien voor, dezelve goed te keuren. Na eenige discussie wordt daartoe besloten. 4. Er wordt mede ter tafel gebragt de begrooting van het Algemeen Armbestuur en de rekening en begrooting van het Alge meen Weeshuis, welke door de genoemde commissie mede zijn onderzocht, en waarop bij monde van den heer Mentz, als lid dier commissie, wordt voorgesteld dezelve goed te keuren, als zijnde geene aanmerking daarop gevallen. Dienovereenkomstig wordt besloten. 5. Er wordt voorlezing gedaan van een concept-besluit voor het gedeelte der personeele belasting, dat mede wordt goedgekeurd. 6. De Voorzitter doet mededeeling van een ingekomen rekwest met bijlagen van Gerret Jansz. Keijser, verzoekende vergunning tot oprigting van eene inrigting tot het bereiden van veldvruchten en siroop, in het huis aan hem toebehoorende en staande in de Weverstraat alhier en brengt ter kennis van den Raad, dat, ingevolge art. 6 der wet van 2 Junij 1875, Staatsblad No. 95, ten aanzien van dit verzoek de bewoners der aangrenzende per- ceelen moeten worden gehoord, en dat alvorens openbare kennis geving moet geschieden. Hij stelt aan den Raad voor om hem en den heer Mentz te magtigen de bezwaren, die mogten inkomen, aan te hooren of in ontvangst te nemen en in eene volgende vergadering nader omtrent het verzoek te beslissen. Dit voorstel wordt aangenomen. 7. Verzoek van A. de Ruijter, om een gedeelte, groot 20 aren, van het boschje Engelsteen op de Hoogte, in erfpacht te mogen hebben, om daarop een uitspannings-lokaal te bouwen. Op pre-advies van het Dag. Best. wordt besloten, het verzoek te wijzen van de hand. 8. Rekwest van RensDaalder, aannemer, inhoudende verzoek om vrij stelling van de boeten, verschuldigd wegens te late oplevering van het Post- en Telegraafkantoor. Op voorstel van het Dag. Best. wordt besloten, aan R. Daalder vrijstelling te verleenen, onder bepaling dat hij aan het Gemeentebestuur zal restitueeren eene som van f 36, door de gemeente uitgegeven voor kantoorhuur gedurende Augustus en September. 9. Verzoek van A. Kalf, om eervol ontslag uit zijne betrekking als nachtwacht. Wordt verleend. 10. Benoeming van een nachtwacht in plaats van A. Kalf. Wordt benoemd J. Roeper Tz. 11. Benoeming van een hulponderwijzer bij de openbare school voor gewoon lager onderwijs. Wordt benoemd met algemeene stemmen de heer M. Hilleuius te Oude Schild. 12. Benoeming van eene hulponderwijzeres te Oosterend. Wordt benoemd met algemeene stemmen mej. P. van der Werf, te Eraneker. 13. Verzoek van mej. de wed. Teenstra, om eervol ontslag uit hare betrekking als regentes van het Algemeen Weeshuis, op grond van vertrek uit de gemeente. Wordt besloten eervol ontslag te verleenen, onder dankbetuiging voor bewezene diensten. 14. Benoeming van eene regentes van het Algemeen Weeshuis, ter vervulling der vacature, ontstaan door het vertrek van mej. de wed. Teenstra. Op de voordragt waren geplaatst mej. G. Dijt- Keijser, M. Keijser-Boon en N. Roeper-Roeper.Wordt benoemd mej. M. Keijser-Boon. 15. De Voorzitter doet mededeelingen aan den Raad betreffende het bouwen van een derde school te Eijerland, en legt over teeke- ning, bestek en begrooting voor school en onderwijzerswoning aldaar, begroot op f 12,600. Na discussie hierover wordt besloten, die stukken op te zenden aan HH. Gedep. Staten, met verzoek om de benoodigde gelden van het Rijk en de provincie, ieder voor de helft, te mogen erlangen, op grond van art. 36 der wet op het lager onderwijs. 16. Missive van het bestuur van het Waterschap Eijerland, betreffende het afstaan van eenigen grond voor het maken van een voetpad te de Cocksdorp. Wordt op pre-advies van het Dag. Best-, besloten, aan het bestuur van Eijerland te verzoeken, een meer bepaald en duidelijk antwoord te willen geven op het door den gemeenteraad gedaan verzoek. 17. Aanbesteding schoolbehoeften. De Voorzitter berigt, dat zijn ingekomen billetten van de boekhandelaars Moojen en Dekker, en stelt namens het Dag. Best. voor, aan ieder hunner de levering van een gedeelte der schoolbehoeften te gunnen. Dienovereenkomstig wordt besloten. 18. Behandeling van een rekwest van J. J. Verberne, betreffende het verzoek om een watergoot te maken over het pleintje bij de Vischmarkt. Na eenige discussie wordt besloten, dat verzoek tc wijzen van de hand. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Peins Hendrik. 30 Oct. van hier vertrokken. 3Nov.'s nachts Southampton vertr. Prinses Axalu. 2 Oct. van hier vertrokken. 29 Oct. 's morg. Aden gepasseerd. Peins van Oranje. 19 Oct. van Batavia vertrokken. c o n r a d. 4 Sept. van hier vertrokken. 13 Oct. te Batavia aangekomen. Koning der Nederlanden. 26 Aug. van Batavia vertrokken. 13 Oct. alhier aang., vertr. 27Nov. V oorwaarts. 16 Sept. van Batavia vertrokken. 31 Oct. 's nam. Napels vertr. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWDGeene. GETROUWDA. 0. Blinkhof en A. Kok. L. Jobs en W. Nonnekes. P. Lippe en A. Krijnen. W. van der Schans en A. Kunst. BEVALLENA. van Neck, geb. Adel, (Z.). J. M. Voorvelt, geb. Loovenstijn, (D.). E. Minneboo. geb. Riemersma, (D.). OVERLEDEN: J. Spigt, 18 maanden. M. Eooij, 12 weken. G. E. Fortuin, 25 dagen. R. J. Boon, 25 jaren. van 26 October tot 3 November 1875. ONDERTROUWD: Johan Florens Leonard Boonacker en Elise Anna Huijgens. Pieter Zijm Hz. en Neeltje Zijm. Cornelis Boon en Elisabeth Sandifort. Hendrik Bakker Dz. en Grietje Klein. GETROUWD: Jacob Hartog en Cornelia Bakker. GEBORENJannetje, dochter van Maarten Kalis en Jannetje Timmer. Antje, dochter van Dirk Boerhorst en Johanna van Westen. Gerrit Jan, zoon van Paulus Vos en Trijntje Visser. Martje, dochter van Dirk Lap en Dieuwertje Drijver. OVERLEDENGeene. Van 16 tot 31 October 1875. ONDERTROUWD: Jacob Harp, weduwnaar, 33 jaren en Jacoba Jeannette Zijp, 22 jaren. GETROUWDGeene. GEBORENCornelis, zoon van Thomas Vis en Maria Geerkens. Trijntje, dochter van Jan Nieuwenburg en Trijntje Hoogland. Jo- hannes Cornelis, zoon van Arie Bruin en Alida de Wit. Klaas, zoon van Dirk Wit en Jantje Eriks. Aaltje, dochter van Simon Kossen en Aafje Doorn. Pieter, zoon van Jacob Swager en Trijntje Lief hebber. Johannes, zoon van Aldert Molenaar en Jannetje Krabman. Elisabeth, dochter van Pieter de Jong en Guurtje Bommer. OVERLEDENMaartje, 2 weken, dochter van Jan Duin en Maartje Struijff. Frans, 3 weken, zoon van Dirk Kruit en Antonia Beukenkamp. Jan Willem, 1 jaar en 10 maanden, zoon van Pieter Bakker en Anna Elisabeth Marsman. Elisabeth Geel, 34 jaren, vrouw van Jacob Stins. Arie, 4 jaren, zoon van Jacob Stins en wijlen Elisabeth Geel. Neeltje, 10 maanden, dochter van Johannes Hermanus Harmeijer en Trijntje Bakker. Van 1 tot 31 Oc-ober 1875. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: Cornelis Vos en Maartje Koster. GEBORENAagje, dochter van Dirk de Leeuw en Vrouwtje de Groot. Hiltje, dochter van Cornelis Spierdijk en Trijntje Kater. Marijtje, dochter van Jan Waagmeester en Grietje Baken. Pieter Cornelis, zoon van Jan Blom en Aafje Waagmeester. OVERLEDEN: Barber Quae, 80 jaren en 10 maanden, weduwe van Hendrik Hopman. Tweede lijst: No. 1893 f 1000; No. 13543 en 18136 ieder f 200; No. 2890, 8037, 12653, 13320, 14793 en 18582 ieder f 100. Derde lijst: No. 2354 f 20,000; No. 13618 f 5000; No. 464 f2000; No. 3340 en 7183 ieder f1000; No. 8050 en 10374 ieder f 400; No. 6668 en 19475 ieder f 200; No. 1540, 4061, 6866, 7677 en 15955 ieder f 100. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet j 55 J=> d) O 1 Windrigting en Kraclit. Barometer mm. Thermometer C. Voohtigh. procent. Toestand van de zte. Stand. Afw. Stand. Afw. 3 12 zoto. 1.5k. 762.14 f 3.19 4.6 - 4 8 0.89 Vlak. 4 8 zotz. 1.7„ 759.16 f 0.22 3.5 - 4.0 0.94 4 12 zzo. 0.7,/ 759.07 f 0.13 5.8 - 3.4 0.99 Weersgesteldheid: 3Nov.l2u. Helder, beneveld, mooi. 4Nov. 8 u. Digtbetrokken, mistig, vochtig. 4Nov.l2u. Idem. In den nacht van 2 op 3 Nov. vroor het 1 mM. dikte. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 19 Oct. 3 Nov. Castor. P. A. de Boer. Middell.Zee. 2 Nov. LouisAug.Const. K. Visser. Samarang. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 3 Nov. Petronella. J. M. Brakke. Hoogl.Stv.Herw. Macassar. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Gambay. J. Evans. Maulmain. Hout. Meijer Co. Colombia. N.C.Lartzen. Sundswall. Amons Co. Helena. J. Thovsen. Wassa. v.Vliet&Co. Hongkton. H. Swensen. Newcastle. Steenk. Duink.&Goedk. LATERE! BEBISTEtS. De tooneelvoorstelling van de onderofficiers-vereeniging Vaderland en Oranje, jl. Dingsdag in Tivoli gegeven ten voordeele van de weduwe van den Berg, heeft opgebragt, na aftrek der noodzakelijkste onkosten, circa f 300.40. De minister van Binnenl. Zaken heeft geantwoord op het verslag der Tweede Kamer nopens de herziening der kiestabel. De minister meent zwarigheid te moeten maken, het door de meerderheid der commissie van rappor teurs voorgestelde ontwerp van nieuwe verdeeling van het Rijk in kiesdistricten over te nemen. Hij handhaaft zijn ontwerp, maar geeft nog enkele wijzigingen toe. Bij Botterdam komt, in plaats van Delfshaven, Kralingen, en bij Dordrecht, in plaats van Lekkerland, IJsselmonde. v Toen de Magenta Zondag te Toulonin de lucht wasgevlo- gen, regende het een tijd lang in de straten der stad, die het digtst bij de haven zijn gelegen, stukken brandend hout, papier, laken en ijzer. Een van de platen van het schip viel op het plaveisel en drong achttien duim diep in den grond. Geen enkele gaslantaarn bleef branden. De vensters van de winkels, cafés en particuliere huizen langs de kaaijen werden vergruizeld, alle deuren en poorten sprongen open. Er is bijkans geen huis in de stad dat niet in meerdere of mindere mate is beschadigd. Men hoopt het geschut van het vaartuig weer boven water te brengen. Onmiddeüjk na de ontploffing van de kruidkamer zonk de Magenta en alleen de punt van den bezaansmast steekt nog boven water. PER TELEGRAAF. 8 Paarden f 40a 90 8 Ossen - 180a210 12 Stieren - 60a 90 190 Gelde-Koeijen - 80a270 90 Kalf-Koeijen - 180a240 80 Vaarzen - 60a 90 70 Ilokkelingen - 18a 45 5 Nucbt.Kal veren - 11a 15 Vette Rammen - a 1080 Schapen - 18a 35 200 Lammeren f 12 a 21 5 Bokken&Geiten - 2 a 5 25 MagereVarkeus 10 a 14 20 Biggen - 5 a 8 40 Kippen c. 35 a 75 50 Eenden - 55 a 75 Boter per kop -120 al25 Kaas per kilogram - 35 a 45 Kip-Eijeren per 100 -550 a Eend-Éijeren a Ondertrouwd JOHANNES DE SMIT, Weduwnaar van Johanna Catharina Straat en CORNELIA VAN DEN BERG, Weduwe van Johannes Eransiscus van Emert. Helder, 4 November 1875. Bevallen van een Zoon G. VAN GETSEN—KIKKERT. Helder, I November 1875. Algemeene kennisgeving. Heden avond ten 10 ure overleed, na een langdurig maar kalm lijden, mijn geliefde Eehtgenoot REIJER JAKOBSZOON BOON, in den ouderdom van vijf-en- twintig jaren en bijna acht maanden. Nieuwediep, 3 November 1875. Wed. T. BOON, geb. Bakker. Mede namens de Familie. betuigen hun bartelijken dank voor de betoonde belang stelling bij de geboorte hunner Dochter. JttECtSPTIE Dingsdag 9 en Woensdag 10 November. Nieuwediep, 4 November 1875. Hartelijk dank aan Familie, Vrienden en Bekenden, voor de welmeenende deelneming bij het overlijden van mijn dierbaren Echtgenoot HERMANUS MORSSINK, en aan allen die de laatste eer aan zijn stoffelijk overschot hebben bewezen. Helder, 4 November 1875. Wed. H. MORSSINK, geb. Ewalt. Verhinderd om bij ons vertrek naar Amsterdam aan al onze Vrienden en Bekenden een bezoek te brengen, rigten wij langs dezen weg tot hen onze afscheidsgroete. Tegelijk betuigen wij onzen innigen dank voor de talrijke blijken van belangstelling, ondervonden bij het smartelijk verlies, dat ons in den loop van dit jaar heeft getroffen. Helder, 2 November 1875. D. DE ROEVER. B. DE ROEVER—VERHEY. ZONDAG den 7 NOVEMBER a. s., 's morgens om 10 ure, D. V., Spreker Predikant te Haarlem. De ondergeteekende brengt ter kennis van iWlH^K^^belanghebbenden, dat hij onder zijne bewaring WH^ beeft de ACTBH van den te Schoorldam standplaats gehad hebbenden Notaris ABRAHAM PIETER DE LANGE, van het jaar 1845 tot en met het jaar 1866. A. VONK, Notaris te Schoorldam.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 3