1875. N°. 140, Zondag 21 November. 33 Jaargang. Een gevonden brief. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Binnenland. X KELDGRSCHG M M MEtWEDIEPER COURANT. Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal 1 80. nu franco per post - 1.G5. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. Hague, Oct. 2675. Mr. Harry Templeton, Chicago-Tribune 19th avenue, Chicago. Dear fellow Deze brief, dien ik je voor de Tribune zend, is de vijfde 1 suppute, dat als ik er je nu nog vijf uit ver schillende plaatsen van Europa, die ik op mijn trip to the holy land passeer, doe toekomen, onze rekening weêr effen is. Ik blijf niet graag iets schuldig. Toen die damned minermij naar aanleiding van mijn artikeltje over de Bentford-mijn een revolver op de borst zette, hebt ge hem dat speelgoed netjes en ter juister tijd uit de hand geslagen, maar, alles wel beschouwd, is die dienst toch met tien artikelen van een «occasional correspondent goed betaald. Want ten eerste kostte het u niet veel moeite, en ten tweede moet 't nog altijd blijken, of 't voor mij een geluk is geweest. I suppute, dat het de goedkoopste manier is om je correspondenten te betalen, die je ooit bij de hand gehad hebt. Very smart! maar na deze vijf, moet ge weer een cheque overzenden, of uw occasional zal de meer gebruikelijke strike maken. Ik ben hier op 't juiste oogenblik gekomen. Het con- gress behandelt eene kolossale railway-bill, kolossaal voor dit kleine oude landje. Very interesting! zeide mijn land lord. 't Gebouw van 't congress staat op een ouderwetsch, donker plein, toegang door een lage poort. Reeds in de poort staan ambtenaren, commissioners, om u den weg te wijzen. Minstens twee zijn daarvoor noodig; 't schijnt dat dit old watery land zijne ambtenaren slecht betaald, want beide commissioners steken de hand uit. Volgens my land lord worden de commissioners buiten de leden van het congress gekozen. De zaal van het congress is hoog en ruim, de speaker zit in het midden tegen den wand, de snelschrijvers voor hem. Men zegt, dat er ook journalisten zijn, maar dat daarvoor alleen menschen met buitengewoon scherp gehoor kunnen gebruikt worden. De vergadering is zeer achtbaar en deftig, en er wordt geen tabak gepruimd. Allesbehalve Amerikaansch. 't Ziet er niet businesslike uit. Maar ik vlei mij goede oogen te hebben, en wat ook in den vorm verschilt, in 't wezen der zaak hebben de dutchmen veel van ons geleerd, vooral in railways. 't Moet erkend worden, dat het hun vrij wat gekost heeft. Trou wens dat is het eenige onaangename, dat een kind van 't vrije Amerika hier ondervindt. De dutcli zijn dol op vreemden, maar verdenken iederen Amerikaan de compagnon to zijn van zekere Amsterdamsche firma's, die geld voor onze spoorwegen en zich zelf gecollecteerd hebben. They have been too smart! Maar geleerd hebben ze toch. Het zal u blijken, dat de spoorwegen hier thans aangelegd worden volgens dezelfde beginselen als in ons glorious country. Als gij nu uw belang wel begrijpt, dan zult gij dit verslag verkoopen aan de directie van de Paul en Pacific, misschien krijgt gij er 1000 dollars voor; meld het mij dan per telegraaf, want dan krijgt gij mijne volgende vijf brieven niet gratis. Toen ik op de tribune kwam was de heer Kuyper aan het woord, 't Beste is, dien naam ongeveer Koiper uit te spreken, hoewel gij 't dan nog niet goed doet. Om Hol- landsche namen redelijk uit te spreken moet gij, zoo als ik, een Hollandschen grootvader gehad hebben. Volgens my landlord is deze heer een soort van Hollandschen Ward-Beecher, met deze loffelijke uitzondering, dat men gerust zijne vrouw met hem uit wandelen kan zenden. No fiirtation! Een groot man onder de Kattenburgers. De eigenaardige naam citizens of the cat hangt te zamen met een Hollandsch spreekwoord: «een kat in den zak koopen,» what you call, to buy a pig in a poke, men heeft namelijk aan deze citizens het stemregt in de Reformed Church toegekend. Deze heer dan stelde voor to amend the bill door daarin op te nemen een lijn ten behoeve van zijn kiesdistrict, 't Deed mij genoegen 't hooren, zoo zouden wij 't bij ons ook doen. Aardig was het, dit honourable member tegen den first secretary of the treasury te hooren praten. Geen geld in kas? de aanleg van spoor wegen te meten naar het beschikbare geld, «wat is dat anders dan een bezwaar tegen den geest der eeuw?» Quite right, mr. Kuyper, tegen den geest der eeuwZoo denken wij er in Amerika ook over; onze spoorwegen zijn ook grootendeels gebouwd met den geest der eeuw, en zonder geld, what matter als de dutch console, die belag- chelijk hoog staan, op Atchison-branch peil genoteerd raken! «We kunnen toch niet blijven staan bij de «kleinliche» vraag of de kosten van aanleg en onderhoud uit de directe opbrengsten te dekken zijn.» Waarachtig niet, daarbij zijn wij Amerikanen ook nooit blijven staan. Laten wij ons tevreden stellen met de indirecte voordeelen, met de nati onale ontwikkeling, de algemeene vermeerdering van de bronnen van welvaart! Daartegen is niets te zeggen, maar een volgend spreker verklapte, dat de voorgestelde lijn nooit opgemeten was! Dearest boy, laten wij nederig zijn; is van dat idee «de indirecte voordeelen van een lijn, die nog nooit opgemeten is,» wel al volkomen partij getrokken in our glorious land? Dezelfde spreker deelde ook mede, «dat de bevolking er niet is om spoorwegen productief te maken, maar dat de spoorwegen er zijn om de bevolking mobiel te maken.» Dat ergerde een ander heer, commo dore Fabius (pr: Fabeeus). Waarom omdat alleen de minister van oorlog de bevolking mobiel mag maken Neen, omdat 't argument vreemd was in den mond van een godsdienstleeraar! In ons land zou men gezegd heb ben, dat het argument, de bevolking is er niet om spoor wegen productief te maken, in den mond van iedereen allervreemdst, en de tegenstelling tusschen de menschen, die den spoorweg niet productief en de spoorwegen, die de menschen wel mobiel maken, in ieders mond gezocht is. Hier is 't alleen zoo in den mond van een godsdienst leeraar. De vorige spreker zei, dat eene zeevarende natie de Hollanders noemen zich, afl zijn er geen matrozen voor de vloot, nog steeds «zeevarend» altijd mobiel was, en een commodore niets tegen mobiliteit kon hebben, waarop deze niet minder gevat antwoordde, dat er geene «pleiziertreinen» op zee liepen, Treinen zeker niet, maar pleizierbooten Gij ziet, dat in dit congress de ernstige bezigheden van tijd tot tijd ook wel door passende ont spanningen worden afgewisseld. Vroeger werd die verade ming in Washington door revolverschoten opgevoerd; deze methode schijnt mij beter geschikt voor de slappe zenuwen van dit decrepit continent. Daarop stelden vijf Catholieke heeren nit Limburg voor een lijn te leggen.... in Limburg. De eerste spreker ein digde zijne rede met te zeggen, dat hij het amendement wel wou intrekken, als er maar geld gegeven werd. Versta mij niet verkeerd, zoon van the stars and the stripes! Niet aan de vijf heeren, maar aan concessionarissen van de lijn. Want eerlijk zijn ze, deze dutchmen; als ze vragen, vragen ze alleen «nationale welvaart» voor hun eigene kiezers. Mr. van Baar ik weet niet of the honourable zoo heet, of dat met dat woord alle jonge leden worden aangeduid, zoo als volgens my landlord in Indië en bij de navy het geval is verdedigde de lijn in eene lange en zwakke toelich ting, maar eindigde toch te zeggen, dat «omdat deze lijn niet is uitgevoerd, het spoorwegnet geheel (is) bedorven.» Gij begrijpt, dat die lijn er niet is gekomen; de grootvader van de lijn heeft hem erg ziek, maar niet dood genoemd, en verklaart te hopen, dat hij «met kina-poeder het kind in 't leven zou houden.» Mooi is die beeldspraak niet, maar locaalwij Amerikanen spreken altijd van de vrijheid, en de Nederlanders altijd van de koortsdat komt er van, als voorouders niet zooals our pilgrimfathers squatters zijn geweest op first rate land, maar met baggerlaarzen de modder hebben «ontwoekerd aan de zee.» Onder ons, heb ik er niet meer van gehoord. Maar dat verhindert niet, dat ik er nog veel meer van kan vertellen voor de «.Tribune.» Een goed reporter heeft duizende middelen van informatie, you knowMijn middel is geweest om my landlord een voordenmiddag te vertellen van Ame rika, waar hij een neef heeft, die hij met geweld wil, dat ik kennen zal; toen ik begon te begrijpen, dat hij, als ik volhield zijn neef niet te kennen, ernstige twijfel zou koesteren aan mijne nationaliteit, heb ik hem verteld, dat hij een van de voornaamste abonnés was op de Tribune, en zich drie exemplaren liet bezorgen, een voor hem, een voor zijne vrouw, en een voor 't verliezen. My landlord was zeer blij te hooren, dat de jongen getrouwd was, en heeft mij alles verteld about the railway-matter. En dan is 't most inintelligible, hoe die menschen zoo boos kunnen zijn op de Amerikaansche gentlemen, die hun geld gebruikt hebben voor spoorwegen, want even als wij leggen zij spoorwegen aan zonder te weten, wat zij kosten zullen, en zonder eenige berekening van de rendementen, en dat zonder de geldige verontschuldiging, die wij hadden, dat er in de streken, waar wij bouwden, geene gegevens voor een van beide ramingen te krijgen waren. Deze «gentlemen» hebben echter eene bijzondere voor liefde voor het stelsel, dat bij ons slechts in enkele states, remember Louisiana, is gevolgd, door namelijk met het crediet van den staat, in plaats van met dat van «contrac- tors» te bouwen. 1 may be hung, als ik precies weet, wat Louisiana uitgevoerd heeft, maar die laatste speech van den governor was niet zeer troostrijk voor de fondsenhouders. Sla 't eens na, en werk 't denkbeeld voor de Tribune zelf i uit. De «minister» heeft deze manier van spoorweg- I „W ij huldigen het goed e." ViiWTsaBUBWttumemMVBnw.'^aaMtmwmnictbwi Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. aanleg met eene soepuitdeeling vergeleken, and so it is. De treasury is de soepketel. You remember Oliver Twisk Sommigen in het congres vroegen ook om eene tweede portie, voor dat iedereen wat gehad had, tot even groote verontwaardiging van de honorable member, wier kiezers nog niets hadden, als van den beadle in het workinghouse. Si licet parva componere magnis (om de waarde van dit geleerde citaat, denk ik er over u een aitikel minder in betaling te geven) en men armhuisjongetjes vergelijken mag met deftige congresleden, dan hebben wij 't hier te doen met een ketel soep, die de armhuisjongetjes zelf zonder opzigt mogten verdeelen, en de honger heeft het mirakel gewrocht, dat zij veel meer soep verdeeld hebben dan er in de ketel was. Volgens my landlord ik vergat nog te zeggen, dat hij als barbier in de politieke wereld verkeert, het high life gewoon is te scheren, en bijgevolg volko men op de hoogte is men heeft geen geheimen voor zijn barbier! volgens dezen burger zijn de inkomsten van den staat niet voldoende om de gedecreteerde railways aan te leggen; gij ziet, quite Louisiana! De Nederlanders, die de toekomsten gewoon zijn te verdeelen in oude en nieuwe, gaan met de uitvoering van deze railway-bill te gemoet, wat zij een nieuwe toekomst noemen. 't Is merkwaardig, hoe achterlijk old nurse Europa geworden is. Terwijl wij in Amerika er ernstig over gaan denken, om het tijdperk der op de kaart ge trokken spoorwegen te sluiten 't is waar, dat niemand er ons meer geld voor geeft gaat men hier die periode eerst regt beginnen. Waar wij ook zijn, young America for ever! blijft de leus. Truly yours, Dick Schuylenburg. HELDER en NIEUWEDIEP, 20 November. Wij vestigen de aandacht op de advertentie hier achter, betreffende de strijkquartet-uitvoering op Dingsdag a. s., welke bij genoegzame deelneming door vier derge lijke uitvoeringen (bij inteekening) gedurende dezen winter zal worden gevolgd. Ook zullen, indien de deelneming voldoende blijkt te zijn, vreemde solisten optreden. In de op gisteren avond gehouden vergadering der kerkelijke kiesvereeniging is een nieuw bestuur gekozen, bestaande uit de heeren P. Uurbanus, J. T. Tinkelenberg en P. Verhey. Met belangstelling werd door de vergadering kennis genomen van het plan, om alhier op te rigten eene afdeeling van den Nederl. Protestantenbond. Dat plan kon blijk baar rekening maken op de sympathie der aanwezigen. Aan geene der talrijke uitvoeringen op 't gebied van uiterlijke welsprekendheid of zang alhier valt zulk eene groote mate van sympathie ten deel als ieder jaar geschonken wordt aan het concert der Zangschool Euphonia. Ook jl. Donderdag avond was Tivoli eivol. Een aantal zangstukken, ten deele solo's en duetten, werden allezins verdienstelijk uitgevoerd, zeer tot genoegen van de zoo talrijke aanwe zigen, vooral van de ouders der leerlingen. Omtrent het stoomschip König Wilhelm wordt ons berigt, dat het vaartuig gisteren avond gedurende 4 uren is vlot geweest, de kop is in het dok gezwaaid en met het achtereind naar gissing 50 voet naar het WNW. opgehieuwd. De dam aan den voorsteven is weg, de binnenkant staat nog. Heden morgen ten 8| ure was het schip nog aan het stampen en rollende kettings en trossen zijn niet gebroken. We verwijzen onze lezers naar de belangrijke opgaven betreffende weerkundige waarnemingen hierachter. Door den storm zijn heden onderscheidene schoorsteenen van hun hoog standpunt gevallen en eenige schuttingen zwaar gehavend. Z. M. de Koning heeft den heer Von Bültzingslöwen jl. Donderdag in een bijzonder gehoor ontvangen. De aanhoudende regen in de laatste dagen te Texel gevallen, heeft de polders gevuld; vooral de polder Waal en Burg is een zee gelijk. Het ongunstige weder, waardoor de getijen buitendijks hoog zijn, belet genoegzaam te spuijen. Naar wij vernemen, zal op Zondag den 28 Nov. a. s., in het lokaal van den heer Zeijlemaker te Hoorn, des avonds ten 7 ure, eene bijeenkomst worden gehouden, ten einde te spreken over de oprigting eener vereeniging tot ondersteuning van weduwen en ouden van dagen. Bij 1 aanplakbiljetten worden alle belangstellenden tot die bijeen komst uitgenoodigd. i Het U. D. verneemt dat kapitein Boyton, de gere- I nomeerde drijver, te Amsterdam wordt verwacht.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1