Een Timmermansknecht, EENE KNAPPE TWEEDE MEID, EENE KNAPPE DIENSTBODE 375.000 ADVERTENTIËN. 15. Decbr. Duilschland. Rusland. Italië. Egypte. Stoomvaart-Berigten. Burg-erlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. PURMERENDER MARKT van HEDEN. De Heer en Mevrouw HERWEIJERVAN ELDEN 7 Millioen 663,680 Ryksmark m Hambure^ met tet muiterij onder de passagiers, die op zulk een bloedigen strijd uitliep, dat zoowel van de passagiers als van de bemanning talrijke dooden vielen en velen gewond werden. Toen zich nu in de verte een schip vertoonde, heesch de kapt. ongemerkt de noodvlag. Het naderende schip was het Amerikaansche pantserfregat Colorado, kapt. F. Gran- guist. De kapt. van dit schip zond een boot met gewapende manschappen uit, die de muiters boeiden, waarop de Con- stance naar St. Louis werd gesleept. Het getal dooden bedroeg 66, dat der gewonden 75; daaronder waren van de bemanning 15 dooden en 12 gewonden en van de pas sagiers 51 dooden en 63 gewonden; 171 passagiers werden in boeijen geslagen. In de Polytechnische vereeniging te Stettin heeft de klokkengieter Voss eenige mededeelingen gedaan over de Keizersklok te Keulen. Hij verklaart, dat het tweemaal mislukken van het gieten geen aanleiding tot verwijt kan zijn, want dat dit bij een klok van zoo groote afmetingen ieder kan gebeuren. Ter plaatse echter waar de klepel tegen de klok slaat is deze te dun en de verhouding tot de dikte op de andere plaatsen niet juist. De rand is niet scherp genoeg, zoodat de toon gedempt wordt. De klok is 50 centenaars zwaarder dan zij behoorde te wezen, en de ooren waaraan zij hangt, zijn te ligt, zoodat zij vroeg of laat naar beneden zal storten. Das wird ein Plump geben. De bewegingen van den klepel zou men wel beter krijgen. De heer Strousberg zit te Moscou in verzekerde bewaring, Hij is thans in de adellijke afdeeling van de gevangenis voor gijzelaars gebragt, omdat die zindelijker en veiliger is. Op de vraag wat hem bewogen had naar Moscou te komen, antwoordde Strousberg, dat hij eenvoudig aan de stem van zijn hart gehoor had gegeven, dat van de goede bedoeling doordrongen was om de handelsbank te helpen. Dit zou hem ook gelukt zijn, wanneer men hem te Moscou nog een paar millioen roebels had willen leenendaardoor zou zijn crediet versterkt en de bank voor de ramp behoed zijn geweest. Strousberg geniet in zijn adellijk verblijf alle vrijheid, behalve natuurlijk om heen te gaan. Dezer dagen heeft generaal Garibaldi, door den minister van openbare werken daartoe uitgenoodigd, een buitengewone vergadering bijgewoond van den algemeenen raad van ge noemd departement, die binnen kort advies zal moeten uit brengen over het vraagstuk der Tiberverlegging. De minister, in eene toespraak het doel der bijeenkomst uiteenzettende, zeide o. a., dat van den generaal, «die zoo krachtig had medegewerkt tot de politieke verrijzenis des lands, thans niet minder kracht uitging ten aanzien van eene der belang rijkste zaken, welke het land ter harte gingen;» hij deelde voorts mede, dat deze in de vergadering gekomen was om alle vereischte inlichtingen omtrent zijn bekend wetsvoorstel te verstrekken, en sprak eindelijk de verwachting uit, dat de commissie zoo spoedig mogelijk haar gevoelen kenbaar zou maken. De heer Barillari zeide daarop, zich gelukkig te achten, in naam van den raad aan den minister en den generaal te kunnen verklaren, dat geen zijner ambtgenooten twijfelde aan de noodzakelijkheid van Rome geheel voor de overstroomingen des Tibers te bevrijden. Allen waren het eens, dat er geene halve, maar doeltreffende maatregelen behoorden genomen te worden, welke ook in het belang zouden zijn van de ontwikkeling der stad, aangezien aan beide zijden der rivier twee prachtige straten zouden ont staan, het ghetto verdwijnen en de algemeene gezondheids toestand aanmerkelijk verbeteren zou. Als zijn bijzonder ge voelen sprak de heer Barillari uit, dat de volkomen omleiding van den Tiber, door Garibaldi voorgestaan, werkelijk het afdoende middel wezen zou. Alleen waren de kosten z. i. het groote bezwaar, die wel aanmerkelijk hooger zouden zijn dan de raming. Hij twijfelde echter niet, of de raad zou der regering den juisten weg weten aan te wijzen en hoopte, dat generaal Garibaldi zou voortgaan het werk te beschermen, dat, ofschoon van anderen aard, het colosseum en den koepel van de~ St. Pieterskerk stond te evenaren. Nadat de generaal zijne plannen toegelicht en de inspecteur Cavelletto als voorzitter der commissie van onderzoek er op aangedrongen had, dat men zich op een onbekrompen standpunt zoude plaatsen, verklaarde ook de hoogleeraar Filopanti, dat het ontwerp ter omleiding van de rivier het eenige was, welks uitvoering op doeltreffende wijze de veiligheid van Rome waarborgen zou en betoogde tegenover den heer Barillari, dat de kosten in geen geval 50 millioen behoefden te boven te gaan. Nadat de voorzitter ten slotte de toe zegging gedaan had, dat de raad nog vóór het einde dezer maand zijn besluit nemen zou, werd de vergadering gesloten. In antwoord op de intrigues van de ex-koningin Isabella en hare bedreiging om op haar troonsafstand terug te komen, heeft het gouvernement thans een besluit genomen, waarbij haar ten eeuwigen dage het grondgebied van Spanje ont zegd wordt. Volgens een brief uit Kaïro van 7 dezer in de Wiener Abendpost heerscht thans op de Egyptisch-Abyssinische grenzen veel beweging. Drie Egyptische legerkorpsen zullen van verschillende kanten Abyssinië aanvallen. Een korps is reeds in het oosten vooruitgerukt tot Adana, den zetel van den patriarch van Ethiopië, en dus de kerkelijke hoofdstad van Abyssinië, en den 4 dezer werd te Kaïro officiëel berigt ontvangen, dat ook het land Hazar door de Egyptische troepen bezet is geworden. Een tweede leger korps, sterk 15,000 man, werd acht dagen geleden te Suez ingescheept naar Zeila, om de landen van de Danakil en Somali te bezetten. Een derde korps trekt naar de Sobat. De Onderkoning heeft zich bovendien met den Koning van Schoa verbonden, om gezamenlijk Koning Theodorus van Abyssinië te bestrijden. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Prins Hendrik. 30 Oct. van hier vertrokken. 18 Nov. Suez aangek, en vertrokk. Prinses Amalia. 2 Oct. van hier vertrokken. 29 Oct. 's morg. Aden gepasseerd. Prins van Oranje. 19 Oct. van Batavia vertrokken. 21 Nov. Napels aangek, en vertr. c o n r a d. 13 Oct. te Batavia aangekomen. Koning der Nederlanden. 13 Oct. alhier aang., vertr. 27Nov. Voorwaarts. 12 Nov. alhier aangekomen. De Holland is Zondag namiddag van hier naar Batavia vertrokken. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLENG. Dekker, geb. Wessel, (Z.). G. R. Drager, geb. de Roos, (Z.). S. van Oosten, (D.). D. E. van der Hoeven, geb. Raat, (ZM. Kamp, geb. Hartog, (Z.). N. de Weij, geb. Half, (Z.). OVERLEDENA. J. C. Kruger, 8 maanden. S. Sint, 18 maanden. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet j Novemberl Uren. I Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. 1 procent. jj Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 21 12 nno. 20k. 759.25 f 0.32 6.0 - 0 8 0.88 Golvend 22 12 notn. 8„ 763.86 f 4.91 4.3 - 2.4 0.91 weingolv 23 8 no. 6 765.91 f 6.93 4.0 - 1.0 0.93 ii 23 12 no. 11„ 766.43 f 7.45 4.1 - 2.5 0.94 ii Weersgesteldheid: 21Nov.l2 a. Digtbewolkt, winderig, buijig. 22Nov,12 u. Digtbewolkt, winderig. 23Nov. 8 u. Digtbewolkt, winderig, regen. 23Nov.l2u. n Op den 20sten, te half een na den middag, 56 KG. winddruk en 's avonds 8 uur 42 KG. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 18 Oct. 22 Nov. Frits. O.Christensen. New-Orleans. 30 Oct. 21 Nov. Holland. C. Jaski. Padangenz.viaSuez. 2 Nov. 22 Nov. LouisAug.Const. K. Visser. Samarang. 16 Nov. 22 Nov. Lida. J.W.C.VinkeMuller. Suriname. 16 Nov. 22 Nov. Gezusters. L. de Boer. Padang. 23 Nov. Diewerke*. B. v. Veen. Curapao. 23 Nov. Henriëtte*. K. Wijtsma. Suriname. Zijn afkomende in het N. Kanaal in zigt. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkoms'. 22 Nov. Torquato. B. Gennaro. Duiuk.&Goedk. Berdianski. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. IJgdrasil. I. M. Olsen. Kötka. Hout. v. Vliet Co. FrederickSnowdon.W.F.Chicken.Shields. Steenk. C. Berghuijs. ChipChase. T. Reed. Newcastle. ZurMiihlen&Co. Baltimore. W. de Wijn. Riga. Hout. v.Vliet&Co. Hernosand. IJ.D.deJonge. Amons Co. Henr.Christ. II. J. de Jong. v.Vliet&Co. Henr.Ger.Sus.K. Krijnen. Kötka. Amons Co. Minerva. H. A. Maas. Sundswall. Heimdal. J. Pedersen. Abo. v. Vliet Co. Mercur. N. N. Buil. Kötka. Juno. T. K. Bakker. Middell.Zee. Stukg. ZurMühlen&Co. Strelna. J. Vickerman. Kroonstad. Graan. v.Gijn&Co. A. R. Falck. F. Ekamp. Pernovick. Hout. Amons Co. PER TELEGRAAF. 27 stuks Paarden. 252 Runderen. 41 vette Kalveren 74 magere dito 2234 Schapen. Lammeren. 107 vette Varkens - 0,48 a 0,60 perkilog. (vlug) 10 11 magere dito - 12,a20,per stuk.(matig) 152 stapels kleine Kaas, f a per 50 kilogram. 2 11 middelbare dito f per 50 kilogram. Boter f 1,50 a 1,65 per kilogram. Kip-Eijeren f 6,a per 100 stuks. Eend-Eijeren- 6,a f 0,70 a 0,90 per kgr. (vlug) - 8,a 25,per stuk.(stug) lATÜB» BFjRIOTEN. Zoo even ontvingen wij het volgende telegram: «Onder Reeuwijk bij Boskoop is gisteren avond half tien een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. Elf bruilofsgasten, huiswaarts rijdende, raakten in de sloot. Twee meisjes verdronken.» Het stoomschip Harlequin is bij het uitgaan in het wachtschip geloopen en heeft aan de achtersteven meer of min belangrijke averij gemaakt. Door het stoomschip European, van Huil hier binnen, is gerapporteerd dat men in de Noordzee, 5 mijlen van deze kust, een schip had zien drijven plat op zijde. Volgens een telegraphisch berigt was dit schip de Otto, kapitein Christensen, van Sundswall met een lading hout naar hier bestemd. De equipage, die in groot gevaar verkeerde, is door een voorbijkomend Engelsch schip opgenomen en te Lowestoft aan wal gezet. Het schip Baltimore, kapt. de Wijn, van Riga hier binnen, heeft de reis van daar naar deze haven in den zeldzaam korten tijd van 8 dagen afgelegd. Bedankt voor het beroep naar Amersfoort door ds. H. F. W. Grottendieck, Evang. Luthersch pred. te Alkmaar. In 't begin der vorige week is te Zutplien eene dame uit den aanzienlijken stand, welke nu en dan teekenen van verstandsverbijstering had gegeven, des nachts terwijl haar echtgenoot om zaken uit de stad was uit haar bed opgestaan en half gekleed de voordeur uitgeloopen. Ondanks alle nasporingen heeft men nog niets van haar te weten kun nen komen. Men schrijft uit Maastricht: «De vermoedelijke moordenaar van den boschwachter te Stein is gisteren aan zijne bewaarders ontsnapt en heeft zich tot heden aan alle nasporingen weten te onttrekken. Hij was naar Stein getransporteerd, om in tegenwoor digheid van den verslagene gebragt te worden, en wist toen van een onbewaakt oogenblik gebruik te maken om, hoewel geboeid, te ontkomen.» Sedert eenigen tijd is ook hier te lande de «Type Writer» ingevoerd, eene schrijf- of liever drukmachine van eene even eenvoudige als vernuftige zamenstelling. Vier rijen pistons dragen de letters van het alphabet, de Iees- teekens en de cijfers. Een ligte druk van den vinder brengt de piston in beweging en tegelijk wordt de letter, het teeken of het cijfer door een hefboom op een vochtig gekleurd lint gebragt, dat, door dezelde beweging met het papier in aanraking gebragt, den indruk doet overnemen. Een druk van den vinger op een bovenpedaal brengt de afscheiding tusschen de woorden teweeg. Is de regel vol, dan komt van zelf een klokje in beweging. Daardoor gewaarschuwd, brengt één druk van den voet een beneden- pedaal in beweging; dan vangt een nieuwe regel aan. Het werktuig levert, indien men het verlangt, kopie van hetgeen is geschreven, en wel door overdruk door middel van potloodpapier. Op die wijze kunnen zelfs een zestiental exemplaren tegelijk worden voortgebragt. Ieder die lezen kan, behoeft slechts geringe inlichting om dadelijk met de behandeling dezer machine vertrouwd te zijn, die nog minder plaats inneemt dan eene gewone naaimachine. Welke rol deze nieuwe vinding geroepen is te spelen, valt op dit oogenblik moeijelijk te voorspellen. De naai machine werd in den beginne mede als onpractisch ver worpen, en toch heeft zij haren weg gevonden. Het moet derhalve later blijken welke diensten de «Type Writer geroepen is te bewijzen. De uitvinding is en blijft even wel, geheel op zich zelve beschouwd, zeer vernuftig. -- Alen zal zich herinneren, dat vijf opvarenden van het verongelukte schip Euxine te Singapore werden gearresteerd, onder beschuldiging dat zij een hunner makkers hadden opgegeten. Uit latere berigten blijkt, dat de vervolging niet is doorgezet en deze personen weder in vrijheid zijn gesteld. Voorspoedig bevallen van een Zoon T. NIEUWLAND, Echtgenoote van C. NOBEL Fz. Burgerbrug, gem. Zijpe, 19 November 1875. betuigen hunnen liartelijken dank voor de bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van hunne Moeder en Behuwdmoeder. TERSTOND BENOODIGD: bij A. C. v. d. KLOOT, te Cocksdorp op Texel. A1EN VRAAGT tegen goed loon. Adres bij den Uitgever dezer Courant. WORDT GEVRAAGD MET KERSTIJD: uit den Boerenstand, tegen goed loon. Adres: Wed. C. KATER, Middenstraat, te Helder. den Van amt8wegen vastgesteld begint de eerste Trekking der door de hooge Regeering goedgekeurde on geguarandeerde Geldlotery, bestaande uit 81,5Q0 Loten (Orgi- neel) en 41,700 Pryzen. Alle Pryzen worden binnen eenige Maanden door 7 Trekkingen uitgeloot en bedragen in totaal in het gelukkigste geval bedragt de Hoofdpryi 6oiuKKifiBi,B gövai uöuragi Rykamark verder Pryzen van Rykamark >50,000 40,000 18,000 125,000 36.000 8 5 15,000 80,000 8 1 30,000 9 i 12,000 00,000 24,000 12 n 10,000 50,000 2 9. 20,000 etc. etc. tegen inzending van N» Crt, f. 3. 50, voor een heel orgineel-Lot m 1. *75. it i, halv if* bankhuis A. Goldfarb O pen van den Staat ™orziene orgineele Loten en maakt na iedere Trekking aan ieder deelnemer de van amts- wegen uitgogevene trekkingslyst over, de uit betaling der Pryzen geschiedt door de relaties die dit Huis in Nederland hezit. By het effec- tueeren van iedere bestelling wordt het uit voerig Programma der Lotery over alle 7 Trek kingen kostenloos bygevoegd.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 3