Benoeming-en, enz. STATEX-GEXERAAL. Duitschland. Amerika. Stoomvaart-Berig-ten. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. ALKMA ARSCHE MARKT VAN GISTEREN^ ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. Naar men meldt is het berigt, dat ook de vrouw te Amsterdam, die vóór eenigen tijd tengevolge van een twist met haren man gevaarlijke brandwonden bekwam door het omvallen van een petroleumlamp, overleden zou zijn, onjuist. De vrouw wordt nog in het gasthuis verpleegd. Na De Reis om de Wereld gelukkig mede volbragt te hebben, zonder eenig ongeval, zonder eenige stoornis, als een goed en trouw reisgenoot, is de olifant jl. Donderdag ochtend van den Stads-schouwburg te Amsterdam weder naar zijn gewoon verblijf in Artis teruggekeerd. Hij werd in denzelfden wagen vervoerd, die hem eenige weken geleden derwaarts overbragt, en bevond zich weder vrij kalm en rustig op zijne oude plaats, zonder zich iets te laten voorstaan op de rol die hij met goed succes, ten aanschouwen en ten genoegen van duizenden met zooveel kalme waardigheid vervuld heeft. Naar men verneemt zal mevr. Kleine op den 10 Dec. e. k., voor het eerst na haar herstel, weder optreden in het schouwburglokaal van de vereenigde tooneelisten te Amsterdam. Naar de Haarl. Crt. verneemt, is gedurende de jongste stormen aan de kanaalwerken te Velsen, speciaal wat betreft de hoofden in zee, niet de minste schade toegebragt. Omtrent de noodlottige gebeurtenis, jl. Maandag avond onder de gemeente Reeuwijk voorgevallen, toen elf bruilofts gasten, per rijtuig naar Boskoop terugkeerende, van den smallen weg af en in de sloot geraakten, meldt men ons nog: Met veel moeite en vooral door de tegenwoordigheid van geest van een dier elf personen, zekeren van Wijk, wiens meisje er ook bij was, werden negen personen bijtijds uit het water gehaald. Twee meisjes moesten er evenwel het leven laten en een van die twee was nog wel de aanstaande van genoemden van Wijk, die zooveel toebragt tot de redding der overigen. Men kan zich denken de deelneming die er alom in de environs bestaat. De Belgische loodskotter No. 2, van Ylissingen, is in den jongsten storm op de hoogte van Ostende veron gelukt. Drie loodsleerlingen, nalatende twee vrouwen en twaalf minderjarige kinderen, zijn door een stortzee over boord geslagen en verdronken. De schipper, vijf loodsen en twee andere loodsleerlingen zijn met levensgevaar gered. Te Zwolle is bij een onderzoek van mondstukken van zuigflesschen gebleken, dat daarin 60 pet. zinkwit aanwezig is. Te Groningen is de politie een vrouw op het spoor gekomen, die zich des nachts herhaaldelijk had veroorloofd de stoep van een huis met teer te bestrijken. De ontvlugte, vermoedelijke dader van den moord, op den boschwachter te Stein gepleegd, heeft zich dezer dagen vrijwillig ter beschikking der justitie gesteld. gebragt, terwijl vroeger daar veel aan slechte spijsvertering waren gestorven. Deze werktuigen zijn verkrijgbaar te Amsterdam bij Landré en Glinderman; zij kunnen geleverd worden voor veulens, kalveren, lammeren, jonge honden of biggen, en zouden zeer waarschijnlijk in dierentuinen zeer nuttig bevonden worden bij het opfokken van minder dagelijks voorkomende dieren. Vooral aan hen, die kalveren mesten, behoort dit werktuig bekend te worden, daar voor hen het verlies hunner dieren geldelijk het grootste isdoch ook zij, die kalveren voeden om ze op te fokken, zullen er zich wel bij bevinden. Daar de lurkemmer niet zeer kostbaar is (f 5 a 7), schijnt hij aanbevelenswaardig voor verlotingen in landbouwmaatschappijen. Het tweede punt betrof de boter uit Denemarken. Sedert eenigen tijd wordt in de nieuwstijdingen beweerd, dat deze boter beter is dan de Hollandsche, en haar verdringt, niet alleen op de markt te Londen, maar zelfs te Batavia. Men schrijft dit toe aan eene meer zorgvuldige behandeling, daar de Deensche boterboer, in plaats van water, bij de boterbereiding ijs gebruikt, bij het bewerken der boter een Amerikaanschenkneder te baat neemt, karnt met stoomkracht, en den warmtegraad van den room regelt naar den thermometer, de boter verpakt, niet in vaten of potten, maar in gesoldeerde blikjes, enz. enz. Om te weten wat hiervan zijn mogt, had de Vinder van het gilde zich gewend tot den Deenschen consul en te Amsterdam, door diens vriendelijke bemoeijing, twee blikjes ontvangen van het huis Buste Jr. Comp., te Kopenhagen, wegende elk ongeveer 0.5 kilogram, dragende tot opschrift „Superior quality 1875." Bij de opening waren de meeste gildebroeders over smaak en reuk nogal tevredenook aan tafel, als gesmolten boter, voldeed zij vrij goed. Toen echter den dag daarna het oordeel van den kok werd gevraagd, wees hij (en te regt) daarop, dat de boter talkachtig is in de snede, eenigszins sterk van smaak, en niet geheel vrij van dat eigenaardig duffe, wat aan vele spijzen eigen is, die in blik bewaard zijn. Deze boter kan ongeveer gelijk gesteld worden met de tweede soort Hollandsche boter. Zij kan de vergelijking met eerste soort Delftsche grasboter ook maar in de verte niet doorstaan. Hoewel dus de Deensche botermakerij blijkbaar nog niet het toppunt van volmaaktheid heeft bereikt, is toch haar streven naar vooruitgang loffelijk te noemen, en behoort Nederland niet achter te blijven, om deze nieuwe mededingers niet vooruit te laten gaan. Zulks is bereids ingezien door de Nederlandsche regering, welke dezer dagen een boterkneder uit Denemarken heeft laten komen, welke te Utrecht in het Kabinet van Landbouw is geplaatst, om aldaar te kunnen bezigtigd worden, en die zeker, als andere werk- tuigen, aan hen die zulks verlangen, ter beproeving kan worden afgestaan. t De behandeling met ijs wordt, zoo ik verneem, beproefd door den landbouwer van der Bildt, aan den Amstelveenschenweg, en zijne bloedverwanten, en wel met goed gevolg. Badhoeve 23 November 1875. Amerseoordt. Een mededeeling en een waarschuwing. Het telegram van de behouden aankomst te Batavia van het stoomschip „Prinses Amalia" van de Stoomvaart-Maatschappij „Nederland" heeft hier, waar zoovele betrekkingen der opvarenden wonen, meer dan in gewone gevallen menigeen met vreugde vervuld, ofschoon er bij goed nadenken niet een reden was om verder ongerust te zijn. Wat toch was het geval. De vader van een der passagiers heeft ons het navolgende medegedeeld, en wij staan voor de waarheid in. De tweede dag nadat het prachtige stoomschip met zijne rijke lading en 700 zielen aan boord, van Suez was vertrokken, was het zoogenaamde „bagagedag" en bij het openmaken van het ruim, waar de bagage is geborgen, steeg een dikke rookwolk op. Het behoeft ter naauwernood te worden gezegd, dat dit een ieder, met schrik en angst vervulde. De rook trok evenwel spoedig weg en bij onderzoek is gebleken, dat eene kist van den heer K., passagier der 1ste klasse, in brand was geraakt, en opengemaakt zijnde, de inhoud reeds geheel verkoold bleek te zijn en de kist zelf tot op weinige strepen na doorgebrand. Volgens verklaring van genoemden heer, heeft zich in die kist onder anderen bevonden, eene flesch met medicijnen, die het is duidelijk gebleken de eenige oorzaak is geweest van den brand. Het is ons bekend, dat door de directie der Stoomvaart-Maat schappij „Nederland" niets wordt verzuimd om de veiligheid der opvarenden te verzekeren, maar tegen dergelijke zaken kan zij niet waken. Petroleum mag niet geladen of gebrand worden, en alle aan zelfontbranding onderhevige artikelen zijn aan boord verboden. Maar wie bepaalt daarvan de grens Het is daarom dat wij deze gelegenheid aangrijpen om een woord van waarschuwing te rigten tot de passagiers en hen toeroepen „Geef alles, waaromtrent twijfel bestaat, bij uwe komst aan boord aan den administrateur af, die voor eene afzon derlijke berging moet zorgdragen." Wanneer de brand een uur later was ontdekt, zou de ramp niet te overzien zijn geweest. Het loffelijk Ossenweijersgilde te Haarlem. Tot commandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw is bevorderd de heer mr. T. H. der Kinderen, lid van den raad van Nederlandsch-Indië. Tweede Hamer. Zitting van Donderdag 25 November. De debatten over de zaak der spoorwegaansluiting zijn voortgezet. De conclusie der meerderheid werd van verschillende zijden bestreden. Door de commissie werd zij verdedigd. De ministers van Binnenl. Zaken en Financiën hebben uitvoerig hunne handelwijze verdedigd en betoogd dat 's lands belang niet is geschaad. Voorts heeft de ministerHeemskerk medegedeeld, dat de Rijnspoorweg-maatschappij aangeboden heeft alsnog de aansluiting te Botterdam te maken, ongeprejudicieerd de uitvoering der overeenkomst. Ten slotte werd door den heer Kuijper eene gewijzigde conclusie voorgesteld, strekkende tot referte aan het votum der Eerste Kamer. Zitting van Vrijdag 26 November. Na eene zeer onstuimige zitting zijn alle conclusiën in zake de spoorweg-aansluiting te Botterdam verworpen. Diensvolgens moet eene nieuwe commissie nader worden benoemd. Maandag is de staatsbegrooting aan de orde. De minister van Oorlog zegt in de memorie van antwoord op het afdeelingsverslag der Kamer over zijn budget, dat hij geen bezwaar vindt nu reeds mede te deelen, op welke sterkte het leger, bij ver hooging van het contingent, zal kunnen gebragt worden. De sterkte van het veldleger met de bezettingstroepen moeten bedragen aan soldaten der staande armee en miliciens der infanterie 43,000 man, kavallerie 3000, veld- en rijdende artillerie 3000, vesting-artillerie, trein en pontonniers 8000, mineurs 1400, hospitaal-soldaten 300, totaal 58,700 soldaten. De militie geeft zuiver 55,600 man; dus moet door vrijwilligers worden aangevuld een totaal van 3100 man. De kosten der voorgestelde contingents-verhooging van 2100 man zullen jaarlijks bedragen 5£ ton. Buitenland. Op 20 November 1875 hield dit gilde, als naar oude gewoonte, zijne jaarlijksche vergadering. Behalve de belangen, uitsluitend het gilde betreffende, werden daar twee punten behaudeld, welke mij toeschijnen ook in ruimeren kring bekendheid te verdienen. Het eerste betreft een nieuw werktuig, onlangs van de tentoon stelling te Taunton medegebragt, dienstig bij het opvoeden van jonge kalveren. Zeer dikwijls sterven er vele van deze dieren, doordien zij gewoonlijk onmiddellijk na de geboorte van de koe worden afge nomen; zij ontvangen dan tweemalen daags voedsel uit een emmer en slorpen de hun voorgehouden melk zeer gulzig op; deze vormt zich in hunne maag grootendeels tot een onverteerbaar stuk kaas, het overige verzuurt, en de dieren lijden aan gebrekkige spijsver tering, die allerlei kwalen, zeer dikwijls den dood veroorzaakt. Tegen dit al te gulzig drinken is uitgevonden een emmer met eene speen van elastieke gom, waardoor aan de kalveren belet wordt de melk bij volle teugen op te slobberen, en zij genoodzaakt zijn die bij fijne stralen op te zuigen. Het lurken, dat zij op deze speen moeten doen, schijnt de spijsvertering te bevorderen. De Vinder van het gilde, die den lurkemmer aan de gildebroeders ter bezigtiging aanbood, getuigde dat in het najaar van 1875 daar mede (op de Badhoeve) een kalf met zeer gunstig gevolg was groot De hoofdonderwijzers te Dresden hebben de beide volgende vragen tot een punt van ernstige overweging gemaakt 1°. Op welk ligchaamsdeel moeten bij de leerlingen (meisjes en jongens) de ligchamelijke straffen worden toe gepast? 2°. Welk strafwerktuig zal uit een paedagogisch oogpunt de gunstigste voorwaarden aanbieden. De genoemde hoofdonderwijzers zijn tot de volgende slotsom gekomen: Het stelsel van kastijding op de partes posteriores wint het van alle andere. Wat de keus van het strafwerktuig aangaat, heeft de stok alle stemmen op zich vereenigd. Daar in dergelijke gevallen alles naauwkeurig moet worden gereglementeerd, hebben die heeren de afmetingen van den stok bepaald: hij zal 70 cM. lang en 3 cM. dik moeten zijn. De prachtige nieuw gebouwde stads-schouwburg te Barmen is afgebrand. Bij die ramp zijn drie menschen omgekomen. Het Chinesche herfstfeest van den Dood, dat in de afgeloopen maand te San Francisco werd gevierd, schijnt eene indrukwekkende plegtigheid te zijn geweest. Het werd gevierd op het Mountain Kerkhof, in welks midden, rondom een houten altaar, een hooge stapel visch, vleesch, gevogelte, koek en suikerriet lag. Aan een der zijden van het altaar was een groote oven, en een hooggeplaatst ambtenaar hield zich daar onledig met het zetten van thee voor de schare der aanbidders. Welriekend hout brandde op het altaar en aan drie zijden brandden toortsen, welke de gelaatstrekken verlichtten van drie goden. De Westelijk geplaatste was die welke in de Chinesche theologie over eenstemt met den duivel der Christenen, en dien zij gunstig willen stemmen alvorens zij hunne eeredienst aan de graven der afgestorvenen wijden. Oostelijk stond een ander, minder afzigtelijk beeld, voorstellende den magtigen geest des goeds en zuidelijk een onbeduidend goedaardig porseleinen poppetje dezen of genen localen geestelijken beambte verbeeldende. Voor deze en vier andere figuren werden levensmiddelen opgestapeld en liederen gezongen, waarna, onder de oor verscheurende muziek van het Hemelsche Rijk, de geloo- vigen zich verspreidden over de graven, ieder naar dat zijner naaste bloedverwanten. De oudste vrouwelijke bloed verwanten als er vrouwen waren dansten op het graf en bezongen de deugden van den afgestorvene, waarna zij smalle reepen geel papier strooiden, die de andere bloedverwanten met levensmiddelen belegden. De schimmen der afgestorvenen, die geen bloedverwanten hadden, moesten zich tevreden stellen met schijfjes spek, voor dit doel medegebragt. Dan werd er wijn op het graf geplengd, welriekende staafjes werden onder het prevelen van geheim zinnige woorden en kniebuigingen ontstoken, en de stoet trok naar een volgend graf. Nadat alle graven achter eenvolgens bezocht waren, werd er een maaltijd gehouden rondom het altaar van gebraden katten, chow-chow en thee. Na afloop van het diner klommen de geloovigen in hunne wagens en keerden huiswaarts. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Prins Hendrik. 30 Oct. van hier vertrokken. 18 Nov. Suez aangek, en vertrokk. Prinses Amalia. 2 Oct. van hier vertrokken. 14 Nov. te Padang aangekomen. Prins van Oranje. 19 Oct. van Batavia vertrokken. 21 Nov. Napels aangek, en vertr. c o n r a d. 15 Nov. van Batavia vertrokken. 23 Nov. Point de Galle gepasseerd. Konino der Nederlanden. 27 Nov. van hier vertrokken. Voorwaarts. 12 Nov. alhier aangekomen. V De Maaura, van Batavia naar hier, is den 26 dezer te Suez aangekomen en onmiddelijk het kanaal ingestoomd. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: W. C. J. Uriot, zilversmid en C. A. Wessels. W. van Aken, scheepskok en A. Mooij. GETEOUWD: Geene. BEVALLEN; M. J. Driessen, geb. van der Kloot, (Z.). H. J. Steilberg, geb. Burger, ZH. Kats, (Z.). A. Leen, geb. Berg, (Z.). B. Heijman, geb. de Vries, (Z.). A. Tompot, geb. Pluijt, (D.). E. M. M. Henkes, geb. de Boer, (D.). OVERLEDENGeene. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) a a Windrigting Barometer Thermometer -o .ep cj Toestand O D en mm. C. ja van Kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. R de zee. 26 12 noto. 4k. 761.53 f 2.41 1.4 - 4.9 0.87 Slecht. 27 8 12 noto. 7„ 762.48 f 3.32 1.2 - 3.5 0.96 weingolv 27 noto. 11„ 763.58 f 4.42 1.2 - 5.1 0.90 Golvend Weersgesteldheid: 26Nov.l2 u. Digtbewolkt, koud. 27Nov. 8 u. Digtb., winderig, sneeuwbuijen. 27Nov.l2 u. Digtbewolkt, winderig, koud. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemminsr. 130ct. Koning derNederl*.A.G.M.Bruins Bat.viaNapels.Suez enz. 6 Nov. 25 Nov. Stella. D. van Wijk. Middell. Zee. 23 Nov. 27 Diewerke. B. v. Veen. Curapao. 23 Nov. 27 Henriëtte. K. Wijtsma. Suriname. 25 Nov. 26 Vredelust. D.J.deJongc. Corfu. Vertrekt namiddag 3 uur. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Auspicious. W. Dredge. Caen*. Lijnkoeken. Meijer&Co. bestemd naar Bremen. Heeft op de Zuidwal aan den grond gezeten, waardoor lek; met assistentie van vletterliedenin de haven gebragt. Granen, enz. 1088 hectol. Tarwe f 8,25 a 9,50; 448 heotol. Rogge f 7,— a 8,25; 630 hectol. Gerst f 7,— a 7,75; hectol. id. (Chev.) f 7,— a 7,75; 2361heotol.Haver f 4,—a 6,25; 218 hectol. Bruine Boonen f 12,50 a 13,50, hectol. Paardenb] f 8,25 a 8,75; 27 hectol. Kanariezaad f 32,—a 32,50; 51 hectol'. Mosterdzaad rood f 16,a 19,geel id. f a hectol. Koolzaad f a hectol. Lijnzaad f— a f16 hectol. Karweizaad f 22,25 a 19,75 hectol. Erwten: Groene f 12,50 a 25,—; Graauwe id. f 16,— a 20, Vale id. f 14,50 a Witte id. f a alles per hectoliter. Kaas. 398 stapels, weg. 90817 KG.; Kleine f39,—, Middelb. f 43,50, Commissie f 43,laagste prijs f 20,—, per 50 KG. Vee. 9 Paarden f65 a 95; 3 Koeijen f 95 a 175; 8 nuchtere Kalveren f 14 a 24,243 Schapen f 19 a 36 Lam meren f a 57 magere Varkens f 14 a 30; 235 Biggen f 3 a 8,50; 4 Bokken en Geiten f 3,a 7; Kleine Bokken f -,— a Boter, f 0,95 a 1,05 per 0.630 kilogram:

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 2