Binnenland. Benoeming-en, enz. STATEN-GENERAAL. Buitenland. België. Op zijn daartoe gedaan verzoek wordt aan den heer Ch. Altena, j wegens zijne benoeming tot hoofdonderwijzer te Buiksloot, verleend een eervol ontslag uit zijne betrekking van hulponderwijzer aan eens der gemeente-scholen alhier. Nog wordt voor kennisgeving aangenomen de mededeeling, dat Z, M. de Koning de concessie tot het houden eener Bank van Leening voor den tijd van een jaar heeft verlengd. De zitting wordt hierop door den Voorzitter voor gesloten verklaard. HELDER en NIEUWEDIEP, 23 December. Blijkens een jl. Dingsdag bij het departement van Marine ontvangen telegram, is het schroefstoomschip Leeuwarden, onder bevel van den kapt. ter zee B. D. van Trojen, te St. Thomas aangekomen. Aan boord van dien bodem was alles wel. Zr. Ms. schroefstoomschip Zilveren Kruis, onder bevel van den kapt. ter zee W. C. Klis, is den 21 dezer te St. Thomas aangekomen, en zou, na St. Martin en St. Eustatius te hebben aangedaan, naar Curac.ao vertrekken. Naar aanleiding van het koninklijk besluit van 21 Dec. wordt het ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden, liggende alhier, met den eersten Jan. a. s. in dienst gesteld en het bevel over dien bodem opgedragen aan den kapt. ter zee A. N. L. Koops. Tengevolge van 't bedanken door de heeren dr. D. Hellema en J. Verfaille voor hunne benoeming tot kerke- raadsleden, werd gisteren avond op nieuw eene vergadering van het kiescollegie der Hervormde gemeente alhier gehou den. Tot ouderling werd benoemd de heer F. Boon en tot diaken de heer J. P. van Varik, die beiden verklaard hebben hunne benoeming te aanvaarden. Jl. Dingsdag avond had in het lokaal Musis Sacrum alhier eene bijeenkomst plaats van belangstellenden in den Protestantenbond. De heer Joh. Dyserinck hield eene toespraak, waarin hij wees op het doel, dat de Bond zich voorsteltbevordering van de vrije ontwikkeling van het godsdienstig leven, zoo binnen den kring der kerkgenoot schappen als op ieder ander gebied. Spreker verduidelijkte die omschrijving en wees ter aanbeveling van dit sl reven op de onverschilligheid, die in onzen tijd heerschende is. Na uitvoerige bespreking, waarbij ook werd gewezen op den arbeid, door de afdeelingen van den Bond te verrigten, als: het houden van zamenkomsten ter bespreking van kerkelijke aangelegenheden, voordragten, 't oprigten van Zondagscholen, godsdienst-onderwijs, volksbibliotheken, enz., werd tot de oprigting eener plaatselijke afdeeling besloten. Twintig leden traden terstond toe. In den loop der vol gende maand zal eene nadere bijeenkomst worden gehouden, waartoe ook niet-leden toegang zullen hebben en waarin de heer Dyserinck als spreker zal optreden. Volgens de Weser Ztg. heeft de Belgische regering het advies der voornaamste zeemogendheden over het geval met de Phenix gevraagd en hebben alle zich ten gunste van Nederland verklaard. In de Staatscourant komt het berigt voor, dat een Portugees, de Roza, de Nederl. Handelmaatschappij te Yokohama heeft willen opligten voor drie millioen dollars, door middel van een valschen credietbrief, op naam der Japansche regering afgegeven. De bedrieger heeft zich naar Amerika of Europa begeven. Men verneemt dat de onthulling van het standbeeld voor Thorbecke in Mei a. s. zal plaats hebben. Door het bedanken van ds. W. F. Walch, te Breda, is het zestal der Evang. Luth. gemeente te Beverwijk aangevuld met ds. C. Rasch, te Monnikendam. Aangenomen het beroep naar Groningen door ds. A. J. Eykman, pred. te Hengelo. Aan de Utrechtsche Hoogeschool zijn op stellingen bevorderdtot doctor in de regten, de heer F. van Bredehoff de Vicq, geb. te Purmerend. Blijkens eene aan de hoofdonderwijzers bij het lager onderwijs schier algemeen toegezonden circulaire en staat ter invulling, wordt van wege het Nederlandsch School verbond ernstig onderzoek gedaan naar het schoolverzuim wegens veldarbeid gedurende het bijna afgeloopen jaar, met het doel, zooals de circulaire zegt, om in de eerste dagen van 1876 algemeen de overtuiging te vestigen"dat het uitgevaardigde gebod omtrent den fabrieksarbeid der kinderen slechts een halve maatregel is en dat een afge vaardigde ter Tweede Kamer zich vergiste toen hij beweerde dat het gebruiken van kinderen voor veldarbeid eene uit zondering is.» De vereeniging het Nederlandsch tooneel is, zooals gemeld werd, jl. Vrijdag geconstitueerd. Het waarborgfonds, groot f 100,000, is volteekend; 10 pCt. moet daarvan gestort worden. De voltooijing van den nieuwen Dijkpolder het Noorden te Texel wordt thans met hulp van Texelsche arbeiders tot stand gebragt. De zoogenaamde polderjongens zijn van lieverlede afgedankt. De oudste kerk van Noordholland, 't zoogenaamde «Heidensch kerkje» te Westwoud, is voor afbraak verkocht. Het feit, dat, dank zij de wet, de spoorweg komt, heeft de gemoederen te Purmerend niet tot algeheele kalmte gestemd, daar de vraag aangaande de plaatsing van het aanstaande station aldaar, als van het hoogste gewigt voor de toekomst der gemeente, de ingezetenen ten strijde roept. Reeds voor eenige dagen werden door het departement der Maatschappij tot bevordering der Nijverheid de burgers tot eene vergadering opgeroepen, waarin na eenige bespreking werd besloten zich schriftelijk te wenden tot het gemeente bestuur, met verzoek bij de regering aan te dringen op plaatsing van het station aan de Zuidoostzijde der stad. Heden zou een adres in dien zin op een tweede vergadering voor ieder ter teekening liggen. In verband met de spoorwegzaak werd door den ingenieur van Prehn uit Amsterdam een inspectie in loco gehouden. Het prov. geregtshof te Amsterdam heeft jl. Dingsdag uitspraak gedaan in de bekende zaak tegen Jacob Karei de Mens, vroeger bediende in het Binnen-Gasthuis. Deze is daarbij schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde poging tot moord op den huismeester H. Velthuizen, en deswege veroordeeld tot een tuchthuisstraf van zeven jaren. Bij den penningmeester der afdeeling Amsterdam van de Maatschappij van Weldadigheid is van een onbekende ingekomen eene gift, groot zes duizend gulden. Het prov. geregtshof in Zuidholland heeft jl. Maandag uitspraak gedaan in het bekende geschil tusschen M. Hakker en de huisvrouw van C. van der Spek, omtrent de terug gave aan laatstgenoemde van hare natuurlijke dochter. Men herinnert zich uit vroeger daaromtrent gedane mede- deelingen, dat de houders van een bordeel, waarin de moeder was opgenomen, het kind dat deze laatste tot last was, tot zich genomen en goed verpleegd en verzorgd haddendat latei- die omstandigheid tot geldafpersing leidde door de moeder tegenover de pleegouders, en dat, toen aan verdere eischen om meer geld niet voldaan werd, de eisch om teruggave van het kind werd ingesteld. Het hof heeft zich met het gevoelen van het O. M. vereenigd en bevestigd het vonnis der regtbank te 's Hage, waarbij de exceptie van onbe voegdheid der moeder is ongegrond verklaard. Het «Dagblad» van den 21 dezer deelt mede, dat de zaak van H. J. Jut en zijn huisvrouw in den loop der maand Febr. e. k. voor het geregtshof te 's Hage zal worden behandeld. Zulks kwam ons, zegt het Vaderland, al dadelijk zeer onwaarschijnlijk voor met het oog op den omvang, welke de procedure, naar ons was medegedeeld, genomen had. Men verzekert ons dan ook, dat een zoo spoedige behan deling schier onmogelijk is; immers moet voorafgaan een deugdelijke examinatie van het Rotterdamsche en het vroegere Haagsche proces door het O. M., eventueele aanvulling der instructie op enkele punten, de verwijzing der zaak door de regtbank naar het hof, in raadkamer, het stellen der acte van beschuldiging, het maken der afschriften van het enorme dossier ter griffie en het zich voorbereiden van den voorzitter van het hof voor de leiding der debatten. Dat alles vereischt tijd en veel tijd. De 30ste (buitengewone) algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, gisteren te 's Hage gehouden, werd door 24 afdeelingen bijgewoond. Bij afwezigheid, ten gevolge van ongesteldheid, van den voorzitter, mr. W. van der Vliet, werd het presidium waar genomen door den heer Herman F. Bultman. Deze deelde mede: 1. dat sedert de vorige vergadering twee nieuwe afdeelingen, Diemen en Watergraafsmeer en Wognum en omstreken, tot de Maatschappij waren toegetreden; 2. dat de Maatschappij op de internationale tentoonstelling te Luxemburg, waar zij eene inzending had gedaan, ten einde harerzijds blijk te geven van vreugde over het 25jarig feest van een Prins uit het Huis van Oranje, met de bronzen medaille was bekroond3. dat de in de laatste vergadering besproken wedstrijd van stoomdorschmachines zal doorgaan en 4. dat was ontvangen een beschikking van den minister van Binnenl. Zaken op het adres der Maat schappij tot bevordering van de belangen der veehouders bij de tocpassi: g dor wet tot wering van besmettelijke vee ziekten. Daarin wordt o. a. te kennen gegeven: a. dat geen grond bestond tot vermeerdering van het aantal districts-veeartsen; b. dat verdachte koppels moeten worden ingeënt; dat het overlaten van het tijdstip der-inenting aan de keuze der belanghebbenden niet mogelijk is, maar dat de waarde vergoed wordt van vee, dat ingevolge verpligte inënting sterft; c. dat overwogen zal worden, of stieren bij verdachte koppels kunnen worden toegelaten, maar dat zij dan ook als verdacht zullen worden beschouwd en dat geen grond bestaat, meer dan de helft van de waarde te vergoeden. Bij de hierop gevolgde stemming tot benoeming van een lid van het hoofdbestuur, in de plaats van den heer van Es van Melissant (waartoe de buitengewone vergadering was bijeengeroepen), werd met 122 van de 151 stemmen gekozen de heer J. van der Breggen Az., te Waddinxveen. Na den afloop der vergadering hebben de afgevaardigden zich met beschikbaar staande rijtuigen naar Loosduinen begeven, ter bezigtiging der verzameling van landbouw producten, welke de Maatschappij op de wereldtentoon stelling van Philadelphia zal inzenden. Jl. Donderdag avond is te Rotterdam door het tooneel- gezelschap van de heeren Le Gras, van Zuylen en Haspels opgevoerd het drama Zot van de heeren Slingervoet Ramondt en Margadant. Algemeen is het oordeel, dat ons tooneel door dit stuk inderdaad verrijkt is. De intrigue is boeijend en de karakters zijn met talent geteekend. Maatschappelijke vraagstukken worden er niet in behandeld, maar zijn in de gebeurtenissen ingeweven; zij zijn elementen, geen aanhangsel van het geheel. Zot is de naam eener paardrijdster, de pleegmoeder van het natuurlijke kind eener Javaansche vrouw. De vader is een plattelands-burgemeester. Deze had zijne toestemming geweigerd tot het huwelijk van zijn zoon met de dochter van een onderwijzer; de onderwijzer wordt door zijn toedoen ontslagen en treedt als regisseur op in het paardenspel, waarvan Zo'é eene der sujetten is, terwijl zijne dochter met de huishoudelijke zaken is belast. Wanneer de vader van het Javaansche knaapje, een kunstenmakertje, dit verlangt tot zich te nemen, stelt Zot als voorwaarde dat hij zal toestemmen, in het huwelijk van zijn zoon met de dochter van den onderwijzer, het verleenen van die toestemming met het daaruit volgende huwelijk vormt de ontknooping. Uit deze vlugtig aangegeven toestanden blijkt reeds, welke maatschappelijke vraagstukken met dit drama in verband staan. Zij verbreken echter de eenheid der handeling niet, en de heeren Ramondt en Margadant wisten het publiek onafgebroken bezig te houden, terwijl de leden van het tooneelgezelschap Le Gras, van Zuylen en Haspels, naar het oordeel van de toeschouwers, wedijverden door opvatting en uitvoering hunner rollen het succes te verzekeren, dat dit nieuwe tooneelvoortbrengsel in ruime mate behaalde. Te Heesbeen hebben drie kinderen, 12, 11 en 6 jaren oud, een landbouwersschuur met lucifers in brand gestoken. De schuur met den geheelen daarin voorhanden oogst, waaronder 3000 kilogram hooi, is een prooi der vlammen geworden. Het pand was voor f 900 verzekerd bij de Maatschappij van Brandverzekering te Rotterdam. Jl. Maandag zijn 24 fraaije Engelsche paarden, met bestemming naar Berlijn, Utrecht gepasseerd. Onder deze dieren waren er die tot meer dan f 1500 waard waren. Te Breda overleed dezer dagen, in den ouderdom van 66 jaren, de heer P. van Woelderen, gep. kapitein- ter zee. In de Zutph. Crt. vestigt J. Mogendorff uit Groenlo de aandacht op het drukkende van het patent voor den kleinhandel. «Ik doe een weinig negotie, zegt hij, en reis er mede naar markten en kermissen, maar moet nu in ieder dorp een bijzonder patent nemen. Wanneer ik mijne waren ga uitventen is het alweder een bijzonder patent, en die mijne goederen vervoert, moet alweer een bijzonder patent nemenwil ik zelf per hondenkar mijne goederen ver voeren, dan moet ik hier van de honden betalen en dan mag ik nog niet eens overal met de honden komen, en ook niet op Zondag mijne goederen lossen of laden. Een knecht mag ik niet hebben of ik moet er van betalen.» - Hij wijst o. a. op het ongelijk drukkende voor hem en voor ondernemingen als van Gend en Loos en de spoorwegen, en zegt, dat hij geen ei mag verkoopen, zonder alweer een ander patent, «terwijl de boer vrij is van patent van zijne koe tot het ei toe.» Bij onderzoek is gebleken, dat Despicq Arséne, die door het hof van Brussel met nog twee handlangers tot een jaar gevangenisstraf en eenige geldboeten is veroordeeld, wegens het gebruiken van valscne papieren bij het aanwerven van personen voor het leger in Ned. Indië, den 23 Junij zich voor dat leger te Harderwijk verbonden heeft, maar den 1 J ulij, in het bezit van het handgeld van f 300, zich uit de voeten heeft gemaakt. (Zw. Crt.) Uit Baarderadeel meldt men dd. 20 dezer, dat in de vorige week in die gemeente door verscheidene land bouwers, nadat de dooi was ingevallen, nog gras werd gemaaid. Met wagenvrachten zag men het gemaaide huis waarts voeren. Het groot gebrek aan veevoeder is de oorzaak, dat men zoo zorgvuldig de rest van den grasoogst binnenhaalt. De aanhoudende vraag om turf voor Holland heeft de eigenaren in de veenstreken te Meppel doen besluiten, de verzending per spoor te doen geschieden, zoodat groote hoeveelheden turf per as naar de onderscheidene ladings plaatsen aan den spoorweg worden afgeleverd. Een droevig ongeval trof een geachte familie te Batavia. Het dochtertje van den heer d. B., een kind van 5 jaar, maakte met haar stoel eenige bewegingen, waardoor zij het evenwigt verloor en in angst het tafellaken greep, met het gevolg dat zij een petroleumlamp omverhaalde, welke de brandende stof over het kind uitstortte, dat spoedig in lichtelaaije vlam stond. De vader trachtte het vuur te stuiten door een ander tafelkleed, de moeder wierp zich op haar dochtertje om zoo de vlam te blusschen; alles te vergeefs. Toen het vuur uitgedoofd was, had het slagt offer zulke brandwonden, dat het na eenige uren den geest gaf. Volgens een telegram van het Amerikaansche agent schap van den 19 dezer, is «de helft» van Madrid over stroomd ten gevolge van zware regens. Met ingang van 1 Januarij' 1876 zijn benoemd, ter vervanging van de op 31 dezer aftredende en niet herkiesbare leden van den geneeskundigen raad in Noordholland: de heeren: dr. G. A. N. Allebé, te Amsterdam; dr. J. van Geuns, hoogleeraar te Amsterdam; dr. W. J. F. Nuijens, te Westwond; J. O, Kruseman, apoth. te Haarlem; C. W. Bruinvis, apoth. te Alkmaar; A. H. Walter, apoth. te Amsterdam; tot plaatsvervangende leden: de hh. dr. C. E. Heynsius, dr. E. H. G. Tnijssen, dr. J. Zeeman, W. Stoeder, apoth., A. Stellingiverif, apoth., D. Pas, apoth., allen te Amsterdam; II. R. de Holl, apoth. te Texell; tot secretaris dr. G. A. N. Allebé. Tot schoolopziener is herbenoemd in het 6de schooldistrict: de heer M. Luymes, te Alkmaar. De plaatsing van den benoemden off. van gez. 2de kl. A. Prins (arts) aan boord van het ramschip Guinea, met den 16 Jan. a. s. wordt ingetrokken en beschouwd als niet te zijn geschied. Tweede Kamer. Zitting van Dingsdag 21 December. Hoofdstuk X der Staats- begrooting (Onvoorziene Uitgaven) en de wet op de middelen zijn aangenomen. Zitting van Woensdag 22 December. De beraadslaging over de begrooting van Oorlog voor 1876 is voortgezet. De minister van Justitie verdedigt het ontwerp en verklaart dat de minister van Oorlog zijn ontslag aan den Koning heeft verzocht. De amende menten door de commissie van rapporteurs voorgesteld om op de begrooting te brengen posten voor aankoop van geschut en aanmaak van geweren zijn door de regering overgenomen. De posten voor vestingbouw zijn aangenomen met 41 tegen 26 stemmen. De oppositie verlangde eene afzonderlijke begrooting. Hoofdstuk VIII in zijn geheel is met 56 tegen 12 st. aangenomen. Vervolgens zijn aan genomen de conclusiën van het rapport der commissie over de overeenkomst aangegaan tusschen de regering en de Rijnspoorweg- maatsehappijdaarna de wetsontwerpen tot onteigening der spoor wegen LeidenWoerden en RotterdamHouten. De heeren van der Does de Willebois, van Nispen en Rappard hebben ontslag genomen als leden der Kamer, wegens hunne benoeming in regter- lijke betrekkingen. De Kamer is daarna op reces gescheiden. Zekere Duitscher Hirsch, die in België tot 3 jaren gevangenisstraf wegens diefstal was veroordeeld, werd van Brussel naar Leuven vervoerd, om daar zijne straf te

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 2