HELDERSCIIE M iMIEliWEDlËPER COURANT. 1876. N°. 4. 34 Jaargang. Zondag 9 Januarij. Binnenland. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag, Donderdag on Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1 80. franco per post - 1.65. U i t g* e v e r A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLEN I» L E I N 1¥\ 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail nnnr Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUWEDIEP, 8 Januarij. Sedert de laatste vijf-en-twintig jaren is de belang stelling in onze Oost-Indische bezittingen aanmerkelijk toegenomen. De kennis van die koloniën neemt dan ook, dank zij de verbeterde en versnelde middelen van gemeenschap, gestadig toe en bij voortduring worden er middelen aan gewend om met die vruchtbare landstreken nog meer in bijzonderheden bekend te worden. Door het Aardrijkskundig Genootschap hier te lande is thans het plan opgevat tot het uitzenden eener expeditie naar de binnenlanden van Sumatra en zij roept, ter goed making van de kosten, de geldelijke ondersteuning in van het belangstellend publiek. Niemand make zich ongerust, dat het hier geldt eene expeditie van krijgskundigen aard, gelijk er, van regeringswege, naar het Noorden van genoemd eiland (Atsjin) zijn gezonden. Het doel van deze zending is zeer vredelievend; men beoogt daarmede: uit breiding der aardrijkskundige kennis, bevordering van den handel, en practische oefening voor Nederlandsche natuur- vorschers en reizigers. Sumatra, een der grootste en rijkste eilanden van den aardbolSumatra, dat minstens in één opzigt, rijkdom aan kostbare delfstoffen, aan Java den loef afsteekt behoort thans geheel aan ons: want Atsjin zal, hoe langzaam ook, zeker den weg volgen van Bali, Boni, Bandjermassing en zoovele andere inlandsche Staten, wier tegenstand hard nekkig, maar op den duur niet tegen Nederlandsche vol harding bestand was. Doch zoo deze trotsche bezitting niet te vergeefs ten koste van zware offers ons toebehooren zal, moeten wij haar dienstbaar maken aan onze welvaart en aan die van hare nog schaarsche bevolking; en om dit te kunnen, moeten we allereerst ons volledige kennis verzekeren van hare natuurlijke gesteldheid. In een eiland, dat vijftienmaal grooter oppervlakte beslaat dan Nederland, valt in dit opzigt nog veel, zeer veel te doen; en't jeugdig Aardrijkskundig Genootschap wil wakker voorgaan. Dat 't daartoe evenwel hulp behoeft, spreekt van zelf. Eene som van minstens f 25,000 is noodig tot bestrijding der kosten van de voorgenomen expeditie. Zal 't aan die betrekkelijk geringe som falen, waar 't geldt de wetenschap te verrijken, voor den Nederlandschen handel nieuwe bronnen te ontdekken, der nijverheid nieuwe uitzigten te openen waar 't eene frissche poging geldt om Nederland een deel van zijn ouden roem als ontsluiter van zeeën en landen te doen terugwinnen? In 't Noorden van Sumatra vordert de oorlog millioenen schats. Eenige duizenden kunnen in 't hart des eilands een werk des vredes helpen volvoeren, dat op zijne wijze krachtig zal bijdragen om de zege onzer wapenen te bevestigen. Kennis is hier magt. Ook hier ter plaatse heeft zich (in ons vorig nummer deelden wij de namen der leden mede) eene commissie gevormd, ter bevordering van deze belangrijke onderneming. Zéé overvloedig zij de geldelijke steun, dat de expeditie niet slechts kunne ondernomen worden, doch dat zij kunne geschieden op breeden, flinken voet, veelbelovend voor hare resultaten, en Nederland's handelsmannen, Nederland's wetenschappelijke mannen waardig. Met zekerheid kunnen wij mededeelen, dat het feeste lijke onthaal van de mariniers, welke in het laatst van deze maand worden verwacht, niet alleen hen zal gelden, maar allen, die aan de expeditie tegen Atsjin hebben deel genomen en hier ter plaatse aanwezig zijn. Nog eens, dat men de commissie flink steune met geldelijke bijdragen. Wij zijn het verpligt aan onze dapperen! Jl. Donderdag avond werd door den heer Joh. Dyserinck in het lokaal Tivoli weder eene voordragt gehouden voor onderwijzers over vergelijkende taalstudie. Omtrent tal van woorden deed spreker een helder licht opgaan wat betreft beteekenis, klemtoon en uitspraak, een en ander afgeleid uit de oorspronkelijke talen. Met belang stelling werd deze voordragt door de talrijke aanwezigen, waaronder verscheidene geïnviteerden, bijgewoond. Het verleggen van den oostelijken afsluitdijk bij den Paardenhoek enz., voor den spoorweg van hier naar Amsterdam, is aanbesteed. Minste inschrijver de heer Westmaas, te Strijen, voor f 274,862. 'Blijkens een bij het departement van Koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië van den ""5 dezer, is op den 2den te voren door den generaal-majoor Pel uit Atsjin berigt, dat Bital, Lantermin en de versterking van Toekoe Nanta door den vijand óntPUimd zijn, tengevolge waarvan de gemeenschap ttfsschen Pakan Badak en onzen post te Sinangri open is. Onzerzijds zijn geene verliezen geleden. Z. M. de Koning heeft den heer W. van Zuylen mede-directeur der nieuwe schouwburg—vereeniging te Rotterdam, gratie geschonken van de 15 dagen cellulaire gevangenisstraf, hem opgelegd bij vonnis van de regtbank te Zwolle, en die straf veranderd in een boete van 100 gulden. H. M. de Koningin is gisteren ochtend naar Cannes vertrokken, vergezeld van den Prins van Oranje, die zich naar Parijs begeeft. Prins Frederik, eenige autoriteiten en leden der hofhoudingen deden der vorstin tot aan het Rijnspoorweg-station uitgeleide. Er schijnt nu ernstig dan gedacht te worden om uitvoering te geven aan het bouwen van liet reeds bij de wet van 1863 bevolen paleis voor de natie, doch met toe voeging van nog een aantal andere gebouwen, voor al de ministeriële departementen on sommige hooge colleges. Twee plannen zijn daarvoor ontworpen door den architect B. Brouwer te 's Hage en zullen binnen weinige dagen aan den minister van Binnenl. Zaken worden ingezonden. Volgens deze plannen zouden de gebouwen worden opgerigt op het Malieveld. Den 1 Febr. a. s. zal de hoofdcommissie voor de Philadelphia-tentoonstelling de voorwerpen, ter inzending bestemd, derwaarts zenden en moet dus vóór dien tijd alles ter bestemder plaats aanwezig zijn. Tegen de aanstaande lente kan men in Europa ver wachten een Japansch fregat, gekommandeerd door kapt. Ito. Dit gepantserd schip, dat den 11 Nov. jl. Yokohaina heeft verlaten, kruist thans in de Amerikaansclie wateren. Omtrent het Nederl. rundveestamboek deelt de Landb. Crt. mede: Het aantal ingekomen aanvrage tot opname van vee bedraagt 152. Ingeschreven zijn in boek S. I. (stieren van inlandsch ras) 14, in boek K. I. (koeijen van inlandscli ras) 87, in boek S. II. (stieren van vreemd of of gekruist ras) geen, en in boek K. II. (koeijen van vreemd of gekruist ras) 3 stuks. De eerste aflevering zal weldra gedrukt het licht zien. Bedankt voor het beroep naar Oterleek door ds. J. C. van Slee, pred. te Oostzaan. Het vergelijkend examen, ter vervulling der vacante betrekking van hoofdonderwijzer te Callantsoog, zal op a. s. Dingsdag plaats hebben. Er zijn 9 sollicitanten. De bevolking der gemeente Callantsoog is gedurende 1875 vermeerderd: door geboorte met 14 mann. en 15 vrouw, pers., door vestiging met 30 mann. en 36 vrouw, pers., te zamen 44 m. en 51 vr. pers.; en verminderd: door sterfte met 4 m. en 8 vr. pers., door vertrek met 17 m. en 26 vr. pers., te zamen 21 m. en 34 vr. pers., zoodat de bevolking is toegenomen met 40 personen. Op 31 Dec. 1875 bedroeg de bevolking 322 m. en 295 vr., totaal 617, in de onderscheidene godsdienstige gezindheden zich verdeelende als volgt: 551 Ned. Herv., 59 R.-Cath., 6 Doopsgez. en 1 Evang. Luth. Het getal lotelingen voor de ligting van dit jaar bedraagt voor Callantsoog 10 en voor Zijpe 41. In het jaar 1875 zijn te Anna Paulowna geboren: 62 jongens en 56 meisjes, te zamen 118, overleden zijn 68 personen, waarvan 37 van het mannelijk en 31 van het vrouwelijk geslacht. In de gemeente hebben zich gevestigd 273 en haar verlaten 359 personen. De bevolking, die op 31 Dec. 1874 bedroeg2924, telde op 31 Dec. jl. 2888 personen en verminderde alzoo met 36 personen. Het getal huwelijken bedroeg 21. Naar de verschillende godsdienstige gezindheden is de bevolking verdeeld als volgt: Ned. Herv. 2213, Evang. Luth. 17, Herst. Luth. 8, Doopsgez. 160, Remonstr. 2, Oir. Geref. 152, R.-Cath 328, B. Clerezy 2. Tot geene gezindheid behoorende 6. In het jaar 1875 zijn te Wieringerwaard geboren: 29 jongens en 23 meisjes, te zamen 52, overleden zijn 32 personen, waarvan 17 van het mannelijk en 15 van het vrouwelijk geslacht. In de gemeente hebben zich gevestigd 127 en haar verlaten 135 personen. De bevolking, die op 31 Dec. 1874 bedroeg 1359, telde op 31 Dec. jl. 1371 personen en vermeerderde alzoo met 12 personen. Het getal huwelijken bedroeg 11. Naar de verschillende godsdienstige gezindheden is de bevolking verdeeld als volgt: Ned. Herv. 1133, Evang Luth. 12, Doopsgez. 207, Chr. Geref. 2, R.-Cath. 17. Te Schermeer is, tengevolge der duisternis, een man in het water geraakt en verdronken. Jl. Maandag werd te Broek op Langedijk de school voor Christelijk nationaal onderwijs, die onder de leiding staat van den hoofdonderwijzer Milo, in tegenwoordigheid van vele belangstellenden, op plegtige wijze geopend met ongeveer 80 kinderen, waarvan de meeste tot deze en enkele tot naburige gemeenten behooren. De openbare school aldaar mist nu ongeveer de helft van het vroegere getal leerlingen. De zedelijke vereeniging «Oud papier» beeft in het afgeloopen jaar 95,000 kilog. oud papier verzameld, waarvan 35,000 kilogr. uit Amsterdam. Na aftrek van alle onkosten leverde deze hoeveelheid een zuivere winst op van f 3000, die aan den Paus is overgemaakt. Het Florentijner strijkkwartet van Jean Becker zal op Maandag den 17 dezer te Amsterdam een concert geven. Er zijn, die met verbazing de handen in elkander hebben geslagen, dat te Amsterdam nu reeds tusschen de acht en negenduizend honden voor de belasting zijn aan gegeven, zoodat bet getal exemplaren van de gens canina dat aldaar rondwandelt, wel op 10,000 kan worden geschat. Wat zullen die verbaasden echter zeggen, als zij ver nemen, dat in den Amerikaanselien staat Tennessee niet minder dan 225,000 honden zijn, waarvoor belasting wordt betaald. En dat op een bevolking van 142,652 zielen! Een statisticus heeft uitgerekend, dat die dieren per jaar voor drie millioen dollars opeten .de 45,000 schapen, die zij jaarlijks dooden, niet meegerekend. Tennessee is dus een ware honden-staat. (Amst. Crt.) Jl. Woensdag avond heeft te Amsterdam een persoon, die des ochtends in den echt was getreden, zich door ophanging van bet leven beroofd, terwijl de genoodigden zijne bruiloft vierden. De heer D. W. Jacqui te Amsterdam herdenkt Maandag a. s. zijn 30jarige tooneeldienst o. a. door de vervulling van de rol van Sullivan in het gunstig bekende stuk: «Een blik in het leven van een tooneelspcler.» Aan een particulier schrijven uit Venezuela ontleent het Vaderland het volgende: «In Holland schijnt men te denken, dat de maatregelen van wapening, het sluiten van havens, versterking, enz., enz. door den president Guzman Blanco genomen, geheel alleen tegen Holland gerigt zijn. Volgens mijn gevoelen is dit volstrekt niet het geval. In Maart of April a. s. moet de president aftreden. Tevens ducht hij nog steeds het werken van zijn tegenpartij, waarvan de generaal Colina een van de voornaamste leiders is. Tegenover deze eventuele binnenlandsche verwikkelingen volgt Guzman Blanco een concentratie-politiek. Alles concentreert hij in Caracas, niet alleen wat betreft versterking, maar ook handel en scheepvaart. Hierin ligt de grootste aanleiding tot het sluiten van andere havens, terwijl hij tot dusverre in de verwikkelingen met het Hollandsche gouvernement een uitstekend middel vond om de ware reden hiervan, e Venals van het aankoopen van geweren en andere genomen maat regelen, te verbergen.» De kunstschilder Sam. L. Verveer is na een zeer korte ongesteldheid te 's Hage overleden. Op de veemarkt te Delft is aangevoerd een zoo genaamd Engelsch kalf met blaauw, gekruld haar. Ofschoon het slechts 13 dagen oud was, woog het dier naar gissing ruim 60 kilo. 't Is verkocht voor f 40 aan den bouwman Rodenburg, te Rijswijk. In de N. Rott. Crt. wordt ons toekomstig landbouw onderwijs besproken, nu weldra de school te Wageningen in eene rijks-landbouwschool hervormd zal worden; Die school zal, volgens den schrijver, gezegende vruchten voor den Nederl. landbouw kunnen afwerpen, mits men met de keuze der landbouwleeraars uiterst voorzigtig te werk ga. Hij waarschuwt er voor om bet vijftal jongelieden, dat in 't vorige jaar op rijkskosten naar de universiteit te Halle werd gezonden om daar landbouw te bestuderen, niet dadelijk nadat zij voldoend examen hebben afgelegd als docenten aan de rijks-landbouwschool te plaatsen. Die jongelieden toch hebben nog slechts zeer weinig practisclie ervaring opgedaan en eerst wanneer zij na hun vertrek uit Halle minstens een vijftal jaren aan liet hoofd van eene landbouwonderneming werden geplaatst, zou men redelijkerwijze kunnen verwachten, dat hun onderwijs vruchtbaar zou kunnen zijn. 't Zal niet gemakkelijk gaan in ons land de bij uitstek practische mannen te vinden, die aan de hooge eischen, die men mag stellen, kunnen beantwoorden. Zij moeten wetenschappelijk ontwikkeld en met de Nederl. landbouw- toestanden grondig bekend zijn. Van de keuze van een of twee uitstekende mannen hangt intusschen de toekomst van ons landbouw-onderwijs af. Wanneer de proef nu na de vergeefsche proefnemingen van gemeentewege en door particulieren genomen mislukt, dan is er veel kans, dat de redenering ingang vindt, dat landbouw-onder wijs in Nederland eene utopie is. Uit Wageningen wordt gemeld, dat de perceelen, benoodigd voor de op te rigten rijks-landbouwschool met proefstation door het gemeentebestuur reeds aangekocht zijn. Uit Wageningen ontvangt men het volgend berigt: «Het vermoeden, dat de persoon, wiens lijk të Andelst gevonden is, vermoord zou zijn, heeft zich bevestigd. Een der vijf personen, die op vermoeden waren gevangen genomen, is gebleken de schuldige te zijn. Het is zekere Gillingen, i die te Andelst eene';hërberg houdt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1