Buitenland. dat het bezit van een groot fortuin ook verpligtingen oplegt. Waar hij kon, trachtte hij nuttig te zijn. Voor de armen was hij een weldoener. Zoo iemand moet wel gelukkig geweest zijn, denkt de wereld vaak, die aan rijkdom en glans het geluk van den mensch verbindt. En toch was dat ook hier niet het geval: de man was het leven moede en zocht een geweldigen dood bij de aankomst van een spoortrein. Hij werd daarin op het uiterste oogenblik verhinderd, waarbij hij echter eene ligte wonde aan den voet bekwam. In een rijtuig vervoerd om geneeskundige hulp te erlangen, volvoerde hij echter zijn voornemen en sprong bij het langzaam oprijden van een brug uit het portier in de vaart en vond daar den dood. j Deze gebeurtenis herinnert aan de woorden van Tollens: Schat naar de gevels van de huizen 't Geluk daar binnen niet altijd! Voor de arrondissements-regtbank te Arnhem stond jlWoensdag zekere v. G. teregt, wegens manslag door onvoorzigtigheid. Een paar weken geleden vielen eenige steenen van den schoorsteen van een hem toebehoorend huis; een der steenen kwam neer op het hoofd van eene vrouw, die kort daarop aan de gevolgen overleed. Ver schillende getuigen, meest huurders van huisjes van v. G., verklaarden, dat deze meermalen opmerkzaam was gemaakt op den slechten toestand van den schoorsteen, en deskun- digen getuigden, dat de schoorsteen zeer slecht gebouwd was. Op grond dus dat de ramp te wijten was aan onvoorzigtigheid, zelfs grove achteloosheid van den beklaagde, eischte het O. M. eene gevangenisstraf van 3 maanden en eene geldboete van f 200. De verdediger, mr. van Gelein Vitringa, achtte de schuld van den beklaagde niet bewezen en vroeg zijne vrijspraak. De uitspraak is bepaald op Dingsdag 18 dezer. Tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is gekozen te Nijmegen de heer jhr. mr. C. J. C. H. van Nispen tot Sevenaer; en te Tiel de heer jhr. mr. H. A. ridder van Rappard. Te Ruinen is als gevonden en ter herkenning gede- poneerd een stuk van menschenoor. De eigenaar heeft z:ch nog niet aangemeld. De heer Fairholt heeft een zeer aardig en onpartijdig boekje geschreven over den tabak. Het volgende is daaraan ontleend: «Deze plant vond zijn weg naar Europa en het Oosten niet zonder groote oppositie. Er was eens een tijd dat er niet weinig moed toe behoorde om een pijp te rooken. In Engeland bepaalde James I zich bij den «vloek» en bij het heffen van eene zware belasting, maar in meer despotieke landen werden krachtiger maatregelen genomen om den rooker angst in te boezemen. In Rusland werd het rooken gestraft met de amputatie van den neus, terwijl hun die snuifden de neusgaten werden afgesnedenin het Zwitsersche kanton Bern werd het rooken gelijk gesteld met overspel. Urbanus VIH excommuniceerde ieder die 1 tabak, in welken vorm ook, gebruikte. De Engelsche j reiziger Sandys zag in Turkije een Turk, «die in omge keerde rigting op een ezel was gezeten, met een pijp door den neus gedreven, en zoo door de straten van Konstanti- nopel werd geleid, omdat hij zich aan het rooken had bezondigd.» In Perzië was sliah Abbas, die later zelf ging rooken, eerst zeer tegen het gebruik van den tabak gekant en vaardigde zware straffen uit; bij zekere gelegen- heid liet hij een tabakskooper levend in het vuur werpen. Al deze vervolgingen en onderdrukkingen waarvan de schrijver aardige staaltjes meedeelt konden echter niet beletten, dat het gebruik van tabak meer en meer toenam, zoodat het ten lange leste de vrij algemeene troost werd van den man en mede van vele dames, vooral in de Oost. Doch ook in Engeland was het rooken door vrouwen eenmaal inheemsch. De puritein Prynne zegt, dat aan de dames ter verfrissching in den schouwburg soms een pijp werd aangeboden in plaats van appelen. Het rooken werd sterk aanbevolen door de geneeskundigen, en ten tijde van groote epidemiën werd het gebruik van tabak zeer aan bevolen. «Men nam algemeen als waar aan, dat geen tabakshandelaar door pest werd aangetast.» De litteratuur over dit onderwerp wordt door den heer Fairholt in j gebonden en ongebonden taal gecommentariëerd. Zijn con- j clusie is, dat rooken eene onschadelijke weelde is, dat het niet leidt tot drinken, veeleer mag beschouwd worden als het gebruik van gedistilleerd tegen te werken. Daarentegen meent hij, dat het grootste argument tegen het gebruik is de kolossale som die elk jaar nutteloos in rook vergaat.» Als eene curiositeit verdient vermelding, dat van den welbekenden Erve O. Stichters Enkhuizer Almanak door de tegenwoordige uitgevers vijf exemplaren van verschil- lende jaren (1686, 1770, 1800, 1850 en 1876) naar de j tentoonstelling te Philadelphia worden gezonden. Om de ruiten te ontdooien, doopt men een spons in water, waarin keukenzout is opgelost, en wrijft ze daarmee. Opmerkelijk is het, hoe de mazelen altijd ongelukkig voor het huis Bourbon geweest zijn. De groote dauphin, de zoon van Lodewijk XIV, diens kinderen, de hertog en de hertogin van Bourgondië, alsmede hun zoon, de hertog van Bretagne, zijn allen in minder dan drie weken aan de mazelen overleden. De vader en moeder van Lodewijk XVI zijn eveneens aan deze ziekte bezweken. Ook de oudste zoon en eene dochter van dien ongelukkigen Koning stierven aan de mazelen. Prinses Anne Henriëtte, de bevallige dochter van Lodewijk XV en Marie Lescinska, stierf aan eene longontsteking, een gevolg van een aanval van mazelen. Jean Jacques Prinxs is te Parijs overleden. Wie was Prinxs? Een eenvoudige goochelaar, die zijn oudste dochter, thans cirque-rijderes, een som van 450,000 fr. nalaat. Prinxs heeft de geheele wereld doorgereisd. Van 1860 tot 1868 werkte hij te Parijs. Hij vertoonde een spin, in een groot horloge. De toeschouwer wees het uur aan, waarop hij verlangde dat het insect zou blijven zitten de spin maakte verscheidene malen de ronde op de wijzerplaat en stond stil op het verlangde uur. In het Champ de Mars te Parijs zijn jl. Zaturdag proeven genomen met het vervoeren van kanonnen door middel van een locomotief voor gewone wegen. Engeland. De Times oppert bedenkingen tegen het plan tot het maken van een spoorwegtunnel onder het Kanaal. De eerste bedenking is van technischen aard: het is de vraag, of de zeebodem het boren van den tunnel niet onmogelijk zal maken; eene groote scheur in de kalklaag zou daartoe voldoende zijn. Zeer onwaarschijnlijk acht de Times het voorts, dat de onderneming rente zou afwerpen. En in geval van oorlog zou de veiligheid van Engeland er door bedreigd worden; men zou dan het kostbare werk moeten vernielen. De Times acht het raadzaam, zich voorshands toe te leggen op verbetering van het stoombootverkeer. Verwijding der havens van Galais en Boulogne is vooral noodig. Het British Medical Journal bevat een brief van een geneesheer uit een Londensch hospitaal, waarin hij beweert, dat in de laatste jaren de neuralgie (zenuwpijn) van het gelaat en het hersenvlies veel meer onder de vrouwen voorkomt dan onder de mannen. Hij schrijft dit verschijnsel aan de mode toe, daar de mannen het voorregt hebben hun hoofd minstens drie maal zoo goed te bedekken als de vrouwen. Een zijner patiënten, die hij genezen had door die deelen beter te doen beschermen, beeft hem ver zocht dit geval bekend te maken, want al kan men door geneeskundige voorschriften deze kwaal moeijel ijk genezen, zij meende, dat de doctoren tegen de mode moesten strijden, wanneer zij die nadeelig voor de gezondheid bevonden. Een Engelsch blad geeft de volgende beschrijving van den winter te Pau: Het weder hier is ongewoon zacht, het doet meer aan den zomer den aan de lente denken. Over dag wijst de thermometer 60 a 70 graden Fahrenheit, en de zonnige dagen en de heldere nachten doen veel om de winterkou te verzachten. De sneeuw, die laatst in zoo groote mate in het Zuiden viel, brngt deze stad geen bezoek. We hebben prachtige bloemen in de open lucht, vooral rozen, violetten en geraniums. Alle hotels en boardings-houses zijn vol. Bals en concerten vervrolijken het leven; voeg hierbij vossenjagt, muziek in de open lucht, caconos, comedieseen Engelschman zou kunnen begeeren het spleen te krijgen om een reden te hebben er heen te gaan. Het aantal kinderen, dat in Engeland jaarlijks tot de zeedienst wordt opgeieid, bedraagt 6000. 23 schepen voor zien in de behoefte aan opleidingsvaartuigen; 2 daarvan, de Goliath en de Warspite, zijn thans vergaan. 10 Dier schepen bevatten arme knapen, die niet tot eenige straf waren veroordeeld; te zamen hebben zij 2300 jongens aan boord. 4 worden er door vrijwillige bijdragen in stand gehouden, 8 komen voor rekening van het departement der industriescholen en een enkel schip, de Goliath, ontving de kinderen uit de loor/chouses. Frankrijk. De aanval van mazelen, waaraan de ex-Koningin Isabella 1 lijdt, neemt een onrustbarende wending. Reeds vele jaren lijdt zij aan eene huidziekte, welke in de Fransche medische boeken den naam «dartres» draagt. Dit is het teeken van een slechten toestand van het bloed. Zeebaden zijn hier tegen voorgeschreven en ook door haar gebruikt, zoolang zij reeds in Frankrijk is. Deze huidziekte geeft aan hare handen een melaatsch voorkomen. Bij de audiënties, die zij aan Spaansche onderdanen geeft, kan zij die niet door handschoenen te dragen verbergen, daar de Spaansche etiquette verbiedt eene gehandschoende hand te kussen te geven en in het geheel het bedekken der handen bij plegtige gelegenheden. Met deze ziekte gepaard kunnen de mazelen, vooral bij een reeds tamelijk bejaard persoon, zeer gevaarlijk worden. De longen en het hart der ex-Koningin zijn er dan ook door aangedaan, I Een troep Eskimoos bevindt zich op dit oogenblik te Genève en denkt eerstdaags naar Parijs te vertrekken, Avaar het gezelschap het bestaat uit een vader, een moeder, kinderen verdere bloedverwanten verscheidene werkzaam heden voor het publiek zullen vertoonen. De vrouwelijke Eskimoos zullen spinnen, de kinderen walvischtraan bereiden en de mannen andere inlandsche bezigheden verrigten. Spanje. Te Madx-id ligt de sneeuw een voet hoog en sneeuwde het jl. Dingsdag nog, terwijl in het noorden alle krijgs bewegingen door de sneeuw onmogelijk worden gemaakt. Ook in het zuiden van Frankrijk is er buitengewoon veel sneeuw gevallen, zoodat het verkeer op enkele plaatsen geheel gestremd is. De stad Mendo, dep. van de Lozère, is nog geheel in de sneeuw Ingesloten, zóó dat het Maandag drie dagen geleden was, dat niemand de stad in of uit had kunnen gaan. De eenige wijze van gemeenschap met de buitenwereld was de telegraaf. Amerika. Tegenover zoo menige schurkenstreek welke uit de Nieuwe Wereld wordt medegedeeld, verdient de volgende edele daad wel vermelding. De heer Anthony, president der Tool Company in ProVidence, verkeerde in groote finantiële moeijelijkheden, die waarschijnlijk tot zijn failliet zouden leiden. Den 23 der vorige maand ontving hij een schrijven van zijne werklieden, waarbij deze hunne sympathie voor hem betuigden en verklaarden afstand te doen van het loon, dat hun over de maand December verschuldigd was. Ieder werkman heeft dit volkomen vrijwillig gedaan, en daar het bedrag dier loonen eene som uitmaakt van 90,000 dollars, zal dit offer zeer veel kunnen bijdragen om den toestand te redden: in zooverre was dus de daad der arbeiders even edel als verstandig. Stoom vaart-Berillen. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Prins Hendrik. 12 Jan. van Batavia vertrokken. Prinses A m a l i a. 20 Dec. van Batavia vertrokken. Prins van Oranje. 25 Dec. van hier vertrokken. 14 Jan. Suez aangek, en vertr. C O n R a d. 27 Dec. alhier aang., vertr.l9Febr. Koning der Nederlanden. 9 Jan. te Batavia aangekomen. V oorwaarts. 12 Nov. alhier aangek, vertr.22Jan. De Madura, van hier naar Batavia, is den 14 der 's ochtends te Sonthampton aangekomen. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van af Donderd«ag middag tot Znturdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geeue. BEVALLEN: J. G. Brachthnizer, geb. Freers, (D.). M. A. Portegijs, geb. de Moor, (Z.). OVERLEDEN: E.deVries,geb.Muije,37jaren. L.Pieters,3weken. Weerkundige '*Vaarnemingen te Helder (Landskeet) a Windrigting Barometer Thermometer Toestand B en mm. C. -s 2 van I-s Kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. de zee. 14 12 no. 16k. 773.95|tl3.74 - 0.8 - 3.2 0.89 Golvend 15 8 no. 0.2,, 777.79 +17.56 - 1.8 - 2.6 0.88 Vlak. 15 12 no. 0.3# 778.42 fl8.19 - 2.0 - 4.5 0.92 Weersgesteldheid: l4Jan. 12 a. Digtbewolkt, wind, vorst. 15Jan. 8 u. Helder, vorst, mooi. l5Jan. 12 u. Digtbewolkt, beneveld, vorst, mooi. Gevroren dikte van 18 op 14 dezer 20 millimeters. 14 15 18 Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 1 Oct. 13 Jan. Belle Morse. P.D.Whitmore. Callou. 24 Dec. 8 FennaWilhelmina.T.J.deBoer. Curatjao. 3 Jan. 8 Lasaletta. A. Landanga. Baltimore. 4 Jan- Tromp. P.Hoekstra.Atsjin viaNewcastle, 12 Jan. CorneliaGeertraida. G.G.A.Wielema. Paramaribo. Als bijlegger alhier binnen, die wegens het ijs of andere omstan digheden hun plaats van bestemmiug niet konden bereiken. Elisabeth, J. F. Ncpperus, van Noorwegen met Hout naar Zoltkamp. Alida, M. van der Werff, Riga Delfzijl. Marktberigten. AMSTERDAM, 18 Januarij. Tarwe. Op levering f 1 lager; Maart f 276. Rogge. Op levering lager afgegeven; Maart f 179, 178. Koolzaad, f 1 hooger; Oct. f 395. 14 Januarij. Tarwe. Op levering f 1 lager; Maart f 275. Rogge. Jarige Galatz f 202; Petersb. f 184; Marianopel f 190. Op levering iets lager verkocht; Maart f 177, 178 Mei f 181. Koolzaad. Bij vorige» marktdag f 1 hooger; April f 398; Oct. f 395. Raapolie. Per 100 KG. Vliegend f 38|; 1° Mei 381, 38, 4; Sept./Dec. f 38£. HOORN, 13 Januarij. Kaas. Aangevoerd 8 stapels, wegende 2590 kilogrammen. Hoogste prijs f 45. LEIDEN, 13 Januarij. Vee. 112 Runderen, 28 Kalveren, 148 Schapen. DELFT, 13 Januarij. Boter, f 74 a 83,naar kwaliteit. DOKKUM, 12 Januarij. Vlas. De totale aanvoer bedroeg p. m. 6000 bundels; de prijzen waren over het algemeen iets lager, handel traag. Er werd van f 1,50 tot 2,50 per bundel besteed. LONDEN, 13 Januarij. Vee. 1000 Runderen, 8000 Schapen en Lammeren, 800 Kal veren enVarkens. Prijs der Runderen 6/4, Schapen 7/4, Kalveren 7/2 en Varkens 6/- per steen. BELFAST, 10 Januarij. Vlas. De aanvoer bedroeg deze week op de verschillende markten 366 tons machinaal en 150 tons uit de hand gezwingeld. Voor de eerste soort werd 6/6 a 11/4 en voor de tweede soort 6 a 9/6 per steen betaald. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. Vee. 5 Paarden f 150 a 240; Koeijen f a 12 nuchtere Kalveren f 10 al 8,86 Schapen f 18 a 30; Lam meren f a 95 magere Varkens f 16 a 30; 113 Biggen f 7 a 12,4 Bokken en Geiten f 4,a 6; Kleine Bokken f - a Boter, f 0,80 a 0,90 per 0.630 kilogram: HOORJVSCHE MARKT van HEDEJV. PER TELEGRAAF. 4 hectoliter Tarwe f 9,a 01,per hectoliter. 35 107 Gerst Haver 6,— a 6,50 - 5,— a 5,50 Witte Erwten^- 14,a Groene dito - 16,a 17, Graauwe dito - 24,a Vale dito - 14,a Bruine Boonen- 13,a 14, Witte dito - a Paardenboonen - 9,a 9,50 Mosterdzaad Karweizaad 20 stuks Paarden 100 Schapen - 24 Kalveren - 35 v Varken» 200 Biggen - 1900 r Kip-Eijeren - 24,50 a 19,75 a 1600 kop Boter Handel stug. 5,50 a per 100 atukB. 0,75 a 0,80 per kop.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2