ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff leggen en een dok te bouwenziedaar, wat de Java-Bode als den aangewezen weg beschouwt. In het veroveren te vuur en te zwaard van de geheele landstreek tot aan het gebergte ziet het blad geen heil. Integendeel, het gelooft dat het gouvernement zich nog tal van groote moeijelijk- heden en welligt rampen op den hals zal halen, wanneer het die verovering beproeven wil. Het blad wil het plan van generaal Pel niet afkeuren, maar acht het nuttig, in de Atsjin-zaken beschouwingen te ontwikkelen, die niet geheel overeenkomen met die van den verdienstelijken generaal, aan wien het vaderland grooteD dank verschuldigd .is. Wij lezen in de Gemeentestem het volgende: «Reeds meermalen hebben wij onze meening gezegd over de oprigting van abattoirs door de gemeentebesturen; her- j haaldelijk hebben wij op het nut van dergelijke inrigtingen j gewezen. Doch er zijn van die zaken, waarop men langen tijd de aandacht moet vestigen, vóór het gelukt de belang stelling van anderen daarin op te wekken. Zoo is het ook met de abattoirs. Iedereen erkent, dat het meer dan tijd wordt, de verontreiniging van den bodem, door het bloed der geslagte dieren, dat gedeeltelijk vrijen loop door de goten en over de straat erlangt, tegen te gaan. Iedereen gelooft, dat ook in andere opzigten de abattoirs voor de openbare gezondheid nuttig zouden zijnmaar de hand aan den ploeg te slaan, de kwaal te verbeteren, daartoe schijnt men nog niet den moed te hebben, en van besluiten om openbare slagthuizen op te rigten, hoort men niet, althans niet in die mate als de zaak vordert. Men had met regt mogen verwachten, dat, nu alle twijfel aan 's raads bevoegd- heid om abattoirs op te rigten (zie het arrest van den hoogen raad van den 11 Mei 1855) door art. 4 No. 2 der wet van den 2 Junij 1875 (Stbl. No. 95) is opgeheven, van die bevoegdheid ruim gebruik zou worden gemaakt. Iedereen die een slagter in zijne nabijheid heeft wonen, zal het ongerief en den overlast erkennen van zulk een buur, en het mag met regt verwondering baren, dat, terwijl andere beroepen en bedrijven in de uitoefening beperkt worden ten bate van het algemeen, de slagter, behoudens vergunning van het gemeentebestuur, die in den regel niet geweigerd wordt, zijn beroep mag uitoefenen in zijne woning aan de straat of op zijne plaats. De bodem, voortdurend met bloed en drek gedrenkt, brengt allernadeeligste uit wasemingen teweeg en bederft bovendien het drinkwater, dat uit den grond opwelt of in regenbakken verzameld wordt. In Frankrijk is de oprigting van abattoirs door de hooge regering verordend. Men heeft er daar een rijkszaak van gemaakt. Waar hier te lande de zaak nog niet bij de wet of algemeenen maatregel van inwendig bestuur geregeld is, behooren de gemeentebesturen het onderwerp spoedig en met ernst in overweging te nemen en er uitvoering aan te geven.» Wij lezen, zegt de Landb. Crt., in het voorlaatste nommer des vorigen jaars van de D. Ind. Zeit. een kleine mededeeling, waaraan wij het volgende ontleenen: Een inrigting om het uitglijden der paarden op gladde plaatsen te verhoeden, vond de paardenarts Hartmunn uit. Zij bestaat uit een buffer van gevulcaniseerde caoutchouc, die juist past in dat deel van den paardenhoef, waar het ijzer zich niet bevindt, en met behulp van 3 stalen plaatjes zóó aan den hoef is bevestigd, dat de caoutchouc ongeveer een streep buiten het hoefijzer uitsteekt. Het met zulke buffers voorziene paard vindt, als het op de caoutchouc staat, een stevigen weerstand, zonder dat de buffer in het minst lastig is of de uitwaseming van den hoef verhindert. Een groot voordeel, dat de uitvinding van Hartmann boven alle vroegere van dien aard bezit, is, dat de buffer in een oogenblik aangelegd en verwijderd kan worden, en daar hij niet volumineus is, kan een ruiter of een voerman altijd het noodige aantal met zich voeren, om ze, zoo noodig, onderweg aan te leggen. Bij sneeuw en dooiweder, alsmede op natten, leinigen bodem wordt de ruimte tusschen het ijzer en de zool van den voet ligt met sneeuw, ijs of leem aangevuld; soms vormen zich ballen, die het paard bij het gaan hinderen en bovendien tot ziekten van den hoef aan leiding geven kunnen. De buffer van Hartmann kan een en ander voorkomen. Proeven zijn volgens het aangehaalde weekblad zeer voldoende uitgevallen. In Antwerpen zou men jl. Woensdag van overheids wege de melk eens keuren. Zeventig boerinnetjes werden, toen ze de stad binnenkwamen, staande gehouden en het onderzoek van de melk in hare emmers werd met naauw- gezetheid gedaan. Er viel niets op aan te merken, de melk was goed en niet «gewasschen.» De braafheid en edelaardige zin der melkboerinnetjes is dus zonneklaar aan den dag gekomen. Nog meer: ook hare hulpvaardigheid. Bijna ieder harer toch had een groote koperen kruik met water bij zich. Die brave boerinnetjes zorgden, zeiden ze, voor de klanten «die slecht water hadden.» Wie weet, als de keuring eens aan de huizen geschiedde, of het niet blijken zou dat zelfs de klanten, die goed water hadden, ook door de water- en melkboerinnetjes rijkelijk bedacht waren In de Köln. Zeitung wordt er over geklaagd, dat steeds nog zoovele brieven uit Nederland ontvangen worden, die volgens het oude tarief (met slechts 10 cents) gefran keerd zijn, terwijl het nieuwe, sedert 1 Julijjl. ingevoerde tarief een postzegel van 12| cent voorschrijft. Het gevolg is, dat zij, aan wie die brieven gerigt zijn, nog 15 cents porto betalen moeten. No. 165 der Milch. Zeit. deelt woordelijk uit Chamber of Agric. de volgende geschiedenis mede van een shorthorn- kalf, de 22ste Duchess of Airdrie: Ofschoon eerst ongeveer 3 maanden oud, is het reeds driemaal en telkens met groot voordeel verkocht. Bij de geboorte was het eigendom van mr. Cheney, en ofschoon aan gene zijde van den oceaan, werd het met behulp van den telegraaf gekocht door de heeren Broom Zonen voor f 25,920. Bij eene verkooping in 1875 werd het gekocht door de heeren Spears Zoon voor f 37,800. Deze hebben het wederom verkocht voor f 47,520 aan den heor G. Fox, te Harefield. Benoemingen, enz. Tot voorzitter, burgerlijke leden en plaatsvervangers in de militie raad voor de ligting der nationale militie van dit jaar zijn benoemd in het 3de militiedistrict: tot voorzitter de heer A. Maclaine Pont, tot zijn plaatsverv. de heer W. Bos, leden der Prov. Staten; tot lid de heer P. A. van der Drift, wethouder van Alkmaar, tot zijn plaatsverv. de heer J. G. A. Yerlioeff, lid van den gemeenteraad van Alkmaar. Met ingang van 15 Febr. e. k. is herbenoemd tot burgemeester van Alkmaar, de heer A. Maclaine Pont. Tot controleur der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen te Nijmegen, 1ste afdeeling, is benoemd de heer B. K. Boom, thans in diezelfde betrekking te Helder. STATE1V-GENERAAL. Eerste Hamer. Zitting van Donderdag 20 Januarij. Unaniem zijn aangenomen de hoofdstukken Binncnl. Zaken, Marine en Financiën. Bij het eerste had een kort debat, over onderwijs plaats. Zitting van Vrijdag 21 Januarij. De credietwet van oorlog is met 18 tegen 4 stemmen aangenomen en daarna de begrooting van Suriname en hoofdstuk IX (koloniën) met algemceue stemmen op een na. Bij het laatste hoofdstuk verklaarde de minister van Koloniën in antwoord aan den heer Ilartsen, dat de consolidatie van de beginselen eenmaal voor Indië vastgesteld, noodig is, maar dat hij niet minister zou blijven, indien hij alleen steun zou vinden bij de uiterste rigting der liberalen. Na aanneming van hoofd stuk X is de Kamer op reces gescheiden. Buitenland. Eogelud. Dc proeven, sinds eenige jaren te Londen genomen, hebben thans de commissie voor de bestrating aldaar tot het resultaat gebragt, dat asphalt als materiaal tot bestra ting van druk bereden en begane straten gefaald heeft, en dat derhalve deze stof tot 't gezegde oogmerk niet langer zal gebezigd worden. Dnitschland. Blijkens de Hamburger Reform is de bewerker der ramp te Bremerhaven reeds in 1866 in handen der Ham- bursche politie geweest, onder verdenking van pogingen te hebben aangewend om schepen te doen vergaan, ten einde zich meester te maken van assurantie-gelden. In haar nommer van 5 Dcc. 18(56 leest men namelijk: «Thompson, die te Bazel is gearresteerd, is 11. Zondag onder escorte van den sergeant van politie Weisse en twee Éngelsche detectives hier ter stede aangebragt en met een stoomschip naar Londen getransporteerd. Hij wordt beschuldigd twee schepen te hebben bevracht, die hij heeft doen vergaan, tengevolge waarvan hij 24000 p. st. aan assurantie-gelden heeft ontvangen. Een derde schip, hetwelk hij hetzelfde lot wilde doen ondergaan, is gered en daardoor is het misdrijf ontdekt. De kapitein van dat schip is in Engeland gevangen genomen.» Verder blijkt uit het berigt, dat de Éngelsche politie-beambten den 26 Nov. 1866 te Hamburg waren aangekomen, om den verdachte op te sporen, en dat zij daarin zijn geslaagd door de medewerking der Hamburgsche politie, die na eene ijverige nasporing naar Bazel telegrafeerde, alwaar het gelukte den bedoelden persoon in handen te krijgen. Bij het daarop gevolgde regterlijk onderzoek te Londen schijnen geene termen tot eene strafregterlijke vervolging te zijn gevonden, althans men heeft verder niets er van vernomen. Italië. Eene zeer groote beroering onder de bevolking van Rome is onlangs veroorzaakt door de vraag, of de vóór driejaar afgeschafte iar&eri-wedrennen al dan niet zouden worden hersteld. De barberi zijn kleine paarden, die, ongezadeld en onbereden, gedurende de drie laatste dagen van het carnaval over eene lengte van één kilometer langs het Corso plagten te draven, aangevuurd door de kreten der toeschouwers. Men had dit als een min of meer barbnarsch vermaak afgeschaft, doch de eigenaren der huizen aan het Corso, die van het verhuren hunner vensters bij dit schouwspel groote voordeelen trokken, hebben niet opge houden op de weder-invoering aan te dringen. De gemeente raad vergaderde tot diep in den nacht, de eene welsprekende redevoering na de andere werd uitgesproken, en met 31 tegen 9 stemmen is eindelijk besloten, dat de traditionele paardjes dit jaar weder ten tooneele zullen verschijnen. Men wil, dat het gebruik reeds van vier eeuwen dagtee- lcent, en men heeft in den raad een edict aangehaald van Paus Sixtus V over dezelfde gewigtige zaak. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. Vee. 7 Paarden f 65 a 125; Koeijen f a 18 nuchtere Kalveren f 10 a 21,375 Schapen f 19 a 28; Lam meren f a 74 magere Varkens f 16 a 32; 115 Biggen f 7 a 12,7 Bokken en Geiten f 3,a 7; Kleine Bokken Boter, f 0,80 a 0,95 per 0.630 kilogram. HOOHISÖCHE MARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF. 4 hectoliter Tarwe f 9,a 01,per hectoliter. 13 i, Gers< - 6, a 6,50 33 i, Haver - 5, a 5,50 Witte Erwten - 14, a Groene dito - 16, a II Graauwe dito - 24, a w Vale dito a Bruine Boonen- 13, a 14,— Witte dito - a h Paardenboonen - 8, a 9,— H Mosterdzaad - 18, a 20,— u Karweizaad - 24, a 24 stuks Paarden - 70, u220, per stuk. 300 z, Schapen - 19, a 35,— 18 Kalveren - 8, a 20,— 35 u Varkeus - 14, a 23,— 8 Zeugen 30, a 50,— 285 Biggen - 7,— a 12,— 2000 Kip-Eijeren - 4, a 4,25 per 100 stuks. 1750 kop Boter - 0,75 a 0,80 per kop. Handel stug. Stoomvaart-Berig'ten STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. PRINS Hendrik. 12 Jan. van Batavia vertrokken. 20 Jan. Point de Galle gepasseerd. P R I n S ES AM ALI A. 20 Dec. van Batavia vertrokken. 17 Jan. van Port-Saïd vertrokken. Prins van Oranje. 25 Dec. van hier vertrokken. 14 Jan. Suez aangek, en vertr. CONBAD. 27 Dec. alhier aang., vertr.l9Febr. Koning der Nederlanden. 9 Jan. te Batavia aangekomen. 1 Voorwaarts. 22 Jan. van hier vertrokken. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLENG. Ilelmich, geb. Dijker, (D.). J. Blokker, geb. Zwaan, (D.). N. Dekker, (D). N. Krajonhorst, geb. Roggeveen, (Z.). C. Koning, (D.). G. Ran, geb. Blomberg, (D.). C. Schutte, geb. Been, (D.). D. Asraa, geb. Blikkenhorst, (D.). C. Vermeulen, geb. Bruin, (D.). OVERLEDEN: P. H. Polak, 56 jaren. T. Friedrichs, 48 jaren. C. Zaatman, geb. Bakker, 49 jaren. A. F. Goes, 25 jaren. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) "C 9 a a a ÏD Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 21 12 zzw. 7k. 755 26 - 5.09 3.6 f 0.5 0.98 weingolr 22 8 notn. 10 762.58 f 2.25 1.1 - 0.3 0.98 Slecht. 22 12 notn. 4// 760.51 f 0.18 2.0 - 1.1 0.85 ii Weersgesteldheid: 21Jan. 12 u. Digtbetrokken, rcgenbuijig. 22Jan. 8u. Helder, mooiweer. 22Jau. 12 u. Idem. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 13 Nov. 22 Jan.Voorwaarts.*J,F.Gr.vanRoggen.Padangenz.viaSuez. 13 Dec. Harriët Heckman. J. J. Smith. New-Orleans. 4 Jan. 22 Tromp P.Hoekstra.Atsjin viaNewcastle. 12 Jan. 22 CorneliaGeertruida. G.G.A.Wielema. Paramaribo. •Vertrekt namiddag 3 uur. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groöte Vaart. Binncnk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkoms'. 20 Jan. Staatsr.v.Ewijck H.Bakker.Duink.&Goedk.Bat.l.v.Mauritius. 20 MariaElise. T.D.vanDeursen.ZurMühlen&Co. Tjilatjap. 20 FamiliënTrouw. H.Woortman. Palermo. 20 Philles en Mary. H.Bains. Meijer Co. Sulina. 21 Segurd Jarl. M.Tostensen. üuink.&Goedk. Taganrog. 21 Ellise. C. Hooge. 21 Assistent. E. Eilertsen. v. Vliet Co. Smirna. Murktberio-ten. AMSTERDAM, 20 Januarij. Tarwe. Op levering onveranderdMei f 284. Rogge. Op levering onveranderd; Maart f178; Mei f181 f 180; Julij f 181. Koolzaad. April en Oct. f 390. Raapolie. Mei f 37$. Lijnolie. Najaar f 28$. 21 Januarij. Tarwe. Roode Elve f 280 c. z. k. Op legering lager; Maart f 278; Mei f 283. Rogge. Ligte Odessa f 178; Taganrog f 182, 184, 186; Pcterab. f 184. Op levering traag; Maart f 177, 178; Mei f 180 - Julij f 181, 182; Oct. f 185, 186. Koolzaad, f 3 lager; in April en Oct. f 887. Raapolie, per 100 KG. sluit flaauw; Vlieg, f38; 1. Mei f37f, 33, 37J; Sept./Dec. f 88, 38. Lijnolie. Per 100 Kg!: Vlieg, f 27; 1. Maart/Mei f 27$; Sept./Dec. f 28$. HOORN, 20 Januarij. Kaas. Aangevoerd 7 stapels, wegende 1517 kilogrammen. Hoogste prijs f 37. LEIDEN, 21 Januarij. Vee. 161 Runderen, 27 Kalveren, 50 Schapen. DELFT, 20 Januarij. Boter, f 76 a 84,naar kwaliteit. CAPELLE (LANGSTRAAT), 20 January. Kooi. De vraag blijft aanhouden, aangezien de persen, die eenigen tijd hebben stilgestaan, weldra weder in werking zullen komen. De prijzen zijn van f 26 tot f 27 per 1000 halve KG., ofschoon ook mindere kwal., zoogenaamd schraal hooi, tot p. m. f 20 werd gezocht. Ook het stroo heeft eene buitengewone duurte bereikt, en wordt tot f 15 a f 16 per 1000 halve KG. druk gezocht. De weilanden worden voor het aanstaand saizoen weder hooger verpacht dan ten vorigen jare, en brengen thans f 100 a f 120 per hectare op. DOKKUM, 19 Januarij. Vlas. Heden iets geringer aanvoer, die circa de prijzen der vorige week heeft opgebragt. AVIGNON, 15 Januarij. Meekrap. Voortdurend kalm, met eenige inkoopen van rosé Alizari a fr. 13 voor ordinaire en fr. 14 voor beste kwal. Er wordt weinig aaugeboden. Napelsche zonder handel en vast op fr. 35$ a 86. Men noteert: rosé Alizari fr. 26 a 22, Paluds fr. 31 a 32, Napel sche fr. 35 a 36, SFFF rosé fr. 42 a 43, Paluds fr. 54 a 55, Garancine fr. 110 a 230. LONDEN, 20 Januarij. Vee. 800 Runderen, 6000 Schapen en Lammeren, 200 Kal veren enVarkens. Prijs def Runderen 6/-, Schapen 7/-, Kalveren 6/10 en Varkens 5/10 per steen. BELFAST, 17 Januarij. Vlas. De aanvoer beliep deze week op de verschillende markten 418 tons machinaal en 234 uit de hand gezwingeld. Voor de eerste soort werd 7/9 a 11/1 en voor de tweede soort 6/6 a 9/6 per steen betaald. DUNDEE, 15 Januarij. Vlas. In den stand der markt is weinig verandering gekomen; de vraag was het laatst zeer slap, hoewel er enkele omzettingen tot vorige prijzen plaats vondende voorraad is belangrijk verminderd. Over de kwaliteit van het nieuwe wordt in het algemeen niet gunstig gesproken; er is een groot verschil bij dezelfde soorten; de betere zijn echter in verhouding tot de middel en geringe kwal. de besten. Vau de vreemde markten meldt men eene aanhoudenderijzeude beweging; belangrijke zaken hebben plaats gevonden, bepaaldelijk voor het vasteland. RIGA, 12 Jannary. Vlas. 1000 berk. verkocht tot notering; merk K rs. 54 en HK rs. 55.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2