Buitenland. ADVERTEIMTIËN. EEN KNAPPE TWEEDE MEID. soort van calotje, dat van lange haren voorzien was, net als 't hoofd van een mensch. De eerwaardige prelaat gaf onmiddellijk een gil van vreugde. «Vriend, waardige man!» riep hij haastig uit, «hoeheet ge, hoe is uw naam?» «Ik heet Pierre Lochart, mijnheer, uit Dyon, en ben scheerder van beroep.» Deze Lochart is de uitvinder der pruiken, de weldoener der oud en kaal geworden menschheid. Hij heeft nog geen standbeeld. De brievenbestellers te Gent dragen tegenwoordig een lantaarntje op de borst even als de conducteurs op onze spoortreinen om in de wintermaanden des morgens en 's avonds hun dienst behoorlijk te kunnen verrigten. Te Cincinnati is de Europeesche graspieper of veld leeuwerik geacclimatiseerd. Thans wil men er de mees invoeren, om schadelijke insecten te dooden. Bij ons, zegt de «Landb. Crt.,» vernietigt men deze en andere vogels. Benoemingen, enz. Tot gen.-mnjoor der infanterie van het Oost-Indische leger is benoemd de kolonel G. W. T. Wichers van Kercliem. De luit. ter zee 1ste kl. F. H. Cobljjn en de off. van adm. H. L. F. Pisuisse zijn, op hun verzoek, met den laatsten dezer eervol uit de zeedienst ontslagen, met vergunning aan eerslge- noemden tot het blijven dragen van de activiteitsuniform, ver bonden aan zijnen tegenwoordigen rangbevorderd met ingang van 1 Febr. tot luit. ter zee 1ste kl. de luit. ter zee 2de kl. A. P. Tadema; tot off. van adm. 2de kl., de off. van adm. 3de kl. Nde Koude Bresser en tot off. van adm. 3de kl. de scheepsklerk S. J. A. Deijll. De off. van adm. 3de kl. O. R. Paehlig en K. J. van den Bussche, dienende aan boord van het wachtschip alhier, worden met 15 Maart a. s. op non-activiteit gesteld. Met den 16den daar aanvolgende worden de off. van udm. 3de kl. P. A. Molenaar en J. de Visser geplaatst, respectivelijk aan boord van het wachtschip te Amsterdam en alhier. De met ingang van 16 Jan. jl. tot off.-mach. bevorderde mach. lste kl. A. Jongkees wordt na zijne terugkomst uit Indië geplaatst aan 's Rijks werf te Ilellevoetsluis. België. Jl. Diugsdag avond, omstreeks 6 ure, is op het kasteel te Laeken, waar zich op dat oogenblik de Koning en de Koningin bevonden, een hevige schoorsteenbrand ontstaan, welke zich reeds aan de zolders begon mede te deelen, toen men door krachtige maatregelen er in slaagde den verderen voortgang van het vuur te' stuiten. Bij den slechten staat der spuiten zou anders ongetwijfeld, indien de wind was aangewakkerd, het gansche paleis in de asch zijn gelegd. Buitendien is de aangerigte schade reeds aanzienlijk; vooral de koepel, welke het midden van het gebouw bekroont, heeft veel geleden. Engelaid. Een jammerlijk spoorweg-ongeluk had jl. Vrijdag avond op den Northern-spoorweg nabij Abbot's Ripton plaats. Gedurende een sneeuwstorm kwam de sneltrein naar Schotland in aanraking met een kolentrein, en liep daardoor op de zijlijn, juist toen langs deze de sneltrein naar Londen aankwam. De botsing tusschen de beide treinen was verschrikkelijk. De voorste rijtuigen van den sneltrein naar Schotland werden totaal verbrijzeld. Elf personen werden op de plaats gedood, en vele andere ernstig gewond. In den sneltrein was ook graaf Schouwaloff, de Russische gezant aan 't Britsche hof. Deze is er ongedeerd afgekomen. Het geneeskundige blad the Lancet schrijft over de gezondheid van den Paus: «Wij zijn gemagtigd het volgende te berigten aangaande de gezondheid van Pius IX. Vrijdag avond (14 dezer) klaagde hij, na de vermoeienissen der receptiën en toespraken, gedurende verscheidene dagen ondergaan, over eene niet wel te beschrijven malaisedie gevolgd werd door een aanval van vallende ziekte, welke 40 minuten aanhield. Men zond onmiddellijk om dx. Cec- carelli, die dadelijk bemerkte, dat het een gelijke aanval was, als den Paus in den avond van 6 Nov. overkwam, en de geneesheer bleef gedurende den nacht aan het bed van den lijder. De Paus sliep gedurende vier uren en bevond zich des ochtends veel beter. Op voorschrift van dr. Ceccarelli is hij stiptelijk in bed gebleven, en ofschoon de toenemende geneigdheid tot ontsteking van het zenuw centrum de grootste waakzaamheid van de zijde zijner geneesheeren vereischt, verheugt het ons te kunnen melden, dat hoegenaamd geen grond bestaat voor de ernstig lui dende geruchten, die door de buitenlandsche dagbladen en beurzen verspreid zijn geworden.» Duitschland. De reiziger Gerhard Rohlfs schrijft uit Milwaukee aan de Berlijnsche National Zeitung, dat de Amerikaansche brandweer de volmaaktste is, die tot dusver bestaat. Zoo geeft hij o. a. eene beschrijving van de inrigting in Toledo, een plaats van 52,000 zielen. «Gelijk in alle Amerikaansche steden, werkt men ook daar hoofdzakelijk met stoombrand- spuiten. Er waren vijf voorhanden, die op verschillende punten gestationeerd zijn. De electrische inrigting om de paarden los te maken, had het meest zijn aandacht getrokken. De paarden zijn met den halster aan een ijzeren bout in de krib vastgebonden. Zoodra nu ergens brand ontstaat, begeeft men zich naar een post, die een telegram zendt naar een station. Door ditzelfde telegram, of liever dooi den electrischen stroom, valt de ijzeren bout uit de krib, en de paarden, daarop gedresseerd, plaatsen zich oogen- blikkelijk voor den wagen, ieder op zijn plaats, terwijl bovendien de deuren, altijd door denzelfden stroom, worden opengeslagen. Door deze beweging wordt natuurlijk het personeel gewaarschuwd, en in ongelooflijk korten tijd rent men naar de plaats des gevaars.» Er ontbreekt nog maar aan dat dezelfde electrische stroom een onweder boven het brandend perceel zamentrekt en een hevige stortbui veroorzaakt, die de brandweer helpt. Ook is het vreemd en zeer jammer, dat branden over het algemeen nergens zulke afmetingen aannemen, als in dat land, waar de brandweer zoo mirakuleus volmaakt is. De Rheinische Kurier deelt een berigt mede uit Hofen, een dorp, gelegen in de nabijheid van Runkei, waaruit blijkt, dat de pas gekozen burgemeester zijn voor ganger op 13 dezer den hals heeft afgesneden. De nieuwe burgemeester had gedurende eenige dagen verkeerd onder den indruk, dat hij bij het overnemen der administratieve stukken niet alles had overgenomen, dat tot het archief behoorde, niettegenstaande zijn voorganger had beweerd, alle documenten te hebben afgestaan, waarvoor hij volledige décharge had ontvangen. Op 13 dezer had hij den vorigen burgemeester doen uitnoodigen om op zijn bureel te komen. Laatstgenoemde had onverwijld daaraan voldaan. Naar het schijnt, is tusschen de beide mannen een woordenwisseling ontstaan, welke geleid heeft tot een worsteling en geëindigd is met een moord. De dader is terstond gevat en in verzekerde bewaring gesteld. Kort daarna vond men slechts een lijk in de gevangenis; de moordenaar had zich door middel van zijn das verworgd. Er is gegrondé reden om aan te nemen, dat de moordenaar krankzinnig was. Italië. Men schrijft uit Nizza van den 18 dezer: «De muziek- en andere feesten volgen hier elkander op en men herin nert zicli sedert lang niet zulk een toevloed van bezoekers. De carnavalfeesten zijn in de eerste dagen des jaars officiëel begonnen en beloven zeer luisterrijk te zullen zijn. Het groot bal van het saizoen, dat tegen den 1 Febr. a. s. bepaald was, is tot den 16den uitgesteld. Men verzekert, dat dit besluit door den «Cercle» inzonderheid genomen is met het oog op den gezondheidstoestand van H. M. de Koningin der Nederlanden, daar men de hoop niet wil opgeven H. M. bij dat feest tegenwoordig te zien.» Stoomvaart-Berig-ten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Prins Hendrik. 12 Jan. van Batavia vertrokken. 20 Jan. Point de Galle gepasseerd. Prinses Amalia. 20 Dec. van Batavia vertrokken. 24 Jan. Napels aangek, en vertr. Prins van Oranje. 25 Dec. van hier vertrokken. 14 Jan. Suez aangek, en vertr. C o n r a d. 27 Dec. alhier aang., vertr.l9Febr. Koning der Nederlanden. 9 Jan. te Batavia aangekomen. V oorwaarts. 22 Jan. van hier vertrokken. 28 Jan. Southampton aangek. De Celebes, van Batavia naar hier, is den 19 dezer ten 5 ure namiddags, te Point de Galle aangekomen, en heeft den volgenden morgen ten 4 ure de reis voortgezet. De Madura, van hier naar Batavia, is den 23 dezer des voor middags Sagres gepasseerd. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLENC. M. Bosch, geb. Hendriks, (Z.). J. W. Keet, geb. Bosch, (Z.). N. Grollé, geb, Stam, (Z.). W. Olivier, geb. Winkel, (Z.). C. J. Staalman, geb. Vosseveld, (Z.). M. J. van der Donk, geb. van Heraert, (2 D.). W. Knol, geb. Bender, (D.). C. van Dam, geb. Ligthart, (Z.). C. C. van Emmerik, geb. Antonisse, (Z.). J. C. Herman, geb. Baljc, (Z.). OVERLEDEN: J. P. van den Brom, geb. Roelofs, 48 jaren. H. Bakker, 71 jaren. Levenloos aangegeven 1. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemmirg. 13 Dec. Harriët Ileckman. J. J". Smith. New-Orleans 12 Jan. Brothers en Sisters. T. Aubrey. Savanah. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binneuk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkoms'. 24 Jan. Admir.deRuiter. J.L.Besseliug. Hoogl.&v.Henv. Batavia. 24 JohaunaenWillem.G.Houtkoper. Tjilatjap. 24 Universe. G. S. Jones. Meijer Co. Savanah. 24 Jupiter. H. de Boer. Duink.&Goedk. Samarang. 24 Hugo. M. C. Ohrtqq. Calcutta. 24 Annie Coudey. N. H.Bent. v. Vliet Co. Mobile. 24 Amanda. J. F. Schultz. Amons Co. Wilmington. 25 St. Hilda. W. Kennedy. Meijer Co. Batavia. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Langley. J. Shearer. Newcastle. Steenk. C. Berghuijs. LATERE BËBIGTKA'. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet Windrigting en Kracht. ztw. 6k. zzw. 12„ ztvr. 1 n Barometer mm. 773.33fl3.02 773.34fl3.05 776.51 f16.24 Thermometer C. Stand. I Afw. 2.4 5.0 3.4 - 0.8 f 1.8 f 1.8 Toestand van k de zee. 0.91 Golvend 0.S4 1.00 Vlak. De feestelijke ontvangst der per mailboot Prinses Amalia uit Atsjin alhier terugverwacht wordende mariniers en verdere strijders zal op de volgende wijze plaats hebben: De boot komt op de reede onder saluutschoten van land en zeemagt. Eene versierde sleepboot met muziek stoomt de haven uit om de mailboot binnen te halen. Onderwijl verzamelen zich de autoriteiten, corporatiën, het garnizoen, voor het gebouw der maatschappij «Nederland»De mariniers debarkeren onder saluutschoten. Er wordt een optogt gefor meerd: 1. corporatiën uit de burgerij; 2. muziek en autoriteiten; 3. teruggekeerde mariniers; 4. reeds hier aan wezige strijders van zee-en landmagt; 5. matrozen, schepe lingen enz.; G. garnizoen der landmagt. De optogt stelt zich in beweging langs een versierd gedeelte der gemeente naar 's Rijks werf; aldaar wordt carré geformeerd en de strijders toegesproken. Daarna worden alle aanwezige strijders naar de gereed gemaakte sloepenloodsen geleid en onthaald. 's Avonds tooneel- en andere voorstellingen, bal enz., op drie verschillende plaatsen, waar ieder strijder met dames vrijen toegang heeft en waar hun bons voor ververschingen worden gegeven. Aan de ingezetenen zal verzocht worden het hunne bij te dragen om aan de gemeente een feestelijk aanzien te geven. De verschijning van het uitgebreide programma wordt later door den boekhandelaar L. A. Laureij aangekondigd. De collecte, dezer dagen ten behoeve der Hervormde diakonie alhier gehouden, heeft opgebragt de som van f 744.30|. De telegraphist L. W. Vollers wordt met den 1 Febr. verplaatst van 's Rijks telegraafkantoor alhier naar dat te Amsterdam. Achter de Koog te Texel is heden een schooner gestrand; de sleepboot Stad Amsterdam is ter assistentie vertrokken. Nadere bijzonderheden zijn nog onbekend. Dr. P. J. ITollman, ,te Edam, is benoemd tot plaats vervangend lid van den geneeskundigen raad voor Noord holland. Dr. J. O. Zaalberg Pz., predikant te 's Hage, heeft zijn 25jarige evangelie-bediening herdacht. De heer Kaufmann te Zandvoort heeft reeds vóór twee jaren een groot stuk duingrond aangekocht, met het plan om daarop een nieuw, groot bad-hótel van p. m. 400 kamers te doen bouwen. Zoo men mededeelt, zal in den aanstaanden zomer dat plan gedeeltelijk ten uitvoer gebragt worden, door het bouwen van het middengedeelte van het geprojecteerde gebouw. Het is van algemeene bekendheid, dat groote hoe veelheden boter fabriekmatig worden bereid, die als echte boter worden verkocht of wel, bij gebak, de beter ver vangen. Het volgende patent is in Engeland genomen: Rundvet, goed gewasschen en klein gesneden, wordt met stoom uitgesmolten, met een percent soda vermengd en gedurende eenige uren gekookt. Zoo het noodzakelijk is, worden die bijvoeging van soda en het koken herhaald. Daarna wordt het geheel met heet water uitgewasschen en het verkregen vet door flanel geperst. Deze massa nu wordt met twee percent slaolie en drie a vier percent zure melk tot boter gekarnd. Er zijn betere voorschriften tot het maken van kunst boter. Er zijn er ook veel slechtere, die iemand doen walgen. f 0,80 a 1,per kgr. (vlug) - 10,a 26,per stuk. (matig) Weêrsgesteldheid: 23Jan. 12 u. Bewolkt, winderig. 24Jan. 12 u. Ligtbewolkt, winderig. 25 Jan. 8 u. Dikke natte mist. PURMERENDER MARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF. 26 stuks Paarden. 73 Runderen. 58 H vette Kalveren 58 magere dito 453 Schapen. n Lammeren. 28 vette Varkens - 0,58 a 0,70 perkilog. (vlug) 4 magere dito - 12,al8,per stuk.(stug) 57 stapels kleine Kaas, f a per 50 kilogram. u middelbare dito f per 50 kilogram. Boter f 1,45 a 1,55 per kilogram. Kip-Eijeren f 5,a -,per 100 stuks. Eend-Eijeren- a Bevallen van een Zoon PIETJE WUIS, Echtgenoot van JACOB Hz. GEUS. Texel, 23 Januarij 1876. Algemeene kennisgeving. Mohouw de Weduwe NOORDEWIER, geboren HEIJNING betuigt, ook namens hare Ouders, haren dank voor de menigvuldige blijken van deelneming, ondervonden bij het treffend verlies van haren Echtgenoot. MEN VRAAGT: Loon ƒ2. Adres: Bureau dezer Courant.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 3