Buitenland. ADYERTENTIËN. De luit. ter zee lste kl. J. F. van Kervel is op zijn verzoek, wegens ongeschiktheid voor de militaire dienst, tengevolge van in en door de dienst ontstane ligchaamsgebreken op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f 1100 en van eene verhooging van het pensioen voor verblijf in militaire dienst in 's Eijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen do keerkringen van f 225 's jaarsde luit. ter zee 2de kl. A. van Linden van den Heuvell is bevorderd tot luit. ter zee lste kl. Oost-Indië. Benoemdtot eersten baassraid bij het marine- etablissement te Soerabaija, de ambtenaar op non-activiteit C. D. Bronsgeest, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende. Ont slagen eervol, uit 's lands dienst, onder toekenning van pensioen, de lste baassmid bij het marine-etablissement te Soerabaija S. I. Willems. Belast: met de waarneming der betrekking van beheerder van den tijdbal en den telegraaf bij het havendepartement te Batavia, de 2de stuurman in het vaste corps dek- en onder officieren bij de Kon. Ned. Marine J. Schuit. Frankrijk. De vermaarde schaakspeler Rosenthal speelde jl. Zondag te Parijs tegen 29 tegenstanders. Na eiken zet mogt hij slechts één minuut wachten, zijn tegenstanders 10 of 15 minuten. Van de 29 partijen won Rosenthal 25 en verloor hij 2, terwijl 2 onbeslist bleven. Frankrijk heeft zijn grootsten acteur verloren, die evenwel voor het tegenwoordige geslacht nooit in zijn kracht is opgetreden, Frederick Lemaitre. Kanker in den tong heeft den man, dien ook de tong tot beroemd heid had verheven, op 78jarigen leeftijd gedood. In de laatste week kon hij niet meer spreken. Men was juist bezig een monster-benefice-voorstelling als die van Dejazet voor hem te organiseren, want ook Lemaitre was arm, na schatten te hebben verdiend. Bij zijne begrafenis hield Victor Hugo een redevoering over zijn gelief koosd onderwerp, de heerlijkheid van Parijs. Zijn opgewonden toehoorders bragten hem naar het graf van Cavaignac, waar hij evenwel niet gesproken schijnt te hebben. Toen hij zich naar het kerkhof begaf, was hem in den faubourg St. Dénis reeds een ovatie te beurt gevallen. Vele personen schoten toe om het paard van zijn fiacre te spannen, maar het paard viel en men kon het niet uit het lamoen krijgen. Eindelijk ontsnapte de gedelegeerde van Parijs in een ander rijtuig aan zijn vereerders. Engeland. Het bevestigt zich, dat Koningin Victoria dit jaar in eigen persoon het Parlement zal openen. Den 7 Febr., dus daags vóór de plegtigheid, zal H. M. van Osborne naar Londen afreizen om reeds den 9den uit de hoofdstad naar haar kasteel te Windsor te vertrekken. Langs den weg, die van Buckingham Palace naar het parlementsgebouw leidt, zullen 3000 4000 politieagenten geposteerd staan om de persoon der Koningin te beschermen. De troepen hadden op die eer gerekend, doch de politie heeft haar voorregt weten te handhaven. In Noord-Essex heeft eene jury eenige dagen geleden aan «manslag» schuldig verklaard zekeren Watts, behoorende tot de godsdienst-secte, die men aanduidt met den naam van «peculair people.» In plaats van voor een zijner kinderen, dat ziek was, den geneesheer te laten roepen, had hij een paar ouderlingen van zijn kerkgenootschap verzocht te komen, die onder aanroeping van Gods naam aan het kind de handen oplegden en het met olie zalfden. Het kind stierf niettemin. De geneesheer verklaarde, dat de ziekte, waaraan het kind leed, stellig voor eene goede geneeskundige behandeling zou geweken zijn. Watts ver klaarde, dat hij geen doctor had geroepen, omdat hij geloofde, dat God alles bestuurt. Ook de pleegzuster, die hem bij de ziekte van het kind geholpen had, achtte het zonde geneeskundige hulp aan te wenden. Oostenrijk. De bekende patriot Frans Deak is na een langdurig lijden in 73jarigen ouderdom te Budapest overleden. De Keizer heeft aan Fisza het volgende schrijven gezonden: «Het afsterven van Deak vervult het land met grooten rouw; ook ik ben diep getroffen en moet het uitspreken hoe opregt ik deel in de algemeene smart, hoezeer ook ik het verlies van dezen man betreur, die zijn geheele leven wijdde aan het algemeen belang, die door zijn trouw aan troon en Vaderland, door de schitterende reinheid van zijn karakter en door zijn burgerdeugden het vertrouwen en de liefde van zijn Vorst en van zijne medeburgers in zoo hooge mate waardig was. De geschiedenis zal zijne ver diensten als staatsman vereeuwigen, zijn roem zal voort leven in het land en ook daarbuiten. Zijn aandenken zal gezegend zijn. Mijne dankbare erkentelijkheid volgt hem in 't graf, waarvoor ik een krans zend.» Rusland. In de nachten van 27 tot 30 Dec. jl. zijn in eenige districten circa 100 personen doodgevroren. In verschillende dagbladen is medegedeeld, dat een algemeen geacht Russisch koepman te Odessa, Brodsky geheeten, onlangs zonder eenigen vorm van proces naar Siberië verbannen is. Er was geene reden bekend, waarom de regering tot dezen maatregel is overgegaan. Thans leest men in eene te Moskou verschijnende courant, dat de heer Brodsky verbannen is, omdat hij brieven en tele grammen naar Londen en Berlijn gezonden had, inhoudende verdichte berigten omtrent Russische krijgstoerustingen, ten einde de graanprijzen in de hoogte te drijven en de fondsen te doen dalen. Amerika. Omstreeks drie maanden geleden zijn te Chicago twee luchtreizigers, dr. Fergith en Jedediah Monrose, in den luchtballon Washington opgestegen. Het plan der beide heeren was niets meer of minder dan een togt over den Atlantischen Oceaan naar Europa. Zij namen een grooten voorraad levensmiddelen mede en voor het oog van een talrijke volksmenigte dreef werkelijk de ballon in westelijke rigting voort. Vooraf was bepaald, dat iedere stad, over welke de ballon zou heendrijven, dit aan den burgemeester van Chicago zou telegraferen. Zoo geschiedde het. Het laatste telegram, dat naar Chicago werd gezonden, kwam van New-York, waaruit bleek, dat de ballon den togt over de wereldzee had aangevangen. Weken verliepen er en men hoorde niets van de Washington. Onlangs echter vonden eenige jongelieden uit Chicago, die aan de boorden van het meer Michigan op de jagt waren, achter het struik gewas een man, die een wonde aan het hoofd had en wiens beide beenen verbrijzeld waren. Hij lag op de overblijfselen van een luchtballon, waarin de jagers spoedig de Washington herkenden, die toen twee maanden vroeger uit Chicago was vertrokken. De ongelukkige stervende was dr. Fergith. Hij deelde mede, dat de ballon, die reeds boven den Atlantischen Oceaan had gezweefd, door een hevigen wind weder naar het land terug was gedreven. Ongeveer boven het meer Michigan was een der touwen van het schuitje gebroken. Zijn medgezel was in het meer gevallen en verdronken. Stooravaart-Berig-ten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ HEDERLAHD. Prins Hendrik. 12 Jan. van Batavia vertrokken. 29 Jan. van Aden vertrokken. Prinses Amalia. 20 Dec. van Batavia vertrokken. 29 Jan. Kaap Carboeyra gepass. Prins van Oranje. 25 Dec. van hier vertrokken. 14 Jan. Suez aangek, en vertr. c o n r a d. 27 Dec. alhier aang., vertr.l9Febr. Koning der Nederlanden. 9 Jan. te Batavia aangekomen. v oorwaarts. 22 Jan. van hier vertrokken. J 30 Jan. Gibraltar gepasseerd. De Celebes arriveerde den 28 dezer des namiddags te Aden, en heeft den volgenden middag de reis voortgezet. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWDGeene. BEVALLENV. Pekel, geb. Korper, (D.). M. van Gelderen, geb. Otter, (Z.). M. C. H. Matthijse, geb. Ritter, (Z.). C. Karhof, geb. Boon, (Z.). G. Schorsij, geb. Klein, (Z.). M. J. Mulders, geb. de Vries, (D.). J. Gottmer, geb. Koehoorn, (Z.). E. C. Hulst, geb. Hollemans, (D.). C. van den Hoogen, geb. Krul, (D.). N. de Leeuw, geb. Biesboer, (D.). OVERLEDEN: W. L. Duinker, 21 jaren. P. Bruin, 22 jaren. Ambtshalve ingeschreven 4. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) B •-s Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 30 12 zo. 0.7k. 772.85 f 12.68 1.2 - 2.5 0.80 Vlak. 31 12 z. 4„ 773.72 f13.57 4.6 f 0.8 0.92 1 8 zzo. 0.7u 770.29 f10.15 0.4 - 1.9 0.90 I 12 zzo. 0.3„ 769.54J 9.40 3.5 - 0.4 0.88 u Weêisgesteldheid: 30Jan. 12 u. Helder, beneveld, mooi. 3iJan. 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. lFebr. 8 u. Idem. lFebr.l2u. Helder, beneveld, mooi. Gevroren van den 29 op 30 Jan. 10 millimeters ijs. 30 31 4 31 1 Febr. 1 Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 13 Dec. 1 Febr. Harriët Heckman. J. J. Smith. New-Orleans. 12 Jan. 1 Febr. Brothers en Sisters. T. Aubrey. Savanah. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkoma'. 29 Jan. Oldarapt. A. B. Mulder. Amons Co. Tuju. 30 Bestevaer. C. van der Plas. ZurMühlen&Co. Samarang. 31 Immanuel. O. Molbach. v. Vliet Co. Baltimore. PURMERENDER MARKT van HEDEN PER TELEGRAAF. 21 stuks Paarden. 72 ii Runderen. 52 n vette Kalveren f 41 magere dito 513 n Schapen. II Lammeren. 32 II vette Varkens 10 ir magere dito 76 stapel s kleine Kaas, f ,- ii middelbare dito f 0,80 a 1,per kgr. (vlug) 10,a 26,per stuk. (vlug) 0,60 a 0,68 per kilog. (vlug) 12,a20,per stuk.(vlug) - a per 50 kilogram. ILATEHUB BBEIGTEJV. In de laatste dagen werden er herhaaldelijk uit den winkel van de wed. G., aan het Hoofd, boopmansgoederen, bepaaldelijk gemaakte kleêren, vermist. De daders moesten met het terrein bekend zijn, want de diefstal werd met evenveel sluwheid als brutaliteit bedreven. Eindelijk gelukte het aan de waakzaamheid van de rijksveldwachters Roeffel en van der Laaken de diefeggen, twee meisjes uit deze gemeente, op te sporen en aan te houden. Een dier beiden had vroeger bij de wed. G. dienstmeid geweest en was daardoor met het terrein en de omstandigheden in die woning zeer goed bekend. Naar wij vernemen zullen aan den optogt, te houden bij de aankomst der Atsjin-strijders, alsnog deelnemen de Amsterdamsche afdeelingen (met hare banieren) van de Metalen-Kruis-vereeniging, der Citadel-vereeniging en van de vereeniging Het Kruis voor Krijgsverrigtingen. Bij de feestcommissie is heden het berigt ingekomen, dat de mailboot Prinses Amalia zeer waarschijnlijk morgen (Woensdag) avond alhier kan worden verwacht. Het Petit Journal maakt gewag van eene merkwaar dige uitvinding. De heer Augustus Delmas te Toulouse weet door een scheikundig preparaat aan het hout ver schillende kleuren te geven. De bewerking bestaat daarin dat in *t voorjaar eene kleine opening onder aan den stam van den boom gemaakt en alzoo het preparaat of vocht in de holte gespoten wordt. Het vocht dringt dan naar boven langs alle vezelen van het hout, en als de boom in 't najaar geveld wordt, zijn de planken blauw, groen, karmozijn, rose, geel, enz. geaderd. Op die wijze, zegt het Petit Journal, verkrijgt men de meest verrassende kleur-effecten die de sierlijkheid der meubelen niet weinig verhoogen, en de kleuren zijn bestand tegen de werking van licht en lucht, daar ze een bestanddeel van het hout geworden zijn. Voorts zij gemeld, dat alle boomen, de grove zooveel als de fijne soorten, geschikt zijn voor de kunstbewerking. STAAT VAM BRIEVËM, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Post kantoor alhier, van den 1 tot en met den 31 December 1875. J. Bernard, J. Roedeker, P. de Klerk, mej. M. Barendsma, wed. Beemens, mej. J. v. d. Bos, M. Bor, C. Muller, ten Winkel. M. Karreman, mej. J. J. Collard, H. K. Venema, mej. M. Barendsma, K. Kreugel, mej. A. F. Floor en M. Snelleberg, allen te Amsterdam C. de Vrak, te Batavia; de Leeuw, te Bergen-op-ZoomC. A# Pluijtaar, te BrouwershavenJ. Annard, te CabronspolderP. W. Mooijman, Ie Djocjocarta; wed. C. D. Jansen, te 's Gravenhage; J. W. Kasper, te Groniugen; A. C. Jordens, te Harderwijk; J. G. Waterlar, te Hillegersberg; Jansen, te Hillegom; J. ten Bergen, te Nieuwediep; wed. Kaspeterlin, te Rederwold; G. Senjewel, Pieca- dern en C. van Afferden, allen te Rotterdam; mej. A. Nijg, in de ZijpeJ. la Lau, J. Tool, wed. E. v. ZijdveldJongeneel en mej. D. Ubers, alle 4 niet vermeld. Van het Hulpkantoor te Anna Paulowna L. Meutter, te Rotterdam. Boter f 1,45 a 1,55 per kilogram. Kip-Eijeren f 4,a 5,per 100 stuks. Eend-Eieren- a tt STAAT VAM BRIEVEM, geadresseerd aan onbekenden, gedurende de maanden October, ATovember en December 1875. België: Mej. A. Luckel, te Brussel; Morel Réné, L. de Vos en Gérard, allen te 'Luik. Engeland: J. H. Benit (2 stuks), te Londen. Frankrijk: S. Cacace, te Marseille; Emilie Francjois, te Nautes. Zwitserland: L. G. van Mansvelt, te Gencve. De waarnemende Directeur van het Postkantoor te Helder, OUDENHOVEN. Voorspoedig bevallen van een Zoon JUDITH CIJFER, Echtgenoote van A. L. VAN AMERINGEN. Helder1 Februarij 1876. Werd ons ouderhart voor ruim twee jaren diep getroffen door het afsterven van den oudsten onzer drie Zoons JAN, in den jeugdigen leeftijd van ruim 24 jaren, op den 29 Januarij jl. werd het op nieuw zoo diep geschokt door het noodlottig overlijden van onzen tweeden Zoon WILLEM LEENDERTS, in den ouderdom van bijna 22 jaren. Wij hopen, dat de Almagtige ons kracht zal geven om ons leed te kunnen dragen. Helder1 Februarij 1876. W. DUINKER. T. DUINKER—BAKKER. S. DUINKER. De ondergeteekendc betuigt zijnen innigen dank voor de deelneming, bij het overlijden van zijne geliefde Echtgenoot ondervonden. Helder1 Februarij 1876. P. ZAATMAN.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 3