HELDERSCHE Ei\ NIEUWEDIEPER COURANT. 1876, N°. 15. Vrijdag 4 Februarij. 34 Jaargang. BEKENDMAKING. „W ij huldigen het goed e." ..Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. t n franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N". 163. Prijs der Advertcntien: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cent9. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De BURGEMEESTER der gemeente Helder brengt ter voorkoming van ongelukken ter openbare kennis, dat de j KUNST-SCHIETOEFENINGEN aan boord van de -in de haven liggende batterij SALAMANDERop Donderdag den 3den dezer maand weder zullen aanvangen. Gedurende den tijd der schietoefeningen zal de roode vlag van genoemde batterij waaijen. Helder2 Februarij 1876. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. Binnenland. HELDER en NIEUWEDIEP, 3 Februarij. Zr. Ms. stoomschepen Prinses Marie, Zilveren Kruis, Leeuwarden en Cornelis Dirks zijn, het eerste den 16 Dec. en de drie laatsten den 3 Jan. van St. Thomas te Cura9ao aangekomen. De vertrekdag van Zr. Ms. schroefstoomschip Aruba, kommandant jhr. lioëll, is naar wij vernemen bepaald op 20 dezer. «Historische voordragt voor viool.» Zoo luidde het programma, dat de heer en mej. Meyroos aan de belang stellenden op Dingsdag avond 11. aanboden. Gaarne hadden wij gezien, dat de geachte concertgever zich trouw aan het programma gehouden had, ofschoon het veranderde gedeelte van het programma composities deed hooren van de groote meesters uit den laatsten tijd. Men had onder linge vergelijkingen kunnen maken bij deze composities uit de verschillende tijdvakken, misschien echter zonder resul taat of bepaalde uitspraak, want de sonate van Porpóra Porpóra, geboren te Napels in 1686, was een eminent toon dichter. Hij componeerde meer dan 60 opera's, cantates en oratoriums en stierf in 1766 (volgens nnderen in 1767) als directeur van het conservatoir Santo Onofrio en kapelmeester aan de Kathe draal te Napels. Brieven uit Hennemerland. Alkmaar30 Januari '76. Ik zou u met Kersmis schrijven, en met een paar dagen is het reeds Vrouwendag. De vloersteenen in het voorportaal der hel zijn alweer met één vermeerderd, als het niet van tijd tot tijd uitgebouwd wordt, krijgt men er stellig te veel. Onze „stille zes weken" zijn al weer omgevlogen, onze kaas- en graanmarkten staan hervat te worden. Moge de graanbouw dit jaar voordeeliger slagen dan in het vorige, toen, vooral in de boomlooze noordelijke gedeelten onzer provincie, een schraal gewas of in het geheel geen gewas verkregen werd, en de aanvoer Ier markt slechts 77,502 mudden [ik blijf met van Vloten de uitheemsche namen van maten en gewichten afkeuren] bedroeg, d. i. 12,283 mudden minder dan in 1874. Ook de aanvoer van kaas, alhoewel nog de aanzienlijke hoeveelheid van 4,363,591 pondeD beloopende, bleef 58,893 ponden beneden dien van het jaar te voren. Wat het vee betreft, mochten wij ons weder in eene belangrijke vermeerdering verheugen, en wel van 11,836 stuks, waardoor een cijfer van 109,326 bereikt werd. Nu ik toch in de statistiek verzeild ben, voeg ik hierbij, dat ons zielental tot 12069 gestegen, en dus het in zake van belastingen fatale aantal van 12000 overschreden is; maar onder dat aantal zijn begrepen 173 in het verbeterhuis aanwezige knapen, die met den afschuwelijken naam van „opvoedelingen" aangeduid en niet tot onze wettige bevolking mogen gerekend worden. Als ge nu meent, dat het in de jongste zes weken hier stiL is geweest, dan moogt ge zulks niet toepassen op het gebied der winter- amusementen: want scheen er, toen de winter aanving, zoo wat niets te zullen plaats hebben, het tegendeel is het geval geweest: er is niet alleen een schat van geld, maar zelfs overleg noodig om alles te kunnen bijwonen. Een der beide schouwburg-ondernemers zou zich ditmaal onthouden, maar hij is voor de verzoeking bezweken; de afdeeling van Toonkunst, over welker toestand en bloei geen zeer opbeurend verslag was uitgebracht, gaf reeds haar tweede winteruitvoering, met medewerking van den heer Fischer, waarbij zij die Kreuzfahrer van Niels Gade en der Rose-Pilgerfahrt van Schumann ten gehoore bracht, vooral het eerste toonwerk met grooten bijval; Coneordia opende eene inteekening voor concerten, verwierf veel deelnemers en gaf de vorige week haar eerste concert, waarbij zij haar beste beentje voorzette en met het eigen werk meer succes behaalde dan met de assistentie van mej. Colpaar, sopraan, wier aanleg nog meerdere ontwikkeling behoeft. Kunst zij ons doel gaf twee kunstbeschouwingen, van Kunstliefde en Arti Sf Amicitiae, in ééne week. Dominé Zaalberg maakte een begin met zijne voordrachten over darwinisme en godsdienst, waarbij hem een talrijk en belangstellend gehoor te beurt viel. Morgen geeft Bilderdyk zijn tweede opvoering, en wel van Montrose, een drama atra de dagen van Cromwell ontleend, hetwelk de Kamer dezer beviel ons beter dan menig opus onzer jongere classieken. Doch bepalen wij ons liever tot de vertolkers dezer heer lijke scheppingen. De heer Meyroos is een volleerd violist en neemt stellig eene eerste plaats in in de rij onzer vaderlandsche kunstenaars. Zijn spel is wegslepend schoon. Met den grootsten eenvoud en met het grootste gemak doet hij zijn instrument zingen, want zang was vooral in het adagio van Spohr, dat de kunstenaar met zooveel entrain, met 'zooveel gevoel en zoo treffend voordroeg, dat de aan wezigen hem luide en met bijvalsbetuigingen tot eene reprise als 't ware dwongen. Bereidvaardig gaf de kunste naar aan het verzoek toe en herhaalde met hetzelfde succes dit juweel van vioolcompositie. Met een tweede talent hadden wij het genoegen dien avond kennis te maken, 't Was mej. Meyroos (dochter van den concert gever), die zich als eene uitstekende pianiste heeft doen kennen. Haar spel is meesterlijk, haar aanslag vast, flink en zeker. De eerste piano-solo (als we ons niet vergissen de Rhapsodie van Liszt) werd door mej. Meyroos met het meeste succes voorgedragen. De jeugdige artiste belooft veel voor de toekomst. Hoe kan het echter anders, zij die zoo'n waardigen leider heeft! Bragt het toeval ons in kennis met twee talenten van vaderlandschen bodem, wij zijn 't er dankbaar voor en zeker allèn, die Dingsdag avond met ons dit ware kunstgenot gesmaakt hebben. De algemeene stilte bij de voordragten en het luide applau- dissement hebben den heer en mej. Meyroos stellig bewijzen gegeven, dat zij hier een tal van vereerders gevonden hebben. Door de rederijkerskamer Bilderdijk van Alkmaar werd gisteren alhier in Tivoli voor de leden der rederijkers kamer Olympia zeer verdienstelijk opgevoerd het treurspel "Montrose of de Zwarte Markgraaf De mailboot Prinses Amalia is heden middag één uur ter reede aangekomen. Morgen, Vrijdag, des voor middags negen uur, zullen de troepen debarkeren. Het Enge'.sche stoomschip Mimosa, van Rotterdam naar Hamburg, is gisteren nacht alhier op de Bol gestrand, doch met assistentie weder vlot geworden en heeft de reis voortgezet. De Staatscourant bevat het bij Koninklijk Besluit goedgekeurd reglement van de Marine Machinisten-Club. Het doel dezer Club is: 1. op gepaste wijze de aaneenslui ting en zamenwerking van het korps machinisten der Kon. Ned. Marine te bevorderen; 2. het houden van bijeen- dagen ook ten uwent zal opvoeren [de ongesteldheid van een paar leden maakt aan de overige het gevolg geven van dit voornemen bezwaarlijk genoeg]Euterpe geeft deze week een concert ten voordeele der behoeftigen, het Nut annonceert eene lezing van den heer Koopmans van Boekeren. Mij dunkt, wij kunnen het er wel mede doen en mogen wel dankbaar zijn, dat wij, bij veel raiddel- matigs, ook veel goeds hebben mogen hooren, ja uitstekends, zooals den bas-solist Fischer, zooals mevr. Kleine, toen zij als Saffo optrad. Ik sprak nog niet eens van de eigenlijke winterpret, het ijsvermaak, dat ditmaal reeds zoo vroeg, ten koste van een turf- en peterolienood, te genieten viel, en waaraan door de IJsclub zoo plotseling een eind werd gemaakt, toen zij eene hardrijderij op schaatsen aankondigde en, als natuurlijk gevolg daarvan, de dooi begon. Ik vind dergelijke hardrijderijen even barbaarsch als de Spaansche stierengevechten, en heb mij verkneukeld op het bericht, hoe de Friesche hardrijders „gijleken"; maar ik ben tot nu toe lid van onze IJsclub gebleven, wegens haren gunstigen invloed op het winterweder. Faalt zij eenmaal, zooals Doedes met de zendings feesten, en gaat een door haar ontworpen wedstrijd met vriezend weêr door, dan ontloop ik haar oumiddelijk. Turf- en peterolienood doet mij denken aan den St. Nicolaasuood, toen, ook al door de vorst, de cadeautjes aan de stations opgehoopt stonden en 5 of 6 dagen te laat het lekkers oubakken, bedorven 'of.hunne bestemming bereikten; en ook aan dien anderen, chronischen nood, het gebrek aan hulponderwijzers, hetgeen onzen gemeenteraad bewogen heeft, aan de armenschool eene proef met hulponderwijzeressen te doen. De mazelen verschaffen inderdaad eene kortstondige matiging in dien nood, maar nu alle scholieren, alsof er geene epidemie-wet bestond, die ziekte gehad hebben, doet zich de leemte weêr te dringender gevoelen. Moge de minister Heemskerk toch uitvoering geven aan de door de Tweede Kamer aangenomen amendementen van den heer Moens, en daartegen geene bezwaren oproepenHet openbaar en het bijzonder onderwijs lijden beide door den nood, het eerste wordt er door verhinderd voor de natie te zijn wat het overeenkomstig de bedoeling der wet zijn moest. Maar. laat mij niet te zeer afdwalen en binnen mijn district, op schoolgebied het 6de, blijven, waarin de heer Luymes, een meer dan 70jarig man, als schoolopziener herbenoemd en daarmede, van wege het gezamenlijk onderwijzend personeel, onder aanbieding eener prachtige pendule, gelukgewenscht werd. Reeds 18 jaren was hij aller onderwijzers vriend, wat zeker zeer voor zijne vredelievendheid pleit of voor zijnen tact om met lieden om te gaan, waaronder, de goeden niet te na gesproken, ook wel eens minder humane zullen voorkomen. Ook een onzer policie-agenten schijnt die tact in hooge mate eigen te zijn. Verbeeldt u, in onzen gemeenteraad was ter sprake gekomen om hem wegens zijnen leeftijd, met of zonder pensioen men pensioneert hier niet, maar il y a des accomodements avec le ciel te ontslaan; maar 74 landlieden dienden een adres in komsten ter behandeling van wetenschappelijke onderwerpen en 3. een onderlinge spaarkas op te rigten, waaruit door de leden, hun naaste bloedverwant of hunne naaste bloed verwanten, een som in ééns of tot nader te bepalen leeftijd een jaarlijksche uitkeering genoten zal worden. Voor een paar dagen hebben wij gemeld, dat de regtbank te Darmstadt den bekenden majoor Steek bij ver stek wegens 't aanwerven van soldaten voor het Ned. Indische leger heeft veroordeeld tot acht maanden ge van- Bij de behandeling van het regtsgeding zijn, zooals nu uit Darmstadt wordt gemeld, feiten aan 't licht gekomen, die ongetwijfeld de rijksregering zullen nopen, tot het rigten van ernstige vertoogen aan het Nederlandsche gouver nement. Uit de ten processe gelezen brieven, afkomstig van den heer Henny, secretaris-generaal bij het Neder landsche ministerie van koloniën, is op onweerlegbare wijze gebleken, dat de Nederlandsche regering den majoor Steek last heeft gegeven tot het aanwerven van manschappen, terwijl daarenboven uit die brieven blijkt, dat de bedoelde regering overtuigd was, dat de handelwijze ongeoorloofd moest worden geacht en dat er gevaar bestond voor ver wikkelingen, indien het gebeurde wereldkundig werd. Het is te hopen, dat de Nederlandsche regering zich tegen deze ernstige beschuldiging voldoende zal kunnen verdedigen en daarom verdere moeijelijkheden met onzen Duitschen nabuur zullen worden voorkomen. In het tijdperk van vier weken, 26 Dec. 1875 tot 22 Jan. 1876, zijn, blijkens ingekomen ainbtsberigten, door longziekte aangetast: in Zuidholland 138, in Noordholland 3, in Utrecht 12, in Friesland 83, in het Rijk 236 runderen. Ds. G. Doedes, pred. te Velzen, als zoodanig te Amsterdam beroepen, is na korte ziekte overleden. De ziektetoestand van den heer dr. A. Kuijper blijft dezelfde. De koorts houdt aan en de patiënt blijft zeer zwak. De ongesteldheid bestaat volgens het D. in zenuwlijden, door overspanning teweeggebragt. Volgens het advies van zijn geneesheer, zal een reis naar het buitenland tot herstel noodzakelijk wezen. Op de voordragt voor hoofdonderwijzer te "YVormer is o. a. geplaatst de lieer J. Ditmars, van Anna Paulowna. In de maand Nov. jl. werd vanwege het hoofdbestuur van de Holl. Maatschappij van Landbouw onder de leden een circulaire verspreid betreffende de ruiling van zaaizaad. Het stelsel van ruiling, daarin ontwikkeld, heeft bijval waarin zij verzochten, aan Schouten de surveillance op de markt, waartoe hij zoo uitnemend geschikt is, te laten. De raad deelde deze zienswijze, besloot den betrokken persoon niet te ontslaan, en tevens om de nachtwacht op den bestaandeu voet te handhaven en de bezoldiging der politie-agenten met f 50's jaars te verhoogen. In mijn vorigen tot mijne voldoening bracht ik mijn Hoornschen collega aan het schrijven en wel tot openlijke bekentenissen, die intusschen voor ons, Alkmaarders, niet nieuw waren in mijn vorigen dan heb ik verzuimd u te melden, dat wij weder eene schrede zijn voortgegaan op dc baan der beschaving; immers, onze boekhandelaars zijn met twee vermeerderd, onze couranten met één. Nevens onze TSjarige Alkmaarsche Courant en nevens het roomsch-catholieke orgaan „de Nieuwe Noordhollander," hebben wij een goedkoop Advertentieblad bekomen, een verwant van het len uwent verschijnende „Vliegende Blaadje" en ook ten uwent beheerd wordende. Het debuteerde o. a. met eene rubriek „Alkmaarsche Moppen" geestig, niet waar? en gaf reeds een paar malen een prijsraadsel. Het adverteert voor weiuig geld, 5 cents per regel; maar neemt men in aanmerking, dat de Alkmaarsche Courant hier en in den omtrek door elk gelezen wordt en het nieuwe blad niet, dan dient men, in het laatste willende adverteeren, het ook in de eerste tc doen, en heeft men voor 5 regels te betalen èn 25 èn 75 cents, dat is zamen f 1, of 25 meer dan vóór de tegenwoordige periode van goedkoopheid. Dezelfde berekening kan men eveneens d costy maken. In mijn vorigen maakte ik ook gewag van het heengaan van eenige kerkmeesters der hervormde gemeente, ten gevolge van het vervangen van den burgemeester door een orthodox lid. De zaak is beter afgekomen dan zij zich liet aanzien, daar men bij de ver vulling der vacante plaatsen niet al te scherp op de leer heeft gelet, en alzoo geslaagd is in het bijeenbrengen van een college, waarin de orthodoxie wel de overhand heeft, maar dat waarborgen geeft voor een richtig beheer der gemeentefondsen en doet ver wachten, dat het onderhoud der kerkgebouwen zich niet door gebrek aan eerbied voor bouwkunstig schoon zal kenmerken. Bouwgrond is bij u duur, maar wat zegt gij van deze prijsjes voor weiland, dezer dagen verkocht en gelegen over het Kanaal, omstreeks de plaats, waar vroeger de barges en stoombooten van Zur Mühlen aanlegden? Nagenoeg 2 bunders brachten, behalve 10 p. c. onkosten, f 10,503 op, maar, erger nog, ongeveer 86 roeden f 4600. Dit is geheel buiten de plaatsen waar gebouwd wordt en toch te duur om er koeien te doen weiden. Ons wacht dus misschien eene verrassing. Ik zou u schrijven over ons muzeiim, maar zie, ik heb mijn blaadje reeds volgepraat. Al weder een vloersteen voorhu Hoe het zij, het saizocn zou u toch thans niet tot een bezoek nopen, en bovendien: een lid der commissie van toezicht heeft mij gezegd, dat er eerlaug een verslag over het muzeüm zal verschijnen, laat mij, om beter ingelicht te zijn, dit afwachten.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1