Buitenland. Ook de scliolvisscherij, die gedurende de laatste jaren zulke slechte resultaten opleverde, belooft thans goede uitkomsten. De vooruitzigten voor de visscherij zijn dus niet slecht. De - Urker en Enkhuizer visschers evenwel zijn gedoemd tot een gedwongen rust: de Zuiderzee is bedekt met ijs, waardoor de visschersvloot wordt belet zee te kiezen. Zeker zullen de visschers aldaar met groot verlangen naar heropening der vaart uitzien; zij hebben zich minstens f 6000 schade berokkend. Een 30tal visschers hebben in 14 dagen tijds niet minder dan f 25,000 verdiend. Dit is voor de Urker visschers een lesje om voor 't vervolg te zorgen daar te zijn, waar Avat te verdienen valt. Voor onze gemeente valt uit dien gunstigen uitslag te leeren, dat het wenschelijk zou zijn als zich hier een reederij voor de vischvangst op de Noordzee vestigde. Met genoegen vernemen Avij, dat thans tot oprigting van zulk eene A'ereeniging ernstige pogingen Avorden aangeAvend. Wij hopen dat dit plan verwezenlijkt worde en wijzen ter aansporing op de gunstige resultaten, in de. laatste jaren door de 34 vischsloepen van Middelharnis verkregen. In de op jl. Dingsdag gehouden vergadering der sociëteit Mars Averd eene voordragt gehouden door den heer T. Moov. In de verbeelding deed spreker met zijn gehoor een togtjo naar Yelsen, en aanschouwde in de ruïne A'an Brederode aldaar, 't laatst beAvoond door Vrouwe Jolanda, een beeld der aardsche vergankelijkheid. Naar aanleiding van 't bezoek, aan die overblijfselen van vroegere grootheid gebragt, verhaalde spreker het leA'en en de bedrijven van Jonker Frans van Brederode, in den naar hem genoemden Jonker Fransen-oorlog, de slot-periode der Iioeksche en Kabeljaauwsche onlusten. Spreker schetste dien burgeroorlog in zijne oorzaken en zegenrijke gevolgen, AArees op de vele gruwelen, waardoor hij zich heeft geken merkt en deed uitkomen hoe de edelen, uit zucht tot zelfbehoud, door den loop der omstandigheden gedrongen werden om zich met alle magt tegen de ontAvikkeling van den burgerstand te verzetten. Nadat de verschillende gebeurtenissen van dezen 140jarigen krijg Avaren aangestipt, Averd meer bepaald de Jonker Fransen—oorlog geschetst, eindigende met de overgave van het toenmaals magtige Sluis, den 12 Sept. 1492, met welke gebeurtenis de burger krijg een einde nam en de overmagt der edelen voor goed werd vernietigd. Met een blik op liet heden, waarin door de burgers de voordeelen Avorden genoten van den worstel strijd der voorvaderen, besloot spreker zijne lezing. Aan genaam Averden de talrijke aanwezigen verrast, toen, na het eindigen dezer voordragt, de dames—leden der zang- vereeniging Cecilia in eene nevenzaal van Musis Sacrum, onder piano-begeleiding, onmiddelijk een tAveetal coupletten van het Volkslied aanhieven, Avelke Avelluidende toonen met daverend applaus Averden begroet. De 2de luit. C. J. L. Schuilei*, van het 4de bat. 7de reg. infanterie alhier, is voor den tijd van 5 jaren gedetacheerd bij het leger in Oost-Indië, en vertrekt den 19 dezer naar zijne nieuwe bestemming. Aan Willem Veel, gepensioneerd matroos 1ste kl., te 's Hage, is op liet Wachtschip alhier, plegtig uitgereikt de gouden medaille voor 36 jarige dienst, met f 50 gratificatie. Men schrijft uit 's Hage aan de Amst. Crt. «Naar aanleiding van onrustbarende buitenlandsche berigten ten aanzien van onze tegenwoordige verhouding tot Vene zuela, kan met de meeste zekerheid worden gemeld, dat men in officiële kringen tot op dit oogenblik niets Aveet van zoodanigen gespannen toestand als waarvan die berigten geAvagen. Het Nederlandsche oefenings-eskader in de Caraïbische zee bevindt zich echter daar met het oog op de veiligheid onzer bezittingen in West-Indië en op hetgeen in die wateren zou kunnen gebeuren.» Hoe weinig invloed soms de roerendste betoogen, zelfs al zijn zij in dichtmaat, op de gemoederen uitoefenen, daarvan levert het laatste nommer van het «Algem. Politie blad» het bewijs. Willem Wicart, uit Utrecht, reist met de «Echtscheiding» van Tollens -aan velen onzer lezers niet onbekend. Men zou meenen, dat dit aandoenlijke gedicht allereerst den man zou getroffen hebben, die er het land mede doorkruist, het ieder aanbevelende en verkoopende. En zie! het «Politie blad» berigt juist, dat het lot, hetwelk «het lot Avas van Lorenzo weleer en het lot van Lenore A-oor dezen,» ook het lot is van Willem Wicart: dat ook bij hem de liefde niet bestendig van duur Avas en hij de echtelijke woning heeft A-erlaten. En nog Avel terwijl zijn vrouAv in behoeftige omstandigheden verkeert. Beroepen bij de Herv. gemeente te Amsterdam ds. J. Brummelkamp, te Veenendaal. Aangenomen het beroep naar Scliarwoude door dr. Nauning Tijdeman, pred. te Zuiderwoude en Uitdam. Men schrijft ons van Texel, dd. 8 dezer «Gisteren avond werd in de Nuts vergadering aan den Burg de spreekbeurt vervuld door den heer J. F. Berk, van den Helder. Vóór de pauze bepaalde spreker zijn talrijk gehoor bij de maan. Hij sprak over de beAvegingen der maan, over de maan zooals ze voorkomt in de Noordsche godenleer en een rol speelt in de Grieksche mythen. Verder over de natuurlijke gesteldheid van den maanbodem; over het sprookje van 't mannetje in de maan en over het vroeger heerschende bijgeloof omtrent de beteekenis A'an maansverduisteringen. Eindelijk deed spreker uitkomen hoe !t beschouwen der natuur en 't opsporen van hare wetten nuttig en noodig is tot verlichting des verstands en tot beschaving van den geest. Na de pauze gaf spreker: De zoigchelaris van Schoort,» een historisch— romantische schets, waarin aanschouwelijk Avordt voorgesteld de natuurlijke toestand des lands en het godsdienstig en staatkundig leven onzer voorouders ten tijde van Radboud. Met blijkbare belangstelling werden beide deze voordragten gehoord.» Ook Schagen is niet achtergebleven om den uit Atsjin teruggekeerden strijders op hun doortogt eene ovatie te brengen, als welkomstgroet in het Vaderland. Toen zij jl. Zondag morgen het station bereikten, Avas het perron met vlaggen A'ersierd, en werden zij aldaar opgeAvacht door den burgemeester, den heer G. J. Muller, en de harmoniekapel van Schagen. De muziek deed zich hooren, daarna sprak de burgemeester den strijders een hartelijk en krachtig woord toe, en ver welkomde en Aveuschte hij hen geluk met de terugkomst in het Vaderland. De harmoniekapel liet het Volkslied hooren, de vele aanwezigen juichten, en de trein zette zijn weg voort. In de vergadering van het departement Kolliorn der Maatschappij «tot Nut van 't Algemeen,» Donderdag 3 Februarij 11. gehouden, werd door directeur en commis sarissen van de spaarbank, door bovengenoemd departement in 1874 opgerigt, rekening en verantAvoording gedaan over het in 1875 gehouden beheer. Daaruit bleek, dat het aantal inbrengers van 24 tot 46 geklommen Avas; door deze AA'as ingebragt de som van f 1158.81, waarvan liet inleg-kapitaal, na aftrek van f 248,24* door 14 terugnemers teruggehaald, is geklommen tot f 1355.54*. De rente, die eerst per drie maanden berekend werd, wordt sedert 1 Jan. 1875 maandelijks tegoed gedaan tegen 3 pCt. 's jaars. Mogt deze zoo nuttige instelling meer en meer door de ingezetenen op haren juisten prijs worden geschat, en deze mededeeling hun tot deelneming opAvekken! Hoe jammer het ook geweest zij, dat Zondag 11., bij het inhalen der Atsjin-strijders te Amsterdam, het muziek korps der schutterij uit elkander werd gedrongen, het Avas een eigenaardig schouwspel, zegt het Handelsblad. Vrolijk spelend trokken de muziekanten de poort door; plotseling zAvijgt de muziek. De trombonist komt in aan raking met een stijgerend kavalleriepaard, de fluitist wordt aan den elleboog gestooten, de groote tx*om AA-ordt op zij geduwd, een ander staat duizend angsten uit, te midden van vier met de paarden manoeuvrerende kavalleristen. Gelukkig komt er verademing. Een eindje opgemarcheerd, en maar Aveêr beproefd. In eens staat de eene muzikant hier, de andere ginds, een derde op tien meter afstand en een vierde komt in een dwarsstraat teregt. Ze hebben de instrumenten nog gereed om te bespelen. Met het overschot wordt het op nieuw beproefd. Al Aveêr een doorbraak. Een changement du vue van belang. Het muziek korps is verdwenen. Langzamerhand dagen aan alle hoeken van de stad muziekanten op, vermoeid, bemorst, onpleizierig gestemd, en zoo solo mogelijk. Hier en daar komt een trio of een kwartet te voorschijn en toen de mariniers, met 200 man publiek tusschen elke tAvee mariniers, den Dam overtrokken, kwamen uit de zijstraten de obligaat-muzikanten opzetten. Het AA'as jammer, maar alleraardigst. Nog grooter ware het effect geweest als de verspreide musici al wan delende, ieder op zijn eigen houtje, een deuntje had gespeeld. Den 23 Maart zal in het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam een nationaal concours van organisten plaats hebben. Naar de N. Rott. Crt. verneemt, heeft de president van Venezuela, Guzmau Blanco, zich tot een der mogend heden gewend om de onderhandelingen met Nederland weder aan te knoopen, en bestaat er uitzigt, dat het geschil tusschen de twee staten nog in der minne zal eindigen. Zr. Ms. ijzeren stoomkanonneerboot Bever is eer gisteren te Delfshaven met goed gevolg te Avater gelaten. De houdster van het geheime pandjeshuis te Gorinchem, waarvan onlangs melding is gemaakt, is jl. Dingsdag bij vonnis dér arrondissements-regtbank aldaar, geheel conform den eiscli van het openbaar ministerie, tot eene cellulaire gevangenisstraf voor den tijd A'an 15 dagen en eene geld boete van f 50 veroordeeld. Naar de Midd. Crt. meldt, heeft de heer J. A. W. Halverhout ontslag gevraagd als directeur van de Stoom vaartdienst VlissingenEngeland. Men meldt uit Lienden (prov. Gelderland), dd. 6 dezer: «Tot heden staat het winterkoren zeer gunstig te veld, en het koolzaad laat zich ook veel beter aanzien dan den vorigen winter. De veestapel is gezond, en ofschoon in de herfst hier en daar eenige sporen van mond- en klaauwzeer voorkAvamen, zijn deze verschijnselen sporadisch gebleven. Handel in A'ee is op het oogenblik niet noemenswaard. De verpachtingen van bouAV- en Aveiland zijn reeds begonnen en brengen al meer en meer op dan het vorige jaar.» Als curiositeit deelt de N. K. Crt. mede, dat als door een toeval aan het nieuw gebouwde postkantoor te Kampen ontdekt is, dat er geen gelegenheid gemaakt Avas voor de brievenbus. Eer het gebouw voor de dienst bestemd werd, heeft men er echter in voorzien. Is het blad goed onder ligt, dan Avas zelfs in het bestek vergeten van een brievenbus melding te maken. De Leeuwarder Courant deelt mede, dat de Zuiderzee zoo vol ijs is, dat het nog wel 14 dagen zal moeten dooijen, voordat de booten weder van Harlingen naar Amsterdam kunnen stoomen. Jl. Maandag had in de hoogere burgerschool te Sneek het volgend ongeluk plaats: Terwijl doctor N. bezig was aan zijn leerlingen de luchtpomp te verklaren en hiermede eenige proeven deed, had een der jongelieden de onvoor- zigtigheid, zijn vinger te digt bij de klok te houden. Daar niemand dit bemerkte, werkte de leeraar door, en in een oogenblik Avas het eerste lid van den voorvinger der regter- liand er af. Na dadelijk ingeroepen geneeskundige hulp Avas de conclusie des chirurgijns, dat het tweede lid van den vinger zal moeten worden geamputeerd. (Gr. Crt.) In de Kölnische Zeitung komt eene waarschuwing voor van professor Nobbe (een zeer bevoegd persoon in deze), tegen het vervalsehte klaverzaad. Men vermengt het met Quartzandsteen en dit bedriegt het oog zoozeer, dat de geoefendste kenner er het slagtoffer A'an wordt. Dit surrogaat wordt thans reeds in vijf soorten vervaardigd, nl. tot vermenging onder roode, witte, ZAveedsche en groene klaver. De prijzen variëeren van 4| tot 8* m. per 50 KG. De plaats van afzending is Praag. Aan deze vervaisching wordt het toegeschreven, dat de klaveroogst verleden jaar bijna overal mislukt is. Benoemingen, enz. De kapt.-luits. ter zee 1T. J. S. van der Sloot en E. L. baron van Ileeckeren van Walien, respcctivclijk commandeerende de schroefstooinschepen het Loo en C'ornelis Dirks, worden eervol van het bevel over die bodems ontheven en daarentegen aan eerst genoemde opgedragen het bevel over het schroefstoomschip Cornclis Dirks en aan laatstgemelde het bevel over bet schroefstoomschip het Loo, een en ander in te gaan met den datum der overgave en overname van het bevel. De luit. ter zee 2de kl. L. It. Koolemans Beijneu, dienende aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met den 10 dezer op non-activiteit gesteld en met den 11 den daaraanvolgende vervangen door den luit. ter zee 2de kl. C. P. A. Gregorv. Aan den lsten luit. J. L. Pierson van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs is, op het door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. De regering heeft een wetsontwerp ingediend, houdende bepaling omtrent het vervoer, den invoer, aanmaak, verkoop en opslag van buskruid en van andere ligt ontploffende of ligt ontvlambare zelf standigbeden. Geen bepalingen Avorden voorgesteld omtrent de oprigting van buskruidfabrieken, van molens, magazijnen en bewaarplaatsen A'an buskruid, schietkatoen enz., daar dit onderwerp reeds geregeld is bij de wet van 2 Junij 1875. Geregeld worden in dit ontwerp: a. het binnenlandsch vervoer van buskruid, de hoeveelheid vnu 75 kilogram niet te boven gaande b. hetzelfde vervoer van grootere hoeveelheden, en wel uithoofde de voorzorgsmaatregelen, bij elk dezer beide transporten in acht te nemen, in verhouding tot de daarbij te duchten gevaren voor de openbare veiligheid, niet geheel dezelfde behoeven te zijn. Voorts wordt bij dit ontwerp voorgesteld, dat voor 't vervoer van schietkatoen, dynamiet, nitroglycerine en knalzouten, de speciale vergunning des Konings noodig is. liet vervoer van vuurwerk per spoortreinen is A'erboden. De Staatscourant bevat, overeenkomstig een koninklijk besluit van 5 dezer, een aantal bepalingen, door den minister van Oorlog vast gesteld, strekkende om te bevorderen, dat zij, die voor de dienst bij de nationale militie wordeu bestemd, hunne militiepligten in persoon vervullen. België. In den jl. Maandag ochtend van Luik naar Maastricht loopenden trein had een der reizigers de onvoorzigtigheid tegen een niet gesloten portier te gaan leunen, terwijl de trein in vaart AA'as, zoodat hij er uit viel. De sneeuw lag echter gelukkig zóó hoog, dat de man als in een veeren bed teregt kwam, geen letsel ontving en dood bedaard zijne reis te voet vervolgde. Frankrijk. De internationale commissie, belast met het onderzoek van de voorbereidende plannen betreffende den onderzeeschen tunnel tusschen Frankrijk en Engeland, heeft, te Parijs vergaderd, jl. Zaturdag hare Averkzaamheden ten einde gebragt. De leden zijn het op alle punten en omtrent de uitvoerbaarheid van het grootsche denkbeeld geheel eens geworden en hebben daarvan in het protocol, Avaarbij zij een overzigt van hunne Averkzaamheid geven, verklaring afgelegd. De heer Gavard, geA'olmagtigd minister, de functiën A'an eersten gezantschaps-secretaris te Londen vervullende en tot deelneming aan den arbeid der com missie naar Parijs geroepen, zou onverwijld naar zijnen post terugkeeren. Opmerkelijk is het, dat op hetzelfde oogenblik, om zoo te zeggen, waarop deze het plan van den tunnel voor uitvoering vatbaar verklaarde, de man, die zijn geheele leven daarvan de kampioen is geweest, de ingenieur Thomé de Gamond, overleed. Hij is jl. Zatur dag begraven. De Figaro verhaalt ons nieuAve wonderen van den aardappel, door zekeren heer Felliez te Passv geteeld. Het eigenaardige van dit product is, dat het in alle' saizoenen vruchten draagt. Zoo zou de heer Telliez dezer dagen de beleefdheid hebben gehad, aan onzen Koning een kist nieuwe aardappelen van zijn grond toe te zenden, die in dank door Z. M. zijn aangenomen. Engeland, Koningin Victoria heeft jl. Dingsdag de zitting van het Parlement met een troonrede geopend. Daarin Averd ver klaard, dat Engeland met de buitenlandsche mogendheden op vriendschappelijken voet is; dat de regering het haren pligt acht de pogingen der groote mogendheden om in Turkije den vrede te herstellen te ondersteunen; dat zij, de onafhankelijkheid der Porte eerbiedigende, mede bij den Sultan heeft aangedrongen op het invoeren der noodige hervormingen, waardoor alle redelijk misnoegen der chris telijke onderdanen van de Porte wordt weggenomen; dat zij, onder voorbehoud van de goedkeuring van het Parle ment, de actiën van het Suez-kanaal heeft gekocht, en dat zij, vertrouwt, dat het Parlement haar in staat zal stellen dezen koop te sluiten, waarin het belang der natie zoozeer betrokken is. De opening had te 2^ ure plaats, in tegenwoordigheid van de gezanten der buitenlandsche mogendhedende zaal was geheel vol; er Avaren ook dames tegenwoordig. De troonrede werd voorgelezen door den rijkskanselier. Het onderzoek van het Britsche departement van Koophandel in de zaak der stranding A'an het Bremer stoomschip Deutschland was reeds in het laatst van Dec. jl. afgeloopen, maar thans eerst is de uitspraak gevolgd over de vraag, wie aan de stranding schuld draagt. Die schuld Avordt aan den kapitein Brickenstein te last gelegd, omdat hij niet genoeg rekening heeft gehouden met de sterkere strooming in zee tengeA'olge van den storm uit het noord oosten en omdat hij door de mindere diepte, die het peillood telkens aanwees, zich niet heeft laten waarschuwen, dat hij zich in een verkeerd vaarwater bevond. Het departe-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2