Lokaal voor Evangelisatie. IfÖOR DE LEDEN DER HERV. KERK. ment betreurt liet, zoodanige uitspraak te moeten doen, omdat de kapitein overigens getoond lieeft een kloek en ervaren zeeman te zijn en hij na de stranding zijnen pligt gedaan heeft in den volsten zin des woords. De uitspraak houdt verder in, dat de pogingen tot redding van de Engelsche kust uit zoo goed en zoo snel geschied zijn als de ongunstige omstandigheden het toelieten, terwijl de beschuldigingen van diefstal tegen Engelsche visschers niet alleen onbewezen gebleven, maar zelfs weerlegd zijn. Zijdelings wordt echter erkend, dat de middelen om door de vuurschepen naar de kust berigt te laten geven van ongelukken op zee voor verbetering vatbaar zijn, evenwel onder dien verstande, dat de voornaamste taak dezer schepen, de zeelieden tegen het naderen van gevaarlijke plaatsen te waarschuwen, niet uit het oog mag worden verloren. Men beweert, dat Eugénie, de ex-Keizerin van Frank rijk, ziekelijk is. Ze gaat bijna niet meer uit en moet op een stok steunen, om te kunnen loopen. De jonge Prins maakt zich gereed naar Amerika te vertrekken. Bij keizerlijk besluit is de intrekking van het verbod op den uitvoer van paarden nit Duitschland afgekondigd. Te Memel en in den omtrek dier stad is een adres aan de Duitsche Kroonprinses in omloop, met het verzoek aan H. K. H. om zich aan het hoofd eener beweging tot het vaststellen van Duitsche modes te plaatsen. De adres santen meenen, dat «op deze wijze duizende levens van vrouwen en millioenen rijksmarkstukken voor het dierbare vaderland behouden zullen blijven.» Spaoje. Het nadeuend eind van den Carlistenoorlog. Uit Parijs werd dezer dagen gemeld, dat de Keizer van Duitschland zich door het Duitsche gezantschap van Madrid berigt had doen geven van het plan van den Spaanschen veldtogt. Is die tijding juist, dan heeft de Keizer het goede standpunt gekozen, want sedert eenige dagen is uit de berigten van het oorlogstooneel duidelijk te bemerken, dat het net om de Carlisten steeds naauwer wordt toege haald. Dat oorlogstooneel is niet groot. Van de gansche oppervlakte van het Spaansche grondgebied, dat 9000 vierkante mijlen beslaat, bezetten de Carlisten er naauwe- lijks 250, dus het 36ste deel, namelijk twee derden van Navarra en de Baskische Provinciën. De grootere steden in deze landstreken, zooals Pampeluna, Vitoria, Bilbao, San Sebastian, zijn allen in de magt der regeringstroepen, terwijl de bevolking, die zich binnen het militair bereik der Carlisten bevindt, op hoogstens 530,000 zielen kan worden geschat. Na de gebeurtenissen in de laatste dagen, zal dat cijfer geen millioen meer bedragen. De militaire operatiën nu tegen dat kleine grondgebied, hetwelk het rijk van Koning Karei VII vormt, zijn door de volgende schets aan te geven. In Navarra is generaal Martinez Campos noordwaarts in het Baztandal opgerukt en bedreigt daar de verbindingen der Carlisten met de grenzen, welke voor het meerendeel op de groote wegen reeds afgesneden zullen zijn. Voor San Sebastian in Guipuzcoa, is generaal Moriones door de vijandelijke omsingeling heengebroken, heeft, voortmarcherend, de hoogten van de Garate als ook de kuststreek van Zarouz tot Zumaya bezet en rukt thans naar Azpeitia, terwijl hij aan de divisie Catalan de vermeestering der hoogten van Arratzain heeft opgedragen, welker batterijen San Sebastian bedreigen. Die taak zal slechts door een hevig gevecht ten uitvoer kunnen worden gebragt; den 29 Jan. kostte eene mislukking van die poging 200- man. In westelijk Biskaye heeft intusschen generaal Lorna, van Bilbao uit rukkend, Valmaseda genomen en is toen tot Orduna voortgerukt. In oostelijk Biskaye is generaal Quesada verschenen, die uit Vitoria, de hoofdstad van Alava komende, eerst Villareal, vervolgens de door de Carlisten bezette hoogten van Arlaban en het gehucht Ochandiano innam en den 30sten Durango binnenrukte, de stad welke met Estella bij afwisseling de eer genoot de residentie van den pretendent te zijn. Maar ook in de nabijheid van Estella, de vaste burgt der Carlisten, zal de strijd gevoerd worden. Generaal Primo de Bivera heeft zijn in het vorige jaar ingenomen posities vooruitgeschoven, zich voor Obeiza meester gemaakt van het fort Santa Barbara, en vier andere, op de Montesurralijn. Zoo sluit zich de ijzeren gordel altijd enger om de legerscharen van don Carlos en de dag schijnt niet ver meer te zijn, dat het land van zijn rampzaligen burger oorlog verlost zal wezen. Maar dan moeten ook de troepen der regering geen grove fouten begaan, gelijk in den aanvang van het vorige jaar, toen door gebrek aan werk zaamheid van eene veldwacht, die zich bij Lacar over rompelen liet, de zoo gelukkig begonnen veldtogt mislukte. Japan. Den 28 Nov. heeft de Mikado in eene conferentie gesproken over de invoering van een nieuw recruteerings- stelsel voor het Japansclie leger. Hij herinnerde dat er in vroegere tijden in Japan geen afscheiding bestond tusschen het leger en de burgers; ieder was toen soldaat. In de middeleeuwen, een tijdperk van despotisme, is een adellijke klasse ontstaan, de Samourais, die alleen hetregt had den sabel te dragen, maar van dit regt misbruik maakte om zijne bijzondere belangen te bevorderen. Aan dat mis bruik, zeide de Mikado, moet een einde komen. In de oekomst moet liet geheele volk het leger uitmaken. Daarom is nu bepaald, dat ieder 20jarig Japannees soldaat is. Het leger zal bestaan uit drie groote deelen: het actieve, het J reserve- en het territoriale leger. Het actieve—leger wordt j door loting zamengesteld en ieder die daarbij voor de j dienst wordt aangewezen, moet drie jaren actieve dienst doen. Ieder soldaat, die tot onderofficier of officier benoemd wordt, moet zeven jaren dienen en gaat dan over in liet reserve-leger. De tijd van dienst kan, gedurende den vrede, van drie op twee jaren verminderd worden voor de manschappen wier militaire opleiding binnen die tijdruimte voltooid is. Jl. Dingsdag avond woedde te New-Nork een groote brand, waarbij onderscheidene huizen en magazijnen en twee hotels in de asch gelegd werden. Drie brandwachten kwamen om, vijf anderen zijn gekwetst. De schade wordt op drie millioen dollars geschat. Te Cincinnati werd dezer dagen in liet operagebouw opgevoerd «een allegurisclie voorstelling van de groote republiek,» ten behoeve van het «Fonds tot ondersteuning der armen.» Daar in Amerika alles op groote schaal gaat, waren op het tooneel eenige honderden kinderen van de openbare scholen mede werkzaam bij de voorstelling. De zaal was digt volgepakt met toeschouwers, voor het meerendeel vrouwen en kinderen. Even na het aan vangen der voorstelling werd, zonder gegronde reden, de kreet: brand! gehoord. Dit veroorzaakte eene paniek en eene wilde, verwarde vlugt naar de uitgangen. Vele minuten was het tooneel op trappen en portalen ijzing wekkend. Personen werden doodgedrukt, vertrapt, de trappen afgeworpen, en velen sprongen over de leuningen van boven naar beneden. 11 Personen werden gedood en minstens een 30tal ernstig verwond. Öffiiciëel versïng over de ontpSoffim^ te ESi-ennerluaven. Op last der autoriteiten van Bremerhaven is een uit voerig verslag in het licht gegeven betreffende het gebeurde tengevolge van de ontploffing, die op den 11 Dec. van het vorige jaar aldaar heeft plaats gehad door de met dynamiet geladen kist, toebehoorende aan William King Thomas. Dit verslag bevat een omstandig verhaal van het gebeurde en moet wijders strekken om, in breeden kring, ieder aan te sporen tot het geven van inlichtingen ten aanzien van den moordenaar en de misdadige pogingen, vroeger of kort vóór dien tijd in het werk gesteld om zijn vreeselijk plan te volvoeren of andere te plegen. Uit de door hem afgelegde verklaringen is gebleken, dat zijn naam was William King Thomson, geboren te Brooklyn in 1830. Zijn ouders, die indertijd uit Hamburg als land verhuizers naar Noord-Amerika vertrokken, schijnen nog in leven te zijn en bevinden zich waarschijnlijk in den Staat Yirginia. Gedurende den burgeroorlog voerde hij het bevel over een zoogenaamden blokkadebreker, de Old- Dominian, en als zoodanig werd hij gevangen genomen en opgebragt. Het gelukte hem aan de waakzaamheid zijner bewaarders te ontsnappen, waarop hij naar de zuidelijke, de rebellerende Staten vlood, alwaar hij zich ophield onder den naam van Thomas. Als eenige medepligtige is door hem aangeduid Midlers Skidmore, uit New-York. Ten aanzien van vroeger gepleegde misdaden heeft hij geenerlei mededeeling gedaan. Zijn echtgenoot was van meening, dat hij Alexander heette. Dit gevoelen wordt versterkt door de bijzonderheid, dat op een zijner armen een A was getatoueerd. Er bestaat geen bewijs, dat hij vóór 1876 pogingen heeft aangewend om goederen bij assuradeurs te verzekeren of dat liij misdadige plannen heeft ten uitvoer gelegd om schepen te doen vergaan. Met uitzondering van het assu reren van goederen voor een bedrag van 3000 mark op de kist, welke op de kaai te Bremerhaven in de lucht is gesprongen, is tot lieden geen bewijs hoegenaamd opgespoord, dat hij goederen op de Mosel of de Deutschlandheeft doen assureren. In Engeland heeft men evenmin eenig spoor kunnen ontdekken van goederen, welke volgens zijne verklaring bestemd zijn geweest om te Soutkampton aan boord van het stoomschip te worden gebragt. Op grond van zekere woorden, door hem geuit, onderstelt men, dat hij het voor nemen had om in handen van den gezagvoerder der Mosel een klein koffertje of kistje te stellen, hetwelk naar zijn beweren met greenbacks moest zijn gevuld. Op de ver klaring, dat dergelijk colli in het bezit was gesteld van den kapitein, meent men, dat hij het plan had om hooge assurantie te sluiten. In Junij 1875 lieeft hij, door tusschenkomst van het huis Baring Brothers Co., een assurantie gesloten op goederen, verscheept met de Rhein, een der stoomschepen van de Noord-Duitsche Lloyd, ten bedrage van 9ü00 p. st. Dit schip is uitgezeild uit de haven van Bremen. Volgens een verklaring van de echtgenoot des moordenaars verwachtte Thomas vóór zijn vertrek in November jl. een brief uit Engeland; met zekere spanning zag hij de ontvangst daar van te gemoet. De verwachte brief werd ontvangen en door hem geheim gehouden. Stoomvaart-Berig'ten. ST00MVAA11T-MAATSCH.AVPIJ NEDERLAND. prins hendrik. 12 Jan. van Batavia vertrokken. 5 Febr. Port-Saïd aang.. 6 verh. Prinses A m a l i a. 3Febr. alhier aang, verlr. 18Maart. Prins van Oranje. 25 Dec. van hier vertrokken. 4 Febr. Batavia aangekomen. c o n r a d. 27 Dec. alhier aang., vertr.l9Febr. Koning der Nederlanden. 9 Jan. te Batavia aangekomen. j v oorwaart8. 22 Jan. van hier vertrokken. 8 Febr. Port-Saïd aang., 9 verfcr. De Celebes, van Batavia naar hier, is den 8 dezer des namiddags ten 3 ure van Port-Saïd vertrokken. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD11. W. Dilg, konstabelsmaat bij de Marine en G. de Pagter. GETROUWD: II. Heeres en H. L. Scbooneman. O. Itosloot en J. Siins. A. B. K. Vogel en M. TI. Westholf. C. A. Mens en J. C. Meijer. J. Hemelrijk en N. Klinkert. BEVALLEN: S. C. Schol, geb. de liaan, (Z.). W. Graaff, geb. Smit, (D.). A. M. Sehwarzendahl, geb. Spruit, (D,). OVERLEDENE. Out, geb. Bakker, 41 jaren. M. Vos, 64 jaren. Burgerlijke Stancl. Gemeente Texel. Van 2 tot 9 Fcbruarij 1876. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENAlberdina, dochter van Douvve Visser en Iiiske Visser. Klaas, zoon van Cornelis Boon en Dietje Wegman. Mar- tiuus, zoon van Maarten Trap en Dirkje Roosendaal. Jannetje, dochter van Pieter Dros Gz. en Niesje Kuijper. Johan, zoon van Gerrit Hendrik Houtwipper en Trijntje Kalis. Neeltje, dochter van Klaas Kikkert en Adriaanlje Lagerveld. Teunis Pieter, zoon van Pieter lveijzer Tz. en Cornelisje Kuijper. OVERLEDEN: Geene. Burgerlijke Stand. Gem. Anna Paulowna. Van 1 tot 31 Januarij 1876. ONDERTROUWD: IC. Kossen, schippersknecht en TI. Groet. G, Philipseu, arbeider en D. Spaans. P. S. de Nijs, spoorweg beambte en A. Bruineman. GETROUWD: J. Boon en G. Koning. K. Kossen en TT. Groet. K. Pranger en D. Uileman. G-. Pliilipsen en D. Spaans. GEBOREN: P. Kaan, geb.' Kaan, (Z.). M. van der Oord, geb. Voorthuijzen, (Z.). T. Brouwer, geb. Braaf, (D.). D. Looij, geb. Kingraa, (D.). A. Olij, geb. Wiering, (Z.). M. Boerman, geb. Wit, (Z.). E. Darphorn, geb. van Eeten, (Z.). A. Oost-Indic, geb. Mooiboer, (D.). L, Keppel, geb. van Rijswijk, (Z.). A. Cor- uelissen, geb. Kooij, (D.). J. Reuvers, geb. Jongerling, (Z.). A. van Teulingen, geb. Walkeuter, (Z.). OVERLEDEN: A. Kok, weduwe van J. TIarbog, 75 jaren. P. Slijboom, 8 maanden. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Laudskeetj 3 <a Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vocht'gh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 9 12 noto. 0.4k. 760.04 - 0.02 - 3.1 - 6.8 0.90 Vlak. 10 8 nno. 0.2„ 759.17 - 0.88 - 2.9 - 5.0 0.90 u 10 12 nno. 0.2// 758.60 - 1.45 - 0.6 - 4.3 0.85 Weersgesteldheid: 9Fehr.l2 a. Helder, beneveld, vorst, mooi. lOFebr. 8 u. Ligtbewolkt, ben., vorst, mooi. 10Febr.l2 u. Idem. Gevroren dikte van 8 op 9 dezer 24 millimeters. 9 10 13 Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip, Gezagvoerder. Bestemming. 7 Febr. 9 Febr. Paul. A. IClatt. New-York. 8 h 8 h Bérénice. H. Ruiters. Middell. Zee. 9 9 n Riisoer. O. Olsen. Baltimore. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binrienk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 6 Febr. Ansgarr. P. N. Pie. Amons Co. Philadelphia. SCHAGER MARKT van HEDEN. PER. TELEGRAAF. Lammeren f a Bokkcn&Geiten - - a - 20 MagereVarkcns - 14 a 25 Biggen a 40 Kippen c. 40 al75 30 Eenden - 75 al50 Boter per kop -125 a Kaas per kilogram - a Kip-Eijeren per 100 -350 a450 Een d-Eij eren a IJA.TKR.IH ESERBGTMrw. 3 Paarden f 40a 90 Ossen - Stieren i i Gelde-Koeijen - 90a220 Kalf-Koeijen a Vaarzen - a Hokkelitigen - a 12 Nucht.Kal veren - 7a 18 Vette Rammen - a 260 Schapen - 16a22i Jl. Dingsdag werd aan een groot aantal behoeftige inwoners van Nieuwe Niedorp een regt genoegelijke avond bereid. De daar bestaande zangvereeniging voerde eenige zang stukken uit, terwijl de rederijkerskamer een tooneelstuk vertoonde, dat zeer de aandacht boeide. Vóór den aanvang en tusschen de bedrijven werden de genoodigden ruim ont haald op chocolade en broodjes met vleesch en ham, ter» wijl zij bij het huiswaarts keeren nog eene versnapering medekregen. De commissie, met de regeling dezer zaak belast, was door de milde geldelijke bijdragen van eenige gegoede ingezetenen in staat gesteld, dien genotrijken avond aan de armen te verschaffen. ADVERTENTIËEl. Getrouwd H. HEERES, en H. L. SCHOONEMAN. Helder10 Februarij 1876. Bevallen vaü een Dochter W. A. PARAVICINI Dl CAPELLI—BAKKER. Naarden, 7 Februarij 1876. Na een langdurig en geduldig lijden overleed onze geliefde Zoon RENS, in den ouderdom van bijna 33 jaren. Burqerbruq, gemeente Zijpe, 6 Februarij 1876. K. BIERSTEKER. A. BIERSTEKER, geb. Brommer. Eenige en algemeene kennisgeving. ZONDAG den 13 FEBRUARIJ a. s., 's morgens om 10 ure, D. V., Spreker Ds. J. POSTHUMUS MEIJJES Ez., Predikant ie Amsterdam.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 3