werd. Vervolgens werd opgerukt naar Pagar Ajer, waai de moskee bezet werd. 6 Febr. werd de Atsjin-rivier verkend, waarbij 9 min deren lïgt gewond werden. Daarna bivakkeerden de agerende kolonnes in Longbattah en den 7 Febr. keerden zij naar Kotta-Radja terug. De gezondheidstoestand was bij deze troepen ongunstig. Door de jongste operatiën zijn de XXV Moekim geheel in ons bezit gekomen en bovendien een gedeelte van de XXII Moekim. De posten te Beloel, Atoa, Pager Ajer en Bajoer vormen de linie van versterkingen tegen de XXII Moekim. De posten te Sabang, Bital, Lamteboe en Getjil Oeleyloe zijn ingetrokken kunnen worden. De bestuurders van de IX Moekim en eenige Moekim- hoofden hebben stappen gedaan tot onderwerping. Bij vermelding van bovenstaande zegt het Handelsblad: De berigten omtrent de voortzetting van den aanvallenden oorlog in Atsjin zijn bijzonder gunstig. Zonder groote verliezen dringen onze troepen voorwaarts. Te betreuren is het, dat de gezondheidstoestand weder zooveel te wenschen overlaat en ziekten ons leger meer teisteren dan de vijandelijke wapenen. Tot goed begrip der jongste berigten herinneren wij dat het eigenlijke Atsjin (Groot-Atsjin) dat den geheelen noord- hoek van Sumatra beslaat uit drie groote afdeelingen of Sagis (vcreenigingen van gemeenten of Moekim) bestaat: de XXV Moekim ten westen van de Atsjin-rivier, de XXVI Moekim ten oosten daarvan en de XXII Moekim die zich ten zuiden van Kotta-Radja (den voormaligen Kraton) naar het binnenland uitstrekken. Ten gevolge van de jongste operatiën is dus de noordoosthoek van Atsjin geheel in onze magt en is eveneens een gedeelte van do XXII Moekim bezet. Dit laatste is wel als het belangrijkste te beschouwentot die Moekim behoort o. a. het verblijf van Panglima Polim, het bekende hoofd der oorlogspartij.» Het assaut dat jaarlijks ter viering van 's Konings verjaardag, door de adelborsten van het Kon. Instituut voor de Marine wordt gegeven, had jl. Zaturdag plaats. De daarvoor ingerigte eetzaal was smaakvol gedecoreerd. Muziekuitvoeringen van het stafmuziekkorps der Marine, kapelmeester W. L. Weckesser, wisselden de verschillende nummers van het programma af. Groot was ook dezen keer het aantal genoodigden, dat gebruik maakte om deze feestviering, die met een bal eindigde, bij te wonen. Aan boord van het wachtschip alhier is in de afgeloopeu week plegtig uitgereikt de gouden medaille voor 36jarige trouwe dienst, met de gratificatie van f 50, aan den schipper K. J. Lindström. Het jl. Zaturdag gestrande schip Giovanni, kapt. Dritzas, van Taganrog, is verbrijzeld. De heer dr. J. C. Zaalberg Pz. gaf gisteren avond in Musis Sacrum zijne tweede voordragt over Darwinisme en Godsdienst. Na in zijne eerste voordragt meer bepaald gehandeld te hebben over de leer van Darwin, bepaalde spreker zich ditmaal in 't bijzonder tot de vraag: is erbij het omhelzen van deze leer, en in 't algemeen bij de vor deringen der natuurkundige wetenschap, ook nog plaats voor het kinderlijk geloof in God'? Spreker beantwoordde die vraag bevestigend; hij wees daartoe in breede trekken op de omstandigheid, dat, waar men alles zoekt te ver klaren uit de verschijnselen en openbaringen, die er vallen op te merken, ten laatste de noodzakelijkheid wordt geboren van een geloof, dat in al wat bestaat, ook te midden van zooveel onvolkomenheid en schijnbare ver warring, bij zooveel smart en wee, bij zooveel teleurstelling en onvoldaanheid, eene harmonie ontdekt, die een stralen krans vormt van goddelijke grootheid en alleen door 't bestaan van een Eeuwigen Geest een voldoende verklaring kan vinden. Met nog eene voordragt, over den mensch als zedelijk, geestelijk wezen, in betrekking tot den voortgang der natuurkundige wetenschap, zal de heer Zaalberg de behan deling van dit onderwerp besluiten. De Tweede Kamer is tegen 22 dezer bijeengeroepen. Dr. J. Hooijkaas, pred. bij de Remonstr. gemeente te Rotterdam, heeft bedankt voor de benoeming tot hoog- lceraar in de Oostersche talen aan het Athenaeum Illustre, te Amsterdam. Jl. Vrijdag morgen is de boerderij van W. Clay, te Haarlemmermeer, bewoond door de wed. Stoop, geheel afgebrand. Alles was tegen brandschade verzekerd. Dit is de vijfde woning die te Haarlemmermeer van de familie Clay afgebrand is. Het Vaderland verneemt, dat burgemeester en wet houders te 's Hage de exploitatie van den Hollandschen Schouwburg aldaar hebben opgedragen aan de vereeniging «Het Nederlandsch Tooneel.» Het aantal machinist-leerlingen te Hellevoetssluis zal binnen eenigen tijd van 40 op 80 gebragt worden. Met het oog op die uitbreiding heeft de minister van Marine aan de bevoegde autoriteit gevraagd, of de lokaliteit aan boord van het wachtschip de «Prins van Oranje» de berging en verzorging van 80 jongelui toelaat. De hoofd ingenieur der marine, de heer Calten, wil op 's Rijks werf te Hellevoetsluis een steenen gebouw stichten, om dat in te rigten voor logies en werkplaats met een leerzaal voor de leerlingen. (Vad.) Terwijl ds. van Spall, te Giesendatn, dezer dagen bezig was met een 60tal jonge dochters te catechiseeren, werd door den bouwman J. Slob, van Hoornaar, een niet alledaagsch varken van 510 pond aan de waag aldaar geleverd. Het buitengewoon sterke dier wist echter uit de waag aan zijn geleiders te ontsnappen en de nabijzijnde consistoriekamer binnen te dringen. Men verbeelde zich den schrik en de ontsteltenis der aanwezigen, die onder angstig gillen op stoelen en tafel een schuilplaats zochten. De leeraar behield evenwel zijn tegenwoordigheid van geest. Door den eigenaar en anderen geholpen, gelukte het eindelijk, na veel moeite, dien zonderlingen cate chisant te verwijderen. De knecht van den schipper bekwam echter nog een beet in de hand, waarvoor hem geneeskundige hulp moest worden verleend. Vervolg van het verslag, voorkomende in ons vorig num mer, der lezing van den heer H. M. Hartog van Barneveld, gehouden voor de leden der afdeeling Utrecht van het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde. Om de gewenschte eigenschappen in het gekruiste ras bestendig te maken, dat is, te voorkomen dat zij bij vol gende paringen weder verloren gaan, moet men de kruising lang genoeg voortzetten, en wel minstens tot het achtste geslacht. Men beweert, dat geen teruggang plaats heeft bij paring van kruiselingen, die beiden evenveel vreemd bloed hebben. Daaromtrent bestaat echter nog geen zekerheid. Van het mannelijke dier gaat in den regel op de jongen overde voorhand en de geheele gedaantevan het vrou welijke: het achtergedeelte en de grootte. Om groot rundvee te bekomen, moet men dus meer op de grootte van de koe dan van den stier letten. Ook op de voeding van het jong, kalf of veulen, moet men acht geven; het is verkeerde zuinigheid in den beginne er op uit te zijn met weinig voer toe te komen. Spr. is het eens met de stelling der Engelschen: om een goed veulen te bekomen, heeft men noodig: een goeden vader, eene goede moeder ende haverkist. De haver, die men aan het veulen, de zoete melk, die men aan \iet kalf geeft, bekomt men rijkelijk terug in de grooter waarde van paard of koe. Van vader en moeder gaan over: de gemoedsstemming, de melkrijkheid en de kleur van het haar. Op het laatste wordt, volgens sprekers, meening over het algemeen te veel gelet en is eigenlijk onverschillig. Om de melkrijkheid te ontwikkelen moet de moeder niet alleen eene goede melkkoe zijn, maar moet ook de vader tot een goed melkras behooren, en moet men daar meer op toezien dan, zooals nu nog te veel geschiedt, op het mooije uiterlijk van den stier. De goede eigenschappen, die van de ouden op de jongen overgaan, zijn: melkrijkheid, vruchtbaarheid en langen levensduur. De slechte eigenschappen, die overerven, zijn aan alle veehouders bekend. Par-ing tusscheu bloedverwanten heeft voor en tegen. De slechte eigenschappen eener familie ontwikkelen zich daarbij sterk, en daarom is 't goed nu en dan vreemd bloed er in te brengen. Hoe de waarde van het vee door veredeling toeneemt, blijkt uit de volgende opgaven: Onlangs werd een kalf verkocht voor f 37000 of f 47000. Vroeger was al f 24000 besteed voor een ueroemden stier. Een beroemde schaapstal, die verkocht werd, bragt de volgende prijzen op: 99 rammen van 2 a 3 jaar f 38841, of door elkaar f 392, een bragt er f 1670, een ander f 3478 op; 199 ooilammeren f 28,000 of f 150 voor ieder en één koppel van 5 werd verkocht voor f 450 per stuk; 109 eenjarige rammen bragten op 34,000 of f 316 per stuk; de duurste daarvan was f 1068. De 967 dieren bragten te zamen op f 188,388. Dit ligt voor een deel aan liefhebberij, maar grootendeels aan bekendheid met de afkomst, waartoe in Engeland, Frankrijk, Duitschland, Bohemen (voor Hollandsch vee;, Amerika (voor Hollandsch, daar ten onregte Holsteinsch genoemd) vee, stamboeken worden aangehouden. Hier is men daarmede ook begonnen. Spr. verklaarde de inrigting er van en prees het gebruik maken er van aan. Een goed dier, waarvan men uit dat stamboek een certificaat van afkomst kan overleggen, heeft eene dubbele of drie voudige waarde. Ten slotte trad spreker nog in eenige bijzonderheden over den melkspiegel van Guenon. De koe heeft, over een gedeelte van het achterstel en over de uijer een plek, waar de haren opwaarts in plaats van neerwaarts loopen en die naar haren verschillenden vorm verschillende namen draagt, bijv. de leervormige, hartvormige, enz. Een herdersjongen, Guenon, nam die plek waar, en verdeelde naar de verschillende vormen de koeijen in 8 klassen, ieder onverdeeld in 8 soorten. Naar de klasse en de soort van den melkspiegel beweerde hij de hoeveelheid melk, die een koe per dag zou geven en den tijd gedurende welken zij melk gaf, te kunnen bepalen. Dit noemde spr. overdreven, maar toch heeft de melkspiegel eenige waarde een goed ontwikkelde, regelmatig geteekende melkspiegel, heeft wel geen invloed op, staat wel niet in verband tot de melkrijkheid, maar gaat gewoonlijk zamen met over vloedig en langdurig melkgeven. Nog hebben sommige koeijen door den stand van het haar gevormde kleine figuurtjes, roosjes, naast den staart; die koeijen geven veel melk, maar staan lang droog; anderen hebben zulke roosjes op de uijer en dat zijn goede melkkoeijen. Met den dank, den spr. door den Voorzitter, den lieer van Nellesteijn, gebragt, stemden voorzeker alle aanwezigen in, die met aandacht de heldere voordragt van den heer Hartog hadden gevolgd. (U. D.) Men verneemt, dat van het door het voormalig provinciaal geregtshof in Zeeland gewezen arrest, waarbij beetwortelen tiendpligtig werden verklaard, beroep in cassatie is ingesteld, zoodat dit vraagpunt nu voor den Hoogen Raad zal worden behandeld. Bij de laatste uitloting der bekende Turksche loten is de hoogste prijs, van 6 maal honderd duizend francs te Goes gevallen. Het aangename van dat buitenkansje werd echter voor een goed deel getemperd door de omstandigheid, dat de uitbetaling eerst geschiedt den 1 Julij a. s. En op Turkije valt een half jaar vooruit weinig te rekenen! Ten minste zoo dacht de winner, die, hoezeer een welgesteld man, trachtte zijn lot zoo spoedig mogelijk van de hand te zetten. Zoo gemakkelijk ging dit echter niet. Eerst na veel moeite is hij er in geslaagd het te Parijs bij een bankier te disconteren voor f 60.000 dus voor slechts 10 pCt. Als Turkije het nu nog maar een maand of wat uithoudt en dan betaalt, maakt de kooper goede zaken. (Dev. Crt.) Door den kantonregter te Groningen zijn veroordeeld een persoon, wegens het wegschenken van niet ontsmet beddegocd, afkomstig van een typhuslijder, en 3 vrouwen, die het alzoo ten geschenke ontvangen beddegoed hadden vervoerd naar hare woningen. De roggelanden zijn door sneeuwbedekking voor de vorst bewaard. De plant staat alom in Drenthe, Groningen, Friesland en Overijssel frisch en gezond te velde; op sommige akkers is de aanwas zoover gevorderd, dat men zich in geen jaren herinnert iets dergelijks te hebben beleefd. Ook de vroegere voorjaarsplanten, meest tot stal- voedering in de lente gebezigd, staan alom naar wensch, zoodat bij "t omslaan van 't weer een gezegend voorjaar te gemoet wordt gezien. Jl. Zaturdag heeft eene dame, die langs de Luxem- burgsche lijn naar Brussel kwam en langs de ceintuurbaan hare reis naar het noorderstation voortzette, tusschen. de stations van de rue Rogier en Josaphat het leven geschonken aan twee kinderen, welke, onmiddelijk nadat de patiënte naar het hospitaal St. Jan was overgebragt, aldaar nog door een derde gevolgd werden. De Sultan van Turkije is ziek. Een pestbuil, die hem kwelt en jl. Vrijdag is opengegaan, belette hem naar de moskee te gaan; jl. Zaturdag onderwierp hij zich aan een operatie en sedert is zijn toestand eenigszins verbeterd. Door zijne ongesteldheid wordt de openbaarmaking van zijne Iradé betreffende de hervormingen vertraagd. W erklieden-V ereenig-ing-, ouder de zinspreuk„Door orde en spaarzaamheid tot welvaart." Algemeene Vergadering, gehouden deu 12 Februarij 1876, in Musis Sacrum. De president, de heer L. Hartog Jr., opent deze bijeenkomst, die zeer talrijk door de leden met hunne vrouwen wordt bijgewoond. (De zaal is eivol). Hij wijst er op, dat de Vereeniging nu reeds 4 jaar heeft bestaan en verzekert, dat het Hoofdbestuur bij de intrede van het 5de levensjaar der Vereeniging geen andere bedoe ling heeft dan om voort te gaan, om onder de leuze, eenmaal tot zinspreuk gekozen, de zedelijke en stoffelijke verheffing van den werkman te bevorderen. Hij werpt een blik terug over het jaar 1875, herinnert aan de zorg en de vrees, die den bouw van een eigen depot aanvankelijk veroorzaakte en verheugt zich over eene gunstige uitkomst. Ifij betuigt dauk voor de ondervonden hulp en ondersteuning en wekt de ieden op tot trouw aan de Vereeni ging en aan het doel van haar streven. Op uitnoodiging van den president brengt de secretaris, de heer II. D. van der Laag, daarop het jaarverslag over 1875 uit. Daarin wordt, na de vermelding van de mutatiën, die in de ver schillende besturen hebben plaats gehad, medegedeeld, dat de door deze Vereeniging opgerigte spaar- en voorschotkas zich in gunstigen staat bevindt; de ontvangsten hebben bedragen f2858.73; aan lee ningen is verstrekt f 2986.50; de inbrengst van kinderen beeft bedragen f 116.66. Het verslag betuigt tevredenheid met de ver kregen resultaten. De Werklieden-Vereeniging telt 4 donateurs en 264 leden. Het ledental vermeerderde in 1875 met 41. Verder worden in 't verslag aangestipt de belangrijkste voorvallen in 't afgeloopen jaar, inzonderheid de opening van het nieuwe winkel gebouw. De toestand der Vereeniging mag met regt een gunstige worden genoemd. Opgeheven is de betrekking die er bestond met het Algemeen Werk lieden-Verbond, waarin blijkbaar door deze Vereeniging geen voordeel werd gezien. Verder wordt in 't verslag melding gemaakt van het tot stand komen eener bepaling, waarbij aan naastbestaanden van leden, ingeval van overlijden van een lid, uit de kas der Vereeniging eene som van f 30 zal worden uitgekeerd. Nog wordt medegedeeld, dat het Hoofdbestuur, na kennisneming van de statuten van het Anti-Dienstvervangings-Bond, zijne adhaesie heeft betuigd aan het streven dier Vereeniging. Het verslag eindigt met een woord van opwekking en aansporing en herinnert daarbij aan de spreuk der vaderen: Eendragt maakt magt. Vervolgens wordt gelezen het verslag omtrent de geldmiddelen der Vereeniging, iu hoofdzaak luidende aldus: Ontvangsten (van 1 Jan. tot 31 Dec. 1875): in kas op 1 Jan f 1724.92J, aan con- tributiën f 1135.85, bijdragen van donateurs f 31.50, huur van huis en pakhuis f 325.85, winst op het brood f 666.68, interest f 203.94, verkoop van winkelboekjes f 11.85, verkoop van effecten Ned. Werk. Schuld f 10344.13, afschrijving inventaris f 25. totaal der ontvangsten f 14469.72|. Uitgaven: aankoop inven taris en reparatie f 411.51L drukwerk en administratie f 178.29, kosten van vergaderingen f 80.61, reis- en rerblijfk. van afgev. f 24.40, reparatie aan pakhuis en huizen f 91.19, assurantie en belasting f 54.54, kosten leggen lsten steen en opening winkel f 130.35|, toezigt op den bouw van 't depot f 250.rente en aflossing f 720 rente en aflossing hypotheek op 't depot f 1000. 2de termijn betaling aannemingssom van 't depot f 8154.uit- keering aan de leden f 60.diversen f 32.76£, totaal der uit gaven f 11187.664. In kas op 1 Jan. 1876 de som van f 3282.06. Administratie van den roinktl. Ontvangsten: op 1 Jan. 1875 in kas f 455.04, verkoop van winkelwaren f 30850.66, totaal der ontvangsten f 31305.70. Uitgaven: aan winkelwaren f 28880.40, aan werkloonen f 758.50, huur van den winkel f 187.25, assurantie en belastingen f 68.75, gas f 32.25, herijk van maten engewigten f 1.35, schoonhouden van 't depot f 88.39, afschrijven van den inventaris f 25.aan de leden uitgekeerd f 1030.28, totaal der uitgaven f 31072.17. In kas: in specie f 233.53, aan voorhanden goederen f 6853.17, totaal f 7086.70. Hiervan af: bedrijfskapitaal f 6262.98, blijft alzoo: zuivere winst f 823.72. Verkoop van brood. Ontvangst wegens verkoop van brood in 1875: f 14235.99£. Uitgaven: aan den leverancier: f 12139.53$, belasting f 540.70, voor bet personeel f 820.83, gedeelte in de huishuur f 68.25, totaal der uitgaven f 13569.Sl£. Winst op den verkoop f 666.68. Handel in steenholen. Ontvangst wegens verkoop van steen kolen f 1750.78^. Uitgaven: aankoop van dat artikel f 1393.94|, kosten van oplossen f 72.87, kosten van den verkoop f 41.19, arbeidsloon f 18.40, huur van 't pakhuis f 30.belasting f 4.19, diversen f 6.60, totaal der uitgaven f 1567.19^. Verkregen winst f 1S3.59. Becapitulatie der in 1875 verkrégen winsten: van den winkel f 1386.13, van het brood f 668.68, van de steenkolen f 183.59, totaal f 2236.40. De penningmeester, de heer C. Wondergem, licht de geleverde opgaven nader toe. Inzonderheid wijst hij op de toeneming der ontvangsten (f 6000 meer dan in 1874). Hij doet uitkomen, dat dit vermeerderd bedrag, een gevolg van de opening van den nieuwen winkel, slechts loopt over 4 maanden. In den tijd van 3 maanden is in den winkel voor niet minder dan f 10000 aan waren verkocht. De verkoop van brood daarentegen is achteruit gegaan. De penningmeester houdt den leden het nadeel hiervan voor oogen; herinnert aan de uitmuntende kwaliteit van het brood en wijst op het voordeel voor de leden als zij zich uitsluitend van dit artikel, zooals het door de Vereeniging geleverd wordt, bedienen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2